Noors schip voor Nederlandse kust overvaren Nieuwe moeilijkheden voor de Indonesische regering Ney tot premier van Saarland gekozen De toestand in Jordanië Oud-minister Mr J. A. de Wilde overleden Schepen in moeilijkheden Geen overeenkomst met Westerling WOENSDAG 11 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3660 7 van de 8 opvarenden verdronken Dinsdagmorgen om 10 uur is het Noorse m.s. ,Sirabuen' voor de Nederlandse kust bij Den Helder bij dichte mist overvaren door 't Bra ziliaanse s.s. ,Loide Venezu ela". naar Prins Ama Bernhsrd vertrokken „GEVAARLIJKE" AARDBEVING GEREGISTREERD K.N M-I. REGISTREERDE GEEN AARDBEVINGEN Dinsdag is op 77-jarige leeftijd overleden mr. J. A- de Wilde, oud-minister van Binnenlandse Zaken en van Financiën- Mr. J. A. de Wilde is dins dagmiddag in zijn woning in Den Haag overleden, toen hij zich, kort na het eten, even ter ruste had begeven en daarna niet wel werd. NA SCHIPHOL OOK EELDE DICHT Bericht volkomen uit de lucht gegrepen LOODSBOOT REDDE OVER BOORD GESLAGEN ZEEMAN TREINVERKEER ONDERVINDT MOEILIJKHEDEN De felle sneeuwjacht, vooral in het Westen van het land, bezorgt de Neder landse Spoorwegen grote moeilijkheden. HET WEER .WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. OE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 eent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De „Loide Venezuela" heeft ge seind, dat de „Sirabuen" gezon ken is en dat men niet meer dan éên opvarende heeft kunnen red den. De geredde is de koopvaar- (iijofficier Bjerne Nilsen. De „Loide Venezuela" heeft nog een uur gezocht naar verdere over levenden. Daarna heeft het schip de reis naar Rotterdam voort gezet. Eerst anderhalf uur na het on geval heeft het Braziliaanse schip Scheveningen-Radio ge waarschuwd. De reddingsboot „Prins Hen drik" die uit Den Helder was uit gevaren, zocht in de omgeving van de ramp naar opvarenden. Ook de sleepboten „Holland" van Doeksen, Terschelling, en de „Cycloop" /van Wijsmuller uit IJmuiden voeren uit naar de plaats van de aanvaring. De Air Sea Rescue-dienst op het marine vliegkamp Valken burg werd verzocht om een vBegtuig uit te sturen om ook naar mogelijk overlevenden te zoeken. Gezien het slechte zicht, kon echter geen machine opstij gen. De „Loide Venezuela" heeft ge seind, dat de bemanning van de „Sirabuen" bestond uit de vol- 1 gende per>qnen: Gezagvoerder D. Hjolland, stuurman B. Nilsen, steward G. Haug, machinist Ton- nesen, tweede machinist A. Ba- raïie, de matrozen Shomo en K. Larsen en de olieman Larsen. Alleen stuurman Nilsen is gered. Het 'Engelse s.s. „Ballarat" heeft geseind, dat het drie olie vaten heeft zien drijven in de omgeving van de plaats van het ongeluk. Het schip zocht de om geving af, maar het zicht is slecht. Het Zweedse schip „Rautas" heeft op de plaats van de botsing een reddingboot zien drijven, maar kon verder niets waar nemen. De aanvaring geschiedde in zeer dichte mist, vijftien mijl van Kijkduin nabij Den Helder. Van de Noorse boot is niets meer waargenomen. Het Braziliaanse s.s. „Loide Venezuela" meet 5408 brt. en was onderweg van Bremen naar Rot terdam. De „Sirabuen" meet 288 brt. en komt uit Haugesund. De eige naar is de rederij Trygve Klov- ning. De „Loide Venezuela is om streeks vijf uur voor Hoek van Holland beloodst. Het schip zou opstomen naar de Merwehaven. DE OVERLEVENDE VERTELT. Omstreeks half acht is de „Loi de Venezuela" in de Merwehaven te Rotterdam aangekomen en kort daarna werd de enige ge redde opvarende van de „Sirabu en", eerste stuurman Bjarne Nil sen uit Torvestad bij Haugesund, naar het Noorse zeemanskerkje te Rotterdam gebracht. Kort en sober was het relaas dat de 38-jarige stuurman, nog zeer onder de indruk, hier aan de pers vertelde. Veel kon hij over het verloop van de aanvaring niet vertellen. Toen deze omstreeks #en uur gisterochtend gebeurde, bevond hij zich in zijn hut. Hij had na melijk de zogenaamde vrije wacht van 8. tot 12 uur en lag dus te kooi. Toen hij werd opge schrikt door een fluitend geluid stond hij onmiddellijk op, maar nog vóórdat hij de hut had kun nen verlaten, hoorde hij de klap van de aanvaring. Het schip was al zinkende toen Nilsen aan dek kwam. Hij snelde naar het ach terschip, waar hij samen met de kapitein, tie hofmeester en nog een bemanningslid wie dat was herinnert de stuurman zich niet meer nog geprobeerd heeft het zich daar bevindende vlot te water te krijgen. Tever geefs: het achterschip ging de hoogte in en er was nog maar 'n heel geringe kans op redding: in het water springen. Voor de an deren heeft die sprong de dood betekend. Stuurman Nilsen heeft er op wonderbaarlijke wijze het leven afgebracht. Hij kreeg een stuk wrakhout te pakken en wist. zich zo enige tijd drijvende te houden, totdat hij op het wa ter het vlot zag, dat men kort ge leden niet los had kunnen krij gen. De stuurman heeft nog ge tracht naar dat vlot te zwemmen hoe lang hij in het water heeft gelegen weet hij zelf niet meer en tenslotte kon hij een red dingboot van de „Sirabuen", die eveneens drijvende was geraakt, te pakken krijgen. In de redding boot was nog een man: de ma troos Karl Larsen. Van hem heeft Nilsen daarna niets meer vernomen. Zelf is hij door de „Loide Venezuela" opgepikt. De „Sirabuen" was toen reeds ge zonken. Dank zij de zorgen van het Noorse consulaat zal de stuur man enige dagen in het Finse zeemanshuis in Rotterdam loge ren. Daarna wil hij zo spoedig mogelijk terug naar zijn vrouw en twee kinderen in Torvestad. rirta Prins Bernhard is gisteravond, vergezeld van zijn particuliere secretaris, dr F. A. de Graaff, om De seismograaf van de Ford ham-universiteit te New York heeft dinsdag een „zeer gevaar lijke" aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum ongeveer 13.000 Ion ver lag verwijderd. De richting van de beving was niet te bepalen tengevolge van stormen langs de kust van de Atlantische Oceaan. De eerste schok werd om 10.^0 uur Ned. tijd opgetekend en een tweede om 10.59 uur. Zoals gemeld heeft het seismo logisch observatorium te Dorking in Zuid-Engeland zware aardbe vingen geregistreerd „in het ge bied van de Stille Oceaan en zelfs verder weg". De beving zou kleine schokken overheerst hebben die dinsdag morgen in Midden-Engeland wer den waargenomen en duizenden mensen wekten. Bij de geofysische afdeling van het K.N.M.I. te De Bilt, zijn, zo verneemt het ANP, deze zware aardbevingen niet geregistreerd. Het aflezen werd evenwel be moeilijkt door microseismen ten half tien van Schiphol vertrok-gevolge van depressie-activitei- ken naar Amerika. ten op de Atlantische Oceaan. Voor de Indonesische regering zijn dinsdag in Djakarta nieuwe moeilijkheden gerezen als gevolg van het aannemen door de Par- tai Rakjat Nasional de Natio nale Volkspartij van een reso lutie waarin wordt geëist dat het kabinet van Burhanuddin Hara- hap binnen een week zijn man daat aan president Soekarno zal teruggeven. In het huidige kabinet hebben twee ministers van deze partij zitting, namelijk de ministers van Landbouw en van Verbindingen. De resolutie werd aangenomen op een congres van deze partij, dat maandag werd besloten. Het congres verklaarde in de reso lutie geen vertrouwen te hebben in een regering, die een koers volgt welke niet in het belang van de Staat is. Verder werd ge zegd, dat de partij zijn ministers zal terugtrekken als het kabinet niet binnen de tijdslimiet zijn ontslag heeft ingediend. Indien de beide ministers deze order niet zouden opvolgen, zouden zij worden geroyeerd. Op het congres werd verder de vroegere minister, van Justitie Djody Gnodokusumo als alge meen voorzitter 'herkozen. Verle den week werd deze ex-minister veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf wegens het misbruiken van zijn gezag als minister. Intussen hebben twee andere regeringspartijen, de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I., maandag avond op 'n gezamenlijke bijeen komst te Djakarta besloten een gezamenlijke nota aan de regering te zenden. Een woordvoerder weigerde zich na afloop van de bijeenkomst over de inhoud van de nota uit te laten, doch hij be vestigde dat op de vergadering is gesproken over een nota, die kort geleden door de P.S.I.I. bij de regering is ingediend. In deze nota wordt geëist, dat de Indone sische regeringsdelegatie, die thans in Genève onderhandelin gen voert met een Nederlandse delegatie, zal worden teruggeroe pen. De woordvoerder voegde aan zijn verklaring toe, dat het standpunt van de Nahdatul Ula ma in vele opzichten overeen komt met dat van de P.S.I.I. Hij weigerde zich erover uit te laten of de Nahdatul Ulama volledig instemt met de inhoud van de kort geleden door de P.S.I.I. inge diende nota. De twee partijen zullen in de toekomst gezamen lijke stappen ondernemen, zo zei hij. Dr Hubert Ney, voorzitter van de pro-Duitse christendemocrati sche partij in Saarland, is Dins dag door het nieuwe parlement tot premier gekozen. Hij kreeg 32 stemmen van de pro-Duitse partijen. Vijftien afge vaardigden onthielden zich, twee stemmen waren ongeldig en een lid was afwezig. Dinsdag is de volgende rege- Een woordvoerder van de Jor daanse regering heeft gisteren verklaard, dat een grote Israëli sche troepenmacht wordt samen getrokken aan de bestandslinie tegenover Jordanië. Het Arabi sche legioen en de strijdkrachten van de landmacht waren echter paraat. De Jordaanse eerste minister, Samir Rifai, die maandag een nieuwe regering heeft gevormd, heeft gisteren tegenover de pers verklaard te hopen, dat het volk zijn normale leven zal hervatten Jacob Adriaan de Wilde werd op 7 januari 1879 te Goes gebo ren. Hij was dus juist 77 jaar ge worden. Nadat hij het gymnasium te 's-Gravenhage had afgelopen studeerde hij aan de Vrije Univer siteit klassieke letteren tot het kandidaatsexamen. Daarna wijd de hij zich aan de juridische stu die. In 1905 promoveerde hij tot doctor in de rechten aan de ge meentelijke universiteit te Am sterdam. Van 1905 tot 1908 was hij als advocaat en procureur ge vestigd te Goes. In laatstgenoemd jaar vestigde hij zich als zodanig te 's-Gravenhage. Van september 1918 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Re volutionaire Partij. Daarnaast was hij van 1919 tot 1931 wethou der van de gemeente 's-Graven hage. Op 26 mei 1933 werd mr. De Wilde minister van Binnenlandse Zaken in het tweede ministerie Colijn. Ook in het derde ministe. ï'ie Colijn was hij minister van Binnenlandse Zaken. In het vier de ministerie Colijn was hij van 1937 tot 1939 minister van Finan ciën. Hij verliet dit kabinet we- wens bezwaren tegen de ontwerp begroting voor 1940. In 1936 was de heer De Wilde lid en voorzit ter van de toenmalige staatscom missie voor de grondwetsherzie ning. Mr. De Wilde is van 1920 tot 1949 vice-voorzitter geweest van het centraal comité der Anti-Re volutionaire Partij. Bij de ontbin ding van deze partij in 1941 door de Duitsers, werd hij als gijzelaar geïnterneerd. Na zijn vrijlating nam hij zitting in de illegale A. R. Partij, waarvan hij bij de bevrijding voorzitter was. In 1946 werd hij wederom gekozen in de Tweede Kamer. Dit lidmaatschap nadat de toestand in het land weer rustig is geworden. Ook hoopte hij, dat het uitgaansver bod geleidelijk opgeheven zou worden. Gisteren is er nog in enkele delen van het land op kleine schaal gestaakt en zijn er beto ring aan het parlement voorge steld: Premier: dr Hubert Ney (CDU) Economische Zaken: dr Nor- bert Brinkmann (CDU). Financiën: dr Adolf Blind (par tijloos). Binhenlandse ZakenFritz Schuster (Dem.l. Arbeid: Fritz Conrad (Soc. dem.). Onderwijs: Egon Reinert (CDU) Wederopbouw-: 'Erich Schwert- ner (Dem.). Justitie: dr Erich Lawall (par tijloos) Dr Ney verklaarde, dat het eerste doel van de nieuwe re gering de hereniging met Duits. :and zou zijn. Dit kon slechts geschieden na een overeen komst tussen Duitsland en Frankrijk. Saarland hoopte ac tief aan de Duits-Franse onder handelingen te kunnen deelne men. Het verwerpen van het Euro- verwisselde hij in 1948 met dat van de Eerste Kamer. Tot 1952 bleef hij lid van deze Kamer. Voorts is de heer De Wilde o.m. voorzitter geweest van de Raad van Beheer van het gemengd be drijf. der Haagse Tramweg Maat schappij (19261932), voorzitter van de Nederlandse bakkerijstich ting (19391942) en van de elec- triciteitsraad (19471949) en se dert 1947 commissaris van de Zuidhollandse Bank. Mr. De Wilde was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Oud-minister De Wilde was een zoon van de heer H. de Wilde, die lid is geweest van Ged. Staten van Zuid-Holland en ook wethou der van 's-Gravenhage. In 1916 werd mr. J. A. de Wilde voor de Anti Revolutionaire Partij geko zen tot gemeenteraadslid van 's-Gravenhage. In 1919 werd hij wethouder van financiën en in 1923 wethouder van de bedrijven, dit is hij tot 1931 geweest. Hij had gelijktijdig'met dr. W. Drees zitting in het college van B. en W. van 's-Gravenhage. gingen van geringe omvang voor - mcc gekofnen. De toestand in het al- Pese statuut.inoKtober 1955 b gemeen schijnt echter beter ge- tekende dat de Saarlandse grond- worden te zijn als gevolg van de wet van 1947 haar geldigheid had maandag door de premier afge- verloren legde verklaring, dat Jordanië zich niet zal aansluiten bij nieuwe bondgenootschappen. Het uitgaansverbod is nog van kracht in Amman, het Jordaanse deel van Jeruzalem, in Ramallah, Beirah en Zerka. Hoessein Fakhri Khalidi, de Jordaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft de toestand en de jongste ongeregeldheden met afgezanten te Amman be sproken. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dinsdag ontkend, dat Engeland druk zou hebben geoefend op Jordanië om zich aan te sluiten bij het pact van Bagdad. Op een persconfe rentie heeft een woordvoerder verklaard, dat het initiatief tot besprekingen over eventuele toe treding tot het pact van de Jor daanse regering Said el Moefti was uitgegaan. Wel had Enge land sinds lang verkondigd, dat er voordelen voor Jordanië zou den zijn als het tot het verdrag van Bagdad zou toetreden. De chef van de imperiale gene rale staf, generaal Templer, was onlangs naar Jordanië gegaan, omdat dit land verzocht had om De genationaliseerde steen koolindustrie in Enigeland heeft het afgelopen jaar 14.000 pond aan haar personeel uitbetaald voor uitvindingen. De uitkerin gen varieerden van enkele pon den tot 3000 pond. De economische band tussen Saarland en Frankrijk moest worden „losgemaakt", maar dit kon niet „van vandaag op mor gen" gebeuren. Modernisering van de Saarlandse industrie was noodzakelijk. Daarvoor was Duits kapitaal nodig. Duitsland zou on- getwijfeld tot economische steun bereid zijn. Met Frankrijk wilde Saarland als volwaardig deelgenoot samen werken. De Franse particuliere belangen zouden worden geëer biedigd. Op de lagere scholen zou Duits weer de taal worden in plaats van het Frans, dat tot nu toe verplicht was. De drie partijen in de regerings coalitie hebben afgesproken niet de eed op de huidige grondwet af te leggen, aangezien in deze con stitutie wordt gezegd, dat Saar land onafhankelijk van Duits land is. Dr. Ney verklaarde na mens deze partijen, dat de grond wet „in feite, zo niet officieel, haar geldigheid heeft verloren". Te elfder ure heeft het kabinet dinsdagavond besloten toch de eed op de grondwet af te leggen. idee gekomen, dat het afleggen van de eed wijziging van de préambule, waarin de gewraakte bepaling voorkomt, niet onmoge. lijk maakt. Dit gezichtspunt vond ingang bij het kabinet. De fractieleider van de Christe lijke volkspartij, dr. M. Schweit zer, heeft dinsdag verklaard, dat haar partij bij het referendum in oktober van vorig jaar voor standster van het Europese sta. tuut instemt met de grondbe ginselen van Ney's program. De regeringsverklaring is dins dag na een debat van vier uur met 31 tegen 15 stemmen bij één onthouding goedgekeurd door 't parlement. ONTKENNING VAN HET INDONESISCHE MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN. De woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito, heeft dinsdag de juistheid ontkend van berichten uit Londen, waarin ge zegd werd, dat Indonesië mis schien een lid van het gemene best zou worden, nadat Malakka en Singapore hun onafhankelijk heid voltooid hebben. „Van zulk een denkwijze kan geen sprake zijn bij het Indonesische volk", aldus Suwito. De deelname van Indonesië aan het Colombo-plan is nooit geba seerd geweest op de overweging Indonesië lid te maken van het Britse gemenebes.t maar zuiver ter verschaffing van technische hulp ten behoeve van Indonesië's opbouw, zonder enige politieke bedoelingen. Suwito legde er de nadruk op, dat de berichten uit Londen zee. speculatie! en geheel ongegrond waren. P.R.N. wil haar minister terugtrekken. Nieuwe complicaties voor de Indonesische regering, die te Ge nève besprekingen met Neder land voert, zijn ontstaan na een resolutie van de nationale volks partij (P.R.N.), waarin het kabi net verzocht wordt binnen een week zijn mandaat aan president Soekarno terug te geven. Deze partij neemt deel aan het kabi net met de ministers van Agra rische Zaken en Verbindingen Maandag werd haar partijcon gres gesloten. Verklaard werd. dat de partij geen vertrouwen had in de regering, wier koers volgens het congres de staat niet tot voordeel strekt. De door bet congres aanvaarde resolutie zegt, dat de partij haar ministers in het kabinet zou opdragen zich terug te trekken, indien het ka binet niet binnen de vastgestelde termijn is afgetreden. Indien de ministers van deze partij deze opdracht niet zouden opvolgen zullen zij van het lidmaatschap worden uitgesloten. Het congres benoemde voorts de vroegere minister van Justi tie, Djody Gondokusumo. weer als algemeen voorzitter. Vorige week werd Djody veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf voor het misbruiken van zijn gezag als minister in het vorige kabinet. inlichtingen omtrent de regelin-1 De leider van de democratische gen die Engeland zou kunnen treffen als Jordanië zich bij het pact zou aansluiten. In diplomatieke kringen is ge zegd, dat Engeland bereid zou zijn geweest Jordanië meer mili taire hulp te geven dan tot dus ver, als het land zich zou hebben aangesloten bij het bondgenoot schap op grond van het pact van Bagdad. Nadat dinsdagochtend nog en kele K. L. M.-toestellen naar Eel- de waren uitgeweken, moesten later op de dag de machines uit New York en Indonesië hun toe vlucht zoeken tot Londen en Düs. seldorp, omdat landingen op Eel- de evenais op Schiphol gezien 't slechte zicht in de sneeuwstor men onmogelijk waren gewor den. partij en voorzitter van het parle- De reddingboot Koningin Wil- helmina uit Stellendam is dinsdag om 12.30 uur uitgevaren om hulp te gaan verlenen aan twee vis sersboten, die in moeilijkheden waren bij Roekan je. De schepen, die in moeilijkhe. den verkeerden zijn de Z1 8 en 9 uit Lage Zwaluwe. Het zijn scheepjes voor de kuilvisserij, waarvan de één motorstoring had en de ander niet tegen de sneeuwstorm in kon komen. De twee vissersvaartuigen, de Z1 8 en de Zl 9, waren bij elkaar in de buurt, toen de Zl 9 wegers gebrek aan motorvermogen moei lijkheden kreeg door de sterke wind. De Zl 8 probeerde toen de Zl 9 op sleeptouw te nemen om naar Hellevoetsluis te varen, doch de storm was daarvoor te sterk. De Zl 8 heeft moeten los maken en als gevolg daarvan dreef de Zl 9 naar de dijk bij Hel levoetsluis. De opvarenden verlie ten vlak bij de kust het vaartuig en brachten zich met een roei. bootje op de dijk in veiligheid. De Zl 9 is op de dijk vastgelopen. De Zl 8 is op eigen kracht naar Hellevoetsluis gevaren. Optreden van de „Koningin Wilhelmina" was dus niet meer nodig. Het schijnt, dat de reddingsboot nog wel heeft geprobeerd de Zl 9 van de dijk te trekken, maar over het resultaat van de pogingen is nog niets bekend. Schipper De Jager van de red- is bij het gestrande schip geweest. Hij heeft in Hellevoetsluis de be manning aan boord genomen en overgezet op haar schip. Men wil- de proberen de reddingboot het schip vlot te laten trekken. Het gelukte echter niet de bemanning op het gestrande schip over te zetten, zodat de reddingboot cn- verrichterzake naar Stellendam moest terugkeren. GEZAMENLIJKE NOTA VAN N.U. EN P.SXL Twee andere regeringspartijen, de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. hebben na een gezamenlijke bij eenkomst te Djakarta besloten een gezamenlijke nota aan de re gering te zenden. De woordvoer der van deze bijeeenkomst wa> niet bereid de inhoud van de no ta mede te delen, doch hij beves tigde, dat een nota tot terugroe ping van de Indonesische dele gatie in Genève, die kort gele den door de P.S.I.I. was inge diend, was besproken. Hij voegde er aan toe, dat het standpunt -var, de N.U. vele punten van over eenkomst heeft met dat van de P.S.I.I. Hij weigerde een definitief ant woord op de vraag of de N.U. instemde met de nota van de an dere partij. Hij zei slechts, dat de twee partijen in de toekomst gemeenschappelijk zullen optre den. ment, dr. Schneider, was met het dingboot „Koningin Wilhelmina" Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Het is de regering ter ore gekomen, dat onverantwoordelijke elementen beweren, dat een geheim agent van de Nederlandse regering een overeenkomst met Westerling zou hebben gesloten, waarbij hem steun voor zijn actie zou zijn toegezegd. Zij ontlenen deze bewering aan een document, dat van Westerling zelf afkom stig zou zijn. Deze voorstelling van zaken is volstrekt onwaar en volkomen uit de lucht gegrepen. Het hoge commissariaat van Indonesië wordt hieromtrent van Nederlandse zijde ingelicht. De regering meent aan het bovenstaande onmiddellijke bekendheid te moeten geven ter voorkoming, dat van zulk een gefantaseerd verhaal een schadelijk gebruik kan worden gemaakt". De loodsboot „Sirius" uit Hoek van Holland heeft dinsdagmiddag een zeeman gered, die van zijn schip overboord was geslagen. De zeeman voer op het EngeLse schip „Copsewood" uit de Hoek naar zee. Even nadat het schip de loods op de loodsboot had overgezet seinde het, dat een man over boord was geslagen. De loods boot voer onmiddellijk terug en slaagde er in de drenkeling aan boord te krijgen. De man, die veel water binnen heeft ge kregen, is met de loodsboot naar Hoek van Holland ge bracht waar hij medisch zal worden behandeld. De geredde zeeman is de 18- jarige matroos P. S. Brainy. Hij is in een ziekenhuis te Rotterdam opgenomen ter observatie. Het treinverkeer op de lijn Den HaagUtrecht is dinsdagmiddag een uur gestremd geweest om dat tussen Den Haag en Gouda, bij Moordrecht, door de sneeuw val een wissel vast zat. De wissel lag in de richting Rotterdam wel ke lijn zonder noemenswaardige vertraging bereden kon worden. Vertraging hadden de treinen ook op de lijnen Amsterdam Haarlem en Den HaagDord recht. Elders in het land loopt de dienst stroef, doch zonder gro te vertraging. Een sneeuwfront, behorenu oij een depressie die ten zuiden var Ierland langs naar Midden-Enge land koers zette, verplaatste ach dinsdag langzaam van west naar ost over ons land. Vóór dit fnor.i uit wakkerde de zuidoostelijke wind tot storm aan, zodat er een- wilde sneeuwjacht ontstond, die de sneeuw op hopen blies. Hierdoor vertoonde 't sneeuw dek 's avonds een zeer onregel matige dikte. Na de frontpassa- ge stroomde iets minder koud a lucht binnen, waarin de tempera ren tot boven nul opliepen. De de pressie, die over Engeland <kn noordoostelijke koers volgde, ging vergezeld van een stormveid dat zich naar ons land begor ui; te breiden. In de lucht die vandaag w ordt aangevoerd ligt de tempe.a;au, enkele graden boven het vries punt, zodat de dooi de over'.and krijgt. Tevens ontwikkelen zich in de ze lucht regen-, hagel- en sneeuw buien, waarvan sommige zelfs met onweer vergezeld gaan. De aanwezigheid van de de pressie boven Engeland besten digt het wisselvallige weer. Bij zonder fraai ziet het weerbeeld er dus niet uit. medegedeeld door het K.N.M.I s: De Bilt, geldig van woensdagenIn tend tot woensdagavond- Guur weer. Nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Later enkele opklaringen. Tot krachtig afne mende wind tussen zuid en zuid west. Toenemende dooi. DONDERDAG 12 JANUARI, v.m. jum. Breskens 1.29 1.44 Terneuzen 2.04 2.19 Hansweert 2.44 2.59 Walsoorden 2.54 3.09 ZON MAAN op onder op onder Jan. 12 8.46 16.54 8.07 16.36 13 8.46 16.56 8.38 17.41 14 8.45 16.57 9.02 18.49

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1