Lacoste de nieuwe minister-resident voor Algerije Ook donderdag de geschillenregeling het grote struikelblok Studentenrelletjes in Madrid HAMEA-GELEl VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3686. EERSTE BLAD Het uitwisselen van gevangenen tussen Nederland en Indonesië Indonesisch kabinet heeft haar standpunt nog niet bepaald Het Indonesische kabinet beeft »og niet haar stand paal bepaald ten aanzien vjm het uitwisselen van arre stante* tussen Indonesië en Nederland, aldus heeft de Indonesische vice-premier, l>januismadi, donderdag verklaard. D e kwestie zal waarschijnlijk in de volgen de kabinetsvergadering wor den besproken. Japanse Kamer aanvaardt resolutie over verbod van atoomproeven HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ,,Het was moeilijk voor mij om ie weigeren ZON- EN MAANSTANDEN Robert Lacoste, thans mi nister voor financiële en economische aangelegenhe den, is tot minister-resident voor Algerye benoemd. Er hangt en gespannen sfeer Mohammedaanse leiders teleurgesteld over aftreden van generaal Catroux ONGEREGELDHEDEN IN ALABAMA De Nederlands Indonesische besprekingen Colleges aan de Universiteit voorlopig geschorst TITO NAAR FRANKRIJK? EDEN IN ENGELAND TERUGGEKEERD Geschil tussen de Arabische landen en Israël grootste probleem Honden en Lippeo ruw? PUROL Radiotoespraak van Mollet NIEUWE RUSSISCHE AUTOMODELLEN DINSDAG ELFSTEDEN TOCHT. Frankering bij abonnement Temeuzen Direeteur-Hoofdredacteur L van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redact* e-adres Telefoon "2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Girouummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. E VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct, minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, af: Adrei Bureau- van dit Blad 20 eent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Deer kwestie moet volgens Indonesië langs normale di- friamatieke kanalen worden befe&ndeid en niet worden ver bonden aan de besprekingen in Genève. Het voorstel tot uitwisselen van arrestanten is door Nederland gedaan, al- das zei Djanu Ismadi tenslot te. (Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui tcwlandse Zaken heeft op 4 febru ari medegedeeld, dat de voorge stelde uitwisseling een reeds ge ruime tijd geleden gedane sug gestie betreft van de Indonesische regering, waarop eveneens ge ruime tijd geleden in positieve zin door de Nederlandse regering is gereageerd. De Nederlandse regering is bereid op het voorstel is te gaan, aldus de Nederlandse woordvoerder. Red. ANP). li* Be Japanse kamer van afge vaardigden heeft donderdag een door alle partijen gesteunde reso lutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop van liet Japanse volk, dat er 'n inter nationale overeenkomst wordt ge stoten, waarbij proeven met kern wapens worden verboden. In de resolutie wordt een be roep op de VS., de Sowjet-Unie en Engeland gedaan alle ver dere proeven, welke ,,de ver nietiging van de mensheid" te weeg zouden kunnen brengen, te staken. Noordoostelijke winden voer den donderdag langs de Oostzijde van een boven Scandinavië gele gen hogedrukgebide koude lucht maar West Europa. In ons Land liepen de maximum temperatu ren uiteen van min acht graden in Limburg tot min vier langs <le kust. De wind was vrij krachtig en af en toe viel er wat sneeuw. Daar tussen kwamen opklaringen voor. Deze koude lucht drong donder dag tot in Zuid-Frankrijk en En geland door. De meeste vorst werd in Midden Europa uit Polen gemeld, waar op een aantal plaat sen de temperatuur overdag niet boven de min twintig graden uit kwam. Verder weg, In Rusland en Finland was 't ook zeer koud. Boven Noord-Rusland was een af- zonderjyjce storing aanwezig, die langzaam' naar het Oost zee gebied irewoog. Deze deed daar, en ook al in Zuid-Scandinavië, de lucht druk wat dalen. Als gevolg daar van zal de wind in ons land van daag uit.richtingen tussen Noord en N.O. gaan waaien, waar door de aangevoerde lucht ge deeltelijk over de Noordzee wordt aangevoerd. Daarbij zullen de temperaturen niet veel verschil len van die van donderdag. Naast opklaringen zullen opnieuw en kele sneeuwbuien tot ontwikke ling komen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot vrijdagavond. AANHOUDENDE VORST Af en toe overdrijvende wolken velden met hier en daar enige sneeuw. Matige tot vrij krachtige. Noordoostelijke wind. Matige tot strenge vorst. ZATERDAG 11 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.46 2.21 3.01 3.11 n.m. 2.03 2.38 3.18 3.28 Lacoste, die verklaarde „het was moeilijk voor mij om te wei geren", zal vandaag per vliegtuig naar Algerije vertrekken. De 58-jarige jurist Lacoste is socialist. Hij was tussen 1947 en 1950 in elkander opvolgende Franse regeringen minister voor handel en industrie. Lacoste deelde later mede, de door Mollet aangeboden functie te hebben aanvaard na een tele foongesprek met de premier. Wie Lacoste als minister van financiën zal opvolgen is nog niet bekend. De portefeuille is aan vankelijk aan Mendès-France aan geboden, Deze weigerde omdat hij vreesde, zijn economische „so- berheidspolitiek" in een rege ring onder leiding van een so cialist niet te kunnen uitvoe ren. Politieke waarnemers zijn evenwel van mening, dat Mol let de portefeuille opnieuw aan Mendès-France zou kunnen aanbieden. Guy Mollet verklaarde nader hand, zich donderdagochtend met president Coty in verbinding te hebben gesteld en hem de benoe ming van Robert Lacoste tot mi nister met standplaats Algiers te hebben voorgelegd. De eerste mi nister zei vervolgens, dat Lacoste de bevoegdheden van gouverneur- zal krijgen en door hem, Mollet geïnstalleerd zal worden. Lacoste, aldus Mollet, zal worden bijge staan .door de staatssecretaris voor de strijdkrachten, Max Le- jeune, en Marcel Champeix, staatssecretaris van binnenlandse zaken voor Algerijnse aangele genheden. Pas na zijn terugkeer te Parijs zou Mollet zich bezig houden met de vervanging van Lacoste als minister van Econo mische Zaken en Financiën. Jacques Chevalier, de burge meester van Algiers, een man van liberale opvattingen en aan hanger van Mendès-France, heeft volgens ,,Le Monde" als zijn me ning te kennen gegeven, dat Al gerije zich dan in de richting van anarchie beweegt. Hij achtte het beslist nodig, dat de offciële re- geringspolitiek althans ten dele wordt losgelaten, in elk geval 't voorstel om verkiezingen te hou den waarbij Mohammedanen en blanken gelijkgerechtigd Zijn. Het zal voor Mollet echter zeer moeilijk zijn van deze officiële politiek terug te komen, die door 420 leden van de algemene ver gadering is onderschreven. De politiek onveranderd laten, zal ongetwijfeld op nieuw verzet van de kant van de blanke kolo nisten stuiten. De kolonisten hebben donder dag een plechtigheid te Algiers geboycot een kranslegging door de Franse minister voor oud strijders Tanuy-Prigent bij 't oor logsmonument. Er waren veel militairen en politie op de been, maar de minister verzocht 't plein waarop het monument staat, vrij van machtsvertoon te laten. Het „comité voor openbare vei ligheid", waarin oudgedienden en andere kolonisten zich verenigd helcben, heeft donderdag de te Er hangt in Algerije een ge spannen sfeer. Dp Franse premier Mollet vervolgde woensdag zijn besprekingen met vertegenwoor digers der Franse kolonisten en van de Mohammedaanse bevoi king. De premier verklaarde een receptie, die woensdagavond te Algiers in het gebouw van de prefectuur werd gehouden, „we gens tijdsgebrek als gevolg van werkzaamheden" niet te kunnen bijwonen. Men gelooft echter algemeen dat Mollet niet op de ontvangst wou verschijnen om het uitbreken van nieuwe, te gen de regering gerichte wan ordelijkheden, zoals die maan dag j.l. bij zijn aankomst te Al giers, zijn voorgevallen, te ver mijden. Socialistische leden der Alge rijnse vergadering hebben Mollet woensdag een telegram gezon den, waarin onder meer wordt verklaard dat de „hoop van acht miljoen Algerijnse Mohammeda nen niet moet worden teleurge steld". De Mohammedaanse leiders zijn zeer teleurgesteld door het aftreden van de nietrw benoemde resident-generaal voor Algerije, generaal Catroux, hetgeen zij dinsdag ais een „capitulatie voor <ia eisen ener bandeloze menigte" hebben beschreven. voeren tactiek besproken. Het heeft reeds met nieuwe protest acties gedreigd als Mollet niet af ziet Van zijn voornemen om de regen miljoen Mohammedanen in Algerije dezelfde rechten te ge ven ais het miljoen blanke kolo nisten. De kolonisten zijn van plan za terdag in Algiers en Parijs beto gingen te houden. Donderdag was het in Al giers uiterlijk kalm. De Franse autoriteiten vrezen, dat het kleinste incident tot nieuwe on geregeldheden op grote schaal zal leiden omdat de gematigde kolonisten de massa van hun aanhangers niet meer in de hand hebben. De massa zou van mening zijn, dat overwin ningen op de regering slechts op straat kunnen worden be haald. De Mohammedanen in de Al gerijnse steden hebben nog geen tegen-demonstraties op touw gezet. De opstandelingen, die zich verscheidene dagen tamelijk rus tig hebben gehouden, hebben het laatste etmaal hun activiteit op gevoerd. In dié periode zijn twaalf mensen gedood, onder wie vier soldaten. Een menigte studenten voor de universiteit vhn Alabama in Tuscaloose brengt een auto met ne.ze inzittenden tot staan. Dit was een van de ongeregeldheden, welke volgden op het bijwonen van de coll ges aan de universiteit door een negerstudente. Het meisje zelf is het bijwonen der colleges door (i blanken onmogelijk gemaakt. Ook donderdag hebben de Ne derlandse en Indonesische minis ters in Genève nog geen overeen stemming kunnen bereiken over een geschillenregeling, waarvan thans voor een belangrijk deel het slagen van de Nederlands- Indonesische conferentie blijkt af te hangen. Wel zijn er donder dag meer mogelijkheden ter spra ke gekomen om tot oplossing van de voor beide delegaties overi gens uit zeer verschillende over wegingen zo belangrijke kwes tie te komen, maar gisteravond werd het uit mededelingen uit beide delegatiekringen duidelijk, dat de standpunten na bijna drie en een half uur vergaderen, nog evenver uit elkaar lagen als woensdagavond. Voor Indonesië maakt ruwe handen in 1 nacht gaaf «o zacht ZON MAAN op onder op onder Febr. 11 8.07 17.47 7.29 17.46 12 8.05 17;49 7.49 18.56 13 3.03 17.50 X.08 20.06 Ook woensdag is het onder de studenten in Madrid weer heet toegegaan. Evenals dinsdag heb ben zich gevechten voorgedaan. Vijfhonderd Faiangistlsche stu denten aanhangers van de eni ge politieke partij raakten slaags met duizend tegenstanders op een plein, in het centrum van de stad. Vele Falangisten droe gen btauwe hemden, de traditio- nale dracht van Franco's aanhan gers in de dagen van de burger oorlog. De college's aan de universiteit van Madrid zijn voor de rest van de week geschorst. De anti-Falangisten, als pro test tegen het feit dat hun tegen standers hun beletten de studie lokalen te betreden, gingen in optocht naar het ministerie van Onderwijs, onder uitroepen als „wij willen geen koning" en „weg bnet de studentenbond". (Deze bond wordt door de Falangisten beheerst). Zij bezochten vervolgens de ju ridische faculteit, waar zij in de lokalen van de studentenbond meubilair vernielden. Een 40-tal blauwhemden heeft tien ruiten ingeslagen van een middelbare school, die gevestigd is in een Amerikaans gebouw. Binnen werden borstbeelden en tekeningen vernield. Een Ameri kaanse vrouw, die de jongens in de weg trad, werd in haar kamer opgesloten, evenals de Ameri kaanse die de leiding heeft van het in hetzelfde gebouw geves tigde „Boston institute", dat de belangen van Amerikaanse stu denten in Spanje behartigt. Een Spaanse vrouwelijke leer kracht, een nicht van de beroem de filosoof Ortega Y. Gasset, werd ook van haar vrijheid be roofd Van officiële zijde is het be richt, dat een Falangistische stu dent bij de ongeregeldheden van donderdag het leven heeft ver loren, niet bevestigd. Men be perkt zich tot de mededeling, dat de jonge man oen kogel in het hoofd had gekregen en met spoed geopereerd moest worden. Zijn toestand was zeer ernstig. De be trokkene is 19 jaar en heet Mi guel Alvarez Perez. Een groep van naar schatting 500 studenten heeft het gebouw van het Rooms-Katholieke insti tuut voor kunsten en ambachten te Madrid aangevallen. Er wer den ruiten ingegooid. De leerlin gen van de nistelling gingen met de aanvallers „op de vuist". De politie verdreef de studenten en verrichte enkele arrestaties. Één der arrestanten is een man van ongeveer veertig. Volgens latere berichten zijn drie studenten door schoten ge wond. Waarnemers zijn van oordeel, dat het kernpunt in deze kwes tie het verlangen is van sommige studenten naar een bond, die niet door de Falange wordt beheerst. De kwestie wordt evenwel ge compliceerd door de plannen van generaal Franco voor herstel van de monarchie en deelneming van groepen, die in het algemeen vij andig staan tegenover het re giem. Naar verluidt zijn de Falangis tische studenten onderling ver deeld in hun houding t.a.v. de monarchie. E e ongeregeldheden van don derdag, waarbij geschoten werd, ontstonden, toen ongeveer zes honderd anti-Falangistische .stu denten slaags raakten met een gröep Falangisten, die terug keerden van een herdenkings plechtigheid ter nagedachtenis van een „gevallen student", Ma ils Montero, die op 9 februari 1934 werd doodgeschoten. Vol gens de Falangisten is hij de eer ste Falangistische student die door de communisten werd ver moord. Alle colleges van de universi teit van Madrid zijn na de onge regeldheden van woensdag ge staakt. Nieuwe botsing tussen stu denten te Madrid. In de Spaanse hoofdstad zijn donderdag opnieuw aanhangers en tegenstanders van de enige toegestane partij in Spanje, de Falange, slaags geraakt. Er wer den ongeveer tien schoten ge lost. Één Falangistische student, die met een kogelwond in het hoofd naar het ziekenhuis werd vervoerd is later overleden. De vechtpartij speelde zich af in een straat bij de universiteit. De politie herstelde de orde met gummieknuppels en waterstra len. Dit is de derde dag van bot singen tussen Falangistische en anti--Falangistische studenten. In Falangistische studenten kringen is verklaard, dat com munistische agenten, die zich in de menigte studenten mengden, geschoten moeten hebjaen. Fa langistische studenten verhinder den, dat de politie de bloedplas wegspoelde op de plaats waar de student werd neergeschoten, voordat er foto's van genomen waren. blijft de psychologische achter grond van een uitdrukkelijke arbitrageregeling, die haar Indo nesische mening niet alleen een inbreuk vormt op nationale soe vereiniteit, maar bovendien slechts een bewijs is van Neder lands wantrouwen, zeer zwaar gelden. In Indonesische kringen werd dan ook zeker niet de in druk gewekt, dat de uiteindelijke oplossing van deze zo netelig ge- worcen kwestie, kan worden ge vonden in het opgeven van de Indonesische bezwaren. De Nederlandse delegatie zou naar wij vernemen tijdens de besprekingen van gisteren het standpunt hebben gehandhaafd, out het opstellen van een geschil lenregeling onder geen enkele voorwaarae kan worden uitge steld tot een latere datum. Men acht het voor dermate grote be langen, als waarover het hier gaat, een te weinig zakelijke ba sis genoegen te nemen met toe- zeggingen voor de toekomst. Overigens zou gisteren de Neder landse delegatie in een poging aan de Indonesische bezwaren tegemoet te komen de gedach te naar voren hebben gebracht om een geschillenregeling in het leven te roepen, die steunt op het statuut van het internatio nale gerechtshot. Het betreffen de artikel in dit statuut, dat van toepassing is voor de regeling van geschillen tussen meer dan 40 landen, die zich bereid hebben verklaard dit artikel te aanvaar den, noemt een aantal onderwer pen, die niet gerekend kunnen worden tot de binnenlandse juris dictie van de staat, indien een geschil daarover voor de interna tionale rechter wordt gebracht Een formeel Nederlands voor stel hiertoe zou gisteren echter niet zijn gedaan en van Indone sische zijde bleek men voorals nog weinig bereid om op deze suggestie in te gaan. Overigens behoort Indonesië niet tot de landen, die zich hebben verplicht Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen te Parijs treffen de Franse en Zuidslavisehe mi nis te- ries van Buitenlandse Zaken1 voorbereidingen voor een offi cieel bezoek van maarschalk Tito aan Frankrijk. Er is nog geen dautm voor het bezoek vastgesteld. om zich aan het betreffende arti kel te onderwerpen. Hoewel düs de moeilijkheden groot zijn, worden de besprekin gen, waaraan gisteren ook de re geringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mr. Blom, weer heeft deelgenomen, in, zoals van Nederlandse zijde werd gezegd, „prettige en zake lijke sfeer" gevoerd. Het staat vast, dat er op heden, de volgen de bijeenkomst van de ministers, die om elf uur begint, de geschil lenregeling weer het voornaam ste onderwerp van bespreking zal zijn. Sterker nog dan woensdag is inmiddels de indruk van gisteren, dat met het bereiken van een overeenkomst over de geschillen regeling, ook het vinden van aan vaardbare oplossingen voor de overige openstaande agendapun ten aanzienlijk zal worden ver eenvoudigd. Andersom is'het zo, dat een falen op dit punt de con ferentie in een gevaarlijk sta dium kan brengen. Want over de andere kwesties is zowel woensdag ais donderdag nauwe lijks meer gesproken, al hebben naar het schijnt de delegaties gisteren zich ook bezig gehou den met de wijziging van de fi- nancieel-economische overeen komsten, waarover al een grote j mate van overeenstemming zou zijn bereikt. Dat men tenslotte ook van Ne derlandse zijde ertoe wil mede werken de besprekingen zo spoe dig mogelijk te beëindigen, blijkt wel uit het feit, dat minister ZijLs-tra gisteren besloot af te zien van zijn oorspronkelijke plan om naar Luxemburg te vertrek ken, voor de vergadering van de gemeenschap van kolen en staal iF.. G. K. S.), die daar donderdag word gehouden. Sir Anthony Eden is donderdag per vliegtuig van zijn besprekin gen met president Eisenhower te Washington en met de Canadese regering te Ottawa, in Engeland teruggekeerd. De premier was in gezelschap van zijn minister van Buitenland se Zaken Selwyn Lloyd. Hun „Stratocruiser" was drie urn övertijd, doordat het toestel ten gevolge van een defect een tus senlanding te Gander, op New Foundland had moeten maken. Eden verklaarde tevreden te zijn over de resultaten van zip; overleg in de V.S. en Canada Z.i. vormt het Midden-Ooster- met het geschil tussen de Ara bische landen en Israël hét grootste probleem. Over de wijze waarop deze kwestie moe*: worden aangepakt was men het eens geworden, zoals ook in de verklaring, welke na de bespre kingen tussen de Amerikaanse en de Britse leiders werd uiT gegeven, werd uiteengezet. Eden zei nog: „Het enige m< ningsverschil dat nog- tussen ons (de Verenigde Staten en Enge land) bestaat betreft de eilanden (Quemoy en Matsoe) voor het Chinese vasteland. Wij hebben ons standpunt openhartig uiteen gezet en d." Amerikanen he» hnnne". FRANKRIJK ZAI. VECHTEN OM IN Ai,(.DRIJF TE blijven. geworden voor de extremistische De auto-industrie der Sowjet- Unie werkt aan een nieuw auto model. dat ruimer zal zijn dan de bestaande modellen. De nieuwe auto, die door de ZIM-fabrieken zal worden ver-1 vaardigd, wordt uitgerust met j automatische schakeling en zal i een maximumsnelheid van 140 km per uur hebben. De Molotof-fabrieken te Gorki zullen in 1956 rriat de produktie van een nieuwe ..Volga" perso nenauto beginnen. De Franse premier C.uy Mollet heeft donderdagavond in een ra diotoespraak uit Algiers gezegd, dat Frankrijk er voor zal vech ten om in Algerije te blijven. Hij drong er bij de Franse kolonis ten en de Mohammedaanse Alge rijnen op aan zich niet door de extremisten aan beide kanten te laten meeslepen. Tot de Europeanen zei hij: ..Er zijp pogingen gedaan orti u de reputatie van koloniaiis ten te geven. Daar ben ik hot niet mee eens. Ongetwijfeld is er onder u een kleine egoïsti sche minderheid die haar eigen belangen en politieke posities verdedigt. Zij maakt misbruik van de goede trouw van pa triotten voor belangen, die niets Frans hebben". Tot de Mohammedanen zei Mollet: ,,U helbt ook uw extremis ten. Er is onder u een handvol wildemannen en misdadigers die hun orders van buiten Algerije krijgen en belangen dienen, die niets Algerijns hebben. Er zijn er ook, die door slechte levens omstandigheden toegankelijk zijn 1 propaganda. U aarzelt, mijn Mo hammedaanse vrienden, omdat u aan de bedoelingen van Frank rijk twijfelt. bent misschien bevreesd, dat het u in de steek zal laten. Daar zal echter nooit sprake van zijn. Frankrijk zal vechten om m Algerije te blijven. Er is geen toe komst voor Algerije dan met Frankrijk". Na moeizaam afwegen van de voor- en nadelen is hesloten de elfstedentocht dinsdag 14 februa ri a.s. te doen houden. De wedstrijdrijders zullen om ö.kO uur in de ochtend op het Ila rinxmakanaal starten; de toerrij ders volgen daarna. De tocht zal om de zuid gaan. IJc rijders moeten zich melden bij hotel „De Groene Weide" te Leeuwarden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1