DELTADAG der drie zuid-westelijke provinciën Nederlands-Indonesische besprekingen 56e zitting in het proces Jungschlager De reis van Koningin Elizabeth naar Nigeria Mao Tse Toeng over de socialisatie in China VRIJDAG 27 JANUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3674. EERSTE BLAD „Wie in ons geval „Delta omega gaan". Deze variant op „wie a zegt, moet ook b zeggen", gebruikte de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ter opening van de Delta dag der drie zuidwestelijke provinciën in 't Scheveningse Kurhaus. Aan de bestuurstafel naast hem hadden ook de Commissaris van de Koningin uit Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en van Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, plaats genomen, te midden van de Gedepu teerden der drie provinciën. Discussies tijdens de Deltadag in Scheveningen van De Prins reis Bernhard De verjaardag van Prinses Beatrix DE DUITSE BURGERS IN DE SOWJET-UN1E Koningin Elizabeth II ver trekt hedenavond met de HERHALINGS OEFENINGEN MOBIELE COLONNES Met een duur van 30 dagen DE ZETELS DER POUJADISTEN Zij kregen de uiterst rechts gelegen zetels Sowjet-Unie bouwt elektrische centrales op basis van kernenergie INTERNATIONAAL GEVECHT IN FABRIEK TE BELFELD Indonesische en Engelse arbeiders gebruikten slag en steekwapens HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN ft ankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Hedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaa. Per maand 1,80; per week 43 cent. Losse _i 8 ct. Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum w advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Deze dag, een dag van beraad dam door het Brou'wershavense- moeten worden ge- zegt, moet v-an alpha tot sneven doch zullen van geval e - - tot geval behandeld moeten wor den. Omtrent vraagstukken van en bespiegeling over het ont werp van wet, werd uitgeschre ven door de provinciale bestu ren van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Zij nodigden cfaartoe leden van. de Provinci ate Staten, gemeentébesturen, waterschapsbonden, Kamers van Koophandel van Middel burg, Terneuzen, Tilburg, Rot terdam en Dordrecht, zomede vertegenwoordigers van visse rij- en landbouwbelangen, uit. Deze kwamen in groten getale, tussen de 600 en 700 man sterk, op. De ministers van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw., Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken zon den vertegenwoordigers. Prof. ir. J. T. Klein, buitenge woon hoogleraar aan de techni sche hogeschool te Delft, gaf ter inleiding van het beraad een be schouwing over de wordingsge schiedenis van ons land. Hij be schreef de door de klimaatsveran deringen ontstane doorslag in de duinenkust tussen Cadzand en Monster en van Petten naar het noorden omstreeks het begin van onze jaartelling. Het groeiproces van ons land voordien (klei- en veenafzetting) werd daardoor on derbroken. De mens is omstreeks 1200 na Christus met bedijkingen oegonnen. Eerst werden kreken en stro men bedijkt, later werden ook dammen gelegd door de stromen. Zo ontstonden ook de ontwate ringssystemen, die echter weer leidden tot inklinken van de bodem. Neemt men daarnaast het stij gen van de zeespiegel (tien tot twintig centimeter per eeuw), ontstaan door het smelten van poolijs, dan ziet men de noodzaak de bestaande dijkwerken steeds .veer aan te passen aan de eisen van de dag. Prof. Klein wees bij de behan deling van de bezwaren, die ons land van de ontwikkelingen on dervond en ondervindt, onder .neer op de waterhuishouding, de zoute kwel en de verdroging, naast de gevaren van de verbrok kelde kustlijn. Het Deltaplan kan hier een gunstige uitwerking lebben. Over de merites van dit plan sprak ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswater staat. Deze spreker gaf een overzicht van de gevolgen, die de kanali satie van Nederrijn en Lek, de verbetering van de Gelderse IJs- seQ in verband met de zoetwater- meervorming in het IJsselmeer- gebied en dergelijke op de ver- lere benedenloop der rivieren zul len hebben. De afvoer van zoet water zal daardoor worden ver kleind, zodat men dan maatrege len tegen opdringend zoet water mjoet nemen. Mede hierom zal de Oude Maasmond met een sluis :noeten worden afgesloten. Om redenen van veiligheid is reeds 'begonnen met het leggen van een stormstuw en een schut sluis in de Hollandse IJsselmond. Ir. Maris volgde bij zijn over zicht van de Deltawerken de me morie van toelichting van de Del. tawet en de daarin vervatte be schrijvingen van het tot stand ko men van de dammen in het Ha ringvliet (met een spuisluis van 5000 tot 6000 kubieke meter door stromingsprofiel), de wantijdijk met schutsluis in de Grevelingen, de Volkerakdam met schutsluis en spui, de dammen in de Ooster- schelde en het Brouwershavense gat en de werken van het drie- eilanden-plan. Voorts wees hij op de voordelen die de scheepvaart op het Zeeuw se meer zal hebben en de nadelen die voor de oestercultuur zullen ontstaan. Men poogt, zo zeide hij, om voor deze zwarte bladzijde in het Deltaplan een oplossing te vinden, nu het oesterparadijs van de Oosterschelde zal moeten ver dwijnen. Er wordt thans een stu die gemaakt of het mogelijk zal zijn om het gebied tussen, de wan tijdijk van de Grevelingen en de dam in het Brouwershavensegat voor het verwateren van oesters geschikt te maken. Daartoe be hoeft men een systeem an wis seling van zout en zoet—water, gat zouden troffen. Voorts beschreef ir. Maris de aanleg van verkeerswegen, on der meer van Rotterdam over Tiengemeten, die zowel betere noord-zuid-verbindingen zullen doen, ontstaan, als het isolement van vele afgelegen Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden zul len opheffen. Over de kosten van het Delta plan van ongeveer 2400 miljoen gulden gaf de heer Maris enige vergelijkingen. Deze 2400 miljoen gulden zullen in ongeveer 25 jaar moeten worden besteed. Zij vor men 2,5 procent van het nationale vermogen. Een gemiddelde uit gave van 100 miljoen gulden per jaar, die in de eerste en in de laatste jaren wellicht lager, in de hoogtijdjaren wellicht hoger zul len zijn, maakt 0,4 procent van het nationale inkomen gemiddeld uit. Vergeleken bij de gemiddelde investeringen der laatste vijf ja ren komt deze 100 miljoen per jaar neer op 3,6 procent der ge noemde investeringen. Voorts maakt deze 100 miljoen elf pro cent uit van het woningbouwpro. gramma voor 1956 en zeven pro cent van de tegenwoordige jaar lijkse defensie-uitgaven. De ganse middag zijn tij dens de Deltadag der pro vinciale besturen in 't Sche veningse Kurhaus vragen over financiële, technische, verkeers- en visserij-aspec ten van het Deltaplan ge steld. Deze werden door de directeur-generaal van de rijkswaterstaat ir.A. G. Ma- ris beantwoord. In diverse financiële vragen kwam tot uiting, dat men graag een betere regeling, dan artikel 5 van het ontwerp van wet, zou zien, met betrekking tot de bij dragen van de „lokaliteiten" aan uit te voeren werken. Ir. Maris zeide van mening te zijn, dat dit vraagstuk in de par lementaire {behandeling thuishe. hoort. Rijksbijdragen zullen door gaans niet volgens objectieve maatstaven kunnen worden ge- schadevergoedingen aan de vis serij, de verwante 'bedrijven, bad plaatsen enz. zeide hij o.m., dat het de bedoeling van het wetsont werp is getroffenen zoveel moge lijk op andere wijze weer in het produktieproces in te schakelen. De kwestie van de bemalings vraagstukken van polders, die thans langs natuurlijke weg lo zen bij ebtij, doch bij het ontstaan van het Zeeuwse meer met hoge re waterstanden van doen krij gen, zal bij het schadevraagstuk moeten worden aangepast. Diverse vragen werden ook ge steld omtrent de dam in het Vol kerak. Het is de vraag in welk stadium deze dam met sluizen zal Ir. Maris zeide op deze punten o.m., dat het Deltaplan in engere zin een schemaplan is, dat de mo gelijkheden inhoudt om ook an dere wensen te verwezenlijken. Het is nooit de bedoeling geweest om alle vraagstukken inééns op te lossen. De lokaliteiten zullen zelf met hun wensen voor de dag moeten komen. Dat is hun wel toevertrouwd. Een tunnel bij Saaftinge zou mooi zijn, doch heeft uiterst moeilijke technische aspekten. BreskensVlissingen krijgt een nieuwe grote veerboot om het toenemende verkeer van de ont worpen wegen over de dammen te kunnen opvangen. In de Oos terschelde kan ten behoeve van de oestercultuur geen geperfo reerde dam gelegd worden. Men zal dus moeten bestuderen, waar wel oesters willen leven en heeft het te bedijken deel tussen Grevelingen en Brouwershaven segat als studieobjekt uitgeko zen. Uit de vergadering werden wen sen opgeworpen voor wegen over dammen tussen Zierikzee en Co- lijnsplaat, tussen Walcheren, rorden gebouwd. Dit kan onge-1 Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Be- veer tegelijk met de dam in het Haringvliet geschieden, doch ook eerst bij de afsluiting van de Oosterschelde, nadat de Greve lingen is afgesloten met een wan tijdijk. Studies op dit punt zijn nog niet gereed, ir. Maris had be grip voor de aandrang van Bra bantse zijde om de Volkerakdam zo snel mogelijk en liefst noorde lijker, dan thans getekend is, te leggen, omdat dan, na voltooiing van de zoomweg en een verbin ding op de Moerdij'kbruggen, de ontplooiing vaji Westbrabant ver sneld zal worden. Spr. wees er op, dat oplossingen met en zon der Moerdijkkanaal mogelijk zijn. Hoewel hij de indruk heeft, dat „een beslissing over de Moerdijk niet zo gek lang meer op zich zal laten wachten, kon hij nog niets definitiefs zeggen. Een eenzijdige beslissing kan op 't ogenblik niet genomen worden (in verband met de Belgische Rijnscheepvaart i Ir. Maris zou een snelle afdam ming van het Volkerak voor- veland en tussen de „vestibule van Zeeland", Tholen en Zuid-Be veland. Deze wensen beschouwt ir. Maris als lokale wensen, die in later stadium aan de orde ko men. „De Middelburgse burgemees ter maakte zich tot aller tolk, door aan het slot van de bijeen komst te zeggen, dat het Delta plan, behoudens enige zwakke plekken, iets groots is en beant woordt aan een bepaald gevoel van nationale trots. Hij bracht balde aan de opstellers van het plan. Frins Bernhard heeft woens dag een bezoek aan president Eisenhower in het Witte Huis in Washington gebracht. Bij het onderhoud van de Prins met de president was ook mevr. Eisen hower aanwezig. Het bezoek duurde anderhalf uur, driemaal zo lang als aan vankelijk de bedoeling was. Prins Bernhard verklaarde te genover de pers, dat alleen maar over particuliere aangelegenhe den gesproken was. Volgens hem zag president Eisenhower er zeer goed uit. Van de openbare gebouwen in 's-Gravenhage zal op dinsdag 31 januari a.s., de dag, waarop Prinses Beatrix 18 jaar wordt, groot vlagvertoon gegeven wor den. Op dinsdag 7 februari, de dag, waarop de prinses zitting neemt in de Raad van State, zal dit ook het geval zijn. De Sowjetrussische onderminis ter van Buitenlandse ZJken Sem- jonof heeft een afvaardiging van Westduitse vrouwen medege deeld, dat alle'nog in de Sowjet- Unie verblijvende Duitse burgers na de repatriëring van de krijgs gevangenen teruggezonden zullen worden. De Indonesische regering overweegt of zij de Nederlandse re gering een tijdslimiet zal stellen om te antwoorden op het Indo nesische verzoek betreffende het houden van een slotvergadering van de Nederlands-Indonesische besprekingen, aldus wordt in ge woonlijk welingelichte kringen in Djakarta vernomen. Dit zou woensdagavond door minister Anak Agiuig Gde Agung aan de re gering zijn voorgesteld. In een speciale jatting van het kabinet zaJ hierover zo spoedig mogelijk beslist worden. ming van nei vuiiici<m """-i, staan, omdat dan de kanalisatie hertog van Edinburgh uit Londen naar Nigeria, dat met zijn 32.000.000 inwoners de dichtbevolkste kolonie van het Britse rijk is. Uit goed ingelichte bron is ver nomen, dat deze reis naar de Westkust van Afrika de eerste van een serie reizen binnen bet gemenebest zal zijn. In het ver. volg zal de koningin niet, zoals twee jaar geleden Iboj haar reis om de wereld, lange tijd buiten Engeland vertoeven, doch jaar lijks zullen een of twee reizen van korte duur enkele weken of dagen gemaakt worden. De raadslieden van koningin Elizabeth zouden Nigeria als reis doel gekozen hebben, omdat de toestand daar zeer delicaat is. De verschillende onderdelen van het land, dat als een Britse enclave ligt tussen Frans West- Airika en Frans equatoriaal Af- kens en Vlissingen, vragen over 'rika< vormen geen hechte eenheid. wegverbindingen en dammen en Het noorden, waar meer dan de van de Nederrijn en Lek spoedi ger ter hand kan worden geno men. Hij achtte liet wijs, dat de Wes- tersehelde buiten het bestek van het Deltaplan is gelaten, evenals de kwestie van een stormstuw in de Nieuwe Waterweg. Hier spe len havenbelangen grote rollen. Waren deze studies bij het plan betrokken, dan zou er nu nog geen Deltaplan zijn. Een storm stuw in de Waterweg zou 'n ope ning van 300 meter vergen bij een hoogte van 18 meter aan deuren. Dit is een bijzonder moeilijk technisch vraagstuk. Voorts werden een tuimel bij Saaftinge tussen Zuid-Beveland en Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen, betere verbindingen tussen Bres van plan een federatie te stich ten, doch dit is door het wan trouwen van Noord-Nigeria, dat overheersing door het meer ontwikkelde Oost- en West-Ni geria vreest, een delicate aan gelegenheid. In augustus zal een constituti onele conferentie gehouden wor den. Men is er zich van bewust, dat het land wellicht in onlusten gestort zou kunnen, worden, als het te snel onafhankelijk worden z»u. Liatuurlijk ook over de oesterteelt opgeworpen. De voorzitter van de Zeeuwse belangenvereniging voor de vis serij zei het scherp: „Indien de Oosterschelde een paradijs voor oesters is,, dan is het Deltaplan voor die oesters de paradijs vloek". Inmiddels heeft premier Hara- hap, in antwoord op schriftelijke vragen, gisteren in het parlement verklaard, dat de regering op de basis van de „trias politica" rech ter Maengkom niet kan dwingen de Nederlandse advocaat Van Empel als verdediger in de zaak Jungschlager te aanvaarden. Maengkom heeft herhaalde malen verklaard, dat hij bezwa ren had, n>jaar uit het antwoord van premier Harahap in het par lement kan opgemaakt worden dat hij totdusver de regering hiervan niet officieel op de hoog te heeft gesteld. In politieke kringen in Djakar ta heeft men van berichten uit Den Haag de indruk gekregen, dat Nederland ten aanzien van de besprekingen in Genève, thans een politiek van uitstel volgt, teneinde concessies te krijgen in de processen van de Nederlan ders in Indonesië en ten aanzien van hun verdediging. Dezelfde kringen zijn van me ning, dat, mocht Nederland wei geren de resultaten van de be sprekingen te Genève te parafe ren, de regering-Harahap een betere kans zou hebben de bin nenlandse politieke moeilijkheden te boven te komen. Deze moei lijkheden zijn voortgekomen uit tegenovergestelde meningen over de Geneefse conferentie tussen de regeringspartijen en de oppositie. Opnieuw onderhoud tussen mr. Utoyo Ramelan en mr. Blom. De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie in Neder land, mr. Utoyo Ramelan, heeft donderdagmiddag om 12 uur op nieuw een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden, en lid van de Nederlandse delegatie, mr. N. S. Blom. Het onderhoud Donderdag' is voor het laiulge- recht te Djakarta de 56e zitting in het proces Jungschlager ge houden. De verklaringen van kroongetuige Tomasoa over ille gale activiteiten op de onderne ming „Drama ga" werden door de Nederlandse getuigen tegenge sproken. Het staatshoofd van communis tisch China Mao Tse Toeng, heeft bekend gemaakt, dat de socialis tische revolutie in China, op na tionale schaal binnen ongeveer drie jaar kan worden voltooid. De vorderingen van de laatste maanden waren groter dan men had verwacht, zo zei hij óp een conferentie, waar van gedachten werd gewisseld over een ontwerp voor een ontwikkelingsprogram voor de landbouw, dat is inge diend door het centrale comité der Chinese communistische par tij, aldus meldt het persburau Nieuw China". Volgens het persbureau „Nieuw China" mogen vroegere landhe ren en rijke boeren op verzoek deelnemen aan coöperatieve boer. derijen, ,,als zij er van afgezien hebben anderen uit te buiten". Zij zullen dan de status „boer" dragen. Bij goed gedrag zuilen zij zelfs „leden der coöperatie" kun nen worden. De „slechten" echter zullen on der toezicht moeten blijven wer ken. Geen van mag echter voor lopig een belangrijke positie inne men. Een en ander is vastgesteld in het ontwerp-vijfjarenplan dat voorts voorziet in de organisatie waartoe dan voorzieningen in de van 35 procent der boerengezin nen in coöperatieve boerderijen en we] in dit jaar. Mao stelde een plan op lange termijn in het vooruitzicht voor het opheffen van de achter stand op economisch, weten schappelijk en cultureel gebied, een plan dat zich over enkele tientallen van jaren zou uit strekken. Het landbouwplan betreft de periode van 1956 tot 1957. Blijkens een ministeriële be. schikking zullen dit jaar de ge wone dienstplichtigen, die inge deeld zijn bij de mobiele colonnes van de B. B„ voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. Deze oefeningen zullen dertig dagen duren en zijn bestemd voor twee mobiele brandweerco lonnes, een mobiele geneeskundi ge colonne en 'n mobiele opruim en reddingscolonne. Zoals bekend helft van de bevolking woont, is minder ontwikkeld dam de andere delen van het land en het staat zeer wantrouwend tegenover de „intellectuelen" van Oost- en West-Nigeria. De eerste getuige, Raden As Drie jaar geleden beloofde maurij dje administrateur op Engeland, dat elk gebied van 1 .Dramaga" is gewe.est, verklaar- Nigeria dat onafhankelijkheid Tomasoa in juli 1951 ontslagen wenste, in 19o6 zijn wensen in- te hebben wegens verregaande gewilligd zou ki ijgen. Men is onbetrouwbaarheid. Getuige luitenant Rensen, die tot oktober 1950 kwartiermeester op de onderneming was, zei, dat Tomasoa daar eerst in september 1950 gekomen was, terwijl To masoa had verklaard reeds vanaf januari daar te zijn. Toen Tomasoa foto's werden getoond van mensen, die in sep tember 1950 niet meer op de on derneming waren, kon hij de na men niet noemen. Voorts werd hem een foto getoond van een plechtigheid op „Dramaga", die hij zich niet kon herinneren. Het was een foto van de laatste vlag- genparade van het detachement van de onderneming op Konin ginnedag 1950. Luitenant Hovenier verklaarde, dat hij Tomasoa na 1950 niet De fractie-leiders der Franse assemolee hebben de 52 Poujadis- tische afgevaardigden de uiterst rechts gelegen zetels van de as- semblee toegewezen. Deze zetels, zo voegt Reuter hier aan toe, worden door alle politieke par tijen in Frankrijk angstvallig ge meden, zelfs de partijen met een uiterst rechtse instelling veraf schuwen de betiteling „rechts". De Poujadisten, die om de bo venste zetels in het centrum ver zocht hadden, hebben meege deeld, dat zij zullen protesteren. zijn bij deze mobiele colonnes de meer ontmoet heeft, hoewel vol- dienstplichtigen ingedeeld die gens Tomasoa Hovenier nog aan. geen mobilisatiebestemming had- wezig was op een geheime bijeen- den. komst in 1951. De Sowjetrussische vertegen woordiger Plotnikof heeft tegen over de leden van het comité voor handel en industrie van de economische commissie voor Azië en het Verre-Oosten (E.C. A. F. E.) verklaard dat de Sow jet-Unie een aanvang heeft ge maakt met de bouw van elektri sche centrales, die door kern energie gevoed worden. Hij voeg de daaraan toe, dat deze centra les in 1960 een produktiecapaci- teit zullen hebben van 2\i mil joen kilowatt. De Sowjet-Unie is, naar hij verder mededeelde, bereid de landen in Azië deelgenoot te ma ken van haar ervaringen op het gebied van het vreedzame ge bruik van de kernenergie. Majoor Van Buren, comman dant van het bataljon, waarvan een onderdeel op „Dramaga" was gelegerd, zei, dat hij Tomasoa nooit ontmoet had, hoewel hij tot september 1950 dagelijks op de onderneming kwam en er een tijdlang woonde. Volgens Toma soa zou ook Van Buren geheime vergaderingen hebben bijge woond. Toen de officier van justi tie Van Buren vroeg, welke rede nen er voor de kroongetuige kon den bestaan hem te beschuldigen, zei de majoor: ,,Ik kan dat niet bewijzen, maar het is mogelijk, omdat de zaak een doorgestoken kaart is". werd bijgewoond door de Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee E>jie Hoo Na afloop van dit gesprek heeft de woordvoerder van het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag het volgende mee gedeeld: „Aangezien op de aide mé- moire van 23 januari, die door mr. Utoyo Ramelan aan de Ne derlandse delegatie is overhan digd, nog geen antwoord is ont vangën, heeft mr. Utoyo in gezel schap van de' heer Kwee Djie Hoo, in opdracht van de voorzit ter van de Indonesische delegatie gisteren om 12 uur nogmaals eer bezoek gebracht aan mr. N. S. Blom op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. In het onderhoud heeft mr. Utuyo er onderandere op gewe zen, dat beide delegaties op 7 januari j.l. waren overeengeko men, dat de besprekingen zouden worden hervat, nadat beide dele gaties ruggespraak zouden heb ben gehouden met hun respec tieve regeringen over de op die datum bereikte stand van zaken", aldus de Indonesische woord voerder. Naar wij vernemen is bij dit gesprek niet het tijdslimiet ter sprake gekomen, dat volgens be richten uit Djakarta op voorstel van mr. Anak Agung Gde Agung, na goedkeuring van de Indonesi sche regering, aan de Nederland se delegatie zou worden gesteld. Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede: „Op het op maandag 23 deze) bij monde van de ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, overgebrachte verzoek van de Indonesische delegatie om voortzetting van de Nederlands Indonesische besprekingen, heeft de Nederlandse regering geant woord, dat zij, alvorens te kun nen besluiten, gaarne enige in lichtingen zou ontvangen van de Indonesische regering, onderan dere omtrent in de pers op die dag en voorafgaande dagen vei schenen verklaringen, afgelegd door Indonesische autoriteiter in Djakarta. Op dinsdag 24 janu ari zijn omtrent de daartoe in te dienen nota uitvoerige instruc ties gezonden aan de Nederland se hoge commissaris te Djakarta. Gisteren, donderdag -26 januari, is de Nederlandse hoge commis saris door minister-president Ha rahap ontvangen, bij welke ge legenheid bedoelde nota werd overhandigd. In een fabriek te Belfeld is donderdagmorgen omstreeks ne gen uur een gevecht uitgebroken tusen enkele Indonesische en een Engelse arbeider. Tijdens de schafttijd kwam het tot een hand- I medegedeeld door het K.N.M.I. te gemeen waarbij van beide kanten De Qilt geldjg van vrijdagor.h. steek- en slagwapens gebruikt tend tot vrijdagavond. werden. Het opdringen van zachte oceaanlucht bracht ons donder dag eerst enkele uren achtereen sneeuw en daarna regen. De zachte lucht bereikte aan het einde van de middag het Z.W, van ons land. De temperatuur steeg daar toen tot omstreeks 8 graden. Vandaag zal geheel Nederland zich in deze zachte lucht bevin den, die dan met een matige Z.W. wind over ons land stroomt. Boven het aanwezige sneeuw dek, aat donderdagavond plaatse lijk meer dan 10 cm dik was, koelt deze lucht wat af zodat zich uitgestrekte mistvelden vormen. Er komt ook veel bewolking in voor, waaruit nu en dan wat motregen zal vallen. Al gauw mengden zich ook andere arbeiders in 't gevecht, dat pas gestaakt werd toen aan (beide kanten vrij ernstige klap pen waren gevallen. De politie, die in allerijl gealarmeerd werd, maakte van het geval proces verbaal op. Drie vechtersbazen moesten naar het ziekenhuis in Tegelen worden overgebracht. Een Indo nesiër had een gebroken vinger en een vrij ernstige wond aan het achterhoofd opgelopen. Een land genoot, die hem te hulp was ge sneld, kreeg een klap met een hard voorwerp op het hoofd en moest eveneens onder doktersbe- De vertegenwoordigers van Frankrijk, Groot-Brittannië en handeling worden gesteld. De En de Ver. Staten deelden mede, dat gelsman moest in het ziekenhuis hun landen bereid zijn deel te nemen aan de vergroting van de energiebronnen in de landen van Azië. Flinke dooi. Zwaar bewolkt en op vele plaat sen mist. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Hogere temperaturen dan giste ren. ZATERDAG 28 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.00 2.35 3.15 3.25 non. 2.27 3.02 3.42 3.52 ZON op onder worden opgenomen met vrij ern- Jan. stige verwondingen aan zijn arm, 27 8.31 17.19 ontstaan door de messteken van j 28 8.30 17.21 de Indonesiërs. I 29 8.28 17.23 MAAN op onder 17.41 19.07 20.30 7.59 8.28 8.52

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1