Gemeenteraad van Axel Tlitslafi Binnenlands Nieuws ODD BEURSOVER2ICHÏ Het geheim van de zeven schoorstenen agenda Jaarrede van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren Geringe toewijzing van bouwvolume belemmert uitbreiding in $tcrke mate Aantal woningzoeker den nog steeds stjgende DE INWISSELBAARHEID VAN HET POND STERLING Dokter van Belgische Senaat eist schadevergoeding AflDlfSEROOP Chinezen uit Amerika te Hongkong aangekomen CYPRUS Varken ter betaling van inkomstenbelasting LAWINE IN JAPAN EIST 14 DODEN Na de gebruikelijke opening door fw>t uitspieken van het ambtsgeued, deelde de Vooratter mede, dat be richt van verhindering was ontvan gen van de heren wethouder C. de Putter en P. J. Tollenaar. De Vooirafcter herinnerde aan het heugelijk feit, dat op deze dag H. K. H. Prinses Beatrix 18 jaar is geworden. Deze jaardag is niet al leen belangrijk voor de Prinses en ons Vorstelijk gezin, maar ook voor het gehele Nederlandse volk. Wetende in de geest van het ge- héle gemeentebestuur te handelen aan de jarige Prinses Beatrix een telegram van de volgende in houd gezonden: „Gemeenteraad van Axel, in ver gadering bijeen, wenst Uwe Hoog heid geiulc met deze belangrijke dag." Hierna sprak de Voorzitter de volgende JAARREDE uit: in het voorwoord der gemeentebe- g. o uiig vuur de dienst iyt>6. Wei zou ik nog enkele dingén naar voren winen brengen; vra gen, waarop ieder het antwoord v/eet, omuai dit antwoord een van- zenupieKeiidiieid is, doch waarvan de Uiivueiin^ met het oog op de financiën niet zonder meer moge- is. Vragen, die zich ais het wa- .e dageiijk.-, voordoen bij hen, die met net „eslUien der gemeente te maken hebben. Als wij op dit ogenblik een terug blik werpen op het leven onzer ge meente gedurende het jaar 1955 en tevens vooruitzien naar 1956, dan verdringen zich voor ons oog de problemen, voor welke onze van vitaliteit overlopende gemeente haar bestuur stelt. Dit moet ons tot blijdschap «temmen, want waar geen proble men zijn, is in deze maatschappij geen echt leven. Ondanks alle factoren, die be temmerend werken, groeit onze gemeente. Dit bewijst reeds, dat haar groei een natuurlijke is, niet kunstmatig aangekweekt. Het onthouden van bouwvolume bijvoorbeeld (één van de eerste vereisten in deze tijd voor een le venskrachtige gemeenschap) ver mag die groei niet te doden. Het minieme aantal der 25 toe gewezen woningen is in de particu liere sector opgesoupeerd. Dit is ook oorzaak van de gerin ge bevolkingstoename, vah ÏS56 tot 7868 inwoners. Wij hebben deze klacht met heel onze provincie gemeen. Een ander, meer op de werke lijkheid gebaseerd, systeem van toewijzing van bouwvolume zal mogelijkheden kunnen bieden tot verbetering. En in deze zijn wp momenteel niet zonder hoop. Tengevolge van het ontbreken van nieuwbouw is het jaar 1955 voor de adviescommissie woon- ruimtewet verre van gemakkelijk geweest. Het aantal woningzoekenden steeg gestadig en had op 31 decem ber hetaantal van 303 bereikt. In lit aantal zijn opgenomen 70 in schrijvingen van inwonenden, 51 trouwlustigen en 65 aanvragen van iblers wonenden, werkzaam in ieze gemeente. Door het ontbreken van bouw volume is de situatie thans uit zichtloos. In het bijzonder voor hen söe een gezin willen stichten. Als geVolg van het tekort aan woonruimte konden slechts 39 ver gunningen voor een woning ver- Lena worden aan hen die hier werkzdam zijn, doch elders wonen. Ten behoeve van de eigen inwo ners werden 117 vergunningen ver band. Hierbij dient echter opge merkt te worden, dat dit aantal aoofdzakelijk tot stand gekomen is door ruil en opschuivingen. Met de enkele beschikbaar komende wo ningen wordt n.l. getracht zoveel mogelijk gevallen tot een oplossing te brengen. De handeldrijvende middenstand ontplooide ook in het afgelopen jaar weer haar prijzenswaardige aktiviteit. Weer werden meerdere winkelpanden gemoderniseerd. Deze bevolkingsgroep blijft zich nog steeds beijveren, om het pu bliek van Axel en omgeving in dit koop- eh verzorgingscentrum van Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen met uiterste service ten dienste te staan. De industrie, breidt zich uit, zowel de zware industrie in het Axelse gedeelte van Sluiskil, als de klei nere bedrijven te Sassing. Ten behoeve van enkele verkeers- verbeteringen in de kom werden door U de nodige besluiten geno- men. s Ook verder dan de hoofdkom strekte de zorg van het gemeente bestuur ach uit. In het kader van het uitbreidingsplan Spui werd al daar de nodige grond aangekocht- De elektrificatie van Ronde Put ten is zover gevorderd, dat de kon trakten met belanghebbenden zpn afgesloten en met de uitvoering kan worden begonnen zodra het materiaal is aangevoerd. De V7LF. M heeft meegedeeld daar mede de nodige spoed te zullen be trachten. Het z-g. boerderijenplan van de waterleiding is in onze gemeente gereed gekomen. De verzorging door het gemeen- teljjk gasbedrijf strekte zich verder buiten onze gemeente uit. De gas- Toorziening van Sluiskil-Oost, ge meente Terneuzen.' werd ter hand genomen Het verkeer op de weg neemt nog steeds toe. Vooral op de spits uren (aan- en uitgaan van scholen en van de fabriek te Sluiskil) is bij zonder politietoezicht en regeling van het verkeer nodig. De toestand over de Buthdijk wordt steeds moeilijker. Het plan tot verbreding van de weg naast het kanaal Axelse Sassing nadert het begin van uitvoering. Over het algemeen is het publiek te nonchalant in zijn gedragingen op de weg. Er wordt niet voldoende aan dacht geschonken aan de geplaat ste borden, hetgeen meermalen schadelijke gevolgen heeft gehad. Door de politie werden 510 pro cessen-verbaal opgemaakt wegens overtredingen van de wegenver keerswet en wegenverkeersregle ment waaruit wel blijkt, dat het nodig is, dat het publiek meer aan dacht besteed aan de voorgeschre ven maatregelen. Er kwamen 2 ongelukken voor met dodelijke afloop; bij twee bot singen kwamen ernstige gewonden vobr en bij 6 gevallen licht gewon den. In 3z gevahen ontstond meer of minder belangrijke materiële schade. De wijze, waarop de politie dit probleem aanpakt, verdient zeker een woord van waardering. Het scheepvaartverkeer aan de Axeise Sassmg en te Sluiskil is be langrijk gestegen. Er kwamen 3065 scnepen met een tonnage van J..551.385 ton, hetgeen 236 schepen met 180.646 ton meer is dan in net vooraigaande jaar. De organisatie bescherming be volking werd verder opgeoouwd. Het aantal vrijwilligers nam be langrijk toe. De regionale diensten zyn compleet; de plaatselijke blok- pioegen oenoeven nog aanvulling, isog pim 50 personen zpn nodig. Met de instructie van verschillen de diensten is een aanvang ge maakt. Het toeristisch verkeer neemt toe. De Jeugdnerberg boekte ruim 52U0 overnacntingen w.o. ongeveer 4100 Engelsen d.i. ruim 3000 meer dan in 1954. Verdere plannen i.v.m. het toe risme zyn bij ons in voorbereiding. Ten aanzien van het onderwijs kunnen wij op een zeer vruchtbaar jaar terug zien. De nieuwe Ulo school met gym nastieklokaal werd afgebouwd en in gebruik genomen. Met de bouw van de nieuwe bij zondere lagere school te Spui en de nieuwe openbare lagere school in de kom der gemeente werd een aanvang gemaakt. De bouw van beide laatstgenoem de scholen vordert naar wens, zo dat deze scholen naar verwacht mag worden, in de loop van dit jaar in gebruik zullen kunnen wor den gesteld. Voor uitbreiding van de R. K. la gere school werd door U,medewer- king verleend. Naast de bouw dezer school, die een belangrijke verbetering voor de gemeente betekenen, mag niet onvermeld blijven de totstandko ming van de Wet op het Kleuter onderwijs. Ook deze wet is van zeer grote betekenis voor het kleu teronderwijs, dat tot nog toe slechts zeer moeilijk kon rondko men. Thans zijn in de wet de nor men neergelegd, volgens welke de kosten van het kleuteronderwijs door de overheid zullen worden vergoed. Aan de totstandkoming van een lagere technische school, waarvan U indertijd de noodzakelijkheid uit sprak, wordt door "de inmiddels op gerichte vereniging gewerkt. De douw van de landbouwhuishoud- school laat nog steeds op zich wachten. Van het onderwijs naar de finan ciën der gemeente is slechts een kleine stap, omdat in feite alles af hangt van de financiële mogelijk heden. Dank zij de medewerking van de hogere instanties was het mogelijk om in de dienst 1955 naast de ge noemde scholenbouw ook nog an dere werkzaamheden ter hand te nemen. Hiervan kunnen worden ge noemd de verharding en gedeeltelijke ontsluiting van het parkeerterrein en de inrichting van een bussta tion, waardoor aan de onhoudbare toestand in de Noordstraat een ein de kwam. Wanneer de volledige ontsluiting een feit zal zijn gewor den, zal blijken, welke grote voor delen dit terrein beidt, hoewel ook dan nog wensen overblijven ten aanzien van een rechtstreekse doorbraak noord-zuid. Als tweede punt, van groot be lang voor de hygiëne en de volks gezondheid moet worden genoemd de aanleg van het stamriool „West" en de gedeeltelijke sane ring van de. riolering. Weliswaar brengt de verbetering van de riole ring tijdelijk overlast door modde rige en slechte straten, doch dit tijdelijk ongemak weegt niet op tegen de voordelen van een goede, systematische riolering. Nu toch over de afvoer van vuil gehandeld wordt, kan als het ware in één adem worden genoemd de ingebruikstelling van de nieuwe roltrommel-vuilnisauto met geslo ten vuilnisemmers. Axel is als eér- Enkele hiervan zijn: Kan in een snelgroeiende ge meente ais Axel gesukkeld Dlijven wo,ijen met een openuare venich- ciug, die weinaast meer aan de middeleeuwen, dan aan de moder ne qjd doet denken? Zou net met gewenst zijn, dat in éénmaal deze verlichting volledig Kon worden verbeterd, inplaats van in gedeelten, zoals om financiële redenen tnans is gepland Moet het niet noodzakelijk wor den geacnt, dat de vete onbewoon baar verklaarde woningen in de Uudewijk en omgeving spoedig worden gesloopt en vervangen door nieuwe, welke aan de huidige eisen van bewoonbaarheid vol doen? Is er ook geen grote be- noeite aan kleine gezellige, moder- Krabben tn prittrrsn L maakt de kwaal sieodi 1 erger. De helder vloeibare ÊlllL§!«lfS D-DD- dringt diep in de öi poriën door. zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP 2. Ingekomen stukken. Overeenkomstig net voorstel van B. en W. weiden deze voor ken nisgeving aangenomen. Mededelingen. Betreffende de reeds gepubli ceerde mededelingen van B. en W. op de in de vo.ige ïaadsverga- dering door de raadsleden gesteiüe «,agen wees de heer Oggei op net door net college van B. en W. in take de riolering van de Nieuwen- dijk gegeven antwoord „Mocht de goedkeuring te lang up zien jaten wacnten, ligt het in net voorne men dit eeider als vrp werk te doen uitvoeren" en vroeg welke termijn B. en W. hiervoor hadden gedaent. De Voorzitter antwoordde, dat men gaarne dit jaar met de rioie- ring zou oeginnen. Indien de D.A. U.W. ons terwihe kan zyn, zal viug met het werk kunnen wor den begonnen. DE TOEKOMSTIGE BEHOEFTE AAN ONDERWIJZERS VERBRUIKSCOÖPERATIES heling. ACHTER REGERINGS-BELE3D Ook de diefstallen tijden» het spreekuur bij enige Arnhemse De meister van Onderwijs, Het bestuur van de Centrale artsen heeft de politie kunnen op- Kunsten en Wetenschappen heeft van Nederlandse Verbruikscoöpe- -helderen na de arrestatie van een de Staten-Generaal de tweede ver- r ties hesft naar aanleiding van 27-jarige opperman. Van de ont volgnota aangeboden betreffende de intrekking van de handelsmar- vreemde gouden sieraden kon het de toekomstige behoefte aan on-1 gebsschikk'ng ,1955 en het beroep,1 grootste deel worden achterhaald derwijzers bij het gewoon, het dat de regering op liet bedrijfsie- doch het gestolen geld (ongave®/ - - pand ol de sloot achter de Wonin- ne woninkjes waardoor niet in de aan ,je oostzijde van de Nieu- eerste plaats „jaren aan het leven van onze ouden, doch „leven aan hun jaren" wordt toegevoegd. Doch dan zal er hiervoor tevens bouw volume moeten zijn! Zal het ons mogelijk gemaakt worden in de dringende Dehoeite aan woningen voor de grotere en groeiende ge zinnen te voldoen? En, om van de ouderdom terug te keren naar de jeugd: is het, nu in deze gèmeente een tweetal voet- Dalverenigingen levenlust en -kracht heoben getoond te bezitten, te veel gevraagd om o.a. een be hoorlijk oefen- en speelterrein voor de zaterdag-voetbalclub te verkrij gen? Ook wijs ik op de behoefte aan een gelegenheid voor de di verse verenigingen, om tijdens de avonden, ook in de winter, hun werk te verrichten (noem het des noods dorpshuis). Dit zijn maar enkele vragen. Het kapitaalswerkenplan bevat er nog veel meer. Vragen, die, zoals gezegd, niet gezocht of onredelijk zijn, maar die zich opdringen; die bij een aEtf!4s#htig bekijken der ge meerde als vanzelfsprekend naar voren komen! Laat ik, wat dit gedeelte betreft, de hoop mogen uitspreken dat de hogere autoriteiten een open oog zullen hebben voor de vele grote moeilijkheden, waarmede een structureel zo sterk veranderende gemeente als Axel te worstelen heeft, opdat U als Raad dezer ge meente en wij als dagelijks bestuur in alle opzichten in het jaar 1956 kunnen doen, wat voor Axel nuttig en nodig is. In ieder geval, wij mogen con stateren, dat wij iets gedaan heb ben in 1955. Onze gemeente laat ook over dat jaar haar „footprints in the sand of time" na en dit spoor zet zich reeds voort in het nog zo prille, doch vol van beloften zijnde jaar 1956. Vervuld van hoopvolle verwach ting zijn wij ook met heel ons volk op deze heugelijke 31e januari A. D. 1956. voortgezet gewoon en het uitge breid lager onderwijs en de voor ziening in die behoefte. De ver- volgnota bevat, na een Inleiding, een confrontatie van de prognose met nieuwe statistische gegevens. Hierin zijn gegevens opgenomen over de aantallen leerlingen en vereiste aantallen onderwijzers in 1955 en over beschikbare aantal len onderwijzers in 1954 en 1955 alsmede een overzicht van de ra mingen inzake de behoefte en het aanbod van aktebezitters en toe komstige aktelbezitters en een aantal conclusies. Tenslotte be vat de vervolgnota een beschou wing over de verdere maatrege len die nog zouden kunnen wor- den genomen- om het tekort aan Be neer Maas vroeg in dit ver- leerkrachten zo spoedig mogelijk ven doet om de huidige prijzen te 700) had verdachte reeds uiige handhaven, aan de plaatselijke geven, coöperaties medegedeeld, dat zij het prijsstabiliteitsbeleid van de regering ten volle steunt. Tegen het einde van 1956, aldus het bestuur van de centrale, zal rekening moeten wqrden gehou FABRIEKSBRAND TE DEVENTER Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige den imet de invoering van de uitslaande brand ontstaan in het ouderdomsvoorziening en de I gr.ote..e? ™J.staande fabrjeks huurverhoging, die hun invloed wendyk uitgediept zou kunnen VGiüen. De Voorzitter deelde mede, dat dit een sioot van de polder is. Be heer Oggel zeide niet te be grepen, waai om B. en W., blijkens nun antwoord, ten opzichte van de oomen in de Uudewijk, niet bereid- «vmger zijn. De bewoners aldaar ondervin den er veei overlast van. Waarom .ooit men die bomen met? Als de Uudewijk te zijner tijd gesaneerd vvoidt, verdwenen ze toen. De Voorzitter: Ja, maar dan ko men er andere voor in de plaats. Be bestaande bomen zullen echter gesnoeid worden. 3. Wijziging van de verordening reinigingsrechten. Door de minister van Binnenland se Zaken werd via Ged. Staten in overweging gegeven enkele wijzi gingen aan te urengen. Overeenkomstig net voorstel van B. en W. ging de raad hiermede akkoord. Wijziging kindertoelageveror dening. op te heffen. De „Financial Times" schrijft, dat er geen voornemen bestaat om in de naaste toekomst het pond sterling inwisselbaar te ma ken. Het blad wijst er echter op, dat Engeland alle ongemakken te dragen heeft van een zo goed als volkomen inwisselbaarheid in de Europese Betalings Unie (EBU), doordat het als sehuldenarenland 75 procent van het maandelijkse nadelige saldo in goud moet vol doen. Vóór 1955 hebben Engelse vertegenwoordigers te Parijs zich met kracht verzet tegen een Europees plan, om in etappes tot inwisselbaarheid te komen door verscherping van de EBU-bepa- lingen. Het continentale plan is echter doorgegaan en de in goud te 'betalen delen van het nadelige saldo zijn in de loop van de vijf de op het loonpeil niet zullen missen. Het is daarom volgens het be stuur duidelijk, dat 1956 van allen, in wier handen de verbruikscoö peratie ve bedrijfsvoering is ge legd, strikte zelfbeheersing op het punt van prijsstelling wordt geëist, alsmede aller inspanning op het gebied van arbeidsproduk- tlvitelt. Tenslotte doet het bestuur een beroep op de leden om op grond van de !belangrijkheid van hand gebouw van ,Jutex, een matras- dekken fabrieken en zaikkenihan del van de heer Fred Velner, aan de Berkelweg te Deventer. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ondanks hard werken van de brandweer, die met groot mate riaal optrad, het vuur in zeer kor te tijd nagenoeg het gehele hoofd gebouw van de fabriek had ver woest. Grote voorraden, voorna melijk bestaande uit kapok, jute en dergelijke materialen, werden een prooi der vlammen. Een bij having van het prijspeil voor de '«€teo"w Weef voor het vuur ge welvaart van het gehele volk het «Paard. Van het gebouw bleven huidige prijsniveau te handhaven, ^™0Uvr®" ^J^Het'dak'^fi ook indien prijsverhogingen op 0 staan. Het aak was bedrijfseconomische gronden wei jaren van het bestaan van EBU geleidelijk verhoogd van 50 Ged. Staten delen, tevens namens ,^6° en e minister van Binnenlandse Za- Het is zeer goed mogelijk, dat de De 18e verjaardag toch van onze geliefde kroonprinses Beatrix, voor wie, evenals voor heel ons volk, deze feestdag zo belangrijk en van uitzonderlijk gewicht is. Moge haar veelbelovend leven gespaard blijven en zich ook ver der voorspoedig ontwikkelen ten zegen van ons volk en tot het ge luk onzer Koninklijke familie. Ook U allen met Uw gezinnen en belangen wens ik in deze eerste vergadering veel vóorspoed en ge luk in 1956 toe. De heer Wondergem sprak als oudste raadslid woorden van dank aan de burgemeester en wenste hem en zijn gezin een voorspoedig 1956 en veel werklust in het be lang der gemeente toe. 1. Notulen. De notulen van de vergadering van 29 dec. 1955 werden ongewij zigd vastgesteld. ste gemeente in Zeeuws-Vlaande- ren in de gelegenheid geweest, om een dergelijke vuilophaaldienst in te .voeren; een dienst, die door de uniforme, gesloten vuilnisemmers en door de gesloten roltrommel het aanzien der gemeente en de hy giëne ten zeerste ten goede komt. Ook op ander terrein mogen wij constateren, dat de gemeente haar plaats als centrumgemeente waar dig is: Wij hebben dit jaar de Helicop- ter-verbinding BrusselZeeuws- Vlaanderen— Rotterdam gekregen, met als helihaven voor Zeeuws- Vlaanderen: Axel. Over het re sultaat van deze dienst, zowel wat de vluchten in deze winterperiode, als wat het aantal passagiers be treft, mogen wil niet ontevreden zfjn. Waarschijnlijk is, dat de zo mermaanden en een andere vlieg dag deze dienst nog aantrekkelij ker zullen maken. Verder zal straks met trots ge wezen kunnen worden op een zeer behoorlijke bad- en zweminrichting in deze gemeente, terwijl ook een aanvang werd gemaakt met de verbetering van de ijsbaan en de aanleg van een openluchttheater. Voor het in 1955 bereikte mogen, ja moeten wij dankbaar zijn; niet ontkend mag worden, dat reeds zeer veel tot stand kon worden ge bracht. Er blijven echter nog zeer veel wensen en vragen over. En dit zijn geen onredelijke vragen. Integen deel: zij vloeien als vanzelf voort uit de zich regelmatig voortzetten de structurele verandering en groei van de gemeente Axel. Zeer sterk moet worden be treurd, dat als gevolg van verschil lende omstandigheden de finan ciën der gemeente nog steeds van die aard zijn, dat de gemeente zich niet in het gewenste tempo kon ontplooien. Ik behoef hierover niet verder uit te weiden, omdat één en ander uitvoerig is geschetst voor keel en lucht wegen. In een ver standig gezin staat nu een fles de minister van Binnenlandse Za ken mede, dat hierin enige wijzi gingen van redaktionele aard die nen te worden aangebracht, waar mede de raad, overeenkomstig het voorstel van B. en W., zich akkoord verklaarde. 5. Wijziging algemeen ambtena renreglement en wijziging ar beidsovereenkomstenverorde ning. Daar zowel Ged. Staten als de mi nister van Binnenlandse Zaken eni ge bedenkinen heODen tegen de bij aadsbesluit van 30 aug. 1955 vast gestelde wijziging, worden z.h.s., op voorstel van B. en W., deze redak tionele wijzigingen goedgekeurd. 6. Wijziging salaris- en loonveror- mng 1955. Daar met de door Ged. Staten en de minister gemaakte opmerkingen reeds is rekening gehouden bij de wijziging, vastgesteld bij raadsbe sluit van 29 dec. 1955,, werd het ontwerp-besluit aldus z.h.s. vastge steld. 7. Wijziging van het raadsbesluit tot grondaankoop van E. A. van Waes-Boodts.. Daar door de Prov. directie van de Wederopbouw de verbouwings- kosten op 2.152,82 inplaats van 2.448 zijn gesteld, mag de totale vergoeding hiervoor niet meer be dragen dan 2.204,82, tegen welk verminderd bedrag de eigenaar zich -niet heelt verzet. B. en W. stellen voor het desbe treffend raadsbesluit in dien zin te wijzigen, waartoe de raad z.h.s. be sloot. (Slot volgt.) continentale landen zullen trach ten deze ontwikkeling voort te zetten door het percentage voor de h ling In goud nog hoger te st n. wanneer de overeen komst in juni vernieuwd wordt. Een dergelijk voorstel zal volgens het Iblad waarschijnlijk voor En geland niet erg aantrekkelijk zijn. licht gemotiveerd zouden zijn. DIEFSTALLEN IN ARNHEM OPGEHELDERD De door personeelsleden van een groothandel in ijzerwaren en metalen in Arnhem gedurende het afgelopen jaar gepleegde ver duistering van huishoudelijke artikelen, heeft de recherche kun. nen achterhalen, toen- werd ge constateerd dat de artikelen van de hand werden gedaan tegen prijzen, die ver beneden de waar de lagen. Onder de verduisterde goede ren bevonden zich haarden en kachels, keukenuitzetten en zelfs een elektrische wasmachine en een gasfornuis. Voor een waarde aan goederen van ongeveer ƒ2500 heeft de politie in beslag kunnen nemen. Hoofdverdachten in deze zaak zijn vier magazijnbedienden. Tegen verscheidene personen is roces-verbaal opgemaakt wegens vrij spoedig ingestort. De schade is groot, doch kan nog niet wor den geschat. De blussing ondervond door de felle vorst en de snijdende ij&kdu de wind veel hinder. In de la briek werken naar schatting 20 tot 30 mensen. AANKOOP VAN FOKKER F. 27 FRIENDSHIP VLIEGTUIGEN DOOR AMERIKAANSE LUCHT VAARTMAATSCHAPPIJEN, Een zevental Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen heeft besloten tot aankoop van Föjiker F. 27 Friendship-vliegtuigen over te gaan. Hiervan kunnen worden ge noemd Westcoast Airlines, Mc Key Airlines, Bonanza Airlines en Mohawk Airlines. In totaal zijn hiermede dertig vliegtuigen gemoeid, bovendien is op nog een tiental optie geqo- men. De vliegtuigen zullen door Falrchild gebouwd wórden, die de rechten hiertoe van Fokker hebben verworven. Een civiel hof in Brussel is maandag begonnen met de behan deling van de eis tot schadever goeding die dr Bourguignon, dok ter van de Belgische Senaat, heeft ingediend tegen de Kamer van Afgevaardigden. De Senaat en de Kamer zetelen in Brussel in hetzelfde gebouw, doch alleen de Senaat heeft een dokter aangesteld voor zijn leden. De Kamer deed; dat niet, maar de Kamerleden maakten wel ge bruik van de diensten van de Senaatsdokter, die als gevolg daarvan jarenlang zieke Kamer leden behandelde zonder vergoe ding daarvoor te krijgen. Dr Bourguignon meent, dat hij se dert 1946 zeker 2000 volksver tegenwoordigers behandeld heeft en hij eist nu schadevergoeding. De verdedigers van de Kamer menen, dat er geen contract be staat en dat dr Bourguignon zich voor zijn diensten moet laten be talen door de volksvertegenwoor digers die hem geconsulteerd heb ben. 'AKKER SIROOP Op weg naar communistisch China zijn dinsdag 51 Chinezen in Hong Kong aangekomen. Onder hen is Lioe Yoeng Ming, die vol gens China tegen zijn wil in Ame rika zou zijn vastgehouden. Op een persconferentie heeft deze echter verklaard, dat hij in Hong Kong wil blijven. Iets betere stemming bij handel. De activiteit ter beurze heeft in het nieuwe jaar tot dusverre veel te wensen overgelaten en dins dagmiddag was de zakenomvang wel zeer gering. Na tweeën trad er enige verbetering in, waarbij tevens een kleine uitbreiding ge geven werd aan de affaire al met al echter heeft de markt een zeer kalm verloop gehad. Kon. Olie opende 5 punten ho ger op 63711 en trok daarna ver der aan tot 640, dit in navolging van de New Yorkse notering. Philips. A.K.U. en Unilever verbe terden ieder circa 2 punten. Ook op de incourante industrie-afde- In Kyrenia, een havenstad aan de Noordkust van Cyprus, heb ben politie en militairen dins dag met traangas en charges moeten optreden tegen opstan dige scholieren. Verscheidene Britse soldaten werden gewond door stenen. Vijf betogers liepen eveneens ver wondingen op. Woensdag 1 februari: TERNEUZEN: Concertgebouw 8 uur: Optreden van de hel derziende Siera. Luxor-Theater, 8 u.: „Ciske de Rat". AXEL: Het Centrum, 7 en 9 uur: „De Koninklijke reis". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Ciske de Rat". Gebouw Vlooswijkstraat 48, 7.30 uur: Openbare vergade ring Staatk. Geref. Partij. Donderdag 2 Februari. TERNEUZEN: Herv. kerk, 714 uur: Chr. Winterlezing. Luxor-Theater, 8 uur: „The Glenn Miller Btory". ling viel bitter weinig te beleven. De stemming was over het alge meen goed prijshoudend, doeh aandelen walvisvaart werden la ger geadviseerd in verband met de zojuist bekend geworden te leurstellende productiecijfers. Ook de scheepvaartsector maakte een verlaten indruk. I?e meeste noteringen bleven onge veer in een doen met Maandag of een kleinigheid daarboven. Op de cultüurmarkt is hetzelfde van toepassing. Alleen Amsterdam Rubber noteerde een puntje la ger. Guldensbeleggingen tenslotte stil en onveranderd. De markt sloot kalm op onge veer het hoogste punt van de dag Prolongatie 2% pCt. BEURSINDICKS. 27/1 30/1 31/1 268.36 268.86 271.51 163.54 162.92 162.66 168.40 166.91 167.65 163.63 164.12 1È4.Ï2 150.05 150.23 150.59 211.45 211.48 212.77 Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 26) Nadruk verboden. Was Giuseppe misschien een gewone geroutineerde hotel-dief? Was het doorzoeken van zijn Anthony's -koffer misschien niets dan een demonstratie van zijn gewone langvingerige tak- tiek geweest? Het kon zijn, dat hij, juist toen Anthony het licht opdraaide, het bewuste bundel tje in zijn hand gehad had en dat hij het toen in zijn zak ge stopt had om zijn handen vrij te hebben. Neen, Anthony was er van overtuigd, dat Giuseppe de afge zant van de een of andere poli tieke partij was. Misschien, dat het hem Anthony lukte om aan de hand van de gegevens, hem door de gérant verstrekt, wat meer van zijn particuliere leven te v/eten te komen en zó te ontdekken waar de man zich schuil hield. Anthony vouwde het papier in vieren en stond op. „Vriendelijk bedankt voor uw bereidwilligheid," zei hij. „Ity, hoef zeker niet te vragen of Giu seppe nog in het hotel is." De gérant glimlachte. door AGATHA CHRISTIE „Zijn bed was niet beslapen; al zijn hebben en houden heeft hij achtergelaten. Na zijn aan val op u is hij zeker meteen van het toneel verdwenen. Ik voor mij geloof tenminste niet, dat we. hem nog zullen terugzien." „t)at geloof ik ook niet.En fin, de eerste paar dagen blijf ik nog hierEn nog wel be dankt voor uw hulp.'' Een van de eerste onderdelen van zijn plan de campagne, dat Anthony ten uitvoer bracht, was het ondervragen van Giuseppe's collega's. Maar op die manier kwam hij niets te weten. Daarna stelde hij een advertentie op en stuurde deze naar een half do zijn van de meest gelezen dag bladen. Toen dit gebeurd was, wilde hij zich juist gaan verkle den om de restaurants, waar Giuseppe vóór hij in het „Blitz" kwam, werkzaam geweest was, te gaan afwerken, toen de tele foon, luid-rinkelend, zijn pan- dacht vroeg. Hij nam de hoorn van de haak. „Hallo! Met wie?" Een zachte, klankloze stem gaf hem antwoord. „Spreek ik met mr. McGrath?" „Ja. Met wie spreek ik?" „Met Balderson Hodgkins. Wacht u even, ik zal u verbin den met mr. Balderson. „Mijn geachte uitgever," dacht Anthony. „Zit 'm zeker te knij pen. Ik begrijp alleen niet waar om! Ik heb nog een week de tijd." Een luide joviale stem begon opeens aan zijn oor te praten. „Hallo! Met#mr. McGrath?" „Ja." „U spreekt met Balderson van de firma Balderson Hodgkins. Hoe staat het met 't manuscript, mr. McGrath?" „Goed," zei Anthony. „Waarom vraagt u dat?" „Dat zal ik u Vertellen. U komt pas uit Zuid-Afrika en dus bent u niet thuis in de toestand hier. We krijgen moeilijkheden met dat manuscript, mr. McGrath, grote, ernstige moeilijkheden. Er zijn ogenblikken, dat ik wou, dat ik er niets mee te maken had.'* „Zo!" „Ja. Daarom zou ik het graag zo gauw mogelijk in mijn bezit willen hebben, dan kon ik het een paar maal laten copiëren. Wordt het origineel dan gestolen of vernietigd, dan is het niet zo erg.'' „Tjonge tjonge!" zei Anthony. „Ja, ik begrijp natuurlijk, dat u dat nogal overdreven vindt. Maar dat komt, omdat u de si tuatie hier niet kent. Er is een beweging op touw gezet, die ten doel heeft u te verhinderen, hier bij ons op kantoor te komen. Ik waarschuw u bij dezeen heus, van overdrijving is geen sprake! dat, als u een poging doet ons ons kantoor bedoel fk te bezoeken, er grote kans bestaat, dat u het niet levend be reikt." „Dat klinkt geweldig veront rustend, maar het hoeft gelukkig niet waar te zijn", gaf Anthony ten antwoord. „Als ik ergens wil komen, lukt het me meestal." „Dat is best mogelijk, maar deze keer heeft u met gevaar lijke mensen te doen. Een maand geleden zou ik het zelf niet ge loofd hebben. Maar in die tijd zijn we op alle manieren be werkt zijn er zóveel pogingen gedaan om ons door dreigemen ten of omkoperij te dwingen, door beide partijen dat wij niet meer weten, waaraan we ons moeten houden. Daarom zou ik u een raad willen geven: breng het manuscript niet zelf hierheen. Wat dunkt u ervan als we eens iemand stuurden, om het te halen?'' „Gesteld, dat de belde compe- terende partijen met eikaars zeer gewaardeerde hulp de man naar de andere wereld helpen?" vroeg Anthony. (Wordt vervolgd.) NABEURSKOERSEN De Amsterdamse effectenkoer sen in 't telefonisch verkeer van Dinsdagavond luiden als volgt Ter vergelijking is de officiële slotkoers van Dinsdagmiddag ter beurze tussen haakjes er achter geplaatst. Kon. Olie: 641-645% AJK.U.: 321-321% Philips 334-335% slot 645%-646 640%) slot 321-321% (320%) ged en laten slot 335 335% (334%) Unilever: 341%-343 slot 343 34U4) Nw Philips: 327 326%) De bank van Blantyre in Nyas saland (Centraal-Afrika) heeft maandag een „chèque", geschae ven op een knorrend varken, aa» vaard als betaling van inkomsten belasting. Deze „chèque" ter waarde van 125 gulden was getekend door een zekere majoor Moxon, die zijn ■bijdrage gezonden had aan de ont vanger van de inkomstenbelas ting. De Ibankemployé, die de chèque verzilverde,- plakte de ver eiste zegel op het varken en voor zag die van een stempel „be taald". Het varken is nu onder gebracht op de eerste verdieping van de bank, in afwachting van de boeking van deze post. Een sneeuwlawine heeft in oen traal Japan een slaapzaal van arbeiders aan een zwavelmijn be dolven. Veertien mijnwerkers kwamen daardoor om het leven en vijf werden gewond. Dertien bleven ongedeerd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2