Binnenlands nieuws Firma P. J. M HF SANDE HU polite Eric de Noorman - De goudemdroom Wat brengt de Radio Eierenprijskaarting oeken Chroesjtséf over Eisenhower Canada en het Midden-Oosten argent t JJJ.v.d. GRIEK Kantoorartikelen KAPPERSBEDIENDE DE TERUGGAVE VAN PORKKALA Haven die door Sowjet-Unie 99 jaar werd gepacht DE PARIJSE DAKLOZEN Bogen van Seinebrug voor bewoning gereed gemaakt Dertig medestanders van Afobé Pierre, de kampioen van de Pa- r ïjse daklozen, hadden in de nacht van woensdag op donderdag twee bogen van een Seinebrug met kachels e.d. voor „bewoning" ge reed gemaakt. Twee dakloze ge zinnen waren er terstond in gaan huizen, maar zij gingen donder, dagochtend weer heen na een be spreking van de politie met lei ders van Abbé Pierre's beweging. 23-37 DE TOESTAND OP CYPRUS Geen strafvermindering De boodschap van Boelganin aan Eisenhower Protest van Oostduitse Lufthansa tegen propagandaba! Ions BEURSOVERZICHT Kleurloze markt door gebrek aan activiteit NABEURSKOERSEN Gevolgen van de Australische havenstaking AGENDA DE BRITSE HANDEL MET CHINA WIJ KUNNEN U BEWIJZEN Let volgende week op de grote Pré-advertentie in de krant met alle bijzonderheden Spaar de bovenklepjes van de pakjes, want die hebt U nodig. --mar 'vS> Op de Sowjetrussische ambas sade te Helsinki zijn donderdag de documenten getekend, waarin het teruggeven van de Finse ha ven Porkkala na de oorlog, met een omringend stuk land, voor 99 jaar door de Sowjet-Unie gepacht, zulks als onderdeel van het Fins- Russische vredesverdrag, aan Finland, is vastgelegd. 23. Aanmoedigende kreten slakend, ren nen Eric en zijn twee getrouwen naar voren en Svein begint drif tig mee te schreeuwen als hij ziet wie hem ter hulp komen. Eric's aanval richt zich allereerst op de krijgers, die zich rechts van Sveins schuilplaats bevinden, want deze vormen een belemmering op de weg naar het strand, waar hun roeibootje ergens moet liggen. Maar dan treedt de linkergroep hen in de weg en er ontstaat een gevecht, waaraan Svein, ondanks zijn ver wonding, van harte meedoet. Eric merkt het gauw, dat hun tegenstanders, al zijn ze ook in de meerderheid, lang geen ervaren /echters zijn. Dit geeft hem hoop, dat zij er zich doorheen kunnen (Md slaan vóór de hoofdmacht te voor schijn komt. Zijn hoop wordt echter vernie tigd, als Axe een luide alarmkreet slaakt. Een vlugge blik zijwaarts doet de Noorman zien, dat de krijgers, waartegen Svein gevochten heeft, vanuit de kloof komen aansnellen. „Lopen," schreeuwt Eric. „Terug". Hoewel dit niet erg naar de zin is van Svein, die zich geweldig met deze vechtpartij vermaakt, geven de mannen ogenblikkelijk aap zijn bevel gehoor. Enkele welgerichte zwaardhou wen doen de dichtstbijzijnde tegen standers achteruittuimelen en dan zetten zij het op een lopen, met de hele haveloze bende, aange voerd door de sombere Vikings- zoon, op hun hielen. „Waar rennen we eigenlijk heen, Noorman", hijgt Svein opstandig. „Wat is dat nou voor een doelloos gedoe, laten wij het liever uit vechten". Zwijgend rent Eric voort, maar in zijn hart weet hij dat Svein ge lijk heeft. Ze zijn reddeloos ver loren. ZESTIEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. Donderdagmorgen zijn op de Maastrichterweg tussen Roer mond en Herten een autobus van het garagebedrijf S. uit Blerick en een vrachtauto uit Maastricht met elkaar in botsing gekomen. De autobus vervoerde een aan tal jonge mijnwerkers uit het ge bied tussen Swalmen en Lottum in Noord-Limburg. Vijf van deze jonge O. V. S.'sers werden zwaar gewond en elf licht. De bestuur- ier van de vrachtauto liep een schedelbasisfractuur op en zijn mederijder werd eveneens zwaar gewond. De materiële schade was zeer groot. Het verkeer op de rijks weg was geruime tijd gestremd. Het ongeluk gebeurde toen een mijnbus der firma O. uit Roer mond ter plaatse wilde stoppen. Achter deze bus reed de vracht wagen uit Maastricht. Uit de tegenovergestelde richting nader-' de de bus met de jonge mijnwer kers. De vrachtauto week uit naar links om de steppende bus te passeren en reed pardoes in •p de bus met de jonge mijnwer kers. De botsing kwam zó hard aan, dat de motor van de autobus van het chassis werd gereden en die van de vrachtwagen naar ach teren werd gedrukt. Het is een dubbeltje op z'n kant geweest dat beide chauffeurs het over leefd hëbben. Door de schok wer den de jonge mijnwerkers, allen in de leeftijd van 14 tot 20 jaar, door de bus geslingerd. Politie en medische hulp waren snel ter plaatse. De jonge mijnwerkers werden wel naar hun werk ge bracht, maar kregen een vrije dag om van de schrik te beko men. De beide auto's werden in beslag genomen. JEUGDIGE DIEVEN (RINGEN OP OORLOGSPAD. In de afgelopen weken heeft de Schiedamse politie verschei dene arrestaties moeten verrich ten onder wat men zou kunnen noemen „jeugdig Schiedam." Herhaaldelijk bleek, dat jon gens van acht tot tien en ook van twaalf jaar zich in groepjes had den verenigd om kleine dief- stallen uit te voeren in een wa renhuis en grote winkels. Voorts bleken automaten een dankbaar operatieterrein, waarop de jon gelui een merkwaardige handig heid ten toon spreidden. Dezer dagen hield de Schie damse politie, die een hardwer kende jeugdbrigade heeft, een groep van zeven jochies aan, die naar het onderzoek aan het licht bracht voor meer dan ƒ400 aan allerlei voorwerpen, geld uit automaten en snoepgoed gestolen had. Het gestolen geld werd di- riet in snoepgoed omgezet en kon dus niet achterhaald worden. De zeven jongens werden op het po litiebureau gebracht, onder han den genomen en vervolgens aan hun respectievelijke ouders mee gegeven. Drie van deze jeugdige diefjes zijn inmiddels zonder blikken of blozen doorgegaan en zetten de serie kleine inbraken voort, waaraan zij en anderen zich in de laatste tijd eveneens schuldig hebben gemaakt. Het drietal werd op heterdaad betrapt toen het bezig was in de Sint Mariaschool aan de Fahren- heitstraat. Op weg naar deze school bleken de knaapjes zich nog het een en ander toegeëigend te hebben, n.l. broodjes uit een bakkerskar, twee petten uit het portaal van eeh woning, limona de uit een in de straat onbeheerd staande wagen, een trommeltje brood uit een fietstas en manda rijnen van een groentenkar. De politie overweegt nu wat haar in 't geval dezer hardnek kige delinquentjes te doen staat. De Britse gouverneur van Cy prus, veldmaarschalk sir John Harding, is donderdag per vlieg tuig uit Groot-Brittannië, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Britse regering, in de Cy prische hoofdstad Nicosia terug gekeerd. Sir John deelde mee, dat hij spoedig contact met aartsbisschop Makarios zal opnemen voor het organiseren van een volgende be spreking, waartoe bij hun vori ge onderhoud was besloten. Hij noemde berichten, als zouden er meningsverschillen tussen de Britse regering en hem bestaan, „absoluut onwaar". Te Nicosia weigerden gymna siasten van Griekse afkomst de lessen te volgen, uit protest te gen de behandeling van gevan gen landgenoten, die in 'n kamp in de omgeving van de hoofdstad worden vastgehouden. Vanaf het schoolgebouw bekogelden zij po litie en militairen met stenen, waarop deze hen met traangas bestookten. De secretaris van de Stywjet- russische communistische partij, Nikita Chroesjtsjef, heeft „zeer hartelijk" over president Eisen hower gesproken bij de ont vangst van Marshall MacDuffie, een Newyorkse advocaat, die in '46 directeur van de Unnra in de Oekraine was. Chroesjtsjef her innerde aan het wederzijdse ver trouwen gedurende de oorlog. De Sowjetleiders wisten dat Eisen hower altijd zijn woord hield, zo zei hij. Op een vraag van MacDuffie antwoordde Chroesjtsjef, dat de dezer dagen gedane verklaring van generaal Tsjoeikof over Sow jetrussische voorsprong op het gebied van waterstofwapens een antwoord vormde op verklarin gen van de voorzitter van de Amerikaanse stafchefs, admiraal Radford, en van Dulles en ande ren. Hij voegde daaraan toe: Ik moet zeggen dat Eisenhower der gelijke dingen niet heeft gezegd. Tsjoeikofs woorden, aldus Ni- De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft woensdag in het Lagerhuis in Ottawa verklaard, dat Canada tracht van een buitenlandse re gering instemming met publika- tie van de volledige bijzonderhe den van Canada's wapenleveran ties aan het Midden-Oosten te verkrijgen. Welke deze regering was, zei hij niet. Pearson verklaarde, dat hij geen volledige bijzonderheden over de Canadese wapenleveran ties geven wil, gezien de terug houdendheid van een buitenland se regering, die uit veiligheids overwegingen ongaarne publika- tie van de gegevens ziet. Canada tracht deze regering er echter van te overtuigen, dat de veilig heidsoverwegingen niet zo be langrijk zijn als overwegingen die pleiten voor publikatie. Eerder had de minister meege deeld, dat Canada in de afgelo pen twee jaar wapens ter waar- De Mexicaanse autoriteiten heb ben een verzoek van Jacques Mo- nard, de moordenaar van Trots ky, om vrijlating verworpen. Monard werd in Maart 1941 wegens de moord veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij had gehoopt ,dat hij, nu hij twee derden van de straf uitgezeten heeft, wegens goed gedrag vrij gelaten zou kunnen worden. Het verzoek is o.m. afgewezen omdat Monard volgens de auto riteiten in het geheel geen be rouw over zijn daad heeft ge toond. de van drie miljoen dollar aan Egypte en Israël heeft geleverd. Hiervan kwam bijna 800.000 dol lar voor rekening van Egypte, voornamelijk voor aankoop van 15 lesvliegtuigen. Het Canadese persbureau meld- hebben, dat de kwestie van het Midden-Oosten waarschijnlijk het belangrijkste punt zal vor men bij besprekingen die de vol gende maand gevoerd zullen worden tussen de Britse premier, sir Anthony Eden, en de Cana dese leiders. Eden zal na zijn be zoek aan Washington een bezoek van vijf dagen aan Canada bren gen. Hij wordt 3 februari in Ot tawa verwacht. Sir Anthony zal tijdens zijn be zoek een toespraak houden in het Canadese parlement. kita Chroesjtsjef, bewijzen mijn verklaringen dat het onmogelijk is dat de zaak zo doorgaat, maar dat wij tot ontwapening moeten komen en er over moeten na denken hoe een nieuwe oorlog vermeden kan worden. Chroesjtsjef zei tot MacDuffie dat de Sowjet-Unie geloofde dat de „golf van ontspanning" van na de conferentie van Genève nog zou 'toenemen. De Sowjet leiders, die de topconferentie van Genève hadden meegemaakt, wa ren ervan overtuigd dat de Ame rikaanse leiders met inbegrip van Eisenhower geen oorlog wensten en evenzo Eden en Fau- Hoewel de inhoud van de bood schap van premier Boelganin aan president Eisenhower nog alleen maar in een beperkte kring te Washington bekend is, bestaan er aanwijzingen dat het schrijven bedoeld is om het Amerikaanse staatshoofd vriendelijk en ver zoeningsgezind' te stemrpen te genover de Russische leiders, nu hij binnenkort met premier Eden maatregelen gaat bespreken om iets tegenover het jongste optre den van de Sowjet-Unie in het Midden-Costen en Azië te stel len. Men acht het te Washington mogelijk, dat maarschalk Boel ganin met zijn boodschap de weg wil effenen voor een tweede con ferentie van regeringsleiders in de „geest van Genève", aldus Reuters correspondent Paul Scott Rankine. Voor het huis van de Argen tijnse conservatieve leider Ose Antonio Mercado te Cordoba, is woensdag een bom ontploft. De politie meent, dat deze en ande re recente terreurdaden verband houden met mijnwerkers met ontslag be dreigd om dat de kolenboten niet kunnen varen. In de staat Vic toria zal binnenkort een gasdis tributie moeten worden inge voerd. De reders in Melbourne heb ben verklaard dat zij niet recht streeks met de havenarbeiders willen onderhandelen. De staking is maandag uitgebroken. De sta kers willen meer loon. De Oostduitse Lufthansa ver wacht, dat de internationale luchtvaartorganisaties maatrege len zullen nemen tegen de bal lons met propagandamateriaal, die in West-Duitsland opgelaten worden. Zij vormen een gevaar voor de luchtvaart, aldus heeft Arthur -Fieck, directeur van de Oostduitse staatsluchtvaartmaat- schappy woensdag in Berlijn ver klaard. (In Tsjecho-Slowakije zijn de vorige week enige vluchten naar De Amsterdamse Effectenbeurs heeft donderdag van een enigs zins onbehagelijke stemming blijk gegeven. New York was woens dag vrij vast maar hiervan ging geen enkele stimulans uit. Zowel publiek als beroepshandel lieten donderdagmiddag verstek gaan en voornamelijk wegens het ge brek aan affaire liepen de koer sen achteruit. Vooral Unilever had enig aanbod te verwerken en het margarineconcem liep niet minder dan ruim 6 punten achter uit tot 340. AKU en Philips deden het weliswaar iets kalmer aan. maar zagen zich toch circa 4 pun ten ontgaan. Kon. Olie daalde van 630% tot 628 Voor aandelen Hoogovens daarentegen heerste wat meer belangstelling. De oude en nieuwe aandelen werden resp. geadviseerd op 295 en 285 het geen iets hoger is dan op basis van de claimprijs van woensdag viel te berekenen. De Indonesische sector kon zich donderdagmiddag betrekke lijk goed handhaven. Vooral Ver. Deli was licht gevraagd en trok 2 punten aan. Amsterdam Rub ber goed op peil doch HVA een. fractie luier. Aandelen N.LS.U- werden 8 punten lager geadvi seerd wegens de stopzetting van de Eerste Zeeuwsche Vlasspinne rij, 'n onderneming waarin de N. I.S.U. grote financiële belangen heeft. De scheepvaartafdeling had eveneens een vrij lusteloos verloop. Bij opening konden de meeste noteringen zich goed handhaven, doch later op de mid dag liepen de koersen hcht ach teruit. De verliezen hier bleven echter beperkt. Guldensbeleggin gen stil en een kleinigheid Ibeter voor de staffellening 1947. Pro longatie 2% procent. Int. Conc. Industrie 6v.„ vc, Scheepvaart komplot, dat aan het eind van de mogelijke gevaar dat de propa- Banken ïeri verucLuu praag afgelast na waarschuwin- een Peromstisch gen van autoriteiten tegen het Kon. Olie: 627—631 slot 629 (628%) A.K.U.: 315—317 slot 315 (315%) Philips: (332%) 333—334% slot 333 Unilever: 341—343 slot 341 (340%) Nw Philips: 325 slot 325 (325) afgelopen week verijdeld werd waarbij meer dan 200 arrestaties in Buenos Aires en de provincie werden verricht. Berichten over de arrestatie van de voormalige president, ge neraal Lonardi, zijn van bevoeg de zijde woensdag tegengespro ken. In een officieel bulletin is zijn bevordering tot luitenant- generaal, de hoogste rang in het Argentijnse leger, bekend ge maakt. Generaal Londardi zou in de Verenigde Staten een medische behandeling ondergaan. BEURSINDICE6. 24/1 25/1 260. 266.03 271.01 268.19 162.94 163.75 163.34 163.21 165.62 166.25 163.00 162.36 163.63 gandaballons voor de luchtvaart ind. fondsen 148.24 150.41 150.78 Kunnen opleveren). In vele indusstrieën in Austra lië is aan arbeiders ontslag aan gezegd omdat er als gevolg van de nationale havenstaking geen werk meer is. Zo worden 10.000 VRIJDAG 27 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Ciske de Rat". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Ciske de Rat". ZATERDAG 28 JANUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Ciske de Rat". Concertgebouw, 8 u., „At- tila". Café v. d. Vliet, Baandijk, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 2 en 4 uur: De Koninklijke reis; 6.30 en 9 u.: „Vadertje Langbeen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: „Ciske de Rat". Algemeen 209.51 212.47 212.31 Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft donderdag ver klaard, dat het ministerie zich niet bewust is van feiten die Ame- j rikaanse beschuldigingen, vol- 1 gens weike Engeland 'n ./belang rijke bijdrage levert aan de Chi- nese oorlogseconomie", zouden kunnen staven. Deze beschuldi gingen waren woensdag geuit door een subcommissie van de Amerikaanse senaat. De Britse handel met commu- nistisch-China is weliswaar gro ter geworden, zo zei hij, doch het is een legale handel in niet-strate- gische goederen. Arts, Terneuzen Vrijdag (na 2 uur) Zaterdag en Zondag AFWEZIG. a.s. zaterdag 28 januari Aanvang 7.30 uur. F. v. d. VLIET Baandijk 1, Terneuzen Firma P. J. VAN DE SANDE Aankomende gevraagd voor West Z.-V. Brieven onder No. 252, Bu reau van dit blad. dat een actie-tekening in Uw étalage, adver tenties, folders etc. min stens 10 X meer „kij kers" trekt. Neemt U ook eens proef, zult over 't resultaat hoogst tevreden zijn. Atelier G. DEN BOER, Goes Blanckstr. 10, Te!. 2663. ZATERDAG 28 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de huisvr.; j 9.80 Gym. voor de vrouw; 9.101 ehram. (9.35—9.38 Waterstanden); i 18.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding;! 10.20 Voor de arbeiders in de con- tinubedrijven; 11.35 Pianorecital; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinbouwmeded.12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Muzi kale caus.; 14.50 Dansmuz 15.15 Streekuitzending; 15.40 Olympi- sehe winterspelen; 16.00 Kamer orkest; 16.45 Caus.; 17.00 Lichte muz.; 17.30 Act.; 18.00 Nieuws en c-omm.; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Re geringsuitzending; 19.00 Artistie ke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Toespraak; 19.55 Causerie; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Lichte muziek; 22.30 Samenzang; 22.40 Hoorsp.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Cram;; 7.15 Koorconc7.45 Morg -gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gran: 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Dans muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Koorconcert; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Fanfare-orkest; 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Simple music; 18.15 Joum. overz.; 18.25 Gram.; 18.30 Van het Binnenhof; 18.40 Instr.. octet; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 20.00 Lichtbaken; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gevar. progr.; 21.45 Hoor spel; 22.05 Cabaret; 22.35 Wij lui den de zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.25 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-alma nak; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 15.45 Accordeonmuz.16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuz.; 16.30 Gram. 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische ge zangen; 17.30 Koorconcert; 18.00 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.45 Omroep-om- meganck; 21.15 Gram.; 21.30 Am us. muziek; 22.00 Nws; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek; 23.45 Gram. GROTE SORTERING ROMANS REISVERHALEN JONGENSBOEKEN MEISJESBOEKEN NOORDS TUAAT 17 TERNEUZEN a r Vtoo i tooi" zomer met vacantie! V •ka V*.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3