P.S. i.en N.U. zullen hun ministers terugtrekken fni™ dï=ï Prinses Margriet en haar zusters en De brand in het Di rijksdaggebouw De toestand in Bombay Dreigende kabineiscrisis in Indonesië SanwSST Bezoek van Dulles aan Indonesië, Birma en India verwacht DONDERDAG 19 JANUARI 1956 lie Jaargang No 3667 EERSTE BLAD van Het bezoek Prins Bernhaid de Ver. Staten aan De positie van het Indonesische kabinet Gouverneur van Cyprus naar Londen Een harmonische opleiding bekwame mensen maaki de Prinsessen ioi Toelageregeling voor ploegendienst en onregelmatige dienst Vandaag is er weer feest in ons koninklijk huis. Dan viert H.K.H. Prinses Mar griet haar dertiende verjaar dag. Op deze dag gaan onze gedachten onwillekeurig te .943 toen een verblijdende lichtstraal ons van Ver over zee bereikte. In Canada was een Prinsesje geboren en Margriet was haar naam- De dreigende havenstaking in Australië Nieuw geval van sabotage aan spoorlijn in Duitsland Passagiersschip met atoomaandrijving De Duitse oorlogsmisdadigers in Westerse landen BEATRIX GAAI- STUDEREN HET WEER. ongetwijfeld haar gekoosde kwamen bl^nendrgven. Tydws Twee Duitsekotte-s vermist Het huwelijk van Prinses Elisabeth van Luxemburg WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frank ering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande if oordstraat 55-57 - Terneuzen Hedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 AbanieiHentsprfjs: 5,35 per lcwartar maitfcd ƒ1,80; per week 43 cent. Losse s per 8 ct Versehijnt dagelijks— Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; n nknuuD advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrs« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uar Twee regeringspartijen hebben woensdagavond besloten hun ministers uit bet kabinet terug te trekken. Te middernacht (Javattfd) maakte de woordvoerder van de kleine Islamietische party F-S.LI. bekend, dat de partijraad na uitvoerige discussie tot het besluit,was gekomen haar twee minis ters terug te trekken en, de regering te verzoeken haar ontslag in te dienen. verzetten tegen de besprekingen toch hun ministers zullen terug trekken uit het kabinet. Zij zei den, dat zelfs zonder steun van de Nahdatul Ulama en de PSH de regering kan rekenen op een meerderheid in het voorlopige parlement. Zij waren het er echter over eens, dat het gevaar van een ka binetscrisis toeneemt. Het parle ment zal over het lot van het kabinet moeten beslissen, to zei den zij tenslotte. De voorzitter van de orthodoxe Istemietische partij Nahdatul tjtama, Kiai Dachten, verklaarde tezelfdertijd, dat zijn partij een geiöjke beslissing had genomen, tij voegde hieraan toe, dat hij de regering zal worden aangedron gen binnen een dag of twee da gen haar mandaat aan het staats hoofd terug te geven. Beide genoemde partijen zijn met vier ministers In het kabinet. Uarahap vertegenwoordigd: de tweede vice-premier Harsono Tjokroaminoto, de minister van Soeiale Zaken, Sudibjo, de minis ter van Godsdienstzaken, Kiai Ilias, en de ministér van Binnen landse Zaken, Sunarjo. INDONESIË. Minister Sudibjo wil ontslag nemen. De Indonesische minister van Sociale Zaken, Sudibjo, heeft aan zijn partij toestemming gevraagd ontslag te nemen als minister. Sudibjo behoort tot de Partai Sarikat Islam Indonesia (P.S.I.I.), die vorige week gevraagd heeft de onderhandelingen met Neder land stop te zetten en de Indo nesische delegatie uit Genève terug te roepen. De voorzitter van de P.S.I.I., Arudji Kartawinata, heeft giste ren verklaard, dat hij persoon lijk kon instemmen met het ver zeek van Sudibjo. De partijraad zal heden beslissen over het ver zeek van Sudibjo. Voorst zal de partijraad een beslissing nemen over de houding van de partij ten aanzien van het kabinet. Nederlandse Hoge Commis sariaat ontkent geheime ont moeting met Jungschlager. Het Nederlandse Hoge Com missariaat heeft woensdag pers berichten ontkent, waarin ge zegd wordt, dat de Nederlandse hoge commissaris, graaf Van By- landt, of een zijner medewerkers een ontmoeting heeft gehad met Jungschlager. Nadat in een zondagsblad een groot opgemaakt bericht was verschenen, dat graaf van By laadt ten huize van dr. Muller een ontmoeting zou hebben ge had met Jungschlager, bevestig de de officier van justitie volgens een dagbladbericht een „gehei me ontmoeting op Djaian Mam- pang (waar Muller woont) tussen iemand van het Nederlandse Hoge Commissariaat en beklaag de Jungschlager". Het Hoge Commissariaat deelt in een communiqué mede: Het Hoge Commissariaat stelt in dit verband er prijs op te doen- weten, dat de Nederlandse hoge commissaris de heer Jung schlager na diens detinering, nimmer heeft ontmoet. Er heb ben geen ontmoetingen of ge sprekken plaats gehad tussen de thans ruim twee jaar geleden, beer Jungschlager en ambtena ren van het Hoge Commissariaat, die zich op het spreekuur van de tandarts van het commissariaat, dr. Muller, bevonden, buiten tegenwoordigheid van de bewa ker van de heer Jungschlager. Donderdag gezamenlijke nota aan premier? Verwacht wordt, dat beide par tijen donderdagochtend een geza menlijke nota aan de premier zul len overhandigen. De beslissingen van de twee partijen volgden na haar afwij zing van het regeringsbeleid met betrekking tot de conferentie te Genève. Om te voldoen aan de verzoe ken van de partijen om niet ver der te onderhandelen, riep de re gering dezer dagen de leden van de Indonesische delegatie terug om aan de regering verslag uit te brengen over de resultaten van de besprekingen. De Masjumi, de Katholieke par tij, de Christenen partij en de fractie demokrat hebben intussen in beginsel haar goedkeuring ge hecht aan die resultaten. Prins Bemhard heeft dinsdag een groot deel van de dag door gebracht in de Lockheed-vlieg- tuigfabrieken, waar hij o.m. de F 140 bezichtigde, de nieuwe Amerikaanse straaljager, die, naar verwacht wordt, tweemaal de snelheid van het geluid zou kunnen halen. Ook bezichtigde de Prins een voor de K.L.M. be stemde Super-Constellation, die bijna klaar is voor aflevering. Vandaag zal Prins Bernhard het jaarlijkse internationale con cert bijwonen van het Philhar- mcnisch concert van Los Ange les, dat ditmaal gedirigeerd wordt door Eduard van Beinum. De Prins zal vergezeld 1 zorden door de Nederlandse consul in Los Angeles, dr. A. Hartog, en diens echtgenote. Na het concert zal hij een receptie bijwonen, die ge geven wordt tqr ere van Eduard van Beinum en de Italiaanse soliste Maria Tipo. Uitstel van terugroeping der Geneefse delegatie? Volgens regeringskringen zou de terugroeping van de delegatie in Genève misschien worden uit gesteld, nu de partijen, die zich De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, is woensdagavond naar Londen vertrokken. Het plotselinge vertrek van de gouverneur heeft in politieke kringen enige verbazing gewekt. Sir John heeft in de afgelopen week tweemaal gesproken mat aartsbisschop Makarios, leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Men had verwacht, -dat vrijdag een derde bespreking zou plaats vin den. Een officiële woordvoerder te Londen zei, dat de besprekingen van sir John Harding met de Britse regering deel zullen uit maken van het „normale over leg". Men gelooft, dat de Britten het beginsel van uiteindelijke zelfbe schikking van Cyprus aanvaar den en dat de onderhandelingen met aartsbisschop Makarios voor namelijk het tijdstip van een der gelijke ontwikkeling betreffen. Dr Richard Wolff, ten tijde van de republiek van Weimar (Duits land vóór Hitier) hoofd van de Duitse rijkspersdienst en thans genaturaliseerde Brit, komt in een artikel in het weekblad „Das Parlement" tot de slotsom dat de brand waardoor, in de nacht van 23 februari op één maart 1933, het gebouw te Berlijn van de Duitse rijksdag werd vernield, door de S.A. werd gesticht en dat onder meer Göring hiervan op de hoogte was. De Nederlander Van der Lubbe heeft weliswaar in dezelfde nacht gepoogd het gebouw „met vol komen ontoereikende middelen" in brand te steken, doch S.A.-lie den waren volgens Wolff de hoofddaders. Dr Wolff, die na het aan de macht komen van Hitier naar de Britse Afrikaanse kolonie Nairobi uitweek, baseert zijn bewijsvoe ring op twee stukken, namelijk een door dr R. M. Kempner, de Amerikaanse openbare aankla ger in het te Neurenberg tegen Göring gevoerde proces, opge steld stuk en een verklaring van het huidig® hoofd van de Berlijn- se brandweer Wissell. De eigenlijke aanstichter tot de brand was volgens Wolff de toen malige minister van Propaganda, dr Göbbels. Göbbels zou ook de voorbereidingen voor het doen uitbreken van de brand hebben 'getroffen. De brandstichting zou zijn geschied onder leiding van de toenmalige S.A.-leider Karl Ernst, die van Göring toestemming zou hebben verkregen gebruik te ma ken van een onderaardse gang tussen zijn ambtswoning Goe- ring was destijds premier van Pruisen) en het rijksdaggebouw. Diels, een toenmalige Gestapo- chef, deelde dr Kempner in een verhoor mede dat „Göring volle dig op de hoogte was van het feit, dat er brand in het rijksdagge bouw zou komen" en dat hij, Diels, reeds tevoren lijsten had opgesteld van het nationaalsocia- listische bewind vijandig gezinde personen, die onmiddellijk na de brand in hechtenis moesten wor den genomen. In de verklaring van het hui dige hoofd van de Berlijnse brand weer Wissell wordt gezegd dat een der brandweerleden, die des tijds de brand In het rijksdagge bouw moest bestrijden, verklaar de dat personen in spiksplinter nieuwe politie-uniformen hem hadden belet zijn werk behoorlijk te verrichten. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gericht, waarin hij wijst op de verwach ting, dat binnenkort een wijzi ging van het bezoldigingsbesluit zal totstandkomen betreffende een toelageregeling voor ploegen- diépst en onregelmatige dienst van rijkspersoneel. Deze nieuwe artikelen van het bezoldigingsbesluit openen de mogelijkheid aan nader aan te wijzen ambtenaren 1 of groepen van ambtenaren een toelage toe te kennen bij arbeid in ploegen dienst of voortdurende onregel matige- dienst. Deze regeling heeft tot doel om, bij een overigens normale arbeidsduur, indien aan bepaalde voorwaarden zal zijn voldaan, een vergoeding tg verlenen voor het uitoefenen van de functie op niet gebruikelijke uren. Indien niet gesproken kan worden van een normale arbeidsduur, gelijk bijv. bij een nevenfunctie het ge val is, is de regeling niet van toepassing. In dit verband zij ook De jarige Prinses Margriet en haar beide oudere zusjes i Gelukkig zijn die bange jaren opgemerkt dat door de in het weer jang voorbij en het Neder- leven te roepen toelageregeling de overwerkregeling niet wordt aangetast. Toepassing daarvan blijft mogelijk voor zover door verlenging van de arbeidsduur arbeid wordt verricht buiten de diensttijden, zoals deze in het dienstrooster of op andere wijze zijn vastgelegd. De minister heeft de gemeen tebesturen in overweging gege ven, indien personeel in dienst van gemeente in ploegendienst of in onregelmatige dienst werk zaam is, totstandkoming van een overeenkomstige voorziening te bevorderen, dan wel de bestaan de regeling voor het personeel van de gemeente aan de hand van de ontworpen rijksregeling te doen herzien. wat dat betreft, zal H.K.H. zeker op een geslaagde verjaardag kun nen terugblikken. KUNSTZINNIGE AANLEG Inmiddels komen er voor onze jarige Prinses belangrijke jaren, ^tuauiiivn i/un»iiv»v-..o -- jarige Jrrinses jaiu-U' rug naar het donkere jaar j waarvoor nu reeds de grondste lrrtiJn CTrilACrH 7.Hn. Want do PrlnSeS landse volk leeft weer in geluk en voorspoed tezamen met zijn vorstelijk huis, waarvan dit jarig Prinsesje deel uitmaakt. H.K.H. Margriet, de derde van ons Prinsessenklaverblad, zal zich ongetwijfeld op deze verjaardag verheugen, gelijk alle andere kin deren van haar leeftijd. In de in tieme sfeer van de familiekring zal dit feest gevierd worden en speelt tevens met succes hockey, terwijl zij gelijk haar jongere zus ter ook veel belangstelling heef: voor balletdansen. EN MARIJKE SPEELT AL PIANO Het jongste zusje, H.K.H. Prin ses Marijke, de lieveling van het gezin, vermaakt zich met de nor male 'spelletjes, die kinderen var haar leeftijd plegen te spelea. Na het lager onderwijs dat zij volgt aan de Nieuwe Baarnse School vereniging, krijgt zij volop ge legenheid haar geliefkoosde spel letjes te spelen, terwijl zij tevens reeds lessen ontvangt in het pia nospelen. Natuurlijk is de verjaardag van Prinses Margriet voor haar zus ters ook een belangrijke dag. want het is feest in het gezin en dat is voor. allen iets plezierigs. Maar H.K-H. weet ook, dat op geh gelegd zijn, want de Prinses sen krijgen een gedegen harmoni sche opleiding, waarbij inspan ning en ontspanning elkaar af wisselen. Naast haar studie houdt zij van sport, spel en lezen, ter wijl tevens gebleken is, dat zij een kunstzinnige aanleg heeft. Prin ses Margriet houdt veel van to neelspelen, tekenen, muziek en balletdansen, voor welke vier uitingen zij een zeer goed gevoel heeft. Zij leest graag avonturen- en sprookjesboeken, als trouwens alle meisjes van haar leeftijd. Wij mogen gerust zeggen, dat onze inu<u u.xv.n. wcci u*». jarige Prinses een meisje met ar deze heuglijke dag het geheie tistieke aanleg is in wie mis-Neder landse volk met haar mee- schien te zijner tijd de Nederland leeft en haar nog heel veel jaren se kunstenaars een goede be- geluk en voorspoed toewenst schermvrouwe zullen vinden. temidden van ons allen. De reders te Melbourne heb ben het scheidsgerecht verzocht tussenbeide te komen naar aan leiding van de dreigende staking van havenarbeiders, die voor maandag a.s. is aangekondigd, •ok in Sydney worden stappen gedaan om te trachten de sta king alsnog te voorkomen. De slaking zou 27.000 havenarbei ders betreffen en meer dan hon derd buitenlandse schepen in 53 Australische havens treffen. Er eisen gesteld voor verbete- rkag van lonen en arbeidsom standigheden. Saboteurs hebben woensdag een dieseltrein bij Gifhorn tot ontsporing gebracht. Een passa gier werd gewond. In de nacht zijn spoorstaven losgemaakt. Dit is het achttiende geval van deze aard, dat zich de laatste paar maanden in het gebied Bruns- wijkGifhornSalzgitter heeft voorgedaan. Tot dusver is nog geen enkel geval opgehelderd. Aanvankelijk veronderstelde men dat de sabotage door een krank zinnige gepleegd is. Het vermoe den, dat politieke beweegredenen in het spel zijn, wint thans meer veld. De vorige sabotagegevallen zijn tijdig ontdekt. De Westduitse spoorwegen hebben eind vorig jaar een belo ning van 3000 mark uitgeloofd voor inlichtingen die tot arresta tie van de dader(s) lelden. In Bombay wordt nog steeds op verscheidene gebouwen en gedemonstreerd tegen het besluit stichtten brand in verschillende van de regering om de stad on- politiegebouwen. Bij het gooien der centraal bestuur te plaatsen, van stenen zijn 15 personen ge- Er spelen zich heftige tonelen af wond geraakt, onder wie drie en de politie moet herhaaldelijk politie-inspecteurs en vijf politie- van vuurwapens gebruik maken, agenten. Er is een algemene staking uit- Woensdag zijn vier demon gebroken. Fabrieken en scholen stranten doodgeschoten. Samen zijn gesloten. In de noordelijke scholingen van meer dan vier fabriekswijk is een uitgaansver- personen zijn verboden. In het bod afgekondigd- Honderden per- noordelijke deel van de stad had l 1 _1 am rl v L o 1***1 n /I »-\ rvr sonen zijn aangehouden. Indische politie heeft dinsdag in centraal en noord Bombay acht maal het vuur moeten ope nen op groepen geweldplegers die voor de tweede opeenvolgen de dag demonstreerden tegen de plannen van de regering om de stad onder bestuur van de cen trale regering te plaatsen. Bij de ongeregeldheden liepen vier personen verwondingen op en 850 personen worden op het ogenblik door de politie aange houden. De betogers gooiden met ste nen naar trams, autobussen en straatlantaarns, deden aanvallen De vice-president van de „Uni ted States Lines'' heeft meege deeld, dat over twee en een half jaar een passagiersschip met atoomvoortstuwing in dienst zal worden gesteld. Het schip zal 2000 personen kunnen vervoeren en in geval van nood snel kun nen worden verbouwd tot troe pentransportschip met een capa citeit van 14000 militairen met uitrusting. den de betogers barricaden op gericht. De leider van de communisti sche partij in Bombay, S. A. Dange, is woensdag op het vlieg veld gearresteerd toen hij terug keerde uit Nieuw-Delhi, waar hij enkele dagen heeft vertoefd. Een christen-democratisch lid van de Westduitse bondsdag had in de door de partij uitgegeven nieuwsbrief gepleit voor clemen tie voor de Duitse oorlogsmisda digers, die nog in Westerse lan ded gevangen zitten. Een woordvoerder der christen democratische (regerings)-partij heeft thans verklaard, dat dit artikel de volledige instemming der partij heeft. Hij wees er op dat, terwijl het aantal dezer mis dadigers in 1950 nog 3800 was, dit thans tot 148 is gedaald (hier van bevinden zich er 39 in Ne derland). „De vraag, of de straffen van deze 148 geheel of gedeeltelijk kunnen worden teniet gedaan, wordt thans niet meer door rech terlijke factoren beheerst, doch komt in het vlak van politiek en menselijkheid te liggen", aldus de christendemocratische woord voerder Voor haar oudste zuster, H.K.H. Prinses Beatrix, blijft er dit jaar weinig gelegenheid tot ontspan- ning over, want zij zal in 1956 het eindexamen gymnasium A afleg gen, waarna zij zeer waarschijn (P.A. - Nadruk verboden) Aan de achterzijde van een de pressie, die woensdag over Zuid- zal onzeKroonpr nses u anneea bujen tQt ontwikkeling, die Hiel haar werkzaamheden noordwestelijke winden het land sporten als paai 0 deze ijuien kwamen windstoten men, ten. issen en Voor van omstreeks 100 km per nen, terwijl er ook nog wel enige t tijd zal overschieten I o'nder invloed van een nieuwe ffrem een li^hebte^ waarvoor depressie> (üe ^ch in ^kenis H.K.H. veel bela g. 1 toenemend van IJsland in de rich- rTjr.xrt wotkfvt ting van Schotland verplaatst, IRENE HIK Kt» 1 de w.nd he(Jen riajar het wes. Prinses Irene volgt de middei- ^en krimpen en bovendieH in bare meisjesschool en heeft iets kracdt afgenomen. Het weer meer tijd voor ontspanning en blijft overigens onbestendig. De liefhebberijen dan haar oudste temperaturen zulten over het zuster. Ook zij is een liefhebster a]gemeen jets lager zijn dan van dé reeds voor Prinses Bea trix genoemde sporten, doch rij woensdag. In diplomatieke kringen te Op een vraag, of Indonesië de Washington wordt verklaard, dat minister officiéél had uitgeno- de Amerikaanse minister van digd, zei de woordvoerder: „De Buitenlandse Zaken, John Foster .wens om Indonesië te bezoeken Dulles, voornemens is Indonesië,is van Dulles zelf De minister India en Birma te bezoeken na' om mn. de conferentie van de landen van het verdrag voor Zuid-Oost-Azië in Karatsji, van zes tot acnt maart. Een woordvoerder van de In donesische ambassade verklaarde, dat dit thans „min of meer defini tief' is en dat Dulles volgens het voorlopige programma op 13 maart in Indonesië zal aankomen. Dulles zou India en Birma be zoeken, voor aankomst in Djakar ta, aldus de woordvoerder. zou „natuurlijk" welkom zijn, voegde hij eraan toe. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen in Washington overweegt Dulles ook ernstig, voor of na de bijeenkomst na de bijeenkomst van Karatsji, Japan te bezoeken. Er zijn nog geen bij zonderheden hierover ibekend ge maakt. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde Dulles' reisplannen te bevestigen Twee Duitse viskotters, de „Vineta 2" en de „Atlantik", wor den tussen Helgoland en Norder- ney vermist. Het stuurhuis van de „Vineta 2" en verscheidene wrakstukken zijn op het eiland Wangerooge aangespoeld. De bemanningen van de twee schepen, in totaal twaalf koppen, worden als verloren beschouwd. Het hof van Luxemburg heeft meegedeeld, dat prinses Elisabeth van Luxemburg, de 32-jarige dochter van de groot-hertogin en prins Felix, op 9 Mei in het hu welijk zal treden met prins Franz Ferdinant von Hohenberg, de oudste kleinzoon van aarts hertog Ferdinand, wiens geweld dadige dood in Serajewo een der oorzaken van de eerste wereld oorlog vormde. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Sneeuw of hagelbuien. Sneeuw of hagelbuien. Matige, af en toe krachtige westelijke wind. Over het algemeen iets Ia- geie temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 20 JANUARL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.03 6.38 7.18 7.28 rtm. 6.31 7.06 7.46 7.56 ZON MAAN op onder op onder Jan. 19 8.41 17.05 10.37 u 20 8.40 17.07 10.59 0.41 21 8.38 17.09 11.25 1.56 22 8.37 17.10 11.59 3.13

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1