Sneeuw, veilig verkeer en toeristenrecord M zware shai DOUWE EGBERTS Huurwet, huurprijs en prijs Hoeveel lagen draagt u met de winterdag? Welder en rustig Het geheim van de zeven schoorstenen denken TWEEDE BLAD zaterdag 14 januari i 56 11e jaargang no. 3662 Ondanks gladde wegen geen verkeersongelukken Scheepvaart en luchtvaart ernstig belemmerd 1955 recordjaar voor toeristenbezoek Meer vrijstelling van dienstplicht INTERNATIONALE OPLICHTER IN BELGIE AANGEHOUDEN Uit Zwitserse gevangenis ontsnapt De nieuwe Amerikaanse atoomproeven kunnen JAPAN EN DE AMERIKAANSE ATOOMPROEVEN Japan bang voor herhaling der ontploffing in 1954 i SMS» ffilllllllllll Bijkomende voorzieningen" en wat dies meer zij Met teveel kleren bewijzen we onszelf geen goede diensten SOUSTELLE: Geen afscheiding van Algerije De toestand in Chili Medische rubriek ISRAëL MELDT NIEUW INCIDENT Naar Syrië gevluchte Jordaniërs teruggekeerd id Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande VRIJE Een hevige sneeuwstorm heeft in het begin van deze week het verkeer in Nederland op verschillende plaatsen ontwricht. Vooi vele automobilisten werd het onmogelijk er door te komen getuige het feit, dat nabij Haarlem meer dan 100 auto's waren gestrand, die nie't meer op gang konden komen. In de grote steden hadden de trams een aanzienlijke vertraging en konden onmogelijk op tijd rijden al werd er met man en macht gewerkt om de rails en wissels zoveel mogelijk sneeuwvrij te houden m i t vastraken der wissels tegen te gaan en eventuele ongeluk ken te voorkomen. Vooral de Nederlandse spoor wegen hebben onnoemelijk veel las van de hevige sneeuwval on dervonden. Treinen arrr eerde i en vertrokken te laat en een ver traging van twee en een half u m werd normaal genoemd. Op ver schillende rouies stonden wissels buiten werking, omd't zij door Je s .eeuw muurvast zmen, boven leidingen raakten defect en steeds meer storingen traden op, waar door de dienstregeling geheel In de War liep. GEEN ONGELUKKEN Opmerkelijk is hierbij te mogen constateren, dat zich bij verkeer op de weg geen ongelukken heb ben voorgedaan, die mensenle vens hebben gekost. De wegen, door voortdurende berijding of opvriezing glad geworden, vorm den voor de automobilisten een waarschuwing langzaam en ui terst voorzichtig te rijaen en zo werd de sneeuw indirect oorzaak, dat enkele dagen geen ongevallen met dodelijke afloop voorkwa men, terwijl dit in lange tijd niet was gebeurd. Zowel scheepvaart- als lucht- vaartverkeer hebben veel hinder ondervonden van de plotseling in getreden winter. Op Schiphol kon. den slechts enkele vliegtuigen binnenkomen en verschillende weken uit naar het vliegveld Eel- de. Op zee ondervond de koopvaar dij veel hinder van de jagende sn uwstormen. De mist werd de aanleiding tot een botsing van twee schepen nabij Den Helder, waarbij zeven personen om het leven Kwamen. Verschillende vis sersschepen geraakten in moei- lj heden, maar konden later weer iet hulp of op eigen kracht naar de havens terugkeren. OPBRENGST 200 MILJOEN GULDEN Het toeristenbezoek aan Neder land heeft in het jaar 1955 re cordcijfers bereikt. Deze cijfers overtreffen die van voorgaande jaren in belangrijke mate. Aan de hand van de ter beschikking staande gegevens heeft de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemde lingenverkeer het aantal buiten landse bezoekers in 1955 aan ons land geschat op ruim één miljoen Dit getal is gebaseerd op het aan. tal overnachtingen van buiten landers in hotels en pensions. Men raamt de opbrengst van mt bezoek in geld op tenminste 200 m'ljoen gulden, maar de mo- gelijkneid is groot, dat deze aom nog belangrijk hoger is. Hoe groot de vooruitgang wel is, blijkt uit een vergelijking met het voor oorlogse toeristenjaar 1938, waar bij de opbrengst in geld van de buitenlandse bezoeken slechts 6 miljoen bedroeg. Door voorlichting en propagan da heeft Nederland zich verhou dingsgewijs w^er tot een voor de toeristen aantrekkelijk land ge maakt. V/ij trekken daar de oro- fijten van. Moge men derhalve op de ingeslagen weg voortgaan en de activiteit op dit terrein niet laten verslappen. plicht kan worden verkregen. Met aanvang van de lichting 1957 zal vrijstelling worden verleend voor de dienstplichtige, die de oudste zoon is van een weduwe, indien er nog vier jongere kinderen bij het huishbuden behoren als de dienstplichtige voor de weduwe een onmisbare steun is bij de op voeding der kinderen, zowel in moreel als financiëel opzicht. Zijn deze omstandigheden niet alle aanwezig, dan kan toch enig uitstel worden verleend, totdat een broer of zuster de plaats van de dienstplichtige in het huishou den kan innemen. Het aantal van dienstplicht vrijgestelden zal hierdoor niet veel groter worden, dit neemt echter niet weg, dat men in de goede richting gaat en er waar schijnlijk meer regelingen zullen worden bekendgemaakt, die tot vrijstelling van de dienstplicht leiden. (Nadruk verboden.) De gerechtelijke politie van "t parket te Brussel heeft de 39-ja- i ige Theodore Kublinski, een in- ternationale oplichter die door de j Nederlandse, Luxemburgse, Zwit serse en Duitse politie werd ge zocht, aangehouden. Hij was ontsnapt uit een Zwit serse gevangenis, waar hij we gens autodiefstallen was opge sloten. Hij had eveneens ver duisteringen gepleegd in Belgié en aftroggelarijen in Frankrijk en Duitsland. Ook had hij een Luxemburgse gendarme neer geslagen. Bij informatie deelde de Ne derlandse politie mede, dat de man hier niet bekend is. UITBREIDING MILITAIRE VRIJSTELLING Minister Staf heeft een van de eerste punten bekend gemaakt, waarop buiten de normale rede nen als persoonlijke onmisbaar heid en kostwinnerschap, tevens vrijstelling van militaire dienst- is bij belangrijke beslissingen, bij examens en andere gewichtige ge beurtenissen steeds een voordeel. Twee of drie Valdispert-dragées kalmeren Uw zenuwen en geven U innerlijke rust en zekerheid terug. Valdispert is een zuiver natuur product, zonder chemische toe voegingen en daardoor absoluut onschadelijk. De dragees zijn vol komen zonder reuk of smaak. draqées Flacon Apothek De Ver. Staten zullen in de komende lente op de proefterrei- nen van Eniwetok in de Stille Oceaan een serie atoomproeven nemen, voornamelijk met het oog op de verdere ontwikkeling van verdedigingsmogelijkheden tegen atoomaanvallen. Dit is donderdag in Washington bekendgemaakt door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het minis terie van Defensie. De proefontploffingen zullen kleiner zijn dan de reusachtige Wc terstof bomontploffingen in 1954. Scheep- en luchtvaart zullen bijtijds gewaarschuwd worden. De proeven zullen worden uit gevoerd door de vlootgroep nr 7 onder bevel van schout-bij-nacht Hanlon. Dr Alvin Graves van het wetenschappelijk laboratorium in Los Angelos is onder-bevelhebber voor wetenschappelijke kwesties. Minister Dulles verklaarde woensdag op zijn persconferentie, dat de Amerikaanse atoomproe ven voortgezet zullen worden, zo lang geen bruikbare basis gevon den is ter verzekering van een I ontwapeningsplan. Het Amerikaanse besluit, dit jaar de atoomproeven op Eniwe tok voort te zetten, heeft vrijdag morgen een levendig dispuut hl de boezem van het Japanse ka binet ontlokt, aldus is van offi ciële zijde vernomen. Na afloop van een ministerraad hebben de ministers van Buiten landse Zaken en Justitie tegen over de pers verklaard, dat Japan de Verenigde Staten zal verzoe ker. alle nodige maatregelen te treffen om herhaling te voorko men van incidenten waarmee de ontploffing van 1954 gepaard ging en die de dood tengevolge hadden van de rau.o-telegrafist van de vissersboot „Foejoerioe"', besmetting van de overige 22 le den van de bemanning en het ver lies van grote hoeveelheden vis. De Japanse minister van Bui tenlandse ZaKen voegde er aan toe, dat Japan „uiteraard" ver. goeding zou eisen voor alle schade, die Japan zou kunnen lijden door ontploffingen. Hi] legde er evenwel de nadruk op, dat de internationale situatie het thans onmogelijk maakte staking te eisen van atoom proeven, die niet konden wor den beschouwd als een schen ding van het interna tionale recht. ^ORCAM Door het aantrekken van overmatig veel kleren hoopt men zich in ons gure en vochtige klimaat tegen ziekworden te beschermen. Met al die dikke en beschuttende lagen wordt het lichaam echter steeds gevoeliger voor de vele invloeden, die onze gezondheid be dreigen. Dat is niet zo moeilijk te begrijpeneen plant die altijd in de be schuttende omgeving van de kas heeft gestaan, kan geen enkel stootje meer hebben. Met al die veel te dikke kle-ders langs de weg hun schop en Ji o. L lil J n/\lr rrr» Vi/mhi7/\/v1 Iri booi 1I7G t lil f i (TOT De gouverneur-generaal van Algerije Jacques Soustelle, heeft in 'n rede voor radio-Algiers ver klaard, dat afscheiding van Alge rije van Frankrijk „de grootste ramp" voor Algerije zou zijn, spe ciaal voor de Mohammedaanse inwoners van het land. Algerije moet een integrerend deel blijven van Frankrijk, aldus Soustelle, met eigen persoonlijk heid en cultuur. Algerijnse Fran sen zullen zonder onderscheid naar afkomst of geloof dezelfde rechten en plichten moeten heb ben als de Fransen in Frankrijk. Er moet een werkelijke gemeen schap geschapen worden tussen Frankrijk en Algerije. Soustelle legde er voorts de nadruk op, dat de orde en veiligheid in het land met alle middelen hersteld moe ten worden. De Chileense regering heeft donderdag een overwinning be haald, doordat de senaat twee moties verwierp waarin verwer ping van het regeringsprogram Voor stabilisatie van lonen en prijzen werd geëist. De Senaat besloot het program dinsdag te bespreken. De gerechtelijke autoriteiten hebben donderdag verzoeken om vrijlating van dezer dagen gear resteerde personen verworpen. De regering besloot donderdag, dat niet onderhandeld zal worden met vertegenwoordigers van de „cutch", de centrale vakbond. Volgens waarnemers schijnen het krachtige optreden van de regering en de eerste economi sche maatregelen tegen de infla tie de stakingsdreigingen te ver minderen. ding wordt de huid ook steeds ge voeliger. De vochtige lichaams warmte die het lichaam moet verlaten, kan dan niet naar beho ren worden uitgewasemd. In de poriën van de huid neste len zich nu bacteriën en schim mels. Dit kan het optreden van allerlei puistjes, andere ontste kingen van de huid en eczemen tot gevolg hebben. RAGDUNNE KOUSEN. Dat het met minder bekleedse- len zeer wel gaat, daarvan zijn tal van vrouwen het levende bewijs. De dames met haar ragdunne kousen, haar blote armen en soms laag uitgesneden halzen, worden niet vaker ziek dan an dere mensen. Bovendien ziet men op de onbe dekt gebleven gedeelten van de huid uiterst zelden ziekelijke ver anderingen! De zo hinderlijke steenpuisten in de nek behoren tot de typische mannenkwalen. Over het algemeen kleden wij ons in Nederland veel te dik en wij bewijzen onszelf daar beslist geen dienst mee. Het is hele maal niet erg als wij ons li chaam eraan wennen tempera tuurverschillen op te vangen. Het is daartoe in staat en het is een gebiedende eis, dat wij deze mogelijkheid niet door no deloze „verwennerij" verloren laten gaan, want daardoor wor den we héél erg vatbaar. Zodra men over onze lands grenzen komt, ziet men de arbei- houweel in heel wat luchtiger kleding hanteren, dan bij ons. En toch zal niemand willen be weren, dat het klimaat van Zuid- Nederland zo vreselijk veel scheelt van dat van Vlaanderen, of dat de weersgesteldheden in de Gelderse achterhoek zo veel on gunstiger zijn dan die in West- falen. VERKWIKKEND LUCHTBAD. Voor kinderen is het wel heel nodig, dat zij er van hun jongste jaren af aan wennen, dat de huid geregeld met de buitenlucht in aanraking komt. Dat wil zeggen: niet alleen op het gezicht en op de handen, maar ook op grote de len van 't lichaamsoppervlak. Des zomers zo mogelijk ook des winters zwemmen biedt daar toe goede gelegenheid. Maar behalve in water kun nen we ook in de lucht baden, er bestaan daarvoor zelfs verschil lende mogelijkheden. De één zal het combineren met het maken van enige lichaamsbewegingen des morgens na het opstaan. Daarbij kan het beste een bad pak worden gedragen en het weer laat het dikwijls genoeg toe, dat de ramen van het vertrek open staan. Helemaal buiten ver dient over het algemeen natuur lijk nog de voorkeur. De ander bepaalt zich tot gym nastiek of tot andere echte sport beoefening. Ook hierbij is een ge makkelijk zittende kleding die hals en armen, dikwijls ook de onderste ledematen vrijlaat, ge wenst. Pas na de training of de wed strijd worden dan de wollen trui en weer aangetrokken, waarin men zijn entree in de gymnas tiekzaal of op het sportveld heeft gemaakt. (Nadruk verboden.) Scherp omschreven voorschrif ten en minder scherpe richtlijnen voor de bepaling van de prijs bij verhuur en huur van onroerend goed zijn neergelegd in de thans wel algemeen bekend zijnde Huurwet. De strekking van deze wet is, dat de huurder tegenoyer de verhuurder niet meer op zich neemt dan deze wet toelaat. Als dus b.v. een verhuurder bij het aangaan van een huurover eenkomst betaling van een be drag ineens (bv. sleutelgeld) bo ven de overeengekomen huursom Een Israëlische militaire woord voerder heeft medegedeeld, dat vrijdagmorgen in de sector Kis- soefim van het gebied van Gaaa door Egyptische stellingen ge vuurd is op een IsraëLische pa trouille. De Israëliërs, die het vuur niet beantwoordden, leden geen verliezen. Alle Jordaniërs, die tijdens de jongste ongeregeldheden in het 1 land naar Syrië waren uitgewe ken, zijn uit eigen beweging te- ruggekeerd. Het uitgaansverbod in het Jor daanse deel van Jeruzalem en in de steden Ramallah en Beirah is verzacht. Het verbod werd zes dagen geleden uitgevaardigd na ongeregeldheden in verband met de kwestie van de voorgestelde aansluiting van Jordanië bij het verdrag van Bagdad. van de huurder verlangt, dan ma ken dergelijke betalingen vol gens de wet deel uit van de overeengekomen huursom. Bij de vergelijking van de over eengekomen prijs met de wette lijke prijs, moeten die betalingen dus mede in aanmerking worden genomen. SLEUTELGELD. Tegen het eisen van sleutelgeld door anderen dan de verhuurder treedt de wet op door de bepaling dat elk beding bij huur en ver huur van onroerend goed, waar bij tegenover een derde een niet redelijk voordeel wordt over eengekomen nietig is. Een zoda nige overeenkomst wordt door de wet dus als niet aangegaan be schouwd. Het voordeel moet ech ter onredelijk zijn; normale ma kelaarsprovisie bijvoorbeeld is uiteraard geoorloofd. In verband met het bovenstaan de onderscheidt de wet de begrip pen „prijs" en „huurprijs". Onder prijs wordt verstaan het geheel van de verplichtingen, die de huurder tegenover de ver huurder bij of terzake van huur en verhuur op zich neemt. Met huurprijs wordt bedoeld de prijs, die bij huur en verhuur verschuldigd is voor het enkele gebruik van een onroerend goed. De woorden „voor het enkele ge bruik" betekenen, dat vergoedin gen voor „bijkomende voorzie ningen" zoals levering van water gas, elektriciteit, gebruik van meubilair of stoffering, centrale verwarming, schoonhouden enz. enz. niet onder „huurprijs" gere kend worden. BIJKOMENDE VOORZIE NINGEN. Zoals hierboven is opgemerkt, maken vergoedingen voor bijko- Nadruk verboden. „Het is ons gelukt om te weten te komen waar ze naar toe ge stuurd zijn. Ze zijn verzonden aan een zekere Jimmy, of James McGrath, een Canadees, die op het ogenblik in Afrika is." „Een heerlijk-geheimzinnige ge schiedenis, wat?" zei lord Cater- ham opgeruimd. „James McGrath arriveert mor gen, donderdag hier, met de „Granarth Castle Liranarm uasue „En wat ben jij nu van plan j gekund, vooral te doen?" ,,We zullen onmiddellijk een onderhoud met hem aanvragen. We zullen hem op de ernstige ge volgen wijzen, en hem verzoeken, ten eerste om de publicatie van de mémoires nog een maand uit te stellen en ten tweede, om te willen goedkeuren, dat ze zorg vuldig gecenseerd worden." „En als hij nou zegt: „Neen mijnheer" of „je kan voor mijn part naar de maan lopen", of iets soortgelijk kernachtigs., wat doe je dan?" vroeg lord Caterham nieuwsgierig. „Daar ben ik juist zo bang door AGATHA CHRISTIE voor", zei Lomax openhartig. .Daarom leek het mij een goed ding, als u hem eveneens een uit nodiging voor het bewuste week end op „De zeven schoorstenen" stuurde. Hij is natuurlijk ten zeerste gestreeld, als h'j tegelijk met prins Michael uitgenodigd wordt en allicht is inj uan han delbaarder." „Ja maar, zeg, dat doe ik niet," protesteerde lord Caterham ge- ergerd. „Ik kan niet goed op schieten met Canadezen... nooit niet met de n Zuid-Afrika exemplaren, die geweest zijn." „Alle kans, dat u hem een bui tengewoon geschikte kerel vindt een ruwe diamant „Nee, Lomax. Wat dat betreft. Dat moet iemand anders maar opknappen." „Ik ben van de opinie," zei Lomax, „dat een vrouw hier goed werk zou kunnen doen. Een vrouw, die genoeg/ maar niet te veel van de zaak afweet. U be grijpt me wel! Een vrouw zou in deze wonderen kunnen verrich ten de zaak tactvol ter sprake brengen zorgen, dat ze hem niet in het harnas jaagt. Niet, dat ik een voorstander ben van vrou wen in de politiekmaar in haar eigen sfeer kunnen ze veel, zeer veel zelfs bereiken! Neem Henry bijvoorbeeld. Wat heeft die vrouw van hem al niet voor hem gedaan! Marcia was onver gelijkelijk, uniek, een volmaakte politieke gastvrouw." „Je wilt toch niet, dat ik Mar cia uitnodig om dit varkentje te wassen," vroeg lord Caterham angstig. Bij de gedachte aan zijn volmaakte schoonzuster werd hij al bleek om de neus. „Neenneenu begrijpt me verkeerd. Ik had het over de invloed van vrouwen in het al gemeen. Neenhiervoor zou ik liever een jonge vrouw heb ben een charmante, geestige, mooie vrouw!" „Bundie niet, hè? Neen, Bund ie is hier niet geschikt voor. Als je bij die met zo'n voorstel kwam zou ze je gewoonweg uitlachen", meende lord Caterham. „Ik had niet op lady Eileen het oog", zei Lomax. „Je dochter is charmant, buitengewoon char mant, maar nog iets te kinder lijk. We moeten iemand hebben met savoir faire, met beheersing, iemand, die de wereld kent Aha, daar heb ik de geschikte persoon. Mijn nichtje Virginia!" „Mrs Revel?" Caterham begon opeens op te leven. Alle kans, dat de jacht-bijeenkomst. niet zo'n fiasco zou worden als hij gedacht had. „Dat is een goed idee van je, Lomax. De charmantste vrouw van heel Londen!" „En één, die in die Herzo-Slo- wakijse aangelegenheden thuis is. Haar man is aan het gezant- schap te Ikarest geweest, herin ner je je wel. En daarbij, net zo als je zegt, een vrouw met veel charme." „Een schat van een vrouw," mompelde lord Caterham. „Dat is dan afgesproken." „Lomax liet de lapel van lord Caterham's jas los. De oude heer maakte onmiddellijk van die faux pas gebruik. „Tot ziens, Lomax! Jij maakt alles wel in orde, hè?" Meteen dook hij een taxi in. Hij had het land aan George Lo max, tenminste in zoverre het voor een rechtgeaard staatsbur ger mogelijk is om het land aan een andere rechtgeaarde staats burger te hebben. Dat dikke, rode gezicht en dat zware asthmatl- sche ademhalen en die uitpuilen de blauwe ogen! Hij dacht aan het week-end, dat hem te wach ten stond en zuchtte diep. Dat kon een lamme boel, een verdui veld lamme boel worden. Maar dan dacht hij aan Virgina Revel en bij die gedachte schepte hij weer moed. „Een schat van een vrouw," mompelde hij in zichzelf. „Een schat van een vrouw!" mende voorzieningen geen deel uit van de eigenlijke „huurprijs". Zij vallen derhalve niet onder de bedragen waarover huurverho ging mag worden berekend. Voor het gebruik van meubelen of stoffering mag 'n bedrag wor den gerekend gelijk aan 20% per jaar van de verkoopwaarde op het ogenblik van de ingebruik neming. Dus men neme niet de aanschaffingsprijs, maar de ver koopwaarde. Voor het medegebruik van meubelen en stoffering mag worden berekend een evenredig deel van het bedrag, dat voor het gehele gébruik verschuldigd zou zijn. Dit wil dus zeggen, dat indien iemand om het door hem gehuur de te kunnen bereiken, gebruik moet maken van e.v. lopers e.d. van de hoofdbewoner, deze per soon verplicht is, voor dit mede gebruik een evenredig deel te vergoeden naar rato van de ver koopwaarde. VERKOOPWAARDE DAALT. Begrijpelijk is, dat de verkoop waarde van deze goederen niet op gelijke hoogte blijft, doch in waarde vermindert door het ge bruik, daarom is bepaald, dat ais het gebruik 5 achtereenvolgende jaren heeft geduurd, de verkoop waarde voor de volgende 5 jaren herzien zal moeten worden en over deze herziene verkoopwaar de de vergoeding ad 20% zal moeten worden berekend. Hierin ligt dus opgesloten dat elke 5 jaar de verkoopwaarde la ger wordt. Men dient hierbij ech ter eveneens te denken om de ho gere verkoopwaarde, die ontstaat door tussentijdse vernieuwingen, want een traploper kan nu een maal niet onbeperkt blijven lig gen. Vtoor water, gas en elektra of andere energie moeten öf de wer kelijke kosten, die men kan be rekenen door het laten aanleg gen van meters öf de naar rede lijkheid geschatte kosten worden berekend. De verhuurder mag op deze bijkomstige voorzieningen dus niets verdienen. (Wordt vervolgd.) PACHT- EN PENSION- PRIJZEN. De wet, dit is de „huurwet", geeft geen voorschriften meer voor pachtprijzen en evenmin voor pensionprijzen. De pacht prijzen zijn geregeld in het pacht- besluit en voor pensionprijzen gelden geen voorschriften. Ten opzichte van pensionprij zen houde men rekening ermede, dat men bij afwezigheid van meer dan 5 dagen (aaneengeslo ten) niet de volle pensionprijs dient te berekenen, doch genoe gen dient te nemen met 2/3 van de overeengekomen pensionprijs, tenzij men natuurlijk vooraf overeengekomen is, in verband met dikwijls afwezig zijn, de pen sionprijs hiernaar te regelen. (Men doet er goed aan dit op schrift te stellen.) Huurprijsbeheersing voor on gebouwd onroerend goed bestaat niet meer sedert 1954. Niet als ongebouwd onroerend goed worden o.m. beschouwd ter reinen, die een normale aanhorig- heid vormen bij een gebouw, dus bv. een tuin die bij een woning behoort of een fabrieksterrein dat bij een fabriek behoort. Dergelijke normale aanhorig- heden vallen onder de regelen, die gelden voor 't gebouw waar bij zij behoren. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5