De verjaardag van Prinses Beatrix "aWT5?SrioS3ï Het Brits-Amerikaanse over leg De Nederlands-Indonesische besprekingen Rede in Eerste Kamer bij de 18ejaardag van Prinses Beatrix 57e zitting zaak-Jungschlager Vele Veerdiensten gestaakt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3678. ministerraad feliciteert het KONINKLIJK GEZIN Gelukwens namens Tweede Kamer voor Prinses Beatrix Prinses Beatrix kwam gister middag, vergezeld door H.M. de Koningin en Prins Bernhard de Stuckzaal van het paleis Soestdijk binnen om de delegaties te ontvan gen die haar gelukwensen kwamen aanbieden. Daarvoor had zij reeds vol ontzag de enorme stapel brieven, pakjes en telegram men bekeken, die opgesta peld lagen in het secretariaat en uit alle delen van het land en van de wereld gekomen waren- DANKWOORD VAN PRINSES BEATRIX VIA DE RADIO Hammarskjoeld over zijn reis door het Midden-Oosten Bestaan van anti-proton aan hand van foto's bewezen PRINS BERNHARD NAAR GENEVE Betoging tegen de V.N. in Karatsji Mollei krijgt meerderheid Regen voor Koningin Elizabeth De actie tegen extreme nationalisten in Tunesië Noren brengen Russische visschers op Aardbeving In Zuid-Slavië Moh. Natsir over de Indonesische delegatie in Genève "SCHOOLETUI'S N. V. Fa P. J. van de Sande Winterkou inden lande PU ROL op lip en handen VERTRAGINGEN BIJ DE SPOORWEGEN EN P.T.T. HET WEER WEERBERICHT. Radio-actieve sneeuw in Japan HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN *rankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Noordstraat 5557 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. a entieprijs per mm 15 ct; minimum per ertentie 2,25. I irlek Kleine Advertenties: 5 regels J 1,— pgpl rriHP' cent nelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. I erjding advertenties tot 's namiddags 2 utir. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De minister-president heeft gis leren aan H.M. de Koningin en Z.K. H. de Prins der Nederlan den namens de ministerraad een lelegrafische gelukwens met de verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix gezonden. De minister president heeft namens de minis. 1 erraad een bloemstuk met zijn schriftelijke gelukwensen aan de jarige prinses doen toekomen. De voorzitter der Tweede 'Ka mer heeft medegedeeld, dat hij namens de Kamer een telegram van gelukwens heeft gezonden Het was een bonte rij die, dele gatie per delegatie, de lichte, zon Het overstelpende aantal blij- lens van trouw en vreugde kwam straalde neergelegd in de w^rm' e va<n belangstelling en harte- Een stralende 18 jarigeSf^enm^ ^aS^cerMTegd hfde vSmte overbrengen. al e bezoeken, geschenken br.e- jyi^eid ^gr gelegenheid van telegrammen die de 13- tridrwn verjaardag van H.K.H. Pnr de Prinses vereniging ,3ijbel en uranje" it mocht ontvangen en die deze toch Beatrix uit alle delen van het r.j,.. Den Haag: een kleine standaard al zo belangrijke dag een^ irTl heeft de Prinses doen besluiten voor de auto van de Prinses, ver gezeld van een ruiker en een al bum dat de namen van de gevers Met de srelheid van een valk, joeg dinsdagmo: n i pvi -I aan H.K.H. Prinses Beatrix ter overg0ten zaal binnen kwam. hoor 1xo voruiar- j gelegenheid van haar 18e verjaar dag. Dit telegram luidt aldus: „Moge Gods zegen u bijstaan bij uw studie en uw werk, moge uw leven gelukkig zijn, vrij van zorgen en overvloedig aan vriend schap, blijf wie gij thans reeds zijt en moge de toekomst u ma ken, wat gij eenmaal hoopt te worden, het Nederlandse volk draagt 'uw beeltenis in zijn hart en omringt u met zijn genegen heid en liefde". H.K.H. Prinses Beatrix heeft in een telegram var. deze inhoud er op geantwoord: „Mijn zeer hartelijke dank voor uw vriendelijk telegram dat mij bijzonder getroffen heeft". en diep menselijke toets hebben gegeven. Dag Hammarskjoeld, seccreta- ris-generaal der V.N., heeft in Karatsjl, aan het eind van zijn reis door het Midden-Oosten, ver klaarddat alle betrokkenen in dit gebied het belang van het be reiken van een regeling erkennen en dat zij hun vastbeslotenheid hadden te kennen gegeven om zich te onthouden van vijandige handelingen of agressie. Hammarskjoeld heeft Cairo, Jeruzalem (het Israëlisohe deel) Amman, Beiroet,, Damascus en Bagdad bezocht. Aan de hand van een serie foto's die zijn genomen op de uni versiteit van Californië is het be staan bewezen van de anti-proton, aldus de Amerikaanse fysicus dr Owen Chamberlain in een rap port aan de vereniging van Ame rikaanse fysici. Dr Chaimberlain was een van de groep geleerden die in de af gelopen herfst de ontdekking van de anti-proton bekendmaakte. Hij zei in zijn rapport dat de foto's een anti-proton tonen die in een geweldige explosie zichzelf en een deel van een atoom vernietigt. (Een anti-proton is een proton met een negatieve lading. Als een anti-proton in contact komt met een proton of een neutron, ver nietigt deze zichzelf en tevens de neutron of proton. Bij dit proces komt een grote hoeveelheid ener gie vrij. De anti-proton komt Allereerst de afvaardiging van het civiele en militaire huis van H.M. de Koningin. Zij .boden een gekleurde kopergravure aan, die de stad Leiden in 1659 voorstelt. Een prachtige orchidee in kris tallen vaas was het geschenk van het gezamenlijke personeel uit Den Haag, Het Loo, Soestdijk en Amsterdam. Drie Commissarissen van de Koningin traden hierna Ihinnen, als vertegenwoordigers van hun acht collega's. Mr H. P. Linthorst Homan uit Friesland overhandig de het geschenk, een zeer moder ne schemerlamp, terwijl dr F. J. M. A. H. Houben uit Limburg en mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg uit Utrecht be langstellend toekeken hoe de Prinses vol verwachting de doos openmaakte en haar vreugde over het cadeau uitte. De beurt was hierna aan B. en W. van de gemeente Baarn en aan B. en W. van de nabuurge meente Soest. De eerste delegatie bracht een kristallen bowlstel mee, de tweede een boek met reproducties van de National Gallery te Londen. Burgemeester d' Ailly bood het geschenk van de gemeente Am sterdam aan, vergezeld door mej. E. van Es als afgevaardigde van de leerlingen van de Amsterdam se artistieke opleidingsinstituten. Een gemeentebode in ambtscos- tuum torste de grote bronzen uil. ,,Het symbool van de wijsheid", zo zeide de Amsterdamse burger vader. Op de voet waren het wa pen van Amsterdam en de datum 31 januari 1956 aangebracht. Het Oranje-comité Soest en de Baarnse Oranjevereniging brach ten elk een gekleurde gravure mee en toen werd een reusachtige bloemenmand de zaal ingedragen door twee militairen, de kleurrij ke hulde van de koninklijke mare chaussee, die bij monde van bri- bevatte. Tafellakens en servetten waren de geschenken van Tesse.sehade- Arbeid Adelt en van de Vereni ging van Nederlandse Huisvrou wen, het eerste met de woorden van Bet je Wolff „Het Kunnen is niet voor ieder, het willen wel" en voorts „Soyez heureux dans la saison des roses" er op gebor duurd, het tweede met een grote „B" op de verschillende stukken. De afdeling Den Haag van de federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpvereniging overhandige een grote orchidee, de hoodfredactie van de Winkler Prins encyclopae dic bood symbolisch het eerste deel van haar werk aan, de overi ge delen waren des morgens reeds op het paleis bezorgd. 16,4 m per sec., gen de felle snijdende oostenwind over de hoofdstad en deed net dundoek op gebouwen, huizen, trams en bussen klapperen. Ovet- al hingen de vlaggen uit, behal ve van de Wester-, Zuider en Oude kerk alsmede van de toren van Zunderdorp. In de nacht van maandag op dins dag waren de vlaggelijnen vast gevroren en door de ijzelafzetting op de torentransen was het daar dermate levensgevaarlijk, dat de gemeente-werklieden de vlaggen niet konden hijsen. Op straat was uiteraard weinig van feestviering te bespeuren. over de radio een woord van dank te richten tot allen, die bijgedra gen hebben, die dag voor haar onvergetelijk te maken. Dit zal heden geschieden in een uitzen ding over de beide zenders Hil versum I en Hilversum II te 20.00 uur. Z.K.H. Prins Bernhard vertrekt heden naar Genève om een be stuursvergadering bij te wonen van de Federation Europeënne de la culture de Genève, Z.K.H. wordt donderdag weer in Neder land terug verwacht. Sir Anthony Eden en president Eisenhower hebben na een be spreking van vraagstukken be treffende het Midden Oosten ge constateerd, dat de verschillen in opvatting tussen beide landen men nog niet tot besluiten of con clusies gekomen, daar de ge noemde vraagstukken in de loop van de conerentie van drie dagflti nog verder besproken zullen wor den. Op de vraag of er speciale voorstellen zijn gedaan, am woordde de woordvoerder oir kennend. De vier staatslieden hebben maandag ook in het algemeen slechts zeer gering zijn zo heeft over de taktiek en At „l'fw.wnnrikwrdfT maan- gcspiuixcii oen officiële woordvoerder maan dagavond meegedeeld. Nadat de Britse premier en zijn minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd gedurende 2 uur met minister Dulles over de toestand in het Midden-Oosten, met inbegrip van het geschil tus sen Israël en de Arabische staten en het conflict tussen Engeland en Saoedi-Arabië over de oase Boeraimi, van gedachten hadden gewisseld, voegde president Eisenhower zich bij hen voor de verdere behandeling van dit on derwerp. Volgens de woordvoerder is Een zeiljacht. De Kon. Ned. Zeil- en Roeiver eniging had waarschijnlijk voor de sportieve Prinses geen beter geschenk in het vooruitzicht kun nen steden, dan zij het thans bij monde van de heer E. Crone deed: Een zeiljacht naar keuze geschikt voor de wateren tussen de Wad den en De Schelde, een jacht te bouwen op aanwijzingen van de Prinses, dat eerlang de meren en rivieren van het Nederlandse landschap zal bevaren, een waar dig geschenk in een Land wiens geschiedenis zo nauw met het water is verbonden. En toen moest de Prinses de kou buiten in, want bij hotel Trier had zich inmiddels de dele gatie van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rlijverenigingen opgesteld, acht ruiters en amazo nes, voorafgegaan door een vaan deldrager te paard en daartussen in een door vier vossen getrokken open calèche, waarin een afvaar diging van het bestuur onder lei ding van voorzitter E. J. Kiste- maker uit Hoofddorp was geze ten. De calèche stopte voor de hoge paleisstoep, de ruiters maak ten halt en front en een jongen en meisje stapten uit met een grote bloemenmand, die zij de trappen opdroegen naar de Prin ses. H.KJH. -kwam naar beneden begroette het bestuur en schudde de ruiters en amazones de hand om hen te danken voor deze fraaie hulde. „Het is wel koud", zo zeide zij tegen de voorzitter, „maar dat is iets waar niemand hier wat aan kan doen". Koud was het inder daad op deze dag in de tuin van Mr. Utoyo heeft opnieuw een onderhoud met Mr. Blom. Naar wij vernemen heeft de Indonesische ambassadeur in bij zondere missie, mr. Utoyo Rame- lan, dinsdag om twaalf uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken wederom een onderhoud gehad met mr. Blom. Het ge- landse ministerraad van maan dag over de stand van zaken op de Nederlands-Indonesische be sprekingen. Meningen van politieke krin gen in Djakarta. „Indien de Nederlanders zou den weigeren de Nederlands- sprek werd bijgewoond door de Indonesische besprekingen - 1 1 _J.i J Ju V-x Tol Arx V"VX O CTQ' Kamer van gistermiddag heeft de voorzitter, tmr J. A. Jonkman, enige woorden gewijd aan de meerderjarigheidsdag van Prin- gie vrij. lie onu-proiui. ^^SeTïSlÊeï'van voortggKi, van kosmische stralen op grote hoogte en blijft slechts korte tijd bestaan.) Kort voordat Dag Hammars kjoeld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, uit Karatsji naar Bombay zou vertrekken, zfjn verscheidene honderden Pa- fcistaners langs het bureau van de Ver. Naties getrokken, onder aanvoering van de burgemeester van Karatsji, als protest tegen het feit, dat de Ver. Naties er ■iet in zijn geslaagd een volks stemming in Kasjmir tot stand te brengen. Er werd geroepen „leve Kasjmir" en „weg met de Verenigde Naties". In de vergadering der Eerste te verzekeren, dat wij haar met verschuldigde eerbied ten min ste even hartelijk welkom hete- in haar nieuwe functie als wij het een Prins van Oranje zouden hebben gedaan. De innige en enige band tussen Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjiehoo. Aangenomen wordt, dat dit onderhoud in verband staat met de besprekingen in de Neder- Guy Mollet Is Dinsdagavond docr een grote meederheid in de Franse nationale vergadering in het ambt van premier bevestigd. De heerser van Lagos, de 63- jarige Oba Adenijiadele de twee de, die thans de gastheer is van koningin Elisabeth, heeft de regen bij de parade van maan dagmorgen te Lagos doen oproe pen om de koningin wat verkoe ling te bezorgen, aldus heeft hij op een tuinfeest ter ere van de koninklijke bezoekers verklaard. Hij vertelde de journalisten, dat hij zijn medicijnman opge dragen had de nodige riten te volbrengen om voor mooi weer bij de aankomst van de konin gin te zorgen. Maar vrezend dat de koningin van voortdurende warmte teveel last zou ondervin den, had hij tevens op maandag een flinke regenbui besteld voor afkoeling. achttiende verjaardag dag zo 'belangrijk maken. De heer Jonkman ging verder: De grond wet is overigens jegens de doch ter des Konings die de vermoede lijke erfgenaam is van de kroon, wat meer gereserveerd dan jegens de oudste van des Konings zonen, die in eenzelfde positie ver keert. Hij immers wordt (boven dien aangewezen als des Konings eerste onderdaan en erlangt de titel zo vertrouwd in onze ge schiedenis van Prins van Oran je. Deze terughoudendheid van de grondwet jegens een vermoede lijke troonopvolgster is begrijpe lijk in het licht van ons stelsel van erfopvolging, maar toch is het misschien goed hoe over bodig ook om Prinses Beatrix Geheel onverwacht is dinsdag op de 57e zitting in de zaak- Jungschlëger de getuige char ge Masaryk Telehala gehoord. Hij zeide de kroongetuigen Ma- ■och en Tomasoa goed te kennen uit de K.N.I.L.-tijd en beiden on geschikt te achten voor illegaal werk. Getuige, die zelf daarmee bekend was uit de tijd van de Japanse bezetting, zei, dat daar voor hersens en intelligentie no dig waren. Hierop merkten de kroongetuigen onder andere op, dat beklaagde de hersens vorm de en ,dat zij maar loopjongens waren. Voorts werd op deze zitting ondermeer het resultaat van het onderzoek naar de financiële be scheiden van de voormalige Ne derlandse militaire missie be sproken. Volgens kroongetuige Amiruddin zou in de boeken ge knoeid zijn ten behoeve van ille gale fondsen. Majoor Van Tuin, eertijds hoofd van de administratie van de missie, zeide, dat hij de be scheiden geheel in orde had af gesloten. De heer Jungschlager is dins dag 53 jaar geworden en zit thans 2 jaar en 1 dag in arrest. Nederland en Oranje is trouwens wel door de grondwet bevestigd I maar werd al eeuwen vroeger in de historie gelegd, gekenmerkt door een eigen wezen, en werd in de loop der eeuwen ontwikkeld door mam en en vrouwen, tel kens aangepast aan de eisen van een nieuwe tijd. En in de laatste decennia is gedurende het bewind van drie Oranjevorstinnen die band wellicht inniger geworden dan ooit Prinses Beatrix doet dus vandaag een belangrijke stap, vooral in de historie, om haar plaats in te nemen in de eerbied wekkende lange rij van Neder lands Oranjes. Spreker stelde vervolgens voor, Prinses Beatrix geluk te wen sen op haar 18e verjaardag, waar aan terecht ook statuut en grond wet zo grote waarde hechten en mede eerh'edig deze ge'ukwensen aan te bieden aan de Koninklijke familie, en in het bijzonder Prin ses Beatrix nog toe te wensen, dat het haar gegeven moge wor den ook verder zich zo goed mo- geliik voor te bereiden op de taak, welke wellicht eens in ons staats bestel en in het leven van ons volk en de andere volkeren van het koninkrijk voor haar is weg gelegd, om dan wanneer het zo in Gods raadsbesluit mocht zijn beschikt gereed en bereid te zijn op haar wijze in het licht van 'haar tijd haar roeping als Koningin der Nederlanden te aan vaarden en te vervullen. De Kamer besloot aldus onder applaus der leden. Hierna sloot minister Beel zich bij de woorden van de voorzitter aan. De politie van Tunesië heeft tot nog toe ruim honderd personen gearresteerd in haar acte tegen aanhangers van de extreem-natio nalistische leider Salah Ben Yoessef. Er werden ook wapens en munitie buitgemaakt, alsmede „interessante documenten". De kantoren van alle afdelingen van Ben Yoessefs organisatie waren doorzocht en gesloten. De actie der politie begon zaterdag j.l. Ben Yoessef wenst, in tegenstelling tot de gematigde nationalisten, onmiddellijk algehele onafhanke lijkheid voor Tunesië. Ij "l Noorse marineschepen hebben maandag twee Russische vissers schepen aangehouden wegens vissen in de Noorse territoriale wateren. De Russische schepen worden naar Aalesund opge-. bracht. De Noorse vissers hadden dezer dagen geklaagd over Russische haringvissers, die binnen de Noorse territoriale wateren ope reerden. Dinsdagochtend is er een krach tige aardbeving geweest in Ilirs- ka Bistrica (Zuid-Slavië), 40 km ten Z.O. van Triëst, zo meldt het Zuidslavische persbureau Tan- joeg. Er is aanzienlijke schade aan gebouwen aangericht, maar van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. Genève te hervatten, moeten zij de gevolgen hiervan onder de ogen zien", aldus politieke krin gen in Djakarta, die worden aan gehaald door het gewoonlijk ge matigde regeringsgezinde blad „Pedoman". Nederland moet ach teraf niet verwonderd zijn, in dien de Indonesische regering strenge maatregelen tegen de Nederlandse ondernemingen hier zal nemen, aldus voegde deze kringen hieraan toe. In een hoofdartikel van het sterk anti communistische ochtendblad wordt Nederland gewaarschuwd het niet zover te laten komen, dat de regering gedwongen wordt een radicale politiek tegen Nederland te voeren. „Tot nu toe hebben de Nederlanders ab soluut geen goede wil getoond", aldus het blad. Het blad merkt op, dat er enige beroering is ge wekt onder de neutrale waarne mers in Indonesië. Het. anti-communistische blad de „Times of Indonesia" schreef: Slechts onteigening van hun eigendommen in Indonesië is de enige weg om de Nederlanders tot bezinning te brengen." De groeiende ontevredenheid over de loop der gebeurtenissen sinds Indonesië tien dagen gele den voorstelde de besprekingen in Genève in een slotvergade ring té doen beëindigen, is on miskenbaar, aldus politieke waarnemers in Djakarta. In kringen van de Masjumi hoorde men de mening: „Indone siërs, die tot nog toe dachten, dat het nuttig was de onderhan delingen met de Nederlanders voort te zetten, zullen nu onge duldig worden en iedere onder handeling met hen in de toe komst verwerpen." „Ik geloof niet, dat de regering onze delegatie veel langer in de kou te Genève zal laten", aldus heeft Moh. Natsir, voorzitter van de Masjumi gisteren ten aanzien van de Nederlands-Indonesische besprekingen gezegd. Natsir voegde hieraan toe: „Onze delega tie-leden zijn geduldige mensen, maar alles heeft een grens". politiek van de Sowjets, zoai- die zich in de afgelopen maanden hebben ontwikkeld. Hierbij kwam ook de uitwisseling van bood schappen tussen Eisenhower en Boelganin ter sprake. Op dit punt bestaat er volk- men overeenstemming, getuige het afwijzend antwoord van Eisenhower op Boelganins plan voor een niet-aanvalsverdrag, welk antwoord Eden bij zijn aar komst „bewonderenswaardig noemde Aan de lunch was ook gespre ken over organisaties en instel lingen, zoals de N.A.V.O., die door beide landen worden gesteund. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over het streven naai eenheid en integratie, zoals dal tot uitdrukking komt in de Eu ropese gemeenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.), de organise tie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.S.) en de Europese organisatie voor vreeo zaam gebruik van atoom-energie (Euratom). Naar verluidt werd ook over de Duitse kwestie ge sproken. De twee ministers van Buiten landse Zaken zetten hun bespre kingen voort in het „State De partment". (Advertentie) Heden zal de boot om acht uur van Texel vertrekken en om half elf van Den Helder. Het is nog niet bekend of de dienst dan weet enigszins kan wordèn uitgebreid. De tramboot tussen Monniken dam en Marken heeft Dinsdag om streeks twaalf uur haar dienri moeten staken door drijf ijs in de Gouwzee. Afsluitdijk onberijdbaar Ook was gisteren de Afsluitdijk vrijwel onberijdbaar. Van Purmer- end af noordwaarts was het rijden zeer gevaarlijk wegens de gladheid van de weg. Veerdienst ZijpeAnna Jacoba- polder hervat. De veerpont Krammer op ö"e dienst ZijpeAnna Jacobapoider heeft dinsdagmiddag om half drie de dienst hervat, zodat van een isolement van SchouwenDuive- land geen sprake meer is. Een groot aantal auto's van per sonen die buiten het eiland wonen en bij de herverkaveling werken en thans met vorstverlet gaan. werd geregeld overgezet. Enige uren tevoren was varen niet mogelijk omdat het water in 7aithnmmpl I de Zeeuwse stromen bijzonder laag Waaibrug nabij Zaltbommelo en daardoor niet uit de °A,°in die om 8 52 haven kon komen. Ook de bussen uur uU Den Bosch naar Utrecht I van deRT.M., die Dinsdagmorgen vertrok, passeerde. De trein moest wachten totdat een stoomlocomo tief voor verdere tractie kon wor den ingeschakeld. Het treinver keer is thans ernstig vertraagd De bootdienst EnkhuizenSta veren v.v. is dinsdagochtend om half negen gestaakt wegens ijs gang op het IJselmeer. De ijzelafzetting, waarmede de spoorwegen maandag te kampen hadden, leverde dinsdagmorgen niet zulke grote moeilijkheden meer op. Alleen op het emplace ment Alkmaar ontstond vertra ging wegens ijzelafzetting op de wissels. Vertraging was er ook op de Zaanlijn, de Gooilijn en de Zeeuwse lijn wegens vastgevroren wissels. Door een draadbreuk op de Moerdijkbrug yas het treinverkeer hier Dinsdagmorgen van 6 tot 11 uur ernstig vertraagd. Men kon toen slechts over één spoor rij den. De binnenlandse lijnen DordrechtLage Zwaluwe moes ten enige tijd worden opgehouden om 3 D-treinen te laten passeren. De reizigers zijn zoveel mogelijk niet deze D.-treinen vervoerd. Op de lijn Utrecht—Den Bosch is Dinsdagmorgen vertraging ont staan door een draadbreuk op de Terwijl het hogedrukgebied, dat zich al enige dagen boven Scandinavië, ophoudt zich ook maandag onverminderd hand haafde, breidde zich een uitdie pende déprèssie over Frankrijk uit. Oostelijke winden, die tot hard of stormachtig toenamen trans porteerden hierdoor zeer koude lucht naar onze omgeving. In de nacht van maandag op dinsdag kwam reeds overal in het land lichte tot matige en plaatselijk zelfs strenge vorst voor. Overdag bleef het kwik 5 tot 10 graden onder nul. De oostelijke winden nemen in kracht af, maar blijven koude lucht aanvoeren. Daarom zal het ook heden nog flink bij ons vrie zen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Toenemende vorst. Weinig bewolking, maar in het noorden binnendrijvende wolken velden met plaatselijk wat sneeuw. Krachtige tot matige wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge vorst. doordat slechts over enkel psoor kan worden gereden tussen Hedel en Geldermalsen. Het goederenvervoer heeft in de nacht van maandag op dinsdag ernstige vertraging ondervonden nabij Zwolle door stuifsneeuw. Ameland blijft geïsoleerd. Door de stormachtige zuidoos tenwind is de waterstand op de Wadden buitengewoon laag, waar door de postboot „Waddenzee" ook gisteren niet kon varen, zodat Ameland voor de tweede dag was geïsoleerd. In het vaarwater tus sen Ameland en de vaste wal zet zich bovendien reeds veel ijs vast. Gelukkig heeft men op het eiland voldoende wintervoorraden opge slagen, zodat nog nergens gebrek aan is. Dinsdagmorgen is de „luchtbrug" tussen het geïsoleerde Ameland en het vasteland weer in gebruik ge nomen. Het verkeer werd onder houden met Austers van de Kon. luchtmacht, die opstegen van de vliegbasis Leeuwarden. Waterverbinding met Urk verbroken. Van de waterzijde was dinsdag Urk geïsoleerd. De bootdienst Urk Enkhuizen is met ingang van Dinsdag gestaakt. Van de landzijde is Urk evenwel vrijwel normaal te bereiken. Ook Schiermonnikoog weer geïsoleerd. Dinsdag was het eiland Schier monnikoog weer geïsoleerd. Door de lage waterstand op de Wadden kon de postboot het eiland niet bereiken. Het vliegveld op het noorderstrand is in gereedheid ge bracht om een luchtverbinding met de vaste wal tot stand te kun nen brengen. Dinsdag heeft de Texelse boot, inplaats van de normale dienst van v\jf overtochten v.v. per dag, slechts één maal v.v. kunnen va ren. niét reden, deden des middags weer gewoon dienst. Vertraging bij het postvervoer. De P.T.T. deelde Dinsdag mede, dat er door de moeilijkheden in de treinenloop, als gevolg van de weersomstandigheden in de afge lopen dagen merkbare vertragin gen bij de postverzending zijn ont staan. Het is niet uitgesloten dat deze nog enige dagen zullen voor komen. In Japan is sneeuw gevallen van een uitzonderlijke hoge ra dio-activiteit. Men vraagt zich af of er ergens een kernexplosie heeft plaatsgehad. GEWELDIGE 'KOUDE IN OOST-SIBERIË. De afgelopen nacht daalde de temperatuur in Oost-Siber'ë tot 59 graden Celsius onder nul, <.o imeldt radio Moskou. DONDERDAG 2 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.44 6.19 6.59 7.09 rum. 5.10 6.45 7.25 7.35 ZON MAAN op onder op onder Febr. 1 8.24 17.28 9.54 2 8.22 17.30 0.22 U3.17 3 8.21 17.32 1.34 10.43 4 8.19 17.34 2.42 11.14

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1