De 18 9 kabinetsformatie in Frankrijk Mollei premier Persconferentie van Eden aan boord van de „Oueen Elizabeth Ernstige stagnatie bij de spoorwegen De Nederlands-Indonesische besprekingen De zaak-Jungschlager Brits Koninklijk Paar in Nigeria Grote brand in Baltimore Beroep op Frans-Duitse samenwerking DINSDAG 31 JANUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3677. Millitaire besprekingen te Bagdad geëindigd DUIZENDEN REIZIGERS MOESTEN UREN WACHTEN Door ijzelafzetting op de elektrische bovenleidingen van de geëlektrificeerde baanvakken is het treinver keer gisteren ernstig ge- stoord geweest. MASSA-ARRESTATIE IN NAGPUR besproken. EDEN IN NEW YORK AAN GEKOMEN. SO W JET-DU IKBOTEN VOOR EGYPTE? DE SOEDAN Een grote sortering SJORS BOEKEN N. V. Fa P. J. van de Sande HOOGWATER HET WEER WEERBERICHT. ZON- EN MAANSTANDEN Frankertng bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.35 per kwartaal' per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse 3 ct. 15 ct; minimum Verschijnt dagelijks- Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur 5 regels 1,- Adres Mol- De Franse socialist Guy let zal vandaag om 15.00 uur Ne derlandse tijd in de Franse as semblee verschijnen om zijn nieuwe kabinet voor te stellen, aldus is zondagavond te Parijs bekendgemaakt. Het nieuwe kabinet van Mol- let bestaat uit 13 ministers en 21 staatssecretarissen. Het kabinet-Mollet zou er als volgt uitzien: Premier: Guy Mollet (soc.). Vice-premier en minister zon der portefeuille: Pierre Mendès- France (radicaal). Buitenlandse ZakenChristion Pineau (socialist). Financiën: Roger Lacoste socialist) Binnenlandse ZakenGilbert Jules (radicaal). Defensie: Maurice Bourges- Maunoury (radicaal). Minister van Staat en Justitie Francois Mitterand (radicaal-ge zind). Overzeese rijksdelen: Gaston Deferre (socialist). Arbeid: Albert Gezier (soc.). Onderwijs: René Billeres (ra dioaal). Minister van staat en oud- steijders: Jacques Chaban-Del- mas (sociaal-republikein). Minister toegevoegd aan het bureau van de premier: Felix Houpbouet-Boigny (radicaal- gezind). Minister-resident voor Alge rije: Generaal Georges Catroux (onafhankelijk). Naar Mollet zondagavond aan de pers meedeelde zullen in de nieuwe regering twee staatsse cretarissen voor Buitenlandse Zaken worden opgenomen. Éép van hen zal worden belast met alle aangelegenheden betreffen de Marokko en Tunesië (Volgens kringen in nauw contact met Mollet zal dit de socialist Alain Sa vary zijn de andere staats secretaris voor Buitenlandse Za ken zou dan zijn de radicaal Maurice Faure). SOC.-REPUBLIKEINEN WIL LEN NIET DEELNEMEN. Twee leden van het voorge stelde kabinet van Guy Mollet hebben maandagavond meege deeld, dat zij niet aan de regering willen deelnemen, omdat zij het niet eens zijn met de politiek, die Mollet in Algerije wil volgen. Het zijn Maurice Lemaire en Chaban-Delmas, beiden lid van de sociaal-republikeinse partij (ex- Gaullisten). Hun fractie zal ech ter Mollet steunen bij de stem ming over diens beyestiging als premier door de nationale verga dering. De fractie zal een rege- ring-Mollet daarna in het alge meen haar steun geven. Het zal niet moeilijk zijn socia listen of radicalen voor belde va cante posten te vinden, maar een lastiger probleem zou ontstaan, indien de geruchten juist blijken, dat generaal Georgers Catroux (onafhankelijk) zich terugtrekt als toekomstig minister voor Al- gerij e. Men verwacht, dat het besluit invloed der ex-Gaullisten geen zal hebben op Mollets kansen om de goedkeuring van de nationale vergadering te verkrijgen. Hoge militaire deskundigen van de landen van het pact van Bagdad (Engeland, Turkije, Irak, Pakistan en Perzië) hebben hun geheime besprekingen te Bagdad, die twee weken hebben geduurd, geëindigd. Uit betrouwbare kring ver luidt, dat plannen zijn 'besproken voor de mobilisatie van troepen in geval van nood. Men vergadert in april te Tehe ran opnieuw. Het is in 's lands historie een glorierijke dag, Hoe mooi en fier en statig waait heden onze vlag! De oude torens zingen en zeggen tot elkaar De Kroonprinses van Nêerland telt heden achttien jaai Een frisse loot, ontsproten uit een aloud geslacht, Door toegewijde zorgen tot schone bloei gebracht, Vol hartelijke eenvoud en met een scherp verstand, Geleid door lieve ouders met zachte, vaste hand; Die zich vol overgave aan hare studie wijdt, Zich voor haar hoge roeping wilskrachtig voorbereidt, Een vriend'lijke, begaafde en blijde jonge vrouw, Een uit het Huis Oranje, dus: boven alles: trouw. Het volk der Nederlanden zendt zijn oprechte wens, Recht uit het hart ontsproten en recht van mens tot mens Dat God haar t'alle tijde in alles bii zal staan, Zoals Hij dat haar moeder en oma heeft gedaan. (Nadruk verboden.) CLINGE DOORENBOS. „Bewonderenswaardig, als ik dat zo mag zeggen", luidde het commentaar, dat de Britse pre mier Eden tijdens een persconfe rentie aan boord van de „Queen Elizabeth" gaf op het verwerpen door president Eisenhower van het voorstel van de Sowjetrussi- sche minister-president, maar schalk Boelganiri, voor het slui ten van een twintigjarig Ameri kaans-Russisch vriendschapsver- drag. Omtrent de besprekingen, cue hij met Eisenhower zal voeren, zeide Eden: „Ik voor mij zou het zeer belangrijk achten, indien wij vorderingen zouden maken met de behandeling van vraagstukken van het Midden-Oosten en ik meen, dat ook de president zeer sterk in deze richting denkt". Sir Anthony voegde hieraan toe dat de president hem had ingelicht over de inhoud van Boelganins boodschap en zijn ant woord daarop. Hij verklaarde verder dat de Britse delegatie niet naar de Ver enigde Staten was gereisd om de pers stof voor grote koppen te bezorgen, doch omdat zij van me ning was dat dit het geschikte tijdstip was voor 'n Amerikaans Britse opbouwende krachtsin spanning en omdat zij voorts meende dat een Brits-Ameri kaans samengaan in streven en in de buitenlandse politiek de beste bijdrage voor de wereldvre de Vormt. In antwoord op een vraag, of de Britse delegatie een nieuwe politiek zou voorstellen voor proefnemingen met de waterstof bom, zeide Eden glimlachend: „Ik kan mij niet zo voor-de-vuist-weg over een politiek voor de water stofbom uitspreken. Wij zullen daar mogelijk later over beraad slagen, maar niet om half negen des morgens". In antwoord op een andere vraag, of de diplomatieke we reldsituatie door de notawisse ling tussen Boelganin en Eisen hower was gewijzigd verklaarde Eden: „Ik meen, dat dit een nor male ontwikkeling is". ANTWOORD OF NEDER LANDSE NOTA. Intussen heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken ad interim, premier Hara- hap, het antwoord op de Neder- landse nota van donderdag j.l. overhandigd. De minister van Voorlichting, Sutan Makmur, verklaarde dat de nota niet van een tijdslimiet rept doch inlich tingen bevat aan de Nederlandse regering betreffende het Indo nesische standpunt ten aanzien van de Nederlandse nota. De politie in Nagpur, India, heeft zondag meer dan 2000 tex tielarbeiders, onder wie 400 vrou wen, gearresteerd wegens het negeren van het verbod van de autoriteiten op optochten en sa menscholingen van meer dan vijf personen. Het verbod werd uitge vaardigd nadat de textielarbei ders in staking waren gegaan en optochten en demonstraties had den georganiseerd. Intussen hebben zich in Bom bay opnieuw enige ongeregeld heden voorgedaan. In deze stad opende de politie zondag het vuur op een menigte, die stenen wierp. Twee personen liepen verwondin gen op. Vijftien personen werden gearresteerd. INDONESISCHE ANTWOORD NOTA IN MINISTERRAAD De ministerraad heeft zich gis termiddag bezig gehouden met de stand van zaken op de Neder lands-Indonesische onderhande lingen. Daarbij kon worden be schikt over het antwoord van de Indonesische regering op het ver zoek van de Nederlandse rege ring om op een aantal punten op heldering te willen verschaffen De Nederlandse regering bestu deert thans nog de Indonesische nota, die zondag in Djakarta aan de Nederlandse hoge commissa meen werd verwacht, dat het gis- teren tot een beslissing zou ko men over 't verdere verloop van de conferentie. Zo verklaarde de Indonesische minister van Voor lichting nog onlangs, dat de Indo nesische regering „niet gaarne zou zien, dat de besprekingen nog langer worden uitgesteld". In ueze kringen wordt er ech ter op gewezen, dat eerst de vo rige week maandag een aanwij zing is gekomen, dat men van In donesische zijde het gesprek wil de hervatten. Het was voorts op Indonesisch verzoek, dat de Ne derlandse delegatie op 14 januari te elfder ure haar terugkeer naar Genève uitstelde om het op 7 ja nuari afgebroken gesprek waartoe gezamenlijk werd beslo ten ter raadpleging van de res pectieve regeringen voort te zetten. Er zijn echter zo zeide men verder in de periode van 14 tot 23 januari allerlei wijzigin gen in de omstandigheden geko men zoals de verandering in de samenstelling van het Indone sische kabinet en verklaringen Met name op de lijnen Amers foortZwolle, AmersfoortApel doorn, AmsterdamAlkmaar en AmsterdamAmsterfoort, wns de stagnering bijzonder groot. Reizigers uit Groningen die gisterochtend om 6.45 uur ver trokken, toereikten eerst tegen 16 uur gistermiddag Utrecht. Doordat geen treinen uit het westen naar het noorden kon den komen, moesten de treinen die om 7.35, 8.35, 9.35 en ook nog later zouden vertrekken, eerst nog samengesteld worden uit reservematerieel, dat onver warmd was en slechts voor weinigen een zitplaats bood. In Zwolle waren de moeilijk heden niet meer te overzien. Er kon geen trein over de Veluwe en enkele reizigers konden met een stoptrein naar Deventer komen voor de richting Amersfoort. Maar ook hier bleef men steken. afgelegd, die de Nederlandse re- Toch werd omstreeks 11.15 uur gering er toe hebben gebracht op I een stoptrein samengesteld int een aantal punten opheldering te Zwolle voor ^richtingAmer verzoeken en het; antwoord hier op, dat zondagmiddag in Djakar ta is overhandig^ aan graaf Van By landt, kon eerst gisteren in de ministerraad ter sprake worden gebracht. Overigens vroeg men zich in politieke kringen in Den Haag af, of het doel van de conferentie de verbetering van de betrekkin gen tussen Nederland en Indone sië door de ontwikkelingen niet enigszins op de achtergrond is geraakt. Inmiddels vernemen wij, dat het Nederlandse antwoord op de In donesische nota waarschijnlijk morgen in Djakarta zal worden overhandigd. De Indonesische regering heeft maandag in een officiële ver is overhandigd en het valt te klaring medegedeeld dat rechter nsw verwachten, dat de Nederlandse regering deze nota op korte ter mijn zai beantwoorden, aldus ver neemt het A.N.P. van de woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Uit het feit, dat blijkbaar de Nederlandse regering maandag nog geen definitief standpunt heeft bepaald ten aanzien van 'n hervatting van de Nederlands-In donesische besprekingen wordt in politieke kringen in Den Haag afgeleid, dat het diplomatieke overleg tussen Den Haag en Dja karta, dat is begonnen met het Nederlandse verzoek om inlich tingen, nog niet is afgesloten. In dit stadium achtte men het dan ook onmogelijk iets te zeggen over een voortzetting van de con ferentie. In politieke kringen in Den Haag wordt inmiddels niet ver heeld, dat van Indonesische zij de mét teleurstelling kennis zal worden genomen van deze ont wikkeling, waar immers alge- De politie is er zondag te Lagos, de hoofdstad van Nigeria, aan te pas moeten komen om vechtpartijen tussen al te opge wonden Nigerianen, die de aan komst Van Koningin Elisalbeth en Haar gemaal bij de kathedraal af wachtten, te onderdrukken. Toen, het koninklijk paar aan kwam begaven de versperringen het onder de druk van het pu- Wiek. Een grote ovatie viel ook de erfelijke heerser van Lagos, de 63-jarige oba Adenniji-Adele de tweede, ten deel toen hij, met een zware zilveren kroon op het hoofd, in een Amerikaanse auto voo het kerkgebouw arriveerde. ZSjsn persoonlijke trompetter, die zich ook in de auto bevond, ,JMies de weg vrij door de menig te. Het opgetogen gejuich van de Nigerianen overstemde tijdens de dienst in de kathedraal som tijds het gezang daarbinnen. Na de dienst kwamen Canberra straal,bommenwerpers van de RAF boven de haven hun saluut maken voor de koningin en de gevallenen van de oorlog. Des namiddags lunchten de koningin en de hertog van Edin burgh op het strand van Tarkwa Baai. Maandag defileerde voor de ko ningin op de renbaan te Lagos het Nigeriaanse regiment, dat in Ethiopië en Birma heeft gevoch ten. Een veertigduizend mensen woonde het schouwspel, onder zware regens, bij. De koningin droeg een japon van hemelsblau we zijde met witte hoed en lange witte handschoenen. Maengkom mr. Van .Empel heeft afgewezen als verdediger in de zaak Jungschlager omdat het onderzoek in deze zaak het ein de nadert en dat de regering zich in overeenstemming met het principe „trias politica" niet kan en niet zal mengen' in de beslis sing van de rechter. De Indonesische regering be sluit haar verklaring met te zeg gen dat indien van Nederlandse zijde de wens bestaat dat mr. Van Empel een visum voor een kort bezoek wordt verleend, de Indonesische regering daartegen geen enkel bezwaar heeft. Naar aanleiding van de offi ciële verklaring inzake een mo gelijke verlening van een visum voor mr. Van Empel voor een. kort bezoek aan Indonesië, heeft men van de zijde van het Nedei- landse Hoge Commissariaat des gevraagd medegedeeld, dat een bezoek alleen van waarde zou zijn, indien daarmee voorzien wordt in de vele malen door de Nederlandse regering naar voren gebrachte behoefte aan een be kwame ervaren strafpleiter voor het voeren van de verdediging in de zaken Schmidt en Jung schlager. Voorlichting, Sjamsuddin Sutan Makmur, heeft de regeringsver klaring nog ndaer toegelicht. Hij zeide, dat mr. Van Empel als gewone bezoeker Indonesië kan binnenkomen, maar dat de rege ring de rechter niet kan opleg gen hem te accepteren als ver dediger. De VERKLARING VAN SUTAN MAKMUR. Indonesische minister van Ten aanzien van punt 4 van de Nederlands-Indonesische bespre kingen „andere kwesties" zei Makmur, dat de Nederlandse delegatie onder dit punt de kwes- I ties van de Nederlandse gevan genen en hun verdediger wilde bespreken,- hetgeen door de In- j donesische delegatie werd afge wezen. Naar de mening van In donesië kunnen deze kwesties beter via diplomatieke kanalen dan op de onderhandelingen worden geregeld. Dat betekent niet, aldus Makmur, dat punt 4 van de agenda is afgevoerd. De delegaties waren reeds eerder overeengekomen, dat indien één der partijen een bepaald onder werp wilde bespreken, beide partijen daarover dienden over een te stemmen. Sutan Makmur zei tenslotte, dat in het Indonesische antwoord op de Nederlandes nota niet ge sproken is van een tijdslimiet. Hij voegde hieraan toe, dat de Indonesische regering niet gaar ne zou zien, dat de besprekingen nog lang worden uitgesteld. foort. Men wist toen blijkbaar nog niet, dat in Harderwijk de trein uit Groningen van 7.40 nog steeds stond te wachten. Ook deze stoptrein uit Zwolle voor de rich ting Amersfoort strandde in Har derwijk. Vele passagiers hebben uren op de perrons en in de over volle wachtkamers moeten wach ten. Eerst tegen twee uur werd een stoomlocomotief voor een der expressetreinen gezet, later ge volgd door een diesellocomotief. Bussen om de reizigers te bestem der plaatse te brengen bleken niet aanwezig te zijn, zodat vele reizigers öf moesten wachten öf gebruik moesten maken van Van de zijde der Nederlandse spoorwegen deelt men ons nog mede. dat het verwijderen van de ijzel van de bovenleidingen de nodige moeite opleverde. Men is hier reeds vroeg mee 'begonnen, maar doordat de ijzelafzetting op de Veluwelijn bijzonder groot bleek te zijn en in verschillende delen van het land opnieuw mot regen is gevallen, kon de regel maat in de treinenloop niet zo spoedig als gehoopt was, worden hersteld. Tegen het eind van de middag was de situatie zo, dat de treinenloop nog niet regelmatig was op de lijn AmersfoortZwol le en AlkmaarUitgeest. De - treindienst op de aan deze lijnen I aansluitende baanvakken was daardoor ook niet geheel nor maal. Op de overige geëlektrifi ceerde baanvakken konden de j moeilijkheden gisteravond als overwonnen worden beschouwd. De Britap minister-president, sir Anthony Eden, is gisteren vergezeld door zijn minister vap Buitenl. Zaken Selwyn Uoyd en i verscheidene deskundigen op bui tenlands politiek gebied, met de „Queen Elizabeth" in New York aangekomen. Hij zal gedurende 3 dagen besprekingen voeren met de Amerikaanse president over de buitenlandse politiek. Een kleine groep Zionistische demonstranten riep: „Eden ga naar huis" en „Wij willen U niet hier", toen de Britse premier en zijn gezelschap zich van de „Queen Elizabeth" naar het vlieg veld van La Guardia begaven. De betoging was georganiseerd door de Zionistische jeugdorga nisatie „Trumpeldor". De beto gers hadden ook spandoeken bij zich, waarop stond „Geen Mün- chen in Amerika" en „Londen is van de Britten, doch Jeruzalem is van ons". Zij droegen verder twee dood kisten mee, waarop aan weers kanten „Neville Chamberlain'1 stond en waarboven paraplu's werden gehouden (de paraplu was Chamberlains onafscheidelij ke tribuut), zulks om de „geest van München" uit te beelden. De Britse premier en zijn ge zeischap zijn maandagmiddag op het militaire vliegveld van Was hington aangekomen Eden, die drie dagen in Was Cecil Hyman, de Israëlische consul-generaal in de Verenigde Staten, heeft in een 'bijeenkomst van het Canadese Joods congres medegedeeld, dat Egypte Sowjet- onderzeöboten geleverd krijgt. Volgens Hyman worden de be manningen voor tweehonderd moderne oorlogsvliegtuigen, die communistische landen aan Egypte leveren, opgeleid. Israel zou nog een „adempauze van zes tot acht maanden hebben. LEVERING VAN RUSSISCHE VLIEGTUIGEN AAN ANDERE LANDEN Volgens berichten uit Londense luchtvaartkringen zou de Sowjet- Unie India en Argentinië 'militai re vliegtuigen te koop hebben aangeboden. Deze landen hadden bestelingen in Engeland willen plaatsen, maar na het Russische aanbod hadden zij de onderhan delingen geschorst. De prijzen van de Russen zouden veel lager liggen. India wilde in Engeland mid delzware -bommenvverkers var, het type „Canberra" kopen en Argentinië jagers van het type Hunter". Volgens Engelse vliegtuigbou wers zouden de Russische prijzen in Engeland de kosten nog niet dekken. De Sowjet-Unie zou bo vendien zeer gunstige betalings voorwaarden- hebben aangeboden. Ismail el Azhari, de Soedanese eerste minister, heeft zich bereid verklaard tot het vormen van een regering uit vertegenwoordigers van alle partijen, nadat een crisis in zijn eigen partij, zijn krappe meerderheid in het parlement be dreigde. Aan drie ministers, die zondag avond hun ontslag indienden, zal thans verzocht worden in functie te blijven. De betrokkenen zijn de ministers van Onderwijs, Finan ciën en Economische Zaken en Volksgezondheid. De ministère zeiden af te treden omdat E, Azhari een lijst van ministei voor een kabinet op de breeds! mogelijke basis niet aanvaard had. Ruim een week geleden leed de regering de nederlaag bij een over een techniscn hington zal verblijven voor be- T.unT Uktens het begrotingsdehat. sprekingen met president Eisen- peh oef de niet af te hower, werd, met de hem verge zeilenden, op het vliegveld door een aantal Amerikaanse autori teiten onder leiding van de minis ter van Buitenlandse Zaken Fos ter Dulles, verwelkomd. Een erewacht stond op het vliegveld opgesteld. In een korte welkomsttoe spraak zeide Foster Dulles onder meer: „Wij komen hier bijeen tegen een achtergrond en tradi tie van gezamenlijk werk voor vrijheid en een rechtvaardige vre de. Ik ben ervan overtuigd, dat de komende besprekingen de vre de zullen dienen en de veiligheid bevorderen". Eden, die releveerde, dat enke le maanden geleden, op initiatief van president Eisenhower, was overeengekomen de besprekin- geij te houden, voegde hieraan toe: „Doch gezien de recente ont wikkelingen zou het tijdstip der Brits-Amerikaanse beraadslagin gen niet gelegener kunnen ko men. Ik ben er zeker van, dat wij een ernstige en positieve bijdra ge tot de vrede kunnen leveren". treden en kreeg de volgende dag een vertrouwensvotum. De meer derheid voor de regering bedroeg slechts drie stemmen. PASSAGIERSSCHIP OVERVAART WALVIS. Het 23.719 ton metende Amen kaanse passagiersschip „Corsti tution," dat gisteren in de hawn van New York is aangekomen, is op haar reis ter hoogte van Ge nua in aanvaring gekomen mei een walvis van twee ton. Het dier, dat een lengte had van 12 meter, werd op slag gedoe-:!. Peis na enkele uren werd het kadaver door de zee voor de boeg weggespoeld. Het schip liep geen schade op. In een grote zaal van een ge bouw te Baltimore (V. S.), waar in ongeveer 1.000 mensen bijeen waren, heeft zondagavond een brand gewoeu waardoor „tenmin ste" elf personen het leven heb ben verloren. Honderden perso nen met brandwonden werden door de snel aangerukte brand weer ter plaatse geholpen. In de zaal werd een bijeen komst gehouden die was georga niseerd door de plaatselijke R. K.- parochie. Eéén van de organisa toren zei dat er 1.200 toegangs- Frankrijks toekomstige minis ter van Buitenlandse Zaken, de socialist Christian Pineau, heeft in het Keulse tijdschrift „Doku- mente" een iberoep gedaan op het Duitse en Franse volk, de opbouw van Europa op de grondslag van Duits-Franse samenwerking weer te hervatten. Wanneer Europa niet op deze basis verwezenlijkt zou worden, bestond het gevaar, dat het door Duits-Russische sa menwerking tot stand zou komen. Volgens Pineau zijn de Russen bereid, de Duitse industrie voor delige markten aan te bieden, in de hoop eens Duitsland ook poli tiek te beheersen. De Fransen, zo schrijft Pineau, hadden volledig begrip voor het Duitse verlangen naar hereniging, doch vreesden, dat de Russen voor hun toestem, ming een al te hoge prijs zouden eisen. Daarom juist hielden de verst vooruitziende Fransen vast aan de éénmaking van Europa. De opbouw van Europa op econo misch, sociaal en politiek gebied zou geleidelijk moeten geschieden waarbij voldoende rekening ge houden wordt met de geestelijke voorbereiding van de volken op een zo ingrijpende hervorming van hun traditionele betrekkin gen. kaarten waren verkocht doch dat niet precies bekend was hoeveel mensen zich in de zaal bevonden toen de brand uitbrak. Een man die er in was geslaagd zich via een raam in veiligheid te stellen, verklaarde aan de brand weer dat de brand was gevolgd op een kleine ontploffing. De ge hele zaal raakte onmiddellijk in paniek en stormde op de deuren toe om zich in veiligheid te stel len. Het totale aantal slachtoffers zal waarschijnlijk niet kunnen worden vastgesteld alvorens de brand geheel is geblust. A.F.P. meldde dat nog een hon derdtal personen met brandwon den in omliggende ziekenhuizen wordt behandeld. WOENSDAG 1 FEBRUARI. Onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, dat gedure n de het weekeinde boven Noord Scandinavië tot ontwikkeling kwam, bevinden grote delen van Europa zich in de greep van de vorst. In Finland vroor het plaat selijk ruim 35 graden. In Polen kwam 10 tot 20 graden vorst voor, terwijl de thermometers omstreeks het middaguur tempe raturen van 5 tot 10 graden on der nül aanwezen. Deze koude lucht vloeide maandag met tera- peraturen tot ongeveer 5 graden onder nuil achter een oceaansto- ring om over een groot deel van ons land uit. I Zeeland bevond zich de hele dag in de zachtere oceaanlucht. Er werden nog middagtemperatu- ren van ongeveer 7 graden boven nul gemeten. De koude lucht wint steeds meer terrein, zodat dinsdag in het hele land op lichte tot matige vorst gerekend moet worden. Daarbij zal, doordat de luchtdruk boven Frankrijk daalt en boven Denemarken stijgt bij ons een straffe oostelijke wind staan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Winter. Veel bewolking met plaatselijk nog enige neerslag, maar later op de dag van het noordoosten uit opklaringen. Lichte tot mati ge vorst. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.59 5.34 6.14 6.24 n.m. 5.25 6.00 6.40 6.50 ZON MAAN op onder op onder Jan. 9.33 31 8.25 17.26 23.07 Febr. 9.54 1 8.24 17.28 2 8.22 17.30 0.22 10.17 »rn H: 19 19 IT IK 15 14 13 IX 5 6 4. as 23 18 15 17 16 8 8 8 6 6 5 :h- ►u- de tic |u'- id ?r- m- bi >n ié al fe ar to ft 1- id "P te li 21 i- !- e IB k— 1, ft n e A 1 l- P t- E I

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1