wil Minister Witte. contingenteringsstelsel baseren op bouwcapiciteit ter plaatse Lonen en prijzen bngeland 't Is daar zo lekker warm Vaak verkouden? Boodschap van Boelganin aan Eisenhower overhandigd GEMEENTE TERNEUZEft Rechtszaken in SANOSTOL AeZ" faèéete TWEEDE BLAD vrijdag 27 januari 1 '56 11e jaargang no. 3674 SCHOOLETUI'S Formosa en de Amerikaans- Britse besprekingen GUNSTIGE GERECHTE LIJKE UITSPRAAK VOOR PROF. DELILLE Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande PAUL VAN ZEELAND UIT DE POLITIEK Stijging over de gehele linie De overstromingen in Austral De Lufthansa overweegt straalvliegtuigen te bestellen Westduitse V-1 en V-2 deskundigen bijeen Verklaring van Tsjoeikof over waterstofbom HOEST, GRIEP VOOR DE BALIE Even kijken hoever de weienschap is Blijfi hei alsmaar neuzen snuiien De kabinetsvorming in Frankrijk Een grote sortering LEGPUZZLES N.V. Fa P. J. van de Sande De financiering van de bouw van de dam bij Assuan in Egypte JE ZE De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, wil het contingenteringsbeleid bij de woningbouw ombuigen op zodanige wijze, dat de contingentering minder wordt gebaseerd op het behoefteschema en meer wordt gericht op de in verschil lende delen van het land aanwezige bouwcapaciteit. Aldus een samenvatting van een gesprek tussen ir. Witte en enige op verschillende wijze bij het woningprobleem betrokken Nederlanders, welke samenvat ting woensdag werd uitgezonden in de radiorubriek „Voor het be drijfsleven". Het gesprek werd op 6 januari gehouden tussen de heer Witte enerzijds en ander zijds de heer Dura, voorzitter van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf, de heer Mook, voor zitter van de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren, mevr. KortehaasDe Haan, pre sidente van de Nederlandse huis- houdraad, de heer Oosterhuis, en ir. Philips, vice-voorzitter van de raad van bestuur van N.V. Phi lips' gloeilampenfabrieken. Aan leiding tot dit gesprek waren de inleidingen, die deze personen in de rubriek „Uit 't bedrijfsleven" over het woningbouwprobleem hadden gehouden. Minister Witte zeide het goed te achteri, dat er kritiek is, mits deze kritiek zich toespitst op concrete punten en niet blijft steken in algemene vaagheden. De minister opende de eigen lijke gedachtenwisseling met de vraag of de bouw van woningen een vraagstuk is, dat door de overheid moet worden opgelost. Zelf meent hij, dat men niet moet stellen, dat de overheid 't bouw- bcorijf leidt. Het bouwen is in de eerste plaats een taak van het bedrijfsleven, de overheid heeft hierbij een secundaire taak, het bedrijfsleven moet zorgen, dat het zijn taak zo goed mogelijk vervult. De overheid nioet tot een zo gunstig mogelijk klimaat hiervoor medewerken, waarbij het alleen maar jammer is, dat zij het klimaat in de letterlijke zin van het woord niet in de hand heeft. In tijden van nood en spanning zijn er natuurlijk meer specifie ke overheidsmaatregelen nodig. Maar in beginsel stelt de over heid de algemene spelregels vast, stimuleert zij en subsidieert zij eventueel. Zo is bijv. het regu leren van de hoeveelheid in uit voering zijnde bouwwerken een taak van de overheid. Daaren tegen is bijv. een juiste planning en organisatie van het werk spe cifiek een taak van het bedrijfs leven. De overheid kan deze niet in handen nemen. Zij kan wel steunen, bijv. door een zekere subsidiepolitiek. De huidige schaarste aan wo ningen leidt er toe, dat vele overheidsmaatregelen vérgaande gevolgen voor het bedrijfsleven hebben, waarbij noodzakelijker wijs in de vrijheid van het be drijfsleven wordt ingegrepen. Zodra er echter ruimer in de wo ningbehoefte zal zijn voorzien, zal de overheid ook meer kunnen terugtreden, waarbij zij ook thans de grootst mogelijke soepelheid dient na te streven. Zijn gespreksgenoten waren het erover eens, dat er voldoende opleidingsmogelijkheden voor bouwvakarbeiders bestaan. Maar er is een groot verloop onder deze werkers. Om een grotere zuigkracht op de arbeiders te kunnen uitoefenen zal gestreefd moeten worden naar een goed werkend en billijk tariefstelsel en naar een betere verzorging van de arbeiders op het werk, zo meenden zij. Over de prestaties van de arbeiders zo deelde de vertegenwoordiger van de bouw nijverheid mede kan op het ogenblik met grote waardering gesproken worden. Zij kennen hun verantwoordelijkheid in deze tijd en op vele werken wordt lang en hard gewerkt. De maat regelen, waardoor bij slecht weer kan worden doorgewerkt, heb ben hierbij een gunstige invloed gehad. De minister werd verder voor gehouden, dat door de subsidie politiek van de regering de bouwactiviteit in vele gevallen verkeerd gericht zou worden. De particuliere woningbouw worden te weinig kansen geboden en daardoor zoeken ondernemers, die woningen zouden kunnen en willen bouwen, werk in andere sectoren en daarin slagen zij in deze tijd ook. Er zouden zich meer bouwbedrijven op de wo ningbouw richten als deze maar aantrekkelijker wordt gemaakt door een hogere subsidie of door hogere huren. Met name voor de bouwonder nemer, die woningen voor de markt bouwt, is de huidige wo ningbouw voor de verhuur niet interessant. En juist dit type on dernemer kan snel en voordelig bouwen. Hem zou meer vrijheid moeten worden gelaten, ook ten opzichte van de huren. Het eco nomisch motief moet zioh weer meer kunnen doen gelden. De minister stelde hiertegen over, dat door een grotere in schakeling van de particuliere bouwondernemer door middel van hogere subsidies of hogere huren de capaciteit van het bouwbe drijf niet wordt vergroot. En het is juist deze bouwcapaciteit, die in de praktijk het totale woning bouwvolume bepaalt. Hogere subsidies veranderen daaraan niets. Dat de woningbouw door particulieren ook bij de tegen woordige subsidieregeling wel aantrekkelijk is, blijkt uit het feit, dat geregeld meer woning bouwplannen worden ingediend dan met het oog op de beschik bare bouwcapaciteit in uitvoe ring genomen kunnen worden. Ten aanzien van de huren be staat er geen verschil van me ning over de opvatting, dat deze trapsgewijze moeten worden ver hoogd, maar de omvang van de woningproduktie is daarvan niet afhankelijk. Die is afhankelijk van de beschikbare bouwcapaci teit. Wij moeten deze trachten te vergroten en vooral geen capaci teit onbenut laten; dit leidt tot produktieverlies. Naar aanleiding van opmer kingen over de verdeling van het woningbouwvolume dat geen re kening zou houden met de in het land aanwezige bouwcapaciteit, zei de minister het tot dusverre gevolgde beleid te willen ombui gen. De gedachten gaan daarbij uit naar een systeem, waarbij in de verschillende delen van het land zoveel woningen kunnen worden gebouwd als in overeenstemming is met de aldaar aanwezige bouwcapaciteit. Regionaal of pro vinciaal zou dan gezorgd moeten worden dat het bouwapparaat als het ware volloopt, zonder dat ongewenste spanningen op de ar beidsmarkt ontstaan. Door een goed overleg tussen de bestuur lijke instanties, de arbeidsbu- reaux en het bedrijfsleven moet dan gezorgd worden, dat de om vang van de bouwwerken en het tijdstip waarop zij in uitvoering worden genomen, meer op elkaar worden afgestemd. Daardoor zal getracht moeten worden het bouwapparaat bij voortduring gelijkmatig belast te houden. Dit systeem, zo merkt de mi nister op, zal een betere aanslui ting van de woningbouwprojec ten bevorderen, hetgeen tot een grotere continuïteit in de werk zaamheden van de bedrijven zal leiden. Dit zal er ook toe bijdra gen, dat de arbeidskrachten meer aan het bedrijf gebonden blij ven. Een moeilijkheid hierbij is de verplichting, dat de gesubsidieer de woningbouw in het algemeen openbaar moet worden -aanbe steed, waardoor niet steeds de zelfde aannemer in dezelfde plaats aan de slag blijft. Vele opdrachtgevers ook de over heid weten de laatste tijd meer en meer wegen te vinden, om zo veel mogelijk met dezelfde aan nemers te werken om de conti nuïteit te bevorderen. Overigens zijn er vele andere middelen om de produktiviteit te verhogen. De eerste verantwoor delijkheid hiervoor, zo zei de mi nister, ligt bij het bedrijfsleven. Het gesprek had zijn overtuiging versterkt dat het bedrijfsleven deze verantwoordelijkheid ten volle aanvaardt en in overeen stemming daarmee zijn beste krachten geeft aan de taak, waar voor het staat. xt it i- TT t c„Volgens doorgaans betrouw- N. VIa P. J. van de Sande j [)are kringen te Taipeh heeft de ambassadeur van nationalistisch China in de V. S., dr. Wellington Koo, besloten zijn bezoek aan Formosa te bekorten met het oog op de komende besprekingen tus sen president Eisenhower en pre mier Eden. De ambassadeur, die op 22 de zer te Taipeh aankwam voor overleg met zijn regering, keert de 28ste naar Amerika terug. Het Brits-Amerikaanse overleg begint op 30 januari. Wellicht zal er gesproken worden over de ver tegenwoordiging van China in de Verenigde Naties, het vertbod op het zenden van strategische goe deren naar communistisch China en over de toestand in de Straat van Formosa. Een Frans hof van beroep heeft woensdag bepaald dat de schade, die de thans 81-jarige Franse geleerde prof. Armand Delille veroorzaakte door het in enten van twee konijnen op zijn landgoed in Normandië met het myxomatose-virus, hetgeen deze moordende ziekte voor genoemde knaagdieren in geheel Frankrijk en andere Westeuropese landen (ook Nederland) deed uitbreken, is goed gemaakt door het ver minderen van de schade, die de konijnen aan gewassen aanricht ten. Het hof kende de boer Michel Loriot een schadevergoeding van 5000 frank (meer dan vijftig gul den) toe, i.p.v. de gevraagde één miljoen (ruim 10.000 guldeif). De schadevergoedingseis van mevr. Marie Girard, een konijnenfok ster, tot een bedrag van 200.000 frank (ruim 2000 gulden), werd verworpen. Deze rechtsgedingen werden door vele boeren als proefpro cessen beschouwd. Indien de schadevergoedingseisen waren ingewilligd, zouden er wellioht andere, tot een totaal bedrag van vele miljoenen frank, zijn ge volgd. De mogelijkheid bestaat echter, dat degenen, die inkomsten uit de jacht trekken («chietclubs, wa pensmeden, patroonmakers en b.v. fabrikanten van vilten hoe den) schadevergoedingseisen je gens professor Delille zullen in dienen. De Sowjet-ambassadeur in Wa- voorlegt aan president Eisenho- Volgens de Gazet van Antwer pen zou de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland voornemens zijn zich uit het politieke leven terug te trek ken. Van Zeeland zou de functie aan vaard hebben van vice-president van de Brufina, de industriële taak van de Ibank van Brussel en hij zou voorbestemd zijn de tegen woordige graaf De Lannoit als president van deze maatschappij op te volgen, aldus het blad. DIENSTPLICHT. shington Georgi Zaroebin, heeft woensdag een bezoek gebracht aan president Eisenhower, om hem een persoonlijke boodschap van de Sowjet-premier, maar schalk Boelganin, te overhandi gen. De ambassadeur had dins dag om dit onderhoud verzocht. Het bezoek duurde 17 minuten. Het bericht omtrent deze bood schap heeft grote belangstelling gewekt. Fotografen en camera mannen, verslaggevers en radio journalisten hadden zich bij het Witte Huis opgesteld. Zaroebin werd onmiddellijk toegelaten tot dat deel van het Witte Huis, waar president Eisen hower zijn kantoren heeft. Na afloop van het bezoek zei Zaroebin, dat 't onderhoud „zeer goed" was geweest. Het Witte Huis heeft medege deeld, dat de „persoonlijke bood schap" een „vriendschappelijke brief'' is, met bepaalde denkbeel den welke premier Boelganin Volgens mededeling van het Britse ministerie van Arbeid zijn de lonen in Engeland het afge lopen jaar met 7 procent geste gen en bleven hiermede even voor op de stijging der kosten van levensonderhoud. Volgens het ministerie hebben bijna 12 miljoen arbeiders het afgelopen jaar loonsverhogingen ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 5 miljoen pond sterling per week. Voorts werd voor bij na 180.000 arbeiders de normale werktijd verminderd met onge veer 1% uur per week. Het gemiddelde niveau van de kleinhandelsprijzen is in het af gelopen jaar met ongeveer 6 °/o gestegen. Ongeveer de helft van de stijging was te wijten aan een stijging van ongeveer 8 in het gemiddelde niveau der prijzen voor levensmiddelen. De kosten voor brandstoffen, verlichting, huishoudelijke artikelen en vele andere artikelen hebben aan zienlijke stijgingen ondergaan. De sterk gezwollen Australi sche rivier de Condamine heeft donderdag haar loopt plotseling gewijzigd, waardoor 95 inwoners van het 400 km ten Z.-W. van Melbourne gelegen dorpje Conda mine geïsoleerd zijn. 75 andere dorpelingen zijn reeds naar el ders overgebracht. Het ministerie deelt voorts mede, dat in 1955 als gevolg van stakingen bijna 3,8 miljoen werk dagen verloren zijn gegaan of ongeveer 1,3 miljoen meer dan in 1954. Bij deze stakingen wa ren bijna 671.000 arbeiders be trokken of ongeveer 221.00 meer dan in 1954. Het grootste aantal stakingen vond plaats in de ko lenmijnen en deze waren oorzaak van ongeveer Vs van het totale verlies aan werkdagen. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER- NEUZEN brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aan vraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 24 januari 1956, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd.. Tegen deze uitspraak kan iede re belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan voor zover het door deze in te stellen beroep be treft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen be slissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als on herroepelijk beschouwd. Het tot Hare Majesteit de Ko ningin te richten beroepschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn, moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op de afdeling militaire zaken van de secretarie dezer gemeente. Terneuzen, 25 januari 1956. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Vereid uit heilbot- en kabeljauwlevers BOTSING VEROORZAAKT ONDANKS INTREKKING RIJBEWIJS. Opnieuw dronken achter het stuuir. „Een zeer ernstig feit. Ik vraag tegen verdachte 3 maan den gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar", dit zei de officier van justitie mr. G. R. Nube tot de leden van de recht bank te Amsterdam over de 30-ja. rige kelner F. N. G. uit Hilversum die kort nadat hij tot 2 weken ge vangenisstraf en intrekking van 't rijbewijs voor 2 jaar was ver oordeeld wegens dronken auto rijden, opnieuw achter het stuur van een .(gehuurde) auto was gaan zitten en een aanrijding in Hilversum had veroorzaakt na het drinken van negen borrels. Op 2 October van het vorige jaar was de man veroordeeld en op 26 October reed hij tegen een langs de trottoirband van de Ha venstraat in Hilversum gepar keerd staande bestelauto. „Hij gaf na de botsing op nieuw gas en botste nog eens tegen de bestelwagen. Hij rook behoorlijk naar sterke drank en had een waggelende gang. De man weigerde zich te onderwer pen aan een bloedproef", zo ver telde de als getuige gehoorde agent van politie J. Engelsman. „Ik heb slechte ogen en ik kon door de regen de bestelauto niet zien" verweerde verdachte zich. Hij gaf de feiten wel toe. Dé officier zei in zijn requisi- Ook de Westduitse Lufthanse overweegt thans de mogelijkheid straalvliegtuigen voor de over zeese diensten te gebruiken. Het bestuur der maatschappij zal deze kwestie binnenkort bespreken. Naar de mening van Duitse en buitenlandse deskundigen zullen uiterlijk in 1960 op alle belang rijke routes van het internatio nale luchtverkeer straalvliegtui gen worden gelbruikt. De Lufthansa gebruikt op haar transatlantische dienst 4-motorige Super Constellations. Behalve de Swiss Air is zij de enige Europese luchtvaartmaatschappij, die nog geen straalvliegtuigen heeft be steld. wer met het verzoek cm deze na der te bestuderen „in het belang van de bevordering van de vre de". Een woordvoerder van het Wit te Huis zei, dat Boelganin en Eisenhower na de Geneefse con ferentie steeds brieven hebben gewisseld. Hij kon niet zeggen of en wanneer de brief zou worden gepubliceerd. toir, dat de man zijn huwelijks moeilijkheden, zoals die in het rapport zijn omschreven en zoals zijn vader die als getuige a dé charge had uiteengezet voor de rechtbank, niet moet afreageren in het gebruik van sterke drank. Dit ongeval had slachtoffers kun nen kosten. De advocaat, mr. Reijinga uit Hilversum, wees op het bewogen leven van de man, eerst als jon geman uit Duitsland, toen als kellner bij de Ibevrijdingsfeesten, waar hij het drinken heeft ge leerd en later in Indonesië, waar de drank eveneens invloed op hem had. Hij vroeg clementie wegens de huwelijksmoeilijkheden en we gens het feit, dat hij niet meer werkzaam zal zijn in de Horecaf- bedrijven, waar hij te veel in aan raking met de drank is geweest. De rechtbank zal op 8 februari uitspraak doen. AUTO BESTUURD ONDER IN VLOED VAN STERKE DRANK. Een maand gevangenisstraf. De rechtbank te Alkmaar heeft de veehouder C. P. uit Beemster, wegens 't besturen van een auto onder invloed van sterke drank, conform de eis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De veehouder had op 13 dec. na een bezoek aan de Purmeren- der markt onder de invloed een auto bestuurd. Nadat hij een paaltje had omyer gereden werd hij door een politieagent aange houden, die, om erger te voorko men, de man mee nam naar het politiebureau. Dr. Theodore von Karman, voorzitter van de adviesgroep van de Noordatlantische verdragsor ganisatie voor wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling op luchtvaartgebied, heeft in New York meegedeeld, dat alle West duitse geleerden, die meegewerkt hebben aan de ontwikkeling van de V-1 en V-2 raketten welke in de tweede wereldoorlog zijn gebruikt, in april te Münohen bijeen zullen komen voor een studiecursus, georganiseerd door de Noordatlantische verdragsor ganisatie. Dr. Von Karman zei dit op een bijeenkomst van het instituut voor luchtvaartwetenschap. Eerder was dodt twee officie ren van de afdeling geleide pro jectielen van de Amerikaanse luchtmacht meegedeeld, dat de V. S. thans een lange-afstands- projectiel hebben met 'n atoom lading, waarvan de explosieve kracht groter is dan die van alle in de tweede wereldoorlog uit gegooide bommen. Het gebruik van dergelijke projectielen bete kent, dat een zeer grote nauw keurigheid niet meer zo belang rijk is, aldus het verslag. Generaal Tsjoeikof, bevelheb ber van het militaire district van Kiëf, heeft op een partijconfe rentie in de Oekraine verklaard, dat de Sowjet-Unie de Ver. Sta ten heeft ingehaald op het ge bied van produktie van water stofwapens. Volgens in Moskou ontvangen persberichten zei Tsjoeikof, dat „het Amerikaanse monopolie op het gebied van atoomwapens reeds lang geleden geliquideerd is". Op het gebied van waterstofwapens „de Sow jet-Unie de Ver. Staten voorbij gestreefd is", zo zei hij. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. President Coty heeft donder dagochtend zijn besprekingen met het oog op de vorming van een nieuwe regering voortgezet. Als eerste ontving hij oud-pre mier Edgar Faure, voorzitter Van de groep van linkse republikei nen (Rassemblement des Gau- ches Républicains). Dr. Dingle is er, met andere medewerkers van een organisa tie, die de schoonklinkende naam draagt van „American Commis sion on Acute Respiratory Disea ses", in geslaagd vier verschillen de soorten van verkoudheid te veroorzaken bij proefpersonen, die zich voor dit onderzoek vrij willig hadden aangemeld. Ook in Engeland is men al ja ren bezig de verkoudheidsziekte op soortgelijke wijze te bestude ren. Het Harvard ziekenhuis te Salisbury heeft al een ervaring, die zich uitstrekt over enige dui zenden van zulke vrijwillige proefkonijnen. Terwijl wij ge wone mensen van elk open raam pje in trein of bus de meest el lendige kwalen oplopen, bleek men daar in Salisbury 40 van de proefpersonen onmogelijk ver kouden te kunnen krijgen. BESLIST GEEN GRIEP. Iedereen weet natuurlijk, wat verkoudheid is. De verstopte neus, het branden in de keel, de hoofdpijn, dikwijls ook het tra nen van de ogen en een gevoel van algemeen onwelzijn, dat zijn immers zulke overbekende ver schijnselen, dat iedereen bij zich zelf en anderen de juiste diag nose zonder mankeren kan stel len. Intussen is daarmee over het wezen van deze ziekte natuurlijk nog niets gezegd. Het begrip „verkoudheid" is over het alge meen nog steeds onvoldoende omschreven en tegenover andere aandoeningen is deze stoornis maar zeer gebrekkig afgebakend. Zo wordt geregeld nog ver koudheid met griep verwisseld en dat is ook best te begrijpen, want de symptomen vertonen veel overeenkomst. Het is pas betrekkelijk korte tijd, dat de wetenschappelijke onderzoekers de oorzaak van verkoudheid en van griep uit elkaar weten te houden. ZEVENDUIZEND. Enige jaren geleden ontdekte men de verwekker van de ver koudheid: het is een virus of smetstof. Voor het uitbreken van een verkoudheid echter is meer nodig dan alleen de aan wezigheid van deze smetstof. Om te beginnen zijn er grote individuele verschillen in ontvan kelijkheid voor het verkoudheids- virus. Dat is bij onderzoekingen in het hierboven genoemde Har vard ziekenhuis onomstotelijk be wezen. Voorts is bij een verkoudheidSr enquête, die al jaren geleden in ons eigen land werd gehouden, duidelijk aan het licht getreden, d,at een plotselinge daling van de luchttemperatuur steeds grote velrkoudheidsgolven met zich meebrengt. Ongeveer 7000 mensen verleen den aan deze enquête hun mede werking, uitvoerig deed een ieder verslag van zijn eigen wel en wee. De binnengekomen berich ten zijn met grote zorgvuldig heid bewerkt. VOETJE VOOR VOETJE. Al met al is men over de ver koudheid nog maar vrij slecht ge ïnformeerd. Deze zo veelvuldig voorkomende kwaal stelt de we tenschappelijke wereld nog steeds voor tal van raadselen. Het wetenschappelijk onderzoek over de plaag, die verkoudheid heet, vordert slechts voetje voor voetje. Dr. H. W. 9CALONGNE. (Nadruk verboden.) De officier van justitie eiste tien dagen gevangenisstraf. ,,'tMoet nu maar eens uit zijn", zei hij. „Er is met deze verdachte al van alles geprobeerd. Wie niet horen wil, moet voelen." De rech ter was het daar helemaal mee eens. Tien dagen kreeg de man, conform het requisitoir. De verdachte wierp een zorge lijke blik uit het raam, waar een winters regentje de kale boom takken kil deed glanzen. Toen zei hij: ,,'t Is zulk beroerd weer bui ten. Zou ik die tien dagen niet meteen kunnen uitzitten? In de gevangenis is 't lekker warm." Zo'n beroep op de gastvrijheid van de staat wordt maar zelden gedaan en de officier zag daarom allerlei moeilijkheden. „Kan dat dan maar zo?", vroeg hij. „Je vrouw moet toch weten, waar je Ibent?" De man wuifde dat bezwaar weg. Hij had 's morgens, toen hij van huis ging, al aangekondigd, dat hij pas over een paar weken terug zou komen. De officier bleef bezwaren zien. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft donderdag ver klaard, dat de berichten in de pers volgens welke Egypte het Brits-Amerikaanse aanbod voor financiële hulp ten toehoeve van de bouw van de Nijldam bij As suan zou hébben verworpen, on juist zijn. Op de vraag of Enge land enig bericht had ontvangen, dat de Egyptenaren mogelijk het Brits-Amerikaanse aanbod zouden aanvaarden heeft de woordvoer der geantwoord, dat de huidige positie is, dat van Egypte nog geen antwoord op het Brits-Ame rikaanse voorstel werd ontvan gen. Of er wel plaats was in het huis van bewaring, vroeg hij de par ketwacht. Die trok zorgelijke rim pels in zijn voorhoofd, ,,'t Is wel erg druk achter", zei hij. „Heren", zei de verdachte, „ik zou het toch wel graag willen als het even kon." De rechter wist raad. Hij kon de onmiddellijke gevangenneming van de verdachte gelasten. Dan gaat zo iemand de kast in, of er plaats is of niet. „Nou edelachtbare", zei de ver dachte, „als u me dat plezier zou willen doen, zou ik het erg pret tig vinden." Nu, de rechter wilde wel. En zo kreeg deze verdachte tien dagen gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Hij was gedagvaard omdat hij als opkoper van oud ijzer bij een boer een veldsmidse van het erf had gehaald. Het ding was nog geen twee rijksdaalders waard, maar de eigenaar was er erg aan gehecht omdat het een familie stuk was. En nu is het erfstuk als schrobt naar de hoogovens ge gaan. „Jongen", zuchtte de officier, „waarom ga je toch niet werken. Er is toch wel een baantje te krij gen bij een of andere fabriek?" „Baantje?", riep de man vol afschuw. „Maar dan moet ik al tijd of dezelfde plaats blijven wo nen. En de hele dag tussen vier muren blijven zitten. En op tijd beginnen. Nee, laat mij maar zwerven. Ik héb nu een mooi vrij leven en dat hoop ik te houden ook." Verdere pogingen om de man op het goede pad te helpen, ble ven toen maar achterwege. „Dank u beleefd heren voor de vlotte be diening", zei de verdachte toen de parketwacht hem wegbracht en „tien dagen!", riep hij in de gang tegen een kennis, die blijkbaar de boodschap naar zijn huis moest brengen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5