Storm hield huis onder woonschepen in Viothaven te A dam lijdelijke afwijking van de dienstplichtwet De toestand in India „Lifes" publicatie van een gesprek met Foster Dulles Twee Hongaarse vliegtuigen in Oostenrijk neergestort De Amerikaans-Chinese besprekingen te Genève Eden over zijn bespreking met Eisenhower MAANDAG 23 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3670 satans Plannen tegen eventuele agressie in Zuid-Oost-Azië Motie van oppositie tegen Zuid-Afrikaanse regering afgewezen Kritiek van de „Prawda" op Amerikaanse publikaties Chinese beschuldiging Amerikaanse vliegtuigen boven China BELGIE EN HET DELTAPLAN Verschenen is een nota van de minister van Oorlog en van Marine naar aanlei ding van 't verslag der com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de dienst plichtwet. Hieraan is het volgende ontleend. Indonesische woordvoer der over bezoek van Dulles Vliegongeluk in T s jecho-Slowakije De Nederiand§-lndones(SL.He besprekingen te Genève DE HEER P. A. M. SPEET, DIRECTEUR VAN DE K. R. O. Geen visum voor Mr Van Empei SCHOOLETUI'S N. V. Fa P. J. van de Sande HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Jan. 23 8.36 17.12 12.43 4.29 24 8.35 17.14 13.41 5.38 25 8.34 17.15 14.53 6.36 26 8.32 17.17 16.15 7.23 HET WEER. WEERBERICHT. frankering bij abonnement Terneuzen Dirgfiteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaa'- per maand 1,80; per week 43 cent. Losse s 8 ct. Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oe* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel» ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag# 2 uur- Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De storm heeft in de nacht van vrijdag; op zaterdag de bewoners van de ongeveer dertig woon schepen in de afgelegen Viotha ven bij de grote elektrische cen trale in Amsterdam West op wrede manier uit hun slaap ge nikt. Tegen middernacht deed het water, tot wilde golven opge- zwiept, binnen korte tijd drie woonarken gedeeltelijk zinken. Deze schepen lagen tegen de oostzijde van de haven, die de volle laag van de storm kreeg. Geheel zinken konden de arken niet, want zij werden tegen de stenen schoeiing gedrukt en, ble ven hierop rusten. Een dezer schepen was nog geheel nieuw en onbewoond, maar van de bei de andere schepen werden de be woners door de politie naar het bureau Spaarndammerstraat ge- Militaire adviseurs van de ZOAVO-landen die de afgelopen vijf dagen te Melbourne bijeen zijn geweest, hebben overeen stemming bereikt over plannen voor het weerstaan van eventuele agressie in Zuid-Oost-Azië. Deze plannen zullen worden voorge legd aan de raad van de organi satie, die in maart te Karatsji vergadert. Over de aanbevelingen zijn geen mededelingen verstreKt. Tot de verdragorganisatie voor Zuid-Oost-Abië behoren de V.S., Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland. Pakistan, Thai land en de Philippijnen. De Zuidafrikaanse nationalisti sche regering heeft vrijdag met 94 stemmen tegen 50 een motie van wantrouwen van de oppositie overleefd. Premier Johannes Strijdom verkreeg vervolgens ;n meerderheid van 91 tegen 53 stemmen op een amendement van ..volledig vertrouwen". De leider van de oppositie, Ja- colbus Strauss, verklaarde bij zijn standpunt te blijven dat onder de nationalistische regering de integratie der rassen, en niet de ..apartheid", is toegenomen. De Prawda", het orgaan van de Sowjet-communistische partij, heeft vrijdag de Amerikanen die verantwoordelijk zijn voor de pu- blikatie van documenten over de conferentie van Jalta (in febru ari 1945) ervan beschuldigd, dat zij „de geschiedenis vervalsen om de koude oorlog te dienen." In maart j.l. werd een aantal docu menten over de conferentie in de Ver. Staten gepubliceerd. In de cember werd nog een aanta'. docu menten vrijgegeven voor publi- katie. Volgens de „Prawda" proteren de „huidige leiders van de Ame rikaanse diplomatie de motieven en inspanningen van de Ameri kaanse bondgenoten in de oorlog Engeland en de Sowjet-Unie zwart te maken". De „Prawda" schrijft, dat de publikaties reeds terecht door de Britse pers en Amerikaanse de mocraten veroordeeld zijn als een „onbehoorlijke poging van de republikeinse regering om haar wankele positie in het land te versterken en indirect het misluk ken van haar buitenlandse beleid te rechtvaardigen met behulp van vervalsing van de geschiede nis." Volgens radio-Peking hébben Amerikaanse marinevliegtuigen woensdag boven het Chinese vas teland en door met communisten bezette eilanden gevlogen en „ge wapende provocaties" uitgevoerd. Dit is de tweede Chinese be schuldiging van deze aard in januari. Tien januari meldde het communistische persbureau „Nieuw China", dat Amerikaanse vliegtuigen de vorige dag boven Noordoost-China hadden gevlo gen en een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken noemde dit „een ernstige militaire provocatie", welke „genszins per ongeluk" was ge beurd. De Chinese regering, zei hij, eist, dat de V.S. maatregelen nemen om te voorkomen, dat der gelijke incidenten zich weer voor. doen. Op één oktober 1955 klaagden de Chinese communisten erover, dat vier Amerikaanse straalja gers toen het luchtruim boven Noordoost-China waren binnen gedrongen. bracht en daar door ambtenaren van de onlangs in het leven ge roepen „Rampendienst" van de gemeentelijke dienst van sociale zaken aan huisvesting in een ho tel geholpen. Het reddingswerk verliep nog al moeilijk, want er loopt aan de onverlichte oostzijde van de ha ven slechts een smal, modderig en onbegaanbaar pad. Twaalf an dere woonschepen werden door de bewoners uit eigen beweging verlaten, omdat de situatie kri tiek leek. Om drie uur 's nachts echter werd de storm minder en nadat de rijkspolitie te water schip na schip had gecontroleerd en eventueel steviger had ge meerd, keerde de rust in de ha ven weer. Langzamerhand zag men op de vele scheepjes, waar van de bewoners urenlang bezig waren geweest met het opdwei len van binnenstromend water, de lampen uitgaan ten teken, dat men zich ter ruste begaf. In de meeste gevallen was het water tussen de betonnen bak en de houten opbouw door naar binnen gedrongen. Op een schip hadden de bewoners in enkele uren tijds 15 grote emmers water opge dweild. Enkele scheepjes waren in de storm losgeslagen en in de noordoosthoek van de haven bij elkaar gedreven. Zoals te voorzien was heelt de zuidwester storm, die zaterdag, avond opstak, opnieuw een nood toestand doen ontstaan in de Viot haven bij de elektrische centrale in Amsterdam West. Kort voor middernacht kwam van de bewoners van de woon schepen aan de kwetsbare lage wal de eerste noodkreet. Velen durfden niet opnieuw het geweld van wind en water te weerstaan en zochten op eigen gelegenheid een ander onderdak. Zij verlieten hun drijvende woningen om el ders bij familie in de stad tijdelijk vaste grond onder de voeten en een beschuttend dak te zoeken. Doch de meesten gaven er voorlo pig de voorkeur aan bij hun eigen dom te blijven. In de loop van de nacht echter moesten nog elf personen van 6 schepen door bemiddeling van de rampendienst van de gemeentelij ke dienst van sociale zaken in 3 hotels worden ondergebracht. Veel leed heeft zich ook deze nacht in het duister van de onver lichte en slecht bereikbare Viot haven afgespeeld. Twee oude mensjes, het echtpaar Raidt, waarvan de man 68 jaar en de vrouw 66 jaar oud is, stonden ver na middernacht verkleumd in de beschutting van een wankel hut je op de wal. Op het water vlak voor hen, slingerde hun woon- scheepje heen en weer als een speelbal der golven, die met wit te koppen onophoudelijk tegen de scheepswand beukten. Zij dach ten er niet aan een warmer en veiliger oord op te zoeken. „Wij hebben ons hele leven gevaren en laten op onze oude dag het huis niet in de steek". De heer Raidt vertelde, dat zij reeds de derde nacht wakend bij het hutje door. brachten. Maar toen enkele uren Later de balken, die hun scheepje nog steeds van de dreigende ste nen wal hadden afgehouden, door het raam naar binnen schoten en de ark steeds dichter tegen de kant werd gestuwd, moesten de oudjes het opgeven. Door sterke en beschermende armen werden zij van de plaats der onheils weg gevoerd en naar kinderen ge bracht, die in de stad op een woonschip huizen. Rust weergekeerd in Amster damse Mothaven. In de loop van zondag, toen da zuidwesterstorm, die zaterdag nacht veie tientallen (bewoners van de woonschepen in de Viot haven te Amsterdam West in spanning had gehouden, plaats maakte voor een stevige bries, kon men een overzicht krijgen van de gevolgen. Van de 36 scheepjes, die na de storm in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de oostzijde van de haven waren overgebleven, was opnieuw een tweetal gezonken. Het betrof echter onbewoonde transportscheepjes. Voorts had den ongeveer 15 woonarken min of meer ernstige schade boven en onder de waterlijn opgelopen. En kele schepen lagen met de bodem -op de grond, maar (bleken toch nog bewoonbaar te zijn. De schade aan de meeste arken zowel aan de landzijde als aan de buitenkant bestaat uit ga ten in de wanden, kapot gebeukte ruiten en ontzette ramen en deu ren. De gehele zondag bleef men Le- zig om de schepen steviger te me ren. De eigenaren van 10 arken vonden het Veiliger hun tehuizen op eigen kosten te doen verhalen. Zij kozen nieuwe ligplaatsen bij de remming in het midden van de haven of aan de beschutte west zijde. Onoverzichtelijk bleef het ko men en gaan van de bewoners. Zondagavond was het de politie niet bekend welke arkbewoners weer definitief waren terugge keerd en wie nog een veiliger ver blijf in de stad verkoos. de kapper met W apart» cocW markt 16 brouwerijstraat 9 ferneuzen vroor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging. depositair ,,langome"-dr. payot" •„yardley". Volgens het Belgische dagblad Le Soir onderzoekt het water bouwkundig laboratorium te Ant werpen thans de technische pro blemen van het Nederlandse Del taplan. Het blad weet te berichten dat de Belgische regering een be roep heeft gedaan op een Zweed se technicus, die een bijzonder aspect van het plan, namelijk de invloed van de winden en van de vloed op de Scheldemonding, zal i bestuderen. Naar aanleiding van de vrij al. gemeen gemaakte opmerking om aan de 7731 man, om wie het in het onderhavige wetsontwerp gaat, een extra tegemoetkoming te verlenen, deelt de minister me de, dat het niet mogelijk is, reeds thans een uitgewerkte regeling hiervoor te doen vaststellen. Zoals reeds in de memorie van antwoord werd medegedeeld, wordt het probleem van de ver goedingen, welke tijdens herha lingsoefeningen zouden moeten In het noordelijk deel van Ma- toenga en in Sewri Naka, cen- traal-Bombay, zijn zaterdagmor gen twee personen gewond toen de politie van de vuurwapens ge bruik maakte om mensen te ver spreiden die winkels wilden plun deren. Zee communistische leiders, on der wie zich een lid van het een- De hoofdredacteur van „Life", Henry R. Luce (zijn echtgenote is de Amerikaanse ambassadeur te Rome), heeft in een zaterdag avond uitgegeven verklaring de nadruk, die in „Life" in bepaalde koppen werd gelegd op uitlatin gen van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Fos ter Dulles, gedaan in een gesprek met de sercretaris van het week blad, waarin Dulles de „achter grond" van bepaalde internatio nale politieke gebeurtenissen be lichtte. „ongelukkig" genoemd. Hij zeide dat het gebruik van de uitdrukking „op de rand van een oorlog" in een kop niet ten volle de voornaamste strekking van Dulles' betoog weergaf. „Ons artikel was niet geba seerd op een persgesprek met de minister, doch op bovenvermeld gesprek met de secretaris van „Life" en op ons eigen inzicht* met betrekking tot het bespro kene. De verantwoordelijkheid er voor berust geheel bij de redactie staf van „Life", aldus Luce, die er voorts op wees, dat de meeste aanvallen op Foster Dulles heb ben gedraaid om de uitdrukking „op de rand van een oorlog". „Wètnneer men deze woorden echter in het geheel van Dulles' gesprek beschouwt, blijkt er niets in te schuilen, dat in strijd is met het gezonde verstand. De minis ter heeft slechts in levendige be woordingen de gevaren van een bedaringspolitiek uiteen gezet en zijn woorden moeten toch voor alle vrije mensen ter wereld dui delijk zijn. De voornaamste strekking van Dulles' langdurig gesprek met onze secretaris was juist de na druk te leggen op het feit, dat de Amerikaanse regering met Twee Hongaarse militaire straalvliegtuigen rijn zaterdag op Oostenrijks gebied neergestort. De piloot van de ene, een Rus, heeft zich met rijn valscherm kunnen redden. De piloot van het andere toestel kwam om. De Russische piloot heeft vol gens het Oostenrijks persbureau meegedeeld, dat de twee vliegtui gen bezig waren met de achter volging van twee andere toestel len van onbekende nationaliteit, die boven Hongarije waren ver schenen. De twee Hongaarse ja gers waren bij een omsingelings manoeuvre tegen elkaar gevlo gen en in brand geraakt. Oostenrijk zal bij Hongarije protesteren. De Oostenrijkse regering is van plan bij de Hongaarse regering 'n protest in te dienen in verband met het neerstorten op Oosten rijkse grondgebied van twee Hon gaarse straaljagers. De Hongaarse jagers vlogen za terdag tegen elkaar op en stort ten op Oostenrijks grondgebied nabij de grens van Hongarije neer. Een piloot kwam om het leven terwijl de andere, een Rus, erin slaagde zich met een val scherm te redden. Zondag is deze Russische piloot aan de Russische autoriteiten overgedragen. De Oostenrijkse regering zei zondag in een officiële bekendma king. dat een potest zal worden ingediend zodra het officiële on derzoek is gesloten. kracht streeft naar het handha ven van de vrede. Dat is helaas in onze ptiblikatie onvoldoende tot uiting gekomen", aldus de hoofdredacteur van „Life". De Indonesische regering zou een bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, aan Indone sië gaarne tegemoet zien, zo heeft een woordvoerder van het Indone sische minister van Buitenlandse Zaken zaterdag meegedeeld. Het ministerie had drie dagen geleden een telegram van zijn am bassade in Washington ontvan gen, waarin werd medegedeeld, dat minister Dulles voornemens is in maart Indonesië te bezoeken. Verdere bijzonderheden over de juiste datum van de komst van Dulles en de duur van rijn bezoek waren nog niet hekend, zo voegde de woordvoerder hieraan toe. Volgens persberichten uit Was hington zou Dulles 13 maart in Indonesië aankomen na bijwoning van de conferentie der Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie in Karatsji. trale comité van de Indische com munistische partij zou bevinden, zijn gearresteerd. In Calcutta zijn het zakenleven en het vervoer verlamd door een algemene staking, die is afgekon digd door alle linkse partijen uit protest tegen het regeringsbe sluit tot het aanbrengen van wij zigingen in de grens tussen de noordoostelijke staten Bengalen en Bihar. In Bombay, waar 42 mensen bij de onlusten van de laatste vijf dagen het leven verloren hebben, was het zaterdagmorgen voor het eerst rustig. De meeste industrie arbeiders hebben evenwel een op- reep van leiders der linkse vak bonden om het werk te hervat ten, genegeerd. De staking duurt nu reeds zes dagen. In een emaillefabriek te Ber- hampoer, 29 km van Calcutta, heeft een gewapende wacht ge vuurd op stakers, die een gedeel te van de fabriek in brand wil den steken. Eén persoon werd ge dood en enkele personen werden gewond. Ook de havenarbeiders in Cal cutta zijn in staking. Nader is gemeld, dat te Matien- ga twee personen rijn doodgescho ten en een onbekend aantal ge wond. Zaterdag zijn bij een demonstra tie te Bombay weer vijf mensen door politiekogels gedood en 15 gewond. Het aantal doden als ge volg van de ongeregeldheden van de laatste dagen heeft hiermee de zestig bijna bereikt. Vijftien vooraanstaande com munisten zijn zaterdag te Bom bay aangehouden. In het Tatra-gebergte in Noord- Slowakije is een twee-motorig vliegtuig van de Tsjechoslowaak- se luchtvaartmaatschappij neer gestort. 22 inzittenden kwamen om het leven, vier werden ge wond. Het wrak van het toestel is teruggevonden nabij het dorp Torysky in het gehied van Le- voca. Het is niet gewoon, dat aan vliegtuigongelukken in Tsjecho- Slowakije ruchtbaarheid gegeven wordt. Dit is het eerste ongeluk dat in een jaar tijd wordt gemeld. Westelijke waarnemers geloven dan ook, dat zich aan boord van het toestel wellicht buitenlan ders bevonden. Hiervan kon ech ter geen officiële bevestiging ver worden betaald, bestudeerd door een werkgroep, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid en deskundi gen uit zijn departement. In deze studie is ook de ver houding tot de werkgever tbetrok- ken en de werkgroep zal de las ten, welke thans veelal vrijwillig door de werkgever op zich wor den genomen, mede in beschou wing nemen. De minister is van mening, dat een redelijke oplossing zeer wel zal kunnen worden gevonden, maar hij heeft hiervoor enige tijd nodig. In dit geval, waar men vrij al gemeen van mening is, dat de be doelde dienstplichtigen extra las ten worden opgelegd, is hij wel bereid enige vergoeding toe te kennen. Deze vergoeding moet echter dan uitsluitend gezien worden als een incendentiële maatregel,, want hij zou het betreuren, in dien door een thans te nemen be slissing de verdere totstandko ming van een bevredigende rege ling zou worden (bemoeilijkt. Hoewel er derhalve in dit sta dium geen moeilijkheid aanwezig is tot een afgeronde regeling te komen, is hij bereid afgezien van de toe te kennen, intussen belangrijk verbeterde kostwin nersvergoeding aan ieder van de dienstplichtigen, die volgens dit wetsontwerp langer dan 85 dagen herhalingsoefeningen zou moeten vervullen, een bedrag van 5,uit te keren voor elke dag, waarmede de termijn van 85 da gen wordt overschreden. Naar hem wil voorkomen, zal deze maatregel tot gevolg heb ben, dat de werkgevers door de verlengde duur van de herha lingsoefeningen niet zullen wor den genoodzaakt extra financiële lasten te dragen in de vorm van gehele of gedeeltelijke doorbeta ling van loon. Hij kan dan ook, zelfs in dit speciale geval, er niet toe overgaan om ook nog een re geling ten aanzien van de werk. gevers te treffen. Tenslotte deelt de ondergete kende nog mede, dat het plan voor de internationale oefenin gen voor 1956 intussen is ver anderd. Hij overweegt om in algemeen het in de memorie van antwoord genoemde aan tal dagen, waarvoor de dienst plichtigen zullen worden opge roepen, met 3 te verminderen. Israël heeft Amerika zater dag wederom om wapens ge vraagd. „Onze nood stijgt snel", aldus het verzoek, dat werd over gebracht door de Israëlische am- basadeur te Washington, Abba Eban. De Indonesische delegatie naar de Nederlands-Indonesische be sprekingen te Genève zal in bet begin van deze week duidelijk omschreven instructies ontvan gen, zo officieel te Djakarta mee gedeeld. Vrijdagavond besprak het ka binet de resultaten van het over leg te Genève betreffende de af schaffing van de Nederlands- Indonesische Unie, financiële en economische overeenkomsten en de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea. Vanavond zal de regering een besuit nemen en haar delegatie dienovereenkomstig instructies doen toekomen. De Indonesische minister van Landbouw, Sardjan, is zondag middag uit Genève naar Djakar ta vertrokken. Eveneens zijn zondagmiddag vertrokken naar Nederland de secretaris van de Nederlandse delegatie en enige adviseurs. Jhr W. H. J. Asch van Wijck, Nederlands permanente afge vaardigde bij de Ver. Naties te Genève, zal als waarnemer fan- geren. OVERLEDEN. Zondagmorgen is plotseling overleden de heer P. A. M. Speet, directeur van de Katholieke radio omroep en financieel-economisch commissaris van de Nederlandse radio unie. Op een dienstreis in Italië over leed hij in Milaan tengevolge van een hartaanval. De heer Speet zou dit jaar 60 jaar rijn geworden. Hij werd geboren op 88 Juli 1896. In 1925 al werd hij secretaris van de K.R.O., welke functie hij zes jaar vervulde. In 1931 werd hij al gemeen bedrijfsleider. Hij bleef dit tot negen november 1938, toen hij werd benoemd tot directeur van de K.R.O. en van de Katholie ke radiogids. Hij bleef deze func tie vervullen tot nu toe met een onderbreking in de oorlogsjaren. Sinds 1929 was hij bestuurslid van de Katholieke radio interna tionale, later toen de televisie op. kwam, werd de naam van de Ka tholieke radio internationale ge wijzigd in internationaal Katho liek bureau voor radio en televi sie, waarvamde heer Speri be stuurslid bleef. Hij was de laatste jaren ook De Indonesische regering heeft het verstrekken van een visum aan de Nederlandse advocaat Bar. Van Empel afhankelijk gesteld van het oord-eel van de recht bank in kwestie, zo heeft de mi nister van Voorlichting, Sjam- suddin Sutan Makmur, ver- verklaard. „Indien dus rechter Maengkom niet instemt met de komst van mr. Van Empel om als verdedi ger in de zaak-Jungschlaeger op te treden, kan de regering hem geen visum verstrekken". De minister voegde hieraan toe, dat de regering uitgaat van het be ginsel van de tri as politica. Rechter Maengkom heeft, zo als bekend, donderdag verklaard niet - te kunnen instemmen met het optreden van mr. Van Eiro- pel in het proces tegen Jungsch- laeger. De minister van Voorlichting ontkende nog nadrukkelijk, dat er enig verband zou bestaan tus sen de kwestie-Van Empel en de Nederlands-Indonesische bespre kingen te Genève. Naar A.N.P. verneemt, is in of ficiële kringen kermis genomen van de persberichten over een In. donesische weigering tot het vet strekken van een visum aan mi- Van Empel. Indien deze berichten juist zouden zijn, aldus deze offi ciële kringen, zou de Nederlandss regering zich niet zonder meer bij een weigering neer kunnen leg gen. In dat geval kan verwacht worden, dat nadere stappen zui len worden genomen. kr^nvhegrtuig was op weg van f plaatsvervangend bestuurslid van Bnatislawa naar Kosice. de Nederlandse radio-unie. Zijn functie als commissaris van de Nederlandse radio-unie aanvaard de hij in 1947. Ook was hij lid van de raad van beheer van de Neder landse omroep zendermaatschap- Pij- Premier Eden heeft in een tele visie-uitzending gezegd, dat zijn bespreking met president Eisen hower slechts één doel heeft: het vertrouwen van de wereld in de vrede te vergroten. Men zou het uiteraard niet over alles eens worden, dat deden vrije landen nooit. Hij hoopt, dat er een boodschap van hoop en lei ding voor de wereld uit zou voort, vloeien. Eden zei, dat rijn regering be sloten heeft waterstofbommen te maken omdat zij gelooft, dat het krachtigste middel is om oorlog te voorkomen. Een vorige rege. ring had om dezelfde reden de atoombom doen vervaardigen. De regering zou alles doen wat zij kon om het percentage be roepsmilitairen bij de strijdkrach ten te vergroten. Binnenkort zou rij enkele nieuwe plannen daartoe bekend maken. Het is bekend dat de regering de beroepsmilitairen meer wil gaan betalen om uitein delijk de dienstplicht te kunnen afschaffen. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft 'n verklaring uit gegeven over de Amerikaans- Chinese besprekingen te Genève, waarin geantwoord wordt op be schuldigingen, welke woensdag j.l. van communistisch-Chinese zijde aan het adres der Verenig de Staten zijn geuit. Hierin wordt gezegd, dat com munistisch China zich niet heeft willen verplichten in het gebied van Formosa van het gebruik van geweld af te zien. Ook heeft het, nadat het zich vier maanden geleden bereid had verklaard in China gevangen gezette Ameri kaanse burgers vrij te laten, tot nu toe slechts zes van de negen tien betrokkenen op vrije voeten gesteld. Ook blijft communistisch Chi na aandringen op besprekingen tussen de wederzijdse ministers van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten en com munistisch China hebben twee ontwerp-verklaringen waarin rij zeggen geen geweld te zullen ge bruiken, uitgewisseld, doch er kon terzake geen overeenstem- DINSDAG 24 JANUARI. ming worden bereikt. „Niettemin volharden de Ver enigde Staten in hun streven om een vreedzame oplossing te be reiken", aldus het „State Depart ment", dat tenslotte een beroep op de Chinese communisten doet om de nog niet vrijgelaten Ame rikaanse burgers ook op vrije voeten te stellen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.28 11.03 11.43 11.53 n.m. 11.16 11.51 12.31 12.41 ZON MAAN In de nacht van zaterdag op zondag passeerde op enkele hon derden kilometers ten noorden van de Waddenkust een zeer ac tieve dépressie. Ze bracht ons storm en regen. Er kwamen in ons land windstoten voor van on. geveer 130 kilometer per uur. In de loop van zondagochtend luwde de storm echter zeer snel en kwam een rug van hogedrak naderbij. Inmiddels was er echter ten westen van Ierland een nieuwe déprèssie aangekómen, die even als zijn voorganger naar onze omgeving koerste. De activiteit ervan was zondagavond echter nog niet groot. Wel ziet het er naar uit dat de storing heden vooral in het zuiden van het land vrij langdurige neerslag zal bren gen, waarbij het op vele plaatsen gedurende enige tijd zal sneej- wen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Onbestendig. Overwegend zwaar bewolkt met sneeuw of regen. In de mid dag op de meeste plaatsen stij ging van temperatuur. Matige tol krachtige en mogelijk tot hard aanwakkerende wind uit zuidelij ke richtingen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1