De economische boodschap van president Eisenhower Persconferentie van Foster Dufies Indonesisch aide-mémoire over Nederlands Indonesische conferentie De Oppenheimer-juwelen Nederland op de vierde plaats onder scheepsbouwende landen Moet Nederland landbouwoffers aan de Benelux brengen? El Glawi ter aarde besteld WOENSDAG 25 JANUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3672. Nieuwe economische expansie verwacht In zijn jaarlijkse economische boodschap heeft presi dent Eisenhower dinsdag het congres verzodht groter steun te verlenen aan zijn internationale handelspoli tiek, daar dit een der middelen is voor de handhaving van de huidige voorspoed. De landbouwover schotten. De economische ontwikkelingen. EGYPTE AANVAARDT PLAN- HAMMARSKJOELD Voorstel tot hervatting van besprekingen HET TREINONGELUK BIJ LOS ANGELES Incident aan Israëlisch- Jordaanse grens Telegram van parlementaire delegaties en Antilliaanse staten aan Koningin VERDERE BESPREKING TUSSEN Mr UTOYO EN Mr BLOM SOCIALIST VOORZITTER VAN FRANSE ASSEMBLEE DE „SVANHOLM" IN VEILIGHEID HET W EER - De Sowjet-Unie weer in de wereldgezondheids organisatie WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwarts?!* per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse .j 8 ct ZEEUW Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oar advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ft, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De economische expansie in de i van de liberalisatie van de inter- Verenigde Staten, zo wordt ver der in het rapport van president Eisenhower gezegd is gepaard ge gaan met een groeiende produktie en handel in de vrije wereld, voor al in West-Europa. De beperkin gen van 't handels- en betalings verkeer zijn verzacht en het be ginsel van het particuliere initia tief en de concurrentie wordt weer in wijde kring geëerbiedigd. Deze verbeteringen in de situa tie in het buitenland hebben de welvaart in de Verenigde Staten versterkt. Amerika kan op ver scheidene wijzen een rol spelen bij het vrijmaken van de inter nationale handel en de president stelde voor dit doel het congres voor de Amerikaanse douaneta rieven en -procedures te vereen voudigen, toe te treden tot de organisatie voor handeïssamen- werking, die in de plaats zal ko men van de organisatie der alge mene 'overeenkomst voor tarieven en handel (G. A. T. T.l, verder 'n nieuwe campagne te beginnen ter uitbreiding van de Amerikaanse kapitaalinvesteringen ten behoe ve van de ontwikkeling der wel vaartsbronnen van bevriende lan den en voort te gaan met krach tiger programma's voor de ver lening van militaire en economi sche hulp aan het buitenland Wat de pogingen betreft, die in het werk worden gesteld om de enorme overschotten aan land- houwprodukten der Verenigde Staten in het buitenland af te met ten verklaarde Eisenhower, dat het raadzaam is hiermede voor zichtig te werk te gaan. Wil men verstoring van de wereldmarkten en beschadiging van het „tere weefsel van Ame. rika's buitenlandse betrekkin gen" voorkomen, dan moet men de grootste voorzichtigheid be trachten. De ervaring heeft ge Icerd, dat er grenzen zijn aan het schenken van landt-'mwpro- dukten. 'Voorbij een zeker punt wordt het totale verbruik niet meer verhoogd, maar vervangt men tslechts de normale commerciële afzet. President Eisenhower verklaar de voorts te vertrouwen, dat het in 1955 bereikte hoge peil van de produktie, de werkgelegenheid en de inkomens over het geheel genomen in het lopende jaar zal worden gehandhaafd en dat de algemene omstandigheden gun stig zurten 'blijven voor een nieu we economische expansie. Ame rika moet echter niet uit het oog .verliezen, dat zijn welvaart in sterke mate afhankelijk is van de „internationale economische en politieke omgeving". De Verenig de Staten hebben op het gebied nationale handel nog niet vol doende gedaan en het is dan ook dringend noodzakelijk, dat het congres nieuwe maatregelen neemt. De huidige welvaart is bereikt met volledige werkgelegenheid, stijgende inkomens en een stabie le dollar. Men moet echter niet vergeten, dat in een hoog nntwik- kelde economie als die der Ver enigde Staten de dreiging van in flatie of van een recessie nim mer ver af is, anderzijds vestigde •de president er de aandacht op, dat in de huidige omstandigheden de economische groei der Ver enigde Staten wordt beperkt door de industriële capacitéiten en het aantal 'beschikbare arbeidskrach ten. De voornaamste economische ontwikkelingen van het afgelo pen jaar besprekende, die tot re sultaat hebben, dat Amerika het jaar 1956 met een krachtige in dustriële en financiële positie is ingegaan, deelde /Eisenhower me de, dat het brut o-rtationale pro- dukt is gestegen tot een peil van 397 miljard dollar per jaar op het eirriie van 1955. De'bruto persoon, lijke inkomens zijn met'15,5 mil jard dollar gestëgën tot 303 mil jard dollar en de besteedbare per soonlijke inkomens met 14,4 mil jard dollar tot 269,2 miljard dol lar. De consumptieve bestedingen waren in T9o"5 16 miljard dollar hoger dan in 1954 en bedroegen 252,4 miljard dollar. Aan nieuwe bouwwerken werd in het afgelo pen jaar 42,2 miljard dollar be steed of 4,7 miljard meer dan in 1954. Het aantal personen, dat in het produktieproces is ingescha keld, steeg in het afgelopen jaar met 3 miljard. Het aantal werk lozen daalde met een half mil joen en het beschikbare aantal werkkrachten steeg met 2,5 mil joen. "De koopkracht van de dol lar heeft vrijwel geen verande ring ondergaan. Het algemene in dexcijfer der groothandelsprijzen is in 1955 met 0,4 gestegen, maar dat der kleinhandelsprijzen daalde met 1,4'%. De uitvoer was in de op 30 december j.l. geëindig de jaarperïode 2 miljard dollar hoger dan in de overeenkomstige periode van 1953/54. De waarde van de uitvoer met uitzondering van de hulpleveranties bedroeg 19,3 miljard dollar. De commer ciële invoer "bereikte in de eerste negen maanden van 1955 een ge middeld kwartaalniveau van 3,7 miljard dollar tegen 3,3 miljard dollar in dezelfde periode van 1954. Mede als resultaat van de Ame rikaanse hulp heeft het buiten land in de eerste negen maanden van 1955 zijn goud- en dollarre- serves met 1,6 miljard dollar kun nen vergroten. Ofschoon er op de gewone dienst der begroting een over schot van "2 miljard dollar is ie verwachten in het op 30 juni a.s. eindigende belastingjaar, zal er dit jaar geen belastingverlaging plaats vinden. President Eisenho wer verklaarde, dat eerst de enor- De secretaris-generaal van de V. N„ Dag Hammarskjoeld, heeft dinsdag op een persconferentie te Jeruzalem, na een onderhoud met de Israëlische premier, David Ben Goerion, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Mosje Sjaret, medegedeeld, dat Egypte zijn plan tot pacificatie van de gedemilita. riseerde zone van El Aoedja, waar in november Israëlisch- Egyptische gevechten zijn gele verd, heeft aanvaard. Het plan van Hammarskjoeld voorziet in het opnieuw vastleg gen van de grens, verwijdering van mijnen en wapens tegen mensen en beperking van het aantal militairen binnen de ge demilitariseerde zone. Hammarskjoeld weigerde te zeggen of hij het huidige ogen blik gunstig acht voor recht streekse besprekingen tussen Is raël en Egypte. Er was evenwel geen sprake van dat hij zijn be middeling in het IsraëlischAra bisch conflict zou aanbieden. Hij zocht slechts een weg om te komen tot een regeling ter ver betering van de toestand in het Midden-Oosten De bestuurder van de in Dos Angeles verongelukte trein ver klaarde tegenover een commissie van onderzoek, dat hij 't bewust zijn had verloren. Zijn lichaam had de snelheidsregelaar geraakt, waardoor de trein met een snel- hedi van ruim ITO km door een bocht ging waar een maximum snelheid van 25 km was toege staan. Een der commissieleden zei, dai de dodemanskruk (noodrem) mo gelijk niet heeft gewerkt door de me nationale schuld moet worden druk van de vnet van de maeh'- verkragd. 'nist. Te Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster E ulles, heeft dinsdag op zjjn we kelijkse perseimferentie ver klaard dat president Eisenhower en de Britse premier Eden vol gende week waaischijnlijk oun. zulten spréken «ver hetgeen de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk moeten doen, indien één ider partijen 'in het geschil tussen Israël en zjjn Arabische tuurktaten tol ik- aanval zon overgaan. Hij achtte het zoet wél moge- Eden-besprekingen zouden wor den behandeld, ook met de Fran sen dienden te worden bespro ken. Hij verklaarde verder dat de Verenigde Staten hun vertrou wen in de eerste plaats op de Verenigde Naties stellen en dat, indien -er reden voor optreden bestond, eerst al het mogelijke zou worden gedaan om de inter- •nationahr-organisatie tot actie te bewegen, alvorens op andere wij ze zou worden gereageerd. Dulles wees er op dat zich mo gelijk moéilijkheddh zouden voor doen, indien het Israëliso-b-Ara- bische geschil een stadium zou lijk en zélfs waarschijnlijk dat j kei*uken, waarin het aan de Ver. gesproken zou worden over een nieuwe overeenkomst voor da tenuitvoerlegging van Öe Ameri kaans-Brits-Franse verklaring van 1950, -waarin -werd gezegd dat de drie betrokken staten, het zij namens de Verenigde 'Naties, hetaj op eigen initiatief „ge- eigende maatregelen' zouden ne men, indien 'één der partijen in het Palestijnse geschil na het toen tot stand gekomen bestanti tot een aanval zou overgaan. Foster Dulles 'legde er de na- druk op dat, aangezien Frankrijk deze verklaring ook had onder tekend, alle aspecten van het Is- raëlisch-Arabische gesehil, die tijdens de komende FisenJjower- Iemand dië als contactman van „Lucky Luciano" kwam, bracht ondeugdelijk geld voor de gesto len Oppenheimer-juwelen mee en verdween voordat de politie de hotelkamer, waar de transac tie plaatsvond, binnenviel, aldus is bij het vooronderzoek naar de diefstal aan het licht gekomen. De twee verdachten van de dief stal zijn de 34-jarige particuliere detective Ernest Miles en de 32- jarige William Linsay Pearson uit Sydney. De juwelen, met een totale waarde van ruim twee miljoen gulden, werden op vijf december j.l. uit de woning van mevr. Oppenheimer, echtgenote van de diamant-magnaat, bij Jo hannesburg ontvreemd. Miles, aldus bleek uit de ver horen, had in het huis van Op- Naar in de Jordaanse hoofd stad Amman is bekend gemaakt, i is een Israëlische patrouille ten Z. van de Dode Zee tien km op Jordaans gebied doorgedrongen, Bij een vuurgevecht met leden van de Jordaanse burgerwacht is één Jordaniër zwaar gewond. Jordanië heeft een klacht bij de gemengde bestandscommissie ingediend, penheimer gewerkt en een sleu tel van de brandkast in de slaap kamer bemachtigd. Hij had het plan voor do diefstal opgesteld. Pearson ried hem aan met „Luc ky Luciano", de thans in Italië verblijvende vroegere Nawyork- se bendeleider, in contact te tre den om de buit van de hand te doen. Hij zou hem opbellen. Op 14 december kwam zekere Rad- ley naar een hotel in Johannes burg, om daar Pearson te ont moeten. Twee helpers van Rad- ley brachten twee koffers de ho telkamer binnen,. Deze koffers waren vol bankpapier. Daarop arriveerde Miles, die een pakje in kerstpapier bij zich had. Vol gens Radley was dit de eerste ontmoeting tussen Pearson en Miles. Pbarson maakte het pakje van Miles open, zei dat het in orde scheen te zijn en ging er de kamer mee uit. Even later kwam hij terug en zei tegen Miles: „In orde. Hier is je geld". Op het moment dat Miles twee pakjes bankbiljetten aannam, drongen zeven politiemannen de kamer binnen. Radley verklaarde thans voor het hof, dat hij nu wist dat het geld in de koffers niet deugde. Alleen de bovenste en onderste biljetten van de bundels waren echt. Voor de rest waren het in getrokken en geperforeerde bil- Naties zou moeten worden voor gelegd, zulks -als gevolg van mo gelijke Sowjet-reactie en het feit, dat de Sowjet-Unie in de Veilig heidsraad bet recht van veto be at. In antwoord op een vraag zei- de Üe minister nog dat hetgeen zin had reefis te gaan spreken over hetgeen de „Westerse grote drie" nouden kunnen doen, in dien de Veiligheidsraad bij een behandeling van het Israëlisch- Arabïsche geschil niet tot enige actie zou overgaan. In antwoord op vragen over berichten, dat de Zuitislavische regering de .doorvoer van voor Egypte bestemde Tsjschoslo- waakse wapens toestaat, ver klaarde Dulles hier officieel niets van te weten, hieraan toevoegend dat de Verenigde Staten nog steeds de driernogendhedenver- klaring van 1950 onderschrijven, waarin zij, Groot-Brittannië en Frankrijk verklaren gekant te zijn tegen een bewapeningswed loop in het Midden-Oosten. X E VER. STATEN EN COM MUNISTISCH CHINA. Foster Dulles verklaarde ver der dat de Ver. Staten zullen blijven onderhandelen om tot een vreedzame regeling met commu nistisch China te komen, zulks niettegenstaande het feit, dat de beschieting door artillerie der communisten van de tegen over Formosa gelegen eilandjes Que- moy en Matsoe in de laatste tijd heviger is geworden. „De Amerikaanse regering zal geduldig en volhardend blijven pogen de autoriteiten te Peking er toe te bewegen een verklaring af te leggen, dat zij in het gebied van Formosa geen geweld zullen gebruiken, om hun doeleinden te verwezenlijken", zeide hij. In antwoord op vragen over het verloop der Amerikaans-Chinese besprekingen te Genève, waarbij o.m. gepoogd wordt het over een dergelijke verklaring eens te worden, zeide Foster Dulles dat „enige vorderingen" waren ge maakt. doch dat het zeer moei lijk te zeggen was hoe vrupht- dragend de beraadslagingen zou den blijken te zijn, JtL| verwierp de beschuldigin gen can communistisch-Chinese zijde, dat de Verenige Staten de besprekingen rekten en hij wees er op dat nog vele Amerikaanse burgers in communistisch China gsvapgan zitten. Het toezicht op groeven met atoom. £lo waterstofbommen. Foster Dulles sprak ook nog over de voorstellen, mm tot toe zicht pp proefnemingen met atoom- .en waterstofbommen te Komen. Hij zeide dat Groot-Hrittannië en de Verenigde Staten hierover reads minstenstwee jaar be raadslagen. i „Het is technisch bijzonder moeilijk een grens te trekken tussen proefnemingen .met kern wapens, die wél, en die niet zijn toegestaan. Hierbij moet o.m. worden uitgemaakt wat „ge. ivone atoomwapens" zijn gewor den en wat niet door dit begrip wordt gedekt, verklaarde hij. Foster Dulles zeide dal-het ook technisch moeilijk was een voor stel terzake op te stellen en aan de Sowjet-Unie voor te leggen, waarin de belangen van beide partijen beschermd zouden zijn. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken besloot met de mededeling dat Eisenhower en Eden vermoedelijk ook zullen spreken over de voorstellen, waarover de Britse premier ver leden week sprak en waarin hij het sluiten van een internatio nale overeenkomst voor toezicht géén verbod op proefne mingen roej atoomwapens aan- Deval. Hij wees er op dat het tech nisch moeilijk zal zijn een der gelijke overeenkomst te stuiten, omdat het verre van eenvoudig Is een wetenschappelijke manier te vinden, om het toezicht uit te oefenen. Naar wij van Indonesische zijde vernemen is maandagavond na het onderhoud tussen mr Utoyo Rrmelan en mr Blom op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken een Indonesisch aide-mémoire overhandigd aan de regerings commissaris voor I'ndon. aan gelegenheden en lid van van de Nederlandse delegatie, mr N. S. Blom, waarin wordt voorgesteld de Nederlands-Indonesische be- besprekingen te hervatten. Op dit voorstel was dinsdagochtend nog niet door de Nederlandse delega tie geantwoord. Naar wij vernemen wordt in deze aide-mémoire aan de Neder landse delegatie medegedeeld, dat naar het inzicht van de Indonesi sche delegatie thans voldoende gelegenheid is geweest voor de ruggespraak met de respectieve regeringen, waartoe op de verga dering van 7 januari in Genève werd besloten. Derhalve wordt de Nederlandse delegatie voorge steld een datum vast te stellen voor een nieuwe bijeenkomst. Naar wij nader van Nederland se zijde in Den Haag vernemen wordt de officiële bevestiging rf. gewacht van de berichten uit Djakarta, dat de Indonesische re gering haar delegatie in Genève de instructie heeft gezonden „de Na de plechtige bijzondere bij eenkomst van de Staten der Ne derlandse Antillen op 20 januari ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandse en Suri naamse parlementaire delegaties, kwamen de Staten met beide de legaties in een heslotën vergade ring bijeen. Daarin werd beslo ten 'n telegram aan ae Koningin te zenden, waarin gezegd werd: .„Delegatie uit Staten-Generaal en delegatie uit Staten van Suri name brengen tezamen met de Staten Nederlandse Antillen, met wie zij in vergadering bijeen zijn, Uwe Majesteit in nauwe verbon denheid binnen het Koninkrijk eerbiedig hulcie onder betuiging van aanhankelijktibid en trouw aan Uwe Majesteit." Het telegram was ondertekend door de heren Van Sleen (voor zitter der Nederlandse delegatie), Diswamitre (voorzitter van de delegatie uit Suriname) en de heer Isa (wnd. voorzitter der An tilliaanse Staten). onderhandelingen in één slotver gadering te beëindigen. De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie in ons land, mr. Utoyo Ramelan heeft dins dagmiddag om half zes wederom een onderhoud gehad met de re geringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mi Blom Na dit onderhoud deelde de woordvoerder van het Indonesi sche hoge commissariaat in Den Haag het volgende mede: „Op 7 januari j.l. werden de Nederlands-Indonesische be sprekingen tijdelijk opge schorst teneinde aan beide de legaties gelegenheid te ibieden met hun respectieve regerin gen overleg te plegen over de vorderingen van de conferen tie. Namens de Indonesische delegatie heeft mr Utoyo Ra melan op 23 januari aan de Nederlandse delegatie een aide mémoire gezonden met de suggestie de Nederlands-Indo- nesischg onderhandelingen te hervatten en wel op woensdag 25 januari. Een antwoord hier op is van Nederlandse zijde nog niets ontvangen", aldus de Indonesische woordvoerder. it De Turkse gezant in België, Bedri Tahir Saman, is bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Zijn echtgenote liep verwon dingen op. De gezant keerde terug uit Luxemburg, waar hij 't verjaardagsfeest van de groot hertogin had bijgewoond. .De chauffeur werd op slag gedood. Blijkens de gegevens van Lloyd's register was de in Neder land in aanbouw zijnde scheeps- ruimte einde 1955 69.972 ton klei ner dan einde september j.l. Met in totaal 509.030 ton scheeps- ruimte in aanbouw handhaafde Nederland zich echter op de vier de plaats onder de scheepsbou wende landen. Verreweg de grootste produ cent bleef Engeland, waar einde 1955 2.2226.190 ton scheepsruim- te in aanbouw was, of 79.133 ton meer dan einde september 1955. Op de tweede plaats kwam Ja pan, in welk land de in aanbouw zijnde scheepsruimte met 258.074 ton steeg tot 831.945 ton. De op twee na grootste producent was Duitsland, dat door Japan van de tweede plaats werd verdron gen. De in Duitsland in aan bouw zijnde scheepsruimte steeg met 34.836 ton tot 748.674 ton. Andere belangrijke scheeps bouwende landen waren: Italië (458.890 ton), Frankrijk (401.785 ton), Zweden (370.316 ton), Noor wegen (246.023 ton), Spanje (168.131 ton), Denemarken (134.393 ton), België (119.375 ton en de Ver. Staten (104.320 ton). Einde 1955 waren er in de ge hele wereld met uitzondering van de Sowjet-Unie, Polen en China, van welke landen geen gegevens beschikbaar zijn, 1452 schepen van tezamen 6.612.641 ton in aanbouw, dj. 326.942 ton meer dan einde september j.l. Van de in aanbouw zijnde scheepsruimte was 673250 ton bestemd voor Liberia en 350.441 ton voor Panama. Verder was voor Noorwegen 559.678 ton in aanbouw in andere landen en voor de Sowjet-Unie 165.873 ton. Voor Amerika was 131.520 ton in andere landen in aanbouw. Het grootste gedeelte van de in Japan, Duitsland, Frankrijk en Zweden in aanbouw .zijnde ton nage was voor export bestemd, namelijk in Japan 70 in Duits land 61 in Frankrijk bijna 60 en in Zweden 59 Er stonden einde 1955 in totaal 212 tankschepen van tezamen 2.627.756 ton op stapel, of 155.242 ton minder dan einae sept. jl. Bij de derde stemming is de so cialist André le Troquer tot voor zitter van de Franse nationale vergadering gekozen. De eerste twee stemmingen le verden geen absolute meerder heid op. Bij de derde stemming was een eenvoudige meerderheid voldoende. Le Troquer "kreeg 280 stem men. De aftredende voorzitter, de volksrepublikein Pierre Schnei- ter, kreeg er 205. De aftredende regering-Faure zou gisteravond haar ontslag aanbieden. Het Noorse schip „Svanholm", dat zaterdag op de Noordzee on klaar raakte, bevindt zich thans in veilige wateren. Het wordt door de Nederlandse sleepboot Holland" de Theems opgesleept. De bemanning moest.fret schip, dat bij Doggersbank zware slag zij maakte, zaterdag »VSrlaten. De „Holland" nam haar over. Maandag ging zij echter weer aan 'boord, om een lading hout, die verschoven was, over boord te zetten. De „Svaliholm" werd door de „Holland" naar een pier bij Gravesend gesleept. Het Tweede Kamerlid de heer Van Meel heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1, Heeft cte minister tijdens het onlangs gehouden agrarisch congres van de P. v. d. A. mede gedeeld, dat ook de Nederlandse landbouw offers zal moeten bren gen bij een geïntegreerde agra rische markt van de Benelux- landen? 2. Indien de vorige yraag be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, een uit voerige uiteenzetting te geven: a. van de sectoren van tie Ne derlandse land- en tuinbouw, die, naar zijn mening, die offers' zul len moeten brengen; b. van de aard en omvang van de te brengen offers Van het vroege ochtendgloren trokken dinsdag groepen van honderden Marokkanen langs 't stoffelijk overschot van de Leeuw van het Zuiden", El Hadj Thami el Mohammed el Mezwari Glawi, pasja van Marakesj. El Glawi was in de schaduw van een boom in zijn paleistuin opgebaard gehuld in de zwarte mantel, die hij dagelijks droeg. De pasja over leed maandag in zijn weelderig paleis. Hij had zich echter laten overbrengen naar het enige kale vertrek en hij overleed op een eenvoudig veldbed. Aan het rouwbetoon namen ook leden van vroegere politieke te genstanders deel. Onmiddellijk na het ruchtbaar worden van zijn dood maakten vele Marokkanen zich op, om zijn zonen te condo leren en aan het rouwbeklag deel te nemen. De opperhoofden kvva. men veelal in Amerikaanse luxe auto's uit de bergen, terwijl hun onderhorigen de weg te voet of op een muilezel aflegden. Vier mannen in witte mantels droegen de baar naar de moskee van Ben Slimaan waar de pasja naast zijn broers werd bijgezet. Het saluut van Frankrijk voor de overledene werd overge bracht door André Louis Dubois, resident-generaal in Marokko. Hij zei, dat uit het leven van de pasja veel te leren valt. Hij had veel gedaan voor de versterking van de eenheid van het land en zijn modernisering. De Sowjet-Unie heeft verklaard weer bereid te zijn volledig deel te nemen aan de werkzaamheden der wereldgezondheidsorganisa. tie (zij had zich in februari 1949 als actief lid teruggetrokken). De raad der organisatie, waar in 18 landen vertegenwoordigd zijn, sprak zijn voldoening over het Russische besluit uit, om ver volgens te beraadslagen over hetgeen Sowjet-Rusland over de periode, dat het geen actief lid was, moet betalen. Het is name lijk niet mogelijk uit de organisa tie te treden. De Sowjet-Unie werd dus na haar uittreden als niet-actief lid beschouwd, doch zij bleef verplicht contributie te be talen Tenslotte werd besloten aan 'n commissie, waarin vertegenwoor digers van vijf landen zitting zul. len hebben, op te dragen dit vraagstuk te bestuderen en er op de in mei a.s. te Genève te hou den bijeenkomst van de algemene vergadering der W. G. O. verslag over uit te brengen. Enkele dagen heeft ons lanö zich op de grens bevonden van zachte en koude lucht. Maar dins dag heeft die grens zich belang rijk naar het zuiden verplaatst zodat naast onze omgeving ook Frankrijk, West-Duitsland en het Alpengebied in de koude lucht i„ terecht gekomen. In deze lucht kan 't kwik over dag maar tot enkele graden bo ven nul stijgen, terwijl het des nachts licht kan vriezen. Verder is de lucht onstabiel van opbouw, zodat er zich regen en sneeuw buien in ontwikkelen. De aanvoer van deze lucht zal ook vandaag aanhouden, zodat "t koude weer met in hoofdzaak sneeuwbuien, maar daarnaast ook opklaring zal voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagcch. tend tot woensdag-avond. Perioden met zon. Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Matige, af en toe krachtige wind tussen west en noord. Iets lagere temperatu ren dan gisteren. DONDERDAG 26 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.15 0.50 1.30 1.40 n.m. 12.42 1.17 1.57 2.07 LuN MAAN Jan. op onder op onder 25 8.34 17.15 14.53 6.36 26 8.32 17.17 16.15 7.23 27 8.31 17.19 17.41 7.59 28 8.30 17.21 19.07 828

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1