Binnenlands Nieuws Geheimzinnige tosiorvergiftiging Letland onder het Russische bewind O AM PO Nieuwe Bossestraat wordt dit jaar werkelijkheid Het geheim van de zeven schoorstenen agenda Wrijf Kou en Pijn RECHTSZAKEN Politie vraagt getuigen DE ARRESTATIES IN PERZIE ZWARE AARDSCHOK KEN IN ENGELAND GEREGISTREERD JANUS VAN DER ZANDE KAN GAAN TRAINEN Geen ..Munchcn' in het Midden-Oosten Overtollig millitair materiaal naar Egypte Nog moeilijkheden met Drie Gezustersdijk De besprekingen over de economische hulpbronnen in het Midden-Oosten Sneeuw in Europa en daar buiten DE TOEKOMST VAN SPAANS-MAROKKO DE BRANDEN IN CANADA Toenemende bezorgdheid Op zaterdag 31 december ge raakte de 63-jarige mevr. E. J. A. A. van K.A. gewoond hebben de aaa de Koningin Wilhelmina- laan te Voorburg in bewusteloze toactand. Mevr. Van K., die 63 jaa» was, leed al geruime tijd aan een ongeneeslijke nierziekte. De onmiddellijk ontboden arts iiet de patiënte naar het zieken- frate „Bronovo" overbrengen, waai' zij weldra overleed. Haar echtgenoot heeft de politie mee gedeeld, dat zijn vrouw hem ver teld had op 29 december bezoek te hebben gehad van een haar onbekende wouw die zich had voorgesteld als mevr. Wouden berg, wonende aan de Helmers- straat te Amsterdam. Deze vrouw vertelde mevr. Van K. dat zij een kennis was van haar in de hoofstad wonende zwager en teng aan een nierziekte te heb ben geleden. Zij had toen van iemand een pil gekregen en na deze te hebben ingenomen, was zij volkomen van haar kwaal ge nezen. Zij had nu ook voor mevr. Van K. een dergelijke pil meege bracht. Als mevr. Van K. deze pil innam, moest zij vijf uur vas ten voordat zij weer voedsel toch zich nam. In goed vertrouwen nam mevr. Van K. de pil in. 's Avonds gebruikte zij met haar man het middagmaal, maar een paar uur later voelde zij zich erg ziek worden en was de gehele nacht aan het rondtobben. Zoals gezegd, werd zij die zaterdag be wusteloos. Het verhaal van de Amsterdamse bezoekster heeft mevr. Van K. ook nog aan een vriendin gedaan. Na haar overlijden werd het lijk in beslag genomen voor sec tie, welke verricht werd door dr. J M. Bakker en namens de justi tie door dr. J. Zeldenrust. Het resultaat was, dat bij het che misch onderzoek in haar lichaam fosfor werd aangetroffen, die de doodsoorzaak bleek te zijn ge weest. De Amsterdamse politie verhoorde daarop direct de zwa ger van de overledene te Amster dam, maar deze kende geen mevr. Woudenberg. Bovendien bleek niemand van die naam in de Helmersstraat aldaar te wo nen. De politie staat daarom voor een raadsel. Mevr. Van K. had geen vijanden, haar huwelijk was goed en er is geen enkel mo tief te vinden, waaruit deze fos- forvergiftiging zou kunnen wor den verklaard. Onder leiding van de officier van justitie mr. C. Dyserinck wordt het onderzoek met kracht voortgezet. Daar de onbekende vrouw nog heeft gezegd dat zij ook andere mensen in Voorburg moest be zoeken, vraagt de politie de in woners van Voorburg, die be zoek van de bewuste vrouw zou den hebben gehad, zich te mel den. De Haagse zowel als de Amsterdamse politie zou voorts gaarne geïnformeerd willen wor den door apothekers en drogis ten of deze de laatste tijd fosfor hebben afgeleverd, een stof waar zeer moeilijk js aan te komen, jnder auspiciën van de Interna tionale Christ. Vredesbeweging <Ue thans nieuwe plannen op sta- oel heeft staan inzake hulp voor de ontheemden, heeft de heer A. lAKlriksons, Lets oud-officier en ■secretaris van de Lettische Y.M.C.A. maandagmiddag in Gro ningen tijdens een persconferen tie onder voorzitterschap van de neer A. Bos uit Holwierde, een inleiding met lichtbeelden ge houden over Letland onder het Russisch regiem in '4041. Ook werden mededelingen gedaan over de stand van zaken in 1955 TOlgens ooggetuigen en over de communistische activiteiten tegen ffe leidinggevende figuren die naar het Westen zijn gevlucht, Nadat de heer Bos een inzicht bad gegeven van de huidige toe stand in de ontheemdenkampen In West-Duitsland en de hulp die WOENSDAG 11 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: „School der dapperen". Lokaal Bethel. 7 uur: Win teravondbijeenkomst Christel. Reisvereniging. DONDERDAG 12 JANUARI. GRIETHE: Directiegebouw, 2 uur: Aanbesteding uitvoering werken en leveringen ter ver betering en onderhoud der zeeweringen van de calam. polders „Ser Lippens c.a." AXEL: Het Centrum, 1.30 u.: Algem. verg. afgevaardigden van polders en waterschappen van het Hulster en Axeler Ambacht. gezien op een stoel aan de tafel meer 5000 ton suiker van de Cen te gaan zitten. Het ongeval moet omstreeks donderdag j.l. gebeurd zijn. Op een nabijgelegen boerde rij, waar B. iedere dag melk kwam halen, had men hem al on. geveer vijf dagen gemist. inlijfden en de onderdrukking in de vorm van vervolging, arresta ties en moordpartijen, die snel daarop volgden. De heer Ludrik- sons vertelde dat alles volgens een plan ging. Op een kaart was het gebied in enkele streken ver deeld. Routes en verzamelpunten waren er op aangegeven, evenals de beschikbare en noodzakelijke transportmiddelen. Op 14 juni 1941 werden in de drie Baltische landen de massa-depdMaties in één nacht doorgevoerd. 34.250 Letten werden weggevoerd, velen zijn gedood of van ellende gestor ven. Een verdenking was vol doende voor arrestatie. Velen keerden nimmer terug. Na de tweede bezetting in 1944 ging dit door. Ook de nazisten hebben op gruwelijke wijze in de Baltische landen huis gehouden maar het nazisme is teniet ge De aanklager van het Perzische leger, generaal Azmoedeh, heeft maandag verklaard, dat veertien leiders van het voormalige natio nale front zijn aangehouden voor ondervraging in verband met het vermoorden van oud-premier Ali Razmara in 1951. Het nationale front steunde m- tertijd Mossadek, de anti-Wester se oud-premier die de Perzische olie-industrie nationaliseerde. Onder de gearresteerden bevindt zich Hossein Makki, voormalig leider van de genationaliseerde olie-industrie. Het seismologisch observato rium te Dorking in Zuid-Enge met een emmer van een trap ge-1 tussen de vloeiende voorraden. ELEKTRIFICATIE SPOORLIJ vallen, waarna Wjnogkans heeft Deze £™ien^atte" onder - ROOSENDAAL—VLISSINGEN Maandagmorgen is voor de elektrificatie van de spoorlijn Roosendaal—Vlissingen het eer. ste blok geplaatst op Zeeuwse bo dem. Daarbij waren aanwezig de burgemeester van Rilland-Bath, de opzichter van de Nederlandse spoorwegen, de heer Jansen uit Utrecht, die speciaal met de uit. voering der elektrificatie bij de spoorwegen is belast en vertegen woordigers van het spoor en bouwbedrijf dat dit werk uitvoert. De Zeeuwse vlag ging hierbij in top. In mei hoopt men met de uit voering van dit werk Goes te be. reiken in maart zal reeds met het trekken der draden bij Roo sendaal worden begonnen. De marathon kampioen Janus van der Zande kan gaan trainen. Hij is thans door B. en W. van land heeft «are aardbeving uit Nederland in het algemeen daan, aldus de heer Ludriksons, er en uit Groningen in het bijzonder iot dusver was geboden, hield de heer Ludriksons zijn inleiding. Hij vertelde over het vrije Let land van 1921 tot juni 1940, toen Rusland in één slag de Baltische ianden overrompelde. Over het natuurschoon, de folklore, de icunst en kuituur. Daarna deed hij mededelingen over de wijze, waarop de communisten Letland De knesseth, het Israëlische aarlement, heeft maandag bij het dehat over de buitenlandse poli tiek twee moties van de opposi tie, waarin het buitenlandse be leid werd afgekeurd, met grote meerderheid verworpen. Een communistische motie van wan trouwen onderging hetzelfde lot ■Mosje Sjaret, de minister van Suitenlandse Zaken, verklaarde aan het eind van het debat, dat er geen sprake kan zijn van een Jlünchen'* in het Midden-Oos ten ter regeling van de vraag stukken die er in dit gebied be staan, omdat „Israël zal vechten jpn omdat de openbare mening Israël zou steunen. Sjaret sprak geruchten tegen, Yolgens welke de Sowjet-minis- ter van Buitenlandse Zaken, Mo- krtot een conferentie van de Grote Vier over het Midden-Oos ten had voorgesteld, toen Sjaret in de herfst tijdens de Geneefse ministersconferentie besprekingen met de Sow jet-minister over de communistische wapenleveranties aan Egypte had gevoerd. Israël moet op alles voorbereid lijn, aldus Sjaret, en daarom heeft het wapens nodig. Het land -ral zich houden aan de bestands toestand. Israël kan niet de terugkeer aanvaarden van alle irabische vluchtelingen. Sjaret sprak voorts de verwachting uit iat de Arabische staten het Ame rikaanse plan voor gebruik van tet water van de Jordaan zouden verwerpen. In dat geval zou Is raël een eigen ontwikkelingspro ject uitvoeren. terwijl het communisme volgens spreker een steeds grotere macht in de wereld wordt. Hij vertelde over de systematische geloofsver volging van nu en wekte de Wes terse wereld op de ogen niet te sluiten voor dit alles, omdat dit anders wel eens de toekomst voor het Westen zou kunnen worden. De Russen geven zich veel moeite om de emigranten-organisaties in de war te sturen. Alle adressen van emigranten, waar ook woon. achtig in het Westen zijn bij de communisten bekend. Geregeld ontvangen zij brieven. Ook wor den door de communisten over vallen gepleegd om Katholieken van de emigranten-organisaties in handen te krijgen. Overal in de wereld zijn Russi. sche agenten werkzaam. Deze :n- tense bemoeiingen zijn er, aldus de heer Ludriksons, omdat de emigranten er getuigen van zijn hoe het communistische regiem werkte en nog werkt. weg met de genezende geregistreerd „in het gebied van de Stille Oceaan of zelfs verder weg". Volgens een functionaris begon de beving te 10.20 uur en duurde te 12.50 nog voort. De beving overheerste kleinere schokken, die dinsdagmorgen in Midden-Engeland werden waargenomen en duizenden mensen wekten. Een Egyptisch vrachtschip is zondag uit de haven van Liver pool naar Egypte vertrokken met een lading overtollig militair materiaal. tewoningen, terwijl hij zijn eigen bakkerijbedrijf aan kant heeft gedaan en brood slijt dat elders wordt gebakken. Daardoor kan hij in de morgenuren over vol doende vrije tijd beschikken om zich aan de training te wijden en zich voor te bereiden voor de ma. rathon te Melbourne. Want hij hoopt in het a.s. seizoen zodanige resultaten te behalen dat aan zijn uitzending naar Melbourne niet behoeft te worden getwijfeld. ALLEENWONENDE MAN GEDOOD DOOR VAL VAN EEN TRAP De politie heeft maandagmor gen de alleenwonende 58-jarige heer J. Bakker, in zijn woning nabij Den Burg (Texel) met ern stige verwondingen aan het hoofd, dood in zijn stoel aange troffen. Vermoedelijk is de man OOK EGMOND „OM" Te Egmond heeft maandag avond het stakingscomité met de Egmondse vissers vergaderd over de houding ten aanzien van de IJmuidense treilerstaking. Op deze vergadering, waar negentig vissers aanwezig waren, sprak de heer J. de Koning, be stuurslid van het O.V.B. (Onaf hankelijk Verbond van Bedrijfs verenigingen). Besloten is de actie in IJmuiden te steunen, de vloot niet te verlaten, dus niet elders te gaan werken voor de duur van de staking, en solidair te zijn met de actievoerende IJmuidense vissers. Inmiddels heeft de Centrale Zeevarenden besloten dezer da gen, vermoedelijk woensdag, een grote ledenvergadering te hou den voor de vissers van IJmui- den, Katwijk en Egmond. EEN HOLLANDSE JONGEN WERD BELOOND. Een ferme Hollandse jongen, die zich de vorige zomer in de buurt van Portsmouth in Enge- trale Suikermaatschappij, ander half miljoen blikjes conserven en grote hoeveelheden meel en 8 ton blik voor verpakking. De schade loopt waarschijnlijk in de miljoenen. Het bedrijf is verzekerd. Het blussingswerk geschiedde door de Hoogeveenee brandweer, die was uitgerukt met drie motorspuiten en een ladderwagen. Door gaten te ma ken in het dak van de brandende opslagplaats, die een oppervlakte van 65 bij 45 meter heeft, had de brandweer zich toegang tot de vlammenzee verschaft. INBRAAK BIJ ROTTERDAMSE JUWELIER In de nacht van maandag op dinsdag is een winkelruit van de juwelierszaak van E. J. N. op de Hoogstraat te Rotterdam met een steen stukgegooid. Toen de alarminstallatie begon te werken zijn de daders op de vlucht ge slagen. Een radiowagen van de politie ging evenwel de omgeving verkennen en 'er werden twee mannen aangehouden, een 28-ja» rige en een 40-jarige losse werkt man, een van hen gaf aanvan keljjk een valse naam op. Bij het onderzoek bleek, dat het tweetal kortgeleden uit de gevangenis was ontslagen. Later in de na«ht vond men in de omgeving van de juwelierszaak 'n gouden hals- Deskundigen, die de vijf aange- I sloten landen van het defensiever drag van Bagdad voor het Mid den-Oosten Engeland, Irak, Turkije, Pakistan en Perzië vertegenwoordigden, hebben maandag de besprekingen beëin digd omtrent de coördinatie van de economische hulpbronnen van het Midden-Oosten. Hun rappor ten zouden gister aan de econo mische raad van het verdrag van Bagdad worden voorgelegd. Er is een rapport hij over het vreed zaam gebruik van kernenergie De andere rapporten hebben be trekking op gemeenschappelijke projecten voor bevloeiing, land bouw, verbindingen en technische scholing, alsmede op de vrijere handel tussen de aangesloten lan den. De plannen voor de vernieu wing van het wegvak Stoppeldijk- Boschkapelle-Stoppeldijkveer (Bossestraat en Drie Gezusters dijk) staan al zoveel jaren op sta pel, dat velen het in twijfel zijn gaan trekken of er wel ooit iets van deze plannen werkelijkheid zal worden. Het heeft dan ook lang geduurd en telkens weer wa ren er factoren in het spel, die de uitvoering naar een later tijd stip hebben verschoven. Het be wuste baanvak toch (4 km lang) komt voor op het tertiair wegén plan voor Zeeland en het mag als bekend worden verondersteld, dat de provincie nog meer zorgenkin deren onder de wegen telt dan al leen maar de Bossestraat. Zo kre gen o.m. wegen in de Braakman voorrang en wél niemand zal dur ven beweren, dat dit onrechtvaar dig was t.o.v. de Bossestraat. In tussen werd de toestand van deze straat er in de loop van de jaren niet beter op. De polder Stoppeldijk, die de weg in onderhoud heeft, gaf daar van weinig blijk en, terwijl druk over de vernieuwing onderhan deld werd, steeg het ongerief Boschkapelle werd geïsoleerd; de busdiensten waren gedwongen het dorp links te laten liggen. De kinderen zaten in het slechte sei zoen met natte voeten in de schoolbanken, omdat ze de school niet droogvoets konden bereiken. Reumatiek en andere volksziek ten vonden een gretige voedings. bodem in het slijk ei> de modder, die de bewoners om de oren spat te. En hoewel we schrijven alsof alles verleden tijd is geworden, dit is helaas niet het geval, want die toestand bestaat nog'. Maar nu de nood het hoogst is, is ook hier de redding nabij. De Bossestraat wordt in 1956 ver nieuwd. Deze verzekering is door het college van Gedeputeerde Staten, bij monde van de heer Dikötter, gegeven. De heer Di- kötter deelde dit mede tijdens een bespreking met burgemeester en wethouders van Vogelwaarde, waarbij o.m. ook aanwezig was de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, de heer Swaters. Hij deelde mede, dat de opme tingen van de Bossestraat zijn verricht en dat binnen twee maanden dit ook het geval zal zijn met de Drie Gezustersdijk. Overigens staan, wat de Drie Gezustersdijk betreft, nog heel wat moeilijkheden de uitvoering in de weg. De bestaande weg heeft een gemiddelde breedte van 7 meter, terwijl voor de nieuwe weg een breedte van 12 meter benodigd zal zijn. Er zal dus, als het oorspronkelijk plan wordt ge handhaafd onteigend moeten worden. Onteigenen van wonin gen is op zichzelf niet zo'n lastig karwei, maar het zorgen voor andere woningen is dikwijls lasti- een forse dijk op en zo'n kolos is ook niet in een wip verplaatst. Bovendien is dit een tweede bin nendijk, hetgeen inhoudt, dat hij niet mag worden afgegraven. Er zijn mogelijkheden genoemd om aan dit bezwaar tegemoet te ko men. Een eerste mogelijkheid is het naar rechts verplaatsen van het dijklichaam. Ook zou een nieuwe dijk gelegd kunnen wor den dwars door de Willem III pol der! De oude dijk zou dan afge graven mogen worden. Het is duidelijk, dat beide mogelijkhe den zeer veel grondwerk vergen en derhalve een kostenverhogen- de factor van betekenis vormen. Intussen is met de opmetin gen een aanvang gemaakt en pas als de volledige resultaten hier van bekend zijn, kan iets met ze kerheid gezegd worden. Waar schijnlijk zal over twee maanden een bespreking worden gehouden tussen Ged. Staten, gemeentebe stuur van Vogelwaarde en van de Stoppeldijkpolder, Hoe de beslissing omtrent de Drie Gezustersdijk ook moge uit vallen, de vernieuwing van de Bossestraat wordt in ieder geval dit jaar verwezenlijkt. De heer Dikötter wees er ver der op, dat gestreefd wordt naar uitvoering van het werk in zijn geheel. De provincie, die de hou ding van het gemeentebestuur in zake de participatie in de kosten zeer waardeert, zal al het moge lijke doen om de plannen spoedig uit te voeren. Met het leggen van een riolering zal zo snel mogelijk begonnen worden. Het jaar 1956 land geen moment bedacht en te j^ting, ter waarde van 375, die water sprong, toen een 15-jarig 1 Engels knaapje op het punt stond I te verdrinken, heeft dinsdagmid dag blozend en verlegen lachend de dank en waardering van En geland in ontvangst genomen. ,Met grote erkentelijkheid en bewondering voor uw optreden heb ik het genoegen u hierbij het getuigschrift voor de door u vol brachte redding te overhandi gen", aldus de Britse vice-consul in Amsterdam, de heer E. Sulli van, die onze jeugdige landge noot, de thans 19-jarige Freek Ottenhof uit de Rietwijkerstraat 39 huis te Amsterdam in het bij zijn van zijn trotse vader en en kele kennissen in het Britse con sulaat te Amsterdam een ge tuigschrift uitreikte van de ko ninklijke Britse vereniging voor reddingen (The Royal Humane Society), waarvan koningin Eli sabeth beschermvrouwe en de hertog van Edinburgh president is. SCHEVENINGSE BOTTER IN EGMOND IN MOEILIJKHEDEN De Scheveningse botter Sch. 33 „Isolina" bevindt zich in moei lijkheden ter hoogte van Eg mond. Het schip heeft motorsto ring en heeft om assistentie ge vraagd. De „Isolina" behoort aan de rederij Teunis Harteveld te Sche- veningen. De botter „Isolina'^ heeft in middels hulp gekregen van de VL. 28 „Vrouw Cornelia". De „Isolina" heeft geseind geen ver dere hulp nodig te hebben. ger. Het is daarom waarschijnlijk, dat men aan de kant van de weg waar woningen staan, de bestaan- I de begrenzing zal aanhouden, ziet er dus voor Boschkapelle wel Maar aan de andere kant rijst I hoopvol uit! •KAPITALE VOORRAAD CONSERVEN EN SUIKER IN VLAMMEN. Dinsdagmorgen tegen half zes is een felle brand uitgebroken in 't opslagbedrijf van de heer A. te Velde te Hoogeveen, gelegen in het zogenaamde Haagje. De brand werd zeer kort na het uit breken ontdekt door de eigenaar van een naast de opslagplaats gelegen conservenfabriek, zodat de brandweer al heel spoedig ter plaatse was. De brand, die ver moedelijk is begonnen in het ketelhuis, had zich inmiddels in gevreten in de opgeslagen voor raden conserven en suiker. Ongeveer om half negen was de brandweer het vuur zover meester, dat voor uitbreiding niet meer hoefde te worden ge vreesd en tegen elf uur waren de vlammen geheel gedoofd. De na blussing zal echter nog wel enige dagen duren, omdat het vrijwel onmogelijk is door te dringen uit de etalage was weggenomen. VECHTPARTIJ MET TRIESTE AFLOOP. Een dansavondje op 29 novem ber 1954 in Hillegom heeft wel een bijzonder triest slot gekre gen Na afloop ontstond in de als 'rijwielstalling ingerichte stel een kleine vechtpartij tussen de bewaker van de rijwielen, de 58 jarige H. E., en een 24-jarige toeragehandelaar uit Nieuw Ven nep. De bewaker kreeg een stomp tegen het rechteroog waarbij glasscherven in het oog drongen. Tengevolge hiervan is hij thans blind aan dit oog. Door de Haarlemse rechtbank was de foeragehandelaar wegens dit feit veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. De procu reur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. J. F. Hoeffelman, eiste dinsdagmor gen bij de behandeling in hoger beroep twee maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. J. van der Plas uit Den Haag, vroeg het ge rechtshof een voorwaardelijke straf te willen opleggen, omdat de foeragehandelaar heel veel spijt heeft van het gebeurde, die- na de dood van zijn vader de zaak drijft, waarvan een gezin van elf personen bestaat en nog nooit met de politie in aanraking is geweest Mr. Van der Plas deelde medé, dat de gedupeerde een eis voor 10.000 smartegeld heeft ingediend. „Dit bedrag zal door mijn cliënt betaald worden hoe moeilijk het ook voor hem zal zijn het op te brengen". Het gerechtshof zal in deze zaak op 22 januari a.s. arrest wijzen. In bijna geheel Europa is dias dag sneeuw gevallen. In Zwitser land is daardoor gevaar voor lawines ontstaan. In Oostenrijk zijn op één na alle bergpassen naar Zuid-Slavië onbegaanbaar. In Noord-Italië is de hoofdweg van Venetië naar Cortina d Am- pezzo, waar deze maand de Olym pische winterspelen gehouden zullen worden, afgesneden door een zware sneeuwinstorting. Ook Noord-Frankrijk kreeg zijn deel van de sneeuw, doch uit mid den-Frankrijk, uit het departe ment Puy de Dome, wordt ge meld, dat daar reeds de jasmijn bloeit. Verwacht wordt, dat de Spaan se regering binnenkort een ver klaring zal uitgeven, waarin de onafhankelijkheid van Spaans- Marokko in beginsel wordt er- Ikend, dit heeft kalief Moelei Has san Ben El Mehdi, de vertegen woordiger in Spaans-Marokko oan sultan Sidi Ben Joessef van Marokko, maandag in een offi- ■dële verklaring gezegd. In de afgelopen dagen zijn on derhandelingen gevoerd over de toekomst van Spaans-Marokko aldus,dit communiqué, dat werd uitgegeven aan de vooravond van besprekingen tussen de Spaanse hoge commissaris, generaal Vali- no, en de resident-generaal van Frans-Marokko, Dubois. In de bekendmaking werd voorts o.m. de hoop uitgesproken dat de Spaanse regering er op zal toezien, dat noch de eenheid van Marokko, noch de soevereini. teit van de sultan, geschaad wordt. De opeenvolging van branden in Canada in de afgelopen weken, in het bijzonder in het gebied van de hoofdstad, waaronder de brand in de Sowjetrussische ambassade, wekt toenemende bezorgdheid. De meeste branden betroffen oude houten huizen en in veel ge vallen meent men de oorzaak te moeten zoeken in ondeugdelijke electrische leidingen, aldus de correspondent van de „Times". Volgens het hoofd van de brandweer in Ottawa zijn honder den huizen overal in Canada „brandrijp" doordat de in veel gevallen zelf aanlegde leidingen overbelast worden. De in zwang zijnde aansporing „doe het zelf" schijnt deze toestand in de hand te werken. door AGATIIA CHRISTIE 8) Nadruk verboden. k In Arica, de meest noordelijke stad van Chili, hebben zich zon dag enkele zware aardschokken voorgedaan. Vele huizen liepen scheuren in de muren op doch er vielen geen slachtoffers. Anthony was juist bezig om z'n sigaret opnieuw op te steken. Bij die laatste woorden vergat hij de lucifer uit te waaien... hij moest hem laten vallen, toen het gele vlammetje z'n vingers i»aakte „De Zeven Schoorstenen!" her haalde hij. „Merkwaardig!" „Ken je het adres?" „Een van de oudste kastelen in Engeland, James. Een landgoed, waar koningen en prinsessen voor hun week-end naar toe gaan en waar diplomaten bijeenkomen en intriges op touw zetten." „Zie je, daarom ben ik zo blij, dat jij in mijn plaats gaal," zei McGrath eenvoudig. „Jij weet al die dingen en ik weet ze niet. Een kerel als ik, een ruwe bonk uit de oerwouden van Canada, zou allerlei stommiteiten begaan. Maar iemand als jij, die in Eton en Harrow zijn opvoeding geno ten heeft..." „Eén van de twee maar, zei Anthony. „Loop niet te hard van stapel." brengt het natuurlijk tot een goed einde. Waarom ik ze haar niet per post toegestuurd heb? Omdat mij dat te gevaar lijk leek. Uit de gewilligheid, waarmee ze gedokt had, meende ile ae conclusie te moeten trek ken, dat ze een jaloerse man had. En gesteld nu, dat die de brief bij ongeluk opengemaakt had. Wat moest de arme stakker dan beginnenOf ze kon dood zijn dat was niet onmogelijk, want die brieven zagen eruit of ze al lang geleden geschreven waren. Nu, de enige manier was, dat iemand ze naar Engeland bracht en ze haar zelf ter hand stelde." Anthony mikte zijn sigaret het raam uit, stond op. kwam naar zijn vriend toe en gaf hem een kameraadschappelijke klap op zijn schouder. „Mijn compliment, Jimmy zei hij. „Je bent de laatste spruit uit het roemrijke geslacht der Dolende Ridders. De oerwouden van Canada kunnen trots op je zijn. Het spijt me, dat jij het niet zelf kan doen. Jij zou dat kar weitje veel handiger en veel ga lanter opknappen dan ik." „Dus je doet 't?" „Ja natuurlijk. McGrath stond op, trok een la van een grote kast die in de hoek stond, open, nam er een bundel tje brieven uit en schoof ze zijn vriend over tafel toe. „Asjeblieft. Kijk ze maar es door." „Is dat bepaald noodzakelijk? Ik voel er eerlijk gezegd niet veel voor... „Kijk es hier. Na wat jij me van die Zeven Schoorstenen ver teld hebt, zal ze er wel niet wo nen. Alle kans, dat ze er gelo geerd heeft. En daarom ben ik ervoor, om die brieven door te lezen. Misschien dat we op die manier er achter komen, waar ze ergens uithangt." „Tja, als jê de zaak zo stelt, heb je'gelijk." Ze lazen de brieven zorgvuldig door, maar wat ze gehoopt had den te vinden, vonden ze niet. Toen ze klaar waren, bond An thony ze weer bijeen. „Arme stakker," ze hij. „Wat is ze bang!" Jimmy knikte. „Denk je, dat je haar zult vin den?" vroeg hij ongerust. „Ik ga niet uit Engeland weg, vóór 't me gelukt is. Jij maakt je nogal bezorgd over die onbe kende joffer, James!" Jimmy streek met zijn wijsvin ger een paar maal nadenkend over de ondertekening. ,,'t Is zo'n leuke, lieve naam, zei hij dan verontschuldigend: Virginia Reve". HOOFDSTUK III. Onrust in hogere kringen. „Zeker, beste kerel, zeker!" zei lord Caterham. Dezelfde formule had hij al minstens vier keer herhaald en steeds weer was hij in de hoop, dat het gesprek daarmee een eim de zou nemen, teleurgesteld. Hij vond het buitengewoon onaange naam, om op de stoep van een van de chicste Londense clubs te moeten staan en het eindeloze gepraat van George Lomax te moeten aanhoren. Clement Edward Alistair Brent, negende markies van Caterham, bezat een uiterlijk, dat niet de minste overeenstemming ver toonde met de voorstelling die de mensen zich gewoonlijk van een markies maken. Hij was een kleine, magere oude heer, met een lange, spitse neus en bleek blauwe ogen. Zijn manieren wa ren wat vaag en wat nonchalant maar lieten verder niets te wen sen. Zijn kleding echter liet, voor een heer, alles te wensen. Het drama in het leven van lord Caterham was, dat hij zijn broer vier jaar geleden had moe ten opvolgen. De vorige lord Caterham was een man van be tekenis geweest, iemand wiens naam, als de naam van de man die het model was van alles wat een edelman moest zijn, op ieders lippen gelegen had. Als minister van buitenlandse zaken had hij jarenlang in de diplomatieke kringen een pro te rol gespeeld en zijn buitenverblijf „De Zeven Schoorstenen" was beroemd om de gastvrijheid, die men daar ge noot. Met zijn echtgenote, een dochter van de hertog van Perth, als gastvrouw, werden daar week-ends gehouden, die vér strekkende gevolgen hadden. In heel Engeland was er niemand van naam te vinden, die niet te eniger tijd op „De Zeven Schoor stenen" gelogeerd had. (Wordt vervolgd.) In Noord-Engeland en Schot land konden dinsdag sneeuwploe gen verscheidene dorpen berei ken die sedert zondag door de sneeuw van de buitenwereld af gesneden waren. Bijna overal zijn de elektriciteits- en telefoonver bindingen weer hersteld. Ook van buiten Europa komen berichten over zware sneeuwval. West-Japan is dinsdag getroffen door een ijzige sneeuwstorm. Na gasaki had de zwaarste sneeuw val sedert 80 jaar. In veel gebie den is het wegverkeer volledig tot staan gekomen. Hier en daar lag de sneeuw twee meter hoog In het communistische Noord Vietnam zijn speciale'commissies ingesteld om regelingen te tref fen in verband met de koudegolf die in Noord-Indo-China heerst. In het zuidoosten en het noord oosten van de Ver. Staten heeft men last van regen, ijzel en sneeuw. Maandag kwamen hier door het slechte weer meer dan twaalf mensen om het leven. In Florida is voor miljoenen dollar schade aangericht aan te velde staande gewassen. In Nieuw-Schotland (Canada) zijn overstromingen ontstaan als gevolg van plotseling ingevallen dooi Een vijftiental rivieren is buiten de oevers getreden. Meer dan 700 mensen zijn dakloos. In Brazilië daarentegen zijn maandag drie mensen om hel leven gekomen door een hittegolf die volgens deskundigen de erg ste is in 40 jaar, aldus meldt A.F.P.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2