Hit de Provincie Ledeitheater te Oostburg officieel geopend Gemeenteraad van Vogelwaarde Gemeenteraad van Zuidzande Het geheim van de zeven schoorstenen TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET BROUWERSHAVEN. OOSTBURG. OSSENISSE. SLUIS. Door het ijs gezakt. Doordat het tijdens de strenge vorst hard waaide, is het ijs op vele plaatsen onbetrouwbaar c-n had de politie het vooral zaterdag druk met de onvoorzichtige schaatsliefhebbers van de ge vaarlijke plaatsen te weren. De 16-jarige A. L. H., wonende in de Axelsestraat was zaterdag middag te omstreeks hall vijl bij #iet schaatsen in de Oostelijke wa terleiding verder gereden dan ge- oorloold was met het gevolg dat hj| bij het Essenbruggetje door 't ijs zakte. Gelukkig werd zijn hulpgeroep taor in de nabijheid vertoevenden gehoond en het mocht W. de Rid der, wonende aan de Koedijk, en A. de Jonge, wonende in de Ma- •ijksestraat, gelukken de drenke ling, die reeds 15 a 20 minuten in het ijskoude water lag, met be itulp van een uit de omgeving ge haalde ladder, uit zijn netelige po sitie te redden. Nadat de onvoorzichtige schaat ser in de woning van de heer De •Ridder van droge Kleren was voorzien, werd hij per taxi naar feuis gebracht, waar hij direct on- ier de wol werd gestopt om te bekomen van de doorgestane schrik. Zondagmorgen werden van ge meentewege op de gevaarlijke (plaatsen waarschuwingsborden geplaatst. Men houde zich toch ver van de plaatsen waar het ijs onbetrouwbaar is en laten ook de oudere schaatsliefhebbers er op toezien dat de jeugd zich niet be geeft buiten de vrij gegeven tarnen. Sneeuwval. Gedurende de nacht van zater dag op zondag viel er sneeuw en waren des morgens de straten en wegen met een sneeuwlaag be- lakt. Door de dienst van gemeen tewerken werd reeds in de vroege morgenuren in alle straten en op ifle toegangswegen zand ge strooid, waardoor glijpartijen zijn 'uitgebleven. Toe» het in de middaguren be gon te regenen was de sneeuw «ij spoedig verdwenen. Kaartwedstrijd. De in calé „De Vriendschap" gevestigde kaartclub ontving de kaartenae leden van de perso neelsvereniging „Excelsior" vein de N.V. De Hoop. Het een flinke nederlaag voor de gasten, want na 5 „bomen" was de uitslag 190—100 punten. Voor de winnaar van de uit 2 ontmoetingen bestaande wed strijd is door mevr. Maandag een beker beschikbaar gesteld. Een aardige geste op deze ge zellige kaartavond was de gratis verloting van een door mevr. Maandag geschonken taart, die strerö gewonnen door de heer Stoffels van „Excelsior". Reünie oud-leerlingen Chr. U.L.O.-school. Zaterdagavond kwamen in de jeugdherberg „Bleye-Haghe" oud- teerlingen van de Chr. U.L.O.- school te Axel bijeen voor een reünie. Toen de oud-leerlingen zich in de gezellige jeugdherbergzaal hadden verzameld, verwelkomde de heer B. Visser de aanwezigen, speciaal het hoofd der school, de beer Antheunisse en üe overige leerkrachten. Ongeveer een half jaar geleden, aldus de heer Vis ser, was het idee van een reünie opgekomen, dat algemene bijval ■asidervond. Het gaat hier niet, aei hij, om een denderend pro gramma af te werken, maar om •aude vriendschap te onderhou den en te verstevigen. De heer Antheunisse was ver lengd met het initiatief van zijn iwd-leerlingen. Het is goed, dat jonge mensen, die lange tijd sa men zijn opgetrokken, de banden weer eens steviger maken. Wij even dicht bij elkaar in deze tijd waar geen afstanden meer be- Aaan. zoals dat vroeger wel het VRAGEN AAN DE MINISTER. 0E TWEEDE-KLASSE OP DE VEERBOTEN BUESKENS—VLISSINGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Vermoeten heeft aan de minister «an Verkeer en Waterstaat de Tolgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat op één der veerboten BreskensVlissin gen de 2de klasse beneden deks is gebracht en dat het in de bedoeling ligt op de an dere en de nieuw te bouwen veerboten dezelfde scheiding sussen de beide klassen aan te brengen? 2. Indien de eerste vraag beves tigend wordt beantwoord, kan de minister dan medede len of de bezetting van de eerste klasse aanleiding heeft gegeven tot deze maatregel? 3. Ls de minister niet van oor deel, dat dit voor de tweede- klasse-passagiers een aan zienlijke achteruitgang bete kent ten opzichte van de be staande toestand en dat deze verscherping van het onder scheid tussen de eerste- en tweede-klas-passagiers tegen de maatschappelijke ontwik keling ingaat en wel sterk af wijkt van hetgeen b.v. ibij de Nederlandse Spoorwegen te dien opzichte is waar te ne men? 4. Kan de minister mededelen, van wie het initiatief tot deze maatregel is uitgegaan en of hij bereid is te bevorderen, dat de bestaande indeling op deze veerboten nu en in de toekomst gehandhaafd blijft? geval was. Maar anderszijds leven wij toch ook van elkaar en langs elkander heen. Hij sprak de hoop uit, dat deze reünie een tra ditie wordt. Hierna werd een op goed peil staand programma algewerkt. Alles was door de oud-leerlingen zelf verzorgd, zelfs de tekst van de voordracnten. Er was het a-b-c waarin op geestige manier herin neringen aan de schooltijd wer den opgehaald. Er werd in de mast geklommen en een „opera drama" ten tonele gevoerd. Een en ander oogstte grote bijval. Door het iate uur moesten en kele nummers van het program ma, o.a. de „spraakwaterval", vervallen. Het was een geslaagde avond waarvan de oud-leer lingen een prettige herinnering mee naar huis namen, zodat een volgende reünie wel verzekerd is. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag omstreeks half vier had op het Kruispunt Julia- nastraatWilhelminastraat een verKeersongeval plaats. De wiel rijder F. B. uit Schapenbout, die uit de Julianastraat kwam gere den, had vermoedelijk het ter plaatse staand stopbord niet op gemerkt, zodat hij doorreed, met het gevolg, dat hij door een juist passerende auto, bestuurd door de heer M. uit Sluiskil, werd ge grepen en op de grond geworpen. ue wielrijder, die 'n lichte her senschudding had opgelopen, kon naar zijn woning worden ver voerd. Gladde wegen. Zondagmorgen bemerkten de kerkgangers dat de straten spie gelglad waren, zodat zij slechts met grote moeite de kerk konden bereiken. De gemeenwerklieden waren er spoedig bij om op de ge vaarlijke plaatsen zand te strooi en. Tegen de middag begon het te regenen waardoor de straten met een viezige sneeuwbrei wer den bedekt. Hoewel velen des morgens op onaangename wijze bemerkten dat het zeer glad was, hadden er geen ongevallen van betekenis plaats. Bouw keersluis aanbesteed. In Brouwershaven is zaterdag morgen het bouwen van een keersluis voor in de haven aan besteed. Er waren zestien inschrijvin gen. Hoogste inschrijver was J. A. Leijs te Kapelle, voor 990.000, laagste inschrijver was Van den Dongen en Van Hoven te Dord recht, voor ƒ828,500. De gunning werd aangehou den. De begroting is niet bekend gemaakt. Ceres vergaderde. De vereniging van gediplomeer den van de cursussen der Land- bouwhuishoudscholen en andere plattelandsvrouwen „Ceres" kwam dezer dagen te Oostburg bijeen. Mevr. Van Crijuningen, die de bezoeksters verwelkomde, deelde mede, dat te Breskens een cursus pitrietwerk en raffia zal worden georganiseerd. Het bestuur heeft in beraad genomen een cursus over verkeersproblemen te hou den. Het bestuur zal trachten een leraar voor deze cursus aan te trekken. Een uitvoerig reisplan werd opgemaakt. Een 8 10-daagse tocht gaat naar Engeland. De| reis naar Bretagne zal 4 h 5 da gen duren. Voorts zal dinsdag 29 mei a.s. een bustocht worden ge maakt naar het Milva- en Luva- kamp te Kijkduin. Deze reis zal slechts weinig kosten vragen, daar te Vlissingen een bus van de Milva de bezoeksters zal komen afhalen. Vervolgens gaf de Nederland- sche Huisvrouwen Voorlichtings dienst een demonstratie met ver schillende gebruiksvoorwerpen voor de huishouding. Dit alles werd afgewisseld met aardige tekenfilms. Verschillende keu- kenprodukten en wasartikelen werden getoond. Handige ge bruiksvoorwerpen, waarvan er vele nieuw waren voor de aan wezigen, toonden aan, dat het werk in de keuken veel verge makkelijkt kan worden. Mevr. Wilker uit 's-Gravenhage gaf bij alles een gedegen voorlichting. Na afloop der demonstratie werd de bijeenkomst door mevr. Van Cruijningen gesloten. De werkplaats voor minder va liden, die te Oostburg is geves tigd, werd uitvoerig besproken. De heer Visscher wees er op dat het Rijk een groot percentage der lonen voor haar rekening neemt. Ook de minder valide personen, die moeilijk in het par ticuliere bedrijfsleven geplaatst kunnen worden, "hebben recht op een menswaardig bestaan. De heer Visscher gaf voorts en kele voorbeelden uit de praktijk over het hanteren der gemeente wet, terwijl vele praktische wen ken voor de raadsvergaderingen werden gegeven. Afscheid hoofd der school. Wegens benoeming van het hoofd der school, de heer F. Ivens, te Mariënvelde werd in de gymnastiekzaal van de lagere school een afscheidsmiddag be legd. De heer Ivens, die enkele jaren lang zijn beste krachten aan het onderwijs in ons dorp heeft gegeven, werd op deze mid dag hulde en dank gebracht voor de wijze waarop hij zich van zijn opvoedende taak heeft gekweten. Woorden van waardering werden achtereenvolgens gesproken door de onderwijzeres, mej. A. Rijk, pastoor Van Putte en de heer A. Serrarens. Deze woorden gingen vergezeld van verschillende ca deaus, o.m. een schemerlamp na mens de ouders en een bureau lamp namens het St NicolaasCo- mité. De heer Ivens dankte de spre kers en toonde aan, dat hij van zijn verblijf te Ossenisse veel goede herinneringen meeneemt. De verstandhouding en samen werking ;s steeds opperbest ge weest en tal van vriendschaps banden werden gelegd. Zeer in genomen toonde de heer Ivens zich over het feit, dat tijdens zijn ambtsperiode het herstel van de school is bewerkstelligd, dank zij de medewerking van het gemeen tebestuur van Vogelwaarde. Het spreekt vanzelf, dat ook de kin deren op deze middag hun steen tje bijdroegen in het huldebetoon. Mej. Rijk had een leuk program ma opgesteld en onder haar lei ding gaven de kinderen verschil lende voordrachten en liedjes ten beste. Tijdens de hierna volgende receptie kwamen nog vele ouders persoonlijk van de meester af scheid nemen. De opvolger van de heer Ivens, de heer Spiertz, gaf op deze middag eveneens van zijn belangstelling blijk. Zaalrit van de autonioblelclub. Bij wijze van experiment werd in hotel Central door de Sluise Auto- en Motorclub een zaalrit georganiseerd, dat zeker als ge slaagd mag worden beschouwd. Na een uur cijferen en controle ren was de uitslag: 1. J. J. SmoorenburgA. van Beijesterveldt 6 straf p.; 2. de heer en mevr. Risseeuw-Roosendaal, Zuidzande 21 str.p.; 3. G. van de Vijver 24 str.p.; 4. M. Leenhouts 25 str.p.; 5. de heer en mevr. R. Grahame 31 str.p.; 6. W. de Kra merCasteleijn, Zuidzande 45 str.p.; 7. L. CortvriendtF. Baas 51 str.p. Bridge-drive. Ter gelegenheid van de jaar lijkse feestelijke bijeenkomst van de bridge-club werd in hotel San dersde Paauw een bridge-wed- strijd gehouden voor de leden van de club. Na loting werden de prijzen als volgt vastgesteld: 1. A. Ie ClercqJ. G. van Hal; 2. M. SandersC. Brakman; 3. Mevr. W. LuteijnW. Mussen; 4. F. DefreisneJ. Plasschaert; 5. Mevr. I. van der Werf-J. Baas. aanwezigheid de klacht wordt ge logenstraft, dat Den Haag zo ver af ligt. De weg tot elkander wordt kort, wanneer de wil om samen te werken aanwezig is. Bijzondere woorden van waardering had de burgemeester voor de geste van het Rijk voor he Ledeitheater een beschildering op het voorgor- dijn aan te bieden welke beschil dering tot zijn grote spijt nog niet gereed kon zijn. De burgemeester sprak zijn grote dankbaarheid uit tot allen, die op enigerlei wijze aan de tot standkoming van 't the:.ter had- ontleende haar den meegewerkt. Met name noem. verdediger van de hij de architect de heer Rozen- kranz, en de aannemers de heren René en Alex Verstraeten. Hierna kreeg de Commissaris der Koningin het woord. Hij be dankte allereerst de burgemees. ter voor diens vriendelijke woor den tot hem en zijn echtgenote gericht. De Commissaris zeide getroffen te zijn door het feit, dat het ge bouw zo snel gereed is gekomen. Hij zag daarin het bewijs wat samenwerking en 'n goede geest vermag. In dit verband wees de Com missaris met betrekking tot het bouwvolume op de mogelijkheden die er thans zijn blijkens de pers berichten om huizen te bouwen, wanneer zij door plaatselijke krachten kunnen worden ge bouwd. Hij richtte zich tot de aam nemers en arbeiders te profiteren van deze mogelijkheid en riep hen toe „neemt een voorbeeld aan het Ledeitheater". De Commissaris bracht zijn compliment en dan namens het gehele college van G. S., „dat U, burgemeester de kunst hebt inge schakeld in dit nieuwe theater. West Z.-Vlaanderen is een ge bouw rijker geworden, waarop de gehele streek trots mag zijn". Spreker sprak de hoop uit, dat het gebouw er zeer toe bij zou mogen dragen de culturele wel vaart Vein de streek te verhogen. Voor de heer Stand3ert hoopte hij, dat het theater zal beantwoor den aan de door hem gestelde za- kenverwachtingen, want, aldus de Commissaris, de heer Stan- daert is geen filantroop. Hierop verklaarde de Commis saris het theater voor geopend en draaide een knopje om, waardoor de gordijnen hangende voor het toneel automatisch werden ge opend. Op het toneel had de Vereni ging voor Instrumentale Muziek te Middelburg onder leiding van Henk Stam reeds plaats geno men, welk strijkorkest na het ope nen van de gordijnen het Wilhel mus ten gehore brachten, dat staande door alle aanwezigen werd aangehoord. De heer Jansen, vertegenwoor diger van de minister van O. K. Vrijdagmiddag vond te Oost burg de officiële opening door de Commissaris der Koningin in Zee land plaats van het nieuwgebouw de Ledeitheater. Vóór de oorlog beschikte de gemeente over de z.g. Graanbeurs, waarin de heer P. F. Standaert te Terneuzen een bioscoop exploiteerde. Tijdens de oorlog werd het beursgebouw vernietigd. In 1946 stichtte de heer Standaert een noodtheater, dat de naam kreeg van Ledei theater. Zij ontleende haar naam aan het feit dat dit gebouw aan het z.g. Ledelplein gelegen was. Het Ledelplein naam aan de West Z.-Vlaanderen tijdens de in vallen der Belgen in 1830, kolonel J. D. U. Ledel. Het door de heer Standaert op gerichte noodtheater bleek in een grote behoefte te voorzien. De tijd kwam echter, dat zich nieuwe eisen deden gelden. Op 4 december 1953 nam de raad van de gemeente Oostburg het besluit over te gaan tot de herbouw van het tijdens de oor logsdagen van 1944 verwoeste ontspanningsgebouw (de Koren beurs). Bij de voorbereiding van de herbouw is men er van uitge gaan, dat het nieuwe gebouw niet alleen moest dienen voor de eigen bevolking, maar tevens voor de gehele streek West Z.-Vlaande ren. Het moest een cultureel cen trum worden voor de gehele streek. Een hyper modern theater werd gebouwd met 300 zitplaatsen be neden en 200 zitplaatsen op het i balcon. Het geheel is in zeer mo derne en levendige stijl opgetrok ken. Het gebouw werd een schep ping van architect L. W. Rozen- kranz.te Oostburg. Het geheel heeft een bedrag van rond de 200.000,gevergd. Vrijdagmiddag was het dan zo ver, dat dit culturele centrum voor geheel West Z.-Vlaanderen, in gebruik kon worden gesteld. Burgemeester Mr. K. Hoek- zema sprak de vele genodigden het gehele theater was tot de laatste plaats bezet) hartelijk toe. In het bijzonder richtte hij woor den van welkom tot de heer Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote mevr. de Casembroot baronesse Van der Feltz, de ver tegenwoordiger van de Minister van Onderwijs Kunsten en We tenschappen, mr J. F. M. J. Jan sen en de heer Standaert, de ex ploitant van het theater. Tot de. Commissaris en echtgenote richt te de burgemeester woorden van grote erkentelijkheid mede na mens het gemeentebestuur door op deze middag naar Oostburg te komen. Tot de vertegenwoordiger van de minister van O.K.K. zei de burgemeester dat door diens W. dankte voor de vriendelijke woorden van de burgemeester. De uitspraak van de burgemees ter dat de afstand tot Den Haag niet zo heel groot is had hem diep getroffen. ,,U heeft bewezen, dat de vele klachten ongegrond zijn. Het had hem eveneens getroffen, dat de bijnamen die in de streek van elk der gemeenten bekend is op zo'n treffende wijze door de kunstschilder Hans Heeren uit Middelburg op de achterwand is uitgebeeld. Hij was verheugd, dat deze folklorische traditie voort gezet wordt in een verdere cultu rele traditie. De gemeente Oost burg heeft getoond in het verle den de kunst een goed hart toe te dragen. Daarom vindt hij het zo aangenaam, dat alle cultuuruitin gen in dit theater tot hun recht kunnen komen. De heer Bosman, voorzitter van de Ned. Bioscoopbond, bracht hulde aan het gemeentebestuur, dat naast prachtige parkeerter reinen. waarop menige grote stad jr1 "rs kan zijn en aanleg van r .iorne winkelstraten ook een gebouw heeft gesticht ten be hoeve van de culturele ontwikke ling van de streek. De heer Stan daert feliciteerde hij met dit mo derne gebouw en hoopte dat de exploitatie hiervan aan de door hem gestelde verwachtingen ten volle zal voldoen. Ten slotte sprak de heer Stan daert woorden van dank in de eerste plaats tot het gemeentebe stuur en verder tot allen mie aan de opbouw van het Ledeitheater hebben medegewerkt en deelde de verenigingen mede, dat de zaalhuur nog niet bekend was, doch dat deze wel zou meevallen. Als hij bij de vele hartelijke woorden aan zijn adres, er zelf een zou mogen toevoegen zou dit zijn dat zowel de S. B. M. als de Z. V. T. M. des zaterdags en zon dags een late reisgelegenheid zouden invoeren, opdat de bezoe kers tot het einde toe de voor stellingen zouden kunnen bijwo nen. Hierna ving het stijlvolle ope ningsprogramma aan, met het optreden der „Vereniging voor instrumentale Muziek" uit Mid delburg onder leiding van Henk Stam met de violist Jos Verkoey- en uit Utrecht als solist. Mevr. Ledel—Koopmans bracht onder git aar begeleiding enige liedjes ten gehore, waarna een Cadzand- se dansgroep de „Kedrielje" dans te, tenslotte declameerde mevr. L. Mascleede Voogt een rijmpje van Cor Schijve op de „Kezandse bienaomen" der gemeenten. Met het vertonen van een paar cinemacopische films werd het programma besloten, waarna het gezelschap zich naar de foyer be gaf, waar een druk bezochte re ceptie plaats vond. De raad van Vogelwaarde kwam vorige week voor de eer ste maal in het nieuwe jaar in vergadering bijeen. Vóór met de afhandeling van de agenda werd begonnen, sprak burgemeester Hendrikse een korte nieuwjaars rede uit, waarin hij de goede sa menwerking met de raad memo reerde en zijn beste wensen over bracht aan raadsleden en ingeze tenen. Hij sprak voorts woorden van waardering aan het adres van de secretaris en het gemeen- tepersoneel voor de keurige wij ze waarop de administratie ge voerd wordt. Schokkende dingen stonden verder niet op het programma van deze eerste vergadering. Zij was speciaal belegd in verband met een wijziging van het uitbrei dingsplan. Gedeputeerde Staten hadden aan dit pian gedeeltelijk goedkeuring onthouden en reke ning houdend met de opmerkin gen van dit college werd het uit breidingsplan thans gewijzigd vastgesteld. Overigens toonde de raad zich niet erg ingenomen met dit uitbreidingsplan. Juist laag gelegen gronden zijn hierin als oouwgrond aangewezen^ terwijl het bouwen van woningen langs oe Bossestraat, tussen de dorps kommen van Stoppeldijk en Boschkapelle, verboden is ter voorkoming van lintbebouwing. De voorzitter maakte duidelijk, dat in deze de voorschriften van hogerhand beslissend zijn. De ge meente is daaraan nu eenmaal met handen en voeten gebonden. Van het Waterschap de Ver enigde Polders van Ossenisse was een verzoek ingekomen om een bijdrage in de asfalterings- kosten van de Weststraat te Os senisse. De heer Peersman maakte van de gelegenheid gebruik om te pleiten voor een bijdrage aan alle polders, die wegen asfalteren. Een dergelijk voorstel was echter al eerder in behandeling en werd toen door de raad verworpen. Bo vendien wees de voorzitter er op, dat de vernieuwing van Bosse straat en Drie Gezustersdijk een groot offer van de gemeentekas zal vergen. De raad ging akkoord met het v oorstel van B. en W. om een bij drage van ƒ1200 te verlenen. Besloten werd tot aankoop van een perceeltje op de hoek Bosse straatKerkhofpad, teneinde de straathoek aldaar te kunnen af ronden. Een verzoek van de K.N(A.C. om toe te treden als buitenge woon lid werd voor kennisgeving aangenomen. Hoewel in een vorige vergade ring afwijzend werd beschikt op een verzoek om subsidie van het E.T.I. voor Zeeland, werd thans besloten een sifbsidie toe te ken nen van 4 ct per inwoner per jaar. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer P. A. Hermans, werd be noemd de heer P. A. de Booij te Ossenisse. Omtrent de vernieuwing van de Bossestraat en Drie Gezusters dijk deelde de voorzitter mede, dat deze kwestie thans de volle aandacht van de provincie heeft. Met de Bossestraat zal in ieder geval dit jaar worden begonnen De heer De Booij bracht tijdens de rondvraag de rattenbestrijding ter sprake. Het bevreemdde hem dat de gemeente niet meewerkt aan de landelijke bestrijdingsac- tie. De voorzitter merkte op, dat de gemeente indertijd wel een campagne heeft opgezet, maar dat hiervoor zeer weinig belang stelling -bestond. Indien er thans meer animo is, zal er zeker werk van worden gemaakt. De heer De Poorter vroeg in lichtingen over het vervoer van kinderen uit deze gemeente, die de B.L.O.-school te Hulst bezoe ken. De voorzitter deelde mede, dat deze kwestie in behandeling is en binnenkort met de gemeente Hulst zal worden besproken. De gemeenteraad kwam woens- te komen of tot aankoop en ver dagavond in openbare vergade- j beterir.g van de thans vrijkomen ring onder voorzitterschap van de woningen met het oogmerk burgemeester H. P. Everwijn bij- j deze te verhuren. een. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een korte uiteenzetting over de betekenis van het feit dat H. K. H. Prinses Beatrix de 18-ja- rige leeftijd heeft bereikt. Hierna werden door hem enke le punten aangestipt die in 1956 de aandacht van de raad in het bijzonder zullen vragen. In de eerste plaats wees hij op de verbetering en eventuele over name van de Sluissestraat. De plannen omtrent de verbetering zullen thans op korte termijn in de Grintwegcommissie in (bespre king komen, waarna verder voor stellen van B. en W. zullen wor den ingediend. In de tweede plaats werd door de voorzitter het huisvestingspro bleem besproken. In het eigen wo- ningbezit wat vroeger ook bij werknemers erg in trek was en in Zuidzande sterk ontwikkeld, is na de laatste wereldoorlog een grote verandering gekomen. Men wil thans liever huren dan kopen en wanneer de leegstaande hui zen niet spoedig verkocht en -be woond zouden worden, zou dit tot gevolg kunnen hebben dat het ge meentebestuur de Woonruimte- wet 1947 in haar volle (betekenis moeten gaan toepassen, hetgeen in een kleine gemeente met een goede samenwerking niet bevor derlijk is en waarbij zieh tevens nog voordoet de moeilijkheid van de ligging en Jzwaliteit der hui zen. Om uit deze impasse te gera ken zag de burgemeester tweeër lei oplossing en wel: le. stimulering van het eigen woningbezit, waarbij gewezen werd op de mogelijkheden van de premieregeling woningverbete ring en de hulp van de Bouwkas- sen; 2e. het opwekken van de be langstelling van de geldbeleggers om tot de 'bouw van huurhuizen District West Zeeuws-Vlaan- deren van de P.v.d.A. verga derde. Onder voorzitterschap van de heer J. Leegsma vergaderde het district van de P.v.d.A. in West Zeeuws-Vlaanderen in hotel „De Vuijst" te Oostburg. De bijeenkomst was bedoeld als scholing voor raadsleden en be langstellenden. De heer Leegsma opende de bij eenkomst met een hartelijk wel komstwoord, in het bijzonder tot de spreker van deze middag, de heer J. J. Visscher, Statenlid en tevens lid van het gewestelijk be stuur van de P.v.d.A.. De heer Visscher begon zijn in leiding met te wijzen, op de vele mogelijk- en bevoegdheden, die de raadsleden hebben, en die niet tenvolle door de raadsleden wor den benut. Een kwestie die in W. Zeeuws- Vlaanderen al jaren de aandacht vraagt, is de B.L.O.-school. Spr. was van oordeel, dat slechts voor één school plaats is in W. Zeeuws,- Vlaanderen. Men zal dus een com promis moeten zoeken, dat voor alle partijen aanvaardbaar is, hoe wel het niet allen voledig zal be vredigen. Hij drong er op aan, dat voor al de raadsleden deze kwestie warm zullen houden, en steeds zullen informeren naar de vorde ringen van de plannen. door AGATHA CHRISTIE 30, (Nadruk verboden) „Nee, die neem ik niet mee. En nu naar boven, Elise en op schieten. We hebben niet veel tijd meer Ik zal Chivers een te legram sturen en ik zal met de agent, die deze buurt heeft, over deze kwestie sprekendan zal hij wel een oogje in het zeil hou den. Begin nu asjeblieft niet weer met je ogen te rollen, Elïse. Als je nu al zo'n drukte maakt nog vóór er iets gebeurd is, wat doe je dan als er straks uit een donker hoekje 'n man te voor schijn springt en je met een mes steekt?' Elise liet een nerveus piep-ge- luid horen en verdween haastig naar hogere regionen. En onder 't naar boven lopen keek ze ban gelijk, dan over de ene, dan over de andere schouder. Virginia trok een gezicht tegen de verdwijnende rug, keerde zich om en liep dwars de hall door naar de zogenaamde bibliotheek, een klein, knus-ingericht ver trek, waar ook de telefoon was. Het was beter, om het politie bureau even op te bellen en de dienaren van de Heilige Her mandad zó om medewerking te verzoeken, dan de kans te lopen dat de agent, die haar wijk had, straks niet op kwam dagen. Ze deed de deur open en liep naar de telefoon, Maar, met haar hand al op de haak, bleef ze op eens doodstil staan. In de grote stoel naast de haard zat een man in een eigenaardige houding, slap, half ineengezakt. Door het zonderlinge telegram had ze haar chantage-bezoeker geheel verge ten. Blijkbaar was hij, moe en verveeld door het wachten, in slaap gevallen. Met even een humoristische trek om haar mooie mond ging ze naar de stoel. Maar opeens bleef ze staan; haar ogen werden groter, de glimlach trok weg.... De man in de stoel sliep niet. De man was dood! Ze wist het. opeens, ze voelde het intuïtief, nog voor ze het kleine, glimmende wapen op het kleedje naast hem, rfiet ronde schroeigat, met de lugubere don kere kring eromheen, de mach- teloos-weggezakte onderkaak ge zien had. Met haar hand tegen haar hart gedrukt, bleef ze onbewegelijk staan. Daar kwamen vlugge voet stappen de trap af! Elise! „Madame! Madame!" „Ja, wat is er?" "Virginia ging met bewegingen, die aan een automaat deden den ken, naar de deur. Één ding was haar maar duidelijk. Ten koste van alles, voor het ogenblik al thans dit dit gruwelijke te verbergen voor Elise! Elise zou natuurlijk dadelijk een zenuw toeval krijgen, en zenuwtoeval len kon ze op dat ogenblik niet gebruiken. Ze moest tijd hebben om te denken, om kalm te over leggen wat haar te doen stond. „Madame, zou het niet beter zijn, als ik de ketting op de deur deed? Deze booswichten, elk ogenblik kunnen zij binnenko men." „Goed! Ga ja gang maar. Doe maar wat je wilt." Ze hoorde het rinkelen van de ketting en even daarna Elise's vlugge voetstappen, die weer sriel de trap op en de gang af gingen. Onwillekeurig slaakte ze een zucht van verlichting. Ze keek van de man in de stoel naar de telefoon en weer terug. Het was duidelijk, wat haar te doen stond. Ze moest de politie Opbellen en haar van de griezeli ge vondst op de hoogte brengen. Maar ze deed niets. Ze bleef onbewegelijk op dezelfde plaats staan; haar lichaam verlamd van schrik, haar brein een draaikolk van voortdurend elkaar verdrin gende gedachten. Dat telegram! Had dat misschien iets met.... dit te maken gehad? Gesteld, dat Elise niet op haar was blijven wachten! Dan zou zij de voor deur opengesloten hebben ge woonlijk had ze baar huissleutel bij zich en dan zou zij op een gegeven ogenblik alleen geweest zijn met een vermoorde man, een man die bij een vorige gelegen heid had getracht haar geld af i te persen. Voor zichzelf wist ze natuurlijk wel, waarom ze dat toegelaten had, maar hoe zouden andere daarover denken? Geor ge Lomax bijvoorbeeld had de reden, die ze opgegeven had, pu re onzin gevonden. En die brie ven ze had ze natuurlijk niet geschreven, maar zou dat te be wijzen zijn? Ze legde haar handen tegen haar slapen en drukte hard „Ik moet denken,'' zei ze. „Ik moet denken." Wie had de man binnengela ten? Elise natuurlijk niet. Als die onder deze omstandigheden zo iets gedaan had, zou ze het haar dadelijk bij haar thuiskomst ver teld hebben. Hoe langer ze over de zaak nadacht, des te myste rieuzer werd ze. Heus, er was maar één ding, dat ze doen kon: de politie opbellen. Ze stak haar hand uit naar de haak endacht opeens aan George. Een man! die moest ze op dat ogenblik bij zich hebben een doodgewone, nuchtere, practische man, die de hele ge schiedenis in de juiste proporties zag en die haar dan zou kunnen zeggen, hoe ze handelen moest. Maar George niet. George kwam voor zoiets niet in aanmerking. Die zou in de eerste plaats aan zichzelfen aan zijn positie den ken die zou het buitengewoon ondoordacht van haar vinden, dat ze hem, George Lomax in een dergelijk obscuur zaakje be trok. Neen, George was niet de geschikte persoon. (Wordt vervolgd). Spreker wees er op dat, wan neer deze mogelijkheden niet tot het gewenste resultaat leiden, de raad zich ernstig zal dienen te be raden of, zodra bouwvolume be schikbaar komt, tot de verder vto ningwetwoningen zal moeten worden overgegaan. Op het verzoek van de K.N.A.C. om toe te treden als lid, werd af wijzend beschikt. Z.h.s. besloot de raad adhaesie te ibestuigen aan de motie van de raad van Breskens (betreffende het doen samenstellen van een sociaal-cultureel en economisch rapport Voor West Zeeuws-Vlaan deren in verband met het Delta plan. Aan de heer I. F. Bron te Zuid zande werd medewerking ver leend op de voet van de premiere geling woningverbetering voor 'n perceel in de Sluissestraat. Het maximum-crediet in reke ning-courant met de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd voor 1956 bepaald op 20.000,—. De Stichting Fruitteeltproelbe drijf te Philippine verkreeg geen subsidie, doch de subsidie voor het E.T.I. werd met ingang van 1 januari 1956 verhoogd van 5 op 7 eent en aan de Interkerkelijke commissie voor het maatschappe lijk werk in West Zeeuws-Waan deren werd voor 1956 een subsi die toegekend van ƒ0,25 per in woner. Met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam werd een kasgekfie ning ad. 25.000,aangegaan te gen een rente van 1% Hierna ging de raad over in<>e sloten vergadering ter besprekisg van de verkoop van de oude brandspuit. Na heropening der openbare vergadering werd besloten burge meester en wethouders te mach tigen de oude brandspuit te ver kopen voor 't hoogste bedrag wat bedongen kan worden. In de adviescommissie Woon ruimtewet 1947 werden de zitting heibbende leden, t.w. alle raadsle den met uitzondering van de wet houders, herkozen, terwijl tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd herkozen de heer B. van de Reepe, hoofd van de openbare lagere school te Zuidzande Bij de rondvraag vroeg de heer- Van Houte of de mogelijkheid be staat dat op de lagere school vet keersonderwijs wordt gegeven, waarop de voorzitter antwoordde dat hieraan reeds wordt gewerkt Ook vroeg de heer Van Hoote inlichtingen over het Deltaplan en aandacht voor de ontvolking van het platteland. Hierna bracht de heer Capp»n de kwestie van de enige tijd gle den op de veerboot Bresken» - Vlissingen ingevoerde nieuwe 3e klassee. Hij zeide deze maatregel zeer te betreuren, vooral voor die mensen die i.v.m. hun werkzaam heden dagelijks gebruik van het veer moeten maken. Hierover ontspon zich een le vendige bespreking en de raad was unaniem^ van oordeel, dat deze zogenaamde verbetering eer der een achteruitgang moet wor den genoemd, daar immers ook de vervoerscapaciteit verminderd is, terwijl men ook voor hen die dagelijks gebruik van de boot moeten maken i.v.m. hun werk zaamheden hierin een achteruit- stelling zag. De voorzitter zegde toe deze kwestie in de vergadering van B. S. O. te zullen bespreken, en ook bij de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aanhangig te zuBen mdken.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2