gelee ebbd Tegenspraak van Minister van Voorlichting Dertien arrestaties bij de Rotterdamse Electrische Tram Opnieuw 3 Nederlandse getuigen terug uit Djakarta Duits weekblad over de Duitse oorlogsmisdadigers in Breda Voorstellen tot vermindering van de spanning tussen Syrië en Israël Communistischcomplotin Brazilië ontdekt KALODERMA Onderzoek naar hoge functionaris van Westduits ministerie DONDERDAG 26 JANUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3673. HAMMARSKJOELD OPTIMISTISCH Door vermindering van de spanning in het M.-Oosten De Nederlands-Indonesische conferentie ie Genève DE TOESTAND IN INDIA Troepen worden gereed gehouden De Franse Nationale Vergadering AUSTRALISCHE VAKBOND ZAL TEGEN ATOOMPROEVEN PROTESTEREN Lof voor correcte behandeling ..Als Junschlaeger net zo onschuldig is als de voorma lige militaire missie, die tij dens dit proces van alles is beticht, dan zou ik volgens Nederlandse juridische maatstaven denkend, gelo ven, dat hij vrijgesproken moet worden". School voor ondermijnende activiteit brandde af MOLOTOF EN ZOEKOF IN PRAAG HET WEER De reis van Prins Bernhard WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Eden naar Washington vertrokken PRESIDENT PRASAD DOET BEROEP OP PORTUGAL Om gebied van Goa aan India af te staan Franse communisten wensen socialistische premier Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartae!' per maand 1,80; per week 43 cent. Losse s 8 ct. Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het jMaandagnummerZaterdags 10 uur De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft woensdag bij aankomst in Amman verklaard optimistisch te zijn met betrekking tot het verminderen van de spanning in het Midden-Oosten. Hammars kjoeld heeft zowel in Israël als in Egypte besprekingen gevoerd. In Amman, Jordanië, voerde Hammarskjoeld woensdag be sprekingen met premier Samir Rifai en minister van Buiten landse Zaken dr. Husein Khalidi. Hij werd bovendien door koning Hoëssein op het paleis in audiën tie ontvangen. Arabische vertegenwoordigers in Jordanië overhandigden de secretaris-generaal een memo randum, bestemd voor de Ver. Naties, waarin voorgesteld wordt dat een neutrale internationale commissie het bezit van de Pa lestijnse vluchtelingen zal befhe- ren in plaats van een Israëlische beheerder, zoals dat thans ge schiedt. Voorts wordt de terug gave geëist van Arabisch bezit in Israël met vergoeding voor ge leden schade. In de Indische staat Orissa wor den troepen in gereedheid gehou den om in geval van nood hande lend op te kunnen treden ibij on geregeldheden. Er zijn daar dins dagavond twee treinen tot ont sporing gebracht. Er vielen daar bij één dode en dertien gewonden. De treinen rijden nu onder bewa king. De Indonesische minister van Voorlichting, Sjamsuddin Sutan Makmur, heeft met klem tegen gesproken, dat de Indonesische delegatie op de ministersconfe rentie met Nederland te Genève ooit beloften heeft gedaan. Hij doelde hierbij op persberichten uit Nederland, volgens welke de Indonesische regering had be loofd een visum te verlenen aan de Nederlandse advocaat mr. Van Empel, die de van ondermij nende activiteit beschuldigde Ne derlanders zou verdedigen. In politieke kringen in Den Haag achtte men het onwaar schijnlijk dat de onderhandelin gen zouden worden hervat zo lang de beloften nog niet zijn vervuld. De Nederlands-Indone sische conferentie werd op 7 jan. onderbroken om de delegaties ge legenheid te geven met haar re geringen overleg te plegen. Sutan Makmur verklaarde, dat de Indonesische delegatie op die bijeenkomst voorstellen had in gediend, die konden worden aan vaard of verworpen. De Indonesische delegatie is thans bereid de onderhandelin gen op een slotbijeenkomst te be ëindigen. Zij kreeg instructies de resultaten der besprekingen te paraferen. Ingeval de Nederlandse dele gatie niet bereid is hetzelfde te doen, zou het niet de schuld van Indonesië zijn, indien de onder handelingen worden afgebroken, aldus Sutan Makmur. In politieke kringen te Den Haag is volgens persberichten twijfel uitgesproken over de vraag, of de Indonesische rege ring voldoende steun heeft van het Indonesische volk. Sutan Makmur zei, dat de regering vol doende steun heeft in het parle ment. NIEUWE INDONESISCHE PARLEMENT IN APRIL OF MAART BIJEEN. Volgens regeringsplannen zal het eerste gekozen Indonesische parlement in april of indien mo gelijk reeds in maart worden ge ïnstalleerd. Premier Burhanudin Harahap heeft verklaard, dat de regering de vorming van een nieuwe wet gevende vergadering op alle mo gelijke manieren poogt te be spoedigen. De algemene verkie zingen voor het Indonesische parlement zijn in september j.l. gehouden. Het nieuwe parlement zal 260 zetels vellen. Ds Franse Nationale Vergade ring heeft woensdag geen enkele Poujadist benoemd in de negen belangrijke bestuursfuncties in de assemblee, waaronder zes vice-voorzitterschappen. In deze laatste functie zijn wel twee communisten benoemd, wat aan de kant van de conservatieven de vrees versterkt, dat de com munisten geleidelijk vaste voet in de regering zullen krijgen De Poujfidisten protesteerden tegen deze gang yan zaken, maar hun protest werd met 321 tegen 263 stemmen verworpen. Tot de genen die het protest verwierpen behoorden de socialisten, de com munisten en de radicalen. Een 150 afgevaardigden van centrum er. gema'tigd rechts steunden evenwel de Poujadisten. In de wandelgangen verluidt, dat de benoeming van de twee communisten tot vice-voorzitters een deel van de prijs is, die de socialisten moeten betalen voor de communistische steun bij de verkiezing van de socialist Le Troquer tot voorzitter van de assemblee. Het Westduitse geïllustreerde blad „Revue" heeft deze week een artikel gewijd aan de Duitse oorlogsmisdadigers in Breda en de stemmen, die in de bondsrepu bliek zijn opgegaan om deze man nen in vrijheid te stellen. „39 Duitse gevangenen vergif tigen de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Nederland, maar wij zijn van mening, dat elk beroep op de menselijkheid in hun geval misplaatst is. Met uit zondering van vijf of zes gedeti neerden ten aanzien van wie men wellicht een vervroegde vrijlating zou kunnen worden overwogen, zitten alle andere veroordeelden terecht in Breda. Zij hebben voor aan vaste regels onderworpen tribunalen terecht gestaan, zij hadden hulp van ver dedigers en zij konden tegen hun veroordeling in beroep gaan. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat zij niet konden profiteren van verzachtende omstandig heden, want zij hebben zeer zwa re misdaden begaan: wrede mis handelingen van gevangenen die zich niet konden verweren, exe cuties zonder vorm van proces, het vennoorden van onschuldige voorbijgangers op straat, om slechts enkele van hun misdaden te noemen. Wij zouden er slecht aan doen ten behoeve van hen een beroep op gevoelens van menselijkheid te doen, gevoelens die de gevangenen jaren achter een met voeten hebben getre den", aldus de „Revue". Het artikel is geïllustreerd met verscheidene foto's van gevange nen, foto's van vermoorde ver zetsstrijders en een reproductie van een kwitantie, waarop een Nederlands burger verklaart de somma van 37,50 te hebben ont vangen voor het uitleveren van vijf Nederlandse joden aan de Duitse autoriteiten. Australië's grootste vakbond de vakbond van Australische arbeiders heeft besloten bij de regering te protesteren tegen atoomproeven in het land, „om dat zij invloed moeten hebben op het leven en de gezondheid van de Australische bevolking en op het weer". Gevraagd wordt waarom Enge land, of het Britse gemenebest, juist Australië heeft gekozen voor de experimenten. „Het leven der Australiërs is even belangrijk als dat van degenen in Downing Street", aldus verklaarde de secretaris- generaal van de vakbond. Aldus generaal-majoor A. J. A. Pereira, voormalig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, die in Djakarta als ge tuige a décharge in de processen tegen Jungschlager en Schmidt is gehoord en die woensdagavond samen met twee anderee getui gen op Schiphol is teruggekeerd. Alle drie getuigen hadden lof voor de correcte wijze, waarop zij in Djakarta zijn behandeld. Ze hadden gelogeerd in hotel Des Indes en werden volkomen vrij gelaten i^t hun bezoekjes in de stad. Wel moesten ze dit van te voren bij de-~ politie-wachtpost melden, opdat zij op hun tochten door een politie-jeep konden wor den gevolgd. Aan de getuigen was nu eenmaal een garantie voor hun veiligheid gegeven en die wilde men in Indonesië op deze wijze nakomen. Overigens was generaal Parei- ra toch blij in Nederland terug te zijn, doch dit in hoofdzaak, „om dat ik in Djakarta niet te doen had". Hij is er circa 2% week ge weest. Op het spervuur van vra gen, dat de journalisten op Schip hol op hem afvuurden, gaf hij Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron te Damascus verluidt, heeft generaal-majoor Burns, de stafchef der V. N. in het Midden- Oosten, aan Syrië en Israël voor gesteld, een overeenkomst te te kenen waarin zij plechtig be loven elkaar niet meer over de bestandslinies te beschieten. Een memorandum van generaal Agenten van de geheime dienst van het Braziliaanse leger stel len een onderzoek in naar het op treden van een zekere David Jan sen de Oliviera, een radiotechni cus die aan het hoofd zou hebben gestaan van een „communistische school voor ondermijnende acti viteit". Deze school die gevestigd was in een houten keet te Ni- lopolis, 'n voorstad van Rio de Janeiro, brandde dinsdag af. In de puinho. i werden zeer ver trouwelijke militaire instructie boeken gevonden, terwijl er ook een hoeveelheid wapens en munitie zou zijn ontdekt. Volgens functionarissen van de veiligheidsdienst bleek uit de ge vonden stukken, dat „de commu nisten voorbereidingen troffen voor het verstoren van de open bare orde in Brazilië". Oliviera werd aangehouden, toen zijn „school" in lichterlaaie stond, doch hij wist in de menigte be. langstellenden te ontkomen. Hij zou aan het hoofd heblben gestaan van een organisatie van commu nistische agenten in de staat Rio de Janeiro en rechtstreeks orders hebben ontvangen van het cen trale comité van de verboden Braziliaanse communistische par tij. Zijn vrouw, zijn broer en drie anderen, die dinsdag werden aan gehouden, heblben verklaard niets van de „school" af te weten. tV Koningin Elisabeth van Groot- Brittannië en de hertog van Edin burgh zullen in het voorjaar 1957 een staatsie-bezoek aan Kopenha gen brengen. Burns zou vier punten bevatten, gericht op vermindering van de spanning tussen de twee landen en op de uitwisseling van gevan genen, in overeenstemming met kort geleden door de Veiligheids raad aangenomen resoluties. Zo zouden Israëlische vissersboten niet meer dan een paar hondero meter in Syrische territoriale wateren mogen doordringen. Is raël en Syrië zouden verder zo spoedig mogelijk moeten onder handelen over het recht van Sy rië op gebruik van water uit het meer van Galilea voor bevloeiing en het drenken van vee. Ten slotte wordt wederkerige vrijla ting voorgesteld van krijgsge vangenen. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, brengt vrijdag een officieel be zoek aan Syrië. Bij die gelegen heid zouden de voorstellen van Burns ter sprake kunnen komen, zo wordt in officiële kringen te Damascus verwacht. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, V. M. Molotof, en minister van Defensie maar schalk Zoekof, zijn woensdag per vliegtuig uit Moskou in Praag ge arriveerd. Zij leiden een Russische delega tie naar een bijeenkomst van de politieke uitvoerende commissie van de vredesorganisatie van Warschau, die vrijdag wordt ge houden. onder meer de volgende antwoor den: „Ik ben niet verbaasd geweest over de vragen, die mij bij de pro cessen zijn gesteld. Af en toe kreeg ik de indruk, dat men mij geloofde en de verklaringen van de getuigen d charge, die lijnrecht tegen de mijne ingingen, niet. Met de beide gevangenen heb ik geen apart contact gehad. Over het werk van mevr. Bouman kan ik niet anders dan mijn grootste bewondering uitspreken. Ik ben er erg van onder de indruk geko men. Schmidt maakt nog steeds een vitale indruk. Hij is zeer agressief. Kan zi«h vermoedelijk beter verdedigen dan Junschla- ger". Generaal Pereira zeide voorts op de terugweg in Bangkok mr. A. C. van Empel, die daar nog steeds op zijn visum wacht, niet gezien te hebben. Dat mevrouw Bouman in de veelomvattende en ingewikkelde verdediging drin gend hulp behoeft, stond voor hem vast. „Ik mocht, toen ik gehoord werd, wel alles zeggen wat ik op mijn hart had, als ik dat had ge wild", vervolgde hij. „Die indruk had ik tenminste wel. Maar ik had geen behoefte om veel te zeg gen. Ik heb er mij toe beperkt op de vragen te antwoorden". Sprekend over het bericht, vol gens hetwelk rechter Maengkom mr. Van Empel nu niet meer als verdediger wil toelaten, aangezien het proces tegen Jungschlager nog deze maand mogelijk beslo. ten zal worden, zei de generaal tot slot, dat hij de indruk had, dat dit wel juist kan zijn. Men is al thans praktisch door het getui genverhoor heen. Ook de andere twee getuigen, die met de generaal terugkeer den, t.w. de onder-luitenant J. Koenders en sergeant J. Ver schoor, die beiden onder de gene raal bij de missie gediend hebben, vonden, dat zij zeer coulant on dervraagd waren. De heer Koen ders voegde daaraan met een ze kere voldoening toe: „Ik heb ten minste ook mijn mening over de getuigen a charge kunnen zeggen, b.v. over onze vriend Amiroed- din". Inderdaad was er een pijnlijk moment geweest, toen hij gecon fronteerd was met de getuige a charge Manoppo en deze laatste beweerde, dat de heer Koenders hem moest kennen, omdat hij, Manoppo, vroeger onder hem ge diend had. Onze landgenoot sprak dit tegen, waarop Manoppo aan voerde, dat de heer Koenders hem enkele dagen geleden in Dja karta nog als oude bekende de hand had geschud. Naar inmiddels door persbe richten ook hier te lande al be kend, werd de zitting toen ge schorst, omdat rechter Maeng kom wilde uitzoeken of de heer Koenders meineed had gepleegd. Op de zitting twee dagen later verklaarde de heer Koenders toen, dat hij Manoppo nooit ge kend had, doch dat men er hem opmerkzaam op had gemaakt, dat hij Manoppo inderdaad wel de hand had geschud. „Ik heb kort na mijn aankomst zoveel oude bekenden gezien en zoveel handen geschud, dat ik dit vergeten was", vertelde de heer Koenders mij. „Ik herinner me die handdruk eerst later, maar toen wist ik ook voor wie ik Manoppo had aangezien. Ik had hem ver wisseld met een gewezen employé van de unie, die ik in de jaren vlak na de oorlog daar gekend had". Thans zijn nog 6 Nederlandse getuigen décharge in Djakarta. Na zeer langdurige nasporingai is de recherche te Botterdam er in geslaagd de laatste hand te leggen aan het onderzoek inzake frauduleuze handelingen in de garage aan de Sluisjesdijk. Er is een complot opgerold van daar werkzaam garage- en magazijn- personeel, dat verdacht wordt zich in de loop der jaren aan be langrijke diefstallen ten nadele van de B. E. T. te hebben schul dig gemaakt. Aangenomen kan worden, dat deze diefstallen hun oorsprong vinden in de oorlogs jaren. De zaak begon te lopen in juli 1955, toen een van de voorman nen van het magazijn thuis een hoeveelheid gereedschappen en verf van de R. E. T. in zijn bezit bleek te hebben. Een zekere J. B. bleek een der schakels te zijn in de diefstallen, die zich in het ma gazijn voordeden. Omdat het de politie opviel, dat de goederen volumineus van omvang waren en met bedrijfswagens van de tram bij B. thuis werden gebracht vatte men verdenking op tegen de 48-jarige C. V., die als opzich ter belast was met het toezicht op de kostbare magazijninventaris. Hoewel V. bij zijn aanhouding halsstarrig ontkende moest hij wel toegeven, toen een huiszoe king aan het licht bracht, dat hij er thuis een R. E. T. magazijn in het klein op na hield. Volgens de rechercheurs was de hoeveelheid zó groot, dat wanneer hij nog een half jaar was doorgegaan, de zol der van 's mans woning onder de last was bezweken. Twee vracht auto's met goederen werden bij hem weggehaald. Door de recht bank in Rotterdam werden C. V, en J. B. inmiddels veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaar del ijk. Aangezien de diefstallen zeer ernstig waren gaf de directie van de R. E. T. een interne opdracht tot een voortgezet onderzoek. Dit onderzoek gaf eveneens aanlei ding de recherche in te schakelen, omdat knoeierijen met banden in de afgelopen jaren waren ont dekt. Bij het onderzoek van de re cherche kwam vast te staan, dat het met het monteren van de banden belaste personeel, de in middels gearresteerde 47-jarige J. G. S. en de 53-jarige L. J. P. B. met de magazijnmeester C. V. en met de 58-jarige garagechef P. M. zich onderling verstond, waardoor Een gebied met hoge barome terstanden, dat woensdag over de Britse eilanden naderbij kwam, deed de wind afnemen en de bui enactiviteit snel aan betekenis inboeten. De temperaturen liepen in de loop van de dag op de mees te plaatsen op tot 5 a 6 graden. Alleen in het noorden van het land, waar grote delen met een laagje sneeuw bedekt zijn, kwam het kwik niet veel hoger dan 2 a 3 graden. Bijzonder lage temperaturen kwamen de laatste dagen in Zwe den en Finland voor. Uit die ge bieden werden ons temperaturen van 20 tot 30 graden onder nul en lager gemela. Deze lucht kan echter niet naar onze omgeving wegstromen, doordat een in be tekenis toenemende depressie ten westen van Ierland zachte lucht naar West-Europa doet stromen. In verband hiermede wordt van daag veel bewolking verwacht, met van het westen uit regen of sneeuw. De zachte lucht zal pas later op de ciag het land bereiken kunnen. De wind zal naar het zuidoosten zijn gekrompen en ge leidelijk iets in kracht gaan toe nemen. het mogelijk was nog goede ban den op papier af te keuren, ze daarna achter te houden en te vervangen door nieuwe of gevul- caniseerde banden. Deze goede „afgekeurde" banden werden van de hand gedaan aan de 52-jarige koopman T. D., die als opkoper geregeld het afgekeurde mate riaal opkocht. In een afzonderlijk complot bleek eveneens betrokken de 47- jarige vertegenwoordiger J. C. V., die voor een grote bandenfa briek in het centrum van het land de banden van de R. E. T. die ge- vulcaniseerd moesten worden, op haalde aan de garage. Ook langs dit kanaal werd in de loop der jaren een groot aantal nog bruik bare banden afgevoerd. Hierbij kan nog worden vermeld, dat de vertegenwoordiger V. deze ban den afzette bij de klanten van zijn eigen Ibaps en dat deze onder neming zich door V. voor duizen den guldens benadeeld acht. Later is nog aan het licht ge komen, dat C. V., die in het begin van dit verhaal speelt, ook be trokken was bij 'n niet onbelang rijke handel in dynamo's en accu's. In een rijwielhandel te Rotterdam troi de recherche in een keurig verpakte kist een dy namo aan ter waarde van 1000, welke C. V. daar opgeslagen had en die hij door zijn arrestatie niet meer had kunnen wegwerken. Bij het onderzoek werd een uit voerige administratie aangetrof fen. Daarin kon men nagaan, dat hij van 1947 af tot kort voor zijn arrestatie een uitgebreide handel in dynar%o's had gedreven met een tweetal firma's hier te lande. V. was met deze firma's in con tact gekomen, doordat hij na de oorlog een dynamo, die hij tijdens de oorlog had ontvreemd in een vakblad te koop had aangeboden. Reflectanten daarop hadden in de loop van de jaren een uitvoe rig schriftelijk contact met hem gehad, waarbij V. zich niet ontzag de in de magazijnen van de R. E. T. aanwezige dynamo's aan deze firma's te offreren zodra er vraag was. Het onderzoek hierover le verde tenslotte de arrestatie op van de 35-jarige elektriciën H. H. C., die reeds in 1948 ontslag had genomen bij de R. E. T., van de 38-jarige elektriciën M. K. van de 56-jarige elektriciën A. C. M. van N.'en van de 59-jarige elek. trieiën H. J. W. Aangenomen wordt, dat in deze afdeling voor duizenden guldens door V. met z'n trawanten is ver dwenen. C., die ook reeds in de oorlog bij- de R. E. T. was. bleek van het door hem grotendeels ont vreemde materiaal een verlich ting te hebben aangelegd in een vermaaketablissement in Rotter dam. In deze zaan werden in totaal dertien verdachten gearresteerd, waarvan er negen ter beschik- van de justitie werden gesteld. Prins Remhard is dinsdagavond per vliegtuig uit Houston (Texas) in Washington aangekomen voor een niet-officieel bezoek van drie dagen. Daarna keert hij naar Ne derland terug. Woensdagmiddag zat de Prins aan een noenmaal dat aangebo den werd door senator Monro- ney van Oklahoma, 's Avonds was Prins Bernhard eregast op een diner dat de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Rooyen, aanbood. Andere gasten waren de minis ter van Marine, Charles Thomas, de directeur van de centrale in lichtingendienst, Alan Dulles, de onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese kwesties. Livingston Merchant, en de voor malige ambassadeur David Bru ce. Bezoek aan president Eisenhower. medegedeeld door het K.N.M.I. té De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Toenemende bewolking. Toenemende bewolking met la ter plaatselijk wat sneeuw. Tem peraturen om het vriespunt. Tot matig of krachtig toenemende zuidoostelijke wind. VRIJDAG 27 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.10 1.45 2.25 2.35 n.m. 1.36 2.11 2.51 3.01 ZON op onder Jan. 26 8.32 27 8.31 MAAN op onder 17.17 17.19 16.15 17.41 7.23 Prins Bernhard zou gister avond een kort bezoek brengen aan president Eisenhower op het Witte Huis. Volgens een woord voerder van de Nederlandse am bassade betreft het hier „alleen maar een vriendschappelijk be zoek". De Britse premier, sir Anthony Eden, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. zijn woensdag aan boord van de „Queen Elizabeth" voor bespre kingen met Amerikaanse leiders naar de V. S. vertrokken. maakt handen zacht als fluweel"' President Rajendra Prasad van India heeft woensdag in een ra dio-uitzending ter gelegenheid van het zesjarig bestaan van de republiek India een beroep ge daan op Portugal om aan India het gebied van Goa af te staan. De republiek India Toestaat vandaag, donderdag, zes jaar. In een overzicht over de ontwik kelingen gedurende hét afge lopen jaar zei de president: „Ik deel met al mijn landgenoten 'n gevoel van droefheid dat al onze verzoeken om en suggesties voor een vreedzame oplossing van de kwestie Goa tot dus verre geen invloed hebben ge had op de Portugese regering". „De autoriteiten daar hébbr-n gebruik gemaakt van geweld om de natuurlijke drang van de be volking naar vrijheid te onder drukken. Laat ons hopen dat Por tugal nu nog de rede zal inzien en erin zal toestemmen Goa af te staan aan India, waartoe het geo grafisch, historisch en cultureel behoort", aldus president Rajen dra Prasad. Dr. Otto Brautigam hoofd van de afdeling voor Oost-Europa van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft dinsdag verklaard, dat hij zijn functie op verzoek van de minis ter van Buitenlandse Zaken, Von 'Brentano, tijdelijk heeft opge geven. Dit is geschied hangende een onderzoek naar beschuldigin gen volgens welke hij zou heb ben meegewerkt aan liquidatie van joden in de Baltische staten in 1941. Volgens een mededeling van het ministerie, die dinsdag avond werd uitgegeven, zal het onderzoek wel enige tijd in be slag nemen. De beschuldigingen zijn vervat in een boek getiteld „Het derde rijk en de joden", dat de vorige maand in Berlijn is verschenen. Hierin worden verscheidene do cumenten aangehaald, die afkom stig waren van het „ministerie voor het bezette Oosten", dat tij dens de oorlog bestond. Eén van de documenten is een brief, on dertekend door Brautigam, waar in de rijkscommissaris in Riga ervan beschuldigd werd, dat hij terechtstelling van joden verhin derde. Brautigam verklaarde dinsdag, dat hij die brief weliswaar ge schreven had, doch dat men daaruit niet mocht opmaken, dat hij de jodenvervolging steunde. Toendertijd was het onmogelijk de joden te steunen in officiële documenten. Dat kon slechts ge beuren in persoonlijke gesprek ken, zo zei hij. Brautigam zei, dat hij de kwes- kaanse openbare aanklager van het proces in München had uit eengezet en dat hij daarop niet vervolgd was, doch als getuige a charge optrad. Ook een Duits gerechtshof in Neurenberg be paalde in 1949, dat vervolging geen zin had, omdat vrijspraak onvermijdelijk scheen te zijn. Op instructies van minister Von Brentano is Brautigam nu bezig met het opstellen van een uitvoerig verslag over zijn activi teit tijdens de oorlog. 7.59 tie reeds in 1948 aan de Ameri- De Franse communistische lei der, Jacques Duclos, heeft woens dag tegenover president Coty verklaard, dat de communisten een socialistische premier wen sen als opvolger van Edgar Faure. Duclos was de eerste partijlei der, die door president Coty werd geconsulteerd in verband met de vorming van een nieuwe regering. De communisten wen sen een „volksfronf'-regering bestaande uit communisten, so cialisten en radicalen. Naar wordt vernomen zouden zij zelf verklaard hebben genoegen te zullen nemen met twee onbe langrijke portefeuilles in zulk een regering. Volgens radio-Warschau heb ben twee Westduitse matrozen de Poolse autoriteiten asiel ge vraagd, omdat „zij niet wilden dienen in de Wehrmacht, die wordt gevormd".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1