Uit de Provincie het V. H. M. O. Vergadering over toestand en toekomst van Israël blijft bereid tot onder handelen met Arabische staten Het geheim van schoorstenen de zeven o De samenwerkende verenigingen van directeuren en rectoren der scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs (V. H.M.O.) hielden maandag in Utrecht een bijeenkomst waarin gesproken werd over toestand en toekomst van het V. H. M. O 2 Nederlandse schepen op de Elbe in aanvaring Proces tegen West-Berlijnse margarine koning Verkiezingen in Kasjmir Kritiek van Aviation Week" De vluchtelingen uit Oost-Duitsland De benoeming van Bowie Vrijlatingen in Marokko AGENDA KANTONRECHTER TE HILVERSUM. TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. HOEK. OOSTBURG. OSSENISSE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. VLISSINGEN. ZUIDZANDE. Dr. J. A. Schuursma, die deze vergadering leidde, noemde als probleem van het V. H. M. O. het tekort aan docenten, de overmatige aanwas van leer lingen, de overlading, de onbe vredigende resultaten van het nderwijs, de gebrekkige selec tie, het doulbleren en de drang naar nieuwe vormen. Dr. Schuursma herinnerde er aan dat in de op 7 december ver schenen memorie van antwoord, de minister van Onderwijs aan kondigde de H. B. S. zesjarig te maken. Terloops staat er in dat het, bezien uit het oogpunt van bestrijding van het lerarentekort onvermijdelijk lijkt tegelijkertijd ook voor andere schooltypen van het V. H.M.O. het aantal werke lijke lesuren te verminderen. Wanneer, aldus spreker, de PL B. S. zodanig hervormd wordt dat het totaa] aantal werkelijke lessen gelijk blijft, maar in plaats van over vijf jaar wordt uitge streken over zes jaar, dan blijft de ontwikkelingscapaciteit van de H.B. S. onverkort en zijn mogelijk paedagogische-didactische voorde- Jen te bereiken. Maar wanneer men de vermindering van het aantal lesuren per week, waarop lit plan voor de zesjarige H. B. S. is gefoaseerd, nu ook, zoals de me morie van'antwoord aankondigt, gaat toepassen op de andere vormen van het V. H. M. O. wier cursus niet verlengd wordt wals het gymnasium, de gymna siale afdeling van het lyceum, de M. M. S., en de handelscholen, dan is het, volgens dr. Schuursma, aonder meer duidelijk, dat deze scholen bedreigd worden met niet minder dan 'n onthoofding waar door zij hun functie voor zover rij die hebben als voorbereidend onderwijs tegenover universiteit «n hogescholen niet meer in ver gelijking met de H. B. S. zullen kunnen handhaven. Dr. G. J. ten Veldhuys sprak jver de huidige toestand van het voorbereidend hoger en middel baar 'onderwijs. Volgens hem ieeft men thans (en niet later) nodig een concrete wetgeving, langepast aan deze tijd en ruimte biedend aan wat in de praktijk is gegroeid en zal groeien. Er üent volgens spreker geen raam wet te komen, doch wel differen tiatie in schooltypen en in vak hen in plaats van de uniformi teit en 't collectivisme van thans. De kinderen moeten volgens dr. Ten Veldhuys gelegenheid krij gen tot hun recht te komen, zon der overschatting van hun gaven maar evenzeer zonder de volgens hem ellendige miskenning van hun jeugdige bereidheid. Set Nederlandse volk, aldus de heer Ten Veldhuys, zal vragen «m mannen en vrouwen met wer «elij-ke autoriteit. Men zal roepen im iemand die het gehele onder wijs ter hand neemt en die het segelt zonder enige ruggespraak snet welke instantie ook. Het zal sterke man" moeten zijn, maar zo meende hij, wanneer zulk een figuur in de geschiedenis fan een land optreedt, is het hoogst zelden 'n „geselecteerde SSerzucht, machtswellust en op portunisme plegen dit soort ster ke mannen te kenmerken Voor aet onderwijs kan hun optreden «ie genadeslag betekenen. De heer Ten Veldhuys meende, dat de voor de huidige toestand ■voor een groot deel verantwoor ielyke politici niet de indruk ge ren, dat zij op korte termijn tot tl ie- vorm van volwassenheid zul len geraken, welke nodig is voor het regelen van voorbereidend, hoger en middelbaar onderwijs. Hun horizon, zo meende de heer Ten Veldhuys, schijnt dermate be perkt te zijn, dat het hun niet mo gelijk is te onderscheiden tussen de voordelen van een beperkte groep en de belangen van ons ge. hele volk, tussen tijdelijke en blijvende waarde, tussen schijn en wezen. Sprekende over de argumenten om de H. B. S. zesjarig te maken zeide dr. J. N. B. van den Ende, dat er haast iets onzedelijks zit in de verlenging van de studie duur, waardoor onze beste groep wetenschappelijke en maatschap pelijke leiders zolang worden vastgehouden. Na zes jaar L. -f zes jaar V. W. O. ongeveer acht jaar H. O. en twee jaar mili taire dienst, moeten velen het maar uit hun hoofd zetten voor hun 30ste jaar een zelfstandige werkkring te krijgen of een ge zin te stichten. Het hoger onderwijs moet vol gens spreker oppassen voor steeds verdere specialisatie en verlenging van de studieduur. Maar ook bij de H. B.S. moet niet gemakkelijk uitgebreid worden, zo meent de heer Van den Ende. Geen vertrouwen heeft spreker in de zgn. raamwet, die volgens de laatste memorie van antwoord ook 't voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs zal gaan omvat ten. i.iet nadruk pleitte spreker voor eenheid van behandeling van het gehele V. H. M. O. in één wet. De wet late vrijheid voor de scholen Ibinnen de wettelijke re geling en onder controle door de inspecteur, aldus de heer Van den Ende, die tenslotte nög wenste de mogelijkheid van een vijfja rige H. B. S. naast de zesjarige H. B. S. met hetzelfde eindexa men, de eenjarige onderbouw naast de tweejarige onderbouw voor het lyceum, al of niet met begin van Latijn. In de middagbijeenkomst sprak dr. C. Jansen over de mogelijk heden en wenselijkheden voor het V. H. M. O. Deze inleider wees onder meer op de geestelijke nood die bij het V. H. M. O. steeds stijgende is. Een stop of vermindering van de toeloop van leerlingen valt vol gens spreker niet te verwachten. Grote aantallen leerlingen stro men binnen, maar er gelbeurt niets waardoor de scholen in staat worden gesteld die leerlin gen in hun veelheid tegemoet te treden. Dr. Jansen drong er op aan de overlading van de leerstof effec tief weg te nemen. Volgens hem bestaat deze overlading niet in 'n te groot aantal vakken dat aan alle leerlingen moet worden on derwezen, maar in het feit dat aan alle leerlingen van eenzelfde klas voor alle vakken dezelfde hoeveelheid leerstof moet wor den onderwezen en dat door alle leerlingen hetzelfde werk moet worden gemaakt. Dr. Jansen meende, dat de reeksen van halve, slordige en middelbare prestaties als gevolg van halfbegrepen leerstof die nu in onze scholen aan de orde van de dag zijn voor de leerlingen per soonlijk met het oog op de vorming van hun geest en hun karakter niet de betekenis heb ben die daaraan in de praktijk van het schoolleven en in aanslui ting daaraan ook in de maat schappij wel wordt toegekend. Dr. Jansen stelde een radicale breuk voor met een systeem van onderwijs, waarbij de leerstof te veel en de leerlingen te weinig de aandacht heeft. Deze breuk mag volgens hem niet langer meer worden uitgesteld. Na opgemerkt te hebben dat de geboortegolf die de scholen bin nenkort bereikt directeuren en rectoren ernstig verontrust, zei- de dr. Jansen dat het ambt van leraar te weinig geambiëerd wordt. De uitoefening van het ambt is dan ook volgens spreker gemaakt tot het geven van les sen tot een zo groot mogelijk aantal toe in een gehaast en ge- spaiftèh "tempo, waarbij de ver houding van mens tot mens waar in de leraar eigenlijk in zijn klas moest werken, maar moeilijk be leefd kan worden. Dr. Jansen kon tenslotte geen vertrouwen hebben in de onder wijskundige voordelen die de zes jarige H. B. S. zou bieden. In de nacht van zondag op maandag zijn twee Nederlandse schepen met elkaar in botsing gekomen op de beneden-Elbe. Het waren de motorschepen „Nieuwehaven" van de N.V. Ge broeders Van Uden's scheep vaart en agentuurmy. te Rotter dam, groot 497 b.r.t., en de „Ne derland" van H. Huizenga te Gro ningen, groot 335 b.r.t. De „Nie- wehaven" liep daarbij schade aan de steven en een lek op, ter wijl de „Nederland" midscheeps werd ingedrukt. Beide schepen waren kort voor de botsing uit Cuxhaven vertrokken. Zij zijn teruggekeerd om de schade te laten herstellen. Van gezaghebbende Israëlische zijde wordt bevestigd, dat Israël de Verenigde Staten en Groot- Brittannië opnieuw heeft mede gedeeld bereid te zijn- tot onder handelingen met de Arabische staten, mits deze zich aan de con ferentietafel willen scharen, zon der vooraf voorwaarden te stel len. De Israëlische ambassadeur te Washington Eban heeft dit mede gedeeld in een onderhoud, dat hij zaterdagochtend j.l. op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken met onder-mi nister Allen, die belast is met za ken betreffende het Nabije Oos ten heeft gehad. Men meent te Washington te weten, dat, indien de Arabische staten er, uit binnenlands-poli tieke overwegingen, niet mede in De Verenigde Staten en Dien Bien Phoe De leider van de democratische fractie in het Amerikaanse Huis wan Afgevaardigden, MeCormack, heeft zaterdag voor de televisie verklaard, dat de Verenigde Sta- am tijdens het beleg van Dien Bien Phoe zich direct in de Indo- ,-hinese oorlog gemengd zouden hebben, als congresleiders zich er liet tegen verzet hadden. Deze congresleiders hadden in april 1954 bij een bespreking met ?fcster Dulles op het ministerie aan Buitenlandse Zaken aange drongen op voorzichtigheid en overleg met Frankrijk en met Groot-Brittannië. McCörmack zei, dat admiraal Hadford, voorzitter van de com missie van stafchefs, voorstander wan Amerikaans ingrijpen in In- do-China was geweest, doch dat andere stafchefs het niet met hem eens waren geweest. Te West-Berlijn moet de „mar garine koning" Karl Obergat zich verantwoorden wegens beschuldi gingen, dat hij zijn vermogen, dat vele miljoenen mark groot is, vergaard heeft door onwettige margarine transacties, omkoperij *n oplichting. De voortbereiding van het pro ces heeft twee en een half jaar in beslag genomen. De 52-jarige Obergat, die verklaart onschuldig te zijn, bevindt zich op vrije voe ten tegen een borgsom van 400.000 mark. Hij zegt zijn fortuin «e hebben gemaakt door het ver kopen van een partij diamanten, he hij in de periode van 1925 tot 1936 goedkoop had gekocht. Bij de eerste gemeenteraads verkiezingen sinds achttien jaar heeft in het door India beheerste deel van Kasjmir de regerings partij, de nationale conferentie, alle vijftien zetels gekregen die op het spel stonden. Elf kandida ten werden automatisch gekozen doordat er geen tegenstanders waren. Twee zetels zullen wor den bezet door vertegenwoordi gers van de paria's. De twee oppositiepartijen boy cotten de verkiezingen met het argument dat er geen burgerlij ke vrijheden in Kasjmir bestaan. zouden kunnen stemmen met Is raël bereid zou zijn tot onderhan delingen via bemiddelaars, die onderdanen van Groot-Brittannië, van de Ver. Staten, van beide mo gendheden of van een neutraal land, of vertegenwoordigers der Verenigde Naties zouden kunnen zijn. In het jongste nummer van het Amerikaanse tijdschrift „Avia tion Week" js ernstige kritiek ge leverd op de militaire begroting voor het komende jaar. Volgens het blad brengt de begroting de uitvoering van het program in gevaar, dat de Amerikaanse stra tegische luchtmacht zou uitrus ten met lange-afstandsbommen- werpers van het type B-52 en tank-vliegtuigen van het type KC-135. Door vermindering van de fondsen voor onderzoek zal in de komende jaren het vermogen van de strategische luchtmacht om, als dat nodig is, vergeldings- aanvallen uit te voeren, ernstig worden verminderd en de ont wikkeling ervan zal worden ver traagd, aldus het blad. Volgens „Aviation Week" wor den de werkelijke problemen van de luchtmacht verdoezeld door censuur die de leiders van het ministerie van Defensie hebben ingesteld onder het mom van veiligheidsoverwegingen. In het jaar 1955 zijn 252.870 personen uit Oost-Duitsland naar het Westen uitgeweken, dat is ongeveer 70.000 meer dan het jaar daarvoor, aldus is van offi ciële zijde meegedeeld. Ongeveer een kwart der vluchtelingen komt uit de thans Poolse gebie den. Het aantal naar het Westen uitgeweken leden der volks- politie is in het afgelopen jaar toegenomen van 1848 tot 2553. Geschat wordt, dat van maart 1953 tot eind 1955 ongeveer 11.500 boeren naar het Westen zijn gekomen en bij elkaar een kwart miljoen ha land hebben achtergelaten. Een-vijfde deel van alle vluchtelingen bestond uit kinderen, meer dan de helft was jonger dan 25 jaar. Van republikeinse zijde is ver zet gerezen tegen de benoeming door president Eisenhower van Robert Bowie tot assistent-mi nister van Buitenlandse Zaken. Bowie zou een liberaal stand punt innemen ten opzichte van toelating van communistisch- China tot de Verenigde Naties. Senator Styles Bridges, de leider van de commissie voor de repu blikeinse politie in de senaat, zei dat het aandringen van de rege ring op de benoeming van Bowie tweedracht onder de republikei nen teweeg zal brengen. Het kabinet van de sultan van Marokko heeft medegedeeld dat maandag 157 politieke gevange nen, die door militaire gerechts hoven tot straffen, welke tot vijftien jaar dwangarbeid liepen, waren veroordeeld, op vrije voe ten zijn gesteld. In de mededeling wordt met erkentelijkheid gewag gemaakt van de medewerking, die terzake van de Franpe instanties is on dervonden. Over het lot van andere, nog niet vrijgelaten Marokkaanse po litieke gevangenen, die eveneens door militaire rechtbanken tot vrijheidsstraffen waren veroor deeld, wordt nog met de Franse regering beraadslaagd. Gehoopt wordt, aldus de mededeling, dat ook zij voordeel zullen hebben van eenzelfde van welwillend begrip getuigende houding der Franse autoriteiten. DINSDAG 24 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 7 u.: „Gejaagd door de wind". Kleine zaal Hotel Rotter dam, 8 uur: Causerie door Anton Zischka. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Sinube de Egyptenaar." SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het vlees en de duivel". WOENSDAG 25 JAN. TERNEUZENLuxor-Theater 7 u.: „Gejaagd door de wind". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het vlees en de duivel". ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 2 uur; Openbare verga dering ouden van dagen. Ter voorziening in een vacatu re van kantonrechter te Hilver sum heeft de arrondissements rechtbank te Amsterdam een lijst van aanbeveling gemaakt, waar op in alfabetische volgorde zijn geplaatst: 1. Mr. P. W. C. C. M. van Meer wijk, kantonrechter te Terneu- zen, tevens belast met de waar neming van de werkzaamheden van de kantonrechter te Oost- burg 2. Mr. H. Ruis, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement Amsterdam, tevens kan- tonrechter-plv. te Amsterdam 3. Mr. A. J. H. Werdmölaer, griffier kantongerecht te Utrecht, tevens kantonrechter plaatsvervanger aldaar. DE UIENHANDEL. Nu de hausse in de uienhandel nog steeds aanhoudt en de prijs een niveau heeft bereikt, waarop geen enkele teler aan het begin van dit seizoen heeft durven hopen, vraagt men zich in deze kringen af, of het verstandig is te verkopen of dat men zijn nu schaars geworden voorraad nog v/at langer zal vasthouden. De meesten geven echter de voorkeur aan geleidelijke niet al te geforceerde ruiming van hun produkt, dat op de Engelse markt niet kan worden gemist, nu de Spaanse uien, door hun minder goede houdbaarheid, daar niet kunnen concurreren tegen de Hollandse, zoals anders om deze tijd van 't jaar altijd het geval is. Duitsland kon zich gedeeltelijk Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowa- kije en Italië van uien voorzien, waardoor de vraag voor dit land aanmerkelijk daalde. De exportlijst over december ziet er als volgt uit: Engeland 10.071.000 kg, Duits land 1.490.000 kg, België 970.000 kg, Ierland 500.000 kg, W.-Indië 131.000 kg, Engels leger 82.000 kg, Afrika 68.000 kg, Zweden 53.000 kg, Luxemburg 25.000 kg, Frankrijk 20.500 kg, IJsland 10.000 kg en Nieuw-Guinea 1250 kg. Totaal ruim 13.430.000 kg. De totale export aan uien steeg daarmede tot ruim 62'i miljoen kg. Begin van brand. Gistermorgen te ongeveer half elf vatte door onbekende oorzaak in de bijkeuken van de woning Dokweg 15 de gasslang vlam, waarna ook de gasmeter in brand geraakte. Gelukkig werd dit begin van brand direkt door de bewoners ontdekt, waardoor het brandje met enige emmers water kon worden geblust. Sociëteit voor ouden van dagen. Naar wij vernemen zal na lang en rijp beraad van Katholieke zij de een aanvang worden gemaakt met de zorg voor bejaarden (bo ven 65 jaar). Woensdagmiddag a.s wordt van half drie tot half zes in het parochiehuis voor de eerste maal sociëteit gehouden. Daar zullen de bejaarden onder het genot van een kopje koffie of thee met elkaar een babbeltje kunnen maken, terwijl er boven dien ook lectuur zal zijn. Niet-katholieke kennissen van I deze bejaarden (vanzelfsprekend eveneens vanaf 65 jaar) zijn daar ook van harte welkom. Geslaagd. Bij de gehouden examens van de Nederlandse Associatie voor praktijkexamens slaagde voor het diploma Moderne Bedrijfsadmi nistratie onze stadgenoot de heer P. J. Notëbaart. Examen Loonspuiten in de landbouw. Ter verkrijging van het diplo ma „Vakbekwaamheid loonspui ten in de landbouw" zullen dit voorjaar op diverse .plaatsen exa mens worden afgenomen. Op 7 februari a.s. zal dit exa men alhier worden afgenomen. Geslipt. Maandagmiddag is de heer A. J. uit Groede met zijn auto in de beruchte bocht nalbij het gehucht Oude Tol geslipt en in de sloot terechtgekomen. De heer J. kwam met de schrik vrij, doch de auto werd zwaar be schadigd. Uitvoering L. J. G. en Z. P. M. Zaterdagavond gaven de afde lingen Hoek en Terneuzen van de L. J. G. en Z. P. M. een ontspan ningsavond in de gemeentelijke gehoorzaal alhier, waarvoor zó'n grote belangstelling bestond, dat velen wegens plaatsgebrek teleur gesteld moesten worden. De voorzitter, de heer J. Haak, heette de aanwezigen welkom, iri het bijzonder wethouder J. den Hamer en verdere genodigden. Hierna zette spr. doel en streven der L. J. G. en Z. P. M. uiteen. Onder leiding van Tonny van. Dixhoorn opende daarna het L. J. G.-orkest de Ibonte avond met een voortreffelijk program ma, afgewisseld met zang door de dames Teuneke Wolfert en Suzan van Dixhoorn, en jodelzang van de heer Dees. Evenals woens dagavond te Terneuzen had hst verdere programma de volle aan dacht van de aanwezigen. Mej. A. de Mul, voorzitster van dé Z. P. M., sloot de avond met een dankwoord aan allen, die tot succes van deze avond hadden bij gedragen. Ook nu weer kunnen de afde lingen Hoek en Terneuzen van L. J. G. en Z. P. M. op een geslaag. de avond terugzien. Jaarverg. K. I.-vereniging West Zeeuws-Vlaanderen. door AGATHA CHRISTIE 19) (Nadruk verboden) Het mes viel kletterend op de grond. Meteen rukte de man zich door een krachtige, lenige bewe ging uit de greep van Anthony los en krabbelde overeind. Antho ny sprong met een katachtige be hendigheid eveneens op en schoot om de tafel heen om de man de pas af te snijden. Te laat bemerk te hij zijn vergissing. De stoel en de karaf water stonden nog, zoals hij ze had neergezet. Giuseppe was door de open slaande deuren naar binnen geko. men en langs diezelfde weg pro beerde hij nu wéér te ontsnappen. In de paar kostbare ogenblikken, die Anthony, door naar de deur te lopen, verloren liet gaan, schoot hij het balkon op, klom op de ballustrade en sprong over naar het volgende balkon. Anthony begreep onmiddellijk, dat een poging om de man te ach tervolgen op niets zou uitlopen. De man kende de weg, dat was te zien aan het gemak, waarmee hij van balkon naar balkon sprong. Het enige resultaat zou zijn, dat Anthony zichzelf en zijn zending voor het voetlicht bracht. Hij ging terug naar het bed, stak zijn hand onder het kussen en haalde de mémoires te voor schijn. Gelukkig dat hij ze daar gelegd had. Als ze in de koffer opgeborgen geweest waren, zou den ze nu allicht verdwenen zijn. Hij ging naar de koffer en lichtte het pakpapier van het manus cript op, om de brieven er uit te nemen. HOOFDSTUK VI CHANTAGE Om precies vijl minuten voor vieren ging Virginia Revel, voor ééns in haar leven op tijd, dank zij een grote nieuwsgierigheid, de schoep van haar huis in Pont Sreet op. Ze sloot de deur met haar huissleutel open, ging naar binnen en... zag Chilvers, die, in stramme houding op de mat haar stond op te wachten. „Er is een... iemand om u te spreken, mevrouw! Ik heto hem maar binnen gelaten." Door haar concentratie op an dere dingen, lette ze niet op de eigenaardige manier, waarop haar butler die simpele aankon diging onder woorden bracht. „O, mr Lomax! Waar heb je hem gelaten, Chilvers? In de zit kamer?" „Nee, mevrouw, mr Lomax niet!" Chilvers sprak op teleur- gesteld-verwijtende toon. 't Is een man, ik wou hem eerst niet bin nenlaten, maar hij zei, dat hij een boodschap, een gewichtige bood schap voor u had. Daarom, omdat ik dacht, dat u hem wel zou wil len spreken, heb ik hem maar in de... de bibliotheek gelaten." Virginia bleef staan en dacht na. Ze was nu al een paar jaar weduwe en door verscheidene van haar kennissen werd haar tegen zin om over haar man te praten toegeschreven aan het feit, dat zich onder haar nonchalante vro lijkheid een groot verdriet ver borg. Anderen, degenen onder haar vriendinnen, die haar toeter kenden, namen haar zwijgen an ders op. Voor hen was het een bewijst, dat Virginia nooit „echt" van Pirn Revel gehouden had en dat ze het onwaardig vond, een sentiment te huichelen, dat ze niet bezat. „Ik moet u nog zeggen, me vrouw," ging Chilvers voort, „dat- te... eh... die man er eentje uit het buitenland is." Virginia's belangstelling nam toe. Ze had met haar man. die in diplomatieke dienst geweest was, veel gereisd, onder andere waren ze in Herzo-Slowakije geweest, een paar maanden voor de sensa tionele moord op de koning en de koningin. De man, die op haar zat te wachten, kon wel een Her- zo-Slowaak zijn; een vroegere be diende, die aan lager wal was ge raakt. „Goed, dat je hem hebt laten wachten, Chilvers," zei ze met een goedkeurend knikje. „Waar zei-je, dai je hem gelaten had? In de bibliotheek, niet?" Ze liep licht en vlug door de hal en deed de deur van de kamer naast de eet kamer open. In een stoel naast de haard zat een man. Bij haar binnenkomen stond hij langzaam op en keek haar aan. Virginia had een uit stekend geheugen voor gezichten en ze wist, van het eerste ogen blik al, dat ze de man nooit eer. der gezien had. Hij was lang en donker: door zijn mager lenig lichaam en zijn olijfkleurig ge zicht was hij open d'op de Zuider ling. Maar hij had niet het Slavi sche type; hij kon een Italiaan of Spanjaard zijn... „U heeft mij te spreken ge vraagd," begon ze. „Ik ben rnrs Revel." De man gal haar niet dadelijk antwoord. Hij bleef haar staan aankijken, brutaal-oplettend, als of zij een voorwerp was, dat hij moest taxeren. Die manier van kijken was zé (beledigend, dat Vir ginia zich een kleur van ergernis voelde krijgen. „Wees zo goed te zeggen, wat u hier komt doen," zei ze enigs zins uit de hoogte. „Bent u mrs Revel? Mrs Timothy Revel?" „Ja. Dat heb ik zoeven al ge zegd." v (Wordt vervolgd) Tijdens de jaarvergadering, die kfaandag in „De Eenhoorn", on der voorzitterschap van de heer C. F. Vercraeije uit Aardenburg, werd gehouden, sprak ir. W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsulent, over het onderwerp „10 jaar K. I. in Nederland." Spr. waarschuw de er voor, dat men op moet pas sen van de K.I. 'n bevruchtings zaak te maken en de verbetering van het rundvee op het tweede plan te laten komen, terwijl er tevens voor gewaakt aient te worden, dat door de K. I. de basis van de veefokkerij niet versmalt. Evenals bij natuurlijke dekking treden bij de K.I. ook erfelijke gebreken op, waarom het dan ook van groot belang is deze erfe lijke gebreken te registreren. Bij het zwartbontvee in Nederland komen de volgende erfelijke ge breken voor: bulldog- en otterkal veren, gladde tongen, roodbont, onvoldoende uitslachting bij stie ren, varkensbek, gespleten ge hemelte, te korte hielpees, uier gebreken, het ontbreken van doorns of de ontwikkeling van hoornknobbels. Als opsporings apparaten van genoemde erfelij ke gebreken zag spr. de K. I.-ver enigingen, de melkkontróle-ver- enigingen en het Ned. Stamboek. De rekening van het boekjaar 1 nov. '5431 okt. '55 sloot met een nadelig saldo van 242,31. De begroting '55--'56 werd goed gekeurd, sluitende aan inkomsten en uitgaven met 24.050. Na enige discussie werden de insemenatiegelden vastgesteld. Voor een inseminatie van Wit- zij's Adema zal 12 worden be rekend en van Rjotteraa Smit 14. Het verschil hiervan werd veroorzaakt door de aankoop prijs der stieren. Voor een inse minatie v. Lente's Verwachting, de stier van de K. I. ver. Walche ren wordt 24 berekend. (Deze stier kostte ruim 23.000.1 Tot leden van het bestuur wer den her- of gekozen de heren C. Mabesoone voor Aardenburg, J. Elikweert voor Breskens,. Aug. de Sutter voor Groede, G. F. Mod- de voor Oostburg en J. Plas- schaert voor Sluis. Wegens uit breiding van het werkgebied der ver. tot aan de westel. oever van het kanaal Terneuzen -Sas van Gent, werd voor Hoek gekozen de heer P. Haak. Besloten werd voor de veeten toonstelling te Oostburg een sub sidie van 25 en voor de najaars- markt te IJzendijke 15 te ver lenen. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer L. C. Pladdet, bleek, dat het ledental tot bijna 500 is gestegen. Hierna hield ir. Harmsen zijn causerie „10 jaar K. I. in Neder land." In kort bestek behandelde spr. de wijziging van het type, welke de laatste 25 jaar is tot stand gekomen. De strijd werd aangebonden tegen het grove, stugge type koe en fokte men het moderne melkvee-type, dat een malse fijnbenige goed behan gen koe is. Friesland heeft met dit type een zeer sterk stempel op Nederland gelegd. Geduren de die tijd van 25 jaar heeft de melkkontrole-kommissie een zeer grote vlucht genomen, zodat nu 62 7< van de veestapel op produk- tie wordt gekontroleerd. In 1948 deed de K. I. zijn intrede in Zeeland. In 1951 in W. Zeeuws Vlaanderen. Werden in '48'49 in Zeeland 2900 koeien geïnsemi- neerd, in '51- '52 was dit geste gen tot 9800, door de ramp kwam er enige teruggang, welke nog niet is ingelopen. Van de 40.000 koeien in Zeeland worden er 25 geïnsemineerd. Tot slot bracht dr. G. Wage naar, direkteur van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Zee land verslag uit over de resulta ten van de K.I. in Zeeland. Spr. waarschuwde, dat men niet van twee walletjes tegelijk moet eten, maar een keuze moet doen tus inseminatie of natuurlijke dek king, dus één van beide moet toepassen. Nadat de voorzitter beide spre kers had tiank gebracht voor hun inleidingen, stoot hij de vergade ring. Oudste inwoner overleden. Op 89-jarige leeftijd overleed de oudste inwoner van ons dorp, de heer C. Maas. De overledene was tevens de oudste mannelijke in woner van de gemeente Vogel waarde. Koninklijke onderscheiding. Bij K.B. is toegekend de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons aan de heren G. P. J. Dierick, alhier, en J. H. IJsebaert te Assenede, (bei den als buizenlegger in dienst bij de Eerste Nederlandse Coöpera tieve Beetwortelfabriek alhier. Toneeluitvoering. Door de toneelgroep van de afdeling Stichting Volksonder wijs alhier werd in het Ned. Herv. Jeugdgebouw voor de Sluiskilse bevolking een herop voering gegeven van het blijspel Gebrs. Kalkoen. De dilettanten mochten zich over een goede be langstelling verheugen. Zowel de hoofdrollen als de bijrollen wer den op een verdienstelijke wijze voor 't voetlicht gebracht, waar voor de acteurs en actrices een verdiend applaus in ontvangst mochten nemen. Op uitnodiging van de afdeling Hoek zal de to neelgroep een dezer dacen aldaar te gast zijn om dit bij uitstek hu moristische stuk te vertolken. N utsbijeenkomst. De heer G. M. F. Bom uit Wis- sekerke sprak in Hotel Sanders de Paauw over zijn reis naar Zuid- Afrika. Mooie kleurenopnamen uit dit gebied en een prachtige film over het beroemde Krüger Wildpark „illustreerden" het gesprokene. Aan het eind van zijn betoog dankte de voorzitter, Ds L. S. Blom uit Aardenburg, oe spreker voor het gebodene. Jaarvergadering V. V. V. In Hotel „De Korenbeurs" te Sluis vergaderde de plaatselijke V. V. V. onder leiding van de heer G. J. van Oorschot. Deze wierp een terugblik op de gebeurtenis sen in het verenigingsjaar 1955. Daar de aftredende bestuursle den zich niet meer herkiesbaar stelden werden in het bestuur ge kozen de heren C. du Fossé, O. de Milliano en J. Aernoudts. Visserij-weekeinde. Op 17 en 18 februari zal te Vlis- singen voor de Zeeuwse visserij een studie-weekeinde worden ge houden. Dr. P. Korringa, bioloog voor het instituut voor visserijpnder- zoek te Bergen op Zoom zal spre ken over: „Welke mogelijkheden resten er voor de oester- en mos selcultuur na uitvoering van het Deltaplan?" Dr. Havinga, rijks- bioloog zal spreken over de biolo gie van de garnaal, drs. Koenen, voorzitter van de nationale coö peratieve raad, zal de coöperatie in de visserijwereld onder de lou pe nemen. 80-jarig bestaan Varkens verzekering. Vrijdagavond j.l. werd ih café Focke te Zuidzande een goed be zochte feestvergadering gehou den ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van de Varkensver zekering. De voorzitter, de heer J. de Kramer, sprak in zijn ope ningswoord speciaal een woord van welkom tot burgemeester H. Everwijn en gaf vervolgens een terugblik op de achterliggende jaren van de verzekering, waar bij vooral de nadruk op het finan ciële gedeelte werd gelegd. Ook het afgelopen jaar is voor de verzekering een goed jaar ge weest, hetgeen bleek uit het fi- nanciëel verslag van de penning meester. De inkomsten bedroegen n.l. 466,50 en de uitgaven 228,73, zodat er een batig slot was van 377,77. In kas is derhalve 2966,26. De aftredende bestuursleden de heren J. de Kramer en J. W. Robijn werden met algemene stemmen herkozen. Voor het komende jaar werd de uitkering bij sterfte vastge steld op 80 van de marktwaar de. Bij de rondvraag stelde de heer M. Jansens voor om bij sterfte van een big 80 van de markt uit te betalen op het tijdstip van sterven, welk voorstel met alge mene stemmen werd aangeno men. Hierna feliciteerde burgemees ter H. P. Everwijn de verzekering met haar 80-jarig bestaan. Hij vond het prettig deze vergade ring (bij te wonen, alleen al om de plezierige sfeer. In een var kensverzekering komt de spreuk „Draagt elkanders lasten" maar al te goed naar voren. Postcommandant Rijks politie. Tot postcommandant der rijks politie is aangewezen wachtmees ter le klas J. Casteleijn, die alhier reeds standplaats heeft.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2