Onzekerheid heerst in Europa isjou en Lai over Israël Terdoodveroordelingen in Oost-Duitsland De Belgisch-Nederlandse verklaring over het Delta-plan Arabische troepen aan de Golf van Akaba A.-R. partij vraagt radio-zendtijd Radicalen steunen Mollet Frans aide-mémoire over het Midden-Oosten ZATERDAG 28 JANUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3675. EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De nieuwe Franse Nationale Vergadering is in rust en kalmte door de (communistische) oudste afgevaardigde Cc chin geopend. Het enige incident, dat zich voordeed, was, dat Poujade, die zich nu Poujadolf gaat noemen, door een minder vriendelijke opmerking van socialistische zijde uit de kofikamer werd weggepraat. Het bezoek van Prins Bernhard aan de V.S. Mensen overgehaald om O.-Duitsland te verlaten Aangevoerd door vrachtauto's van Amerikaanse petroleum maatschappij DE NOORDSE RAAD BIJEEN Voor het eerst nemen com munisten aan de raadsver gadering deel llilllIUSÏIIIH BRITS KONINKLIJK PAAR VERTROKKEN WERVELSTORM OVER MADAGASCAR Aanzienlijke schade DE KWESTIE DER PRO PAGANDAS ALLONS Een gevaar voor de luchtvaart VERLAGING VAN DE ZILVERPRIJS WEERBERICHT, P. T. T.-districtgidsen blijven verschijnen Oostenrijk protesteert bij Hongarije HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwarta?. maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse per 8 ct. Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; n-.mimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel# iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre# Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uw. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De voorzitterskeuze heeft, gelijk gebleken is, reeds moeilijk- neden genoeg opgeleverd, ook, omdat hier geheim gestemd wordt en dus afgevaardigden, die het algemeen inzicht hunner groep niet delen, rustig hun gang kunnen gaan. De belangrijkste vraag bleek vooral deze, wie het eerst door president Coty imet de regerings- ïormatie zal worden belast. Het republikeinse front, schoon een minderheide eiste deze op en hoopte dan, gelijk uit de verklaringen van Mollet en Mendès-France blijkt, de ene keer met de communis ten, de andere keer met de rechterzijde een meerderheid te krijgen. Maar dit spel zal moeilijk worden, nu Pinay erin geslaagd is om de vier groepen van behoudenden, dus boenen en onafhankelijken, tot één fractie onder zijn leiding te brengen, die 97 man telt en dus onmiddellijk na de communisten komt. Faure heeft van het kleine groepje radicalen, hem toege daan, ook al een fractie gemaakt. De betrekkingen tussen hem en Mendès-France zijn gelukkig niet verscherpt, hoewel nu ook het uitvoerend comité van de partij hem heeft uitgebannen, echter met toeroep op de algemene ver gadering. Mendès-France en Mol let deden alsof zij reeds met de investuur zijn belast, terwijl het nog niet eens zeker was of dit zo geschieden en zo ja wie van de twee het eerst aan bod zal zijn. Zij hebben een lijst van ministers gereed, waarvan zij het aantal zeer beperkt hebben. GEEN GROTE MOGEND HEID MEER! Het is dus alles onzekerheid, dat er heerst en dit is uitermate bedenkelijk voor de Franse bui tenlandse belangen. In de eerste plaats voor Algiers, waar de strijd eer toe- dan afneemt en Ma rokko, waar El Glawi is gestor ven. Maar ook voor Frankrijk's belangen in de Saar, die nu op economisch gebied door het nieu we parlement worden bedreigd. De Amerikaanse „Newsweek" is zo ver gegaan te zeggen, dat Frankrijk als grote mogendheid heeft afgedaan. Het is daarom een verstandig besluit geweest van de Franse vereniging voor de Atlantische gemeenschap om een grote bijeenkomst te beleggen, waarin vooral Bidault erop heeft aangedrongen, dat Frankrijk zal denken aan zijn verplichtingen tegenover de Atlantische samen werking. Voor de nieuwe partij der Pou- jadisten is het niet aangenaam, dat Poujade tot een boete van 500.000 frs (5000 gulden), de hoogste, die men hem geven kon, is veroordeeld wegens belediging van de ex-president der assem blee gchneiter, die hij moorde naar en dief had genoemd. EISENHOWER EN EDEN In Amerika is de storm tegen Dalles wegens het interview in „Life" wat over. Gevolg ten dele van de bekentenissen van de eige naar van het blad, dat de hoofden uiterst ongelukkig waren geko zen en een deel van het interview de mening van de redactie weer gaf; gevolg ook van de krachtige houding van Eisenhower, die ach ter Dulles staat. Eisenhower heeft ook enkele moeilijkheden met Ridgway, die nu hij is gepensionneerd, zijn kri tiek over sommige delen der defensiebegroting niet heeft ont. houden. Of Eisenhower kandidaat zal zijn, is nog de vraag; zijn uit lating dat hij nooit meer de oude als de kritiek, die minister Spaak zich veroorloofde over Spanj's toelating tot de N.A.T.O., waartoe hij echter min of meer door een interpellatie, die beter achterwege had kunnen blijven, werd ge dwongen. Dat Joegoslavië zal medewerken aan vervoer van wa penen uit Tsjechoslowakije naar Egypte, geeft te denken. PANDIT NEIIROE KOMT KIJKEN. In het Verre Oosten, trekken de moeilijkheden, die Pandit Neh- roe in Bombay wegens de nieuwe indeling der staten ondervindt, de aandacht, al zijn zij niet van omvangrijke aard. In de verhou- Prins Bernhard heeft Donder dag in Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van Defensie Charles Wilson. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in de Amerikaanse hoofdstad verklaar de later niet te weten wat de Prins heeft besproken en legde de nadruk op het informele ka rakter van zijn bezoek van twee weken aan de Verenigde Staten. Donderdagmiddag gebruikte Prins Bernhard het middagmaal met de plaatsvervangende onder minister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy. Tijdens een diner op de Neder landse ambassade heeft de chef staf van de Amerikaanse lucht macht, generaal Nathan F. Twi ning, de Prins donderdagavond zal worden, geeft te denken en brengt de beurs in New York en dientengevolge de (beurzen in West-Europa in onzerkeheid. Te meer te betreuren, omdat Eden's komst aanstaande is en Eden het voor zijn gezag in Engeland no dig heeft, dat hij met iets in de hand terugkeert. Zijn rede te Bradford, met spanning tege- moetgezien, was ferm, maar bracht weinig nieuws, behalve dan de bezuinigingen, die hij aan kondigde en de harde woorden, die hij tegen de Russen sprak. Montgomery te Rome heeft het harder gezegd en West-Euro. pa angst verweten, die de Russen niet tonen, hoewel zij z.i. daartoe eigenlijk meer reden hebben. De buitenlandse begroting 1956/ '57 is inderdaad in evenwicht. Het overschot van het bijna af gesloten jaar 1955/1956 is groter dan men gedacht had. Bovendien konden de inkomsten hoger ge schat worden dan men had ver wacht. Dit neemt echter niet weg, dat van de totaal bijna 70 miljard er 42% dus 64 voor de nationale veiligheid worden ge bruikt. Daarvan 40,4 miljard ter verwezenlijking van een program ma op lang zicht voor defensie; voorts voor buitenlandse militai. re hulp 2%, voor economische hulp 2,1, tegenover welke cijfers (binnenlandse uitgaven voor land bouw, schoolwezen, sociale wet geving met 13,9 miljard, voor de staatsschuld met 7,1 miljard cn de staatsorganen met 2,2 miljard betrekkelijk klein zijn. DE MOEILIJKHEDEN ROND ISRAëL. Het Midden-Oosten zal 't kern punt van de vraagstukken, die Eisenhower en Eden hebben te behandelen, uitmaken. Eden zal veel vragen en Amerika zal veel moeten geven; zelfs wordt nu •steun van Amerika inzake Nieuw- Guinea genoemd. Jordanië's toetreding tot het Bagdadpact olijf nog twijfelach tig, maar de koning heeft nu de honderden vreemdelingen, die de bevolking hebben opgehitst, over de grens laten zetten. Libanon en Syrië hebben zich echter verbon den. Wat de olie in Oman of Mas- cate betreft, verlangt Engeland erkenning van zijn rechten, ten koste van Amerika. Voor alles gaat het echter om de verhouding Israël-Arabië, in dit geval vooral Israël-Egypte. De Veiligheidsraad heeft terzake van de laatste gebeurtenissen aan het Meer van Tiberias, Is raël ernstig bestraft, maar geen schadevergoeding aan Syrië toe gekend. Vandaar ontevredenheid aan beide zijden over deze uit spraak. Wat evenmin juist lijkt die aan Amerikaanse piloten wordt verleend nadat zij ver scheidene duizenden vlieguren op hun naam hebben gebracht. Deze onderscheiding houdt de betite ling in van „commander pilot of the U.S. air force". ding tussen de V.S. en China onderscheiden met een medaille treedt Formosa meer op de voor grond. nu de besprekingen te Genève zijn hervat en Mao Tse Toeng weifelt een toezegging van geen geweld jegens Formosa te doen. Ook de (besprekingen tus sen Japan en Rusland over het vredesverdrag, te Londen gehou den, gaan niet al te vlot, aange zien de Japanners, aangemoedigd door de steun, die zij vinden, vrij veel grondgebied van Rus land terugvragen. Pandit Nehroe zal een bezoek aan West-Duitsland brengen. Hij kan dan zelf zien, dat het Oost- duitse leger reeds enkele jaren achtereen een feit is. Hij kan met de oppositie praten, die op zoek is naar een programma. Hij kan ook waarnemen hoe de vakver enigingen door de communisten worden geïnfiltreerd gelijk men ook zijn eigen land tracht te doen. Sowjet-Rusland geeft hoog op van het feit, dat het industriëel met Amerika op één lijn wil ko men. Willen en kunnen is niet al tijd hetzelfde, gelijk uit de soort catalogus van Boelganin voor hervormingen blijkt. In Latijns- Amerika is Rusland wat te duide lijk met zijn toenadering, en reeds dadelijk door Cuba terug gewezen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verbodenf. Het Oostberlijnse gerechtshof heeft vrijdag twee mannen, een 42-jarige tekenaar uit Oost-Ber- lijn en een 33-jarige elektricien uit Erfurt, ter dood veroordeeld wegens spionnage en omdat zij mensen hadden overgehaald Oost- Duitsland te verlaten. Een 33-jarige typiste uit Bres- lau kreeg wegens dezelfde mis drijven levenslange dwangar beid. Een 27-jarige technicus uit Karl-Marxstad (Chemnitz) werd tot 8 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij mensen zou hebben overgehaald naar het Westen te vluchten. Het proces heeft drie dagen geduurd. Het weVd door buiten landse correspondenten bij ge woond. Hét was het eerste pro ces van deze aard, sedert de mi nister van justitie, dr. Benjamin, in december verklaarde, dat op wekking van burgers om het land te verlaten, een misdrijf tegen de staat is en zwaar gestraft moet; worden. Het Eerste Kamerlid de heer Gerretson heeft aan de minister president schriftelijk de volgen de vragen gesteld: 1. Heeft de minister, toen hij op 21 december 1955 in zijn re pliek bij de algemene politieke beschouwingen over de rijksbe groting 1956 in de Eerste Kamer de stelling poneerde; „Wat het Deltaplan betreft hebben wij een gezamenlijke verklaring gegeven dit is dus geen overeenkomst over de geest, waarin wij dit zullen behandelen" (handelingen Eerste Kamer, 1955/56, blz. 124, rechterkolom), met de term „ge zamenlijke verklaring1' bedoeld het door minister Spaak op 30 november 1955 in de Belgische Kamer der volksvertegenwoordi gers vermelde „communiqué Een woordvoerder van het „Fo- Het centraal comité van Anti- Revolutionaire kiesverenigingen heeft zich in een brief tot de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek dat ook aan de Anti- Revolutionaire partij radiozend tijd beschikbaar zou worden ge steld. In deze brief is meegedeeld, dat de Anti-Revolutionaire par- BOUW VAN DE EERSTE TORENFLAT IN HET ZUIDEN VAN HET LAND In Breda wordt binnenkort de eerste torenflat in het zuiden des lands gelbouwd. De flat krijgt acht woonlagen met een totale hoogte van 27 meter. De licht schacht, die naast het gebouw wordt opgetrokken, zal 29 meter hoog worden. De flat staat aan de hoofdweg die leidt door een nieuwe wijk in de stad Breda, die na de oorlog is gebouwd. tij met grote belangstelling ken nis heeft genomen van hetgeen in de memorie van antwoord op de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen wordt opgemerkt over het beschikbaar stellen van zendtijd aan de Volks partij voor Vrijheid en Demo cratie. Waar blijkens deze memorie van antwoord door de minister aan de radioraad verzocht is ad vies te willen geven over de wij ze, waarop en de mate waarin deze zendtijd ter beschikking van belanghebbende politieke par tijen kan worden gesteld, stelt het centraal comité er prijs op te verklaren, dat de Anti-Revolu tionaire partij bij de beslissing van de minister te dezer zake gaarne als één der „belangrijke politieke partijen" zal worden aangemerkt, daar deze partij zich inzake radio-uitzendingen voor vrijwel gelijke moeilijkheden ge plaatst ziet als de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Troepen van Saoedi-Ara- bië. ongeveer 3000 man sterk en voorzien van tanks en ka nonnen, zouden zijn samen getrokken in de buurt van de Golf van Akaba, bij de Jor daanse havenstad van die naam en de Israëlische ha ven Elath. Zij zouden langs de vroegere Bedjazspoorlijn zijn aangevoerd door vracht auto's van de „Aramco", de Amerikaanse petroleum- maatschappij die in Arabië werkt, Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Defen sie zijn de berichten, waarin dit gemeld wordt, ,,in grote trekken" juist. In bevoegde Jordaanse krin gen is verklaard, dat geen offi ciële bevestiging van deze berich ten verkregen is. Jordaanse zegs. lieden zeiden, dat als deze berich ten juist zijn, dit nog geen onge rustheid hoeft te wekken. Men wees op de buitengewoon vriend schappelijke betrekkingen tussen Jordanië en Saoedi-Arabië en her innerde er aan, dat Jordanië in 1953 en 1954 zelf gevraagd heeft om^ legering van Arabische troe pen bij de Jordaanse grens met het opg op een eventuele Israëli sche agressie. In sommige Londense kringen meent men evenwel, dat de troepenconcentratie bedoeld kan zijn als drukmiddel om Jordanië af te houden van toe treding tot het pact van Bag dad. commun du gouvernement des lays-Bas et du gouvernement Beigepublié par les deux gouvernements intéressé en mê- me temps" (parlementaire han delingen van 30 november 1955, blz. 20, linkerkolom)? 2. Is de minister bij nadere overweging niet van oordeel, dat volgens de theorie en de (ook Nederlandse) praktijk van het algemeen geldende tractaten- recht (law of treaties) een geza menlijke (tweezijdige) verklaring van twee soevereine regeringen een volwaardige volkenrechtelij ke overeenkomst is onder een bijzondere naam, vallende onder artikel 60, tweede lid van de grondwet 1953 en, zo neen, op grond van welke regel van staats-, volleen, of tractaten- reoht is de minister van oordeel, dat deze verklaring niet aan de Staten-Generaal zou moeten worden overgelegd? In Kopenhagen is vrijdag de Noordse raad bijeengekomen, waarin Denemarken, Noorwegen, IJsland, Zweden en sedert kort ook Finland, zitting hebben. De vergadering wordt bijgewoond door 30 ministers en 69 parle mentsleden uit deze vijf landen. Van de Finse delegatie maken drie communisten deel uit, waar om voor de eerste maal commu nisten aan de raadsvergadering deelnemen. Het belangrijkste punt van de agenda is een ontwerp voor een douane-unie tussen Denemarken, Noorwegen en Zweden. Hét twee de punt gaat over samenwerking bij de ontwikkeling der kernener gie voor vreedzaam gebruik. De voorzitter van de raad, de Deen Erik Eriksen, wees er in zijn openingsrede op, dat de Noordse organisatie een raad is en niet een parlement. De vergaderingen van de raad en zijn vijf speciale commissies zullen tot drie februari duren. Op een fractievergadering van de radicale partij, waarop o«A partijfunctionarissen a&irwewg waren, is besloten de formatiepri gingen van de socialist Guy Mol let volledig te steunen. Uit partijkringen wordt verno men, dat Me noés France zijn par tijgenoten heeft gewezen op het gevaar van inflatie. Hij zei, dat hij in de nieuwe regering niet de zorg voor de economie op zich wil nemen. De minister van Fi nanciën behoort van dezelfde par tij te zijn als de premier, zei bij. Mendès France is sinds lang voorstander van een nieuwe eco nomische politiek, maar hij wil die blijkbaar alleen als premier tot uitvoering brengen, wanneer hij over alle departementen wat heeft te zeggen. De partij wil, dat hij de portefeuille van Buiten landse Zaken neemt, maar bij de socialisten is daar krachtig vet zet tegen. '.AZEÏFABRIEKEN TE ZEVENBERG-S* Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edinburgh zfjn vrijdag per vliegtuig van „Londen Airport" naar Nigeria reign Office" verklaarde vrijdag, vertrokken. Zij zullen een bezoek dat Jordanië niet gevraagd heeft Van drie weken aan deze West- om meer Britse militaire hulp Afrikaanse kolonie brengen, „met het oog op Arabische troe penbewegingen nabij de zuidelijke Jordaanse grens". Een wervelstorm heeft don derdag op liet Franse eiland Ma dagascar, voor de Afrikaanse Oostkust, aanzienlijke schade aangericht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij het vertrek waren prins Charles, prinses Anne, konin gin moeder Elizabeth en prin ses Margaret aanwezig. Prins Charles hunde toen het vlieg tuig vertrok. Prinses Apne keek wel sip, doch zij huilde niet. Op het vliegveld had zich 'n aantal Nigeriërs, die in Lon den wonen, verzameld. Bege leid door Afrikaanse oerwoud- trommen zongen zij calypso s. Het vliegtuig, waarmee de reis gemaakt wordt, is de „Atalanta" een verkeersvlieg tuig. In gezaghebbende bron in Pa rijs is vernomen, dat aan de Brit se en de Amerikaanse regering een Franse aide-mémoire is over handigd, waarin tie Franse rege ring haar standpunt ten aanzien van de vraagstukken in het Mid den-Oosten bepaalt. De Franse regering verklaart hierin, dat de bedreiging van de vrije wereld meer van economi sche en politieke, dan van mili taire aard is. Uitbreiding van het pact van Bagdad, waardoor ongerustheid in vele Arabische landen is ontstaan, dient voor komen te worden. Uitbreiding van het pact kan slechts het neu tralisme bevorderen en de span ning tussen de Westelijke mo gendheden en Egypte vergroten. Het Westen mag niets verzui- men om Egypte van een anti- Westelijke politiek af te houden. De Franse regering sprak zici uit voor een economisch hulp program in het Midden-Oosten, buiten het pact van Bagdad om Voorts moet gestreefd worden naar een regeling voor het J.« raëlisch-Arabische geschil. Daal bij mogen echter niet alleen van Israëlische zijde concessies ge vraagd worden. De Franse rege ring is bereid met Londen en Washington concrete voorsteller, om een reglement uit te werken In officiële kringen te Lonoen was men verbolgen over de pu- blikatie van het Franse memo randum. Het „Foreign Office" reageerde met een in krachtige bewoordingen gestelde verkla ring, waarin het verdrag van Bagdad wordt verdedigd en -ont kend wordt, dat er op andere lan den druk zou worden uitgeoefend om tegen hun wil tot deze orga nisatie toe te treden. Dat de Fransen hmn zienswijze, die reeds in grote trekken bekend was, in de vorm van een memo randum ter kennis van de Ameri kaanse en de Engelse regerin.' hebben gebracht, acht men te Londen een normale diplomatie ke procedure. Maar het beslui! van het Franse ministerie ran Buitenlandse Zaken om de in- ma- Blijkens mededeling van H. Drijfhout en Zoon's edelmetaal- bedrijven N.V. is de notering van zilver (fijn) met ingang van vrij dag. 27 januari, verlaagd tot 109,35 af 114,85. De prijs was sinds 7 december j.l. 110,35 af 115,85. Deze verlaging is, naar het ANP nader verneemt een gevolg van een prijsdaling die zich over de gehele wereld voordoet en waarin Engeland en Amerika zijn voorgegaan. De goudprijs is onveranderd gebleven. Premier Tsjou en Lai van com munistisch China heeft in een vraaggesprek met 't Egyptische blad „Al Goemhoeria" verklaard, dat China de „rechtvaardige strijd van de Arabische landen" steunt. „Amerika koloniseert Israël", aldus Tsjou, „en levert economi sche hulp en wapens voor de handhaving van het abnormale bestaan van dat land. Door Is raël wil Amerika zijn imperialis tische invloed over het gehele Midden-Oosten uitbreiden." Volgens Tsjou heeft commu nistisch China, altijd de recht vaardige strijd van de Arabische volken gesteund. De Chinese lei ders, hebben de misdadige ver jaging van de Arabieren uit Pa lestina, dat hun vaderland is, ver oordeeld. Het zionisme, dat door de imperialisten geëxploiteerd wordt, is tegen de belangen van de jooen zeil gericht." Tsjou noemde Egypte de „wer kelijke pionier op het Afrikaanse vasteland". Hij bracht in her innering, dat Egypte en China, met de andere Arabische en Azia tische volken, Marokko en Alge rije steunen tegen het imperia lisme, in overeenstemming met de geest van Bandung. Hij zei, dat in Azië en Afrika de eenheid bewaard moet blijven en dat de Arabische en Afrikaan se landen zich verre moeten hou den van elk blok, dat voor oor logen gebruikt zou kunnen wor den. Hij riep op tot „eenheid in non-agressie" en veroordeelde het pact van Bagdad en de Navo. Dat waren onmiskenbaar instru menten voor agressie, want als dat niet het geval was, kon men niet inzien, waarom communis- tisch-China niet uitgenodigd is tot deze pacten toe te treden. Tsjou sprak zich uit voor nauwe vriendschappelijke betrek kingen tussen communistisch- China en Egypte. Hij deelde in dit verband mede, dat persbureau „Nieuw China" een permanente correspondent in Cairo vestigen Een aantal vliegtuigen, naar men gelooft Tsjecho-Slowaakse, heeft in de afgelopen dagen bo ven Oostenrijks gebied gevlogen en geschoten op propagandabal- ions die in de richting van Tsje-1 ho"ud"van h7t stuk bekend te„.„ choBlowakjje dreven, aldus heb- wordt Parijs zeer kwau> (jen Oostenrijkse grensbeambten genomen_ bekendgemaakt+11- i Officiële kringen in de Britse Zij zeiden, dat een aantal ^l)eg- I hoofdstad zijn van oordeel, dat tuigprojectielen op Oostenrijks hierdoor niet alleen de argumen- gebied is neergekomen. Te Gross- ten van cjje Arabische staten, weJ- Neusdiel in Neder-Oostennjk is zoaLs Egypte, sterk tegen het een huis door zon projectiel be— verdrag van Bagdad zijn gekant, schadigd. .1 zullen worden versterkt, maar De Tsjechoslowaakse regering 00h een kloof tussen de Westeiij- maakte dezer dagen bekend, dat ke mogendheden'aan het daglicht de ballons met propagandamate- komt, waarover Moskou zich zai riaal, die in West-Duitsland opge laten worden, gevaar opleverden voor de luchtvaart. Volgens radio Vrij Europa is dat niet mogelijk. Het Tsjecho-Slowaakse pers bureau vCeteka" meldde vrijdag, dat donderdag een propaganda verheugen. medegedeeld door het K.N.MLI. te - De Bilt, geldig van zaterdagoch- ballon is ontploft in het dorpje ochtend tot zaterdagavond. Dobraniva, waardoor een huis vernield en zes mensen gewond werden. „Ceteka" verklaarde, dat de ballonactie kennelijk wordt uitge- breid. In Midden- en Oost-Slowa- kije zijn talrijke ballons waarge- zal, die nauw zal samenwerken nomen. Boven drie Oostslowaakse met het Egyptische persbureau. De voorbereidingen voor de uit gave van de landelijke naamlijst van telefoon-abonné's zullen, naar van de zijde van de P. T. T. wordt vernomen, enkele jaren duren. In de overgangstijd zullen de districtgidsen Arnhem, 's-Herto- genbosch, Maastricht, Utrecht en Zwolle ieder jaar blijven verschij nen. Deze districten zullen der halve in de overgangstijd niet in de landelijke naamlijst worden opgenomen. Wanneer echter de landelijke naamlijst volledig zal zijn ver schenen, zullen de districtgidsen niet verdwijnen doch naast de landelijke naamlijst uitkomen, speciaal voor plaatselijk gébruik. districten werden de vorige week 500 ballons geteld. De Oostenrijkse regering heeft bij de Hongaarse autoriteiten ge protesteerd tegen „het schenoen van het Oostenrijkse luchtruim door militaire vliegtuigen ko mend van Hongarije op 21 janua ri". Gevraagd wordt alle maatre gelen te treffen om herhaling te voorkomen. Oostenrijk behoudt zicht het recht voor schadever goeding te vragen. De Hongaarse onderminister van Buitenlandse Zaken, Karpati, aan wie het protest werti over handigd, betuigde zijn spijt over het gebeurde. Zopnig. Droog en zonnig weer met wei nig wind en middagtemperaluren om het vriespunt. ZONDAG 29 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.44 3.19 3.59 4.09 nm. 3.13 3.48 4.28 4.38 MAANDAG 30 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.30 4.05 4.45 4.55 rum. 3.55 4.30 5.10 5.20 ZON MAAN op onder op onder Jan. 28 8.30 17.21 19.07 8.28 29 8.28 17.23 20.30 852 30 8.27 17.24 21.50 9.13 31 8.25 17.26 23.07 9.33

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1