Uit de Provincie Kent U het verschil tussen haring en zalm De viering van het „feest der republiek in India De herbewapening van West-Duitsland Benelux zal met betrekking tot intereuropese handel als een geheel optreden Het geheim van de zeven schoorstenen De regeringsvorming in Frankrijk i Voorlopige zetelverdeling Indtfne'ifsche parlement De Japans-Russische besprekingen MINISTER ALGERA NAAR SCHOUWEN- DUIVELAND Voor een werkbezoek De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal op woensdag 1 februari a.s., juist drie jaar na de ramp, een werk bezoek aan Schouwen-Duiveland brengen. De bewindsman zal zich bezighouden met de waterverde diging van het eiland, terwijl eveneens de kwestie van de zo genaamde delingsdijk door het eiland besproken zal worden. TERNEUZEN. SOEPEN HOEK. ZAAMSLAG. (HtCKSN im AXEL. SLUIS. ZIERIKZEE Lii eeheel India werd donder-'de Nehroe dat hierin vooral de verschillende maatschappelijke taÏ h^t SarÏÏ hes^.. der re-nadruk was gelegd op de produk- instellingen strikt naleven Daar- nuhliek gevierd. In Nieuw-Delhi tie van levensmiddelen voor de naast kunnen onze betrekkingen geschiedde dit met grote pracht bevolking, doch dat in het twee- op het gebied van handel, weten, en oraal en met een militaire pa- de vijfjarenplan 't accent op ont- schap en cultuur verder worden rade, welke werd bijgewoond door wikkeling der zware industrie zou ^wikkeld, daar dit! b^aagt tot president Bajendra Prasad, pre mier Nehroe en leden van het corps diplomatique. Na de militairen kwamen wa dische staten. Tevens vond de, reeds tradio- neel geworden, uitreiking van on derscheidingen door president Prasad plqpts. Deze onderschei dingen dragen dichterlijke na men, als de „orde van de schitte rende lotusbloem", die van de „prachtige" en die van de „luister, rijke lotusbloem". Onder hen, die onderscheiden werden, bevond zich de gezagvoerder van het In dische vliegtuig „Kasmir Prin cess", dat 11 april 1955, op een vlucht van communistisch China naar Bandung, met leden der communistisch-Chinesfe, delega tie naar de conferentie, die daar komen te liggen. bevordering van het wederzijdse Sprekende over de Indische begrip tussen onze volken. Wij i n uitenlandse politiek wees Nehroe India zullen op grote schaal de met nadruk op de „gelukkige uit- studie van de Russische taal aan- werking van de conferentie van moedigen", gens, met voorstellingen uit het Bandun„ op de internationale si-1 De correspondent van de „Prav volksleven in de verschillende In- tuatie»; waaraan hij onder meer da" bracht eveneens de geluk toevoegde: „Het zal echter nood- wensen van het Sowjet-volkxjver zakelijk zijn de onafhankelijkheid ter gelegenheid yan de viering der Aziatische landen nog meer van 't feit, dat India zes jaai gel®" te versterken". den een onafhankelijke republiek In antwoord op de vraag van werd. de „Pravda"-correspondent: „Wat Naar aanleiding hiervan zond zou er gedaan moeten worden Nehroe een vriendschapsbood- voor een verdere ontwikkeling schap aan het Sowjetrussische van de vriendschappelijke (betrek- volk, waarvan het slot luidt,,Het kingen tussen India en de Sow-1 Verheugt mij, dat de vriendschap jet-Unie, waarvoor de basis is ge- tussen onze landen groeit cn ik legd tijdens het recente bezoek ten van mening dat dit in de toe van premier maarschalk Boelga- komst nog meer het ge\al a 1 nin en partijsecretaris Chroesj- zijn. Ik hoop dat onze samenwer- tsjef aan India?" antwoordde king niet slechts ten voordeel Nehroe: „Onze beide landen moe- van onze beide landen zal strek ten in de eerste plaats de begin- ken, doch dat hierdoor ook de selen van het vreedzaam naast vrede in de gehele wereld ver toen werd gehouden, aan boord elkander bestaan van staten met sterkt zal worden" door sabotage omlaag stortte. Slechts in Bombay wordt, na de wanordelijkheden der laatste dagen, geen feest gevierd. Er hangt een sfeer van rouw in de stad, waar défilé's en feestelijk heden vedboden zijn. Staatshoofden van talrijke lan den zonden gelukwenstelegram- Ttien aan president Rajendra Pra- sad. Onder hen bevonden zich president generaal Eisenhower der Verenigde Staten, het staats hoofd van communistisch China, Mao Tse Toeng, en Sowjetrussi sche staatslieden. Onderhoud tussen Nehroe en „Pravda"-correspondent. Radio-Moskou meldde donder dagochtend dat premier Nehroe van India woensdag j.l. te Nieuw Delhi een onderhoud heeft toege staan aan een speciale correspon dent van de „Pravda", waarin hij een aantal vragen, die betrekking hadden op de binnenlandse toe- "stand in India en zijn buitenland se betrekkingen, heeft beant woord. Gevraagd naar de resultaten van het eerste, thans voltooide Indische vijfjarenplan, verklaar- Be 50-jarige socialistische lei der Guy Mollet heeft de opdracht van president Coty om een nieu we regering te vormen aanvaard. Mollet heeft twee uur met pre sident Coty gesproken. De te vor men regering is de 22ste naoor logse. tópllet heeft aan de pers mede gedeeld, dat zijn regering een „republikeins front" zal worden. Dit betekent, dat hij als zijn voor naamste medewerker Mèndes France zal aanwijzen. Mollet wil snel te werk gaan en een klein kabinet van tien ministers vor men. Hij hoopt er dinsdag mee voor de assemblee te kunnen ver schijnen. De voornaamste programma punten, waarover Mollet en Men dès France het eens zijn, zijn: 1. Onderhandelingen in Algerië, maar handhaving van de strijd macht om de orde te herstellen en te handhaven. 2. Loonsverhogingen op be scheiden schaal. 3. Bespoediging van de bespre kingen tussen Oost en West over een gecontroleerde ontwapening 4. Aanvaarding van het Eura- toom-plan, een boven-nationale organisatie tot bundeling van de bronnen van atoomkracht voor industrieel gebruik door de zes landen van de E.G.K.S. Leden van de Westelijke be voorradingsmissies in Bonn ma ken zich enigszins bezorgd over het uitblijven van een besluit van het Westduitse ministerie van Defensie over het aanschaf fen van tanks en vliegtuigen in het buitenland. Hoewel reeds 9 maanden gvleden de bewapening van West-Duitsland in de Parijse akkoorden werd goedgekeurd, is nog geen enkele Duitse bestelling in het buitenland geplaatst. Men gelooft, dat de Duitsers eerst willen afwachten, welke wapens zij zonder betaling als Amerikaanse hulp kunnen krij gen. Westduitse functionarissen vrezen echter, dat eenudeel van de Amerikaanse wapehs die voor West-Duitsland bestemd zijn, en die voor 'n goed deel reeds twee jaar in Duitsland opgeslagen lig gen, bij aflevering vrijwel ver ouderd zullen zijn. Er is in de pers reeds kritiek geleverd op de eerste Amerikaanse Patton-tanks en 105 mm houwitsers, die aan Duitsland afgeleverd zijn. Oc Raad van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O. E.E. S. heeft besloten, de drie landen die tezamen Sluf vormen, in het vervolg met betrekking tot de inter-Euro- oese handel als een geheel te beschouwen. H^jj de aankondiging van dit besluit verklaarde de organisatie, lat Benelux hierdoor „éép van de meest vooraanstaande handels nogen§hecfeh van de wereld op het gebied van de buitenlandse handel" wordt. Tevens wees de O. E. E. S erop, dat dit de eerste keer is, dat de eenheid van de drie landen in dit opzicht door een internationale trganisatie wordt erkend. Zij roegde daarbij, dat gezamenlijke maatregelen tot liberalisatie van ie invoer van Benelux „een lo gisch uitvloeisel zijn van de poli tiek der drie landen om te stre den naar steeds nauwere econo mische aaneensluiting Door het nemen van dit be- iiuil aanvaardt de O. E. E.S. het -eeds verleden jaar op de zomer vergadering van de ministerraad der organisatie door de Benelux ministers verdedigde standpunt, dat de verplichtingen van de drie tanden ten aanzien van de libe ralisatie van de buitenlandse han del, vervuld kunnen worden door gemeenschappelijke Benelux- liberalisatie maatregelen. Ter wijl tot dusver elk van de landen zijn eigen maatregelen moest ne men om te voldoen aan de ver plichtingen, welke de organisatie hun in dit verband oplegde, zal het dus voortaan voldoende zijn ais het totaal van de Benelux- maatregelen hieromtrent beant woordt aan die verplichtingen. In de praktijk maakt dit ove rigens op het ogenblik geen vel schil, want de maatregelen be- antwoorden thans reeds, zowel Afzonderlijk als in combinatie, aan het op 14 februari 195o ge nomen besluit van de O. E. E.S. om het verplichte liberalisatie- percentage te verhogen tot 90 Het liberalisatiepercentage van 8enelüx, als een geheel gezien, bedraagt thans 91.1 Bij de permanente Nederland se delegatie bij de O. E. E. S. die haar kantoren trouwens al jaren lang in een gemeenschappelijk D#»«ninv.lmnc" mPt Hip van Bol" daarop geantwoord, dat het wel in de bedoeling van de drie re geringen ligt om ook het G. A. T. T. te verzoeken om erkenning van Benelux als handelspolitieke eenheid, maar dat de stappen daartoe nog niet waren onder nomen. De nieuwe positie van Benelux Uit Westelijke bron is verno men, dat West-Duitsland waar schijnlijk in Frankrijk en Italië lichte vliegtuigen bestellen zal en in Engeland straaljagers. Wat tanks betreft zou nog geen keus gemaakt zijn tussen de Ameri kaanse M-48 en de Britse Centu rion en Conqueror. Westelijke waarnemers dringen er bij de Duitsers op aan snel tot een be sluit te komen, aangezien er voor vliegtuigen, zware wapens en elektronische uitrusting een lan ge leveringstermijn bestaat. Tot dusver is de officiële zetel verdeling voor het Indonesische parlement voor 12 districten als volgt: P.N.I. 49 zetels. Masjumi 44 zetels. P.K.I. 35 zetels. De P.S.I.I., de Parkindo, de Dayak partij, de Partai Katho liek en de P.S.I. hebben in totaal 11 zetels. In de drie overige districten: Noord-Celebes, Oost-Borneo en midden-Sumatra, heeft de Mas jumi volgens de onofficiële cij fers de meeste stemmen behaald. Premier Hatojama van Japan heeft donderdagochtend op een persconferentie in Tokio ver klaard, dat hij zich afvraagt, of de Japans-Russische onderhan delingen in Londen niet afgeslo ten zouden kunnen worden op de volgende basis: Beëindiging van de staat van oorlog en bevrijding van de Japanse gevangenen in de Sowjet-Unie. Wat de territoriale kwesties betreft zou men voorlopig het vraagstuk van de souvereiniteit over de gebieden, waarvan er kend wordt dat zij voor de Sow jet-Unie van strategisch belang zijn, moeten opschorten. Later in de O. E. E. S. maakt overigens zou Qver deze kwestie opnieuw „Benelux-huis" met die van gië en Luxemburg heeft, toonde men zich zeer ingenomen met net besluit van de Raad, dat men een belangrijke beslissing, zowel voor Benelux zelf. als voor de andei-e landen van de organisatie noemde. Bij het nemen van dit nesluit is de Raad niet over één nacht ijs gegaan, want het is voorafgegaan door langdurige besprekingen, in het bijzonder «vet* de vraag wat de gevolgen van de erkenning der eenheid van Benelux zouden kunnen zijn voor de andere landen der O. E. E. S. Bij deze discussies werd ook de vraag gesteld, waarom Benelux als een eenheid op het gebied van de buitenlandse han del zou moeten worden aanvaard door de O. E. E.S., terwijl dit iri het kader van het G. A. T. T. (General Agreement on Tariffs and Trade) niet het geval was. Van de zijde van Benelux is nog geen einde aan de bijzondere situatie, waarin België afzonder lijk, zowel als Benelux in zijn ge heel zich bevindt, ten aanzien van de liberalisatie op landbouw gebied. Terwijl de totale libera lisatie voor de invoer van elk lid der O. E. E. S. minstens 90 pro cent moet bedragen (dit is trou wens tot dusver noch door Groot Brittannië, dat ongeveer 82 pro cent behaalde, noch door Frank rijk, met ongeveer 78 procent, bereikt), ziet de liberalisatie in elk der sectoren landbouwpro- dukten en grondstoffen tenmin ste 75 procent bedragen. België blijft op landbouwgebied aanzien lijk beneden dat minimum en zelfs Benelux als eenheid gezien, bereikt hierbij nog slechts 69 procent. Benelux heeft echter van de raad der O. E. E. S. toe stemming gekregen, om zijn stre ven tot het bereiken van de 75 procent in deze sector uit te strekken over de looptijd van het Benelux-landbouwprotocol Het Parijse dagblad „l'Infor mation", dat zich voornamelijk specialiseert op economische be richten, is weinig ingenomen met het besluit van de Raad van de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking, om de drie landen van de Benelux op het gebied van de buitenlandse handel als een eenheid te erken nen. In een redactioneel commen taar op de publikatie van de O. E. E. S. schrijft het blad donder dagavond: „Wij willen er de aandacht op vestigen dat, als de drie landen België, Nederland en Luxemburg een politiek voeren, strevend naar de verwezenlijking van een voortdurend nauwere economische unie", die unie in feite nog niet bestaat en dat de voltooiing van het „Benelux gebouw" nog verre van verwe zenlijkt is. Het is dus op zijn minst genomen voorbarig om van de Benelux een der meest vooraanstaande handelsmogend heden van de wereld te maken, eenvoudig omdat de percentages van liberalisaties van de invoe ren der drie landen op hetzelfde niveau staan en ondanks het feit, dat talrijke punten van menings verschil hen nog altijd scheiden zowel op het gebied van de han del, als op dat van de landbouw politiek onderhandeld kunnen worden. Volgens diplomatieke waarne mers in Tokio betekent dit. dat Japan bereid is zijn aanspraken op de zuidelijke eilanden van de Koerillen te laten vallen in ruil voor onmiddelijke terugkeer van de Japanse gevangenen uit de Sowjet-Unie. Premier Hatojama verklaarde te hopen, dat het overleg met de Russen tegen midden Mei zal zijn beëindigd. Hij verwachtte voorts, dat er in de naaste toekomst met de Philippijnen besprekingen over herstelbetalingen ktmnen worden begonnen. Op deze eerste persconferentie van de eerste minister in dit jaar werden alleen maar binnenland se correspondenten toegelaten. Wijziging melksanering Op de dag af vier jaar na het inwerkingtreden van de melksa nering te Terneuzen heeft de plaatselijke regelingscommissie de wijziging, voorgeschreven door de minister van Economi sche Zaken bij zijn besluit van 2 maart 1955, met de nadien ver schenen aanvullingen, bekend ge ITIclclkt Gedurende de voorbije vier ja ren was de wijkindeling zó gere- reld dat de bewoners van een wijk door één melkslijter werden bediend. Thans is het zó, dat voor elke wijk, of zoals dit thans ge noemd wordt „gebiedsonderaeel", drie slijters zijn aangewezen. De bewoners van enkele wijken kun nen zelfs een keuze doen uit vier of vijf melkslijters. Zoals bekend heeft destijds bij de invoering van de melksane ring de verordenende regeling veel tegenstand ontmoet, daar men dit een beknotting van de persoonlijke vrijheid achtte, doch in de loop der tijden heeft de be volking zich wel met de ingevoer de regeling verzoend, ook door de wijze waarop de toegevoegde slijter zijn wijk bedient, al zullen er zich individueel wel eens min der prettige ervaringen hebben voorgedaan. De lijst met de gebiedsonderde- len en de daarvoor aangewezen melkslijters is voor iedere be langhebbende bij alle slijters op aanvrage ter inzage. Ontspanningsavond in „Scheldeoord". duktie van de Eerste Zeeuwsche Vlasspinnerij per 1 maart a.s. te stoppen in afwachting van nader te nemen maatregelen, waarover het bestuur zich iberaadt en waar over te zijner tijd mededelingen zullen volgen. In het verslag over 1954 der N. I. S.U. wordt gemeld, dat de vlasspinnerij in dat jaar een sal do verlies had van 160.957,en dat het door onvoldoende aanbod van personeel niet mogelijk was de produktie te vergroten doch dai met de afzet geen moeilijkhe den werd ondervonden en alle po. gingen in het werk werden ge steld om het bedrijf op rendabele basis te brengen. Niettegenstaande Uw visboer s vleiende en alleszins gerechtvaar digde aanprijzing „haring als zalm is er vanzelfsprekend in smaak nog wel enig verschil. Dat verschil in smaak hebt U ook bij verpakte soepen, maar zodra U OXO hebt geproefd weet U, dat elke OXO soep, wat betrelt geur, smaak en kwaliteit tot „het neusje van de zalm" behoort. Neem die proef; verlang uitslui tend OXO en U hebt de beste soep gekozen. „Chicken "-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Gisteravond werd in „Schelde oord" een begin gemaakt met het organiseren van ontspannings avonden, verzórgd door de „Prin ses Irene-Stichting" te 's-Graven- hage. De goochelaar, die aeze avond verzorgde, heeft de „oudjes doen genieten van zijn kunst, zodat zij enige zeer genoeglijke uren heb ben doorgebracht. De aangebo den ontspanningsavond werd dan ook op hoge prijs gesteld. Toneeluitvoering. Op uitnodiging van het bestuur van de afd. Hoek van Volksonder wijs, de oudercommissie van de openbare lagere school en het be stuur van de neutrale fröbel school gaf de toneelgroep van de afd. Sluiskil alhier in de gemeen telijke gehoorzaal een uitvoering. Opgevoerd werd het bekende blij spel „De gebroeders Kalkoen". Onnodig te vermelden, dat de op tredende dames en heren voor 'n prima vertolking zorgden, zodat de ouders van schoolgaande kin deren en de donateurs van ge noemde verenigingen zich uitste kend hebben geamuseerd, het geen wel bleek uit de herhaalde lijk opklinkende lachsalvo's in de zaal, die beide avonden zeer goed bezet was. Namens de gezamenlijke bestu ren werden beide voorstellingen geopend met een welkomstwoord door de heer E. A. Breepoel, ter wijl het slotwoord werd gespro ken door de heer P. A. Ocké, die na een opwekkend woord tot de aanwezigen om niet alleen lid of donateur van de vereniging te blijven, doch ook andere voor standers van het openbaar onder wijs aan te sporen zich als lid of donateur op te geven, de toneel groep van de afd. Sluiskil van Volksonderwijs hartelijk dank bracht voor het gebodene, daarbij de hoop uitsprekend dat de afd. Hoek t.z.t. in de gelegenheid zal zijn Sluiskil een wederdienst te kunnen aanbieden. Door een langdurig applaus be tuigden de aanwezigen hun in stemming met de woorden van ue heer Ocké. Vergadering ouden van dagen. Onder leiding van een bestuurs lid der afd. Axel van de Bond van Ouden van Dagen, die woensdagmiddag de alhier in het verenigingsgebouw gehouden vergadering opende, hield de heer A. Koning uit Vlissingen, lid van het hoofdbestuur van ge noemde bond een lezing, welke tot doel had alhier een plaatse lijke afdeling op te richten. Nadat de voorzitter de aanwe zigen had verwelkomd, in het bijzonder burgemeester Trimpe, richtte de heer Koning zich tot de ouden van dagen, waarbij hij wees op de resultaten die de al gemene bond reeds had bereikt, waarvoor men weliswaar dank baar was, doch geenszins vol daan want het algemeen staats pensioen dat de regering mfet 1 januari 1957 aan hen die de 65- jarige leeftijd hebben bereikt zal verlenen, beoogt voor man en vrouw 1338,en voor ongie- huwden ƒ804,—, terwijl de bond streeft naar een ouderdomspen sioen van 80 ®/o van een gemid deld weekloon van 53,— voor een echtpaar en 60 van dat be drag voor ongehuwden. Volgens spreker is zulks zeer goed mogelijk, terwijl bovendien nog tal van andere voorzienin gen ten behoeve van de ouden van dagen getroffen dienen te worden. In dit verband noemde spreker het stichten van rust huizen, gezins- en medische ver zorging en verpleeghulp, terwijl gebouwen dienen te worden in gericht waar de ouden van dagen op prettige wijze kunnen vertoe ven en zich vermaken met ge zelschapsspelen, in plaats van op hoeken van straten in weer en wind rond te slenteren. Om dit te kunnen bereiken is echter nodig dat het ledental aanzienlijk wordt uitgebreid. Spreker besloot met de ouden van dagen aan te sporen lid van genoemde bond te worden en al hier een plaatseleijke afdeling op te richten. Het resultaat was dat 29 aan wezigen zich als lid aanmeldder en een afdeling Zaamslag werd opgericht met als bestuur de he ren J. C. Kaijser, voorzitter; Jac. de Jonge, secr. en Adr. Leen- houts, penningmeester. Hierna werd de bijeenkomst door de voorzitter met 'n woord van dank aan do spreker en de aanwezigen gesloten. Ü£StG K*m**ovtu(w som Geslipt. Gistermorgen te ongeveer 10 uur slipte door de gladheid van de rijweg tengevolge van de ge vallen sneeuw, een auto bestuurd door de landbouwer R. J. P. uit Waterlandkerkje, in de bocht bij de bootliedenwacht aan de West- sluis. Hierdoor kwam de auto in botsing met een juist passerende vrachtauto, van de gemeentelijke reinigingsdienst, bestuurd door de chauffeur A. J. A. H. Door de schok kwamen de be stuurder en een mede-inzittende van de personenauto in aanra king met de voorruit, waardoor beiden licht aan het gelaat wer den gewond. De beide voertuigen werden echter zo zwaar beschadigd, dat zij door een kraanwagen moes ten worden weggesleept. De per sonenauto werd naar tie garage Van Putten Vroon vervoerd en de gemeentelijke vrachtauto naai de garage Visser. Produktie der Eerste Zeeuwsche Vlasspin nerij wordt stopgezet. De directie va-n de Neder- landsch Indische Suikerunie be richt, dat zij besloten heeft de pro Verkeerscursus. Door de heer W. H. Kapsen- berg, bestuurslid van de commis sie voor Veilig Verkeer te Sluis, werd de tweede cursus, door deze commissie georganiseerd, ge opend. Tevens zal aan deze cur sus een eenvoudige voorlichting over motoren verbonden zijn. De cursus wordt geleld door de rijkspolitie te Sluis, die zich, evenals de vorige keer, hiervoor belangeloos beschikbaar heeft ge steld. Vóór de aanvang van de cursus zijn de cursisten van de vorige keer bij elkaar geweest om de fouten te bespreken, die in het laatste examen gemaakt zijn. Uitvoering leerlingen Open bare Lagere School. De kinderen van de openbare lagere school kwamen met hun ouders bijeen in hotel „Het Zwin" waar zij een gevarieerd program ma voor het voetlicht brachten. De belangstelling was zeer groot De toneelstukjes afgewisseld door schoolliederen en enkele volks dansen oogstten veel bijval. Een groep oud-leerlingen, onder leiding van de heer J. van de Bussche, zorgde voor een vlotte muzikale afwisseling. De decla maties van de leerlingen uit de lagere klassen hadden veel sue- ces. Ter dekking van de kosten van deze avond werd in de pauze een loterij gehouden, welke ten volle slaagde. Aan het slot van de avond wees burgemeester P. F. van Hoote- gem op de prettige verstandhou ding tussen het gemeentebestuur en de voorstanders van het open. baar onderwijs, zich resulterende in een vruchtbare samenwerking 22) Nadruk verboden. George volgde zijn gewone ne- geer-taktiek van alles wat fri vool was. ,En wat heb je met die kerel gedaan?" ,0't spijt me het te moe ten zeggen, George, maar ik heb het 'm laten doen." „Wat laten doen?" „Me laten.wat is het werk woord van chantage?me geld laten afpersen." Lomax keek zo komisch-ge- choqueerd, dat Virginia zich op haar lippen moest bijten om niet te lachen. „Je bedoelt toch nietje wil toch niet zeggen, dat je dat mis verstand een belediging voor je eergevoelniet uit de weg geruimd hebt?" Virginia schudde quasi-ver drietig het hoofd. „Grote genade, Virginia, ben je helemaal gek geworden?'' „Ik was wei bang, dat jij er zó over zou oordelen. „Maar waarom heb je het ge daan? In naam van alles wat me heilig is, waarom?" „Om verschillende redenen. door AGATHA CHRISTIE Ten eerste deed hij het gewoon weg volmaaktHet geld af persen, bedoel ik, en ik vind het altijd zonde om een artist, die aan een bijna volmaakte creatie bezig is, te storen. En ten tweede had ik het nog nooit meege maakt." „Goddank niet." „En ik wou graag weten, wat voor een sensatie het was." „Ik begrijp je niet, Virginia een vrouw in jouw positie „Ik dacht wel, dat jij het niet begrijpen zou." „Je hebt hem toch geen geld gegeven?" „Een klein beetje," zei Virginia schuldbewust. „Veertig pond!" „Virginia!!!'' „George!!! 'Kom, ik geef méér voor een avondjapon uit En ik vind het véél interessanter om een nieuwe sensatie te kopen dan een nieuwe japon, veel en veel interessanter. Geórge Lomax sChqdae zijn hoofd. Gelukkig kwam Chilvers juist op dat ogenblik met de theestoof binnen en zo werd het hem bespaard zijn mening te moetèn zeggen. Toen de thee ge zet "Was, en Virginia de kopjes en schoteltjes op de lage theetafel aan het rangschikken was, bracht zij zelf de kwestie opnieuw ter sprake. „En dan had ik nog een andere beweegreden. George. Eén die, laat ik hopen, een beetje hoger staat dan al dat andere, frivole gedoe. Wij vrouwen genieten een reputatie van kattigheid, van el kaar het licht-jiiet-in-de-ogen gunnen, maar ik dacht, toen ik tegenover die man zat, nu help ik tenminste een van de anderen. Na mijn houding van vanmiddag komt het natuurlijk niet bij hem op om aan mijn identiteit te twij felen. Hij denkt natuurlijk, dat hij de bewuste Virginia Revel ge vonden heeft. Bij die had mijn schilderachtige bezoeker gemak kelijk werk gehad. En dat heeft hij bij mij niet, ook al denkt hij op het ogenblik van wel. Met mijn vlekkeloos verleden als mo rele steun, ga ik kat-en-muis met hem spelen. Diplomatie, George, niets dan diplomatie." Lomax bleef zijn hoofd schud den. „Toch vind ik het niet goed, hield hij vol. „Absoluut niet goed „Laten we er dan niet verder over doorgaan,: George. Je bent ten slotte niet hier gekomen om je opinie over chantage-plegers te verdedigen.... O, ja, nu we het toch erover hebben: Waarom ben je eigenlijk hier gekomen?" „Ik moest je spreken," zei Lo max zwaarwichtig, „en ik tref het, dat je alleen bent." „O, George., hoe onverwacht,' zei ze. Ik kom je een gunst vragen, Virginia! Ik heb je altijd be schouwd als een buitengewoon charmante vrouw." O! George!" „En een intelligente vrouw." „Och kom. Merkwaardig, zo goed als de man me kent. „En daarom wou ik je iets vra gen. Morgen arriveert hier een jongmens en nu zou -ik graag zien, dat jij kennis met hem maakte. „Mij goed, Georgemaar jij bent gastheer, begrijp dat goed." „En je bij die gelegenheid van je beste, of beter gezegd, van je charmantste kant liet kennen Virginia keek hem, met haar hoofd enigzins schuin, aan. „George-lief, ik kan niet op commando charmant zijn. Over het algemene vind ik de mensen, die ik ontmoet wel aardig en dan, wel dan vinden ze mij ook aar dig. Maar ik zou onmogelijk, in koele bloede, een hulpeloze vreemdeling kunnen gaan char meren. Dat doet men niet, Geor ge, zelfs niet op een verzoek van de heer George Lomax. Voor dat soort werkjes gebruikt men pro fessionele sirenen en die doen het, tussen twee haakjes, heel wat beter dan ik." (Wordt vervolgd.) Giften aan Zierikzee ge schonken voor de ge meente gebruikt. De wnd burgemeester van Zie rikzee, de heer A. M. de Boer, heeft in de woensdagavond ge houden raadsvergadering geant woord op vragen van de fractie leider van de oppositiepartij „Het roer moet om", mr. K. A. Keu- ning, die in de vorige raadsver gadering waren gesteld over de besteding van na de ramp ont vangen gelden door wijlen bur gemeester jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye. Het was voor burgemeester en wethouders een moeilijke bêslis- sing om tot een onderzoek in deze zaak over te gaan, zo zeide de heer De Boer, maar zij konden zich niet aan de indruk onttrek ken, dat het uitblijven van vol ledige opening van zaken, wan trouwen zou wekken. Nu een volledige specificatie aan de raad is gezonden, blijkt dat de vorige burgemeester geen blaam treft en dat de gelden uit sluitend ten bate van de gemeen te zijn gebruikt. IVJr. Keuning echter sprak er zijn ontstemming over uit, dat de stukken op één dag voor de zitting ter visie wa ren gelegd, weshalve hij zich het recht voorbehield later op één en ander terug te komen. Uit het overzicht blijkt, dat in totaal ƒ41.000,— aan giften is ontvangen en dat hiervan nog 15.000,over is. Benoeming gemeente ontvanger. Met algemene stemmen neeft de gemeenteraad van Zierikzee woensdagavond de heer M. Wie- ringa, werkzaam op het kantoor van de gemeente-ontvanger te Winschoten, benoemd tot ge meente-ontvanger van Zierikzee. De heer Wieringa was door B. en W. als nummer twee op de voordracht geplaatst. ELECTRISCHE TREIN OP LEGE ZANDAUTO GEREDEN. Chauffeur zwaar gewond. Op het oostelijk baanvak van de spoorlijn Le'iden-Haarlem «i» een overweg, die toegang geeft tot het terrein van de Amster damse waterleiding, is om half één donderdagmiddag een elee- trisohe trein uit de richting Lei den op een lege zahdauto gere den. De chauffeur van de auto, de ongeveer 25-jarige T. K. uit Vogelenzang, werd ernstig ge wond. Hij is naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Door zandauto's wordt over deze overweg een vrij intensieve verbinding onderhouden met de zandwinningsplaatsen voor di verse objecten in Heemstede en Bennebroek. Een bewaker geeft automobi listen, die de overweg moeten passeren een stopteken, wanneer een trein nadert. De chauffeur van de zandauto schijnt door de mist het stopte ken niet te hebben gezien. De chauffeur werd de auto uit geslingerd en vijftig meter verder zwaar gewond aan de slootkant gevonden. De auto kwam in de sloot terecht. De trein had vijftig minuten vertraging. Het voorste rijtuig van de trein werd zwaar bescha digd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2