RADIO? ALTIJD VERS Niemeijer koffie; Niemeijer koffie Fa P. J. VAN DE SANDE de BEURSOVERZICHT iSclteel vulpen dat is punt één bij in 55e zitting zaak-Jungschiager Franse heruitvoer van Britse Sherman-tanks was in orde Geen Britse wapens naar Afghanistan Erkend de beste. Zonder enige prijsverhoging Kleine Advertentiën Hulde aan mevr. Bouman Loonsverhoging bij Britse spoorwegen Ruilt Israël zuidvruchten tegen Russische olie en wapens Boelganin houdt rust Engeland heeft meer miljonnairs. Vierde partij op Poujade's voetspoor in Italië opgericht Hoger dividend Zeeuwse confectie De plannen voor een atoomvliegtuig in de V.S. Parlementaire delegaties op Curasao Wai brengi de Alleen verse koffie kan werkelijk geurig zijn. Dank zij de cellolaan- verpakking komt NIEMEIJER koffie BRANDERIJ-VERS bij U in huis: heerlijk geurend en vol aroma. Vraag Uw winkelier het bekende pak met de ruitjes. Daar zit de lekkerste koffie in Ook nu nog: bij elk half pond Niemeijer Koffie dit handige bamboemesje voor slechts 1.1.10 m FA Administratie Dagblad ,De Vrije Zeeuw JONG [ECHTPAAR Prijskaarting DE ideale Naar A.N.P. uit Djakarta ver neemt, was de belangstelling voor de 55ste zitting in de zaak- Jungschlager minder groot dan de vorige keren. Mr. E. Bonn was als adviseur van het Hoge Commissariaat aanwezig. Als getuige werd Ar nold. Sijnja, woonachtig te Hille- gersberg, gehoord. Getuige zei beklaagde niet te kennen. Wel kent hij Manoch, die ondercom mandant was van de onderne- mingswacht van Serpong. Ge tuige was administrateur van de zelfstandige onderneming Nobjo- malang, doch werd in die maand voor twee weken op Serpong ge detacheerd. Er bestond toen een verschil vari mening over de be zetting van de onderafdeling Lengkong. Hoewel dit met de commandant besproken werd, was ook de ondercommandant Manoch daarbij aanwezig. Dit was de enige keer, dat getuige direct met Manoch te maken had. Getuige Manoch verklaarde ter zitting, dat hij getuige voor de tweede maal op Serpong ontmoet had, waar men in afwezigheid van de administrateur Kratz in diens woning een bespreking had gevoerd over het aanvoeren van voeding en wapens, waarbij Kolk, Sijnja, Duivens en hij zelf aanwezig waren. Getuige Sijnja merkte op, dat dit beslist niet waar is. Manoch bleef bij zijn verkla ring en zei voorts, dat hij eens met Kroes naar Sukabumi ge weest was, waar zij twee pakken vals geld moesten ophalen. De helft daarvan ontving Sijnja. Hij voegde hieraan toe. dat vaak wa pens via Serpong naar Teerling werd gezonden en dat Sijnja ook aan Kolk opdracht had gegeven bij Thung halen. Getuige antwoordde daarop, dat hij nooit een opdracht had gegeven om geld te halen, dat hij Teerling en Kroes niet kent en dat hij ook nooit geld had ont vangen, dat men voor hem zou hebben opgehaald. Op de verkla ring van Manoch, dat Sijnja aan Duivens en Manoch eens 100.000 rp. had meegegeven om in een restaurant in Priok aan zekere Bing te overhandigen ter voor uitbetaling van te leveren wa pens, antwoordde Sijnja: dat is niet waar. De djaksa deelde mede, dat hij hierover de bekentenis van Kolk heeft. Hierna verklaarde de verde digster, dat Kolk als beklaagde werd gehoord en dat zijn verkla ring derhalve niet onder ede is. Zij was daarentegen onder dwang geschreven en komt hier dus niet in aanmerking om als aanwijzing gebruikt te worden, aldus mevrouw Bouman. Later herhaalde Manoch nog eens zijn vroegere verklaring, dat kapitein Schmidt op Serpong was geweest en met getuige Sijn ja had gesproken. Getuige Sijnja: Er zijn drie personen, die zeker weten, dat dit niet waar is, dat zijn Schmidt, Manoch en ikzelf, omdat het niet is voorgevallen. Vervolgens haalde mevrouw Bouman enige verklaringen van Manoch aan, die verschilden met die in het proces-verbaal van het vooronderzoek. De rechter verzocht de verkla ringen in het vooronderzoek niet als argument tijdens de 'zitting te gebruiken. Tenslotte werd getuige Tomo- soa gehoord. De volgende zitting zal worden gehouden op 26 januari. Dan moeten de getuigen Sijnja, ma joor Van Horen, kapitein Rensen en luit. Hovenier ter beschikking zijn. De afdeling Den Haag van de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen uit de be zettingstijd heeft in een donder dag in Den Haag gehouden ver gadering in een motie hulde be tuigd aan mevrouw Bouman, die in het proces Jungschlager als verdedigster optreedt. In de motie spreekt de afdeling haar bewondering en waardering uit voor de dapperheid, de stand vastigheid en het inzicht, waar mede mevrouw Bouman de ver dediging voert, in Bogor geld op te De motie is ter kennis gebracht aan het hoofdbestuur van de ver eniging. De drie Britse vakbonden van spoorwegpersoneel hebben vrij dag besloten een aanbod tot loonsverhoging van zeven pro cent te aanvaarden, waardoor de kosten van de spoorwegen met 250 miljoen gulden per jaar om hoog zullen gaan en de tarieven voor de reizigers misschien ver hoogd zullen worden. De schuld van de spoorwegen bedraagt sedert de nationalisatie van dit bedrijf ongeveer een mil jard gulden. In een donderdag j.l. door de j voer, is verlopen. Britse regering uitgegeven wit-1 De „Aero-marine" had in 1954 boek over heruitvoer van door 55 gedemilitariseerde Sherman, buitenlandse firma's opgekocht tanks in Engeland opgekocht. Volgens het Syrische dagblad „Al Ghaab" zouden twee tankbo- ten in de laatste tijd elke week olieproducten uit de Sowjet-Unie in de Israëlische haven Haifa hebben gelost. Ook zou de Sow jet-Unie ladingen gemengde wa pens aan Israël hebben geleverd. Israël zou, volgens „Al Ghaab", zuidvruchten hebben geleverd in ruil voor de 50.000 ton oliepro ducten en 327 ton wapens, die het van de Sowjet-Unie zou hebben ontvangen. In Moskou is officieel meege deeld, dat premier Boelganin thans rust houdt buiten de Sow- jetrussische hoofdstad. Een officiële woordvoerder wil de niets aan deze mededeling toevoegen. Boelganin was sedert 3 januari niet meer in het openbaar gezien en men nam algemeen aan, dat hij ziek was. ■fa „A.D.N." (het Oostduitse offi ciële persbureau) meldt, dat Willi Stoph vrijdag tot Oostduits, minis ter van Landsverdediging is be noemd. Stoph was tot dusverre een plaatsvervangende premier. De benoeming werd donderdag ge daan door premier Otto Grote- wohl. Stoph wordt algemeen be schouwd als de stichter van de Oostduitse volkspolitie, die vier jaar heeft bestaan en de kern vormt van het nieuwe leger. overtollig Brits oorlogsmateriaal wordt ook melding gemaakt van wederexport van oude Sherman- tanks door een Franse zaak, de „Aero-marine". Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft nu een mededeling uitgegeven, waarin uitdrukkelijk wordt vastgesteld dat deze transactie volkomen wettig, en in overeenstemming met een vóór aankoop aan de be trokken Britse autoriteiten ge toonde verplichting tot heruit- Door de Britse belastingautori teiten is ibekend gemaakt, dat in het financiële jaar 1953/54 het aantal miljonnairs in Engeland aanzienlijk is toegenomen. Vol gens deze autoriteiten hadden dat jaar 190 personen een inko men van 6.000 pond sterling per jaar, na betaling van inkomsten belasting en de surplusbelasting, tegen slechts 35 personen in het jaar daarvoor. Geraamd wordt, dat men miljonair moet zijn om een netto-inkomen van 6.000 pond sterling per jaar in Engeland te hebben. In het jaar voor de oorlog wa ren er 6.560 personen in deze groep. Deze vechtwagens waren wel niet geheel gesloopt, doch alle belang rijke onderdelen ervan waren ver wijderd. De gesloopte vechtwagens wa- landse Zaken. ren als schroot naar Israël ver kocht en de gehele transactie was op strikt zakelijke basis afgewik keld. „Er is dus geen sprake van, dat de heruitvoer naar Israël in strijd zou zijn geweest met vóór de aan koop in Engeland gestelde eisen. De betrokken Britse autoriteiten waren integendeel, als hiervoor vermeld, tevoren hierover inge licht", aldus de mededeling van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken. In Italië is de „partij van de steen", de vierde partij, die in dat land de voetsporen van Pierre Poujade wil drukken, opgericht. Het embleem van de partij is een steen, die een venster, met een donkere achtergrond, verbrij zelt, hetgeen 'het licht dat over de duisternis zegeviert, moet af beelden. De nieuwe partij is „onafhan kelijk, tegen dictatuur en libe raal". Zij wil hervormingen in 't Italiaanse belastingstelsel, wijzi ging van de maatschappelijke ze kerheidswetgeving en zij zal te gen 'bureaucratie strijden. De Italiaanse arbeider moet waarborgen krijgen voor een mi nimum levensstandaard en een hoger staatspensioen en hij moet fatsoenlijk worden gehuisvest. Er zal worden gestreefd naar een arbeidsweek van veertig uur. Tenslotte wil de nieuwe partij, dat de uitgaven van de Italiaanse staat verminderd worden. Ook de directie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middelburg is er in geslaagd reeds thans verslag uit te bren gen over het boekjaar 1955. De exploitatierekening geeft een be drag aan van 343.141 188.134) Na diverse voorzieningen is de winst 'becijferd op 83.673 58.857). Voorgesteld wordt "n dividend van 12% procent, waar van een half procent uit de agio- reserve, die hiermede uit de ba lans is verdwenen (v.j. 9 pCt). Het verslagjaar is bevredigend geweest. Zowel in aantal als in waarde steeg de omzet in binnen- en buitenland. Ondanks het ge brek aan vrouwelijk personeel in Middelburg en Aardenburg ver toonde de omzet een belangrijke stijging, mede als gevolg van de produktie in het tijdelijk behuisde nevenbedrijf te Bergen op Zoom. De directie is van mening, dat het bedrijf ondanks de vervroeg de inning van de vennootschaps belasting op korte termijn geen beroep zal behoeven te doen p de kapitaalmarkt. Slechts zeer sporadisch wordt gebruik ge maakt van het ter beschikking staande bankkrediet. De koop van het industrieterrein in Bergen op Zoom, de stichting der bedrijfs ruimte en de inrichting daarvan kunnen uit eigen middelen wor den bestreden. In het verslagjaar zag men met zorg de bedrijfskos ten bij voortduring stijgen on danks het streven de toeneming dezer kosten te beperken. De be staande open en stille reserves bleven wederom onaangetast. Voor de eerste vier maanden van het nieuwe jaar zijn weder om voldoende opdrachten ontvan gen. Het zou echter voorbarig zijn hieraan voorspellingen te ver binden voor de gang van zaken gedurende het gehele boekjaar, aldus het verslag. Op verzoek van Pakistan ont houdt Engeland thans wapens aan Afghanistan, een van zijn traditionele afnemers, aldus wordt in diplomatieke kringen te Londen meegedeeld. Afghanistan en Pakistan, dat lid is van het Britse Gemenebest, zijn thans in een ernstig geschil over een grenskwestie verwik keld. In welingelichte kringen wordt gezegd, dat Afghanistan Enge land en de V.S. verzocht had om wapens, waarmee het zijn strijd krachten wil moderniseren. Het land had echter noch van Wa shington, noch van Londen ant woord ontvangen. Als gevolg hiervan overweegt Het grote Amerikaanse water vliegtuig „Seamaster" zal moge lijk het eerste toestel zijn, dat bij wijze van proef met een atoom motor zal worden uitgerust, zo heeft de Amerikaanse minister van Marine, Thomas, de Huis commissie voor de strijdkrachten meegedeeld. De commissie be handelt een wetsontwerp voor het openen van een crediet van 1,5 miljard dollar voor opbouw van de vloot. De minister verklaarde ook, dat de marine voornemens is vol gend jaar gelden te vragen voor de bouw van een atoomvliegdek- schip. Afghanistan de aankoop van wa pens bij het communistische blok, aldus deze kringen. Tsjecho-Slowakije, dat onlangs wapens aan Egypte heeft ver kocht, en daardoor op een tradi tioneel Westelijke markt binnen drong, heeft oorlogsmateriaal aan Afghanistan aangeboden en een Afghaanse missie r.aar Praag uitgenodigd. De Afghaanse premier zal bin nenkort Moskou bezoeken als gast van de Sowjet-regering. V De staten van de Nederlandse Antillen hebben vrijdagochtend in een plechtige bijzondere bijeen komst de Nederlandse en Suri naamse parlementaire delegaties ontvangen. De voltallige lands regering met aan het hoofd de gouverneur en tal van autoritei ten, hoge ambtenaren, eindlands bestuurders en vertegenwoordi gers van handel, nijverheid en geestelijkheid waren aanwezig. De waarnemend voorzitter van de staten, Isa, de voorzitter van de Nederlandse delegatie, Van Sleen, en de voorzitter van de Surinaamse delegatie, Biswami- tre, legden in hun redevoeringen de nadruk op het onderling be grip, de goede verstandhouding en de koninkrijksgedachte, kor tom op de samenwerking tussen de rijksmiddelen. DINSDAG 24 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 3.00 Nws; 8.15 Grai». 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gras».: 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Alt en piano 11.20 Gram.; 11.30 Joodse uitz 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.35 Man doline ens.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gr.; 13.20 Promenade- ork.; 13.55 Beursberichten; 14.80 Orgelspel; 14.10 Militair orkest; 14.40 Schoolradio; 15.00 Voor «ie vrouw; 15.30 Gram., 13.00 Gram.: 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Nieuwe gram.; 18.00 Nws; 18.15 Pianosp 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Gram.; 18.55 „Paris vous parle"; 19.90 Voor de kleuters; 19.05 „Grens gevallen"; 19.45 Toneelbeschou wing; 20.00 Nws; 20.05 Radii - prijsvraag; 20.25 Gevar. progi 21.45 Hoorspel; 22.15 Pianoreci tal; 22.40 De Antwoordman; 222i5 Caus.; 23.00 Nws; 23.15 New York calling; 23.20 Journaal; 23.30 Gr. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws'; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Ange lus; 12.03 Gram.; 12.15 Voor boe ren en tuinders; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.: 12.33 Metropole orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Dans muziek; 13.50 Koorzang; 14.10 Concertgebouwork.; 15.30 Gram.; 15.45 Voor de vrouwen van het platteland; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor dc jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Mannenkoor en symf. ork.; 18.55 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Prij- zencarnaval; 22.15 Gram,; 22.45 Avondgebed en liturg, kal.; 23 00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.15 Ritmitsch trio; 12.30 Weerbericht; 12.34 Ritmisch trio; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14 0 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16 X) Koersen; 16.02 Electr. orgel; 16.30 Orkestconc.17.00 Nieuws; 17.10 Zang en piano; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Muz. voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19.40 Gr.; 19.50 Beroepspbelan- gen van de middenstand; 28.00 Interview; 20.30 Orkestconcert; 21.30 Amus. ork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Documentaire; 22.55 Nws. "i» ■•V Hedenavond overleed zacht en kalm onze lieve en zorgzame Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, Zuster, Be huwdzuster en Tante ELENA 'T GILDE, Weduwe van S. C. Hamelink, in de gezegende ouder dom van 83 jaar. Wij mogen vertrouwen, dat haar einde vrede was. Terneuzen G. E. HAMELINK Zierikzee E G OVERBEEKE- HAMELINK J. P. OVERBEEKE Amsterdam L J. OLREE HAMELINK J. OLREE Terneuzen J L HAMELINK A. M. M. HAMELINK— LUCIEER Vlissingen S. I. HAMELINK L.J.zn Kiel-Windeweer C S DUIMERING HAMELINK P. DUIMERING Terneuzen J. MARSJLJE ROMEIJNSEN J. MARSILJE Kleinkinderen en Achter kleinkind Familie 'T GILDE Familie HAMELINK Terneuzen, 22 januari '56 Donze-Visserstraat 113 n si A E n 4C Si F ki st de W ha sb Ve Heden ontvingen wij het droevig bericht, dat te Rotterdam in de ouder dom van 59 jaar is over leden onze geliefde Broe der, Zwager en Oom, de heer ANDRIES WILLEMSEN, Echtgenoot van M. Wacker. Namens de Familie, N. OPPENEER— WILLEMSEN Terneuzen, 21 januari '56 Muziekvereniging „DE VOLHARDING." ZAAMSLAG. worden door ons ADVERTENTIES voor alle couranten in binnen- en buitenland aangenomen. zoekt woonruimte te Ter neuzen. Brieven onder nr 251 Bureau van dit Blad. ZONDAG A. S. Aanvang 7.30 uur. Café „KOLKZICHT." RUBBERSTEMPELS, ook speciale modellen met of zonder tekenin gen, door ons ontworpen of naar Uw eigen idee, voor particulier gebruik, voor verenigingen en voor alle bedrijven. Atelier G. DEN BOER Goes, Blanckstraat 10 Telef. 2663. 'n Telefoontje of brief kaart en wij bezoeken U zonder enige verplich ting. Te koop z. g. a. n. grijs blauwe Kinderwagen. (Mut- saerts Duofold. Twee in één) ETijs 65. Adres: Leeuwen laan 34, Terneuzen. 25* Ja_ bri de, ter Br en -is /Allen, die iets te vorderen hieebben, of gelden in ont vangst hebben te nemen van tfêe nog in hun bezit zijnde b [Obligaties der Vereniging, jjj^unnen zich vervoegen bij rozs heren R. J. van de Veke J. F. S. Serrarens. HET BESTUUR. 0 Gelijkmatige inkttoevoe*. 0 Degelijk zuigsysteem. 0 Groot inktreservoir. 0 Uitschuifbaar voorstuk. 0 Slanke elegante uitvoering. Prijs 6, Herkenbaar aan het gouden ridderkruis. Alleen verkoop voor Terneuzen en omgeving bij: NOORDSTRAAT 55-57 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 4