Nieuw kabinet gevormd in Jordanië Het probleem der Amerikaanse landbouwoverschotten Activiteiten van rebellen in Algerije Grote politieke activiteit in Djakarta Minister Anak Agung te Londen aangekomen „B-36" met kernreactor de lucht in DINSDAG 10 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3659 Geen aansluiting bij nieuwe allianties DE GEZONDHEIDS TOESTAND VAN PRES. EISENHOWER ADENAUER NAAR FRANCO? HARDING EN MAKARIOS BIJEEN ENGELAND EN DE GEBEURTENISSEN IN JORDANIË Dulles ontbiedt Jordaanse zaakgelastigde Boodschap van Eisenhower aan congres NATIONALISTISCH CHINA De aardbeving in Mexico Wapens, munitie en docu menten van communisten te Pernambuco ontdekt De goederenomslag in de haven van Hamburg Koningin en Prinsessea teruggekeerd Het huwelijk van Prins Rainier en Grace Kelly India wijst Amerikaans aanbod van de hand Costa Rica en Nicaragua leggen officiëel twist bij SMOKKEL VAN VER DOVENDE MIDDELEN NAAR DE VER. STATEN HET WEER. WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande rfoordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 fc Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum 0-4C advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Koning Hoessein van Jordanië is accoord gegaanmet de rege ring, welke oud-premier Samir Rifrai heeft gevormd. De eerste- minister is tevens minister van Binnenlandse Zaken. Rifai was plaatsvervangend minister-president in het kabinet van Ibrahim Hasjem, die zater dag zijn ontslag indiende. In de nieuwe regering treedt Hasjem op als vice-premier en minister van Staat, De portefeuille van Buitenland se Zaken is toevertrouwd aan dr Hoesseim Fachri el Halidi, ter wijl Falah Madaha minister van Defensie is. Koning Hoessein verzocht het kabinet vrede en rust in het land land te herstellen. In Amman was het maandag rustig. Het uit gaansverbod, dat daar evenals in het Jordaanse deel van Jeruza lem, in Ramallah en Beireh van kracht is, werd gedurende twee uur opgeheven om de bewoners gelegenheid te geven om inkopen te doen. Militaire patrouilles Het Amerikaanse tijdschrift „U. S. News and World Report" heeft 444 Amerikaanse hartspe cialisten de vraag gesteld, of naar hün mening de gezondheidstoe stand van president Eisenhower het toestaat, dat hij zich in no vember a.s. kandidaat stelt voor een tweede ambtstermijn als pre- 'sident der Ver. Staten. Van 444 ondervraagden hebben er 275 geantwoord. 141 hunner, dat is ongeveer zestig procent, meende dat de president voldoen de hersteld was om zich kandi daat te kunnen stellen, terwijl de overige veertig procent der medici 93 -van mening wa ren, dat de president die niet moest doen. Aan de dokters was ook de vraag gesteld, of naar hun me ning iemand, die aan een hart kwaal had geleden, in staat was de vermoeienissen van het ambt van president der Ver. Staten te dragen. Deze vraag werd door 152 geneesheren bevestigend en door 84 ontkennend beantwoord. Het Amerikaanse medische ge nootschap heeft zich tegen deze enquête uitgesproken en 't heeft zijn aangesloten leden-dokters verzocht er niet aan mede te wer ken. Bondskanselier Adenauer zal op de terugreis van de Canari- sehe eilanden, waar hij in febru ari enige tijd vakantie zal nemen, een onderhoud hebben met de .'Spaanse regeringschef, generaal FVanco, aldus is maandag in wel. ingelichte kringen te Bonn ver nomen. Het onderhoud, waarin de Spaanse regering zou hebben toe gestemd, zal worden gehouden te Madrid of in een andere Spaan se stad. De gouverneur van Cyprus, sir Jokn Harding, heeft maandag avond een geheime bespreking gehad met de leider van de Cypri sche beweging die aansluiting van Cyprus bij Griekenland voor. staat, aartsbisschop Makarios. Be bespreking werd gehouden in een huis naast de Neglese kerk te Nicosia. Alle straten naar de kerk waren kort voor het begin van de bespreking afgezet met prik keldraadversperringen. Op het kerkhof stonden Britse troepen op wacht. In een officiële verklaring, die na het onderhoud werd uitgege ven, wordt gezegd: „Gouverneur Harding en aarts bisschop Makarios hebben heden avond een bespreking gehad. Na een gedachtenwissgling over de politieke en staatsrechtelijke toe komst van Cyprus kwamen zij overeen binnenkort weer bijeen te komen voor verdere besprekin gen". Zondagavond zijn in een wo ning te Brussel de lijken aange troffen van de 86-jarige gepen sioneerde generaal Deisser, diens schoonzuster en de 60-jarige dienstbode. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de drie personen ■zdn vermoord. De generaal en zijn schoonzuster zijn met een koord gewurgd, de dienstbode is neergeslagen. Men vermoedt, dat diefstal de drijfveer tot de moord ie geweest. trokken door de straten van de hoofdstad en de buitenlandse am bassades en kantoren stonden on der strenge bewaking. De koning vroeg de nieuwe le gering goede betrekkingen met de Arabische staten en andere •bevriende en verbonden staten te onderhouden. De vliegvelden van Amman en Jeruzalem zijn voor alle verkeer gesloten. Een vliegtuig van een Jordaanse maatschappij, dat bij Beiroet was opgestegen, mocht niet te Amman landen. Te Jeru zalem, waar het toen landde, moest het onmiddellijk weer ver trekken. Volgens de bemanning van het toestel wordt op twee vliegvel- de gestaakt. Premier Samir Rifai van Jor danië heeft maandagavond ver klaard: „Ik wil alleen meedelen, dat mijn politiek niet voorziet in aansluiting bij nieuwe allianties". De nieuwe premier betuigde zijn leedwezen over de jongste ongeregeldheden bij betogingen tegen het militaire verdrag van Bagdad. De betogers eisten, dat Jordanië zich niet zal aansluiten bij het verdrag. Samir Rifai vroeg de bevolking mee te werken bij het herstel van de veiligheid en de terug keer tot het normale leven. Hier door zou de regering haar grote problemen kunnen aanvatten. „Wij zullen de goede en broe derlijke betrekkingen met alle Arabische staten blijven verster ken, aangezien de eenheid der Arabische landen de fundamen tele factor in ons leven en de veiligheid van ons bestaan is", aldus de premier. Volgens uit Jordanië in Da mascus aangekomen reizigers is dé toestand in eerstgenoemd land zondag jl. verergerd. De Belgische consul in Irak, die tiat land voor goed verliet, en die vergezeld door vrouw en kind, met zijn auto op weg was naar Syrië, is enkele kilometers voor de Syrische grens door een aantal boeren aangevallen. De boeren wierpen met stenen en wisten de auto tot staan te bren gen. De drie inzittenden wisten Damascus, als door een wonder, ongedeerd te bereiken. De Belgische consul te Am man, die zijn collega slechts tot de Syrische grens had kunnen vergezellen, gaf er de voorkeur aan door te rijden naar Damas cus, i. p. v. een ontmoeting met de bandeloze menigte te riskeren. Volgens Syrische dagbladen hebben zich zaterdag en zondag jl. in Jordanië wanordelijkheden voorgedaan, die het leven hebben gekost aan zeven personen, ter wijl er 22 gewond werden. Voorts zouden 300 arrestaties zijn ver richt. Het blad „AI Ayam" publiceert verslagen van ooggetuigen, die het volgende mededeelden: „In de Jordaanse plaatsen Ra- mata ën Bissan hebben 3000 Pa lestijnse vluchtelingen gepoogd de grens met Syrië over te ste ken. Hierbij ontwikkelde zich een hevig gevecht met Jordaanse militairen, die op de vluchtelin gen schoten. Te Jeruzalem en te Nabloes kozen Jordaanse militairen de zijde der betogers. Te Zarka hebben Jordaniërs twee auto's van Britten in brand gestoken. De twee inzittende Britten werden met messteken en slagen om het leven gebracht. In Amman werd het grote hotel „Philadelphië" door beto gers die Engelse gasten te lijf wilden, geplunderd. Syriërs mogen Jordanië niet binnenkomen. De grens tussen beide landen is geheel gesloten", aldus deze verslagen van oogge tuigen. Volgens de correspondent van het Syrische blad „Al Ray Alaam" zijn er talrijke slacht offers gevallen, doordat gezags getrouwe stammen, waarop de bevelhebber van het Arabische legioen, de Brit Glubb Pasja, een beroep had gedaan omdat hij op leden van het legioen niet aan kon, het vuur openden op de be togers, die beledigingen uitten aan het adres van koning Hoes sein en de republiek wilden uit roepen. In totaal zijn 7000 man troepen in Amman gelegerd. Er wordt van pantserwagens ge bruik gemaakt om de demon stranten te verspreiden. Het blad „Al Fayhaa" weet te melden, dat koning Talal, de vader van koning Hoessein die zich in een zenuwinrichting te Istanbul bevindt, donderdag j.l. aan boord van een speciaal vlieg tuig te Amman is teruggekeerd, waar hij zou zijn opgenomen in een Italiaans ziekenhuis. Gene raal Glubb Pasja zou een brief hebben onderschept, waarin Talal zijn zoon adviseerde, „zich aan de zijde van het volk te scharen in de strijd voor zijn bevrijding". Volgens radio-Jeruzalem (Is raëlische zóne) zijn bij de onge regeldheden in de oude stad van Jeruzalem en in Amman elf per sonen om het leven gekomen en 38 zwaar gewond. Er zouden meer dan 300 lichtgewonden zijn. De Jordaans-Syrische grens is gesloten. Ook de vliegvelden van Jeruzalem en Amman zijn geslo ten, aldus de radio. Volgens diplomatieke kringen in Londen zal Groot-Brittannië geen druk op de nieuwe Jordaan se regering uitoefenen om toe te treden tot het verdrag van Bad- dad. Dit zou een van de besluiten zijn, welke vorige week op een conferentie van Britse vertegen woordigers in het Midden-Oosten te Londen zijn genomen. Waarnemers in de Britse hoofd stad zien in de nieuwe Jordaanse regering een centrum-kabinet, dat waarschijnlijk de traditionele buitenlandse politiek van Jorda nië van evenwicht tussen de ex tremisten en de Arabische we reld zal voortzetten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, heeft zondag de Jor daanse zaakgelastigde in af wezigheid van de ambassadeur bij zich ontboden en grote be zorgdheid" geuit over de onge regeldheden in Jordanië, waar door Amerikaanse levens in ge vaar zijn gebracht en Amerikaan se eigendommen beschadigd, al dus heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. Dulles verzocht de Jordaanse regering maatregelen te nemen om Amerikaanse burgers en eigendommen te beschermen tegen gewelddaden van betogen de menigten. Dulles had eveneens uiting ge geven aan zijn bezorgdheid over de „onwaardige houding van Jordaanse menigten, die de Ame rikaanse vlag beledigden". if De directie van de staalfabrie ken „Westfalenhütte" te Dort mund heeft twee communistische leden van de bedrjjfsraad op staande voet ontslagen. Zij waren naar Oost-Berlijn gegaan om pre sident Pieck van Oost-Duitsland ter gelegenheid van zijn tachtig ste verjaardag de gelukwensen vein de 15.000 arbeiders der on- if Zware regen en natte sneeuw- derneming aan te bieden. Deze buien tijdens een harde storm stap dreigt volgens de directie de hebben in het Oosten van Canada rust in de fabriek te verstoren. De grote overstromingen veroor- communisten bezetten sinds de- zaakt. De schade wordt op ver- cember 1955 16 van de 25 zetels scheidene miljoenen dollars ge- in de bedrijfsraad. De bedrijfs- schat. Duizenden personen in dit raad heeft besloten een algemene gebied zitten zonder electriciteit vergadering van het personeel te en telefoon. -fceleggen. Op de berichten uit Genève, dat de Nederlands-Indonesische besprekingen een aantal dagen zijn opgeschort, is in Djakarta grote politieke activiteit gevolgd. De regeringspartijen hebben twee spoedvergaderingen gehouden om de situatie te bespreken. Een ver gadering werd bijgewoond door premier Harahap, die ook waar nemend minister van Buiten landse Zaken is. Op de vergade ring werd besloten de aankomst van de Indonesische minister van Economische Zaken, dr. Kasimo af te wachten, die zondagavond uit Genève naar Djakarta is ver trokken om aan de Indonesische regering verslag uit te brengen Bij zijn aankomst op de Lon- dense luchthaven werden de In donesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung en de heer Subardjo, voormalig minister van Buiten landse Zaken, thans raadsheer bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, verwel komd door lord Reading, minis ter van Staat van het Britse mi- Nationalistisch China zal negen reserve-divisies samenstellen, waarvan de manschappen, die een actieve dienst van twee jaar achter de rug hebben, vijf jaar dienst zullen doen, aldus is maan dag in Taipeh bekend gemaakt. Militairen zullen een maand per jaar met de nieuwe divisies oefenen. Zij worden vefinancierd oefenen. Zij worden gefinancierd volgens een overeenkomst met militaire steun (Maag). Het blad „China News" meldt, dat nationalistisch China binnen kort een vierde torpedoboot jager van de Bensonklasse (1630 ton) van de Verenigde Staten zal krij gen. nislerie van Buitenlandse Zaken en de Indonesische ambassadeur te Londen, raden Supomo. Minister Anak Agung ver klaarde tegenover journalisten o.a. dat hij naar Engeland is ge komen „voor het bespreken van vraagstukken, waarbij beide lan den belang hebben en dat moge lijk ook de kwestie over Weste lijk Nieuw-Guinea ter sprake zal komen". Hij deelde voorts mede, dat de chef van de Indonesische ma rinestaf weldra een bezoek aan Engeland zal brengen om de or ganisatie der Britse marine te bestuderen. Dinsdagmorgen zai Anak Agung een bezoek brengen aan lord Reading op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zal ook premier Eden en de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, bezoeken. Volgens AFP is officiéél be kendgemaakt, dat bij de aardbe ving 37 personen verwondingen hebben opgelopen. Zeven gewon den bevinden zich in ernstige toe stand. en die vandaag of morgen in In donesië wordt verwacht. Inmiddels heeft één van de twee partijen, die de regering steunen, die tegen de besprekin gen zijn, gedreigd haar ministers uit het kabinet te nemen, indien de regering besluit de besprekin gen met Nederland voort te zet ten. De kleine Islamietische par tij, de P.S..I. zei in een verkla ring na een vergadering van de regeringspartijen, dat, indien de regering het verzoek van de par tij om de onderhandelingen met Nederland af te breken, afslaat, de P.S.I.I. bereid is alle gevol gen daarvan te dragen. Berichten van Indonesische correspondenten in Genève zei den, dat gedurende de besprekin gen van de laatste week er een crisis was voqrgekomen. Deze berichten zeiden verder, dat op vrijdag echter de houding van de Nederlandse delegatie soepeler was geworden. Dit was, aldus deze berichten, omdat het duide lijk was, dat de Indonesische delegatie niet van haar instruc ties zou afwijken en bereid was een impasse onder ogen te zien. Toen werd besloten, dat beide delegaties met hun regeringen overleg zouden plegen. Het nationalistische blad „Su- luh Indonesië" (oppositie) schrijft dat Engeland en de Verenigde Staten er bij Nederland op aan gedrongen hadden een paar con cessies te doen, teneinde een im passe te voorkomen. Volgens dit bericht betrof de druk van En geland voornamelijk de finan ciële en economische punten en niet de kwestie-Nieuw-Guinea, die ook in Genève is besproken. President Eisenhower heeft maandag in een speciale bood schap aan het congres verzocht toe te staan, dat de enorme overschotten aan voedsel en na tuurlijke texielvezels ook worden verkocht aan andere dan alleen bevriende landen. Dit verzoek is een van de vele maatregelen, die president Eisen hower in zijn boodschap voor stelde met het doel een oplossing te vinden voor het probleem der overschotten en de inkomens der landbouwers te doen stijgen. President Eisenhower stelde voor de bestaande programma's voor de uitvoer van landbouw- produkten uit de overschotten voort te zetten. Hij vestigde er echter de aandacht op, dat ver kopen naar het buitenland, die groot genoeg zouden zijn om de huidige moeilijkheden te over winnen, de wereldprijzen en de wereldhandel zouden verstoren, de vrienden van Amerika nadelen zouden berokkenen en tevens het prijspeil in de Verenigde Staten zouden ondermijnen. De erva ring heeft ruimschoots bewezen, dat noch de Amerikaanse noch de buitenlandse markt in de hui dige omstandigheden vlot de ge weldige voorraden kunnen op nemen, welke thans de Ameri kaanse landbouw deprimeren. Om de proauktie van nieuwe overschotten te voorkomen stel de president Eisenhower een pro gramma voor, dat ten doel heeft de bebouwde oppervlakte te be perken en de landbouwers hier voor schadeloos te stellen. De boodschap, die een „New Deal" voor de Amerikaanse land bouw uitstippelt, vertegenwoor digt de hervatting door president Eisenhower van zijn volledige regeringstaak na zijn vakantie van 12 dagen in Florida. Het landbouwprogramma heeft door slaggevende betekenis voor de regering, daar de presidents- en de congresverkiezingen worden gehouden na de oogst. Een mis lukte republikeinse politiek zou grote invloed hebben op de resul taten van de verkiezingen in de agrarische staten, die grote in vloed hebben op de einduitslag van de verkiezingen. Het voornaamste doel van het programma is de overschotvoor- raden die een waarde hebben van 8 miljard dollar en een de primerende invloed oefenen op het prijspeil, te ruimen, de rege ring in staat te stellen haar land bouwsubsidies af te schaffen en de landbouwers te laten delen in de welvaart, die de andere sec toren van de volkshuishouding genieten. De schadeloosstellingen, die de landbouwers zullen ontvangen, zullen worden betaald in natura en geld. Bij zijn verzoek aan het con gres om ook verkoop van land- bouwprodukten uit de overschot ten aan andere dan bevriende landen toe te staan noemde pre sident Eisenhower geen bepaald land. Zoals echter bekend is, zijn er de laatste tijd voorstellen ge daan om te trachten een gedeelte van de landbouwoverschotten te ruimen door overeenkomsten met landen achter het ijzeren gordijn. President Eisenhower zette uiteen, dat zich in de toe komst wellicht mogelijkheden, die duidelijk in het voordeel van Amerika zijn, kunnen voordoen om landbouwprodukten te ver kopen aan landen, die door de bestaande wetten worden uitge sloten. De Braziliaanse politie heeft in een geheim gebouw van de af deling Pernambuco van de Bra ziliaanse communistische partij wapens, munitie en militaire plannen gevonden aldus is gis teren uit Rio de Janeiro verno men. Bovendien werd een aantal documenten in beslaggenomen, waaronder 'n kaartregister met de namen van talrijke indus triëlen, zakenlieden en journalis ten. De goederenomslag in de haven van Hamburg heeft in 1955 voor het eerst sedert de oorlog het vo lume van het jaar 1936 overtrof fen. Blijkens een officiële be kendmaking werden er in het af gelopen jaar 23.9 miljoen ton goe deren omgeslagen, waarvan 16.5 miljoen ton werden aangevoerd en 7.4 miljoen ton werden ver zonden. In vergelijking met 1954 was dit een stijging van 3.2 mil joen ton. In 1936 bedroeg dp goe derenomslag 22 miljoen ton. if Door zware regenval en smelt water hebben in het afgelopen weekeinde in Nieuw-Schotland honderden mensen hun woning moeten verlaten, aangezien een aantal rivieren begon over te lo pen. H. M. de Koningin en de oudste drie Prinsessen zijn maandag middag per trein uit Sankt At: ton teruggekeerd. Om ruim éét' uur arriveerde de koninklijke trein in Baarn, waar Z. K. H Prins Bemhara ter verwelko ming op het station aanwezig was. Het hoofd van -het kabinet van de prins van Monaco heeft maar. dag bekendgemaakt, dat het huwelijk van prins Rainier er. Grace Kelly in Monaco zal wor den gesloten. De plaatsvervangende minister voor Industrie van India heeft verklaard, dat India een Ameri kaans aanbod van 100.000 ton tarwe voor overstromingsslacfet- offers van de hand heeft gewe zen, omdat Amerika toezicht wenste te houden op de verde ling van het graan. De door de Amerikanen gestelde voorwaar de maakt volgens de minister in breuk op het prestige van India. Premier Nehroe had duidelijk ge maakt, dat India geen hulp ten aanvaarden, die met „neerbuigen de minzaamheid" wordt gegeven. De Amerikaanse luchtmacht heeft maandag dagbladberichten bevestigd, volgens welke „B-36". bommenwerpers vluchten hebben gemaakt met een kernreactor aan boord. In een gezamenlijk met de di rectie van „Convair", een grote Amerikaanse vliegtuigenfabriek uitgegeven verklaring wordt ge zegd dat dit is geschied in het kader van een programma voor de vervaardiging van door kern energiemotoren voortbewogen vliegtuigen. Costa Rica en Nicaragua heb ben maandag officieel de twist bijgelegd die een jaar geleden dreigde in een oorlog uit te lopen. Tijdens een plechtigheid te Washington, die werd bijge woond door diplomaten van lan den van het Amerikaanse vaste land, ondertekenden de amoas- sadeurs van de twee Midden- Amerikaanse landen te Washing ton twee overeenkomsten die er op zijn gericht de mogelijkheid van vijandelijkheden in de toe komst te beperken. Radiorede van president Aramburu van Argentinië President Aramburu van Ar gentinië heeft zondag in een radiotoespraak verklaard, dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor de misstanden onder het regiem van Péron gestraft zullen worden en hun verdiende loon zullen krijgen. Hij zei, dat de revolutionaire leuze „Er mag overwinnaar noch overwonnene zijn" niet van toe passing zal zijn op dergelijke mensen. „Communistisch China smokkelt i opium en heroïne naar de Ver. Staten met een tweeledig doel: het verkrijgen van dollars en het demoraliseren dergenen, die zich deze verdovende middelen ver schaffen", aldus heeft senator Daniël Price, voorzitter van een ondercommissie van de Ameri kaanse senaat, die een uitgebreid onderzoek instelt naar het in de Verenigde Staten binnensmokke len van verdovende middelen, verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de ondercommissie in het bezit is van veei en onwederlegbaar be wijsmateriaal ter staving van zijn verklaring. Van zondagmiddag tot maan dagmiddag zijn bij een nieuwe opleving van opstandige activi teit in Algerije 25 burgers, onder wie twee Fransen, gedood, aldus is maandagmiddag te Algiers vernomen. Verder werden door de opstandelingen een twaalftal Algerijnen ontvoerd. In gevechten met Franse troe pen zouden de opstandelingen 37 man aan doden en 62 aan gevan genen hebben verloren. De twee Fransen kwamen om het leven in een aanval door een groep van dertig rebellen op een fabriek zes kilometer van Con- stantine. Drie personen de hoofdingenieur, dé voorman en zijn assistent werden door de opstandelingen uit de fabriek weggeleid. Bij een ontsnappings poging werd de voorman ernstig gewond. De rebellen keken niet meer naar hem in de waan, dat hij dood was. Korte tijd later sneden zij de andere twee man nen de hals af. Ook werd bij Mereg een spring- stoffabriek aangevallen. Over deze aanval zijn geen bijzonder heden bekend, daar de telefoon- leidingen waren doorgesneden. De kernreactor aan boord van de „B-36" werd o.a. gebruikt voor het zoeken naar methoden om de vliegers tegen de uitwerking van straling te beschermen, voor de bestudering van de uitwerking van straling op het vliegmate riaal en voor het tot ontwikke ling brengen van in vliegtuigen te gebruiken instrumenten, wel ker werking op de kernenergie is gebaseerd. Er zijn talrijke, goed verlopen vluchten gemaakt. Er was geen gevaar voor een door kemene? gie teweeg gebrachte ontplof ling, na een eventueel veronge lukken van het proefvliegtuig. Er zullen nog meer vluchten door een B-36, met 'n kernreactor aan boord worden gemaakt. Alle mo. gelijke veiligheidsmaatregelen zijn getroffen, aldus de verkla ring. Een sneeuwgebied, dat bij een depressie* behoorde die zich op de Noordzee handhaafde, trok in de loop van maandag van het zui den naar het noorden over ons land. De neerslaghoeveelheden lie pen nogal uiteen. Te Eindhoven en Schiphol bij voorbeeld werd 7 pim afgetapt, op het vliegveld Zuid-Limburg, te VJissingen en Hoek van Holland daarentegen viel maar 1 mm. Inmiddels is op veel plaatsen in het land hef sneeuwdek al 5 tot 10 cm dik. Ondertussen is een zeer diene en omvangrijke stormdepressie van IJsland naar het zuiden ge trokken. Een bijbehorend neerslaggehied dat over de Britse eilanden en Frankrijk naar het noordoosten wordt verplaatst, zal ons vandaag weer opnieuw sneeuw brengen. Op.de nadering ervan begon ie wind maandagavond al naar hei zuidoosten te krimpen. Daardoor vindt aanvoer plaats van lucht uit Duitsland waarin de temperatuur niet of nauwelijks tot boven het vriespunt stijgt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Dinsdag avond. De winter kwakkelt verder. Aanvankelijk enkele opklarin gen, geleidelijk weer toenemen de bewolking met van het zuid westen uit opnieuw enige sneeuw. Matige tot vrij krachtige zuid oostelijke wind. Lichte vorst tet temperaturen om het vriespunt. WOENSDAG 11 JANUARI. v.m. rum. Breskens 0.53 1.06 Terneuzen 1.28 1.41 Hansweert 2.08 2.21 Walsoorden 2.18 2.31 ZON MAAN op onder op onder Jan. 11 8.47 16.53 7.31 15.35 12 8.46 16.54 8.07 16.36 13 8.46 16.56 8.38 17.41

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1