smm! STERLING SHAG SPORTNIEUWS Eric de Noorman - De gouden droom éi m Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen JVïemeije w. VOETBAL SCHAKEN BkiDGE LEZERS die schrijven Overzicht van het bedrijfsleven GROOTHANDEL. Perzische communisten aangehouden What V.S- WEIGEREN OFFERTE VAN ITALIAANSE FIRMA Personeel van betrokken bedrijf wordt door commu nisten overheerst .(Slot.)] Uit de kringen van de groothan del kwamen de volgende berichten binnen. Handel in bouwmaterialen. Het jaar 1955 was voor deze tak van handel een jaar van grote be drijvigheid met tot tevredenheid -lemmende resultaten. Gebrek aan arbeidskrachten en -ehaarste in enkele bouwmateria len, zoals gevelsteen en dakpannen, waren de punten, die moeilijk heden opleverden. Wat de handel in hout betreft wordt medegedeeld, dat de omzet behoorlijk was en dat de prijzen vast bleven. De zeevracht was hoog terwijl de binnenvaartvrach- ten in de wintermaanden record hoogten bereikten, welke kosten in de prijzen nog niet tot uitdrukking konden worden gebracht. In de aanvoerperioden deden zich weer moeilijkheden voor om losse transportarbeiders aan te werven. Handel in kruidenierswaren. In deze branche wordt gespro ken van een aanhoudende omzet stijging. De reclame-voering gaf weer goede verkoopresultaten. Vooral de verkoopaktiviteit van de fabrikanten in de zeepbranche gaf goede resultaten. Voor de verkoop van bier en li monade was 1955 een gunstig jaar hetgeen in hoofdzaak te danken is ■aan het fraaie zomerweer. Handel in landbouwprodukteu. In het voorjaar Van 1955 werden pootaardappelen geregeld afgeno men, terwijl er voldoende export was. Tot April was de handel in con sumptie-aardappelen zeer slecht, maar eind Mei trad er verbetering in vanwege de export naar Enge land. Voederaardappelen werden ge regeld afgenomen aan, naar ver houding van de consumptie-aard appelen, goede prijs. Wat de nieuwe oogst 1955 be treft was er wat de consumptie aardappelen betreft, een geregelde export. De prijzen waren echter niet hoog en de afname verliep raag, omdat er te weinig scheeps- luimte beschikbaar was. Met betrekking tot de pootaard appelen van oogst 1955 kan wor den gezegd, dat de handel zeer slecht was en de prijzen zeer laag. De voederaardappelen werden geregeld afgenomen, maar tegen lage prijzen. Handel in mosselen. De mosselkwekers hadden te kampen met gebrek aan mossel zaad, waardoor vele percelen niet konden bezaaid worden en vele te weinig. Doordat er te weinig consump tie-mosselen waren, liepen de prij zen op en werden zij duur.. Er zijn veel Deense en Duitse mosselen geïmporteerd om de cliënten in België en Frankrijk te kunnen blijven bedienen. In het najaar was overal meer mosselzaad te constateren, zodat dit voor 1956 meer consumptie mosselen belooft, in Zeeland en op de Waddenzee. Toerisme. Het toerisme bleef zich gunstig ontwikkelen. De hotels en pen sions maakten over het algemeen goede zaken. Nog steeds was de trek uit het Zuiden groot. De V.V.V.'s in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen hebben gezamenlijk een folder doen verschijnen om ook in Duitsland en overig Neder land reclame voor hun gebied te maken. De resultaten zijn merk baar geweest; meer dan in vorige jaren werd West Z.-Vlaanderen bezocht door Duitse en Nederlande toeristen, die van hieruit tochten ondernamen naar België. Oost Zeeuws-Vlaanderen heeft het voorbeeld van West Zeeuws- Vlaanderen gevolgd, zodat ook in dit gebied een dergelijke ontwik keling verwacht kan worden. Er bestaan plannen om de Braak man voor het toerisme open te leggen. Ook wordt van de zijde van de V.V.V. aandacht besteed aan de kreken in Zeeuws-Vlaanderen om die aan het toerisme dienstbaar te maken. VERKEEK, VERVOER SCHEEPVAART. EN Autovervoersondememingen. Het personenvervoer bij de S. B. M. was bevredigend. Bij de Z. V. T. M. vertoonde het perso nenvervoer op de lijndiensten het zelfde beeld als in 1954. Tenge volge van een niet onbelangrijke toename van het toerwagenwerk, zijn de ontvangsten uit het perso nenvervoer aanmerkelijk gestegen. Door de in de loop van het jaar plaatsgevonden prijsverhoging van materialen en de op het eind van 1954 ingevoerde loonsverhoging, vertonen de bedrijfskosten weer een belangrijke toename. Het aantal vervoerde reizigers op de autobusdienst SluiskilBre da ontwikkelde zich volgens de verwachtingen. Het blijkt dat deze dienst in een behoefte voorziet. De ontwikkeling van het goede renvervoer liet nog wel iets te wensen over. DETAILHANDEL EN AMBACHT K ruideniersbedrijf. Vooral de winkeliers in de grens streek behaalden goede verkoop resultaten i.v.m. de prijsverhou dingen ten opzichte van België. De winkeliers op de plattelands- 'jorpen gewagen van een mindere omzet hetgeen in hoofdzaak wordt toegeschreven aan het groot aan tal uitbrengbedrijven van naburige grotere plaatsen. De kruideniers ontplooiden over het algemeen een goede aktiviteit, die tot uiting kwam in het vernieu wen van winkels en interieurs. Sommigen pasten zeer moderne rindingen toe, zoals koelvitrines, la de loop van het jaar werden de «erste zelfbedieningszaken in Z. Vlaanderen geopend. Kleinhandel in schoenen. Over het algemeen is de ver koop van schoenen wel iets terug gelopen hetgeen toegeschreven wordt aan de weersgesteldheid. De schoenreparatie liep in het tigemeen ook iets terug, wat zijn orzaak wel vindt in het steeds meer op de voorgrond treden van -ubberartikelen. Kleinhandel in textielgoederen. Het bericht dat uit deze branche binnenkwam luidt onverdeeld gun stig. Er wordt gesproken over een omzetstijging, die mede verklaard wordt door het feit, dat er bij het nubliek meer belangstelling komt voor het duurdere artikel dan voorheen. \utomohicl- en garagebedrijven. In 1954 werden er in Nederland m totaal 60.000 nieuwe personen- en vraehtautomobielen verkocht- la 1955 bedroeg het totale aantal 78.000 stuks. Zoals te verwachten was namen de kleine en de mid denklasse personenwagens hiervan oen groot gedeelte voor hun reke ning. Ook de populaire Amerikaanse «erken konden in 1955 hun ver koop belangrijk verbeteren. Het ligt voor de hand dat voor een dergelijk autopark ook be kwame reparateurs vraagt. De •ntwikkeling van deze categorie is echter niet in overeenstemming «iet de ontwikkeling van het Ne derlandse wagenpark. Door de grote verkoop van nieuwe automobielen is het pro bleem van gebruikte wagens steeds moeilijker. Dit bezorgt de handel veel zorgen en moeilijkheden. Schi 1 d ersbedrijL Voor dit bedrijf was 1955 een goed jaar, hetgeen voor een be lang ijk deel kan worden toege schreven aan het goede weer. Er was veel werk, maar dit bracht ook moeilijkheden omdat er ge brek aan personeel was. Beroepsgoederenvervoer. Door de N.O.B. Wegtransport, district Zeeland, werd medege deeld dat t.a.v. de bedrijfsresulta ten, 1955 een redelijk jaar ge weest is. Een merkwaardig feit is, dat de tarieven van de Spoorwegen en de binnenvaart zij het na veel moeite omhoog gegaan zijn, ter wijl de optrekking voor het weg vervoer nog steeds niet toegestaan wordt. Ondanks de mogelijkheden die het beroepsgoederenvervoer nog heeft om de tarieven'incidenteel te verhogen, werkt het uitblijven van een beslissing remmend op een al gemene betere tarifering. En dit is uiteindelijk weer een van de oorzaken waardoor het wegver voer niet in de gestegen welvaart deelt. Tegenover de dus niet ge stegen opbrengsten staan diverse verhoogde uitgaven. Momenteel is een actie gaande tot verlaging van de 24 invoerrechten op auto's, welk percentage in geen verhou ding staat tot de heffing op andere produkten. Wat de veerdiensten betreft, kan van een verheugende medewer king gesproken worden, zij het dan dat een positiever overheidsbeleid met het oog op de enorme toe name van het verkeer, gewenst is. Havenbedrijf en scheepvaart. Het veem-, overslag- en expedi tiebedrijf mag niet bepaald slecht genoemd worden. Hierin zou meer perspectief zitten indien de outil lage van de havens moderner zou worden. Van de zijde van de over heid maakt men op dit gebied wei nig voortgang, terwijl, volgens de ingekomen berichten, anderzijds de havenarbeiders hun eisen voor het lossen van papierhout hoger stellen dan in Rotterdam. Het cargadoorsbedrijf werkte bevredigend. Het aantal binnen- en buiten landse bevrachtingen nam sterk toe. De vrachten lagen het laat ste half jaar zoals overal, op ho ger niveau. Terneuzen is een be langrijk bevrachtingscentrum ge worden en de meeste binnensche pen vinden doorgaans vlug retour lading. De beurtvaart was bevredigend. Posterijen, telegrafie en telefonie. Ook in 1955 viel een steeds toe nemende stijging in het gehele pos tale verkeer waar te nemen Het toch al hoge niveau, waarop zich de ontvangsten uit frankering d..m.v. frankeermachines en uit frankering in afrekening van post pakketten over het jaar 1954 be wogen, is over 1955 nog gestegen resp. met 15 en 5 De sterke uitbreiding van de pak- ketpost heeft veel problemen op geleverd, doordat de normale mid delen van vervoer veelal overbe last geraakten. Op diverse trajec ten werd in verband hiermede de vervoerscapaciteit uitgebreid. De vaak in het voor- en najaar optredende mistperioden hebben in 1955 slechts 'n enkele maal tot een aanzienlijke vertraging geleid. Ten behoeve van de nachtpost naar Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen werd n.l. in voorkomende gevallen zo veel mogelijk met 'n speciale post auto via Antwerpen gereden. Een definitieve regeling voor dit vervoer is thans in bewerking. De daling van het telegraafver- keer op de kantoren onder invloed van het toenemende telefoon- tn telexverkeer zette zich nog steeds voort. In vergelijking met 1954 kan gesproken worden van een vermin dering van circa 13 Te Lamswaarde werd het TT- station ingaande 17 februari ge combineerd met het poststation al daar. De voorgenomen vorming van postdistricten heeft in het afgelo pen jaar zijn beslag gekregen. De Inspectie der Posterijen en Tele grafie zijn tengevolge hiervan op geheven. De zetel van het post- district voor Zeeland en West-Bra bant is te Middelburg gevestigd. Te Schoondijke naderde de bouw van een nieuw pand waarin het hulpkantoor gevestigd zal worden op het eind van het jaar zijn vol tooiing. Om tot een permanente huisvesting van het hulpkantoor te Zaamslag te geraken, wordt eveneens nieuwbouw overwogen. Een soortgelijk plan voor Sluis is in ontwerp gereed. Ook voor Groede zijn plannen voor nieuw bouw ontworpen. Onder invloed van de gunstige economische constellatie vertoon de 1955 een grote vraag naar tele foonaansluitingen. Het aantal aan sluitingen in Zeeuws-Vlaanderen nam met ongeveer 650 toe. Het aantal aanvragen, dat nog op uit voering wacht, bedroeg op het eind van het jaar ongeveer 260. Hiervan kan een aantal van circa 40 eerst aangesloten worden, na dat een uitbreiding in telefoonnet ten en -centrales heeft plaats ge vonden. Getracht zal worden zodanige voorzieningen te treffen, dat in het jaar 1956 aan iedere aanvraag om aansluiting kan worden voldaan. In het kader van het automatise ringsplan voor Zeeuws-Vlaanderen vonden een aantal concentraties plaats, d.w.z. een aantal netten werden opgeheven, terwijl gelijktij dig de aangeslotenen van die net ten overgebracht werden naar an dere netten, een samenvoeging dus tot grote complexen. Zo werden op 1 april het tele foonnet Terhole. op 2 mei St Jan steen, op 16 mei Clinge en Heikant geconcentreerd op Hulst, op 1 juli volgde de concentratie van Clinge- haven op Graauw. Omstreeks het eind van het eer ste kwartaal van 1956 zullen de netten Breskens, Schoondijke, IJzendjjke, medio 1956 de netten Groede. Hoofdplaat, Sluis, Aarden burg. Cadzand lokaal geautomati seerd worden. Dit betekent, dat het dan moge lijk zal zjjn het verkeer met aan geslotenen van het eigen net langs automatische weg af te wikkelen; voor het interlokaal verkeer zal nog de hulp van de telefonie te Oostburg nodig ziin. Eind 2e kwar taal 1956 zullen de telefoonnetten Sasput, Nieuwvliet, Retranche- ment en Eede samengevoegd wor den met resp. de netten Hoofd plaat, Groede, Cadzand en Aarden burg. Het net Biervliet zal omstreeks eind 2e kwartaal volledig geauto matiseerd worden en een onder deel gaan vormen van de sector Terneuzen. Per 15 november werd van kracht een tariefwijziging der in- terlokaale gesprekken. De gesprek ken van abonnees met aangeslote nen in de B- en C-zóne werden met resp. 4 en 8 cent per gesprek verlaagd. Het aantal gevoerde gesprekken, zowel lokaal als interlokaal en in ternationaal vertoonde nog steeds een stijgende tendenz mede als ge volg van de gunstige conjuncturele ontwikkeling. Voor de aangeslotenen op auto matische netten in het gebied der Kamer werd in 1955 de mogelijk heid van inkiezen in andere tele foondistricten sterk uitgebreid. Voor deze abonnees werd het mo gelijk hun gesprekken met de aan geslotenen op geautomatiseerde netten in de districten Alkmaar, Arnhem, Hengelo, Leeuwarden, Maastricht, Zwolle en Tilburg zon der tussenkomst van een telefonis te af te wikkelen. Het aantal aangeslotenen op de draadomroepnetten bleef vrijwel constant. In Perzië zijn enige vooraan staande leden van de venboden communistische Toudeh-partij, onder wie de secretaris van het dagelijks bestuur, dr Mohammed Bahrami, aangehouden. Intussen is de voormalige afge vaardigde Eli Zohari, die van me deplichtigheid aan de moord op premier Razmara is beschuldigd, in voorlopige vrijheid gesteld. Hij was, met Moezzaffar Bagai, één van de leiders van de inmiddels ontbonden arbeiderspartij. LANDBOUW. De vorst gedurende de winter 1954/55 had tot gevolg een goede structuur van de grond wat het zaaiklaar maken van het bouwland ten zeerste bevorderde. De in het najaar 1954 gezaaide wintergranen kwamen goed dc winter door. Het zaaien en poten der diverse landbouwprodukten ging dan ook voorspoedig. Door net koude voorjaar wilden voorna melijk de bieten in het begin slecht groeien, maar de zomer maakte al les goed. De oogst was in het alge meen goed. De zomer en het na jaar waren bijzonder goed wat de weersgesteldheid betreft. Aardappelziekten kwamen vrij wel niet voor. De opbrengst van de bieten was goed, maar het suiker gehalte was aan <te lage kant. De graanprijzen waren lonend. De op brengst van de wijnpeen was mid delmatig en de prijzen waren laag. De prijzen van de levende have waren normaal. Vele bedrijven hadden een tekort aan arbeidskrachten te kampen, niettegenstanade het feit, dat de mechanisatie in de landbouw ver doorgevoerd Is. De steeds stijgende sociale las ten drukken zwaar op de land bouwbedrijven. Wat betreft de werkzaamheden onzer Kamer bij de uitvoering van de wetten, waarbij zij een functie te vervullen heeft, kan ik u het volgende mededelen; In het handelsregister der Ka mer waren op 1 januari 1956 inge schreven 5333 werkelijk bestaande ondernemingen, met inbegrip van filialen. In 1955 werden ingeschre ven 498 ondernemingen. In de reeds in het handelsregister inge schreven ondernemingen werden 1972 wijzigingen aangebracht, ter wijl de inschrijving van 240 onder nemingen werd doorgehaald. Afgegeven werden 1055 uittrek sels uit de inschrijving van onder nemingen. Het aantal handelsadviezen dat door het secretariaat der Kamer werd verstrekt was ook dit jaar weer belangrijk. Het aantal afgegeven certifica ten van oorsprong en legalisaties liep zeer belangrijk terug en be droeg in totaaal 958. In totaal werden 22.000 loonver- klaringen afgegeven voor het overmaken van lonen van in Ne derland werkzame werknemers, die in België woonachtig zijn. In mei van het verslagjaar werd deze maatregel, die vele jaren had be staan, ingetrokken, zodat vanaf die tijd geen verklaringen meer moes ten worden uitgereikt. Ook het aantal afgegeven for mulieren (ten behoeve van het be drijfsleven. bdftodigd voor het aan vragen en in- en/of uitvoervergun ningen liep aanmerkelijk terug en bedroeg in totaal 25.642 stuks. Uitgereikt werden 5 vergunnin gen voor het houden van een uit verkoop terwijl op 1 aanvrage af wijzend werd beschikt. Voor het houden van een opruiming werden 2 vergunningen verleend en 1 ver gunning geweigerd. Afgegeven werd 1 colportage- vergunning. Als teller en meter werden 2 per sonen door de voorzitter beëdigd. Aan het ministerie van Justitie werd 7 maal advies uitgebracht omtrent de statuten van naamlo ze vennootschappen, alsmede over de voorgestelde handelsnaam. Er werden 5 aanvragen voor een verklaring ingevolge artikel 1, lid 6 der Woonruimtewet 1947 behan deld. Het aantal verklaringen als be doeld in artikel 127 van het Uit voeringsbesluit Autovervoer Goe deren bedroeg 5. Vergunningen ingevolge de Ves tigingswet Kleinbedrijf werden er 237 verleend, 11 werden gewei gerd, terwijl op het eind van het jaar 17 aanvragen nog in behan deling waren. Ingetrokken werd 1 aanvrage. Aan het ministerie van Economi UITSLAGEN 5 FEBRUARI. HOOFDKLASSE. VVV—Fortuna '54 2—2; Rig- tersbleekNOAD 01; Emma Willem II 1—1; SHS—De Graaf schap 13. EERSTE KLASSE. HeraclesWageningen 30; TubantiaZeist 30; Fortuna VI.Heimondia 17. LANDELIJKE BOND VAN AMATEURVERENIGINGEN OPGERICHT. In een te Utrecht gehouden be stuursvergadering van de federa tie van tweede, aerde en vierde kiassers is besloten, na overleg met de clubs spelende in de eer ste klassen van het amateurvoet bal, deze federatie om te zetten in een landelijke bond van amateur voetbalverenigingen (L.B.A.). In deze belangenvereniging zijn thans alle op zondag in de afde ling amateur-voetbal van de K..M.V.B. spelende clubs verenigd. Het programma van de inter nationale ronden is als volgt Te Gent op 12 maart; Ruy Lo pezTerneuzen (A en B); Het Volk—V.S.V. (A en B); Jean JaurèsLandau (A en B)Edg. Colle—Het Witte Paard <B). Te Gent op 27 maart; Jean JaurèsV.S.V. (A en B); Het Volk- Terneuzen (A en B); Ruy LopezLandau (A); Ruy Lopez Het Witte Paard (B)Edg. Col leLandau B. Te Sas van Gent op 4 april voor de B-groep: V.S.V.Edg. Colle; Het Witte PaardHet Volk; Ter neuzenJean Jaurès; Landaui Ruy Lopez. Te Terneuzen vermoedelijk op 23 april: TerneuzenJean Jau rès (A); LandauHet Volk (A en B)V.S.V.Ruy Lopez (A en B); Het Witte PaardJean Jau rès (B). Het programma van de wed strijden van lokale aard worden nog nader vastgesteld. De Belgische schaakbond zal ditmaal v/orden gevraagd de eventuele arbitrage op zich te ne men. Evenals vorig jaar zal als algemeen-wedstrijdleider optre den de heer R. H. de Ridder te Axel. Temeiizen behaalt grote overwinning op Goes. Zaterdagmiddag werd in hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen voor de le klasse-competitie van de Z.S.B. gespeeld de wedstrijd TerneuzenGoes. De gasten waren verzwakt opgekomen en waren daardoor geen partij voor de Terneuzenaren, die een ferme 8%1% overwinning behaalden. Terneuzen gaat nu ongeslagen aan de leiding en -zal met Zienk- zee moeten uitvechten wie kam pioen van de le klasse wordt. De gedetailleerde uitslag: Terneuzen Goes P. MulderL. Pieterse 10 P. J. v. d. Sande~J. de Lange 01 A. StadhoudersH. Verbeek 10 A. de ConinckL. Bakker 10 Ir. N. ButjsertP. v. Hemert 10 J. J. KaanA. Bonder J. P. v. d. Staal- G. v. d. Meer S. W. HenryG. Driessen H. VoorhansJ. C. Meijer Mr. G. Tichelman W. van Dullemen 1—0 l—O 1—0 1—0 -1% on- Totaal uitslag 8%- Terneuzen had wit aan de even borden. Kanaalzöne-scliaaktournooi. Donderdagavond kwamen in het clublokaal van de jonge schaakvereniging „Het Witte Paart" te Sas van Gent, hotel Modern, de afgevaardigden van de diverse deelnemende vereni gingen van het kanaalzone tour- nooi bijeen, teneinde voor de 2e maal te starten met het Kanaal- zóne tournooi, waarmede in 1955 met succ?s is begonnen. Dit jaar zullen er 2 internationale wed strijden worden gespeeld te Gent en 1 op Nederlands gebied n.l. te Terneuzen en wel de sluitings ronde, zulks i.v.m. het 45-jarig bestaan van de s.v. „Terneuzen". Behoudens een kleine wijziging in het wedstrijdreglement waren er geen veranderingen. Teneinde „OPEN PAREN" KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. In hotel „Des Pays-Bas" te Ter neuzen werd een der voorronden gespeeld voor het kampioenschap „open paren" van Nederland. De ze ronde, die werd gespeeld onder auspiciën van de Kon. Nederl. Bridgebond stond onder leiding van de voorzitter van de afdeling Zeeland de heer M. Remery te Sas van Gent. Aan deze wedstrijd werd door 38 paren deelgenomen, verdeeld over 5 groepen. De uitslag Groep A: 1. Gebr. Bockstael, Sas van Gent, 39 m.p.; 2. de he ren CatsmanVan Veen, Oost burg, 38 m.p.; 3. de dames Jurry- Van Pienbroek, Terneuzen, 33 m.p. Groep B: de heer en mevr. Voorhans, Terneuzen, 38 m.p.; 2. de heren GuinterVan Dongen, Sas van Gent, 36 m.p.; 3. de he ren RemeryRanschaert, Sas van Gent, 34 m.p. Groep C: 1. de heren Geerling Gerrits, Sluiskil, 38 m.p.; 2. de heren Eeckelaarv. d. Poel, Ter neuzen, 37% m.p.; 3. de heren Toussaintv. d. Linden, Terneu zen, 35% m.p. Groep D: 1. de heren Jurry— Verstraeten, Terneuzen, 39% districtsfinale voor Zeeland ge speeld. Hieraan wordt deelgeno men door de beste twee van iede re groep, alsmede door de de eer ste van groëp E. Bovendien zul len de beste derden van de eerste vier groepen tot deze wedstrijd worden toegelaten. DF AMERIKANEN DOEN WAT ZIJ DE RUSSEN VERWIJTEN, ZEGT A VERY BRUNDAGE. In een interview met het Ame rikaanse weekblad „Sports Illus trated'' waarvan „l'Equipe" ge deelten overneemt, heeft Avery Brundage, president van bet I.O.C., o.m. het volgende ver klaard: „De vorderingen van de Russi- sische athleten zijn. te danken aan 'n uitgebreid nationaal spart- program, en hun steeds talrijker overwinningen moeten toege schreven worden aan het feit dat wij de totalitaire landen eer. voorsprong in dit opzicht hebben laten nemen. De Russen doen thans wat wij al 30 of 40 jaar lang steeds hebben aanbevolen. Zij worden hoe langer hoe ster ker, wij hoe langer hoe zwak ker." Wat het amateurisme van de Russische athleten aangaat zei Brundage, die in 1954 een bezoek aan Rusland heeft gebracht, on dermeer: „Misschien profiteren enkele van hun beste athleten van bij zondere voordelen. Maar ik heb daar geen bewijs van kunnen krijgen. Indien dit het geval is vraag ik me af of zij verder gaan dan in ons land gebruikelijk is." Na te hebben toegegeven dat de Russen zich van de sport be dienen als propagandamiddel heeft Brundage er op gewezen dat in Amerika het leger en het departement van Buitenlandse Zaken een zelfde program uit voeren. „Al dertig jaar lang", ai- dus Brundage, „hebben wij ge vochten voor een sportprogram voor het leger. Nu heeft het leger er eindelijk een. Het schijnt zelfs dat we overdreven hebben, met speciale kampen en een speciale training. Maar dat is precies het zelfde waarvan wij de Russen beschuldigen." Tenslotte verklaarde Brundage: „Het departement van Buiten landse Zaken organiseert reizen van Amerikaanse athleten in de* vreemde. Dat schijnt een zeer goed ding. Maar waar gaat het anders om dan om amateur- athleten te gebruiken voor poli tieke doeleinden?'' ook de minder sterke spelers ge- sche Zaken werden 8 adviezen uit- legenheid te geven hun krachten gebracht op aanvragen ingevolge eens te meten met Belgische ver- het Besluit Algemeen Vestigings- enigingen werd besloten tot de verbod KleinbedrijvenJ941. instelling van een B-tornooi. Dit Het aantal aan de S.E.R. uitge brachte adviezen met betrekking tot de van kracht zijnde vestigings beschikkingen bedroeg 5. Aan het ministerie van Economi sche Zaken werden 158 adviezen verstrekt voor ministeriële verkla ringen. Onze Kamer kwam in het afge lopen jaar 3 maal in vergadering bijeen, terwijl het bestuur der Ka mer 5 maal vergaderde. zal zoveel mogelijk worden ge speeld op dezelfde data als 't A- tornooi. Aangezien Sas van Gent bereid werd gevonden ook deel te nemen aan het B-tornooi, zal ook nog een club in Gent worden aan gezocht. Voorgesteld werd „Edg. Colle". Ook" voor dit B-tomooi zal een wisselprijs beschikbaar wor den gesteld. heren AlCattoir, Sas van Gent 32 m.p.; 4. de heren Geene Hendrikx, Terneuzen, 32 m.p. Groep E: mevr. Van Kerkvoort mej. Robijn, Terneuzen, 28 m.p.; 2. de heter en mevr. Ver sprille, Terneuzen, 25 m.p.; 3. de heer en mevr. De Ridder, Terneu zen, 21% m.p. Op 25 februari wordt wederom in hotel „Des Pays-Bas" de demi- De Amerikaanse regering heelt de inschrijving van een Italiaanse firma voor levering van elektri sche generators geweigerd obadat het personeel van het toetrekke» bedrijf overheerst wordt door een communistische vakbond, zo heeft een woordvoerder van het mini sterie van Binnenlandse Zaken te Washington meegedeeld. De installaties zijn nodig voor een landaanwinningsproject. Volgens Italiaanse industriële m.p.; 2. mevr. Maat—de lieer De j.rjngen js (je Amerikaanse mof: Fe ij ter Terneuzen, 35m.p^; vering ongegrond, omdat Ibij ver T|H| kiezingen voor bedrijfsraden ge bleken was, dat de anti-comma nistische vakbonden in het be j trokken bedrijf de San Giorgio- fabrieken te Genua goede vor deringen maken. De onderneming zou voorts de laagste ins- min ster zijn geweest, voor bijna 125.000 dollar, waai'jij dc prijzen, 1 rnet inbegrip van vervoer en in- en uitvoerrechten, vijftien tot der tig procent lager waren dan het bedrag van de laagst* Ameri kaanse inschrijving. 31. Terwijl Cendrach langzaam volgt, snelt Eric naar beneden. Op zijn dringend verzoek, trekken Winonah en Astara zich met Hrulf Wolf en Pum Pum achter de rotsen te rug waar Cendrach zich bij hen voegt. De piratenschepen blijven een eindweegs uit de kust en slechts vergezeld door een paar krijgers komt Hake aan land. Met Halfra treedt Eric hen tegemoet en afgemeten deelt hij de piraat mede, dat zij besloten hebben zich niet aan sluiten. Op hetzelfde moment echter ko men enkele van Eric's mannen haastig naar voren. „Uw besluit is niet het onze, heer", zegt de krij ger, die al eerder zijn mening ten gehore had gebracht.. „Wij zijn vrije mannen, het gaat om ons allen. Laat de meerderheid beslis sen". „Muiterij", schreeuwt Halfra, „oproer, verraad!". „Wij muiten niet", snauwt de krijger, wij zijn altijd trouw ge bleven, al hebben we al ik weet niet hoe lang geen soldij meer ge had, maar er zijn grenzen". „Zo is het vader", valt Erwin op gewonden in, „de mannen hebben ons trouw gediend, we mogen ze nu niet in de steek laten, dat is toch onze plicht". De jonge prins buigt zich naar zijn vader toe. „Uw plicht als ko ning tegenover deze mannen, te genover Noorwegen". Erwins fluisterende woorden zijn Hake echter niet ontgaan en een ongelovige spotterige grimas vliegt over het gelaat van de zwarte Vi- kinger. „Wel vader?", dringt Erwin on geduldig aan, als Eric nog steeds blijft zwijgen, „waarom wilt ge nu niet toegeven, waarom niet inzien, dat wij gelijk hebben. Ze willen het nu niet langer zo. Zij niet...en ik niet". Een dodelijke bleekheid trekt over Eric's gelaat. „Als ge meent gelijk te hebben, als ge meent goed te doen je bij een bende nekken- snijders aan te sluiten, als je meent dat dit de enige wijze is waarop je in Noorwegen terug te komen, danga! En moge de Gode je dan bijstaan", fluistert Eric hees, „jouw en allen die dit vervloekte pad kiezen". Als door een adder gebeten, richt Erwin zich op. Trots, koppig, bele digd, klinkt zijn stem: „Dan gaan we"! EEN WOORD VAN DANS. Niet in staat om alle geefsters en gevers persoonlijk dank te be tuigen, vragen wij enige plaats ruimte in uw biad, om uiting te geven van onze grote dankbaar heid voor <ie algemene steun, «Be wij, als Geref. commissie ter be hartiging van de stoffelijke en geestelijke belangen der Indische Nederlanders, te Hoek mochten, ontvangen bij de gehouden eoBee te voor dit doel. Hoewel het algemeen bekend is hoe groot de nood van deze fc dische Nederlanders, hadden wij, gehoor gevend aan het bestutff van het landelijk Geref. comité te Groningen, gezien het herhaalde lijk beroep op de bevolking, de opbrengst van onze actie niet al te hoog geraamd. Tot onze grote vreugde kan worden medegedeeld dat de op brengst vèr boven onze verwach tingen is uitgegaan. De colleete heeft opgebracht 566,30. Namens het landelijk comité en namens de Indische Nederlan ders grote dank aan de bevolking van Hoek en ook aan de redactie van „De Vrije Zeeuw", die ter on dersteuning van onze actie een, artikel plaatste waarin gewezen werd op het leed en de nood va» onze Indische Nederlanders. Mede door uw medeleven zul len wij in staat ziin vele mede landgenoten de helpende hand toe te reiken om hun passage naar Nederland mogelijk te ma ken en hun verder bij te staan, om aldus hun leed te verzachten. Dank aan God, die ons voor dit werk bekwaamde en onze actie heeft gezegend. Namens het Hoekse comité. E. S.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3