Cocktail-politiek in Azië ii ieuiv ^rermicellisoep 33 De Wereld van week tot week Medische en arbeidsrevalidatie Wat brengt de Radio? Binnenlands Nieuws Wijziging Werkloosheidwet ct Gehandicapten in het bedrijfsleven TWEEDE BLAD donderdag 2 februari 1^56 11e jaargang no. 3679 Westelijke vertegenwoordigers leven te veel in politiek ghetto Ongelooflijk goed en smakelijk in Zilverzakjes Helderse kotter te Schever.ingeo vastgelopen Kostschoolbrand JONGEN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Bridge Canasta étui's N. V. Fa P. J. van de Sande SCHOOLETUI'S N. V. Fa P. J. van de Sande Napoleon Poujade Hond helpt mens Mens helpt hond 4 tegen 200 Brug Had u niet gedacht Onmisbare weetjes Bijbelkennis Halve eenheid Servies Het is na de ovaties die men de communistische dictatoren in India, Birma en Afghanistan heeft gebracht, geen wonder, dat :nen zich in het Westen geschrok ken is gaan afvragen, hoe lang het nog duren zal, totdat nu ook deze naties, met hun bevolking van honderden miljoenen, zich bij het Sowjetblok aansluiten. De dezer dagen door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, afgelegde verklaring, dat de Verenigde Staten zich op een zware economische en politieke strijd met de Sowjet-Unie in Azië moeten voorbereiden, bevestigt de algemene bezorgdheid. Men verwondert zich er over, dat Azië pleegt te protesteren, wanneer Amerika proeven neemt met atoombommen, maar zwijgt, wanneer een Chroesjtsjef verkondigt, dat de Russen een grote waterstof bom hebben laten exploderen. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Za ken, die onlangs Zuidoost-Azië heeft bereisd, stelde na zijn terugkeer vast, dat het bijna tragisch is, hoezeer de hulp, die Westelijke landen aan Azië ver lenen, wordt doodgezwegen. Het blijkt daarom hoognodig, de oorzaken van deze eigenaardi ge 'houding van de Aziaten te on derzoeken. Want men moet ho pen, dat ook hier geldt, dat een gevaar, hetwelk men tijdig her kent, reeds half is overwonnen. Wat zou een plausibele verkla ring van bijvoorbeeld de geest driftige ontvangst van de Russen in India kunnen zijn? BROOD EN SPELEN Evenals in het oude Rome ver langt het volk „panem et circen- ces". Nu, met de panis of brood is het nog niet al te best gesteld. Het laatste kwartaalrapport van de organisatie van het Colombo- plan zegt, dat de voedselsituatie in Zuidoost-Azië weliswaar sinds 1945 is verbeterd, maar nog steeds niet het peil van voor de oorlcg heeft bereikt en in elk ge val ver onder de normale stan daard ligt. Met des te meer geest drift stortten de massa's zich daarom op de spelen, die tijdens, het bezoek van de Russen koste loos werden geleverd. Veel belangrijker is echter de of minder leven bijna alle leden der Westelijke vertegenwoordi gers in een diplomatiek ghetto, welke bewoners elkaar omzichtig bij een cocktail ontmoeten. Natuurlijk zijn er ook gelegen- SPECIALISTEN NODIG heden, waarbij inheemsen (men gebruikt niet meer het Engelse Waarom neemt men woord „natives") worden uitge- ncdon tDrrnnnt/or Ho IDniffO A7 3- nodigd, ministers, hoge ambte- naren en industriëlen, af en toe misschien zelfs een hoogleraar of een journalist, maar met de bevolking in haar geheel heeft men zo goed als geen contact. En daarbij is het een feit, dat men het eigenlijke India heel wat beter kan leren kennen door deel te nemen aan een religieus debat in een kleine Ibazar dan in het zogenaamde goede gezelschap. Pas wanneer de personeelsaf delingen van de Westelijke minis teries van Buitenlandse Zaken er toe zullen overgaan, slechts een Westen tegenover de jonge Azla tische naties, die natuurlijk alle fouten van de jeugd maken, een psychologisch zo verkeerde hou ding aan? Deze vraag schijnt men met des te meer recht te mogen stellen, waar toch het Colombo- plan een opmerkelijke, zij het ook nog te weinig omvangrijke, po ging is om de onderontwikkelde Aziatische Landen te helpen. Het gedeeltelijke antwoord daarop is, dat men in de op een afstand van duizenden kilometers gelegen ministeries van Buiten landse Zaken nog niet heeft ont dekt, dat de bezetting van de di plomatieke posten in het huidige Azië van het grootste belang js, en dat niet slechts wat de hoog ste, maar ook wat de lagere func ties betreft. Want iedere buiten landse ambtenaar vertegenwoor digt het Westen, maar lar.g niet allen zijn zich dit bewust. Meer DE TOESTAND VAN DE WEGEN De A.N.W.B. deelt aan de hand van de gegevens van zijn wegen wachten het volgende mede: In de provincie Groningen zijn de wegen over het algemeen berijd baar. De weg DeventerGoor, in Overijssel, welke de laatste dagen grote moeilijkheden bood, is weer berijdbaar, doch heeft nog gladde gedeelten. Voor de weg Amers foortZwolle geldt hetzelfde. Voorzichtigheid blijft niet nog steeds geboden. DE DIEREN EN DE VORST De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft zich per expresse'orief tot de om roepverenigingen gewend met het verzoek, een oproep uit te zenden, waarin zij naar aanlei ding van de strenge vorst een dringend beroep doet op veehou- desr en op allen die zorg hebben voor dieren, die zich in de open AGG .„..1 lucht bevinden, om deze dieren elite van specialisten naar Az nachts binnen te halen. ]n te sturen en deze met weer ra vestiet zii de aan- twee of drie jaar naar een ander hetjmjzonjier^ve^sugt^zi] aan werelddeel te sturen, zal het fun dament van een beter wederzijds begrip zijn gelegd. (Nadruk verboden) voor 4 diepe borden De door de staatssecretaris van Sociale Zaken ondertekende me morie van antwoord op het voor'- lopig verslag van de commissie uit de Eerste Kamer tot wijziging van de werkloosheidwet (reser vering vakantiegelden en aan spraken seizoenarbeiders) is ver schenen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden achtten het dringend noodzakelijk, dat er een algemene vakantiewet tot stand komt, waardoor niet alleen de be drijfsverenigingen, zoals naar hun mening bij de ontwerpen re geling het geval is, maar vooral ook de werknemers vbordelen verwerven. Wat het eerste punt betreft, moge in herinnering wor den gebracht, dat de,(minister van Justitie en de staatssecretaris van Sociale Zaken reeds op 12 sep tember 1955 een voorontwerp van wet tot wettelijke regeling van vakantie met behoud van loon om advies aan de Sociaal-Economi sche Raad hebben gezonden. In welk verband deze leden menen, uitkering ingevolge de werkloos heidswet in aanmerking komen, herhaalt de staatssecretaris het geen hij reeds heeft gezegd in de memorie van antwoord aan de dacht op paarden en het vee, dat i Nederland telt 200.000 minder- leven, de mogelijkheid te openen nog buiten vertoeft, alsmede op 17 ouder On- (wf'er) geregelde arbeid te ver- j- i-in/r™, «ar-, t auaen van n jaar en ouuer. uu aicron de waakhonden. Men wordt ver zocht vooral ook de voedering der vogels niet te vergeten. MARKER ARBEIDERS richten en daardoor in het eigen geveer 130.000 van hen behoeven levensonderhoud en in dat van arbeidszorg in de meest ruime zin zijn gezin te voorzien, en 15 procent van deze categorie Berekend is, dat de kosten van de revalidatie een vijfvoudige be- KONDEN NIET NAAR EILAND heeft behoefte aan revaliderende sparing opievert aan verminde TERUG Wegens ijsgang in de Gouwzee zijn tweehonderd Markers, die naar hun werk op de vaste wal behandeling. ring van uitkeringen op grond van sociale verzekeringswetten, Na de oorlog heeft zich in ons van sociale diensten en aan het k'.nd een nieuw begrip ontwik- nuttig effect door het deelnemen waren vertrokken, in Monniken- keld, dat wordt aangeduid als re- van de betrokkenen aan het ar- dam gestrand. j validatie. De revalidatie stelt zich 'beidsproces. Nog belangrijker dan De boot, die de verbinding tus- ten doel door een speciale behan- de economische factor is de so- sen de vaste wal en het eiland delingsmethode voor diegenen, ciale kant van het revalidatie- onderhoudt, blijft voorlopig in de die door de gevolgen van ziekte werk. De gehandicapte en gede- Tweede Kamer, dat het aantal haven van Monnikendam liggen, of ongeval of door aangeboren primeerde mens wordt het geloof v-an 156 dagen een maximum- £>e Markers werden bij particu- afwijkingen zijn uitgeschakeld in de maatschappij en het geloof aantal is, tot hetwelk in de prak- jieren ondergebracht. tijk niet steeds zal behoeven te worden gegaan. BOERDERIJ VERBRAND Dat de grote meerderheid van "Aangewakkerd door een storm de se.zoenarbeider van de thans achtige oostenwind is dinsdag- bestaande regeling misoruik ,avond omstreeks zes uur de kapi- maakt is door de staatssecretaris (-aje boerderij van de veehouder nimmer betoogd. Misbruik is ech- p Donker aan de Woudsedijk on- ter mogelijk. De staatssecretaris der de gemeente Woubruggc af ziet het daarom als zijn taak ie gebrand. Ook de schuren, stallen bevorderen, dat de wet zodanig en aj het materiaal gingen in wordt gewijzigd, dat misbruiken vlammen op. Het vee kon tijdig kunnen worden voorkomen. 1 VRIJDAG 3 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvr.; voorKomen. Iworden eered De brandspuiten 9 00 Gym,; 9-10 Gram.; 9.35 Wa ne vrpes van dpzelfde leden dat «7 ut ,-e i ter standen; .9.40 Schoolradio; De vrees van aezeuae leaen, aai van woubrugge en Leimuiden r inn_ i^rsenwii_ de seizoenbednjven van de voor- konden water n doordat m 20 Voor de kleuters- gestelde regeling ernstige moei- de s!angen ;aevroren. Vermoede- ^ng' 0 °2f" J0" „5 Het hangt lijkheden zouden onderv nden, lijk is de br3nd ontstaan doordat °rg® hp°5 td(.t A kan de staatssecretaris met delen. een stormlantaarn is omgevallen. Pianorecital12.00 Orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.35 De kotter 184 uit Den Helder, o, dat de 'bedrijfsverenigingen op sentementele afkeer van het Wes- gron<t van tiet onderhavige wets- ten, verwekt door een eeuwenlan-voorstel zouden kunnen verwer- een sardinevisser, is gisteroch ge koloniale heerschappij die ven> is de staatssecretaris echter tend te Scheveningen op het zui- zeker niet in alle opzichten' ver- niet duidelijk. delijke hoofd van de Scheveningse Wel in volkomen tegenstelling haven gelopen. De bemanning is tot deze leden meent de staats- door een reddingboot van boord secretaris dat de gelden van de I gehaald. Het houten scheepje bedrijfsverenigingen, welke de moet waarschijnlijk als verloren werpelijk is geweest, maar die toch een erfenis heeft nagelaten, die de tegenwoordige heersers zullen moeten likwideren, indien zij voor 'hun volken een beter leven willen bereiken. Heeft men in het Westen wel overal begrepen, dat Azië uit zijn koloniale dwanghypnose is ont waakt? Men moet het betwijfelen, indien men om een voorbeeld te noemen aan de kwestie-Goa denkt. Met een enkele uitzonde ring hebben de Westelijke landen, zij het op juridisch goede gron den, de zijde van Portugal geko zen. Maar het sentiment spreekt in Azië veel sterker dan het dro ge juridische argument en de ge meenschappelijke Amerikaans- Portugese verklaring over de „Portugese provincies in 'het Verre Oosten" heeft in India een welhaast vernietigende werking gehad. Bij een brand in de kostschool van het „Heilig Hart" te Saint Brieuc in Bretagne is gistermor gen een jongen om het leven ge komen en werden er twee ge wond. De brand schijnt te zijn ont staan in de keuken, tegen vier uur in de morgen. Het vuur werd door een hevige wind aangewak kerd. De broeder-directeur van de kostschool hoorde het knetteren van het vuur en sloeg alarm. De 120 leerlingen konden toen langs de trappen in veiligheid gebracht worden behalve de ene, die op eigen gelegenheid trachtte te ont vluchten, daarbij ergens tegen aan liep en bewusteloos gevallen schijnt te zijn. De twee gewonden waren jongens, die van de twee de verdieping af uit het raam sprongen. Een der leraren, wiens kamer door het vuur was inge sloten, redde zich via aaneen ge knoopte lakens door het raam. Dinsdagmiddag is de 7-jarige Albert K. te Ruinerwold, die van de openbare lagere school te Broekhuizen kwam, en, om in huis te komen, de openbare over weg aldaar moest passeren, on der een dieseltrein gekomen. Hij werd gedood. De trein ondervond enige vertraging. arbeiders hebben bijeengebracht niet mogen worden gebruikt om uitkeringen te doen in gevallen, waarin van reële werkloosheid geen sprake is. Met betrekking tot de opme-- king van deze leden, dat het wets ontwerp zich ten doel stelt het aantal arbeidsdagen voor de sei zoenarbeiders van 78 op 156 te brengen, alvorens zij voor een worden beschouwd. Waarschijn lijk is de lage waterstand oorzaak van het vastlopen. De kotter „HD 184" strandde' bij het uitlopen van de haven van Scheveningen. De situatie .was spoedig kritiek. De kotter kreeg een slagzij van 45 graden en de zee spoelde er overheen. Er wa ren drie man aan boord. De mo torreddingsboot van station Scheveningen „Dorus Rijkers", is uitgevaren en heeft na enige moeite de gehele bemanning weten te redden. Bij één van ue pogingen brak de achtermast van de Dorus Rijkers, verward in het tuig van de kotter. Ook het anker van de reddingsboot is bij de red dingsexpeditie verloren gegaan. De situatie waarni de kotter op het ogenblik verkeert, is nog steeds ongunstig. Sport; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws 13.15 Gram.; 13.25 Dansmuziek; 13.55 Beursberichten; 14.00 Vo caal kwartet; 14.30 Boekbespr.; 14.50 Gram.; 15.25 Lichte muz.; 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muz. caus.; 17.40 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Causerie; 19.00 Voor de kinde ren; 19.10 Meisjeskoor; 19.30 Causerie; 19.50 Nieuws; 19.55 Streeknieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Liederen; 20.30 Causerie; 20.40 Na tien jaar; 21.00 Lichte muz.; 21.40 Klank beeld; 22.05 Buitenl. weekoverz.; .22.20 Lichte muziek; 22.40 Caus.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; Met het revalidatiecentrum, „De Hoogstraat" te Leersum be schikt ons land sedert ongeveer twee jaar over een centrale in richting, waar behalve het nor male medische werk, in de behan deling veel plaats wordt gegeven aan fysische therapie, sport, spel, bezigheidstherapie en arbeidsthe- rapie. Waar dit nodig is wordt ook onderwijs gegeven. Bijzondere aandacht wordt be steed aan de sociale positie en mogelijkheden van de pat.ënt en voorts aan zijn instelling ten op zichte van zijn afwijking en van zijn positie. Er is dan ook een nauwe samenwerking van de eigen sociale dienst met die van de overheid. Dit alles werd medegedeeld door de geneesheer directeur dr. J. J. Miedema tijdens een persbe zoek aan het centrum. De resultaten van 1955 werden gunstig genoemd. Bij de 284 ont slagen mannelijke patiënten wa ren 34 leerplichtige kinderen en 23 bejaarde gepensioneerden. Van de ontslagen 129 mannen tus sen 16 en 65 jaar kwamen er 74 in hun oude werkkring en 13 in i de vrouw; 9.35 Orkest; 10.30 een nieuwe. Negen gingen er naar Morgendienst; 11.00 Mezzo-sop- I een sociale werkplaats van ar- 7.00 Nieuws; raan en piano; 11.30 Gram.; 12.00 beidszorg; 13 zijn nog niet in het Populaire muziek; 12.30 Land- arbeidsproces ingeschakeld en en tuinbouwmed.; 12.33 Vocaal slechts 7 bleken met te zijn inge- ensemble; 12.53 Gram. en act.; schakeld. 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Intér- i Van de 98 vrouwen waren 47 kerkelijk Thuisfront; 13.20 Amus. I ongehuwd. Hiervan kwamen 8 in muziek; 13.50 Gr.; 14.05 School- hun oude werkkring, 19 in een radio; 14.25 Gram.; 15.10 Voor- nieuwe. 3 zijn nog niet geplaatst dracht; 15.30 Tenor en piano; en 4 zijn niet te plaatsen. 16.00 Tuinbouwpraatje; 16.1§ Gr.; I Van de 51 gehuwden doen 18 16.30 Filh. sextet; 17.00 Voordr.; weer hun normale huishouding, 17.20 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 127 met beperking. Zes zijn hiertoe van het normale maatschappelijke in zichzelf teruggeven. Gram.; 17.55 Causerie; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Koorzang, 18.35 Voor de jeugd; 19.00 Nietig; 19.10 Regerings uitzending; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 De jeugd vliegt uit; 21.00' Koor zang; 21.40 Cuaserie; 22.00 Filh. orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Het gods dienstige volkslied; 23.35 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws, 17.10 Liohte muziek; 17.45 Gram.; 18.00 Zang en piano; 18.20 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Caus.; 20.15 Gram.; 20.30 Orkest; 22.10 Nieuws; 22.25 Caus. en kamer- 9.00 Voor de zeiken; 9.25 Voor muziek; 22.55 Nieuws. Wat Poujade, de man die in Frankrijk plotseling zijn anti-belasting-partij met 54 leden in de Nationale vergadering zag vertegenwoordigd eigenlijk wil, daarover tast hjj ook zelf nog in het duister als we afgaan op zijn uitlatingen op de - overwinningsvergadering die hij met 20.000 aanhangers te Parijs hield. Hij zei woordelijk: „Wij weten nog niet pre cies w? er aan schort in dit land. Maar we zullen dat wel uitvinden. En als we eenmaal zover zijn, dan zullen we ons uit het parlement terugtrekken." Om wat te doen? mogen niet-Poujadisten zich met zorg afvragen. Een verslaggever van de Daily Ex press, die deze bijeenkomst meemaakte, vertelt dat er een honderdtal binnen- en buitenlandse journalisten waren, allen met een speciale uitnodiging in de zak. Nauwelijks gezeten, stelde de Pouja- de-zaalwacht doodleuk vast dat zij op stoelen van afgevaardigden zaten. Daarop werden verschillende verslag gevers, die niet uit zichzelf opstonden, uit hun zetels g. beurd en naar de staan- tribune gedragen. Wat ze daarbij te horen kregen? „Als jullie van de pers zijn, dan kan ons dat niets schelen. En zjjn jullie van de buitenlandse pers, dan kan ons dat nog minder schelen. Het beste dat jullie kun nen doen is als de bliksem maken dat jullie hier weg komen." (De aanhangers van Poujade, aldus de verslaggever, zijn precies diezelfde kleine middenstanders die de Bastille bestormden en de poorten van Versailles forceerden en Maria Antoine*ë executeerden, nu 160 jaar geleden. Poujade praat niet over revolutie, maar zijn aanhang bestaat uit het van ouds her daarvoor in Frankrijk geëigende soort. Een meisje in St.-Etienne in Frankrijk, dat een blinde en zijn hond begeleidde, stak daarbij plotseling de straat over ter- wjjl er eeu auto naderde. De geleide hond sprong daarop vliegensvlug tegen haar aan, en drukte haar tegen het trot toir. Het meisje kwam met do schrik vry, maar de hond werd zwaar gewond. Hjj liep fracturen aan kaak en heup op. Zijn meester wilde niet toestaan dat het dier aan zijn eind werd gebracht, zodat thans een dierenarts al het mogelijke doet om Costaud, zoals de hond heet, te genezen. Te Iowa in de Ver. Staten heeft een dok ter binnen een jaar tijds 85 honden die aan staar leden geopereerd. De meeste van deze oogoperaties zijn met succes bekroond. Na de operaties plaatst de dokter len zen van plastic in de hondenogen, want zegt hij, men kan een hond moeilijk met een bril de straat op sturen. In een dorpje bij Amiëns in Frankrijk hebben vier mannen een uur lang een verbeten gevecht geleverd met 200 rat ten. Het resultaat was dat de laatsten het veld ruimden met achterlating van 36 doden en talloze wonden op gezicht en handen van de vier mannen. Een van de mannen had met zijn hooi vork in zijn schuur wat hooi verplaatst, waarby er een rat te voorschijn schoot, die op zijn schouder sprong en hem in zijn ge zicht beet. In een oogwenk waren er een tiental die hem aanvielen. De boer schreeuwde om hulp, waarop er drie man nen toeschoten. Maar ook de ratten kregen versterking, hun aantal groeide tot een 200- tal. Het werd een verschrikkelijk gevecht, waarbij de mannen drie kwartier lang uit alle macht toesloegen om zich de beesten van het lijf te houden. Men gaat in Engeland over de Trent een brug van 100.000 bouwen hoewel er vlakbij al een ligt. Dat is echter een tolbrug en de 500 schoolkinderen van Nottingham moeten elke keer (dat ia voor sommigen van hen vier maal per dag) 2,5 cent tol betalen als ze die brug passeren. Het schoolbestuur heeft nu aan geboden een dubbeltje per week te beta len, waarvoor de kinderen dan zo vaak als ze wilden over die brug zouden mo gen gaan. Maar daar ls de eigenaar, kolonel Clif ton niet ingetrapt. „Dat kan er niet af, zegt deze,' want het onderhoud is te duur. Alleen het opschilderen van de brug kost al vierduizend gulden." Waarop men hem gevraagd heeft of hij er bezwaar tegen had als er een aparte brug voor do schooljeugd werd gebouwd. „Nee, zei de kolonel, als die tenminste een halve mijl van mijn brug vandaan komt te lig gen. Want een tachtig jaar oude wet verbied 1 dat er binnen die afstand een andere brug komt." Dat van het aantal in 1953 gemaakt* films het grootste aantal door Amerika werd geleverd, dat had u wel gedacht. Maar dat direct daarop Japan volgde met 302 stuks? En dan India met 259? Daarna volgt pas een Europees land, namelijk Italië met 163 films. Italië le verde bovendien het grootste aantal kor te films, 579 tegen de Ver. Staten 415. Een van elk drietal kop en schotel in de Amerikaanse winkels is geïmporteerd uit Japan. Chinese zakenlieden willen nu dat de Amerikanen invoerrechten heffen van die Japanse import om te kunnen concurreren met hun eigen producten, die tweemaal zo duur zijn. Twee Amerikaanse studenten van 19 jaar, Wade Buff en Gene Adkinson kre gen een inval waarin ze binnen een kwar tier een tekst met muziek schreven. Het werd een „Schlager", die hen reeds 50.000 dollar aan royalties heeft opgele verd en een contract voor drie jaar met een gramofoonplatenmaatschappij Het aanUU null ionairs in Engeland is met één gestegen. In 1954 waren er ao en nu 37. Men verwacht een verdere stijging. De Australische regering heeft beslo ten 8000 km rasterwerk aan te leggen. Dat is een lengte voldoende om heel Frankrijk mee te omrasteren. Het moet! dienen om de Australische schapen te beschermen tegen de dingo's (wilde hon den). Elke 20 seconden moet het Engelse schoolmeisje Jean Gentele niezen. Dat gaat' zo al vijf weken aan een stuk door. Zij zit nu thuis bij de televisie de niesbuien af te wachten. In Duitsland ls een vereniging van voetbalvrienden opgericht, die zich o.a.' tot doel stelt toeschouwers die bjj tu multueuze wedstrijden gewond worden financieel bjj te staan. Radio Chicago geeft geregeld uitzen dingen over de studie van de bijbel. De ze. week eindigde de spreker met de vraag: „Zal het er op uit lopen dat Abel Kaïn dood slaat? Het antwoord hier op zullen w(j u vertellen In onze uitzen ding van morgen, kwart voor vijf." Wat is een half mens, vroeg de rech-' ter te Brentford (Engeland), toen er sprake van was dat een flat met een halve eenheid overbevolkt was. „Een kind tussen 1 en 10 jaar", antwoordde de inspecteur van de volksgezondheid. Dat koning Ibn Saoed van Arabië er een uitgebreide harem en een talrijk kroost op na houdt, wisten we, maar dat het zo'n vaart liep dat hjj een ser vies van 10.000 delen nodig had, hadden we eerlijk gezegd niet vermoed. Toch1 heeft hij dat laten maken in Selb in Duitsland. Het is geheel met goud inge legd en kost 180.000 gulden. niet meer in staat. De inrichting heeft doorlopend ongeveer 140 patiënten, maar de bedden zijn overdag veelal leeg omdat de patiënten dan in bewe ging zijn. Na het medische en so ciale onderzoek bij hun aankomst wordt voor ieder een behande lingsprogramma opgesteld. De therapie is op zelfwerkzaamheid ingesteld. „Dit- is een zeer belang rijke factor, want anders krijgen we een zielig product en dat is nu juist niet de bedoeling", aldus dr. Miedema. Van het bedrijfsleven wordt veel medewerking ondervonden. De arbeidsvoorziening en de af deling sociale bijstand en comple mentaire arbeidsvoorzieningen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid doet veel om de geestelijk en lichame lijk gehandicapten in het arbeids proces in te schakelen. Door dit departement is dezer dagen een brochure uitgegeven over deze werkzaamheid. De wet plaatsing mindervallde arbeidskrachten verstaat onder gehandicapten per sonen, die tengevolge van geeste lijke of lichamelijke gebreken, kwalen of afwijkingen in aanmer kelijke mate worden beperkt in de mogelijkheid om door arbeid ip hun levensonderhoud te voor zien" door nu vooral na të gaan daarin bijgestaan door de af deling arbeidsmedische aangele genheden van het arbeidsbureau welke arbeidsvermogens be houden bleven, blijkt het veelal mogelijk voor de gehandicapten een functie te vinden, waarin zij zich als volwaardige arbeids krachten kunnen handhaven. Een belangrijke rol spelen ook de gemeentelijke diensten. In sociale werkplaatsen worden spe ciale werkobjecten gecreërd, waar nuttige arbeid kan worden verricht en de gehandicapten hun arbeidsgeschiktheid behouden of vergroten. Niet zelden leidt een dergelijke sociale tewerkstelling na enige tijd tot plaatsing in het vrije bedrijf. Er zijn in ons land 120 van deze door overheid en particulier initiatief tot stand gekomen sociale werkplaatsen. In 1955 zijn hier 7000 minder- validen geplaatst. Voor de onge veer 15.000 nog wachtenden zal het nodig zijn het aantal werk plaatsen tot 200 uit te breiden. Zij geven gelegenheid tot een laatste oefening terwille van de doorstroming naar het vrije be drijf. De afdeling bijzondere bemidde ling en de afdeling arbeidsmedi sche aangelegenheden van het rijksarbeidsbureau spelen een be langrijke rol in het plaatsen van de gehandicapten. De eerst ge noemde dienst geeft adviezen bij het zoeken naar een geschikte functie. De laatste pas enkele maanden geleden ingesteld en on der leiding van dr H. A. de Boer werkende dienst geeft medisch verantwoorde adviezen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5