Amerika moet zijn politiek herzien Nieuwe boodschap van Boeiganin Eisenhower aan De Nederlands-Indonesische besprekingen Het weer in Europa Reacties op nieuwe boodschap van Boeiganin Instelling van een Delta-raad gevraagd „La Prensa'' weer verschenen ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3681. EERSTE 8LA§ WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Presiige van Dulles is gedaald! Van Spcyk stak 125 jaar geleden de lont in het kruit premier van de Sowjet-Unie, maarschalk Nikolai Boeiganin, heeft in een nieuwe boodschap aan president Eisenhower zijn aanbod herhaald n vriendschapsverdrag aan ie gaan met de Verenigde Staten voor de duur van 20 jaar. Hij bood tevens aan soortgelijke verdragen aan te gaan met andere landen, w.o. Engeland en Frankrijk. Worden de Nederlandse gevangenen vrijgelaten HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT. Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande Frank exing bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de S;ind< Noordstraat 5557 Terneuzen Redsctie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nil 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; Per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct, minimum pe- advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, »f: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het"Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Amerika heeft de beslissing in de koude oorlog, zo kan men tal van malen in de Europese en ook in de Amerikaanse pers lezen. Ongetwijfeld, want de Verenigde Staten vormen het machtigste industrieland ter Wereld. Rus- land's nieuwe vijfjarenplan, het laatste in de reeks, die Staiin in 1928 opende, mag wel het voor nemen koesteren om Arnerika's industriële macht voorbij te stre ven vast staat al, dat, zouden in I960 de resultaten vari uit vijf jarenplan inderdaad bereikt wor den, Rusland dan op z'n hoogst op het peil van Amerika thans komt. En het spreekt vanzelt, dat noch A men na, noch West- Europa na deze aankondiging van Rusland met de handen in de schoot zullen blijven zitten. Integendeel, indien men vrees koestert voor vermindering van activiteit op industrieel gebied hetzij aan ene, hetzij aan beide zijden van de Atlantische Oceaan, dan begrijpt men hoezeer aeze, wel wat at te gemakkelijk door de couranten-aangenomen opzet der Russen eer tot krachtige op ieving zal leiden riationale zin bij de Euratom de éénwording van Europa na en deze blijft bij de O.E.E.C. altijd min of meer zwevend. Amerika schijnt nu, in tegen stelling met Engeland, dat voor de O.E.E.C. gevoelt, de Euratom voorkeur te geven, zulks met het qog op de controle. Het eigenaar dige is, dat bij de Euratom de controle ophoudt met de aan koop voor en de verdeling van splitsingsmateriaal, terwijl de O.E.E.C. controle tot en met het bittere einde voortzet. In Frankrijk is de nieuwe for mateur aangewezen. De Frankf. Zeitung moge menen, dat de Europese politiek, die oij de ver schillende partijen in Frankrijk leeft, redenen geeft om meer eenheid te verwachten er is nog weinig van te bemerken. De les der feiten, gelijk de „Figaro" deze aanwees, wordt nog niet ge volgd. Het republikeinse front blijft even fel staan tegenover Faure en zijn conservatieve me destanders, als tevoren. Toen de socialist Guy Mollet de eerste opdracht kreeg en Pierre Mendès-France, zijn rivaal, werd van het Pact van Bagdad, en Rus. land tracht Jemen tot zich te trek ken. Egypte werkt aan een grond wet. Het bezoek van Tito aan Cairo heeft deze aanleiding gegeven tot nieuwe uitlatingen, die van zelf overschatting niet geheel vrij zijn. Rustiger is de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Martino, die ook in Delhi is ge weest, maar er over spreekt met al de terughoudendheid, die in zijn positie vereist is. Het vraag, stuk Cyprus wordt er, ondanks herhaalde onderhandelingen van de Engelsen met Makarios niet gemakkelijker op, nu ook de Turkse minderheid zich gaat roe ren en nieuwe relletjes zich voor deden. GEVAAR VOOR ISRAEL Israël heeft het voor de Veilig heidsraad inzake zijn Zondag a.s. is het 125 jaar ge- leden, dat de 29-jarige Amster damse luitenant-ter-zee 2e klasse Jan Carel Josephus van Speyk de lont in het kruit stak en daarme de voorkwam, dat zijn reeds door De Russische premier verklaar- Zarufoin. De tekst van de bood- boot en neergehaalde Nederland se vlag in handen van onze tegen woordige Benelux partner kwa. men, maar alle tezamen in Ant- werpens haven de lucht invlogen. Van Speyk nam tijdens de Bel gische omwenteling met zijn schip deel aan het bombardement „We kunnen niet voorbijzien aan het feit dat het handvest van de Verenigde Naties zelf niet vol doende doeltreffend kan zijn als de twee grootste machten ter we réld hun betrekkingen niet har moniseren. Het (handvest) za> doeltreffender worden als onze beide landen samenwerken bij het vervullen van de doelstellingen der Verenigde Naties". De maarschalk wees op de Rus sische bijdragen tot het doen af- Antweroen On 5 februari de tevens dat het Russische voor. schap werd donderdagavond voor nemen van de internationale spar. 1 j.1 ..r-xTYM-ïrr/-»rrrkXTr*-r» nmoon nnolc V.ot in,lrrimnAn T\ 1831 werd zijn kanonneerboot stel tot een verdrag tussen de sta- publikatie vrijgegeven, door een harde noordwerster op ten van de atlantische verdrags-1 De nieuwe boodschap van pre- de wal gedreven Het anker krab- organisatie en de staten, die iid mier Boeiganin is bedoeld als ant- dé en de strijd tegen wind en gol- zijn van de verdragsorganisatie woord op de boodschap van pre- van werd in het voordeel der Bel- van Warschau „nog steeds open sident Eisenhower van 27 januari gen beslecht. Ter herinnering aan staat". waarin deze het Russische aan- deze heldendaad heeft de direc. De nieuwe boodschap van pre bod tot het aangaan van een bila ningen, zoals het inkrimpen van de Russische strijdkrachten met 640.000 man en vervolgde: „In tussen, om geheel eerlijk te zijn. mijnheer de president, moet wor den gezegd dat zekere machten zo niet hebben gehandeld, doch teur van het scheepvaart muse- mier Boeiganin werd donderdag teraal vriendschapsverdrag ver- dat integendeel veel wordt gedaan urn te Amsterdam in een vitrine op het Amerikaanse ministerie werpt. Premier Boeiganin zei dat om de internationale spanning op het Muntplein een kleine expo- van Buitenlandse Zaken overhan- mogelijk .^prerident^isentower doen toenemen. sitie over Van Spêyk ingericht. bestraf- Wn Amerika echter de koude Luitgenodigd als rechterhand op t:e oorlog winnen, dan zal héf zijrr r n Ho s 1 buitenlandse politiek moeten her zien. Reeds meermalen, is daar op kritiek, ook in Amerika zelf, geoefend. Veel kwaad bloed beeft het Interview gezet, dat Foster Dulles aan de invloedrijke bladen „Life" en „Time toe stond, waarin hij niet meer of minder zegt dan dat Arnerika's fors optreden in de laatste jaren driemaal een oorlog voorkomen heeft. Eenmaal, toen hij de Chi nezen dwong om ondanks het vrijlaten der Noord-K oreaanse krijgsgevangenen door Rhee, de ondernandenngen voort te zet ten, die tot een wapenstilstand leidden Een volgende keer, ten 1 ijde van de heldensinjd om Dien Bton Phoe, waarbij Amerika met hulp aan Frankrijk dreigde, indien de Chinezen zich in uie strijd mengden. Een derde keer toen aan Cnina 'de waarschuwing gegeven werd, dat een aanval op de eilandjes Kwemoi en Matsoe uaor Amerika ten gunste van Tsjiang-kai-Tsjek zou worden be antwoord. Aangezien alle drie deze keren Amerika niet handelde gelijk de Engelsen wilden, is het oprake len van deze momenten een min der aangenaam welkom .voor Eden, tiie een bezoek gebracht heeft aan Washington. Het lijkt een soort propaganda, waarbij de democraten reeds opmerkten, dat «mder Truman minstens even veel keren een oorlog voorkomen is, maar dan 2onder het prijs geven van Amerikaanse posities in Azië, gelijk in alle de drie bo vengenoemde gevallen is ge schied. treden, hoopte men op de stil zwijgende medewerking van rechts zo lang het programma niet te zeer naar links gaat en eveneens op een stilzwijgende on dersteuning van de communisten, die tot elke prijs de vereniging van de middenpartijen willen voorkomen. Ponjade's ietwat fas cistische rol wordt steeds duide lijker; de Force Ouvrière heeft zich tegen hem gekeerd en raadt de talrijke coöperaties van arbei ders in Frankrijk aan niet meer te kopen bij middenstanders, die tot de partij van Poujade beho ren. NIEUWS VAN DE FRONTEN De moeilijkheden in Algiers duren voort. In Marokko heerst betere stemming, dank zij het feit, dat Franco toesloten schijnt om 'ook Spaans-Marokko onafhan kelijkheid te geven, zulks in over leg met Frankrijk. Maar wat ge beurt er met Tanger, dat een in ternationale zóne en tegelijk een belangrijk strategisch punt is? In het Midden-Oosten blijft de gisting aanhouden. Syrië en Liba non zijn het eens, Jordanië ziet nu af van het Pact van Bagdad en Engeland oefent geen verdere pressie uit. Engeland belooft een atoominstituut voor de landen fingsexpeditie in Syrië zwaar te j verantwoorden. Ook van de zijde van de Westelijke grote drie, die wel wat duidelijk de concurrentie met Rusland opvatten door de resolutie, die Israël veroordeelde nog een beetje te verscherpen. Israël's toon is aanmerkelijk rus tiger geworden. Men Iblijkt in Tel j Aviv doordrongen van de ernst van de toestand, en de noodzake lijkheid van innerlijk volkomen samenwerking. Finland heeft zijn 300 kiesman nen gekozen, die zo straks, op 15 februari de nieuwe president moeten kiezen, omdat dan Paasi- kivi aftreedt en zijn leeftijd geen herkiezing toelaat. De invloed van de president, ook in buitenlandse digd door ambassadeur Georgi enige twijfel is gewekt omdat de Russische regering een Russisch. Amerikaans verdrag „op bilate rale basis" had aangeboden ter wijl het handvest van de Verenig de Naties een onderling verdrag tussen vele staten is. Hij voegde hieraan toe: „Doch u zult het ermee eens zijn dat een verdrag van vriendschap en sa menwerking tussen de twee De Indonesische minister-pre sident, Burhanüddin Harahap, heeft gezegd, dat de Indonesi sche delegatie in Genève volle dig mandaat is gegeven. Harahap gaf commentaar op de nota van de Nederlandse regering', die donderdag aan de Indonesische aangelegenheden, maakt de keuze regering is overhandigd en waar- Naar het A.N.P. heeft verno men heeft de Indonesische am bassadeur in bijzondere missie, mr Utoyo Ramelan, tijdens zijn I sterkste machten ter wereld veel belangrijk. De twee voornaamste kandidaten -zijn de agriër Kek konen en de sociaal-democraat Fagerholm, maar een min of meer neutrale verrassingskandi daat is Tuomiojo, liberaal, eco noom} ep financier v;^i de eerste rangj. Bn de kiesmannen in Fin land, verschillen van die in Ame rika, doordat zij meer onafhanke lijk zijn- De „kleine" conferentie te Ge nève tussen Nederland en Indo nesië trekt ook in het buitenland de aandacht. De kritiek van Indo nesische zijde richt zich vooral tegen minister Luns, die het been stijf houdt. De kritiek van het buitenland richt zich tegen Soe- kamo, die achter de rug van zijn eigen regering om de onderhan delingen tegenwerkt en deze in feite saboteert. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden) in een ontmoeting van de beide delegaties wordt voorgesteld, met als hoofddoel opheldering te brengen over de meningsver- schilleïi. De Indonesische regering heeft herhaaldelijk verklaard, dat zij de conferentie in een slotverga dering wenst te beëindigen op basis* van de op 7 januari bereik te resultaten, toen de conferentie werd opgeschort. Nederland handhaaft, met verwijzing naar het op die dag uitgegeven geza menlijke communiqué, haar standpunt, dat de besprekingen niet zijn beëindigd. Harahap weigerde de vraag te beantwoorden, of er voor de In donesische deelgatie een tijdsli miet is gesteld om de besprekin gen te beëindigen. Hij verwees naar eerdere verklaringen, waar in gezegd wordt, dat de Indone sische besprekingen niet tol in het oneindige wenst uit te stel len. UITERSTE TERMIJN VOOR BIJEENKOMST. onderhoud met minister-presi dent Drees van woensdagavond medegedeeld, dat Indonesië be reid is die Nederlandse arrestan ten in Indonesië, wier zaak nog niet in handen van de rechter is gestald, uit te leveren tegen de onlangs op Nieuw-Guinea we gens infiltratie veroordeelde In donesiërs. Een voorstel hiertoe zou, naar het A.N.P. verneemt, bij het be zoek van minister Anale Agung aan Engeland, door de Neder landse ambassadeur in Londen zijn gedaan. Van Indonesische zijde zou hierbij uitdrukkelijk zijn gestel dat deze kwestie geheel buiten de Nederlands-Indonesische confe rentie staat. Daar dus de rechts zaken tegen de Nederlanders Jungschlager en Schmidt reeds gaande zijn, heeft deze regeling betrekking op de overige 14 Ne derlanders, die in Indonesië in arrest ziin. zou bijdragen tot een gezonder internationale toesftnd. Aan de andere kant zijn wij bereid soort gelijke verdragen te sluiten met andere landen, zoals Engeland en Frankrijk. Tenslotte het voor stel om een verdrag te sluiten tussen de twee groepen staten van de NAVO en de verdragsor ganisatie van Warschau staat nog steeds open", aldus premier Boel- ganin. De toon van deze boodschap van premier Boeiganin was zeer vriendelijk en hoffelijk. De maar schalk prees „de vriendelijke toon" van de boodschap van 27 japuari van president Eisenho wer. Ingaande op het argument van president Eisenhower dat het voorgestelde Ibilaterale verdrag geen practische waarde zou heb ben omdat beide landen het hand vest van de Verenigde Naties reeds hebben ondertekend, wees premier Boeiganin op het recht van de leden der Verenigde Na ties om onderlinge verdragen te sluiten. Hij voegde hieraan toe: ONTACTVOLLE MINISTER. Dulles maakte even ontactvol bekend het voornemen van zijn bezoek aan Pakistan, dat erg op de Amerikaanse vriendschap ge steld is, en hij zeide dan wellicht ook Delhi te zullen bezoeken. De wijze van aankondiging van zijn eventueel bezoek was minstens even onhandig als de verklaring, die hij geheel onnodig, ten op zichte van het Amerikaanse standpunt inzake India's preten ties op Goa in het openbaar gaf. Hij staat derhalve in het middel punt van de kritiek, allereerst van de Engelsen, maar van prak tisch alle belangrijke Amerikaan se bladen, ook die, welke niet ge acht mogen worden aan de ue- moqratische kant te staan. Wan neer de aanwijzingen hoe zwak ze ook zijn dat Eisen hower opnieuw een kandidatuur zal aanvaarden, juist zijn, mag in Washington wei eens ernstig de vraag onder de ogen worden ge zien of het prestige van Foster Dulles in Europa niet belangrijk is gedaald! Amerika weet, dat de begro tirig, hoezeer zij in evenwicht schijnt, een versterking van de militaire uitgaven betekent. Het weet ook, dat monsterproeven met de H-bom zullen worden ge nomen. Het weet, dat president Eisenhower de hulp aan het bui tenland vooral niet wil vermin deren. Ook niet terzake van ae ontwikkeling van de atoom energie in Europa, ten opzichte van de organisatie waarvan twee standpunten vrij scherp tegen over elkander staan. DE ATOOMKRACHT IN EUROPA. Aan de Euratom-organisatie van Jean Monnet, een verlenging van de Kolen- en Staalgemeen schap, zal Engeland zo min mee doen als aan deze laatste. Daar tegenover staan pogingen -van de OE.E.C, die het voordeel hebben «Vat zij niet zes, maar in totaal 17 Btiropese landen omvatten. Jean Monnet streeft echter in super Ook vrijdag heerste in vele delen van Europa strenge kcude. Ten gevolge van kou en zware sneeuwstormen zijn in Frankrijk 29 personen om het leven geko men. Het betreft hier vooral zwervers, ouden van dagen en arlbeiders op het veld. Een historisch kasteel bij Avig non, „Chateau Stuart MUI", is ten gevolge van een schoorsteen brand geheel uitgebrand. Het wa ter bevroor bij het blussingswerk. Bij Nim.es leed een circus zware schade door ziekte, welke tropi sche dieren ten gevolge van de kou opliepen. Een aantal dieren kwam om. In Frankrijk begint de kou echter af te nemen. Ook in Groot-Brittannië loopt de tempe ratuur op. In de Midlands echter vyerd nog een temperatuur van 13 raden onder nul gemeten. In Nice lag langs de „Promena de des Anglais" een sneeuwlaag van 15 centimeter. Op de Middellandse Zee en op de Atlantische Oceaan heerst on gunstig weer. En in Amerika is het in vele delen bitter koud. In Texas woedde een sneeuwstorm en in andere delen viel ijskoude regen. In Hongarije daalde het kwiK tot 16 graden onder nul. Het Ba- latomeer is met ijs toedekt, even- ZONDAG 5 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.16 8.51 9.31 9.41 9.05 9.40 10.20 10.30 MAANDAG 6 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.38 10.13 10.53 11.03 10.27 11.02 11.42 11.52 ZON MAAN op onder op onder Febr. 11.51 5 8.17 17.36 3.44 6 8.16 17.37 4.40 Ï2.36 7 8.14 17.39 5.28 13.2S 8 8.12 17.41 6.07 14.27 als het Hongaarse stuk van de Donau. In Zwitserland zijn twee personen omgekomen, doch ook in Zwitserland loopt de tempera tuur enigszins op. Zes Italianen zijn in de laatste drie dagen omgekomen. In Oos tenrijk werd een 88-jarige vrouw het slachtoffer van de uitzonder lijke kou. Met zwakke noordoostelijke tot noordelijke winden stroomde vrij dag belangrijk minder koude lticht Nederland binnen. Dit ging gepaard met een flinke stijging van de temperatuur, die in de middag op de meeste plaatsen even boven het vriespunt steeg. Ook bracht de vorstbegrenzings- lijn en de zachte lucht bewolking mee, waaruit het plaatselijk een beetje sneeuwde. Deze zachte luchtstroming werd in stand ge houden door een krachtig hoge- cirukgebied. Dit strekt zich uit van Noord-Scandinavië over de Noordzee en de Britse eilanden tot boven de Golf van Biscaje. Vrijdagavond daalde de lucht druk boven Scandinavië iels, ter wijl boven de Britse eilanden kleine luchtdrukstijgingen voor kwamen. Door de aparte kern die nu boven Zuid-Engeland wordt aangetroffen, wordt bij ons de zwakke noordelijke stro ming en daardoor het heersende weertype gehandhaafd, 's Nachts dus lichte tot matige vorst, over dag wat zonneschijn en in de mid dag temperaturen om het wies- punt en plaatselijk wat lichte sneeuw uit overdrijvende wolken velden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. ZELFDE WEERTYPE. Veranderlijke bewolking en op enkele plaatsen lichte sneeuwval. Overwegend zwakke wind uit noordelijke richtingen. In de och tend lichte en op enkele plaatsen matige vorst met hier en daar enkele mistbanken. In de middag temperatuur om het vriespunt tot dooi. Volgens welingelichte kringen in Djakarta heeft de Indonesi sche regering een uiterste ter mijn vastgesteld voor de ont moeting tussen beide delegaties. Verwijzende naar de verklaring van minister Sutan Makmur, dat Indonesië de wens heeft geuit voor een bijeenkomst voor het einde van deze week, wordt in deze kringen verwacht, dat deze termijn Zaterdag zal zijn. In deze kringen is men voorts van mennig, dat de Indonesische delegatie is gemachtigd maandag naar Djakarta terug te keren zoals volgens berichten uit Ge nève reeds haar plan is indien Nederland hiet duidelijk zou ver klaren of dq resultaten, die op de conferentie op 7 januari waren bereikt, worden aanvaard of ver worpen. In Indonesische delegatiekrin gen doet men uitkomen, dat, in dien de houding van de Neder landse regering negatief zou zijn, het niet onwaarschijnlijk zou zijn, dat de Indonesische rege ring als „tegenmaatregel" ertoe gebracht zou worden eenzijdig de thans geldende economische en financiële akkoorden tussen bei de landen op te zeggen. Men erkent echter in deze krin gen, dat de Nederlandse regerin. moeilijk de resultaten, waartoe de onderhandelingen geleid heb ben, als definitief kan aahvaar den, vanwege het feit, dat tal rijke punten nog niet of niet vol doende opgelost zijn, in het bij zonder dat betreffende de Neder landse arrestanten in Indonesië. Volgens Washingtonse waarnemers wordt het zeker geacht, dat de laatste boodschap van Boeiganin zal worden verworpen. Over het Russische aanlbod om ook vriendschapsverdragen met Frankrijk en Engeland te sluiten, wordt opgemerkt dat slechts tien maanden geleden de Sowjet-Unie de in de oorlog gesloten vriend schapsverdragen met een looptijd van 20 jaar met deze beide landen heeft opgezegd omdat zij de Parijse verdragen voor herbe wapening van West-Duitsland hadden bekrachtigd. Een niet-officiële woordvoerder zei, dat dit de verachting van de Sowjet-Unie voor verdragen in het algemeen weerspiegelt. Kort na de ontvangst van Boel. ganins laatste boodschap ih Was hington zijn afschriften ervan ge zonden aan verscheidene andere westelijke regeringen. Er wordt op gewezen, dat maar schalk Boeiganin een zuiver ne gatief standpunt heeft ingenomen wat betreft de suggesties van Eisenhower, dat de Sowjet-Unie moet instemmen met een hereni ging van Duitsland, de bevrijding van Oost-Europa, wederzijdse in spectie uit- de lucht en verwijde ring van het „ijzeren gordijn". Ook heeft Boeiganin niet geant woord op wat de Amerikaanse president zei over de verslechte ring van de internationale toe stand door het recente optreden van de Russische leiders op hun reis door Zuid-Azië en door de communistische bijdrage tot een bewapeningswedloop in het Mid den-Oosten. Premier Boeiganin wees op de grotere Amerikaanse militaire toewijzingen en het groter wor dende aantal Amerikaanse mili taire bases in gebieden bij de Russische grenzen. Hij vroeg de aandacht van president Eisenho wer voor verklaringen. Die niet in overeenstemming zijn „met de geest van Genève", uitgesproken door „toepaalde leidende figuren in de Ver. Staten". Met kennelijke verwijzing naar de recente publi. katie in het tijdschrift „Life" van een verklaring van de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles, zei premier Boeiganin: „He1 is bij voorbeeld een bekend feit dat kortgeleden in de Verenigde Staten een verklaring werd ge publiceerd ten gunste van een politiek die het land „op de rand van een oorlog" zou houden. Boeiganin vroeg ook. aandacht voor „de strijdlustige verklarin gen van een aantal militaire lei ders van de Navo, die openlijk aandringen op een voortzetting van de bewapeningswedloop en Ijgt aanleggen van voorraden atoomwapens voor de Navo- strijdkrachten" en die er niet voor terugdeinzen deze te gébrui ken". De premier zeide dat president Eisenhowers' voorstel tot een wederzijds Amerikaans-Russische inspectie van elkanders ibewape ning slechts zou leiden tot „een verdere toeneming van de bewa peningswedloop". Hij zei dat de Amerikaanse militaire leiders on middellijk opdracht zouden geven tot het aanleggen van meer vlieg velden als bij deze inspectie zou blijken dat Rusland meer vlieg velden had. De premier vervolgde: „Ik ben van mening dat wij, door een ge zamenlijke inspanning, erin zul len slagen het zogenaamde ijze ren gordijn te doen. verdwijnen ea voorwaarden te scheppen voor een ontwikkeling op grote schaal van de persoonlijke eontacten tus sen de inwoners van onze lau den". Hij besloot zijn boodschap met „evenals president Eisenhower, de mogelijkheid voor verdere cor respondentie open te laten en te zeggen dat hij gaarne van presi dent Eisenhower „verdere ideeën" zou vernemen met betrekking tot de voorwaarden van een ont- werp-vriendschapsverdrag. De Vereniging van Nederland se gemeenten heeft aan de Twee de Kamer een adres gericht, waarin zij uitvoerig gemotiveerd zegt, dat bij haar de gedachte is gerezen, dat op voorbeeld van de procedure, gevolgd bij de in poldering van de Zuiderzee instelling bij de wet van een speciale Deltaraad geheel in overeenstemming zou zijn met de betekenis, welke het Delta plan niet alleen in waterstaat kundig doch ook in agrarisch, economisch en planologisch op zicht voor ons vol!: moet hebben. DE KWESTIE VAN EMPEL. Inmiddels heeft de Indonesi sche regering het in een Neder landse nota vervatte protest tegen de gang van zaken bij de toelating van mr. Van Empel van de hand gewezen. Rechter Maengkom heeft aan de pers medegedeeld, dat hij zich' niet zal verzetten tegen het bijwonen door mr. Van Empel van de rechtszittingen als „gewoon be zoeker". Mr. Van Empel zal ech ter niet worden toegestaan zich in de rechtzaal in de processen te mengen. Het Argentijnse dagblad „La Prensa" is vrijdag weer versche nen onder hoofdredacteurschap van dr Alberto Gainza Paz. In een hoofdartikel wordt on der meer gezegd: „Na meer dan vijf jaar gedwongen stilzwijgen keren wij terug om onze plaats in de journalistiek in te nemen en onze taak te hervatten in dienst van de Argentijnse natie en de democratische idealen, die wij onveranderlijk verdedigen". La Prensa werd in 1951 door ex-president Peron in beslag ge nomen en vervolgens uitgegeven door het algemeen vakverbond, dat op de hand van Peron was. Dr Paz, hoofdredacteur van het blad. dat eigendom is van zijn familie, keerde de vorige maand na Ibijna vijf ja-ar ballingschap in de V S. naar Argentinië terug. Het blad werd in 1869 opge richt door een der leden van de familie Paz en was een der groot ste en machtigste kranten ter wereld. Een Deltaraad zou de uitdrukke lijke wettelijke opdracht kunnen krijgen de taak van coördinerend college te vervullen bij alles wat het Deltaplan betreft. Bij de sa menstelling van een dergelijke raad zou nog beter dan by die van de raad van de water staat rekening kunnen wor- - den gehouden met de grote ver scheidenheid van belangen, wel ke bij de uitvoering van het Del taplan in aanmerking moeten worden genomen. En tenslotte zou men desgewenst in deze raad de organisatie en de personen kunnen vinden, geschikt voor het vormen van colleges van be roep, waaraan behoefte bestaat in de eerste plaats met net oog op het vaststellen van de plan- nen, voorts in verband met het bepalen van de ingevolge art. 5 door het rijk op te leggen of te verlenen bijdragen en tenslotte bij geschillen omtrent de in art. 8 bedoelde schadeloosstellingen. Adressante verzoekt ook volle dige vergoeding voor aan te richten schade niet uit te sluiten. Ook de beperking in dit verband tot visserij en aanverwante be drijven acht adressante niet vol doende. Een in deze wet neerge legde verzekering, dat ook roet betrekking tot de schadevergoe ding gezorgd zal worden voor een goede procesgang en een be roepsmogelijkheid wordt node gemist.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1