Binnenlands Nieuws De gebeurtenissen Jorda in en om me Verklaring van Molet BEURSOVERZICHT Gemeenteraad van iJzendijke Kent U het verschil tussen Het gehesm van de zeven schoorstenen °T t*7 JS5Bt een paardebloem en een orchidee? TWEE DODEN BIJ ONGELUK TE WOUBRUGGE. AGENDA ISRAëL GAAT WAPENPRODUKTIE VERGROTEN Tunesisch congres van Salah Ben Joessef verboden SOEPEN (HICKBti Teleurstellende markt HAUSSE IN DE DIAMANTHANDEL Prijzen 10 tot 15 procent hoger Eden zal in de V. S. voor radio en televisie spreken WESTELIJKE RESOLUTIE OVER ISRAëLISCHE AANVAL OP SYRIË POLITIK HIELD TWEE PERSONEN AAN. Be Haagse politie heeft een 17- jarige vertegenwoordiger aange houden, die veertien dagen ge- letten een auto op het Spui heeft gestolen. De jongen werd ge snapt, toen hij op de Benoorden- houtse weg met een andere auto in botsing kwam en geen rijbe wijs en papieren kon tonen. Voorts is aangehouden de 58- jarige kantoorbediende J. C. v. d. H. Deze was 30 jaar werkzaam op het kantoor van een trans portbedrijf, waar hij ae kleine kas beheerde, waaruit postzegels werden aangekocht. Sinds 1942 heeft v. d. H. bij het inkopen van postzegels te hoge bedragen in rekening gebracht en het reste rende bedrag in zijn zak gesto ken. Op een gegeven ogenblik ontdekte een collega deze fraude en dreigde v. d. H. te zullen aan geven, als deze niet met zijn praktijken ophield. De collega eiste dat v. d. H. hem voortaan het aankóopbriefje zou laten zien, afgestempeld door de P. T. T. Dit gebeurde, maar na af stempeling wist v. d. H. er toch weer een bedrag ten eigen bate bij te schrijven. In de loop der jaren heeft hij zo 3500,in zijn zak gestoken. INBRAKEN IN DEN HAAG. In een perceel aan-de Bali- straat is ingebroken, waarbij een kistje met 650,—- benevens waardepapieren verdwenen. Uit een schoenenmagazijn aan de Korte Poten namen dieven 180,— uit de kassa weg. Ver der namen zij een partij nylons mee. Uit de vitrines van een corset- tenzaak aan de Passage werd voor ƒ250,aan dameskleding gestolen en uit een vitrine aan de Veenestraat een partij nacht hemden. JONGETJE SLAPEND ONDER KRUIWAGEN GEVONDEN. Hevig verontrust kwam don- ierdagnacht een bewoner van de stadswijk Zuidwijk te Rotterdam de politie vertellen, dat zijn zes jarig zoontje sedert vier uur woensdagmiddag verdwenen was. Met de politiehond „Presto" heeft men daarop de omgeving afgezocht en op een bouwterrein had het dier succes. Het ventje werd nl. gevonden heerlijk sla pend in een omgekeerde krui wagen. Men kon er niet achter komen waarom het jongetje deze koude slaapplaats had opgezocht. SLAPEND KIND UIT BRANDEND HUIS GERED. Door onbekende oorzaak is woensdag brand uitgebroken in een houten woning, gelegen na bij de heide te Rosmalen en be woond door de familie F. Een juist passerende bakkers knecht. die de brand ontdekte, bracht een slapend kind in vei ligheid. De ouders waren even afwezig voor boodschappen. De binnenbrand werd met assisten tie van de brandweer uit 's-Her- togenbosch geblust. TWEE ZUSTERS EN EEN BROER TROUWDEN TEGELIJK. Donderdagochtend is in Noord- wijk een zeldzame huwelijks plechtigheid geweest. Twee zus ters en een broer uit het gezin Van Schie (Bronckhorststraat 36), traden tegelijkertijd in het huwelijk. Corrie, Mien en Wim van Schie beloofden eeuwige trouw resp. aan Pet de Groot uit Noordwijk, Theo Mens uit Voorhout en Jo Duijndam uit Noordwijkerhout. Het huwelijk werd op het raad huis voltrokken door de ambte naar van de burgerlijke stand de heer E. L. de Witt. In de kerk van St. Jeroen werden de huwe lijken gesloten ten overstaan van deken J. P. A. Brinkman, ge assisteerd door de kapelaans Mussert en Vereecken. Ondanks het slechte weer was er een zeer grote belangstelling. MEISJE VAN WINSCHOTKR DRIELING OVERLEDEN. Van de drieling, die woensdag morgen in Winschoten is gebo ren, is het zwaarste meisje, ge naamd Geziena, woensdagavond overleden. Zij woog 1480 gram. De toestand van de twee andere meisjes is redelijk wel. BOTSING MET DODELIJKE AFLOOP OP RIJKSWEG No. 1. Enkele honderden meters voor bij de plaats waar enige dagen vóór Kerstmis op Rijksweg nr. 1 een ernstige aanrijding gebeurde drie doden is donderdag morgen een personenauto met volle vaart tegen een met stenen beladen trailer gereden. De be stuurder, de 25-jarige G. J. W. uit Zwolle, kreeg een schedel- basisfractuur en was op slag dood. Zijn lichaam werd enkele tientallen meters van de plaats des onheils op de weg gevonden. Omstreeks elf uur reed de 36- jarige expediteur J. K. uit Hille- gom met zijn trailer in de rich ting van Naarden. In de verte zag hij een personenauto met grote snelheid naderen. De wa gen slingerde bovendien en het kwam de expediteur voor, dat de bestuurder zijn macht over het stuur kwijt was geraakt. Hoe wel K. nog een poging deed de auto te ontwijken, vloog deze met grote kracht tegen de linker - voorzijde van de trekker en schoot vervolgens onder de op legger door. Het onderstel van de vrachtauto is er onder uitge schoten. Er ontstond brand, die echter spoedig door de brand weer uit Naarden werd geblust. Op de hoek KruiswegHeeren- weg onder de gemeente Wou- brugge zijn omstreeks kwart voor twaalf een vrachtauto en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. De personen auto werd in een sloot geslin gerd en verdween geheel onder water. Zowel de chauffeur van de vrachtauto als die van de per sonenauto kwamen om het leven. Er was geen enkele getuige bij het ongeval aanwezig. De rijks politie geeft hiervan thans de volgende lezing. Uit de richting Leimuiden na derde een vrachtwagen van de N.V. Gebr. De Jong uit Bodegra ven, bestuurd door de 28-jarige Jan de Jong, terwijl uit de rich ting Ter Aar naderde een perso nenauto, bestuurd door de 35- jarige Willem Moerman uit Schipluiden, vertegenwoordiger van de N.V. „Spoorijzer" te Delft. Vermoedelijk heeft de vrachtwagen, die op een voor- rangsweg reed, de personenauto geschept; na een slippartij op de gladde weg werd de laatste onge veer 30 meter voorbij het kruis punt door de vrachtwagen in een sloot gesmakt. Vermoedelijk heeft de heer De Jong getracht uit zijn vrachtwagen te springen en is daarbij door zijn eigen auto overreden, die doorslipte. Hij werd dood gevonden naast het rechterachterwiel. De be stuurder van de personenauto raakte onder water beklemd en verdronk. Hoewel uit het nabij gelegen café van de heer De Brave snel hulp werd verleend, kon niets meer voor de slachtoffers wor den gedaan. De personenauto werd totaal vernield. Beide slachtoffers zijn te Woubrugge opgebaard. Door dat niemand het ongeluk gezien heeft, wordt de schuldvraag zeer bemoeilijkt. Op dit kruispunt zijn de laatste jaren reeds ver scheidene ernstige auto-ongeval len geschied, sommige met dode lijke afloop. VRIJDAG 13 JANUARI. Z AAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Jubileum-Rui - teravond. AXEL: Café R. Dieleman, 3 uur: Publieke verkoping van een woonhuis en erf. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „La Strada". ZATERDAG 14 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „La Strada". Concertgebouw, 8 uur „De man zonder noodlot". Terrein W. Bolwerk, 3 uur: Tern. Boys IKrabbendijke I- AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The Country Girl". ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Jubileum-Rui- teravond. Israël zal zijn wapenproduktie vergroten om het hoofd te krui nen bieden aan het feitelijke wa penembargo dat op Israël toege past wordt, aldus heeft de direo- teur-generaal van het Israëlische ministerie van Defensie, Sjimon Peres, woensdag bekendgemaakt De wapenproduktie zal Israël in staat stellen zich in een t»or- log lange tijd staande te houdwi hoewel de Israëlische wapenpro duktie niet gelijk zal kunnen zijn aan de wapenleveranties van Oost en West aan de Arabieren zo zei hij. Syrië, Egypte en Saodie-Ara- bië hebben woensdag een be spreking voorgesteld met Jorda nië over het aanbod van eerst genoemde drie landen tot het verstrekken van hulp aan laatst genoemd land in de plaats van de Britse bijdrage in zijn schatkist, aldus is woensdag te Damascus bekendgemaakt. De drie landen drongen erop aan, dat de leiders van de vier landen spoedig bijeenkomen. Het doel is Jordanië in staat te stel len zich te verzetten tegen „even tuele Israëlische agressie." Een desbetreffende verklaring is door de Syrische premier, Said Ghazzi, in bijzijn van de Egypti sche ambassadeur en de Saoedi- Arabische gezant overhandigd aan de Jordaanse zaakgelastigde te Damascus. Een woordvoerder van de Jor daanse ambassade te Londen heeft woensdag meegedeeld, dat koning Hoessein en het Jordaan se kabinet uit alle delen des lands telegrammen hebben ont vangen, waarin trouw jegens de troon en afkeuring van commu nistische buitensporigheden tot uitdrukking worden gebracht. De toestand is blijkens een woensdag op de ambassade ont vangen bericht veel rustiger ge worden. Dinsdag was er slechts op kleine schaal betoogd in vluchtelingenkampen. De orde kon gemakkelijk worden her steld. Later werd vernomen, dat de De leider van de Franse socia listische partij, Guy Mollet, die algemeen wordt gedoodverfd als de nieuwe Franse premier, heer: meer dan honderd Franse en buitenlandse journalisten donder dag tijdens een noenmaal te Pa rijs medegedeeld, dat een rege ring van het republikeinse front de frank niet zal devaluëren. „Een dergelijke politiek zou slechts de arbeiders beroven van enigerlei voordelen, die zij uit de verhoogde lónen verkregen". Mollet, die zeide, dat de linker zijde bij (je verkiezingen een overwinning had behaald op rechts, was van mening, dat de betekenis van de Poujadisten niet overschat moest worden. Er wa ren er niet meer dan 400.000 en de toestand was in het geheel niet catastrofaal. Mollet deed uitkomen, niet te verwachten, dat een eventuële regering van het republikeinse front een lang bestaan zal zijn beschoren. „Wij beseffen, dat met het oog op de verkiezings resultaten wij ons program moe ten splitsen in een deel voor korte termijn en een voor de lange duur. Als wij de volgende regering vormen, zullen wij ons tevreden moeten stellen met het aanpakken van dringende vraag stukken. waaronder Algerije in de eerste plaats. Volgens Reuters correspondent Harold King ontwikkelt zich een stroming niet alleen onder de rechtse en midden-partijen, maar ook onder sommige groepen van de socialistische en radicale par tijen, tegen de gedachte van een minderheidsregering Mollet-Men- des France. De socialistische oud president van Frankrijk Vincent Auriol, heeft zich uitgesproken voor een regering van nationale eenheid. De secretaris van de Rooms- Katholieke M.R.P. heeft donder dag in een artikel verklaard, dat de partij „onder geen beding" een regering zal steunen, die zich slechts enkele weken of maanden zou kunnen handhaven. Het republikeinse front, be staande uit socialisten en de radicalen van Mendes-France, zou volgens King hooguit 150 af gevaardigden in de nationale vergadering omvatten. De leiders van dit front, Mollet en Mendes- France, hebben verklaard, geen coalitie te zullen aangaan met partijen, die zij in de verkiezings campagne hebben bestreden. Rioolbelasting verdubbeld. In de gehouden raadsvergade ring te Uzendijke waren weth. A. J. Termote en het raadslid C. Riemens afwezig. De voorzitter hoopte in zijn openingswoord dat het voor de gemeente en ook voor de raads leden een voorspoedig jaar mag worden. Hij wees er op, dat de agenda getuigt van een vooruit ziende blik, die echter veel geld zal kosten waardoor aan belas tingverhoging niet te ontko men zal zijn. Hij constateerde tot zijn leedwezen dat het over grote deel van West-Z.-Vl. in zie lental achteruit gaat. hetgeen vooral funest is voor de midden stand. De oorzaken hiervan zijn het woningtekort en geringe werkgelegenheid Aan de heer P. van Hijfte te Biervliet werd bouwgrond ver kocht in het uitbreidingsplan ten westen van de brandweergarage tegen de prijs van 7,per m2. Een voorstel van B. en W. om erfpachtsgronden te verkopen aan eventuele gegadigden tegen de som van 200 van de grond prijzenkaart, werd na enige toe lichting goedgekeurd. Het Economisch Techn. Insti tuut kreeg een subsidie van 7 ct. per inwoner per jaar. Over een voorstel van B. en W. tot aanvulling van de politie verordening met een bepaling houdende verbod van vegen en schuren van stoepen, in verband met verontreiniging en verstop ping der afvoerkolken, waren de meningen zeer verdeeld. Vooral de heer A. Dellaert was hier zeer tegen gekant. Een bonnenregen" zal hiervan het gevolg zijn, aldus spreker. De voorzitter zeide, dat het niet in de bedoeling ligt er een bonnenkwestie van te maken. Hij hoopte dat de vrouwen zo ver standig zullen worden om het vuil niet meer op de afvoerkol ken te vegen. De verordening zal dan zeker soepel worden toege past. Onder deze toezegging wil den de raadsleden de verordening wel aanvaarden. Aan de heer V/. Neele zal voor schoolbezoek 50 afstandsver goeding per kind en per jaar worden verleend. Op een verzoek van de winke liersver. om een bijdrage in de kosten van het St. Nicolaasfeest stelden B. en W. voor om voor de ladtste maal een bijdrage van 100 te verlenen. De heren Van Cadzand en Del laert vonden dit niet juist. Het kost deze aangesloten winkeliers een hoop geld. De heer F. Tazelaar zag dit feest als een algemeen belang voor geheel de gemeente en was van mening, dat de winkeliers in dit streven gesteund moeten wor den, De subsidie werd daarop ver leend zonder verdere bepalingen. Verder kregen nog subsidie Ver Protestants Tehuis „Rozen- oord" te Sluis 150; Stichting Kath. Beroepskeuze voorlichting 15 tot 20 per geval. De inventaris aanwezig in de woning van de maatschappelijk werkster werd overgenomen voor ƒ1500. Behandeling begroting 1956. De uitvoering van de herbe strating Nieuwe Dijk werd ge raamd op ƒ40,00; kosten en in richting speeltuin ƒ15.000; kos ten voor het opmaken van een kostenbegroting en ontwerp van een sportterrein en zwembad ƒ2000. Voor meerkosten herbe- straten Nassaustraat, Water poortstraat en Landbouwstraat door het aanbrengen van een be- tonklinkerbaan van 5 m breedte 15.500. Bijdrage 'a fond perdu voor de bejaardenstichting 10.000. Bij de post onderhoudskosten carillon vroeg de heer A. Del laert of het carillon nog gerepa reerd zal worden, zo niet zou hij het geval maar van de hand wil len doen. De expositie in het raadhuis heeft 5000 bezoekers gehad. Op een vraag van de heer Del laert of de voorzitter weeral iets voor 1956 op het oog had, ant woordde deze dat het niet gemak kelijk is iets degelijks te bren gen. Voor 1956 blijkt de gemeente geen bouwvolume te hebben. De begroting werd vastgesteld in de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven op een bedrag van 478.269,56 met een post van on voorzien van 334,86. De kapitaaldienst aan ontvang sten 945.269,55, uitgaven 1.151.664,86. Nadelig saldo van 206.395,31. B. en W. werden gemachtigd tot het doen uitvoeren van de verschillende kapitaalswerken. Gezien het groot nadelig saldo op de begroting, kwamen B. en W. met het voorstel om met in gang van 1 jan. 1956 de riool belasting met 100 te verhogen. Zonder h. st. werd dit belang rijke punt goedgekeurd. Ook het voorstel van B. en W. tot het invoeren van een belas ting op bebouwde en ongebouw de eigendommen met een percen tage van 7 voor bebouwd en 3 voor onbebouwd, ging zo on der de hamer door. Zo zullen dus de ingezetenen voor de straten- verbeteringen hun penningske moeten offeren. Verder werd nog besloten om de Boulevard vanaf Oranjestraat tot Ravelijnstraat voor voertui gen met een wieldruk boven 500 kg per wiel gesloten te verkla ren. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer A. Dellaert naar de busdienst naar de Belgische grens. De voorzitter zeide, dat door de ondernemers deze dienst is gestaakt omdat zij niet rendabel bleek. Ook hij betreurde dit ten zeerste. De gemeente zou hierin moeten subsidiëren. De meerder heid van de raad voelde hier wei nig voor. De heer Van Hijfte vroeg, of de kolentoeslag al is uitgekeerd De voorzitter antwoordde, dat dit eerstdaags zal geschieden. Verder wenste de heer P. van Hijfte namens de raadsleden B. en W. een voorspoedig nieuwjaar en hoopte op 'n goede samenwer king in het belang der gemeente. Jordaanse premier, Samir Rn'aai, besloten heeft met ingang van vandaag het uitgaansverbod te Amman op te heffen van 's och tends zes uur tot 's avonds zes uur. Naar verluidde, is het uit gaansverbod nog van kracht te Jeruzalem, Ramallah en Beirah. De Syrische regering heeft be sloten 265 jongelingen die dins dagavond uit Jordanië naar Sy rië zijn gekomen, te behandelen als politieke vluchtelingen, aldus heeft premier Ghazzi woensdag medegedeeld. De jongemannen, voor het grootste deel Jordaanse studenten, zeiden, dat zij zich naar Syrië hebben begeven, om dat de Jordaanse regering hen wilde arresteren wegens deelne ming aan de betogingen tegen het pact van Bagdad. De Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fakhry Chalidi, heeft donderdag op een persconferentie meege deeld, dat het zijn politiek is, niet toe te treden tot een nieuw bondgenootschap. Jordanië zal zijn pogingen om de broederlijke betrekkingen met de andere Ara bische staten te versterken, voortzetten, aldus de minister. Hij zei, dat zijn regering niets had gehoord over een voorstel van Egypte, Syrië en Saoedi- Arabië om aan Jordanië finan ciële hulp te verlenen ter ver vanging van de steun welke dit land thans van Engeland ont vangt. In Amman is het uitgaansver bod opgeheven voor de periode van zes uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. Vier dagen tevo ren was een volledig uitgaans verbod afgekondigd naar aanlei ding van ernstige relletjes. De bewoners van Jeruzalem, Ramallah, Beirah en Zerka mo gen nu van twaalf tot vijf uur in de middag op straat. De toe stand in deze steden wordt lang zamerhand normaal. De Tunesische eerste-minister, Tahar Ben Ammar, heeft woens dag een „nationaal congres" van de extremistische nationalistische leider Salah Ben Joessef en zijn volgelingen, dat op 18 januari zou wordne gehouden, verboden. Ben Joessef, die onlangs uit de gematigde Neo-Destour-partij, waarvan hij algemene secretaris was, was gezet, had Ben Ammar onlangs gezegd, dat 746 partijcel len in Tunesië nog altijd aan zijn zijde staan. „Het zijn, allebei bloerjien" zult U zeggen „maar het onderscheid is wel heel erg opvallend Bij verpakte soepen kunt U het verschil niet zo gemakkelijk met het oog constateren; bij soep komt het aan op geur, smaak en kwa liteit. Het grote verschil merkt U pas als U OXO proelt. Reeds bij de eerste lepel OXO staat ook voor U onomstotelijk vast, dat smaalt en kwaliteit superieur zijn. Neem die proef... proef OXO en U hebt de beste soep gevonden. OXO „Chicken"-kippensoep. Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep timzaomuöt} Het verloop van de Amsterdam se Effectenbeurs heeft gistermid dag velen teleurgesteld. New York noteerde woensdagmiddag iets beter, doch dit was alleen maar een stimulans voor het te lefonisch avondverkeer en de niet-officiële handel van gister morgen. De internationale soor ten openden weliswaar nog iets beter, maar al spoedig liepen de noteringen achteruit. De voor naamste reden hiervoor was de terughoudendheid van 't publiek, dat nog steeds zeer voorzichtig te werk gaat. Unilever en AKU noteerden per saldo circa 1 punt lager. Philips bleef vrijwel in één doen met woensdag en Kon. Olie vormde een uitzondering met een stijging van 2 punten tot 367. Gistermiddag verscheen het prospectus van de Hoogovens. De bijzonderheden van deze emis sie waren reeds bekend. In een dergelijke markt is een emissie echter geen stimulans en certifi caten Hoogovens werden enkele punten lager geadviseerd. Ook de cultuursector had een teleurstellend verloop. Hier lag vooral Verenigde Deli aangebo den waarbij een verlies ontstond van 5 punten. HVA en Amster dam Rubber circa 2 lager. De cheepvaartafdeling kon eveneens moeilijk op gang komen. De na delige verschillen bleven echter beperkt tot 1 a 2 punten. Müller was een uitzondering en werd 10 punten hoger vernomen. Gul densbeleggingen stil en onver anderd. Prolongatie 2% procent. EEURSINDICES. 10/1 11/1 12/1 Int. conc. 280,31 178,81 279,14 Industrie 167.30 167,13 166,99 Scheepv. 168.58 169,69 169,13 Banken 171,99 171,19 170,06 Ind. fonds. 155.13 155,13 152,86 Algemeen 219.31 218,59 218,28 NABEURSKOERSEN. Lever deze bon in by Uw winkelier en U ont vangt rr» een aardig voor slechts 35 Volgens de Engelse nationale juweliersvereniging gaan de za ken in de diamanthandel zo goed, dat de produktie achterblijft bij de vraag. In alle diamantvelden is de produktie groter dan ooit tevoren. Het diamantbureau te Antwerpen, dat toezicht houdt op de Belgische diamantuitvoer, is 3 a 4 dagen achtergeraakt met het werk, hetgeen nog nooit is oorgekomen. De prijzen van diamanten zijn nu 10 tot 15 procent hoger dan enkele maanden geleden en het ziet er naar uit, dat de prijzen van alle soorten nog verder zullen stijgen. 10) (Nadruk verboden). j\ 8 proef stiftjes Lipstick Anthon, '"Eden, zal 2 februari a.s. in d welke kleur U het^L,Eden zal dan besprekingen met bnp. lahnemann-lamevo. postbus 18 president Eisenhower hebben ge. Laren N.H. Telefoon 3047 (K - 2953), VOerd. „Wie?" „Herman Isaacstein. De verte genwoordiger van de vennoot schap waarover we het zoeven gehad hebben. En dan natuurlijk nog een paar buitenstaanders om de zaak een bona fide tintje te geven. Daar kan Lady Eileen voor zorgen kennissen van haar bijvoorbeeld, jonge mensen, die andere belangen hebben dan politiek." „Dat kunnen we aan Bundie overlaten, die speelt dat wel klaar." „Ik hoop het.". Opeens was het of Lomax zich iets herinnerde. „Zeg, wat die kwestie aangaat, waarover.... ik het zo even ge had heb." „Je hebt het over zo véél din gen gehad." „Nee..t. neeik bedoel dat buitengewoon onaangename con tretemps," hij dempte zijn stem, tot er niets dan een schor gefluister overbleef die mé moires die mémoires van graaf Stylptitch." „Ik geloof niet dat je het, wat dat betreft, bij het rechte eind hebt," zei Lord Caterham met een half onderdrukte geeuw. „De mensen houden van schandaal door AGATHA CHRISTIE tjes Te drommels kerel, als ik zelf een dagboek of herinnerin gen te pakken krijgen kan, lees ik ze met het meeste genoegen". „De kwestie is hier niet, of die mémoires wel of niet gelezen zullen wordenik voor ra ij ben er van overtuigd dat de men sen ze wél zullen lezen. maar dat hun publicatie op dit kritie ke ogenblik alles, zegge alles, zou kunnen bederven. Het Herzo- Slowakijse volk wenst het ko ningshuis in ere hersteld te zien en is bereid om dé kroon aan prins Michaël aan te bieden. Prins Michaël, die de steun en aanmoediging van zijner majes- teits regering bezit." „En die zich bereid verklaard heeft om zekere concessies te doen aan mr. Skey Hermanstein Co. in ruil voor een lening van een miljoentje als het niet meer is om de goede zaals te steunen." „Caterham! Caterham!" smeek te Lomax met een van ontzet ting trillende fluisterstem. „Dis cretie asjeblieft. Vóór alles en boven alles discretie!" „En nu gaat het erom," ging lord Caterham, voor zijn doen geanimeerd, voort, >,dat het on tijdig publiceren van de mémoi res van Stylptitch roet in liet eten zou kunnen gooien. T-yrannie en wangedrag van de gehele familie Obolovitch, hè? Weg met de re gering! Leve die en dieIs het zo niet?" Lomax knikte. „En dat is nog niet eens het ergste," fluisterde hij met een geheimzinnig gezicht. „Gesteld... gesteld, dat er op die, op die ge heimzinnige verdwijning gedoeld werdu begrijpt toch wel wat ik bedoel?" Lord Caterham staarde hem in- verbaasd aan. „Neen, dat begrijp ik niet. Over welke verdwijning heb je het?" „Maar daar heb je toch wel over gehoord? Kom, het is ge beurd toen ze op De Zeven Schoorstenen waren. Henry was er verschrikkelijk van in de war. Het heeft hem bijna zijn carrière gekost." „Daar hoor ik van op," zei lord Caterham. „Maar wie of wat is er dan verdwenen?" Lomax boog zich naar lord Ca terham toe en bracht zijn mond dicht bij diens oor. De oude heer deed een stap achteruit. „Maar meneer! Blaas me niet in mijn oor!" „Heeft u gehoord wat ik zei?" „Ja," gaf lord Caterham onwil lig toe. „Nu herinner ik {ne ook dat ik er toentertijd het een en ander over gehoord heb. Een eigenaardige geschiedenis. Ik zou wel eens willen weten, wie het gedaan heeft. Enze zijn nooit teruggevonden „Neen, nooit! We moesten na tuurlijk, wat het naspeuren be treft, met de grootste discretie te werk gaan. Gesteld, dat er iets van uitgelekt was! Maar Stylp titch maakte deel uit van het ge zelschap. En die wist iets. Niet alles, maar iets. En telkens bot singen met hem over de Turkse kwestie. Gesteld, dat hij uit een soort van wraak de hele geschie denis gepubliceerd heeft! Het schandaalèn de vérstrekken de gevolgen! Iedereen zou zeg gen.... waarom hebben ze dat stilgehouden?" „Natuurlijk. En ze zouden groot gelijk hebben," zei lord Cater ham met een tikje leedvermaak. Lomax was in zijn opwinding al luider en luider gaan spreken. Bij die opmerking van zijn met gezel deed hij een uiterste poging om zich te beheersen. ,,Ik moet me kalm houden," mompelde hij. „Ik moet me kalm houden. Maar dit moet je me toch nog eerst vertellen, waar de heer. Als Stylptitch er niets mee voor had waarom dan dat manuscript op die omslachtige manier naar Londen gestuurd? „Het is eigenaardig, daar heb je gelijk in. Ben je zeker dat dg feiten juist zijn?" „Absoluut zeker. We èh heb ben in Parijs onze agenten. De mémoires zijn een paar weken vóór zijn dood in het geheim verzonden. „Ja, dan zou je zeggen, dat er wat achter zat," zei lord Cater ham, voor zijn doen buitenge woon levendig. (Wordt vervolgd). Kon. Olie: 639 Philips: 345 Unilever: 368% slot 643 slot 3461 slot 371 (638) (343%) (366%) De drie Westelijke mogend heden Engelanfl, Frankrijk en de Ver. Staten hebben woensdag bij de Veiligheidsraad der Verenigde Naties een resolutie ingediend, waarin zij voorstellen, dfat de Is raëlische aanval op Syrische stellingen nabij het Meer van Galilea, op 11 december, veroor deeld wordt als een „flagrante schending" van Israëls verplich tingen. In de resolutie wordt geen mel ding gemaakt van schadevergoe ding. Er zijn de laatste tijd zoveel incidenten geweest, waarbij geen sprake was van schadevergoe ding, dat het aan de orde stel len van deze kwestie het begin zou kunnen worden van een ge hele reeks van eisen tot schade vergoeding an beide zijden in het Israëlisch-Arabische conflict. In gewoonlijk welingelichte kringen werd verklaard, dat Is raël had gedreigd niet minder dan 800 schadevergoedingseisen wegens incidenten in te dienen, indien de Westelijke mogend heden een sohadevergoedings- clausule in haar resolutie hadden opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2