Binnenlands nieuws De Wereld van week tot week Jeugdige inbrekers aangehouden Wat brengt de Radio? De havenstaking in Australië Rechtszaken SPORTNIEUWS Parijse métro op luchtbanden TWEEDE BLAD woensdag 25 januari 1956 11e jaargang no< ■*672 DROOGTE IN Z.-AFRIKA OVERSTROMING IN AUSTRALIË Nienwe Amerikaanse straaljagers naar Europa De ontwapenings commissie van de V. N Nederlander voorzitter van dagelijks bestuur van het fonds voor de hulp aan vluchtelingen Oliesporen aangetroffen de Sahara Nationale welvaart staat op het spel Het pensioen van Nelson In het Midden-Oosten NIEUW OLIEVELD ONTDEKT Wellicht een der grootste ter wereld Treinongeluk in België SCHOOLETUI'S N. V. Fa P. J. van de Sande -J - Laatste nog bestaande protestantse school in Spanje opgeheven Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande SCHAKEN Oproep van Tunesische Neo Destoer Nieuws uit Frankrijk Eed AGENDA Wynstok Vreemde raaf Wie ben ik? Sportsnippers Bede Oud De Twee Lo's Mistinguett IJdelheid Record Klok Jeugdzonde Anti-lawaai Aangebrand Leeftijd DE „ALEXANDROS" BINNEN GESLEEPT. Het Panamese sohip „Alexan dres", dat 5500 ton meet, is maandagnacht omstreeks twee uur door de sleepboten „Maas'' en „Noordzee" de Nieuwe Rotter damse Waterweg opgesleept. Het gesleepte schip had nabij Terschelling een defect aan de stuurinrichting gekregen en dreef rond totdat sleepboten in de nacht van zondag op maandag konden vastmaken. Bij het begin van de Nieuwe Rotterdamse Waterweg heeft de „Blankenburg" achter de „Ale- xandros" vastgemaakt om bij te sturen. ACHT MILITAIREN GEWOND BIJ BOTSING. Op de Amersfoortseweg nabij Apeldoorn is maandag een mili taire vrachtauto, toen de be stuurder een vóór hem rijdende auto wilde inhalen, geslipt en tegen een boom gereden. Hierbij werden acht militairen gewond. In de auto bevonden zich in totaal zestien militairen van de A.A.T. uit Nunspeet. Toen de vrachtwagen tegen de boom reed, werden de in de achterbak plaats genomen hebbende mili tairen door' elkaar geworpen. Spoedig bleek, dat acht hunner, waarvan er twee een hersen schudding hadden opgelopen, met ambulance-auto's naar 't Juliana- ziekenhuis in Apeldoqrn moesten worden vervoerd. De overige acht militairen kwamen met de schrik vrij. De acht gewonden zijn later van het Julianazieken- huis naar het legerhospitaal in de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn overgebracht. Na ver bonden te zijn konden enkele hunner weer vertrekken, doch enkele andereh moesten worden opgenomen. VERKEERSONGEVAL Één dode en drie gewonden. In het gehucht Lombok, tus sen Beilen en Westerbork, is maandag een auto-ongeluk ge beurd, waarbij één persoon is gedood, terwijl drie personen werden gewond. Door tot nu toe onbekende oor zaak botste een personenauto bestuurd door de heer G. D. uit Hoogeveen tegen een boom. Één der inzittenden, mevr. B.D. uit Dwingelo, werd op slag gedood. De heer D„ een dochter van me vrouw B. en de verloofde van mej. B„ de heer R. B. uit Zwig- gelte, kregen alleen een hersen schudding en verwondingen. De heer D. en mej. B. werden over gebracht naar het ziekenhuis „Bethesda'' te Hoogeveen en de heer B. naar een ziekenhuis te Assen. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. MET ONGEVEER 6500,— VERDWENEN. De Rotterdamse politie zoekt op het ogenblik naar de 46-jarige controleur J. H. K. uit Rotter dam, die zaterdag j.l. voor een Rotterdamse zuivelfabriek bij 'n klant een bedrag van ongeveer ƒ6500,heeft geïnd en daarna is verdwenen. Men weet. dat hij nog in zijn kosthuis is geweest, maar daarna heeft men niets meer van hem (en van het geld) vernomen. OUDE MAN ONDER TRAM GERAAKT EN OVERLEDEN. Dinsdagmorgen is de 74-jarige voetganger J. J. de B. toen hij, volgens de politie, onvoorzichtig de weg overstak, op de Nassau - kade bij de brug over de Katten- sloot te Amsterdam onder een tram geraakt. De man is ter plaatse overleden. t In vele delen van Zuid-Afrika heerst droogte, welke in sommi ge gebieden de ergste sedert men senheugenis is. Vooral de Kaap provincie en Natal worden ge troffen. Een intense hittegolf heeft het effect van de droogte in veel gebieden nog vergroot. Langs de rivier de Mclntyre in Z.-Queensland (Australië) staan honderden vierkante ki lometers onder water. De ste den Kurrumlbul, Yelarbon Goondiwindi en Inglewood zijn getroffen, maar het water zakt thans. Vele bewoners moesten hun toevlucht op de daken en in scholen en kerken zoeken. Duizenden stuks vee drijven rond. De Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa zullen in de komende zes maanden worden uitgerust met supersonische straaljagers van het type „Super Sabre F 100", aldus is Maandag in Washington bekendgemaakt. De toestellen zullen op eigen kracht naar Europa vliegen. ONBEPERKTE GARANH DE VERING. '.AZEIFABR1EKEN TE ZEVENBERCEH De ontwapeningscommissie van de Ver. Naties heeft besloten haar subcommissie van vijf zo spoedig mogelijk weer aan het werk te zetten om te trachten de meningsverschillen tussen Oost en West over een beperking van de bewapening uit de weg te ruimen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat deze subcommissie, bestaande uit Amerika, de Sowjet-Unie, Enge land, Canada en Frankrijk, waar schijnlijk eind februari te Lon den weer bijeen zal komen. De Rus Sobolef zei, dat Eisen howers voorstel tot vrije lucht- verkenning niets te maken had met een vermindering van de be wapeningswedloop. Het zou vol gens hem zelfs tot intensivering daarvan kunnen leiden. Sobolef zei, dat de Sowjet- Unie bereid is zich te verplichten niet de eerste te zijn die kern wapens gebruikt, als het Westen daartoe ook bereid is. Het dagelijks bestuur van het fonds der Ver. Naties voor de hulp aan vluchtelingen, heeft op voorstel van de Amerikaanse vertegenwoordiger M. C. H. Philips en wegens „de bijdrage van de Nederandse regering tot de verwezenlijking van het pro gram van de vluchtelingenorga nisatie der Ver. Naties" de Ne derlander dr. C. L. Patijn tot voorzitter gekozen. De minister president van Australië, R. G. Menzies, heeft gewaarschuwd, dat er in vele tak ken van nijverheid grote werk loosheid zal ontstaan, indien de Eral Nelson, de 65-jarige ach ter-achter-achter-neef van de Britse zeeheld admiraal lord Nelson, zal in het parlement pro testeren tegen beëindiging van het jaarlijkse pensioen van 50.000 gulden, dat de Britse regering 145 jaar lang van 1806 tot 1951 aan het hoofd van de familie Nelson uitbetaald heeft. Het pensidfen werd door de toenmalige labourregering ge schrapt, toen de vijfde earl Nel- sen overleed. De huidige earl een voormalige planter, meent, dat de regering wel niet ver plicht is tot in eeuwigheid 50.000 gulden per jaar aan de familie Nelson te betalen, doch zij had volgens hem dit pensioen met een bedrag ineens moeten afko pen. Dat is indertijd ook met an dere soortgelijke pensioenen ge beurd. Indertijd verzette de conserva tieve oppositie zich tegen de in trekking van het pensioen. Chur chill sprak toen van „diefstal". De Kuweit Oil Company heeft te Raudhatain in Koeweit, in de nabijheid van de grens van Irak, een olieveld ontdekt, dat wellicht zal blijken een der grootste ter wereld te zijn. zo meldt de New York Times. Volgens door het blad ont vangen berichten is op een diepte van meer dan 3000 me ter een olielaag aangeboord met een dikte van 450 meter. Dit is driemaal zo dik als het producerende gedeelte van het rijke olieveld te Burgan in Koeweit. De New York Times verneemt voorts, dat Kuwait Oil Company, een gemeenschappelijke dochter maatschappij van de Gulf Oil Corporation en de Britse Petro leum Company Limited, van plan is te Ahmadi in Koeweit een grote raffinaderij te bouwen. deze week uitgebroken havensta king zelfs maar enkele weken duurt Volgens de minister van Han del, John McEwen, komt alleen reeds de onderbreking van de woluitvoer het land op meer dan een miljoen Australische pon den per dag te staan De onder breking van de uitvoer van tar we en gerst zal het land meer dan 22 miljoen ponden per week gaan kosten. Het verloren gaan van met moeite verkregen or ders zal echter een voel grotere schadepost zijn dan het verlies aan inkomsteh De economische gevolgen van de staking zullen volgens minis ter McEwen zo ernstig zijn, dat alle Australiërs persoonlijk de na delen hiervan zullen voelen. De gehele nationale welvaart staat op het spel, zo zeide hij. in In de Sahara woestijn, op een punt tussen het fort Flatters van het Franse vreemdelingenlegioen en de Libyse grens, op ongeveer 880 kilometer ten zuiden van Constantine, hebben Franse olie prospectors sporen van olie aan getroffen. Deze sporen werden gevonden door geologen van de Compagnie de Récherches et Pétrole au Sahara, welke door de Franse regering wordt gecontro leerd. Medegedeeld werd, dat de commerciële waarde der lagen eerst bekend zal zijn, wanneer het gebied geheel zal zijn onder zocht. Een jeugdige inbrekersbende j hut een hoeveelheid touw had- te Bergen op Zoom is dank zij de oplettendheid van een toevallige voorbijganger door de politie aangehouden. Een serie inbraak- jes en diefstallen van de laatste tijd is tevens aan het lioht ge komen. Drie minderjarige knapen, al len bewoners van Bergen op Zoom, opereerden Zondagavond in de distilleerderij van de firma B. aan de Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom. Een voorbij ganger had twee jongens zich op verdachte wijze zien ophouden in het naast deze distilleerderij gelegen wasserij. Hij waarschuw de de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde en ter plaatse nog juist constateerde dat een derde knaap met de schoenen in de hand van het dak kwam glijden. De drie knapen werden aangehouden en naar het politie bureau overgebracht, waar zij de tand werden gevoeld. Al spoe dig kwamen zij tot de nodige be kentenissen. Zij hadden reeds eerder uit de distilleerderij een kist drank ontvreemd die zij op enige afstand ervan hadden ver stopt. Ook hadden zij, nadat zij vorige week in een verkenners- den buitgemaakt, een plan opge steld met behulp daarvan in de distilleerderij eens goed hun slag te slaan. Voor het stelen van rookwaren in sigarenwinkels hielden zij er een speciale metho de op na, die zij reeds met suc ces hadden toegepast, terwijl ook kwam vast te staan, dat ze nog in meer winkels diefstallen had den gepleegd. Er zijri nog meer knapen bij de „dievenbende" be trokken. Op het station van Herent, 8 km van Brussel, is maandag avond een trein ingereden op de internationale trein van Oostende naar Keulen, die daar stilstond door een defect aan de locomo tief. De twee achterste wagens van de internationale trein ont spoorden en vielen om. Twee personen hebben ernstige ver wondingen opgelopen.. DONDERDAG 26 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Me ditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00'Gym.; 9.10 Voor de huisvr.; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de huisvrouw; 11.15 Oratorium; 12.00 Zang en piano; 12.25 In het spionnetje; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.35 Gram.; 12.45 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Olymp. winterspelen; 13.30 Liohte muziek; 13.55 Beursbe richten; 14.00 Lichte muz.; 14.15 I Hoorspel; 14.45 Sopraan en piano, 15.15 Voor de zieken; 16.00 Van zang; 18.30 Voor de soldaten; diokrant; 20.00 Gevar. program ma; 21.45 Radio-prijsvraag N.O.C. 22.05 Periodieken parade; 22.15 Orgel; 22.40 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20 Gram. BRUSSEL (VI.), 11.45 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Operet te-aria's; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Piano; 16.00 Orkest; 16.50 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Koor- De enige nog bestaande pro testantse school in Spanje, die te Madrid, is een dezer dagen door de Spaanse overheid gesloten. Naar te verstaan is gegeven, zal het gebouw verzegeld worden. De laatste jaren zijn dergelijke instellingen in de provincie even eens gesloten. De school te Madrid werd be zocht door een vijftigtal leerlin gen en was gevestigd in een ge bouw, waarin zich ook een op leidingsschool voor predikanten bevindt. Ook deze instelling, die acht studenten telde, is opgehe ven. Er is nog geen reden voor de maatregel opgegeven. De huidige Spaanse wetten voorzien niet in het bestaan van protestantse in stellingen van bovenvermelde aard. OOG VERLOREN BIJ VECHTPARTIJ. Het gerechtshof te Amsterdam heeft dinsdagochtend een 24-ja- rige foeragehandelaar uit Nieuw Vennep wegens een kleine vecht partij, die echter een bijzonder ongelukkige afloop heeft gehad, veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Deze verdachte had op 29 november 1954 in Hil- legom de 58-jarige bewaker van rijwielen H. E. een stomp tegen het rechteroog uitgedeeld, waar bij glasscherven van diens bril in het oog drongen. Het gevolg is geworden, dat de bewaker thans aan dit oog blind is. Iri eerste aanleg was de foera gehandelaar voor deze mishan deling door de rechtbank te Haar lem veroordeeld tot zes maanden. De bewaker heeft later tegen verdachte een civiele eis tot be taling van schadevergoeding voor een bedrag van 10.000 inge diend. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN RUSLAND. Nu de helft van het tornooi om het schaakkampioenschap van Rusland aohter de rug is, heeft Spassky de leiding met 6 punten vóór Averbach 5 Va punt, Taima- nov en Tal ieder 5 punten. vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitz.18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Ca baret; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Lichte muziek; 19.30 Jazz muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Bui tenlands overz.; 20.15 Orkest (in de pauze voordracht); 21.45 Hoor spel; 22.45 Olympische winter spelen; 23.00 Nieuws; 23.15 Jour naal; 23.25 Jazzmuz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Gewijde muz.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Wij van het land; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Orkest; 14.45 Voorde vrouw; 15.15 Gram.; 16.00 Uit de bijbel; 16.30 Pianotrio; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Amus. muziek; 18.10 Vocaal ens.; 18.30 Fries pro gr.; 18.45 Leger des Heils; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 19.55 Toespraak; 20.00 Ra- 19.00 Nieuws; 19.30 Reportage; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Hoorspel; 21.00 Verzoekprogr.; 21.30 Muzikale caus.; 22.00 Nws; 22.15 Gezongen mis; 22.55 Nws. De nationale raad van de ge matigd nationalistische Tunesi sche „Neo Destoer" (nieuwe grondwets)partij heeft in een re solutie Frankrijk opgeroepen spoed te betrachten bij het toe kennen van binnenlands zelfbe stuur aan Tunesië volgens de in september gesloten conventies. De raad vroeg Frankrijk „door verkorting van de stadia waarin verantwoordelijkheid zal worden overgedragen en door het be- besohikbaar stellen van de no dige middelen, de Tunesische regering toe te staan haar ver plichtingen na te komen op het gebied van de openbare orde, in het bijzonder door de vorming van een georganiseerde verdedi gingsmacht." De resolutie verwees voorts naar de „nauwe samenhang van historische en politieke factoren in de drie Noord-Afrikaanse lan den (Tunesië, Marokko en Alge rije) en de noodzaak van beëin diging van de oorlog in Algerije, teneinde een regeling door on derhandelingen met de werke lijke vertegenwoordigers van het Algerijnse volk mogelijk te ma ken." Bij gevechten in Algerije hebben Franse troepen maandagnacht rebellen gevangen genomen en wapens en munitie buitgemaakt. Bij Batna in het Auresgebergte is maandag het lijk van een on langs uit Frankrijk aangekomen militair aangetroffen. Hij was door opstandelingen vermoord. De „Régie Autonome des Trans ports Parisiens" heeft het bericht bevestigd, dat in de loop van dit jaar de eerste Métro-treinen op luchtbanden in gebruik genomen zullen worden, die sneller en uiteraard geruislozer zullen zijn. Naar schatting hebben in 1955 1 miljard 950 miljoen personen van de Métro gebruik gemaakt. Het record-jaar is tot op heden 1948 geweest, toen 2 miljard 350 miljoen reizigers de Métro na men. De gemeenteraad van Parijs heeft maatregelen genomen om de voetgangers in het Bois de Boulogne te beschermen tegen de WOENSDAG 25 JAN. TERNEUZEN: Luxor-Theater 7 u.: „Gejaagd door de wind". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het vlees en de duivel". ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 2 uur: Openbare verga dering ouden van dagen. DONDERDAG 26 JAN. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 7 u.: „Gejaagd door de wind". De belastingwetten van Yemen, een land in Zuid-Arabië van 54.300 km2 en 4 k 5 miljoen inwoners, zijn aangepast aan de Koran, het heilige boek der Ara bieren waarin het geven van aalmoezen aan elke gelovige dringend wordt aan bevolen. De zogenaamde Koran-belas ting bedraagt er 2,5 procent van in komsten anders dan van land- en vee teeltproducten verkregen. De helft van deze belasting wordt echter kwijtgeschol den als men bij de Koran zweert dat men de andere helft als aalmoes aan de armen heeft weggegeven. Het gevolg is dat nergens zoveel eden worden gezwo ren als in het land Yemen. De grootste wijnstok moet wel die in Schotland zijn, die in 1831 geplant 4000 m2 beslaat. Aan de kust van Frankrijk schoot een jager een raaf neer, die in zee viel. De hond van de jager dook er vlug achter aan en... keerde terug met een kabel jauw van vijfeneenhalve kilo. Het vervelende met de intellectuelen is, dat zij zichzelf niet zien zoals ze werkelijk zijn, zegt Luc Bérimont in zijn roman L'Of- fice des ténèbres. In tegenstelling met Engeland stijgt de belangstelling voor voetbal in Honga rije en Duitsland. In laatstgenoemd land bezochten in 1955 5.212.000 mensen de wedstrijden tegen 4.563.000 in het jaar daarvoor. Veertigduizend Nederlanders hebben reeds een kaartje aangevraagd voor de voetbalwedstrijd Duitsland-Nederland op 14 maart. Het Rheinstadion in Dussel- dorf kan 60.000 personen bevatten... De Londense club Arsenal heeft een dokter in dienst genomen, die specialist is op het gebied der ademhalingsorganen. Want er bestaat een ademtechniek dié een enorme invloed heeft op het uithou dingsvermogen. De aartsbisschop van Boston heeft zijn gemeenteleden verzocht in hun gebeden te vragen dat de treinen van Boston naar New- York op tijd vertrekken en aankomen en dat de wagons meer comfortabel worden ingericht. Ik begin oud te worden, heeft de fran se toneel- en filmspeler Sacha Guitry onlangs gezegd, want voor mij gaan de vrouwen er meer en meer even jeugdig uitzien als ze voorgeven te zijn. De laatste overwinning van de Itali aanse filmster Gina Lollobrigida op haar rivale Sophia Loren, is dat de belasting haar jaarinkomen op 300.000 gulden heeft geschat tegen dat van Sophia slechts op 120.000. Sophia Loren hoopt echter het volgen de punt te boeken door harder en beter auto te rijden in de rallye van Cannes, waarvoor beide sterren hebben inge schreven. De negerdanseres Josephine Baker heeft bij de dood van de Franse cabaret- tière Mistinguett gezegd; „Ik kan niet aan haar dood geloven. Zij was de top van de cabaretkunst. Destijds, toen ik uit Amerika in Parijs aankwam be zat ik niet genoeg geld om een zitplaats in het Casino de Paris te betalen en ik heb toen staande die fee van het cabaret toe gejuicht. Later leerde ik haar kennen en van haar houden. Zij bezat een hartstocht voor de planken. Ik heb meer van haar ge leerd in drie jaar dan ik zal leren in mijn hele loopbaan. In februari 1955 het was de laatste keer dat ze uitging mocht ik met haar het uitkomen van haar miljoenste gramofoonplaat vieren." Maurice Chevalier over Mistinguett: „Ik heb met haar de grootste liefde van mijn leven verloren." De beroemde schoonheidsspecialisten Helena Rubinstein en Elisabeth Arden gaan in Amerika schoonheidssalons voor heren openen. Het is namelijk gebleken dat de vrouwelijke ijdelheid na het der de huwelijksjaar gaat afnemen, terwijl hot i>Ü da mannen net andersom is. De gecontroleerde omzet van diaman ten over de gehele wereld bereikte in 1955 het recordbedrag van 740 miljoen gulden. De rechtbank te Bagnères-de-Bigorre (Frankrijk) heeft zich niet bevoegd ver klaard om het uur vast te stellen waarop de pastoor de klok mag luiden. De pastoor doet dat op een heel vroeg uur en haalt daarmee elke ochtend de gepensionneerde kolonel Calinie ontijdig uit zijn slaap. De kolonel had daarom een aanklacht inge diend, maar nu hem dat niet heeft geholpen zal hij het met de burgemeester moeten op nemen, want aldus de rechter alleen die is bevoegd het vroege gebeier van de pastoor te verbieden. Een pastoor in een frans dorpje heeft een brief geschreven aan de directie van de Parijse métro: „Lang geleden heb ik een tijdlang de gewoonte gehad om eer ste klas te reizen met een kaartje twee de klas. Ik zend u nu hierbij het te wei nig betaalde." Bij de brief was een ehèque gevoegd van 400 franc (ong. f 4), Op het postkantoor te Karlsruhe (Duitsland) kan men naast de brieven bus het volgende lezen: „Om elk over-, bodig lawaai te weren en de zenuwen van ieder te ontzien, verzoeken wjj u geen vuistslag te geven op de postzegels die u op uw brieven plakt. Een druk van de duim is voldoende." In de film Don Juan speelt Fernandei de rol van iemand die veroordeeld wordt om levend te worden verbrand. Daarbij bleken zijn beulen hem wat al te zorg vuldig te hebben vastgebonden, zodat men hem pas kon bevrijden toen de| vlammen reeds om zijn gezicht sloegen. Fernandei hield van dit avontuur een paar verschroeide wenkbrauwen over. En tot slot een uitspraak van de franse schrijver André Maurois: ,,De intellectuele activiteit is op zijn hevigst tussen het vierde en achttiende jaar. Met Vier jaar ktnt men alle vragen, met achttien alle antwoorden. invasie van auto's. Voortaan zul len sommige secundaire wegen slechts voor voetgangers toegan kelijk zijn. De totale lengte van deze paden bedraagt meer dan kilometer. In het begin van dit jaar zal bij Font-Romeu een nationaal cen trum tot onderzoek van zonne- energie in gebruik genomen worden. De pas gebouwde zonne- oven heeft een capaciteit van 1000 kw en een spiegel van 30 m hoog en 50 m breed. Men ver wacht temperaturen van meer dan 4000 graden te kunnen be reiken. De temperatuur van deze zonneoven is dus aanmerkelijk hoger dan die welke bereikt wordt door de zonneovens van Mont Louis (Pyr. Orientates) en La Bouzarea (Algerië), die tot op heden de grootste ter wereld wa ren en „slechts" 3000 graden kunnen bereiken. Volgens zojuist ontvangen ge gevens blijkt, dat het aantal Ne derlandse toeristen, dat in de eerste negen maanden van 1955 een bezoek bracht aan Frankrijk, ogenschijnlijk iets kleiner is dan in dezelfde periode van 1954. Hierbij valt echter op te merken, dat deze cijfers sleohts betrek king hebben op 7 procent van alle Franse hotels. Het eindresul taat zal over enige tijd bekend gemaakt worden. Het bedrag aan deviezen, dat door de Neder landse toeristen werd ingebracht is belangrijk hoger dan in 1954, namelijk 1.391.000 dollar tegen 1.128.000 dollar. Een stijging dus van 23 procent valt te constate ren. De komende „Foire de Paris", die van 5 tot 21 mei gehouden zal worden bij de Porte de Ver sailles, zal over een geheel nieuw gebouw beschikken. Dit „ten toonstellingspaleis", dat 22 meter hoog zal worden, is momenteel in aanbouw en beslaat een opper vlakte van 10.000 vierkante me ter. Men verwacht, dat het aantal buitenlandse deelnemers dit jaar dat van 1955 nog zal overtreffen. In 1955 namen 13.000 buitenland se exposanten aan de „Foire de Paris" deel en telde men 3.800.000 bezoekers, waarvan 150.000 bui tenlanders. Sir Alexander Korda, de Britse filmmagnaat, is maandag ochtend te Londen op 62-jarige leeftijd aan een hartaanval over leden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5