Puistjes De Belgisch-Nederlandse verklaring het Delta-plan over Wat brengt de Radio Foster Dulles over de toestand in het Verre Oosten Nieuwe wegen eisen 800-1000 hektare per jaar De Pakistaans-Sowjetrussische verhouding Het geheim van de zeven schoorstenen TWEEDE BLAD woensdag 8 februari 1 56 11e jaargang no. 3684 Krupp s kruistocht tegen het communisme Nederlandsche Bank verhoogt disconto met halve procent Per jaar zal tot 1970 800 1000 hektare land geofferd moeten worden aan ons we gennet. Dit moge, in ver band met de eisen voor woonruimte, industrie e.d.. die samen jaarlijks ook nog 20002400 hektare zullen opslokken, een ernstige aan slag op de landbouwgronden en op recreatiemogelijkhe den zijn, anderzijds is dit landoffer strikt noodzake lijk voor de ontwikkeling van ons land en de welvaart en veiligheid van de bevol king. Sowjet-protest bij West-Duitse regering Heiman jr. naar W.-Duitsland uitgeweken „Wereldburger nummer een Het „Combinatie proces" in Marseille Particulier dierenpark in Bloemendaal naar Avifauna Vliegtuig verongelukt in Irak Het üd van de Eerste Kamer, de heer Gerretson heeft onlangs, zoals is gemeld, de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de minister, toen hij op 21 december 1955 in zijn re pliek bij de algemene politieke beschouwingen over de rijksbe groting 1956 in de Eerste Kamer de stelling poneerde: „Wat het Deltaplan betreft hebben wij een gezamenlijke verklaring gegeven dit is dus geen overeenkomst over de geest, waarin wij dit zullen behandelen" (Handelingen Eerste Kamer, 1955/56, blz. 124, rechterkolom), met de term „ge zamenlijke verklaring" bedoeld het door minister Spaak op 30 november 1955 in de Belgische kamer der volksvertegenwoordi gers vermelde „communiqué commun du gouvernement des Pays-Bas et du gouvernement Beige... publié par les deux gou- vernements intéressés en mêrae temps" (parlementaire handelin gen van 30 nov. 1955, blz. 20, lin kerkolom) 2. Is de minister bij nadere overweging niet van oordeel, dat volgens de theorie en de (ook Nederlandse) praktijk van het al gemeen geldende tractatenrech't (law of treaties) een gezamen lijke (tweezijdige) verklaring van twee soevereine regeringen een volwaardige volkenrechtelijke overeenkomst is onder een bij zondere naam, vallende onder ar tikel 60, tweede lid van de grond wet 1953 en, zo neen, op grond van welke regel van staats-, vol ken- of tractatenrecht is de mi nister van oordeel, dat deze ver klaring niet aan de Staten-Gene- raal zou moeten worden overge legd? De minister-president, minister van Algemene Zaken heeft daar op. thans het volgende geant woord: 1. Bij de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Ka mer op 21 december J.l. duidde de ondergetekende op de volgen de gezamenlijke verklaring: Gemeenschappelijke Neder lands-Belgische verklaring, uitgegeven op 14 november 1955, betreffende het pro bleem der waterwegen. a. Nederlands perscommuni qué. Het ministerie van Buitenland se zaken deelt mede: de Neder landse en Belgische regeringen rekenen ermede binnenkort on derhandelingen aan te vangen over - de waterwegenvraagstuk ken, die zijn behandeld in het rapport van de commissie-Steen- berghe-Van Cauwelaert. Zij hebben besloten om onder handelingen te voeren, niet als tegenstanders, maar als Benelux- partners, welbewust van de nood zakelijkheid elkanders belangen, die in het geding zijn, te waar borgen, ten einde een grotere ge meenschappelijke welvaart te be vorderen. De problemen, die rijzen bij de uitvoering van het Deltaplan, zullen in dezelfde geest worden besproken. Het spreekt vanzelf, dat België het recht van Neder land erkent om zich tegen de her haling van nieuwe overstromin gen te verdedigen en daartoe de zeegaten af te dammen en dat Nederland anderzijds erkent, dat het bij de uitvoering van de wer ken rekening behoort te houden met de Belgische belangen, zo wei voor zover deze de Schelde als de tussenwateren betreffen b. Belgisch perscommuniqué, 2. Deze verklaring bevat de gelijktijdige mededeling van de regeringen van België en Neder land, dat zij bereid zijn onderhan delingen te voeren, alsmede in welke geest die onderhandelin gen, die tot een overeenkomst zouden kunnen leiden, zullen worden gevoerd. In dezelfde zin uitte zich in de Belgische Kamer der volksver tegenwoordiging op 30 november j.l. de heer Spaak bij de behan deling van de begroting van bui tenlandse zaken: „Nu onderhan delingen zullen beginnen, bewijst deze mededeling in welke geest zij zullen plaatshebben." Bij de voorbereiding van de grondwetsherziening van 1953 is enkele malen duidelijk gesteld en niet weersproken, dat niet iedere afspraak, verklaring of wilsovereenstemming tussen re geringen een overeenkomst in de zin van het huidige artikel 60, tweede lid, van de grondwet zou zijn. De onderhavige verklaring is daarvan een voorbeeld. Het is ook zonder meer duide lijk, dat geen buitenlands beleid te voeren zou zijn, indien onder andere de bereidverklaring tot onderhandelen en de mededeling over de geest, waarin die onder handelingen met de partner ge voerd zullen worden, de goedkeu ring van het parlement zouden behoeven. Aan een overeenkomst in de zin van de grondwet kan niet ge lijk worden gesteld hetgeen ter voorbereiding daarvan tussen re geringen wordt afgesproken. De bekendmaking door een woordvoerder van het Krupp- concern, dat Alfred Krupp een particuliere kruistocht tegen de communistische penetratie in het Oosten zal beginnen, heeft te Londen geen geestdrift kunnen verwekken. Men betwijfelt het aldaar, of Krupp, die te Neuren berg als oorlogsmisdadiger is veroordeeld wegens de onmense lijke behandeling die hij tiendui zenden slavenarbeiders uit de be zette gebieden heeft doen onder gaan, wel de aangewezen per soon is voor een dergelijke taak Hoewel de woordvoerder van Krupp verklaarde, dat het doel van de reis is de culturele en commerciële betrekkingen tussen West-Duitsland en de landen in het Verre en het Midden-Oosten te versterken, heeft men te Lon den de indruk dat het eigenlijke doel van de Duitse industrieel is contracten voor de uitvoering van grote werken voor zijn con cern te verwerven. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij met ingang van 7 februari 19b6 haar rentetarie ven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 3 procent, pro- messendisconto 3 Va procent, rente voor voorschotten in rekening courant en beleningen voor par ticulieren 4% procent, voor ande ren 3% procent. Onder particulieren zijn te ver- I staanalle natuurlijke en recht- j personen behalve de Staat der Nederlanden, de ingevolge de wet toezicht kredietwezen in het re gister der kredietinstellingen in geschreven handelsbanken, cen trale kredietinstellingen, land- bouwkredietbanken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die lid zijn van de Nederlandse organisatie van het effectenbedrijf en van de vereniging van valutamakelaars en discontohandelaren. Begin september 1955 heeft de Nederlandsche Bank de aandacht van het bankwezen gevestigd op de wenselijkheid dat in de gege ven conjuncturele omstandighe den terughoudendheid zou wor den betracht bij de uitbreiding van de kredietverlening. Sedert dien heeft de expansie van het bankkrediet een vertraging on dergaan, doch de laatstbeschik- bare cijfers geven opnieuw een aanmerkelijke stijging te zien. De N.ederlandchs Bank heeft in deze omstandigheden aanleiding ge vonden over te gaan tot verho ging van haar rente-tarieven over de gehele linie met procent. Dit is het inzicht van ir. A. G. M. Boost, directeur wegen-ver keer van de A. N. W. B. De heer Boost kan zich zeer wel indenken, dat in agrarische kring veel weerstand tegen de voortgaande uitbreiding van het wegennet bestaat. Maar zonder voldoende en vlot wegverkeer zullen ook de boerenbedrijven na delen ondervinden, die niet op zullen wegen tegen het aanleg gen van een voldoende wegennet. Buiten de autosnelwegen heeft ons land duizenden kilometers weg, die reeds thans of in de naaste toekomst te krap en bene pen bemeten zijn voor het ver keer Zij zullen in alle gevallen verloreed of vervangen moeten worden. Deze realiteit zal volgens de heer Boost uit een oogpunt van verkeersveiligheid en verkeers- ekonomie zondermeer aanvaard dienen te worden. Daarbij moet men beseffen, dat de daartoe te offeren gronden in het bijzonder de industriële en agrarische ex ploitatie en het gehele sociaal- economische stelsel ten goede zul len komen. Hoewel de diverse be stemmingen met grote zorg tegen elkaar afgewogen moeten wor den, zou het bepaald onjuist zijn de landbouwgebieden uit te brei den naar de thans nog „woeste' I recreatiegronden. Het beknibbelen op wegbreed- ten, zo vervolgde de heer Boost tijdens een vraaggesprek met een redacteur van het A.N.P., brengt de veiligheid van het verkeer in dodelijk gevaar. Bovendien wordt het landschappelijk aspect van de weg er tot in de kern door aangetast. Aan een goede ver houding tussen berm en rijbaan breedte, aan de mogelijkheden om boom- en struikbeplantingen op redelijke afstand van de rij baanverharding aan te brengen, vrijliggende rijwielpaden aan te leggen en in de toekomst even tueel noodzakelijk rijbaanver bredingen aan te brengen, moet steeds worden gedacht. Naar mening van de heer Boost is een middenberm van autosnelwegen van 4,5 meter zowel verkeerstech nisch als aesthetisch gewenst. Daarbij behoren rijbanen van 7,25 meter en parkeerbermen van 2,5 meter. De zogenaamde niet-planwegen beslaan thans 40 a 65.000 hektare. Een deel dezer wegen loopt door ruilverkavelingsgelöieden. Daar zal men bij zorgvuldige hertrace ring met een vierkante meter per hektare minder (in een ge bied van 1,5 miljoen hektare) voor de wegen kunnen volstaan. Een deel der oude wegen zal dus als landbouwgrond herwonnen kunnen worden. Hoewel het landschappelijk as- pekt door wegenaanleg zeker zal lijden, zal men toch niet mogen knibbelen op profielen voor De- langrijke verkeerswegen. Men komt anders tot schaden voor levens en welvaart, die aan zienlijk groter zullen zijn, dan die door de landbouw bij verant woorde wegenbouw zullen wor den geleden. Aldus de heer Boost. ONEERLIJKE VARENSGEZEL. De Haagse politie heeft een 17- jarige varensgezel aangehouden, die 's nachts uit het kostuum van zijn stiefvader 2000 had weggenomen. De jonge man had het geld achter de spiegel in zijn slaapkamer verstopt. De Sowjet-Unie heeft maandag bij de West-Duitse regering ge protesteerd tegen het oplaten van ballons die door Amerikaanse „militaire organisaties" naar de Sowjet-Unie en andere Oost- europese landen gezonden wor den op Westduits gebied. Am bassadeur Zorin overhandigde de protestnota op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn. Zaterdag protesteerde de Sow jet-Unie reeds tegen de ballons, die volgens haar een gevaar voor de luchtvaart opleveren, bij de Ver. Staten en Turkije. In de no ta's werd gezegd, dat de ballons automatische camera's voor luchtfotografie, radiozenders en -ontvangers en ook anti-commu nistische propaganda bevatten. In de nota aan de Westduitse regering wordt voorts gezegd, dat tijdens de Duits-Russische besprekingen iji Moskou, vorig jaar september, reeds de aan dacht van bondskanselier Ade nauer op de kwestie der ballons was gevestigd. „De Sowjet-rege- ring zou het op prijs stellen, als de Westduitse regering zou mee delen, welke maatregelen geno men zullen worden" om aan het oplaten van de ballons een einde te maken, aldus de Russische nota. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten er niet van overtuigd zijn dat in enige onge lijke verdeling van de gewapende macht van Israël en de Arabische landen radicaal verandering kan worden gebracht door middel van nieuwe Israëlische wapenaanko pen. „Onder de huidige omstandig heden kan de veiligheid van Israël misschien zelfs beter met andere middelen worden verzekerd dan door een bewa peningswedloop", zo zei minis ter Dulles in antwoord op een brief van 40 republikeinse Con gresleden, waarin werd voorge steld Israël de gelegenheid te geven op de vrije markt zoveel wapens te kopen dat het zich zelf tegen agressie zal kunnen beschermen. Een woordvoerder voor de Con gresleden verklaarde tegenover de pers, dat zij er bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken op hadden aangedrongen een Israë- Minister Dulles verklaarde ech ter tegenover de leden van het Congres, dat de Verenigde Sta ten erkennen dat de „huidige ontwikkelingen" mogelijk de be wapeningsbalans in het Midden- Oosten, zoals die is gegarandeerd in de Amerikaans-Frans-Britse verklaring van 1950, zou kunnen verstoren. „Toch is een gelijke of supe rieure bewapening van Israël niet het enige middel om agres sie af te schrikken. De veilig heid van de staten in het Nabije-Oosten kan niet alleen afhangen van bewapening, doch eerder van de internatio nale wetten en van het ontwik kelen van vriendschappelijke betrekkingen met de buurlan den", aldus minster Dulles. Intussen hebben ook 87 demo cratische leden van het Huis van Afgevaardigden een verklaring uitgegeven, waarin zij erop aan dringen Israël in de gelegenheid te stellen wapens aan te kopen in de Verenigde Staten. Zij zeiden ervan overtuigd te zijn dat Israël deze wapens uit- lisch verzoek goed te keuren, siuitend wenst voor zelfverdedi- waarin werd gevraagd in een ge- ging. legenheid te worden gesteld voor 50 miljoen dollar aan Amerikaan se wapens te kopen. Dit Israëlische verzoek werd in verband gebracht met de aan koop door Egypte van wapens uit communistische landen ter waarde van 80 miljoen dollar. De 31-jarige Hugo Reimann, een zoon van de voorzitter van de Westduitse communistische partij Max Reimann, is uit Oost- naar Westduitsland gevlucht. Reimann Jr. week uit, na ge waarschuwd te zijn, dat hij op de nominatie stond om gearresteerd te worden, aldus deelde hij zelf te West-Berlijn mede. Hugo- Reimann onderhield al sinds enige tijd geen betrekkin gen meer met zijn vader. Aanlei ding hiertoe was de rol, die Rei mann Sr. heeft gespeeld bij de veroordeling door een Oostduits gerechtshof van een andere zoon, Jozef, tot 15 jaar tuchthuisstraf. Ook de twee dochters van Max Reimann, die in West-Duitsland wonen, onderhouden geen betrek kingen meer met hun vader. Hugo Reimann kwam in 1948, als vrijgelaten Duits krijgsgevan gene. uit de Sowjet-Unie in Oost- Duitsland aan, waar hij, op last van zijn vader, moest blijven. Hij bekleedde verschillende pos ten, zoals die van lid der volks- politie, arbeider in een uranium- mijn, bestuursambtenaar en di recteur van een genationaliseer de fabriek, doch hij viel in onge nade, toen hij in het huwelijk trad met een dochter van een particulier ondernemer. Hij stond, toen hij uitweek, op het punt gearresteerd te worden wegens „politieke onbetrouw baarheid". UITSPRAAK OVER ONGELUK MET VLIEGTUIGJE VAN RIJKSPOLITIE. De Raad voor Se Luchtvaart heeft maandag uitspraak gedaan van het ongeluk met een vlieg tuigje van de rijkspolitie, dat op 28 April van het afgelopen jaar (het toestel was toen ingescha keld bij de verkeersregeling i.v.m. het Zweedse koninklijk be zoek aan Zeeland) neerstortte bij n De Amerikaan Garry Davis, die indertijd in Europa veel van zich deed spreken als „wereldburger nummer een", bevindt zich weer ih Europa, doch slechts voor kort. Hij is namelijk met zijn eigen gemaakt wereldpaspoort en een bezoekerskaartje voor het Fran se schip „Liberté" als versteke ling naar Le Havre gekomen. Hij sliep in lege hutten en werd pas tegen het einde van de reis ont dekt. Hij mag in Le Havre niet aan land gaan en moet nu op de „Liberté" wachten totdat dit vaartuig woensdag weer naar Amerika terugkeert. Hij zal zijn retourpassagé van de toeristen klasse zelf moeten betalen. Toen hij hoorde, dat hij niet aan land mocht komen zei hij: „Arm Frankrijk. Hoe ongelukkig, dat het niet een wereldburger mag begroeten". Garry Davis was van mening, dat zijn tegenwoordigheid in Frankrijk met het oog op de in ternationale toestand vereist was. De Sowj et-premier, maarschalk Boelganin, heeft naar aanleiding van de vraag van een vertegen woordiger van „United Press of Fakistan", over de mogelijkhe den tot verbetering van de ver houding tussen Pakistan ey de Sowjet-Unie, onder meer ver klaard, dat de Sowjet-Unie uit gaat van 't beginsel van 'n vrije en nationale ontwikkeling der landen en gekant is tegen iedere binnenlandse inmenging. Zij wenst 'n vreedzaam naast elkaar leven van landen van verschil- hetlanden op Ypenburg. De be- lende maatschappelijke struk- stuurder van het vliegtuig liep tuur op basis van wederzijds daarbij een lichte hersenschud- voordeel. De vredespolitiek van ding op. De conclusie van de 1 de Sowjet-Unie, aldus Boelganin, Raad voor de Luchtvaart luidt, richt zich tegen agressieve mili heden. De Sowjet-Unie zou van Pakistan landbouw- ën veeteelt- produkten kunnen kopen en landbouwwerktuigen en indus triële uitrusting kunnen leveren. Ook zouden technische gegevens omtrent de vreedzame toepas sing van atoomenergie tussen beide landen uitgewisseld kun nen worden, zo besloot de Sow- jet-premicr. dat de factoren, die tot dit onge val hebben geleid, zijn: geringe ervaring van de vliegtuigbe stuurder en enigszins rukkerig weer. Hoewel dit op het ongeval niet van invloed is geweest, was het vliegtuig tijdens de start zwaarder beladen dan volgens het bewijs van luchtvaardigheid was toegestaan. Evenals het on juiste gebruik van het veilig- heidstuig een fou't, die de raad niet onvermeld kan laten. In aanmerking genomen de ge ringe vliegervaring van betrok kene, en de bijzondere opdracht, die tijdens de vlucht moest wor den verricht, acht de Raad geen termen aanwezig om de door de directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst voorgestelde straf van het uitspreken van een berisping aan betrokkene op te leggen. Hij vertrouwt dat be trokkene in den vervolge zich stip zal houden aan de ten be hoeve van de veiligheid gegeven voorschriften. Ontsmet uw huia met ?,er,^®lder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest. geneesmiddel tegen ft "■Tk HUIDAANDOENINGEN MM H la VLOEISTOF BALSEM - ZEEP 32) Nadruk verboden. Maandag is bekendgemaakt, dat de uitspraak in het proces te Marseille inzake de overval op de Nederlandse kustvaarder „Com binatie", in oktober 1952, op 15 „En nu gaan we het lichaam bekijken", zei hij zakelijk. „Maar dit zeg ik u vooraf nog 't is altijd beter om de waarheid te vertellen. Een leugen maakt een hoop andere leugentjes nodig en vooi-tdurend liegen is zo ver- vejend." „Dus u zult me dan wel de ra au geven, om de politie op 'te bellen!" „Waarschijnlijk wel. Maar la ten we eerst even gaan kijken." Virginia ging hem voor naar de bibliotheek. Op de drempel bleef ze staan en keek om. „U beett me nog niet eens ge zegd hoe u heet," zei ze. „Hoe ik heet? Cade, Anthony Cade!" HOOFDSTUK IX. Anthony Iaat „het lichaam" verdwijnen. Anthony "wandelde met een opgewekt gez.icht achter Virgina aan, de bibliotheek binnen. De gebeurtenissen begonnen elkaar wel snel op te» volgen. Als dat zo februari zal worden gedaan. doodging, aha, daar had je het door AGATHA CHRISTIE „lijk". Hij boog zich over de on bewegelijke gedaante in de stoel. „Hij is nog warm", zei hij op eens scherp. „Langer dan een half uur kan hij nog niet dood zijn." „Dan is het gebeurd vlak vóór ik thuis kwam." „Ja!" Hij richtte zich op en keek met gefronste wenkbrauwen voor zich uit. Opeens keerde hij zioh naar Virginia toe en deed haar een vraag, waarvan zij de bedoe ling niet dadelijk begreep. „Uw kamenier is toch niet in deze kamer geweest, wel?" „Nee." „Weet zij, dat u er in geweest bent „Jaja, natuurlijk. Ik ben hier de deur uitgekomen, toen zij de trap afkwam om me wat te vragen." „Nadat u het lichaam gevon den had?" „Ja." „En u heeft niets gezegd?" „Nee. Zou u het beter gevon den hebben, als ik het wel ge daan had? Ik was bang, dat ze flauw zou vallen, ze is een Fran- gaise, weet-u, nogal nerveus en opgewondenen ik wou eerst denkenik moest eerst weten, wat ik het beste kon doen." Anthony knikte. „U vindt het niet goed; ik kan het aan uw gezicht zien." „Ik vind het jammer, mrs. Re- vel. Als u met uw kamenier, sa men dus, dadelijk na uw thuis komst het lichaam had gevon den, zou de zaak heel wat een voudiger geweest zijn. Dan stond het vast, dat de man vóór uw thuiskomst doodgeschoten was." „En nu kan het evengoed erna gebeurd zijn. Dat is zo." Hij bleef haar aankijken, ter wijl zij die mogelijkheid over dacht .Ja, zijn eerste indruk was goed geweest. Ze was niet alleen mooi, maar ze had ook durf, grote durf." Virginia was zó verdiept in de puzzle, die haar zo opeens voor gelegd werd, dat het „mrs Revel" van de onbekende man haar ont gaan was. „Maar hoe komt het dan, dat Elise het schot niet gehoord heeft," mompelde ze. Juist raasde er, luid knallend, een motorfiets voorbij. Anthony wees naar het open raam. „Daardoor. In een stad als Londen valt een schot niet op." Met een rilling van afschuw keek Virginia naar het lichaam in de stoel. „Hij heeft 't uiterlijk van een Italiaan," zei ze. „Hij is een Italiaan," gaf An thony ten antwoord. „Een Ita liaan, die kellner van zijn beroep was. 't Geld afpersen deed hij in zijn vrije tijd. 't Zou me niets verwonderen als hij Giuseppe heette." „Grote genade!" riep Virginia uit. „U bent toch geen zoon of neef van Sherlock Holmes." „Nee", zei Anthony. „Jammer genoeg niet. Het is niets dan wat gooohelen. Als u de feiten wist. maar die vertel ik u straks wel U heeft me zoëven gezegd, dat die man u brieven liet zien en om geld vroeg. Heeft u hem dat gegeven?" „Ja". „Hoeveel?" „Veertig pond." „Dat is lelijker," zei Anthony zonder enige verwondering te tonen. „En nu het telegram. Laten we dat eerst eens bekij ken." Virginia nam het van het klei ne, ronde tafeltje voor zich en stak het Anthony toe. Ze zag zijn gezicht betrekken, toen hij van de inhoud kennis nam. „Wat is er?" vroeg ze ongerust. Hij hield het haar voor met zijn vinger bij de naam van de plaats, waar vandaan het ge stuurd was. „Barnes," zei hij. „En u bent de' hele middag in Ranelagh ge weest. Wie gelooft u, als u ver telt, dat u 't niet verzonden heeft." (Wordt vervolgd.) taire en politieke blokken, zoals het pact van Bagdad, waaraan ook Pakistan deelneemt. De vriendschappelijke betrek kingen met Pakistan zouden be vorderd kunnen worden door de toepassing van de vijf beginselen van een vreedzaam naast elkaar leven, zoals die toegepast wor den bij de politiek ten aanzien van India, Birma, China en an dere landen. Het volk van Paki stan is, evenals alle vredelieven de volken, ongetwijfeld geïnte resseerd in de bestendiging van de vrede. Het is niet te ontken nen, dat beide landen op econo misch, .technisch, cultureel en ander gebied met goed gevolg tot samenwerking kunnen gera ken. In antwoord op de vraag naar de mogelijkheid van het verlenen van hulp aan Pakistan ant woordde Boelganin, dat de Sow jet-Unie aan vele landen hulp beidt, door middel van de Ver enigde Naties en rechtstreekse verdragen. In tegenstelling tot de Westerse landen, aldus de Sow- jet-premier, verbindt zij hieraan geen militaire of politieke voor waarden en mengt zij zich niet in binnenlandse aangelegen- De heer C. H. Speel, eigenaar van het dierenpark te Bloemen daal heeft medegedeeld, dat met het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn plannen worden be sproken, die zouden moeten lei den tot overneming van het vo gelpark Avifauna, aldaar. Zoals bekend exploiteert mej. Lia Speel, de dochter van de heer C. H. Speel op bescheiden sohaal in Bloemendaal een dierenpark, dat thans bij besluit van de ge meenteraad moet verdwijnen. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Speel van verscheidene gemeentebesturen een aanbie ding gekregen om zijn park daar te vestigen. Het gemeentebestuur van Alphen aan de Rijn heeft op de mogelijkheid van vestiging in Avifauna de aandacht gericht. De besprekingen die hierna volgden, hebben geleid tot een onderhandeling, die vrijdagavond is voortgezet in een spoedeisende geheime raadsvergadering in Al phen aan de Rijn. Hoewel men het resultaat van de informatieve raadsvergade ring niet bekend heeft gemaakt gelooft men dat Alphen aan de Rijn de plannen met welwillend heid heeft ontvangen. In dit sta dium kon noch het gemeentebe stuur, noch de heer Speel nadere mededelingen verstrekken. DONDERDAG 9 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 9.00 Gym.; 9.10 Voor de huisvr.; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram., 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de huisvrouw; 11.15 Kamerork.; 12.00 Zang'en piano; 12.25 In het spionnetje; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.35 Habanera-ork.; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.15 Ti- roolse muzeik; 13.55 Beursbe richten; 14.00 Gram.; 14.15 Hoor spel; 15.15 Tenoren en orgel; 15.45 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Sport; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Gesproken brief uit Lon den; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Orgel en saxofoon; 19.30 Jazz muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Or kest; 21.05 Sportman of sport vrouw van het jaar 1955; 22.05 Voordracht; 22.25 Lichte muziek; 22.45 Act.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nieuws; 23.15 Act.; 23.025 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 Angelus; 12.03 Orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.12.33 Voor het platteland; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; .13.20 Sop raan en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Kamerork.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Amus. muz.; 15.45 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Piano recital; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gr.; 17.40 Koersen; 17.45 Zigeu nerkwintet; 18.10 Vocaal ensem ble; 18.30 Fries progr.; 18.45 Gr.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 19.55 Toespraak; 20.00 Radio krant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Tijdschriftenkro niek; 22.10 Orgel; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgel; 14.00 Engelse les; 14.15 Orkest; 14.30 Franse les; 14.45 Orkest; 15.00 Pianorecital; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.15 Ka merorkest en vocaal kwartet; 17.00 Nieuws; 17.10 Kinderliedjes; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Vlaamse liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Re portage; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. causerie; 20.00 Verzoekprogram ma; 21.30 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Koorzang; 22.55 Nieuws. Drie Amerikaanse passagiers en een Iraakse piloot zijn gisteren om het leven gekomen tengevolge van het verongelukken van een „Auster" nabij Fallosjak, ten noord-westen van Bagdad.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5