Ba rre koude en sneeuw in Europa Slotcommuniqué over tussen de V. S. en KALODERMA GELEE ÜMZM het overleg Engeland „txport, basis van Neêrlands weivaart" Eden spreekt tot Amerikaanse parlement De Nederlands-Indonesische besprekingen VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3680. EERSTE BLAD Prinses Beatrix kreeg meer dan 20 000 gelukwensen Radiotoespraken van Prins Bernhard en minister Zijlstra NOTA VAN DE NEDERLANDSE REGERING Bridge Canasta étui's N. V. Fa P. J. van de Sande Een grote sortering SJORS BOEKEN N. V. Fa P. J. van de Sande Eisenhower ontvangt opnieuw boodschap van Boelganin Te Davos vroor het 34 graden Nieuwe koudegolf verwacht HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER v.m. n.m. ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Febr. 3 Frenkering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Noordstraat 5557 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand J 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Amerikaanse en Britse leiders hebben woensdag, aan het eind van hun driedaagse besprekingen te Washington in een ge meenschappelijk communiqué bekend gemaakt, dat het toezicht op de handel in het Verre Oosten moet worden gehandhaafd, doch dat deze controle „wat omvang betreft periodiek, in .het licht der veranderde omstandigheden, opnieuw aan een onderzoek meet worden onderworpen ten einde hiermee zo goed mogelijk de be langen van de vrije wereld te dienen". I.n een duidelijke waarschuwing aan het adres van communis tisch China zeggen president Bksenhower en premier Men, dat zij het er volkomen over eens zijn, dat „agressieve expan sie door middel van geweld of ondermijning" in het Verre Oos ten moet worden voorkomen en dat „de vrije naties in dat ge bied gesteund moeten worden bij haar zelfverdediging en bij het handhaven van haar bin nenlandse stabiliteit en welzijn." „Na openhartige discussie be staan er nog enige meningsver schillen wat betreft ons oordeel over de vraag hoe deze doelein den op de meest doeltreffende wijze kunnen worden bereikt", z» wordt hieraan toegevoegd. In 't communiqué wordt voorts herhaald, dat de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie „essen tieel voor onze gemeenschappe lijke veiligheid is". Ook wordt de Amerikaanse en Britse poli tiek ten aanzien van de hereni ging van Duitsland bevestigd. Ten aanzien van het Midden- Oosten wordt er op Israël en de Arabische staten een beroep ge daan om de standpunten die zij bü hun geschillen hebben inge nomen te verzoenen ten einde aan „de dringende behoefte" aan vrede in het gebied te voldoen. In een gezamenlijke verkla ring, die tegelijk met het slot communiqué werd gepubliceerd, geven de president en de pre mier 'hun opvattingen over „de uitdaging waarvoor de vrije we reld zich ziet geplaatst en de be ginselen, die naar het ons toe schijnt nodig zijn om er het hoofd aan te bieden". Engeland en de Verenigde Staten „staan voortdurend gereed om door on derhandeling en verzoening met andere rechtstreeks betrokkenen te helpen bij het tot standbren- gen van rechtvaardige regelin gen van de concrete kwesties, die de wereld thans verontrus ten". Ook wordt in de verklaring gezegd, dat Engeland en Ameri ka „vastbesloten zijn de over- t Advertentie) maakt handen zacht ali fluweel 1>e Britse premier, sir Anthony Keien, heeft in de Amerikaanse Senaat verkia&rd, dat de bespre kingen tnet president Eisenho wer „gedenkwaardig" zijn en de zaak van de vrede dienen. Sir Anthony werd door de se natoren staande toegejuicht. Ook op de publieke tribune bevonden zich vele belangstellenden. De toespraak vormt de eerste officiële uitspraak van Eden ovei* de gev-oerde onderhandelin gen- De machtigste landen op aarde, aldus Eden, beschikken thans over de destructiefste wapens, waarover de mensheid ooit be schikt heeft. Dit betekent voor beide partijen een afschrikwek kend middel. „Gij en wij en de Sowjetrussen hebben ieder de middelen om el kaar te vernietigen of zullen spoedig deze middelen hebben" en er worden nog steeds nieuwe wapens geconstrueerd. De premier vroeg zich af, of de wereld zichzelf binnen een paar jaar zal vernietigen. Hij zei he laas niet te kunnen zeggen, dat alle mogelijkheden tot een we reldconflict uitgesloten zijn. Wèl is volgens premier Eden het rechtstreekse gevaar verminderd. De indirecte dreiging blijft echter en de gevolgen kunnen even do delijk zijn. De expansie van de Sowjet- Unie is in Europa een halt toe geroepen. Zij zoekt zich een uit weg riadr het Zuiden en andere landen. Dit betekent niets nieuws. Men kan hierover lezen in de im perialistische geschiedenis van Rusland. Uit 't Kremlin stroomt een mengsel van vleierij en drei gementen, van wapenaanbiedin gen en bedreiging naar de landen van het Midden-Oosten en geheel Azië, aldus gehuld in termen van felle vijandschap voor de Wes terse idealen. Het communisme kan niet te gengehouden of teruggedreven worden door de kracht van wa pens alleen. Vriendschap en vrij heid en allerlei hulp ter verho ging van de levensstandaard is hetgeen wij aanloieden. Eden gaf daarna een beschrij ving van de wijze, waarop landen en volken onderhorig zijn ge maakt aan de Sowjet-Unie, van Praag tot Stettin en van Sofia tot Warchau. In tegenstelling hiermee noem de Eden de oude dominions,, van het Gemenebest, Canada. Austra lië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afri- ka, die reeds generaties lang hun eigen aanaeel in het wereldge beuren hebben. Sinds kort was dit ook het geval met Pakistan, India en Ceylon. Dit, aid ut; Eden, is echter nog niet het einde. Overal in het Gemenebest en het Britse imperium groeien lan den. De verklaring van Washington omvat de beginselen, welke Ame rika en Groot-Brittannië delen. Jn de eerste plaats moeten wij 1 dissen onwankelbaar en zonder i omwegen loyaal handhaven. Dit sluit niet uit, dat wij bereid zijn om-met communistische mogend- i neden te onderhandelen". In de tweede plaats dienen Amerika en Groot-Brittannië waar dit mogelijk is, uiting te geven aan hun eenheid van doel als een conflict in een bepaald ge bied acuut wordt. Het was heel juist, dat beide landen met het oog op het Israë- lisch-Arabisehe geschil duidelijk hebben gemaakt, nat zij de te voeren politiek zullen bespreken. Ten derde, zo vervolgde Eden, zou het nutteloos zijn, om ieder aanbod van de SowjetUnie overal ter wereld na te gaan en te pogen, dit aanbod te overtroe ven. Een dergelijke inspanning zou mogelijk zelfs Amerika niet kunnen volhouden en bovendien zou het dwaasheid zijn. Eden zei ervan overtuigd te zijn, dat men hulp dient blijven te geven aan die gebieden, die deze het meest van node hebben en dat daarbij de voorkeur aan vrienden gege ven moet worden, zonder ande ren echter te vergeten. De gemeenschappelijke verkla ring van Washington is volgens de Britse premier niet het enige resultaat van de besprekingen. Wij hebben nogmaals getoond, dat wij in nauwe kameraadschap kunnen samenwerken. Natuur lijk wordt niet op alle punten overeenstemming bereikt. Dank zij de kracht van onze eensge zindheid behoeven wij dit niet te verbergen. „Nooit, en daarvan ben ik ze- 'ker. hebben wij in zo grote.mate en óp zo waarachtige wijze overeenstemming gehad als he den en nooit is de overeenstem ming van onze gemeenschappe lijke doelen zo duidelijk geweest. Dit is het belangrijke punt in ons werk van deze dagen. In de daarop volgende verkla ring voor het Huis van Afge vaardigden vatte Eden de Brits- Amerikaanse politiek tegenover niet-communistisehe landen aldus samen: ..Wij bieden politiek be grip. Wij bieden materiële hulp aan zonder daaraan politieke banden verplicht te stellen. Wij bieden een vrije en vriendschap pelijke samenwerking aan alle vredelievende landen aan". De Britse bijdrage tot deze po litiek houdt volgens Eden onder meer in, dat Groot-Brittannië over zijn kracht moeten waken, want een krachteloos Engeland kan geen materiële hulp noch po litieke raad bieden. Engeland is er van overtuigd, dat het de groei naar onafhankelijkheid van lan den dient te bevorderen. Het zelf vertrouwen, voortkomend uit zelfbestuur, is het beste middel tegen het communisme. De landen, die kort geleden zelfstandig zijn geworden zijn echter een bijzonder doelwit van het communisme, dat voordeel tracht te trekken uit gebrek aan ervaring en uit zwakte. Dit zijn Öe gevaren, doch wij zijn er van overtuigd, dat het bevorderen van het streven naar onafhanke- winning op het atoom te maken tot een pad naar vreedzame vooruitgang en niet tot een weg naar de ondergang'. Over het Palestijnse vraagstuk staat in het communiqué, dat de twee landen bereid zijn aan een regeling bij te dragen door fi nanciële steun bij het oplossen van het vraagstuk der vluchte lingen 'en door de grenzen te garanderen. Een regeling van het geschil wordt evenwel alleen mogelijk geacht, als de partijen bereid zijn tot verzoening. Na te hebben herinnerd aan de drie-mogendhedenverklaring van 1950, waarbij de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zich ver plichten tot actie over te gaan ingeval van schending van de grenzen tussen Israël en zijn buurlanden, merken de Ameri kaanse en Britse leiders op, dat „erkend moet worden dat het gevaar, dat deze omstandigheid zich voordoet, is toegenomen". „Dienovereenkomstig hebben wij afspraken gemaakt voor ge meenschappelijke besprekingen over de aard van de actie, waar toe wij zouden moeten overgaan. De Franse regering wordt uitge nodigd aan dit overleg deel te nemen." De wapenleveranties van het Sowjet-blok aan landen in het Midden-Oosten hebben de span ning in dat gebied doen toene men en de kans op oorlog ver groot. „Het is ons doel die kans te verminderen", aldus het com muniqué. Engeland en de Ver. Staten zijn het er over eens, dat alles in het werk moet worden gesteld om bronnen van misver standen tussen het Midden-Oos ten en de Westelijke wereld te verminderen". Over het belang van het verdrag van Bagdad zijn de twee landen het eens. „De Amerikaanse regering zal krach tige sjeun aan de doelstellingen blijven geven en haar waarne mers zullen een constructieve rol Ir. het werk van de commis sies van de verdragsorganisatie spelen". Voorts getuigen de twee rege ringsleiders van hun „blijvende Onder de meer dan 20.000 uit alle delen van de werela axkom- stige gelukwensen, die H. K. H. Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar aohttiende verjaardag hebben bereikt, bevonden zich verscheidene telegrammen af komstig van staatshoofden, on der meer van het Engelse ko ningspaar en vim president Eisenhower. Deze grote hoeveelheid geluk wensen maakt het de Prinses in verband met haar (jtrukke school- werkzaamheden ontnogelijk allen persoonlijk te beantwoorden. In plaats daarvan heeft zij via de radio haar dank fot uiting ge bracht. keld. Het bedrijfsleven is er in geslaagd de export jaarlijks te .doen toenemen, en nog wel met een percentage, dat in doorsnee niet onaanzienlijk hoger ligt dar Gedurende de komende weken te, dat de radiorubriek „Uit het noodzakelijk moet worden geacht zal voor de AVRO-microfoon in bedrijfsleven" vandaag en gedu- om de binnenlandse werkgelegen de radiorubriek „Uit het bedrijfs. rende de komende weken bijzon- heid op peil te houden. Wij diener leven" in een speciale serie aan- dere aandacht besteedt aan het daarbij evenwel te beseffen, dat vraagstuk van de export. Voor deze uitbreiding mede te danker dacht worden besteed aan het vraagstuk van de export, onder de titel „Export, basis van Neer- lands welvaart". Ter inleiding van deze serie heeft Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zqide: Het lijkt mij een goede gedach- Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: „Naar aanleiding van het van de Indonesische regering op de Nederlandse nota van 26 januari j.l. ontvangen antwoord heeft de Nederlandse regering heden een nadere nota aan de Indonesische regering doen toekomen. Bestu dering van het Indonesisch ant woord heeft tot dé conclusie ge leid, dat dit nog niet de door de Nederlandse regering gewenste opheldering heeft gebracht. Daar om kan, naar haar oordeel H Idi£ interesse voor de veiligheid en jantwoord nog geen grondslag het welzijn van Berlijn„Wij wieden voor pen hervattine der blijven elke aanval op Berlijn, van welke zijde ook, beschouwen als een aanval op onze strijd krachten en onszelf". „Met grote voldoening" wordt gewag gemaakt van de uitwisse ling van gegevens op het gebied van de kernenergie tussen beide landen. Eisenhower en Men be vestigden hun „besluit om voort te gaan met de oprichting, met passende waarborgen, van de in ternationale organisatie voor de bevordering van het vreedzame gebruik van atoomenergie". In de gemeenschappelijke be ginselverklaring van acht pun ten wordt gepleit voor „het grondwettelijk recht van volke ren op regeringen van hun eigen keuze". In dit verband wordt het feit, dat in de afgelopen ruim tien jaar 600 miljoen men sen in bijna twintig landen met Amerikaanse en Britse steuh zelfstandig zijn geworden. Ge steld tegenover het feit, dat „miljoenen mensen van verschil lende afkomst, geloof en tradi ties met geweld bij de Sowjet- Unie zijn ingelijfd". Bovendien zijn nog vele miljoenen in feite, zo niet altijd formeel, door het Sowjetblok geabsorbeerd, aldus de verklaringen. De Britse en Amerikaanse lei ders verwerpen elke gedachte, dat de kloof tussen Oost en West door middel van geweld onge daan moet worden gemaakt. „Wij zullen nooit beginnen met ge weld", zo wordt in punt zes van de verklaring gezegd. „Boven dien zullen wij al onze invloed aanwenden om er voor te zor gen, dat Sow jet-pogingen om oude tegenstellingen aan te wak keren niet zullen leiden tot een verbreken van de vrede". De leiders van de twee landen beloven, dat zij zullen blijven streven naar een algemene én doeltreffend te controleren ont wapening. „Intuussen moet de gemeenschap van vrije volkeren de macht behouden om agressie af te schrikken. Wij erkennen dat een dergelijke macht nooit mag dienen als middel tot natio nale verheffing, doch enkgl als schild voor ieder lid van de vol kerengemeenschap". Aan het slot van hun gemeen schappelijke verklaring zeggen de twee leiders, dat zij „gretig elke oprechte gelegenheid zullen aan grijpen om de mensheid te be vrijden van de sluier van angst en onveilglheid, waardoor nu hetgeen een glorierijke toekomst kan zijn, wordt verduisterd". onze vrienschappen en verbinte- lijkheid wijs zal blijken te zijn. waarschijnlijk worden geacht, dat een dergelijke vergadering tussen beide delegaties zal wor den gehouden, aldus de woord voerder. bieden voor een hervatting der onderhandelingen. De Nederland se regering heeft thans de Indo nesische regering doen weten, dat zij ten aanzien van het uit de notawisseling gebleken verschil van opvatting klaarheid noodza kelijk acht. Zij heeft de Jndone. sische regering voorgesteld de beide delegaties te machtigen tot een gesprek om allereerst hier over tot bedoelde klaarheid te komen. Indonesisch standpunt gehandhaafd. Een woordvoerder van de In donesische delegatie in Genève heeft medegedeeld, dat de delega tie de onderhandelingen met Ne derland alleen zal voorzetten op basis, zoals deze door de Indone sische regering en de delegatie aan Nederland is medegedeeld. Deze verklaring legde de woord voerder af, nadat in Genève het Nederlandse voorstel bekend was geworden om een bijeen komst van beide delegaties te houden, „teneinde klaarheid te brengen in het uit de notawisse ling gebleken verschil van opvat ting". Het moet dan ook zeer on- "Z* President Eisenhower heeft op nieuw een lboodschap van maar. schalk Boelganin. de Sowjet-pre- mier, ontvangen, aldus is donder dag te Gettysburg meegedeeld. President Eisenhower wees het afgelopen weekeinde een aanbod van Boelganin om een vriend schapsverdrag met een duur van twintig jaar tussen de V. S. en de Sowjet-Unie te sluiten, van de hand. De nieuwe boodschap van Boel ganin werd donderdagmiddag door de Sowjet-amlbassadeur, Za- roebin, op het ministerie van Bui tenlandse Zaken afgegeven om streeks de tijd dat Eisenhower naar zijn boerderij te Gettysburg zou vertrekken. De president ont ving een voorlopige vertaling van de boodschap, nadat hij in Gettysburg was aangekomen. Boelganins boodschap is vol gens de perschef van het Witte Huis lang. Er werden geen bijzon derheden gegeven Kweedjiehoo overhandigt nieuwe aide-mémoire. Donderdagavond om 22.00 uur heeft de Indonesische zaakgelas tigde, de heer-Kweedjiehoo, na mens de voorzitter van de Indone. sische delegatie in Genève, aan de regeringscommissaris voor Indo nesische aangelegenheden, mr N. S. Blom, te zijnen huize een nieu we aide-mémoire overhandigd. Hjerin wordt, naar het A.N.P. vernam, met verwijzing naar de aide-mémoire van woensdag en in antwoord op de Nederlandse nota van donderdag medegedeeld, dat •de Indonesische delegatie bereid is de Nederlandse delegatie zo spoedig mogelijk in Genève te ontmoeten, op basis van de be reikte resultaten en afspraken van 7 januari. een land als het onze, waarvan het Toestaan zo zeer afhankelijk is van zijn economische banden met het buitenland, moet de ex port immers als een basis van zijn welvaart worden beschouwd. Dit is dan ook niet een aangele genheid van enkelen, maar van ons gehele volk. De na-oorlogse ontwikkeling van de Nederlandse export is een van de meest opzienbarende uitin gen van de Nederlandse levens kracht en ondernemingszin. Zelfvoldane trots is nooit op zijn plaats. Ook niet indien wij kunnen vaststellen, dat de totale hoeveelheid aan het buitenland geleverde goederen in het afge lopen jaar belangrijk meer dan twee maal zoveel bedroeg als in het laatste min of meer normale vooroorlogse jaar 1938. .Ook ten aanzien van de export dienen wij ons oog op de toe komst te richten, een toekomst waarvan het wel en wee voor ons land meer dan ooit op internatio naal gebied gelegen is. Dit ver eist de warme belangstelling van geheel ons volk en wel in het bij zonder van onze jeugd. Zij toch zal in haar jaren van volwassen heid de praehtige taak hébben om actief mee te - bouwen aan een vreedzaam internationale samen leving, waarin onderling begrip en vertrouwen mogen overheer sen. Ook te dien aanzien kan in ternationale handel en dus de Nederlandse export een belang, rijke bijdrage leveren. Waar goe deren worden uitgewisseld ont moeten elkaar de mensen. En dit laatste is het uitgangspunt voor internationale samenwerking. is aan een aantal gunstige facto ren. In de eerste plaats heeft de in ternationale conjunctuur ons wei bijzonder meegezeten. Daarbij voegde zich het feit, dat de cor currentiepositie van het Nede: landse bedrijfsleven op de inter nationale markt gunstig werd be ïnvloed door het relatief lage kos tenpeil in Nederland. De voorui; gang op het gehied van de uitvoer is derhalve onder gunstige om standigheden bereikt. Deze erker ning doet de vraag lijzen of Ie Nederlandse export, gezien deze omstandigheden, ook op de dum de vereiste stabiliteit zal kunne* blijven vertonen. De minister wilde hier in het bijzonder wijzen op een ontwik keling, die niet geheel zander ge vaar is. Mede gezien het feit, dat wij nog voor belangrijke kostenver hogingen staan in verband met verdere aanpassing van het hum peil en invoering van de ouder- domsvooiziening, zullen wij de ontwikkeling van ons kostenpei nauwgezet dienen te volgen. No_ afgezien van de gevolgen voor de binnenlandse inkomensverdeling, lopen wij anders het grote ge vaar met onze prijzen door te schieten. Een risico, dat we nïrr, mer mogen aanvaarden. Dit be tekent, dat wij ons tot het uiter ste zullen moeten Iblijven inspan nen om een zo stabiel mogelijke prijs en 'kostenontwikkeling in het binnenland te handhaven. Vooral ook in verband met de noodzaak tot een bredere geogra fische spreiding van onze buiten Hierna .werd de eerste rede m de sarie uitgesproken door de minister van-Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra. De minister zei o.m. het volgende: Zonder export zou er voor het overgrote deel van de Nederland se bevolking geen levensToestaan zijn. Het is goed, dat wij ons hier. van bewust zijn en blijven. De uitvoer van ons land heeft zich tot op heden gunstig ontwik- Jandse afzet is een dergelijke sta ►iele ontwikkeling van öjjzondere betekenis. De minister vatte de taak t-a.v,. de export, waarvoor het bedrijf leven in de eerste plaats veran' woordelijk is, in drie punten sa men. In de eerste plaats: Veria ging van het kostenpeil door op voering van de produktiviteit Vervolgens: Een voortdurend streven naar kwaliteitsverbete ring van de produkten. En ten. slotte: Aandacht voor grotere1 spreiding van de export. Hoewel de koudegolf in Euro pa plaatselijk wat afneemt, blijft het over het algemeen toch zeer Houd. In Frankrijk zijn in de afgelo pen 24 uur 12 mensen, zwervers, boeren en oudere mensen, bui tenshuis door de kou bevangen en overleden. De liften van de Eifeltoien zijn vastgevroren. De gasdruk in Parijs is verminderd. In Straatsburg vroor het fluitje van een politieman, die op een kruispunt het verkeer regelde, aan iijn lippen vast. Aan de Franse en Italiaanse Rivièra is schade aangericht door sneeuw. In Rome en Napels is voor eerst sedert jaren sneeuw gevallen. Ook op de Vesuvius ligt sneeuw. Op de Brenner'pas aan de Ita liaans-Oostenrijkse grens daalde het kwik tot 26 graden Celsius onder nul. Bij Innsbruck in Oos tenrijk werd een temperatuur van 32 graden onder nul geme ten. Davos in Zwitserland had 'n record van 34 graden onder nul. Het water van het meer van Ge nève dampte donderdag, aange zien het warmer was dans de lucht. In Brussel stonden donderdag honderden auto's met bevroren motor in garages en langs de weg. Autobussen reden er bijna niet. In de kanalen tussen West-Ber- lijn en West-Duitsland zijn 150 Wtestduitse aken vastgevroren. De treinen in West-Duitsland rij den met grote vèrtraging. Het lange-afstandsverkeer langs de weg is donderdag zo goed als tot stilstand gekomen. Te Soltau is op een boerderij brand uitgebro ken doordat de boer probeerde een aantal pasgeboren biggetjes in leven te houden met een infra rode lamp. De stallen brandden uit, doch de biggetjes konden ge red worden. Deense en Zweedse ijsbrekers zijn druk in de weer om schepen die door ijs bedreigd worden, te helpen. Ten zuiden van Kopen hagen zijn een Russisch scnip, twee Duitsers en één Fin vastge vroren. Op het onbeschut tegen de kou de wind liggende eiland Helgo land werd een reusachtig vuur gestookt uit achtduizend kubieke meter hout, afkomstig uit het op ruimen van puinhopen uit de tweede wereldoorlog. In Oost-Duitsland wordt de stroomvoorziening thans dage lijks tien en en half uur gestaakt, om energie te sparen. In Londen en andere Britse ste den zijn zoveel waterleidingen bevroren, dat de autoriteiten noodkranen hebben laten aanleg gen in straten en op pleinen, waar de getroffenen water kun nen halen. Het vliegverkeer naar Londen ondervond vertraging. In Kent is een aantal dorpen geïsoleerd door opgewaaide sneeuw. De gas druk in Zuid-Engeland was don derdagochtend laac en de elek triciteitsvoorziening raakte ver scheidene malen door overbelas ting- gestoord. In Moskou vroor het donder dagochtend 28 graden. Na zachtere temperatuur nieuwe koude op komst, De weerkundigen verwachten voor de komende dagen een lich- te vermindering van de vorst, doch achter de tlians over de Oostzee nader komende warme re lucht vormen zich boven Rus land reeds weer nieuwe koude luchtlagen. Een winters hogedrukgebied, dat stevig boven Scandinavië verankerd ligt, heeft een uitloper die zich over de Noordzee en Zuidoost-Engeland tot over de Golf van Biscaye uitstrekt. De koudegolf, die door dit hogedrukgebied naar West-Euro pa werd getransporteerd, heeft zich nu ook over Spanje en het Middellandse zeegebied uitge stort. Op Sardinië en de Balea ren b.v. viel sneeuw bjj tempera turen beneden het vriespunt. De mistral in de Rhönevallei tot eer ware storm aangewakkerd, jaagt de koude lucht bij temperature van meer dan 10 graden ber.edcr nul naar het Zuiden Ondertussen is zachte Oceaa lucht rond het Scandinavische h' gedrukgebied gestroomd en vr het noorden uit Finland binnen gedrongen. Vandaar is deze luchr over Zweden en Denemarken ge stroomd en donderdagavond was zij al tot aan het noorden van or. - land doorgedrongen. Het komende etmaal zal öezf lucht zich langzaam over Nede. land naar het Zuiden verplaat.se; Dit zal gepaard gaan met toene mende bewolking en wat lichte sneeuwval, terwijl de temper?: tuur tot enkele graden beneder het vriespunt zal oplopen. Daar mee is het dieptepunt van de vorst voorlopig voorbij. medegedeeld door het KJM.M.I. te te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. MINDER K OJJ D. Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat lichte sneeuw Matige tot lichte vorst. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. ZATERDAG 4 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.17 7.53 7.52 8.28 8.32 9.08 8.42 9.13 ZON MAAN 8.21 17.32 L34 10.43 4 8.19 17.34 2.42 11.14 5 8.17 17.36 3.44 11.51 6 8.16 17.37 4.40 1236

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1