Uit de RECHTSZAKEN Provi ncie Eric de Noorman - De gouden droom IVOROL: De Tandpasta van standing MARKTBERICHTEN Het geheim van de zeven schoorstenen Beursoverzichl De Provinciale Stoombootdiensten in 1955 TERNEUZEN- BOSCHKAPELLE. OSSENISSE. SLUIS. ZAAMSLAG STOPPELDIJK. DE VERKORTING VAN DE WERKTIJD IN BELGIE Premier van R. S. F. S. R. afgetreden Luchtverbinding Oost-BerlijnWarschau ADENAUER SCHORT VAKANTIEPLANNEN OP Motie van wantrouwen in Ben Goerion verworpen JAPANS ATOOMSCHIP Vaste ondertoon MEER DAN 4,5 MILJOEN PASSAGIERS EN RUIM 800.000 AUTO'S OVER DE SCHELDEVEREN 1954 1955 2.381.715 2.594.932 361.034 298.024 742.339 1.172.469 20.039 207.740 226.526 375.058 379.065 53.138 55.737 4.141.063 4.726.753 324.699 357.873 40.506 23.320 191.275 311.092 8.216 30.031 37.661 84.679 97.040 DE ZEEUWSE BEVOLKING In 1955 De Zeeuwse bevolking is vorig jaar toegenomen met 1209 zielen. Daarmee kwam het inwonertal van deze provincie van 275.3G9 op 31 december 1954 op 276.578 een jaar later. Er woonden toen 138.816 mannen en 137.762 vrou wen in Zeeland. Deze toeneming is uitsluitend te danken aan het grotere geboorteoverschot. Er werden 5483 kinderen geboren f2853 jongens en 2630 meisjes), terwijl 2368 personen stierven, zo dat het geboorteoverschot 3115 bedroeg, het aantal vestigingen bedroeg 12.204, maar het aantal personen, dat vertrok, was 14.110, zodat een vertrekoverschot resul. teerde van 1906. Dit afgetrokken van 3115 wordt een voordelig slot van 1209 zielen. Er werden 2195 huwelijken ge sloten en 64 echtscheidingen in geschreven. Op alle Zeeuwse eilanden vertrokken er meer men sen dan zich kwamen vestigen. Daarbij dient te worden opge merkt, dat met name uit de her- verkavelingsgebieden (Schouwen Duiveland, Tholen, zak van Zuid- Beveland en Waarde) tientallen gezinnen verhuisden naar de Noordoostpolder en de Braak manpolder. De kleinste gemeente in Zee land is Seroosxerke op Schou wen, waar men het jaar 1955 met 1S2 inwoners begpn om te eindi gen met 158. Overslag is de op een na kleinste gemeente met 297 inwoners. In de gehele provincie zijn er niet minder dan 32 van de 101 gemeenten met een inwonertal beneden de 1000. Met een aantal ran inwoners tussen de 1000 en de 2000 zijn er 24 gemeenten. Slechts 2 gemeenten komen bo ven de 20.000, n.l. Vlissingen (eind december j.l. 27.046 inwoners) en Middelburg (22.165). In Waterlandkerkje werd geen enkel sterfgeval ingeschreven en in de gemeenten Duivendijke, Noordwelle en Serooskerke CS.) 'verd geen enkel huwelijk vol trokken. Anton Zischka. voor de Z.V.U. In een 'der benedenzalen van hotel „Rotterdam" hield de heer Anton Zischka voor de leden van de Z.V.U. een causerie over „Ont moetingen met beroemde en gro te onbekenden". De heer Anton Zischka wordt een der grootste journalisten en publicisten ge doemd der laatste vijftig jaren. Hij studeerde aan de universitei ten van Eton, Oxford en Mün- chen en zwierf als journalist over de gehele aardbol, maakte op 27- jarige leeftijd voor 61 nieuwsbla den verslagen over de grote over stromingen van de Jangtse Kiang rivier in China in 1931 en was de eerste buitenlandse correspon dent in het Chinees-Japans con flict dat kort daarna uitbrak. De heer Zischka heeft onge veer alle groten en machtigen dei- aarde ontmoet, zowel John D. Rockefeller als Stalin. Eisenho wer, Onassis, Ibn Saoed van Ara bië en Moa Tse Toeng, de leider van rood-China. Niet alleen deze mensen, die wij allen kennen maar ook met geleerden, Nobel prijswinnaars, mensen die in stil te aan het welzijn der mensheid werken of misschien aan haar vernietiging, kwam de heer An ton Zischka in contact. In een boeiende uiteenzetting heeft hij daarover verteld en te vens zijn visie gegevep over de toestanden op politiek en econo misch terrein. De heer mr P. van Meerwijk heeft de heer Zischka zeer gees tig ingeleid en dank gebracht voor deze waardevolle avond. Ontwikkelingsavond K. A. B. In het kader van het winter- programma belegde de plaatse lijke afdeling van de K. A. B. in het parochiehuis een ontwikke- lingsavond. die vrij goed werd be zocht. Op deze avond werd het woord gevoerd door pater Hen. ricus. Deze bejaarde maar nog altijd even vitale spreker wist zijn ge hoor danig te boeien met een cau serie, getiteld „Bang voor de dag van morgen"-. Pater Henricus zet te duidelijk uiteen de grote ver anderingen, die zich in de maat schappij van vandaag voordoen en de ontwikkelingen, die in de nabije toekomst verwacht wor den. Deze veranderingen zullen ook hun stempel drukken op de arbeiders en spreker wees vooral op het grote belang voor de arbei ders om zich via de sociale cur sussen de nodige kennis eigen te maken. Ook de geestelijk adviseer, pastoor Vermeulen, legde de na. druk op het grote belang van een goede vorming en hij wees in dit verband eveneens op het grote nut van de sociale school. Mutaties lagere school. Het hoofd van de R. K. lagere school alhier, de heer F. Ivens, is met ingang van 1 februari a.s. ■benoemd tot hoofd van de R. K. lagere school te- Mariënvelde. In de plaats van de heer Ivens is benoemd tot hoofd van de school alhier de heer Spiertz, thans on derwijzer te Nieuwenhagerheide, bij Heerlen. 21. Eric begrijpt, dat, als ze eerst de boot moeten keren en dan tegen de wind in naar het eiland varen, hun hulp voor Svein te laat zal komen „Over boord," schreeuwt hij, en Halfra, die de eer ste wil zijn, om het weer goed te maken met Svein, springt op hetzelfde moment in zee. Orm heeft zich in middels wat opgericht en hangt leunend op het roer. Hij ziet grauwbleek en Eric buigt zich tot hem over. „Orm," zegt hij, „het ziet er niet al te best met je uit." Maar de morsige roerganger snauwt hem ruw af. „Leuter niet, dat beetje bloed, een schampschot, dat komt wel weer in orde. Schiet maar liever op, voor de drommel, anders heeft Svein geen hulp meer nodig! Haast je, koning! Ik z-zal het schip op de kust zetten. Al het goud is hier aan boord. Het zou zonde zijn als het nog verloren ging, want deze schuit is... is voor de haaien Eric aarzelt; hij wil Orm in deze toestand niet alleen laten, maar de kleine roerganger kijkt hem zo woest en verontwaardigd aan, dat Eric niet langer talmt. Inderdaad kan snelle hulp Svein nog redden. Terwijl Eric met krachtige sla gen van het schip wegzwemt, hoort hij in gedachten nog de schorre item van Orm, die op het laatste ogenblik iets mompelde van: „Zeg het aan Svein zeg het maar van Orm Op het laag in het water liggen de scheepje is Orm, de roerganger, alleen. Over zijn nu pijnlijk ver trokken gezicht glijdt eensklaps een wat triestige grijnslach. De greep van zijn eeltige knuist ver slapt om het roer en langzaam zakt hij achterover. „Vaarwel, schipper," fluistert hij, „we hebben toch altoos goed ge varen samen. Het spijt me nu van dat goud. Ik had het nog voor je willen redden, maarhet lukt niet meer het gaat mee met Orm naar de diepte." Hij staart over het water en volgt met de ogen de meeuwen, die in glijvlucht over het schip scheren. Nog éénmaal voelt hij de koele bries langs zijn gezicht strij ken als een groet. Nog éénmaal hoort hij het gekrijs van de storm vogels en meeuwen. Dan, met de zilte smaak van zijn geliefde zee op de lippen, glijdt Orm, de roer ganger, op het dek neer. Zijn aard se leven heeft een einde genomen. Toneeluitvoering R. K. To neelvereniging Jantje van Sluis. Voor een uitverkochte zaal bracht de R.K. toneelvereniging .Jantje van Sluis" een blijspel van Antorl Coolen: „De Klokken gieter". De poging om goed to neelwerk te bieden is geslaagd. De spelers hebben zich tot het uiterste ingespannen en dit is al veel waard. De vereniging bestond juist tien jaar en dit feit werd nog eens gememoreerd door pastoor G. Rombouts en door de burge meester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem. Deze laatste be trok hierbij de heer F. de Broek, idie al die tijd de motor^van „Jan tje van Sluis" is gew Gemeenteraad gaat verga deren. Vrijdagavond vergadert de gemeenteraad De instructie van de gemeente arts moet gewijzigd worden en er moet een nieuwe tijdelijke ge meentearts benoemd worden. De R.K. jongensschool vraagt finan ciële medewerking voor de aan leg van een rijwielbergplaats en een omheining van het speelplein en de R.K. meisjesschool heeft geld nodig voor blokfluiten. Vacatures moeten vervuld wor den bij de Godshuizen en (bij het algemeen armbestuur van Sluis. Er wordt onderhandeld over het in gebruik nemen van een gym nastieklokaal voor alle lagere scholen. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" vraagt financiële medewerking bij de verharding van de Boomgaardweg. Het gemeentebestuur van Oost burg verzoekt een regeling die voorziet in de tegemoetkoming van kosten verbonden aan leer middelen en boeken voor leer lingen van de gymnasiale afde ling. De bio-onderneming Luxem- lbourg heeft ook al moeilijkheden en vraagt vrijstelling van ge meentelijke vermakelijkheidsbe lasting voor de (bioscoopvoorstel lingen. De kolentoeslag voor hen, die daarvoor in aanmerking komen moet verhoogd worden van 3,60 tot 4,10 per week. 35 jaar C.J.M.V. „Stroom opwaarts". Maandagavond werd in het verenigingsgebouw een samen komst gehouden van leden en oud-leden van de C.J.M.V. .Stroomopwaarts", ter herden king van het 35-jarig bestaan. Deze stond onder leiding van de voorzitter P. de Lieeuw. Hij kon in zijn openingswoord ook vertegenwoordigers van 't bonds- bestuur, de provinciale commis sie, de ring Oost Zeeuws-Vlaan- deren van het C.J.M.V. en de plaatselijke kerkeraad verwel komen. Op deze avond sprak de nieuwe districtssecretaris voor Zeeland en West-Brabant, de heer J. Sinke te Souburg, over het on derwerp: „Heeft het nog nut?" waarin hij het doel, de waarde en de zegen van deze arbeid dui- POLITIERECHTER MIDDELBURG. Zeventien Ambonezen veroor deeld tot drie maanden. Zeventien Ambonezen allen leden der niet-erkende P. N. M.S., de Purtai Nasional Maluku Sela tan die op Oudejaarsavond de in aanbouw zijnde gezinskeukens in het woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg vernielden en wier zaak op 14 januari j.l. werd ver daagd om hun gelegenheid te geven een eigen advokaat uit New York voor de verdediging van hun belangen naar Middelburg te doen overkomen, zijn gistermiddag door de politierechter, mr. P. van Em- pel, veroordeeld tot elk drie maan den gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Zü hebben 14 dagen gelegenheid in appèl te gaan van dit vonnis bij het Haagse gerechtshof. De advokaat aan wiens bestaan delijk liet uitkomen, en de leden de politierechter overigens twijfel van nü het gezegde van dr. John Mott doorgaf: „De beste jaren zijn die, welke nog voor ons lig gen." In een gezellig praatje met op richters en oud-leden werden daarna de 35 jaren doorlopen, en menige herinnering werd opge haald. Namens verschillende vereni gingen werden felicitaties over gebracht, namens de kerkeraad door ds. G. Jansma, die deze avond tevens sloot. litieke zaak tegen hen is. Hun ver nielingsdaad zien zij als een poli tieke tegenzet. Het was de politierechter niet mogelijk hen ervan te overtuigen, dat dit wel een zeer laakbare ma nier van politiek bedrijven is. Hij voegde daaraan toe de duidelijke waarschuwing, dat het wel eens langduriger gevangenisstraffen kunnen worden, als de Ambonezen op de ingeslagen weg zouden voort gaan. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie werd als gevonden aan gegeven de volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen Glacé herenhandschoen, Punt- straat 10; ring met sleutels, Punt- straat 11; glacé herenhandschoen, Polderstraat 6; paar kinderwan ten, Veerstraat 18. Teerdag. De leden van de duivensociëteit „Eerlijk Vreest Niemand" hiel den in het clublokaal bij de heer Bisschop hun jaarlijkse teerdag. Alvorens zich te goed te doen aan de smakelijke maaltijd werden de verschillende café's in het dorp met een bezoek vereerd. Tot laat in de avond wisten de „melkers" er de stemming best in te hou-j den. i De subcommissie van de natio nale gemengde mijncommissie belast met de oplossing van het vraagstuk van de verkorting van de werktijd is maandagavond an dermaal bijeengekomen. Ln de loop van de week zal een nieuwe ibiieenkomst plaatsvinden. Het schijnt aldus Belga, dat men de weg opgaat van de vol gende formule: De wekelijkse duur van de arbeid zou met een half uur worden verminderd hetgeen overeenkomt met 18 dagen per jaar. In beginsel zouden de mijnwerkers alle twee of drie weken een bijkomende verlof dag krijgen. De regering zal het vraagsluK van de door deze hervorming te. weeg gebrachte extra-lasten on derzoeken. de was er dinsdagmiddag niet en stuk voor stuk wezen de 17 Am bonezen de aangeboden steun van de Nederlandse advokaat mr. M. A. Terwoert, die ter zitting aan wezig was, met verontwaardiging van de hand. „Al moeten wij één jaar of tien jaar in de gevangenis blijven, wij nemen slechts met onze eigen ad vokaat genoegen," zo merkte de leider van de groep, H. Marwa, op. Het bleek, dat hij wél een brief had geschreven, maar daarop taal noch teken had gehoord. Mr. Van Empel deelde op 14 janu ari mede, dat de zaak mét of zon der advokaat nu zou worden af gehandeld. Naar het oordeel der Ambonezen was de politierechter niet bevoegd een veroordeling uit te spreken. Zijn uitspraak wensten zij dan ook niet "te rekenep, evenmin als dat zij hemzelf wei/sten te erkennen. Op de concrete vraag van de poli tierechter. of zij opnieuw de keu kens gaan afbreken, wanneer zij weet vrij zijn, 'wilden zij niet in gaan. Hun leider verklaarde eerst ant- wpord te wensen op twee vragen, die hij op 14 januari had gesteld aan de (ook nü weer aanwezige) heer W. Schols, de inspecteur voor de Ambonezenzórg. Hij vroeg toen, of de heer Schols opnieuw keu kens ging bouwen en of hij ervoor wilde zorgen, dat de Ambonezen onmiddellijk naar Ceram konden terugkeren. Op de eerste vraag antwoordde de heer Schols toen, dat hij geen keukens bouwt, maar afhankelijk is van enigerlei opdracht der re gering. De tweede vraag wenste hij niet te beantwoorden. De leider der Ambonezen, Mar wa, verklaarde nu, dat de heer Schols veroordeeld diende te wor den, omdat hij artikel 64 van het reglement op de landstrijdkrach ten had overtreden. Uit deze behandeling ter rechts zitting bleek nogmaals, dat deze Ambonezen, die zich beschouwen als onderdanen van de republiek der Zuid-Molukken, de Nederland se wetten en instellingen niet wen sen te erkennen, omdat de Neder landse regering hun republiek niet erkent. Zij menen, dat. heel de kwestie der gezinskeukens een po- De premier van de Russische Socialistische Federatieve Sow- jet-republiek, Alexander N. Poe- zanof is afgetreden, zo is op de bijeenkomst van de opperste Sowjet van deze federatieve repu bliek meegedeeld. Tot zijn opvolger is gekozen Michail Jasnof, burgemeester van Moskou. Genoemde repu bliek is de grootste van de Sow- jet-Unie. In zijn ontslagbrief zegt Poe- ztu.tu onder meer, dat zijn aftre den ue noodzakelijke versterking van de regering mogelijk moet maken. Jasnof is sinds 1952 lid van het centrale comité van de commu nistische partij van de Sowjet- Unie. Hij speelt tevens een be langrijke rol in de binnenlandse politiek van de Sowjet-Unie als voorzitter van de Raad van de Unie, één van de twee kamers van de opperste Sowjet, het par lement van de Sowjet-Unie. Jas nof heeft als burgemeester van Moskou in 1952 een bezoek aan Londen gebracht. Jasnof is ontheven van zijn functie in het presidium van de opperste Sowjet van de Russi sche (federale) republiek. Als opvolger is de plaatsver vangende voorzitter van de Mos- kouse staatsraad (plaatsvervan gend burgemeester), N. I. Bo- brewnikof, benoemd. Jasnof heeft verzocht, om Poe- zanof te kiezen tot eerste vice- premier van federatieve Russi sche republiek. Dit verzoek is in gewilligd. De opperste Sowjet heeft voorts decreten goedgekeurd alsmede enige wijzigingen van en toevoe gingen aan de grondwet zo heeft Radio-Moskou medegedeeld. Tien maanden nadat de West- duitse Lufthansa met haar werk zaamheden is begonnen zal ooi de gelijknamige onderneming i' de Sowjetzone met haar werk zaamheden aanvangen. Naar de in de Sowjetsector verschijnende „Berliner Zeitung" meldt zal februari a.s, de verbinding tussen Oost-Berlijn en Warschau wor den geopend. Iedere dinsdag en zaterdag zal een Lufthansa ma chine van het Russische type II 14, naar Warschau vliegen en nog dezelfde dag terugkeren. Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft dinsdag (be kend gemaakt, dat bondskanse lier Adenauer voorlopig afziet van een vakantie „met het oog op de parlementaire situatie". De moeilijkheden die in de re geringscoalitie zijn gerezen in 't bijzonder het conflict tussen de christen-democraten en liberalen over de door de CDU voorgestelde nieuwe kieswet, schijnen dr. Ade. nauer er toe te nopen, voorlopig in Bonn te blijven. Op aanraden van zijn dokters had hij aanvan kelijk overwogen vakantie te ne men. VEEMARKT ROTTERDAM. 24 januari. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 3291 stuks vee, zijritie: 1506 vette koeien en gebruiksvee, w.o. 798 t.b.c.-vrij227 vette en graskalve ren, w.o. 222 t.b.c.-vrij; 955 nuch tere kalveren; 93 varkens; 168 biggen; 109 paarden; 4 veulens; 169 schapen of lammeren en 10 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2,403,12, vette kalveren 2,702,90; slachtpaarden 1,90—2,30, alles per kg. Graskalveren 250450; Nuchtere kalveren ƒ48ƒ66; Biggen ƒ40—ƒ52; Schapen ƒ95 145; Lammeren 100- 130; Melk- en kalfkoeien 730-1130; Vare koeien 600ƒ800; Vaar zen ƒ580—ƒ780; Pinken ƒ350— 480, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer korter, handel goed, prijzen als maandag, enkele prima's bo ven notering. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel vlot, iets hoger in prijs. Gras kalveren: aanvoer gewoon, han del matig, prijzen stabiel. Nuch tere kalveren: aanvoer iets klei ner, handel vlot, niet geheel prijs houdend. Biggen: aanvoer als vorige week, handel redelijk, prij zen konstant. Slachtpaarden: aanvoer tamelijk, handel goed, prijshoudend. Schapen en lam meren: aanvoer minder, handel willig, wat stijver in prijs. Melk en kalfkoeien: aanvoer als vorige week, handel kalm, ruim prijs houdend. Vare koeien: aanvoer matig, handel goed, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer redelijk, handel lui, prij zen onveranderd. 20) Nadruk verboden. „Zo. Verstandig van u, dat u me ontvangen hebt, mrs. Revel. Anders zou ik genoodzaakt ge weest zijn me tot uw man te wenden." Virginia keek hem verbaasd aan, met moeite hield ze het ant woord, dat haar op de lippen lag', terug. In plaats daarvan zei ze droogjes: „Dat zou u niet gemakkelijk gévallen zijn." „Ik geloof van wel. Ik zet door wat ik begin. Maar nu ter zake. Misschien herkent u dit!" Hij zwaaide met iets, dat hij voor het grootste gedeelte in zijn hand hield, heen en weer. Vir ginia keek verveeld en geërgerd naar zijn zonderlinge manier van doen. „Weet u wat dit is, mèvrouw?" „Ja, 't ziet er uit als een brief", gaf Virginia, die langzamerhand overtuigd b&gon te raken, dat ze met een krankzinnige te doen had, lankmoedig ten antwoord. „Het is een brief," zei de man. „En misschien ziet u ook, aan wie hij geadresseerd is?" door AGATHA CHRISTIE t,Ik kan lezen", vertelde Vir ginia hem met een beminnelijk lachje. „Deze brief is geadres seerd aan kapitein O. Neill in de Rue de Quenelles, nummero 15, Parijs.'' De man keek haar doordrin gend aan. Hij zocht in de uit drukking van haar ogen naar iets, dat hij blijkbaar niet vond. „Wees zo goed hem te lezen!" Virginia nam de enveloppe van hem aan, haalde de brief er uit en vouwde hem open. Maar na het eerste dozijn woorden hief ze haar hoofd met een gebaar van afkeer op en stak hem en veloppe en brief toe. „■Dat is een particulier schrij venin elk geval is het niet voor mijn ogen bestemd." De man begon sarcastisch te lachen. „Ik maak u mijn compliment, mrs. Revel! U bent een geboren actrice.... Maar de onderteke ning dan.*., die herkent u toch zeker wel!" „De ondertekening?" Virginia draaide de brief om en kreeg een schok van verbazing. Onder de brief stond in fijn, enigszins oplopend schrift: Vir ginia Revel. Ze kreeg 'een im puls om iets fe zeggen, draaide de brief om en las hem van a tot z aandachtig door. Daarna bleef ze een poos lang onbeweeglijk staan nadenken. De inhoud van de brief had haar duidelijk ge maakt, wat i haar te wachten stond. „En, madame?" zei de man ten laatste. „Dat is uw naam, niet waar?" „Zeker," zei Virginia, „dat is mijn naam." Maar niet njüjn schrift, had ze er aan top kunnen voegen. Haar bezoeker keek of hij niet wist, hoe hij het had. Hij had een geheel andere houding ver wacht. Zijn instinct vertelde hem, dat de vrouw vóór hem niet bang was. „Nu moet ik u wat vragen. Ten eerste zou ik graag willen weten, hoe u mij gevonden hebt?" „Dat was gemakkelijk genoeg." Hij haalde een pagina van een geïllustreerd maandblad uit zijn zak en stak haar die toe. Antho ny Cade zou de grootste illustra tie onmiddellijk herkend hebben. Met haar fijne wenkbrauwen oven gefronst lin nadenken gaf ze het hem terug. „Op die manier!" zei ze. „Ja, dat is gemakkelijk geweest." „U begrijpt zeker wel, mrs. Revel, dat dit niet de énige brief De 1 knesseth, het Israëlisdie parlement, heeft dinsdag met 74 tegen 4 stemmen een communis tische motie van wantrouwen in de Israëlisclie premier, David Ben Goerion, wegens het bevelen van een vergeldingsaanval op Sy rische stellingen in december ver worpen. Volgens een communis tische afgevaardigde had Ben Goerion, die tevens minister van Defensie is, bevel gegeven tot de aanval zonder voorafgaand over leg met het kabinet. De aanval had Israëls „afzon dering" in de Verenigde Naties tot gevolg gehad, zoals gebleken was uit de veroordeling van de aanval door de Veiligheidsraad. In Japan zullen deze zomer plannen gereed zijn voor de bouw van een atoomschip, dat zowel voor passagiers al s vracht ge schikt zal zijn, zo verneemt het A. F. P. van bevoegde zijde te Tokio. De turbine zal in zoverre een verbetering op die van de Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus" zijn, dat zij met helium wordt aangedreven in plaats van met stoom, zoals de turbine van de „Nautilus". Het Damrak is gisteren rijn aigen gang gegaan en de beurs heeft zich gekenmerkt door een vaste ondertoon. Vooral vooi AKU bestond goede belangstel ling. Dit papier lag de laatste tijd zeer zwak wegens de teleur stellende jaarcijfers, doch gister middag boekte het rayonbedrijf een behoorlijk herstel. Vlak na de openingsping steeg de koers van 307% tot 315. Deze prijs kon echter niet behouden blijven, tegen slot werd circa 313 betaald. Ook Philips en Kon. Olie avan ceerden circa 4 punten. Unilever daarentegen stelde teleur. Voor dit papier werd niet meer dan 341 betaald tegen maandag 343. De handel in deze internationale soorten bleef echter van beperk te omvang. Hoewel er niet veel peil valt te trekken op het verloop der be sprekingen in Genève gaf toch ook de cultuursector van een betere stemming blijk. Hier was Deli favoriet met een koersstij ging van 5 punten tot 142. HVA en Amsterdam Rubber trokken circa 2 punten aan. De scheepvaartsector had gis teren eveneens de wind niet tegen. Stoomvaart Mij „Neder land" had de leiding met een winst van 3 punten. De overige soorten lè 2 hoger. Het teleurstellende verslag van de Nederlandse Wol Mij was nog niet geheel en al ter beurze be kend. De aandelen in kwestie werden wel lager geadviseerd. Gisteren werden certificaten Ashland Oil geïntroduceerd. De belangstelling voor dit fonds viel mee. Als eerste notering kwam 17% dollar uit de bus. Guldens beleggingen stil en eerder iets lager. Prolongatie 2% NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: slot 629 slot 318 slot 336 (619%) (312%) (329%) (340%) (322%) BEURSINDICEK. 20/1 23'1 24/1 Int. conc. 266.70 264.71 266.03 Industrie 163.75 162.75 162.94 Scheepv. 166.17 162.84 163.21 Bajiken 166.05 163.48 163.00 In-a. Fonds. 148.87 147.15 148.24 Algemeen 210.58 208.70 209.51 623%630 A.K.U.: 314—318 Philips 331—336 Unilever: 341%345% slot 345 Nw Philips: 323%—328 slot 328 is. Er zijn er nog wel vijf of zes meer." „Wel foei!" zei Virginia. „Wat ben ik slordig geweest." Haar toon verbaasde hem meer en meer. En zij zag dit en dat maakte de situatie nog vermake lijker in haar ogen. „In elk geval," zei ze, terwijl ze hem een en al beminnelijkheid toelachte, „is het buitengewoon vriendelijk van u, dat u ze me bent komen terugbrengen." De man kuchte en ahém-de. Hij voelde zich blijkbaar niet op z'n gemak. „Ik ben een arme man, mrs. Revel," zei hij ten slotte op veel betekende toon. „En als zodanig zult u het on getwijfeld wenselijk vinden om in wat betere omstandigheden te komen." „Ik ben niet verantwoord, als ik u deze voor niets afsta." „U stelt de zaak enigszins ver keerd voor. Deze brieven zijn het eigendom van degeen, die ze ge schreven heeft." „Volgens de wet ja. Maar de wet is er om ontdoken te wor den. En. zou u in deze de wet te hulp willen roepen?" „De wet oordeelt heel streng over mensen, die&chantage ple gen", waarschuwde Virginia hem. (Wordt vervolgd.) Nog steeds neemt het aantal passagiers, dat de Ooster- en Wester- schelde oversteekt toe. Dat blijkt uit de door de bootdiensten in Zeeland gepubliceerde vervoerscijfers. In_wer den in totaal 4.726.753 personen vervoerd; d.i. 585.690 meer dan he jaar daarvoor. Ook het aantal overgezette auto s nam belangrijk toe Op een totaal aantal van 679.406 in 1954 kwamen er in "in Terneuzen -Hoedekensljerke steeg op alle lijnen het vervoer van passagiers en auto s, zoals blijkt uit onderstaande gedetailleerde cijfers: Passagie/s: 1938 VlissingenBreskens 342.276 TerneuzenHoedekenskerke 83.878 KruiningenPerkpolder 83.511 Hoedekenskerke—Perkpolder ZierikzeeKatseveer 42.267 KortgeneWolfaartsdijk 132.152 Veere Kamperland 22.332 Totaal 706.416 Auto's: VlissingenBreskens 47.772 TerneuzenHoedekenskerke 6.375 KruiningenPerkpolder 15.598 Hoedekenskerke—Perkpolder ZierikzeeKatseveer 5.892 KortgeneWolfaartsdijk 21.611 Totaal 97.248 679.406 826.986 Achterblijvers: Tenslotte nog een overzicht van de in december achtergebleven auto's op de diverse aanlegplaatsen. (Tussen haakjes de cijfers van november.) De eerste cijfers hebben betrekking op personenauto s, de tweede op vrachtauto's. Achtergebleven zijn op de aanlegplaats. Vlissingen 163 (845) en £57* (1104)Breskens 140 (873) en 213 (927)' Terneuzen 3 (11); Hoedekenskerke (4); Kruiningen 2394 (2978) en 2536 2298); Perkpolder 1538 (2018) en 1516 (1321); Zie rikzee 30 (9) en 2 (4); Katseveer 9 (51) en 6 (3); Kortgene 91 (64) en 73 (31); Wolfaartsdijk 42 (26) en 36 (22).

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2