Ang treinongeluk in eies de wolken met een r De Nederlands-Indonesische besprekingen El Glawi overleden Ridgway over Korea Ernstig Los Het economische rapport van president Eisenhower Kloosterbalsem U bent in Dakota Bijzondere bergingsprestatie spiTindeRus De nog in de Sowjet-Unie ver blijvende Franse burgers Verklaring van Syngman Rhee n.a.v. het «Life»-artikel DINSDAG 24 JANUARI 1956. 11e Jaargang Nr 3671. Mr Utoyo had onderhoud mei mr Blom De Indonesische minister president Burnahuddin Ha- rahap, heeft maandagavond een instructie gezonden aan de Indonesische ministeriële delegatie te Genève „om de onderhandelingen (met de de Nederlandse-ministeriële delegatie) in een slotverga dering te beëindigen. In de buitenwijken van Los Angeles is zondagavond een dieseltrein, bestaande uit twee wagens, ontspoord. Er zijn 29 mensen om het leven gekomen en 150 ge wonden. TREINONGELUK IN DE VERENIGDE STATEN De verkiezingen in Zuid-Vietnam DE AANSTAANDE BESPREKINGEN TE WASHINGTON JIMS SNELHEID VAN 1600 KM BEREIKT V ierkleur enpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande De zaak-Schmidi ie Djakarta HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN O JTrankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal' per maand 1,80; per week 43 cent. Losse :_.s 8 ct. VRIJE ZE Verschijnt dagelijks— Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr-* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur gesteld van het verloop der on derhandelingen tussen Indonesië en Nederland. Geen BrUse druk op Neder land bij de onderhandelingen met Indonesië Minister Harahap deelde maan dagavond mede, dat, na het te rugtrekken uit het kabinet van de minister der Nahdatul Ulama en de P. S. 1.1. alle overblijvende regeringspartijen hun instem ming hebben betuigd met de wijze waarop de Indonesische de legatie onder leiding van de In donesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung, de besprekingen heeft gevoerd. Het was daarom, zo voegde Harahap hieraan toe, niet nodig om, gelijk oorspronkelijk was vastgesteld, op maandag een kabinetsvergadering te houden. De premier vermeldde hierbij nog, dat onder de politieke par tijen die hun instemming henhen betuigd met het verloop van de onderhandelingen, ook de kleine ,,partai Buruh" is, die ten tijde van de kabinetsvergadering van vrijdag j.l. toen de onderhandelin gen met Nederland werden be sproken haar standpunt nog niet had bepaald. lang ter beslissing waren over. gebleven. De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Utoyo Ramelan, heeft maandagmiddag op het ministerie van Buitenland- e Zaken een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegen heden, mr. N. S. Blom. Tijdens deze bespreking heeft naar wij vernemen mr. Utoyo de vraag gesteld, wanneer de Nederlands- Indonesische conferentie, die op 7 januari in Genève werd onder broken om beide delegaties in staat te stellen overleg te plegen met hun regeringen, zal kunnen worden voortgezet. Van Nederlandse zijde zou naar aanleiding hiervan het stand punt zijn herhaald, zoals minister Luns dat de vorige week vrijdag aan de Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag heeft mede gedeeld. Dit standpunt houdt in, dat de Nederlandse regering te zijner tijd in het licht van de si tuatie in Indonesië haar houding ten aanzien van de hervatting der besprekingen zal bepalen. Een zegsman van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft maandag ten stelligste ontkend, dat door Engeland op enigerlei wijze druk zou worden uitgeoefend op Nederland in ver band met de onderhandelingen, die door Nederland thans met een Indonesische delegatie wor den gevoerd. Van een dergelijke druk is noch rechtstreeks, noch via de Verenigde Staten sprake. In officiële kringen te Londen is verklaard dat Engeland, dat zowel met Nederland als met In donesië de meest vriendschappe lijke betrekkingen onderhoudt, ten opzichte van de onderhande lingen te Genève een strikt on zijdig standpunt inneemt, al koestert men in Engeland uiter aard wel de hoop, dat de bespre kingen succesvol zullen zijn. Deze kringen ontkennen de ge uite bewering dat de Nederlands- Indonesische onderhandelingen onderwerp van gesprek zullen zijn bij het overleg, dat premier Eden binnenkort te Washington zal plegen met de regering der Verenigde Staten. (In een bericht van donderdag j.l. van A.F.P. werd er melding van gemaakt „dat men, volgens bevoegde Britse kringen, te Lon den zeker voldaan zou zijn, als men de Nederlandse* regering haar verzoeningspoging zou zien voortzetten, opdat de onderhan delingen te Genève positieve re sultaten opleveren. Een oplossing van de praktische vraagstukken, die beide landen betreffen en in beginsel een akkoord over de meer delicate kwestie Nieuw- Guinea zou de positie van het Westen en bijgevolg die van Ne derland, in Zuid-Oost-Azië aan zienlijk kunnen versterken, aldus de mening in genoemde krin gen'. Red. A.N.P.) Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft het volgende medegedeeld: Van officiële Indonesische zijde is gedurende de laatste dagen in openbare uitlatingen enige ma len de indruk gewekt, alsof, tuen de Nederlands-Indonesische be sprekingen te Genève op 7 janu ari werden onderbroken, nog slechts de parafering der bereik te resultaten nodig zou zijn. Deze laatste zou volgens die berichten kunnen plaatsvinden, indien slechts Nederland daartoe zou willen besluiten. De verspreiding, die deze uitlatingen blijkt te heb ben gekregen, noopt de Neder landse regering nogmaals de aan dacht te vragen voor het gemeen schappelijke communiqué, dat te Genève op 7 januari werd uitge geven. Daarin werd medegedeeld, dat de besprekingen werden ge schorst, omdat beide delegaties behoefte gevoelden tot overleg met hun regeringen omtrent de toen bereikte stand van zaken. Met betrekking tot dit laatste werd er bij gezegd, dat, naarmate de openstaande punten in aantal waren afgenomen, omtrent de overblijvende vanzelfsprekend moeilijker tot overeenstemming kon worden gekomen. Daaruit blijkt, dat op genoemde datum nog verschillende punten van be- Indonesische ambassadeur te Londen op Foreign Office De ambassadeur van Indonesië te Londen, prof. Raden Supomo is maandag op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontvan gen door de minister van staat, de markies van Reading. Van Indonesische zijde vernam het A.F.P., dat prof. Supomo het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken op de hoogte heeft Generaal Matthew Ridgway, die het bevel heeft gevoerd over het Amerikaanse leger in Korea, verklaart in het tweede van een serie artikelen in „The Saturday Evening Post", weinig gevaar te zien voor een nieuwe communis tische aanval, indien de Ameri kaanse strijdkrachten uit Korea worden teruggetrokken. Hij stelde daarentegen de mo gelijkheid, dat president Syng- man Rhee het Zuidkoreaanse leger naar het noorden laat op rukken. „De mogelijkheid, dat „onze oude strijdlustige vriend" dit elk ogenblik doet, bestaat nog steeds", aldus Ridgway. Evenals in het eerste artikel zei hij, dat de politiek de mili- Men verwacht, dat president Eisenhower in het economisch rapport, dat hij vandaag in het congres zal indienen, een trage re economische expansie, maar niettemin een ongekend hoge na tionale produktie van 400 mil jard dollar voor het lopende jaar zal voorstellen. Dit rapport zal de derde en laatste van de bood schappen zijn, die de president ieder jaar tot het congres richt. Volgens een hoge regerings- Uw lenden. Flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, waar van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: 1 GEEN GOUD ZO GOED Het ongeluk gebeurde bij een druk kruispunt, enige kilo meters van het station van Los Angeles, vanwaar het treinstel enige minuten tevoren was ver trokken. Volgens ooggetuigen vielen sommige reizigers uit de wagens, toen de diesel ont spoorde. Zij werden onder de trein verpletterd, toen deze om viel en nog enige tientallen me ters doorschoot. Direct na het bngeluk werden alle beschikbare ziekenauto's op geroepen en de radiostations on derbraken hun uitzendingen met verzoeken aan geestelijken van alle gezindten om zich naar de plaats van de ramp te begeven. De bestuurder en de conducteur van de trein hebben verklaard niet te weten, wat het ongeluk veroorzaakt kan hebben. De be stuurder, die al 37 jaar bij de Santa Fe Railway Company werkt, zei, dat hij juist begonnen was de snelheid te verminderen met het oog op een scherpe bocht in de baan, toen hij voelde, dat de trein ging overhellen. Veel slachtoffers geraakten in de wrakstukken bekneld en moes ten door brandweerlieden met snijbranders bevrijd worden. Er bevonden zich ongeveer 150 men- sy in de trein. Bijna de helft van de passagiers waren militairen, die van verlof terugkeerden naar de basis San Diego. ambtenaar zal president Eisen hower in het economische rap port opnieuw uiting geven aan zijn standpunt, dat vermindering van de staatsschuld voorrang heeft boven verlaging van de be lastingen. Vermoedelijk zal de president echter te kennen ge ven, dat hij later in het jaar be lastingverlichting zal toestaan, indien de hoogconjunctuur mocht dreigen om te slaan in een te ruggang, aldus deze ambtenaar. Er zijn reeds tekenen van een vermindering der economische bedrijvigheid te bespeuren, na melijk een daling van de verko pen van auto's en woningen, een voortdurende daling van de in komens der landbouwers, een vermindering van de kleinhan- delsomzetten en het feit, dat de voorraden van het bedrijfsleven nu zo dicht het normale peil zijn genaderd, dat men binnenkort wellicht een vermindering van de voorraad-aankopen der indus trie kan verwachten. Ondanks de stuwkracht van de hausse ge loven de economische deskundi gen niet, dat de economische groei in het fenomenale tempo van het algelopen jaar kan blij ven aanhouden. Naar verwachting zal president Eisenhower er ook de aandacht op vestigen, dat het beschikbaar aantal arbeidskrachten niet met sprongen kan blijven toenemen. De vorige maand telde de be roepsbevolking 661/2 miljoen man nen en vrouwen of 3 miljoen meer dan einde 1954. Er waren nog geen 2% miljoen werklozen. Een trein, die op weg was van Norfolk (Virginia) naar Cincin nati (Ohio) is maandagochtend ontspoord. Een veertigtal reizi gers liepen verwondingen op en een lid van het technisch perso neel is om het leven gekomen. taire besluiten in Washington be invloedt. De generaal, die het vorig jaar werd gepensioneerd na stafchef van het leger te zijn geweest ge loofde dat een gifote inkrimping van de militaire ftracht in Euro- i „ondenkbaar" izo Ridgway waarschuwt de Ame rikanen in zijn artikel, dat hun veiligheid in gevaar wordt ge bracht door burgers, die beslis singen op militair gebied nemen. „Één der denkbeelden, dat het ministerie van Landsverdediging mij aan de hand deed, geleek op die, welke ons in de Koreaanse oorlog aan de rand van een ramp hebben gebracht. Het ministerie stelde voor de sterkte van onze parate divisies overzee te ver minderen. Bepaalde eenheden zouden op nonactiviteit moeten worden gesteld, terwijl andere zouden moeten wqrden verkleind tot een kader (opleidings) basis. Ik heb toen verklaard de kracht dezer divisies, die rich in de overzeese gebieden gesteld zien tegenover eenheden van poten tiële vijanden, niet te zullen ver minderen, tenzij mij dat recht streeks zou worden bevolen aldus de gepensioneerde gene raal, voormalig opperbevelhebber in Korea en nadien chef van de staf van het Amerikaanse leger. Ridway schrijft verder in zijn laatste functie niet de volledige steun van de minister van Lands verdediging Wilson, te hebben ontvangen. „Vele denkbeelden van Wil son's ministerie zouden het Ame rikaanse leger, indien zij waren uitgevoerd, ernstig hebben ge schaad. De heren, die in het ministerie van Defensie deze hoge en ver antwoordelijke posities aanvaar den, moeten zo min mogelijk met de politiek te maken hebben. Ik denk er hierbij aan dat ik, als stafchef van het leger, vele malen heb ondervonden dat bur ger-ministers militaire beslissin gen nemen aan de hand van po litieke factoren, welke een ge vaar vormen voor de veiligheid der Verenigde Staten", aldus de gepensionneerde generaal Ridg way. De ministerraad van Zuid-Viet nam heeft besloten, dat op 1 maart verkiezingen zullen wor den gehouden. Voorts is een de creet aanvaard volgens hetwelk een grondwetgevende vergade ring in het leven wordt geroepen. Si Thami El Glawi, pasja van Marrakesj, is maandag te Mar- rakesj in de leeftijd van 84 jaar overleden. El Glawi heeft in zijn lange leven verschillende rollen min of meer gelijktijdig vervuld. Hij combineerde zijn positie als feo daal heer met die van zakenman in Amerikaanse stijl, hij was een welgesteld landeigenaar en te vens een woeste krijger, politicus en kunstbeschermer. Hij was ook een trouwe vriend van Frankrijk, reeds sinds 1912, het jaar, waarin Frankrijk het protectoraat over Marokko ves tigde. Oud-premier Winston Churchill heeft de pasja verscheidene ma len in zijn paleis te Marrakesj bezocht en hij heeft meer dan eens met El Glawi in het Atlas gebergte gejaagd. El Glawi werd wel als de rijk ste man ter wereld beschouwd. Hij was één der invloedrijkste politici in Frans-Marokko. De pasja van Marrakesj leidde de beweging, die in 1953 het afzet ten van Sidi Ben Joessef door de Fransen en diens verbanning, tot gevolg had. Doch verleden jaar veranderde hij van (politieke) mening, pleitte voor herstel van de sultan in zijn waardigheid en reisde naar Frankrijk, waar hij de vorst om vergiffenis vroeg voor zijn aandeel in diens ver banning. El Glawi was toen reeds ziek. Hij keerde kort daarop naar Ma rokko terug, waar hij een maag operatie onderging. 12 dezer schreef hij aan sultan Ben Joessef besloten te hebben zich uit het openbare leven terug te trekken. In een andere, op zijn ziekbed geschreven brief, ver klaarde hij „niets meer van het leven te hopen te hebben, nu zijn meester hem had vergeven". De pasja van Marrakesj re geerde de 255.000 inwoners van Marrakjes, de voornaamste stad van Zuid-Marokko, als een soort eenmansgemeenteraad, met de gecombineerde bevoegdheden van burgemeester, magistraat en po litiehoofd. Enkele van zijn zonen hielpen hem bij dit werk. Zo was bijv. Si Abdel Saddek voorzitter van het plaatselijke gerechtshof, ter wijl hij tevens als particulier secretaris van zijn vader optrad. El Glawi bleef tot zijn dood een belangrijke figuur in Zuid- Marokko. Zijn invloed bleef groot onder de miljoen Berbers, die een achtste gedeelte van de Ma rokkaanse bevolking uitmaken en speciaal in het gebied van de Glawi-stam, waarover ook zijn vader hoofd was geweest. Aangenomen wordt, dat het grootste gedeelte van Marrakesj El Glawi toebehoorde. Hij had verder bezittingen in Casablanca, Fez en Tanger en hij bezat aan delen in de voornaamste Marok kaanse lood-, cobal- en man gaan mijnen. Van gezaghebbende zijde wordt te Parijs vernomen dat de Sow- jet-Russische autoriteiten de Franse regering kortgeleden heb ben medegedeeld, dat de bestu ren van het Russische Rode, Kruis en van de Rode Sikkel be reid zijn verzoeken om inlichtin gen betreffende zich nog in de Sowjet-Unie bevindende Elzar- sers en Lotharingers naar ver mogen te beantwoorden. De Franse regering hoopt thans dat dit in de nabije toe komst zal leiden tot terugzen- Volgens de „Observer" zal op de te Washington te houden be sprekingen van Eisenhower met premier Eden een voorstel aan de orde komen om ingevolge de drie-partijenverklaring van 1950 'n Amerikaans-Britse strijdmacht op te richten voor optreden inge- vaL van oorlog tussen de Arabi sche staten en Israël. Deze strijdmacht zou hoofdza kelijk uit vliegtuigen bestaan voor optreden tegen een aanval ler. Van Britse zijde zouden er waarschijnlijk elementen van reeds op Cyprus gelegerde strijd krachten aan toegevoegd worden. ding naar Frankrijk van alle zich nog in Rusland bevindende Franse burgers. Het gaat hier bij om de volgende categorieën; 1. Elzassers en Lotharingers, die in de afgelopen oorlog bij de Duitse strijdkrachten werden in gelijfd en door het Sow jet-Rus sische leger gevangen werden genomen. 2. Naar elders overgebrachte Franse krijgsgevangenen, die zich, aan het einde van de oor log, in kampen in het huidige Oost-Duitsland bevonden. 3. Franse burgers, die in de oorlog op last der Sowjet-Russi- sche autoriteiten gevangen zijn gezet. Er rijn er onder de bovenge noemden, die reeds meer dan 10 jaar in de Sowjet-Unie gevangen zitten. De achtiende verjaardag van Prinses Beatrix Het ligt in de bedoeling om bij de feestelijkheden, welke op 31 januari te 's-Gravenhage worden gehouden ter gelegenheid van dt 18e verjaardag van H.K.H. PriD- ses Beatrix, enige versieringen aan te brengen in de binnenstad van Den Haag. Zo zullen t Bin nenhof, de Vijverdam en de om geving van het gebouw van de hoge raad der Nederlanden op het plein worden versierd. Een F-lol „Voodoo" van de vliegtuigfabrieken van McDon nell, heeft een snelheid van meer dan 1600 km per uur bereikt, zo wordt uit Washington gemeld. Het vliegtuig is een twee-moto- rige jager voor de lange afstand. Een aantal „Voodoo's heeft reeds indrukwekkende prestaties geleverd op hoogten van onge veer 15.000 meter. „Uit het kort geleden in het Amerikaanse tijdschrift „Life" gepubliceerde artikel over een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles schijnt te volgen, dat ik Koreaanse krijgsgevange nen op vrije voeten heb doen stellen, om de strijd opnieuw te doen uitbreken, dat nu is vol strekt onjuist", aldus heeft pre sident Syngman Rhee van Zuid- Korea maandag te Seoel ver klaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik ben altijd van mening geweest dat het mijn heilige plicht was de krijgsgevangenen bij de eerste de beste gelegenheid op vrije voeten te doen stellen. De meeste vrijgelatenen waren Zuidkorea- nen die, omdat zij niet genoeg wapens bezaten, in de eerste da gen van de Koreaanse oorlog door de communisten gevangen werden genomen of zich aan hen moesten overgeven. Ik kon niet de zaken op hun beloop laten, want dan zouden zij aan de verschrikkingen van communistische concentratie kampen, aan mogelijke hersen spoelingen en aan het gevaar van aan de communisten uitgeleverd te worden, hetgeen hun zekere dood zou hebben betekend, over geleverd zijn geweest", aldus de Zuidkoreaanse president Syng man Rhee. Vergunning aan deviezenbanken De Nederlandsche Bank ver leende met ingang van maandag een algemene vergunning aan de gemachtigde instellingen tot het in de normale uitoefening van hun bedrijf verkrijgen en ver vreemden, zowel voor directe levering als op een termijn van ten hoogste 12 maanden, van bui tenlandse betaalmiddelen en bui tenlandse geldswaardige papie ren van (onderscheidenlijk aan) deviezenbanken. L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft in samenwer king met de Svitzers bergings maatschappij te Kopenhagen een bijzondere prestatie geleverd bij het bergen van het Liberiaanse libertyschip „Symphony". Dit schip strandde op 23 dec. 1955 op een koraalrif in de Indi sche Oceaan en de uitgezonden noodseinen werden onmiddellijk beantwoord door de sleepboot „Loire", die juist van Bombay was vertrokken. Een andere sleepboot van Smit, de „Oostzee", bevond zich ook min of meer in de buurt, echter met een zware sleep, zodat zij al leen zou kunnen trachten haar losse bergingsmateriaal zoals an kers, staaldraden, pompen e.d. ter beschikking te stellen. Door de zeegang was het echter onmo gelijk aan dit plan gevolg te ge ven. De „Loire" bereikte de stran dingsplaats op eerste kerstdag, maar alle pogingen om de „Sym phony" vlot te trekken faalden ■„oen. Intussen was een bergingsin specteur van L. Smit en Co. naar Colombo gevlogen, om zich naar de strandingsplaats te begeven met één van de kleine vracht schepen, die waren gehuurd om te pogen lading dit de „Sympho ny'' over te nemen. Op 30 decem ber verscheen vervolgens de ber gingsboot „Protector" uit Aden. Er werden nu zware bergings ankers uitgezet teneinde te voor komen, dat het schip hogerop zou slaan, maar dit gebeurde toch, ondanks deze voorzorg, toen een deel van de lading, die o.a. uit zware trucks bestond, in de klei nere schepen was overgeladen. Men heeft ten slotte een deel van de vrachtwagens en lorries, die aan dek stonden, overboord moe ten werpen en olie en water weg moeten pompen. Hoewel men er langzamerhand aan ging twijfelen, of alle in spanning wel enig resultaat zou hebben, is men er op 19 januari in geslaagd de „Symphony" vlot te trekken. Het schip was met volle vaart op het rif gelopen en had daarbij bodemschade opgelopen. Daarom werd het na het vlot komen naar Bombay gebracht om in een droogdok te worden opgenomen. Zondag werd de „Symphony" daar afgeleverd, waarmee een waardevol schip van 7253 b.r.t. voor een totale ondergang werd gered. In de 37ste zitting van de zaak tegen de heer Schmidt hebben de verhoren van de uit Neder land overgekomen getuigen, die werden geconfronteerd met de kroongetuigen, maandag de ge hele dag geduurd. Tegenover de afgelegde verklaringen inzake illegale activiteiten van leden der Ned. militaire missie en op de onderneming „Dramage", stelden de getuigen a décharge, dat deze verklaringen zijn ge fantaseerd en gelogen, een en ander geheel overeenkomstig het geen in de afgelopen dagen in het proces tegen Jungschlager is geschied. Toen het hoofd der voormalige Nederlandse mil. missie, gen.- majoor Pereira de rechter verlof vroeg, bekl. Schmidt de hand te mogen drukken, werd dit ver zoek door rechter Rochjani toe gestaan. Het Oostenrijkse protest bij Hongarije Luchtvaartdeskundigen ver klaarden maandag, dat één dei- twee Hongaarse straaljagers vol was met kogelgaten. Het toestel moet daarna zijn geramd om te verhinderen, dat het Oostenrijks grondgebied zou bereiken, aldus deze zegslieden. Zij zeiden, dat een onderzoek van de wrakken er weinig twijfel over liet, dat het ene vliegtuig door het an dere is aangevallen. Sommige ooggetuigen verkla ren, dat er vier straaljagers in de lucht waren en dat er ge schoten werd. Twee der vliegtui gen waren met elkaar in botsing gekomen, de derde keerde naar Hongarije terug en de vierde vloog in westelijke richting. De theorie, die de meeste aan hang vindt, is dat twee door Rus sen bestuurde jagers twee an dere, door Hongaren of mogelijk Russen bestuurde toestellen ach tervolgden om een vlucht naar het Westen te verhinderen. Koning Leopold, uit Lissabon vertrokken Koning Leopold van België is maandagnamiddag uit Lissabon naar Latijns - Amerika vertrok ken. Het K.L.M.-toestel dat reeds zondag vertrokken was, keerde terug, toen bleek dat het slechte weer een landing op de AzoreD onmogelijk maakte. Het weer bij de Azoren was ook maandag niet goed zodat be sloten werd om op Sal, één der Kaap Verdische eilanden, een tussenlanding te maken. De koning reist onder de naam van graaf Retie. Maandag trok een nieuwe de pressie langs de Waddenkust naar het oosten en bracht ons urenlang regen en plaatselijk ge durende korte tijd sneeuw. Aan de zuidelijke zijde van de storing bevond zich zachte lucht, waarin de temperatuur 8 tot 10 graden was. Deze zachte lucht was door een front gescheiden van koude luc-ht boven de Britse eilanden en de Noordzee. Dit front bereikte maandagavond het westen van het land. De passage ervan ging gepaard met een flinke tempera tuurdaling. Vandaag zal ons land in de koude lucht blijven, zodai het belangrijk kouder zal zijn dan gisteren. Er kunnen enkele re gen- of sneeuwbuien vallen, maar ook zullen er opklaringen voor komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Af en toe zon. Opklaringen afgewisseld door enkele regen- of sneeuwbuien. Belangrijk kouder dan gisteren. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. WOENSDAG 25 JANUARL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.43 12.18 12.58 1.08 ZON MAAN op onder op onder Jan. 23 8.36 17.12 12.43 4.29 24 8.35 17.14 13.41 5.38 25 8.34 17.15 14.53 6.36 26 8.32 17.17 16.15 7.23 27 8.31 17.19 17.41 7J59 28 8.30 17.21 19.07 8.28

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1