Strijd om het Oosten I Het bezoek van Prins Bernhard aan de Verenigde Staten Indonesische premier over onderhandelingen met Nederiand HAMEA Overste Duitz getuige a décharge in proces Jungschlager in Nederland teruggekeerd De heer Kwee Djie Hoo bij minister Luns De Amerikaans-Chinese besprekingen in Genève ZATERDAG 21 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3669 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Spant Amerika zich wel voldoende in koningin bezocht Japan en de Amerikaans atoomproeven in het gebied van de Stille Oceaan Eerste parade van Westduits leger m voor Dameshanden 1000e schip Rotterdamse haven aangekomen De Belgisch-Nederlandse waterwegen Westduitse communistische partijsecretaris op verdenking van spionnage gearresteerd KREDIET VERLEN ING AAN NEDERLANDERS IN CANADA Voor aankoop boerderij en bijbehorende werktuigen en voorraden ZEEPOST HET WEER. WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Jan. Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Kfoordstraat 55-57 - Terneuzen Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartae' maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse s per 8 ct. Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel* ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur REEDS geruime tijd woedt er een stille verbitterde strijd tussen Rusland en het Westen om de sympathie van de staten in Azië. Deee gebieden zijn momenteel van buitengewoon veel belang voor beide partijen. Men wenst de invloedssfeer uit te breiden zowel economisch als strategisch en geeft elkaar in deze stille verbeten strijd geen kamp. Een van de belangrijkste objec ten is Egypte, één der machtig ste landen van het nabije oosten, waar de Russen ernstig probe ren vaste voet te krijgen, doch waar het gehele westen in ge trouwe samenwerking tracht het Kremlin de voet dwars te zetten, aangezien men de Sowjet- invloed in dit strategisch zo be langrijke gebied aan het Suez- kanaal vreest. Natuurlijk vinden de Egypte- naren deze strijd om hun vriend schap heel aangenaam, want de tegenstanders trachten elkaar in gunstige aanbiedingen te over treffen, iets waar slechts Egypte in eerste instantie baat bij heeft. Het gaat momenteel om de fi nanciering en bouw van de As- soean-dam. Dat is een geprojec teerde dam van gigantische af metingen, in de Nijl, die een be langrijk onderdeel vormt van de installaties voor de opwekking van energie en de bevloeiing van de I^ijlvlakte. Dit project is voor de snel groeiende bevolking van Egypte een levensbelang, aange zien hierdoor vruchtbaar land en voedsel voor miljoenen gewon nen kunnen worden. Rusland heeft Egypte aange boden de bouw van deze dam te verzorgen, doch hiertegenover stelde het Westen een aanbieding van een groep van de grootste Britse, Franse en Duitse firma's, die samenwerkt. Het is vrijwel zeker, dat het Westers aardbod door Egypte zal worden geaccep teerd, hetgeen inhoudt, dat het westen de eerste ronde in de strijd om de sympathie der Oos terse landen heeft gewonnen. WAAR BLIJFT AMERIKA? In een land als India is de stille strijd ook al in volle gang. Het laatste bezoek van de top functionarissen Van het Kremlin had de bedoeling de vriend schapsband tussen beide landen nog iets aan te halen. De econo mische concurrentie is er in volle gang, tussen Russische, Oost- Saropese en Oostduitse firma's enerzijds en Britse, Franse en Westduitse zaken aan de andere kant. De Amerikanen laten gro tendeels verstek gaan en laten deze strijd aan hun bondgenoten over. Zij specialiseren zich meer op militaire hulp. Hiet zit een ern stige leemte want juist op econo misch en sociaal terrein kan men in die gebieden grote winst punten boeken en dat schijnt nog niet voldoende tot de Amerika nen te zijn doorgedrongen. Wij zien dit trouwens duidelijk tot uitdrukking komen in het budget van de V. S. voor econo mische hulp aan bondgenoten en aan minder ontwikkelde gebie den, want deze stelt beslist te leur. In totaal werd daarvoor uitgetrokken een bedrag van bij na 1800 miljoen en dit is zeker niet veel als men wil concurreren met de Sowjet-miljoenen, waar bij zulke grote belangen op het spel staan. Bovendien wijst alles er op, dat er van een Marshall plan voor Azië niets zal komen, hierdoor missen de Amerikanen een prachtige kans om het oos ten voor zich te winnen. Nu laten zij het grootste deel van deze strijd over aan hun zwak kere bondgenoten, die weliswaar hun best doen, maar van wie het toch altijd een open vraag blijft, of zij in staat zijn de strijd van de Russische aanbiedingen te winnen. ENGELAND IN REP EN ROER. De politieke perscampagne die verleden week in Engeland werd gevoerd tegen premier Eden en tegen de Chanchellor of the Ex chequer, Richard Butler, heeft er toe geleid, dat sir Anthony zijn kaarten op tafel heeft moeten leggen en zoals de „Times" het noemde de belangrijkste redevoe ring sinas geruime tijd heeft moeten houden. Het Engelse volk verkeerde in onrust over de buitenlandse politiek in deze tijd, die een dieptepunt voor Enge land op velerlei gebied betekent. Wat de gevolgen van een en an der zullen zijn, moet nog worden afgewacht. (Nadruk verboden.) TENTOONSTELLING „AVICULTURA" Koningin Juliana keerde gis termiddag met twee mandjes eieren van Den Haag naar Soest. dijk terug. Die eieren waren haar ten geschenke aangeboden op de 60ste tentoonstelling van pluim vee en konijnen van de koninklij ke Nederlandse vereniging „Avi- cultura". De Verenigde Staten zullen Japan vooraf inlichtingen ver strekken over veiligheidsmaatre gelen voor de proeven met water stofwapens, die in het voorjaar in het gebied van de Stille Oceaan genomen worden, zo is uit diplo matieke bronnen te Washington vernomen. De bondskanselier Adenauer heeft vrijdag te Andernach bij Bonn de eerste parade van het nieuwe Westduitse leger afgeno men. In zijn toespraak tot de militai ren zei hij, dat West-Duitsland met zijn herbewapening alleen maar wil bijdragen aan de hand having van de vrede. Dat doel zal bereikt zijn, als het gezamenlijk potentieel van de Westelijke ge allieerden zo groot zal zijn, dat hét risico van een aanval daarop op elk ogenblik te groot zal zijn. ,Het Duitse volk verwacht van zijn leger, dat het zich geheel zal wijden aan het bereiken van dat doel. Dr. De Graaff, de particuliere secretaris van Prins Bernhard, heeft aan afvaardigingen van Los Angeles en San Francisco medegedeeld, dat de Prins in de V. S. slechts vliegtuigonder nemingen en vrienden wil bezoe ken en zich niet zal bezig houden met voorstellen omtrent wijzi ging van de K. L. M.-route. Tus sen genoemde steden bestaat na melijk een dispuut over de vraag welke stad het eindpunt zal wor den van de voorgestelde K. L. M.- dienst AmsterdamCalifornië. De heer A. Aler, president van de K. L. M., die zich eveneens in de Verenigde Staten bevindt, heeft verklaard, dat in het desbe- Vrijdagmorgen is het 1000e schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnengelopen. Het was het 1684 brt. metende m.s. „Baltic Exporter" van de rederij United Baltic Corp. Ltd te Lon den, dat met een lading stukgoed van Genua kwam en ligplaats koos in de Merwehaven. Vorig jaar kwam het 1000e schip op 23 januari aan. Toen was het het Griekse s.s. „Sousana Papadatou". treffende verzoek van de K. L. M. aan de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart om vergunning voor landingsrechten in de Ver enigde Staten, Los Angeles als eindpunt is opgegeven. Het zou niet mogelijk zijn dit te wijzigen. De Prins heeft donderdag een oude vriend te San Francisco, de industrieel J. D. Zellerbach, opge- ocht. Later woonde hij, als ere gast, een internationale philhar- monisch soirée te Los Angeles bij. Eduard van Beinum was diri gent. Op een persconferentie te San Francisco heeft de Prins verteld, de nieuwste vliegtuigmodellen bezichtigd te hebben in de fabrie ken van Douglas, Lockheed en North American te Los Angeles. Hij had dit gedaan in zijn hoe danigheid van inspecteur-gene raal van de Nederlandse lucht macht om te trachten op de hoog te te blijven van de jongste tech nische ontwikkelingen. De Prins sprak zijn volle vertrouwen uit in de toekomst en hechtheid van ae Navo. Zij die beweerden, dat de. Navo uiteenviel, zeiden dit met kennelijke bedoelingen tegen de eenheid van het Westen. In de vrijdag in Brussel gehou den wekelijkse kabinetsraad heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Spaak, een uiteenzetting gege ven van de resultaten der werk zaamheden van het kernkabinet, dat belast is met het bestuderen van het vraagstuk der water wegen. De raad stelde de bases vast. waarop de onderhandelingen met Nederland zullen worden ge voerd. Helmut Schulte, secretaris voor het district Dortmund van de Westduitse communistische partij, is gearresteerd op verden king van spionnage. Scnulte zou achter bepaalde staatsgeheimen hebben willen komen. De openbare aanklager te Dort mund, die dit heeft medegedeeld, voegde er nog aan toe dat geen nadere bijzonderheden konden worden verstrekt, omdat het ge vaar bestond dat gepoogd zou worden met het bewijsmateriaal te knoeien. Tussen de Nederlandse rege ring en het bestuur van de Cana dese provincie Nova Scotia is een overeenkomst gesloten, waarbij aan Nederlandse immigranten in Canada een lening van maximaal 10.000 dollar kan worden vt r- strekt voor de aankoop van een boerderij en de daarbij behorende werktuigen en voorraden. Ingevolge een wet, die begin januari in het staatsblad werd gepubliceerd, is de Nederlandse regering voor een derde voor deze leningen garant. De bedoeling van deze regeling is om Neder landse immigranten in Canada, van wie verwacht kan worden dat zij in de opzet van een eigen bedrijf kunnen slagen maar die nog te kort in Canada zijn om een flink bedrag te hebben overge spaard of zonder meer te kunnen lenen, tegemoet te komen. De overeenkomst is donderdag te Ot tawa ondertekend door dr. A. S. Tuinman, de Nederlandse land bouw- en emigratie-attaché te Ottawa, en door de De Indonesische minister-presi dent Burhanuddin Harahap heeft vrijdagmorgen medegedeeld, dat de parafering van de resultaten van het overleg tussen Nederland en Indonesië te Genève, binnen een maand zou kunnen geschie den. Onmiddellijk daarna zal de regering de overeenkomst aan het parlement voorleggen. Parafering afhankelijk van Nederland. Harahap zeide verder, dat de hervatting van het overleg met betrekking tot de parafering af hankelijk is van de Nederlanders. De Indonesische delegatie zal, al dus Harahap, hierover zo spoedig mogelijk contact opnemen met de Nederlandse delegatie. Op een vraag, of de Indonesi sche regering aan het voorlopige parlement een vertrouwensuit- spraak zal vragen aangaande het overleg te Genève antwoordde Harahap, dat het kabinet deze vraag nog niet in beschouwing heeft genomen. DUITSE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN NAAR NEDERLAND Het ministerie van Buitenland se Zaken bevestigt thans dat op Trekt de Fartai Baruh haar ministers uit het kabinet terug? Intussen heeft de voorzitter van de „Partai Baruh" (de ar beidsparty), die de huidige rege ring steunt, gisteren in een be kendmaking aan de pers mede gedeeld dat de mogelijkheid be staat, dat zijn partij het voorbeeld van de Nahdatul Ulama en de PSII zal volgen en haar ministers uit het kabinet zal terugtrekken. Teneinde een goede samenwer king tussen de politieke partijen in het toekomstige kabinet te ver zekeren, dient het huidige kabinet thans zijn mandaat terug te ge ven, aldus de voorzitter van de Partai Baruh. Politieke waarnemers te Dja karta betwijfelen echter, of dit standpunt van de voorzitter de steun zal verkrijgen van de partij. AMBONNEZEN KUNNEN BINNEN VIJF JAAR GEREPATRIEERD ZIJN Vrijdagmiddag is met het vlieg tuig naar Djakarta vertrokken de heer Queljoe, die in opdracht van de Indonesische regering een oriëntatiebezoek van een maand aan ons land heeft gebracht, met het oog op de mogelijkheid om eventueel hier verblijvende Am- bonnezen naar Indonesië te doen terugkeren. De heer Queljoe zeide dat hij het niet uitgesloten acht dat de Ambonne?en binnen vijf jaar ge- repatrieerd zullen zijn. Hij noem de de houding van de Nederland se autoriteiten ten aanzien van het Ambonnezenvraagstuk gun stig. De verdeeldheid onder de Ambonnezen is er wel, zo zeide hij, maar overheerst niet. Alge meen is het gevoel van heimwee naar het vaderland. De heer Queljoe die zei dat alleen die mensen zullen worden terugge bracht, die zelf terug willen, „wij dwingen niemand", zal in In donesië terugkomen, rapport en verslag uitbrengen aan zijn rege ring en verder naar de mogelijk heden van de repatriëring bestu- deren. Vrijdagavond is met het vlieg tuig uit Djakarta op Schiphol ge arriveerd de luitenant-kolonel L. B. Duitz, die als getuige voor de verdediging in het proces Jung schlager uit Nederland naar In donesië was vertrokken. Overste Duitz vertelde, dat het hem als bijzonder merkwaardig was opgevallen, dat tijdens de zit tingen in het proces de getuigen a charge de gelegenheid gegeven wordt om de getuigen a décharge te onderbreken en een volkomen persoonlijk gericht requisitoir te houden. Of. deze gang van zaken normaal voor de Indonesische rechtspleging is, kon de overste niet bepalen. Wél had hij sterk de indruk, dat het a charge gespro kene wordt gebruikt als propa ganda. De processen beïnvloeden de stemming onder de Nederlanders in Djakarta sterk, aldus luite nant-kolonel Duitz. Mevr. Bou- man, de verdedigster van Jung- regering de bondsminister van Buitenlandse Zaken, de heer Von Brentano, op 8 en 9 maart aan staande een bezoek aan Den Haag zal brengen, ter beantwoording van het loezoek van de minister heer S. E. van Buitenlandse Zaken, de heer Lewis of Truro namens het pro-1 Beyen, aan Bonn in november vinciaal bestuur van Nova Scotia. I 19j3. De zaakgelastigde van Indone sië in Nederland de heer Kwee Djie Hoo, heeft vrijdagmorgen 'n bezoek gebracht bij minister Luns. De heer Kwee Djie Hoo uitnodiging van de Nederlandse j heeft de Nederlandse minister op de hoogte gesteld van de laatste met ontwikkelingen in verband de besprekingen tussen Indone sië en Nederland. Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bevestigd, dat de tijdelijk zaakgelastigde van In donesië donderdagmorgen tij- dens het onderhoud met minis ter Luns, de Nederlandse rege ring officieel in kennis heeft ge steld van het uittreden uit het Indonesische kabinet van de mi nisters behorende tot de Nahda tul Ulama en de P.S.I.l. Voorts heeft de heer Kwee Djie Hoo medegedeeld, dat de In- donesiscne delegatie haar ver trek uit Genève heeft uitgesteld en op nadere instructies wacht. Tenslotte heeft de tijdelijk zaakgelastigde medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet haar standpunt met betrek king tot het al dan niet hervat ten van de bilaterale besprekin gen heeft vastgesteld. Minister Luns heeft de tijdelij ke zaakgelastigde medegedeeld, dat de Nederlandse regering zich uiteraard ook voorbehoudt, om in het licht van de situatie in In donesië, te zijner tijd haar stand punt te bepalen omtrent de her vatting der besprekingen. CADEAU VOOR DE JARIGE PRINSES. Ter gelegenheid van haar verjaardag heeft H. K. H. Prinses Margriet donderdag op het paleis te Soestdijk een delegatie ontvan gen van het matrozenopleidingsschip „Pollux", die haar een fraai fotoalbum aanbood. Op deze fotocombinatie zien we rechts het moment, waarop een kwekeling het album aan de Prinses aanbiedt en links kort daar na genomen Prinses Margriet, die met H. M. de Koningin en de echtgenote van de commandeur van de „Pollux", mevrouw Vietor, het album bekijkt. Foto-A.N.P.) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be- uorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Argentina Star' Brazilië: m.s. „Argentina Star' Canada: s.s. „Black Hawk" s.s. „Rijndam" s.s. „American Attorney" 28 jan. Chili: via New York Ned. Antillen: m.s. „Aegis" Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Karinum" Nicmv-Zeeland via Engeland Suriname: m.s. „Stentor" Zuid- Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" 28 jan. 24 jan. 24 jan. 21 jan. 25 jan. 25 jan. 23 jan. 26 jan. 28 jan. 24 jan. schlager, vermijdt zoveel moge lijk contacten met Hollanders om hen niet in moeilijkheden te bren gen. Haar uithoudingsvermogen is verbazingwekkend. Ieder week end gaat zij zeilen en dat geeft haar voldoende gelegenheid om van een week vol slopende zittin gen te bekomen en zich voor te bereiden op de volgende. Overste Duitz zei te weten, dat mevr. Bouman plannen heeft om mr Van Empel, aan wie het vi sum als pleiter in de zaak Jung schlager is geweigerd, eventueei als pleiter in de zaak Schmidt een visum te bezorgen. De uiteindelij ke uitslag van het proces, aldus overste Duitz, is zeer moeilijk te bepalen. Rechter Maengkom geeft de indruk absoluut objec tief te zijn. „Ik benijd hem niet", aldus besloot de luitenant-kolo nel. Met zuidwestelijke winden we vei vrijdag zachte lucht over Neder land aangevoerd waarin maxi mumtemperaturen van om streeks 8 graden voorkwamen. Deze zachte zuidwestelijke stroming werd in stand gehouden door een dépressie die naar het noordelijke deel van de Noord zee trok, ondertussen flink uit diepend en een uitgebreid storm- veld om zich heen scheppend. Boven Schotland ontwikkelde zich een randstoring die in zuid oostelijke richting vrijdagavond de Noordzee optrc-k. Deze werd voorafgegaan door enkele fron ten die toen in ons land al regen veroorzaakten. De dépressie trekt langzaam verder naar het oosten. De fronten passeren ons land en we komen dan in een noord westelijke stroming waarin de wind eerst nog haar stormkracht behoudt, dan geleidelijk zal afne men. De aangevoerde lucht is on stabiel, zodat ook enkele buien moeten verwacht worden, terwij! de temperatuur natuurlijk lager zal zijn dan vrijdag. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. de Wang Ping Nan, het hoofd van communistisch-Chinese dele gatie naar de Chinees-Amerikaan, se conferentie in Genève heeft vrijdag verklaard, dat de Chine zen zullen voortgaan met het pu bliceren van gegevens over de ontwikkeling van de besprekin gen, als de Ver. Staten de confe rentie „blijven rekken". Woensdag heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Pe king een verklaring uitgegeven, waarin de Amerikanen ervan be- schudigd worden, dat zij een rege ling van het geschil over Formo sa vertragen. De Amerikaanse afgevaardigde naar de Geneefse conferentie, Johnson, verklaarde daarop, dat het Chinese commu niqué een verkeerde voorstelling medegedeeld door het K.N.M.I. le De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Guur. Kouder weer met opklaringen maar ook buien. Noordwester storm geleidelijk in kracht afne mend. ZONDAG 22 JANUARI. van zaken gaf en dat hij en Wang overeengekomen waren, dat de conferentie het beste gediend zou zijn, als beide partijen de bereikte overeenkomsten publiceerden, doch zich onthielden van publica ties over de- meningsverschillen. Wang verklaarde vrijdag, dat er geen sprake is van een ver keerde voorstelling van zaken van Chinese zijde, doch dat de bekend making van Peking juist een aan tal verkeerde opvattingen over de conferentie had rechtgezet. Vol gens Wang is door Amerikaanse tegenwerking geen vordering ge maakt met de kwestie die op het ogenblik in Genève aan de orde is, n.l. het afzien van geweld door beide partijen. Breskens Terneuzen Hansweeert Walsoorden v.m. 7.50 S.25 9.05 9.15 run. 8.34 9.09 9.49 9.59 MAANDAG 23 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden vjn. 8.05 9.40 10.20 10.30 n.rn. 958 10.33 11.13 11.23 ZON MAAN 21 8.38 17.09 11.25 1.56 22 8.37 17.10 11.59 3.13 23 8.36 17.12 12.43 4.29 24 8.35 17.14 13.41 5.38

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1