M zware shaj A Moiotof kmm i De Nederlands-Indonesische besprekingen Het overlijden van minister onker is voorstander van meer top-conferenties ®gberxs Franse verklaring over het contact tussen Oost en West DOUWE EGBERTS ilul DOUWi; tORCAM Het weer Nieuws Russische nota over Perzië's toetreden tot het verdrag van Bagdad wm MAANDAG 6 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3682. Nederlandse delegatie dinsdag naar Genève PREMIE VERPLICHTE ZIEKENFONDS VERZEKERING Amerikaans verbod op reizen naar Hongarije RUSSISCHE VISSERS BEREID BOETE TE BETALEN Auto raakte te water Protestdemonstratie Algiers SCHOOLETUFS N. V. Fa P. J. van de Sande r Jl I 1 J SUPERIOR DARK* SHAG TOBACCO 5 - v, - V Ontvlucht Nederlands meisje in België aangehouden Donau buiten de oevers satans „robkrt' OM DE TERUGKEER DER DUITSERS UIT DE SOWJET-UNIE Bondsregering zal lijsten met namen zenden aan de Sowjet-Unie WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN .CYPRUS Langs Nederlandse wegen: NAAST WEGENWACHT diger van NU OOK ACCU WACHT Zij zal alle automobilisten behulpzaam zijn Een accumulatorenfabriek te Nederlandse dirigentmoet Canada verlaten Het Amerikaans-Chinese overleg hervat Irankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55—57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironifmmer 38150 Abonnementsprijs5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE YRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct', minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags lu uur. Naar A.N.P. van Indonesische zijde in Genève verneemt, heeft een telegrammenwisséling tus sen de ministers Luns en Anak Thans is het reeds aangekon digde Koninklijk Besluit versche nen, waarbij*de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring is verhoogd van 4 tot 4,2 Het besluit treedt met terug werkende kracht in werking op 1 januari 1956. Agung, de voorzitters van de de legaties naar De Amerikaanse regering heeft een verbod afgekondigd voor Amerikaanse staatsburgers om Hongarije te bezoeken. Dit werd bekend gemaakt in een nota, die werd overhandigd aan de Hongaarse gezant te Washington en waarin de rege ring te Boedapest er van wordt beschuldigd Hongaarse employé's van de Amerjkaanse legatie al daar te vervólgen en de persvrij heid te beknotten. In dit verband wordt herin nerd aan de veroordeling van And ré Marton, de correspondent van Associated Press, en zijn vrouw Ilona, die in de Hongaar se hoofdstad correspondente van United Press was. Het echtpaar, beide Hongaren, zou zich aan spionnage hebben schuldig gemaakt, zoals na een geheim proces werd bekend ge maakt. Twee Hongaarse leden van het personeel van het Ame rikaanse gezantschap, Bela Ka- potsy en Cornel Balas, werden op dezelfde wijze tot gevangenis straf veroordeeld. Volgens de Amerikaanse nota zijn in de periode van 1951 tot 1954 nog zeven „plaatselijke em ployé's van de Amerikaanse lega tie door de communistische poli tie aangehouden. Over hun lot is niets bekend geworden. Behalve het reisverbod voor Amerikanen naar Hongarije, heb ben de Amerikanen ook nieuwe reisbeperkingen voor Hongaarse diplomaten in de V. S. aange kondigd. De betrokken diploma ten mogen sinds 1953 al niet bui ten een gebied met een straal van zestig km van het Witte Huis komen, tenzij zij hiervoor van tevoren schriftelijk toestem ming vragen. Ook achten de Amerikanen het houden van be sprekingen met de Hongaarse regering over allerlei problemen niet langer mogelijk. Ruim een jaar geleden had de Hongaarse regering de wens te kennen ge geven om handelsvraagstukken te bespreken. de Nederlands-Indo nesische conferentie, tot resul taat gehad, dat leden van de Ne derlandse delegatie zich dinsdag naar Genève zullen begeven. Naar van Indonesische zijde in Genève is medegedeeld, ontving zaterdagmiddag om 4 uur twee uur voordat de Indonesische dele gatie een verklaring zou uitgeven over het verloop van de conferen tie en de oorzaken van de misluk king minister Anak Agung 'n persoonlijk telegram van minis ter Luns. Dit telegram leidde er toe, dat de Indonesische delega tie 'toesloot het afleggen van deze verklaring uit te stellen. Desgevraagd is van officiële Nederlandse zijde medegedeeld, dat de ontmoeting in Genève van dinsdag a.s. is bedoeld om te ko men tot klaarheid omtrent de ge bleken verschillen van opvatting. Gehoopt wordt, dat nadat die klaarheid zal zijn verkregen, de conferentie zal kunnen worden voortgezet, aldus verneemt A.N.P. van officiële Nederlandse zijde. DE KWESTIE VAN DE ARRESTANTEN. De Indonesische minister-presi dent, Harahap, heeft bevestigd, dat met Nederland besprekingen zijn gevoerd over de mogelijkheid van uitwisselen van gevangenen. Hij legde er de nadruk op, dat deze besprekingen in geen enkel opzicht verband houden met de Nederlands-Indonesische bespre kingen te Genève. Hij zei, dat Ne derland de wens had geuit deze kwestie in Genève te bespreken, maar de Indonesische delegatie had dit verworpen. Harahap verklaarde, dat 23 In donesiërs door Nederland in Nw- Guinea onder arrest worden ge houden. Tenslotte zei de minister president, dat een eventuele uit wisseling van gevangenen geen betrekking had op de Nederlan ders, wier zaken reeds in handen van de rechter zijn gesteld. De kapiteins van de Russische vissersschepen, welke in de haven van Aalesund liggen, hebben vrij dag zich bereid verklaard boeten te betalen. De schepen hadden vorige week in Noorse territori ale wateren gevist en waren daar om naar Aalesund opgebracht. I De grootte van de boeten is nog niet bekend. De kapiteins stonden, in tegen stelling tot een eerdere beslissing, de politie toe aan boord van de schepen te gaan om de waarde van de vangsten der schepen en het vistuig te schatten. De Russen hadden aanvankelijk gezegd, dat de schepen staats eigendom zijn en niet in de schat ting kunnen worden opgenomen, maar de Noren zetten uiteen, dat Noorse gerechtshoven een derge lijk standpunt niet kunnen aan vaarden. Vier personen verdronken. Zondagmiddag zijn vier Hel- monders verdronken, toen hun auto in Heeswijk te water geraak te. Zij waren met een personen auto op weg naar Vlaardingen, waar zij een voetbalwedstrijd wil den bijwonen. Onder Heeswijk moesten zij uitwijken voor een te genligger. Hierdoor kwam de auto in het water terecht. De vier mannen slaagden er niet in zich uit de wagen te bevrijden en kwa men allen 'om het leven. Het zijn P. E. 46 jaar, J. v. di. L. 44 jaar, A. v. d. W., 27 jaar, en P. D., van Duitse nationaliteit, 52 jaar. De brandweer van Schijndel heeft de auto later uit het kanaal getakeld. in Duizenden oud-militairen heb ben zaterdag in Algiers een pro testdemonstratie tegen de benoe ming van generaal Georges Ca- troux tot minister-resident van Algerië gehouden. Duizenden toe schouwers juichten hen toe. De oud-militairen hebben pre sident Coty van Frankrijk tele grafisch verzocht de benoeming ongedaan te maken omdat het de ineenstorting van Algerië en Frans-Afrika zou betekenen. De generaal wordt a.s. vrijdag in Algiers verwacht. De Franse kolonisten zien hem niet graag, omdat zij verwachten dat de re- gering-Mollet hem de Franse be langen in Algerië zal doen liqui deren. Premier Mollet heeft ver klaard dat de generaal toch naar Algerië zal gaan. OTCAM In een gedeelte van ons num mer van j.l. zaterdag konden wij nog melden, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag, mr. L. A. Donker, minister van Justitie, in het Zuiderziekenhuis te Rotter dam is overleden. De overledene moest vrijdag plotseling in het ziekenhuis wor den opgenomen. Aanvankelijk werd gemeld, dat deze opname geen ongerustheid behoefde te verwekken, doch in de loop van de dag verergerde de toestand dermate, dat zaterdag nacht het einde kwam. Mr. Leendert Antonie Donker werd op 7 september 1899 te Alm- kerk (N.-Br.) geboren. In Gorin- chem bezocht hij de H.B.S. en in 1920 deed hij staatsexamen A waarna hij aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam rech ten ging studeren. In 1924 vestig de hij zich als advocaat en procu reur te Rotterdam, waar hij in 1927 voor de S.D.A.P. tot lid van de gemeenteraad werd gekozen. Vier jaar later kreeg hij zitting in de Prov. Staten van Zuid-Hoi- land. Sedert 1935 was mr. Donker, die naar de P.v.d.A. overging, lid van de Tweede Kamer. Tijdens de kabinetscrisis in 1952 werd hij belast met de vorming van een kabinet, hij slaagde ech ter niet. In de ministerraadzaal van het Teugevolge van hevige regenval hebben zich te Tanganjika over stromingen en aardverschuivin gen voorgedaan. Twintig inheem sen kwamen om het leven. Hon derden zijn dakloos geworden. De Sowjetrussische minister i Sowjet-Unie en Engeland en de van Buitenlandse Zaken, Moiotof, j Verenigde Staten zal komen, heeft in een interview met de Radio-Moskou verklaarde zater- Londense „Sunday Times" ver dat hij voorstander dagavond, dat de tweede bood klaard dat hij voorstander is schap van maarschalk Boelganin van meer top-conferenties, zoals aan president Eisenhower^ bewe de Geneefse conferentie van vo rig jaar van de regeringsleiders van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie. den echter voorbereidende onder handelingen op diplomatiek ni veau aan vooraf te gaan. Niemand kan ontkennen, aldus Moiotof, dat conferenties als de m ue uuju=ioi«au«v». Geneefse van vorig jaar zeer wel- departement van Justitie is zatei- ziin voor de betrokken lan- een interne herden- iden |n andere landen die de vre de zoeken. Hij betreurde- het, dat op de ministerconferentie die na de topconferentie in Genève ge houden is, niet veel vorderingen gemaakt zijn, doch volgens hem zouden verdere conferenties voor delen kunnen opleveren. „Wij verliezen zeker niet de dqgochtend een interne herden king gehouden naar aanleiding van het overlijden van de minis ter van Justitie. Daarbij waren aanwezig de naaste medewerkers van wijlen minister Donker. Secretaris-generaal mr J. C. Tenkink sprak daarbij een kort woord, waarin hij persoon en werk van de overleden minister belichtte. Als gevolg van het plotseling overlijden van de minister van Justitie, is na overleg met leden van de ministerraad, besloten dat het diner ter ere van H. K. H. Prinses Beatrix door H. M. de Ko ningin en Prins Bernhard aange boden aan de leden van de rege ring, hoge colleges van staat en andere hoge autoriteiten, zater dagavond in het paleis te Amster dam geen doorgang zal vinden. Het is te verwachten, dat dit diner thans op 25 februari a.s. plaats heeft. H. M. Koningin Juliana heeft in een telegram aan de familie van minister Donker haar deelne ming betuigd. De Koningin zal zich bij de cre matie van het stoffelijk overschot van de minister iaten vertegen woordigen. De crematie is bepaald op woens dag a.s. te Westerveld. zen heeft, hoe gaarne de Sowjet- Unie, ondanks de moeilijkheden, met de Verenigde Staten wil sa- Er dien- j menwerken. Laat ons tezamen komen en elkaar de hand reiken voor een vriendschapsverdrag, al dus deze commentaar. De radio achtte het zeer bemoe digend, dat zowel Boelganin als Eisenhower de uitwisseling van meningen voortzetten. „Wij ho pen dat de vriendschappelijke en oprechte briefwisseling uiteinde lijk tot resultaten leiden zal", zo heette het. Adlai Stevenson, die zich be schikbaar heeft gesteld als demo cratisch kandidaat voor de presi dent-verkiezingen van dit jaar, verklaarde zaterdagavond op een V I J. veruc«:ii e>— -- hoop, dat alle vraagstukken die banket in Fresno Californie), dat op dé twee Geneefse conferenties Boelganins aanbod zorgvuldig be- gerezen zijn opnieuw ter sprake I studeerd moet worden. Hij waar- gebracht zullen worden", zo zei schuwde voor het gevaar, dat een ,hi-j vriendschapsverdrag met de Sow- Voorts verklaarde Moiotof, dat jet-Unie een valse indruk van vei- de Sowjet-Unie zal blijven aan- ligheid zou kunnen geven aan de dringen op het sluiten van vriend- Verenigde Staten en hun bondge- schapsverdragen met de Verenig- noten. Minister Dulles staat voor de Staten, Engeland en Frankrijk, I moeilijke beslissingen, zo zei hij. zoals voorgesteld in de recente brief van maarschalk Boelganin aan president Eisenhower. Wij ge loven, dat er over deze kwestie verder van gedachten gewisseld moet worden, zo voegde hij hier aan toe. De Sowjet-Unie heeft niet de hoop opgegeven, dat er 'n betere verstandhouding tussen de De politie uit Turnhout (B.) heeft vrijdagmiddag een 17-jarig meisje aangehouden. Het meisje verbleef in een hotel in Turnhout en was ontsnapt uit de Rekkense inrichtingen in Rekken. Woensdag was het meisje ont vlucht, nadat zij enige tijd geleden op last van de officier van Justi tie te Rotterdam in de inrichting in Rekken was geplaatst. Het meisje werd in Baarle-Nassau overgedragen aan de Nederland se politie. Nadat zij de nacht heeft doorgebracht in het politiebureau in Baarle-Nassau, is zij zaterdag ochtend op transport naar Rek ken gesteld. Door het kruien van ijs is de Donau zaterdag buiten de oevers getreden. De Westduitse stad Vilshofen is overstroomd. Van de 6.000 inwoners zijn er 1.200 dak loos. Het kruiende ijs heeft een dam gevormd tussen Vilshofen en Passau. De bewoners werden tij dig gewaarschuwd. bei apart* cocW markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen De Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, Oberlaender heeft aan de pers meegedeeld, dal de bondsregering .binnenkort aar de Sowjet-Unie lijsten zal zenden met namen van Duitsers die nog in de Sowjet-Unie verblijven. Bij het bezoek van bondskanse lier Adenauer aan Moskou be loofden de Sowjet-autoriteïttT vorig jaar de vrijlating van 9626 Duitse militairen en alle overige Duitsers in de Sowjet-Unie, waar van de namen opgegeven zonden worden. De militairen zijn inmiddels teruggekeerd en het gaat nu om-de terugkeer van de circa 100.000 overlevenden van naar raming 600.000 tot 750.000 Duit sers die sedert de oorlog dooi de Sowjet-autoriteiten uit be zette Duitse gebieden en de Balkan naar de Sowjet-Unie zijr overgebracht, aldus minister Oberlaender. Het is echter moeilijv volledigs lijsten met namen op te stellen, zo zei hij, aangezien soms gehele gemeenten naar het Oosten weg gevoerd zijn. Niettemin zou de Sowjet-Unie kunnen meehelpen door Duitsers in de Sowjet-Unis toestemming te geven met fami lie in de bondsrepubliek contact op te nemen. Het afgelopen weekeinde be- vonden we ons tussen twee hoge- drukgëbieden. Boven Zuid-Duits- land 'lag een hogedrukgebied ge heel gevuld met koude lucht die met zwakke winden nog naar on ze omgeving stroomde. Boven Engeland lag een tweede hogedrukgebied waaromheen zachte lucht over Ierland, Schot land en de Noordzee getranspor teerd werd, die Zondag het uiter ste zuidwesten van Nederland be- begrenzende warmtefront het begrenzende waarmtefront sneeuwde het een groot deel van de dag. Waar, zoals in Zeeland en de kuststrook van Zuid-Holland, de temperatuur tot boven nul steeg ging de sneeuw over in onderkoel de of gewone regen. De storing nam zondagavond op zijn koers naar het zuidoosten snel in betekenis af. Boven Scan dinavië begon de luchtdruk toen weer te stijgen. We blijven voorlopig onder in vloed van hogedrukgebieden. Het weer blijft dan ook rustig: weinig wind, veel bewolking maar ook verspreide opklaringen waarbij het des nachts licht tot matig vriest en overdag de temperatuur tot omstreeks nul kan stijgen, be halve waar de mist, die zich hier en daar vormt, de gehele dag aanwezig blijft. De neerslagkan sen zijn nu weer klein geworden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Overwegend droog. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen. Plaatselijk mist en overwegend droog. Weinig wind. Temperaturen in de middag om streeks het vriespunt, DINSDAG 7 FEBRUARI. Breskens 11.01 11.25 Terneuzen 11.36 Hansweert 0.16 12.40 Walsoorden 0.26 12.50 In Oran is het zaterdag weder om tot ongeregeldheden geko men. Stakende vaste havenarbei ders verzetten zich tegen de wer ving van losse arbeiders. joor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging. depositair „lan?ome"-dr. payot" -„yardley". ZON MAAN op onder op onder Febr 7 8.14 17.39 5.28 13.28 8 8.12 17.41 6.07 14.27 9 8.10 17.43 6.40 15.31 10 8.09 17.45 7.07 16.38 11 8.07 17.47 7.29 17.46 12 8.05 17.49 7.49 18.56 In een zaterdag jl. overhandig de en zondag gepubliceerde nieu we Sowjetrussische nota over het toetreden van Perzië tot het ver drag van Bagdad wordt ver klaard, dat hierdoor de mogelijk heid is geschapen van het gebrui ken van Perzisch gebied door „vijandelijke strijdkrachten" voor aanvallen op de Sowjet-Unie. „En hier kan de Sowjët-Unie niet on verschillig tegenover blijven", al dus de nota. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken Ardalan heeft zaterdag j.l. verklaard dat de nota in dezelfde geest was opge steld als eerdere Sowjetrussische nota's over dit onderwerp. De Perzische regering heeft 2, in oktober en november jl. bij haar ingediende Sowj.et-nota's, waarin werd verklaard dat het Perzische lidmaatschap van het verdedigingsverdrag voor het Midden-Oosten een bedreiging der Sowjet-Unie Vormde, verworpen. Premier Karamanlis van Grie kenland heeft zaterdag verklaard, dat Griekenland het geheel eens is met bisschop Makarios, de lei der van Enosis de beweging voor eenheid met Griekenland) op Cyprus, „Evenals onze broe ders op Cyprus", aldus de Griek se premier, „geloven wij dat de enige oplossing van het geschil ligt in het geven van zelfbeschik kingsrecht aan Cyprus". In een verklaring over het con tact tussen Oost en West heeft de Franse regering zaterdag haar voldoening uitgesproken, dat de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, ondanks het afwijzend bescheid van president Eisenho wer op zijn eerste voorstel be reid blijkt te zijn, het gesprek met het Westen voort te zetten. De uitwisseling van gedachen op welke wijze dan ook, kan, zo meent men te Parijs, alleen maar het wederzijds begrip en de zaak van vrede en veiligheid ten goede komen. Zoals bekend heeft maarschalk Boelganin dezer dagen, nadat de V.S. zijn voorstel voor een niet- aanvalsverdrag met een looptijd van twintig jaar tussen beide lan den van de hand hadden gewezen zijn aanbod uitgebreid tot Enge land, Frankrijk en andere landen, terwijl hij ook zijn voorstel voor een" veiligheidsverdrag tussen de vijtien landen van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie en de acht communistische staten van het pact van Warschau, herhaal de. Wat het sluiten van nieuwe in ternationale akkoorden betreft, wordt in cie Franse verklaring ge zegd, dat „deze meer betekenis zullen hebben, als zij het hoogte punt zouden vormen van een po sitief streven naar een regeling van de hangende kwesties". „De betekenis van dergelijke verdra gen kan aanzienlijk zijn als zij tot stand komen na het uit de weg ruimen van de voornaamste hinderpalen, welke nog een vriendschappelijke en vertrouwe lijke samenwerking tussen Oost en West in de weg staan". Ten slotte betuigde de Franse regering nogmaals haar spijt over het feit, dat de Sowjet-rege- ring het verdrag van bondgenoot schap, dat in 1944 tussen beide landen wera gesloten, op 1 juli van het vorige jaar heeft opge zegd, zonder dat hiervoor een gel dige reden zou hebben bestaan. De regering te Parijs zegt even wel, dat zij aan het verdrag van 1944 trouw zal blijven. f-uiLaiciuam van het iilnarmomscr het plan opgevat om met speciale Alberta, vóórdat dit vorige herfst rr cr o£»r*\7Ïr*C».VT7ll CTjaTlQ Tl flCCUWSCnt i f Amsterdam („Acifit" N. V.) heeft wat om ■PIMM z.g. service-wagens 'n accuwacht te vormen, die langs de Neder- landse wegen alle automobihs ten onderweg behulpzaam zal j zijn, indien zich moeilijkheden voordoen met de accu, hetgeen in dit koude jaargetijde veel voor komt. Deze accuwacht krijgt aan hangwagens achter gewone auto's. In deze wagens bevinden zich behalve nieuwe en ruilaccu's ook een volledig controle-appa- aat, onderdelen enz. De fabriek Henry Plukker, de Nederland se dirigent van het filharmo nisch orkest van Calgary, heeft meegedeeld, dat hij volgende maand Canada zal moeten veria ten, ornaat de immigratieautori teiten geweigerd hebben zijn vi sum, dat 29 dezer afloopt, te vej lengen. Carl Nickle, een vertegenwoor diger van de vooruitstrevende conservatieven in het parlement en lid van het bestuur van het orkest, veklaarde er op te staan, dat het ministerie voor immigra tie een voledige verklaring aflegt over de kwestie. De heer Plukker was dirigent van het filharmonisch orkest van in het tring. orkest van Calgary op- Het Amerikaans-Chinese over leg op ambassadeursniveau is za terdag te Geneve hervat De be spreking tussen de Amerikaanse ambassadeur Johnson uit Praag zal een groot aantal van deze wa-1 en t]e ambassadeur van commu- gens in gebruik nemen. nistisch China te Warschau. Dezer dagen is de eerste ge- Wang Ping Nan, duurde vijf uur. reed gekomen en wordt ingezet Het was de langste vergadering in het zuiden van het land. De j tot dusver. De (besprekingen wor- aanhangwagens hebben de den achter gesloten deuren ge- vorm van een grote accu. houden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1