Binnenlands nieuws Irak Ontwikkelingsdag Zeeuwse fruitteelt Ondermijnende activiteit in De toestand in Jordanië UIT DE PROVINCIE LOOP DER BEVOLKING Hef geheim van de zeven schoorstenen Acht doden bij straaljagerongeluk in Italië Bericht over aftreden van Eden tegengesproken Staking in IJmuiden duurt voort Israelisch-Egyptisch incident TERNEUZEN. Mau-Mau leider gevangen Burenruzie op Chequers? De V. S. en nat. China over 1955 Zeeland van de Nederland se Fruittelers Organisatie heeft ir T. van Hiele, rijks- tuinbouwconsulent voor be waring van tuinbouwpro ducten, uitvoerig gesproken over de mogelijkheden om de kwaliteit van het Neder landse fruit hoog te houden. Het huwelijk van prins Rainer en Grace Kelly SLUIS. EEN AGENT WAS 25 VECH TERSBAZEN TE VEEL. Nieuwe navolgers der Poujadisten in Italië De Iraakse minister van Binnen landse Zaken, Said Qazaz, heeft zondag in het parlement te Bag dad meegedeeld, dat de politie on dermijnende activiteit in Irak en elders, onder leiding van een an dere Arabische staat, heeft ont dekt. Hij noemde niet de naam van de Arabische staat. De minister verklaarde, dat er een ondergrondse beweging was gevormd, nadat Irak met Turkije een jaar geleden besprekingen was begonnen over het militaire verdrag van Bagdad. De bewe ging had tot doel vooraanstaande iraakse staatslieden te vermoor. den. Said Qazaz zei, dat 't initiatief tot de samenzweringen tegen de Iraakse staatslieden was geno men door een Iraakse onderdaan, Adnan Alrawi, die voor het Egyp tische radiostation, „Stem der Arabieren" werkt en 't vorig jaar van het Iraakse staatsburger schap vervallen was verklaard. De ondermijnende activiteit werd geleid door twee geheime groepen-communisten en extre. me nationalisten en was ge richt tegen het Verdrag van Bag. dad. De minister deelde mee, dat de politie in januari van het vorige jaar een tijdbom nabij de Turkse ambassade had ontdekt; eind januari ontplofte een bom in de Turkse ambassade in Bagdad en in februari een bom in een rege ringsgebouw. Deskundigen hadden aange- toond, dat de drie bommen af komstig waren van depóts van overtollig Brits oorlogsmateriaal in El Alamein in Egypte. Said Qazeze zei, dat Irak vriend schappelijke betrekkingen met .-alle Arabische zusterstaten" wil onderhouden. Hij verklaarde verder, dat de politie documenten, wapens en Egyptisch geld in beslag had ge- ranen en dat de Irakezen, bij wie dit was gevonden, een gevange nisstraf van vier jaar hadden ge kregen. Er was nog een tweede onder mijnende groep gearresteerd, on. der wie zich een employé van de 'ambassade van een Arabisch land bevond. Deze had naar verluidt geen diplomatieke status on werkte voor de Egyptische mili taire attaché in Bagdad. „Op 22 december nam de Iraak- se politie twee niet geïdentificeer de personen gevangen aan de grens van Irak en Jordanië. Deze hadden bommen, ontplofbaar ma. teriaal en een microfilm bij zich, waarop gegevens voorkwamen over Iraks binnenlandse toe stand", aldus de minister. DE MERAPI. Het hoofd van de vukanologi- sche dienst in Djogjakarta, Sur- jo, heeft verklaard, dat de Mera- pi nog een ernstig gevaar bete kent. Hij zei, dat de toestand is zoals in 1954, toen meer dan 100 mensen werden gedood. Doch hij voegde hieraan toe, dat, indien er een uitbarsting komt, deze ern stiger zal zijn dan de vorige keer. Deskundigen zijn intussen met „walkietalkies" de gevaarlijke zóne binnengegaan. De dorpen aan de noordoostelijke kant van de vulkaan worden het meest be dreigd. Bruggen en wegen wor den versterkt om vlugge evacua tie op grote schaal mogelijk te maken. Een dikke aslaag bedekt grote delen van het gebied bij de vulkaan. Op sommige plaatsen is de aslaag vijf centimeter dik. Vier vrouwen en vier kinderen zijn zaterdag om het leven geko men als gevolg van het neerstor ten van een Italiaanse straalja ger op een boerderij in de om trek van Napels. Het aantal ge wonden bedraagt minstens ne gen. De piloot van het neerge storte toestel wist het toestel bij tijds te verlaten en behield het leven. In dag Een woordvoerder van sir An thony Eden, de Britse eerste mi nister, heeft zaterdagavond een krantenbericht tegengesproken, fiat de premier „uiterlijk" tegen het begin van de zomer zal aftre ten en worden opgevolgd door R. 4 Butler, de minister die de re gering in het Lagerhuis vertegen woordigt en oud-minister van Financiën. De Britse pers, zowel socialis tische als conservatieve bladen, heeft de afgelopen week Eden heftig gecritiseerd. Aanleiding tot deze critiek is o.m. geweest ie verkoop van Brits oorlogsma teriaal als schroot, dat later na herstel via België weer zijn weg vond naar het Midden-Oosten. Volgens het Britse zondagsblad „Observer" is een „aanzienlijk aantal conservatieve afgevaar digden vastbesloten het vertrek van sir Anthony Eden te verkrij gen". Er zou sprake van zijn, dat Eden om „gezondheidsredenen' in de hogere adelstand verheven wordt en zitting in het Hogerhuis zal nemen, aldus de „Observer De leider van het Lagerhuis, Butler, heeft zondag met nadruk alle geruchten over Eden tegen gesproken. Hij verklaarde vast besloten te zijn om „de premier in al zijn moeilijkheden te steu nen". Butler vertrok voor een vakan tie van veertien dagen naar Zuid- Frankrijk. De staking onder de opvaren den van de IJmuidense treiler- vloot wordt voortgezet. Dit be sluit is met algemene stemmen gevallen op een zaterdagmiddag door het onafhankelijk verbond van bedrijfsverenigingen (O.V. B.) uitgeschreven openbare ver gadering. waar 230 vissers aan wezig waren. Nadat het O.V.B.-bestuur bij n vorige gelegenheid als zijn stand- pant te kennen had gegeven dat de bemanningen op de oude CA.O. konden aanmonsteren, op voorwaarde dat daarna met de reders onderhandeld zou worden «vei* hogere vaste gages en ande re loonverbeteringen, kwam men tijdens deze vergadering tot de wertuiging dat er niet gepraat, maai gestaakt moest worden. Oen van de redenen hiervan zou zijn dat een resolutie van de zijde van het O.V.B., die een ultimatief karakter droeg van werkgevers zijde niet beantwoord is. (De re ders hebben eerder laten weten, dat zij met het O.V.B. niet wen sen te ondehandelen.) Jordanië hebben zich zon- opnieuw op verscheidene plaatsen demonstraties tegen het militaire verdrag van Bagdad voorgedaan. Hierbij werd een persoon gedood. Drie werden ge wond. Een woordvoerder van de rege ring verklaarde zondagavond, dat het op het ogenblik rustig was en dat de veiligheidstroepen de toe stand in handen hadden. Voor Amman, de hoofdstad, en het Jordaanse gedeelte van Jeru zalem en Ramallah, 20 km ten noorden van deze stad, is een uit gaansverbod van kracht. Volgens in Damascus ontvangen berich ten is zondag een aanral commu nisten in verscheidene delen van Jordanië gearresteerd. Volgens radio Damascus is Sa- mir Rifai, vice-premier en voor malig premier, begonnen met be sprekingen over de vorming van een nieuwe Jordaanse regering. De Jordaanse regeringsradio waarschuwde de bevolking zon dag tegen „ondermijnende ele menten", die beweren de rechten van het land te verdedigen, maar in werkelijkheid worden betaald en geleid door „buitenstaanders, wier enige doel is Jordanië's be staan te ondermijnen". Zaterdag is in Jordanië een al gemene staking afgekondigd uit protest tegen de beslissing van de raad voor de grondwet, dat de parlementsontbinding door ko ning Hoessein onrechtmatig is geweest. In alle steden en dorpen bleven zaterdag winkels gesloten. Stu denten en scholieren hielden des ochtends een vreedzame demon stratie tegen het Pact van Bag dad en de Tweede Kamer van het parlement. Zij eisten een nieuwe Tweede Kamer, die het volk ver tegenwoordigt. In de gedemilitariseerde zóne van El Audja is het vrijdagoch tend voor de tweede maal in één week tot een schietpartij tussen Egyptische stellingen en een Israëlische patrouille gekomen. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers, aldus heeft een Israëlische militaire woordvoer der in Jeruzalem bekendgemaakt. De groot-moefti van Egypte, sjeik Hassan Maarnoen, heeft vrij dag in een officiële verklaring gezegd, dat vrede met Israël slechts mogelijk is, als de Pales tijnse Arabische vluchtelingen naar hun haardsteden kunnen terugkeren en de Israëlische troepen van „Arabisch gebied" teruggetrokken worden. De sjeik is de hoogste Mohammedaanse religieuze autoriteit in Egypte Een mooi resultaat Onder leiding van de heer B. N. van Dijke hebben collectantjes in het afgelopen jaar met hun busjes voor de Stichting „Kinder zorg" te Middelburg het prachtig bedrag van 731,04 bijeenge bracht. De gladheid van de weg. Hedennacht heeft het opvrie zend weer de door de zondag ge vallen sneeuw en regen nog natte wegen spiegelglad gemaakt en menige late automobilist zal er de gevolgen van hebben onder vonden, waardoor zijn thuis komst wel met enige uurtjes zal zijn verlaat. Te ongeveer middernacht werd de heer W. de M. uit Terneuzen die met zijn auto, waarin nog twee passagiers waren gezeten uit qb». JTÜiting Driewegen huis waarts keerde, de dupe van de gladheid van de rijweg. Ter hoogte van het bedrijf van de heer J. de Feijter, gelegen tussen Driewegen en het Zwaan tje, slipte de auto, maakte een draai en zakte daarna achteruit door de heg op het lager gelegen erf van de heer De Feijter om tegen een boom tot stilstand te komen. Het liep voor de inzittenden bij zonder goed af, want geen hun ner had enig letsel bekomen. De auto, welke aan de achter zijde schade opliep, werd door een kraanwagen van de garage Kerckhaert weer op de weg ge zet en vervolgens naar de garage gebracht. Zowel door de kantonniers van Rijks- en Provinciale Waterstaat Veiligheidsstrijdkrachten heb ben op twee na de hoogste leider van de Mau Mau „veldmaar schalk" Mbaria Kanioe, gevan gengenomen tijdens een gevecht in een moeras bij het Naivasja- meer, 80 km ten N.-W. van Nai robi, aldus heeft een woordvoer der van de regering zaterdag te Nairobi bekendgemaakt. Zaterdag was de negende dag van een offensief van 500 Britten en 2500 loyale Afrikanen tegen zestig fanatieke Mau-Mauleden in dit gebied. Vanaf Chequers, het officiële buitenverblijf van de Britse pre mier, sir Anthony Eden, in Buck inghamshire, kijkt men op de achtertuin van mevr. Maud Butt, de vrouw van een koeherder, en in die tuin hangt nogal eens aan een waslijn ondergoed te drogen. Volgens een officiële functiona ris van Chequers heeft lady Eden vriendelijk verzocht daar geen wasgoed op te hangen, als zij en sir Anthony op Chequers verblij ven en is de waslijn verdwenen. Volgens het Britse blad „Sun day Pictorial" dreigt er echter 'n grote burenruzie. Mevr. Butt heeft het blad meegedeeld, dat haar baas, de boer Randag, die 'n pachter van Chequers is, haar heeft verteld, dat hij een briefje van Lady Eden heeft ontvangen waarin zij bezwaar tegen het was goed maaKt. Mevr. Butt zei ech- ter, dat lady Eden er aan zal moe ten wennen. „Lady Churchill klaagde nooit", zo voegde zij hier aan toe. De Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, Donald Quar- les, die zaterdag per vliegtuig uit de Formosaanse hoofdstad Tai- peh te Manilla is aangekomen, verklaarde aldaar op een pers conferentie, belegd na besprekin gen met Philippijnse verdedi gingsautoriteiten, dat de Natio nalistisch Chinese luchtmacht mogelijk de beschikking over atoombommen zou krijgen, indien de Chinese communisten Formo sa zouden aanvallen. Hij verklaarde verder, dat de Verenigde Staten zich niet erg bezorgd maakten over het toene men der communistische militai re kracht in het Verre Oosten. RETRANCHEMENT. M. V. Tot. Geboren 2 2 Gevestigd 6 6 12 6 8 14 Overleden 1 3 4 Vertrokken 6 13 19 7 16 23 Bevolking op 281 580 31 Dec. 1954 299 31 Dec. 1955 298 273 571 Vermindering 1 8 9 Voltrokken huwelijken 4 Echtscheidingen 2 «SUB In de te Goes gehouden j In het belang van de consument vergadering van de Kring achtte hij het ook beslist nodig Nederland is van importerend land exporterend geworden en dit nu stelt hoge eisen aan de kwaliteit. Nu kan een vrucht kwa- als door gemeentepersoneel werd [liteit in zich dragen, doch ondanks Ii' lrnn rJnnn rvundflr cua UUUi genJtcmv^vivvi.vvi i hedennacht aangevangen door gunstige groei kan door minder iiionan cnrtprincr VPrï>akkin£7. OD- Na^r van welingelichte zijde is vernomen, zal in juni te Monte Carlo het kerkelijke huwelijk plaats vinden van prins Rainier van Monaco en de filmster Grace Kelly. Grace Kelly is zaterdagavond uit New York naar Hollywood vertrokken, waar een nieuwe film van haar wordt opgenomen. Prins Rainier gaat een reis door de Ver. Staten maken en zal zich waarschijnlijk later bij haar voe gen. het strooien van zand de wegen weer berijdbaar te maken. Gemeentelijke Badinrichting. In de afgelopen maand decem ber werd de gemeentelijke bad inrichting door 3554 personen bezocht, tegen 2909 in de maand november. In het jaar 1955 maakten 35746 personen van de badgelegenheid gebruik, tegen 36695 in het jaar 1954, toen in de zomermaanden door de slechte weersomstandig heden het baden in open zwem water minder aanlokkelijk was. Vergadering Tennisclub. In de op het gemeentehuis ge houden vergadering van de ten nisclub bleek, dat de belangstel ling voor deze zomersport de laatste jaren dalende was, het geen geweten werd aan de onvol doende outillage van de aanwezi ge banen. Teneinde over te kunnen gaan tot het doen aanleggen van een tweetal z.g. gravelbanen werd be sloten een actie tot het werven van leden in te zetten. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredenden herkozen, zo dat het bestuur ongewijzigd bleef. goede sortering, verpakking, op slag en vervoer de kwaliteit da len. Kwaliteitsfruit kweken wil zeggen het bevorderen van het onderzoek naar nieuwe en betere rassen, het gebruik van betere rassen propageren, goede voor lichting geven en oude boom gaarden rooien. Men kan ook doelbewuste maatregelen nemen tot verbetering bijv. door de ver plichting tot het verpakken van fruit in eenmalig fust, zoals dat bij de export geschiedt, en het uitvaardigen van het verbod xot het verkopen van rassen onder een onjuiste naam. Ook een ver bod tot het exporteren van kwa litatief mindere rassen kan hier toe bijdragen. Sprekend over de kwaliteits vermindering noemde ir Van Hiele het tijdstip van de pluk van groot belang. Ook van de opslag gaat grote invloed uit, zo zeide hij. Men bouwt veel koelhuizen, terwijl toch de hoe veelheid bewaarruimte groter is dan de hoeveelheid kwalitatief goed fruit. Ook aan de z.g. gas- bewaring kleven zijns inziens nog fouten. D.w.z. de kwaliteit van het fruit Iaat nog te wensen over op het moment dat men het fruit in bewaring geeft. dat kwaliteitsfruit regelmatig op de markt komt en niet alleen bij bijzondere veilingen, zoals Kerst veilingen. Dr Mathot besprak in zijn inlei. ding eerst de positie van de ap pel die deze op de binnenlandse markt inneemt. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat we de bin nenlandse markt verwaarlozen, zo zei hij. Gemiddeld gebruikt iedere Nederlander per jaar 20 kilo appelen, waarvan 5 kilo huis. houd I, 5 kilo huishoud II en 10 kilo keukenfruit en kroet. Het binnenland kan heus wel wat meer beter fruit gebruiken, te meer ook, omdat de appel ten opzichte van de citrus-vruchten, wat de prijs betreft, een gunstige plaats inneemt. Voor de export was hij niet bang. Italië is een grote concur rent, maar kan niet onder onze kostprijs werken, terwijl ook Nederland een beter product geeft. Wel zal op de kwaliteit steeds meer de aandacht moeten worden gevestigd. De Zeeuwse rijkstuinbouwcon. suler.t, ir J. J. van Hennik, vatte de inleidingen tenslotte samen, Ook hij had de indruk, dat de fruitteelt, met name de Zeeuwse ARBEIDER DODELIJK GETROFFEN DOOR LAST VAN HIJSKRAAN. In de machine-afdeling van Werkspoor te Amsterdam is vrij dagavond omstreeks elf uur de 50 jarige aanslaander R. H. Hen- kes op slag gedood, toen hij aan het hoofd werd getroffen door 'n 2000 kg wegend toestel, dat uit de strop van een hijskraan viel. Men had het gevaarte, een z.g. klassifier, in stroppen aangesla gen, om het met een kraan door de werkplaats te laten vervoeren. Vermoedelijk heeft Henkes zich vergist in het gewicht van het toestel en in de sterkte van de koevoet, waarmee één van de stroppen was vastgezet. Toen het gevaarte twee meter boven de grond was gehesen, sloeg het uit de strop en trof Henkes aan het hoofd, waardoor zijn schedel werd ingeslagen. BOUWARBEIDERS ZONDER WERK. Blijkens mededelingen van liet gewestelijke arbeidsbureau in het Land van Cuyk, lopen er thans in Cuyk ruim 100 arbeiders uit de bouwvakken werkloos. Daaronder zijn 40 volleerde vaklieden. De oorzaak hiervan ligt in het gebrek aan bouwobjecten en het i iblijven van nieuwe bouwvergun. ningen. De gemeente Cuyk zal nu tegen half januari 26 nieuwe wo ningen aanbesteden. BEJAARDE VROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. In het grensdorp Munnekemoer onder Emmercompascuum is zon dagmiddag op 500 meter van haar woning het stoffelijk over schot van de 75-jarige weduwe Genegel uit Munnekemoer uit het water van het Hoofdkanaal opgehaald. Vooraf hadden voor bijgangers ter plaatse een hoed en een tasje op het water zien drijven. Vermoedelijk is de vrouw zon dagmorgen vroeg, omstreeks zes uur, toen zij zich naar de vroeg mis in de R. K.-kerk te Munsterse. veld wilde begeven, te water ge raakt en verdronken. In haar tasje bevond zich na- melijk een bedrag van 100, dat zij die morgen aan de pastoor zou overhandigen, die daarvoor te zijner tijd haar begrafenis zou regelen. Hierover had zij de vori ge week met de pastoor gespro ken. VERDACHT VAN OPLIC HTING De Groninger politie heeft een 34-jarige man uit Groningen ge arresteerd, die er van wordt ver dacht vijftien winkels te hebben opgelicht, waarvan 11 met suc ces. Hij liet onder rembours door een bode flinke hoeveelheden goederen bestellen aan adressen in de provincie en nam direct een en ander mee. Aan het adres wist men dan van niets en de goederen kwamen terug. Be- talinp bleef achterwege. Op deze wijze heeft de man een gramo- foon met platen, scheerapparaten en kledingstukken verkregen. In een textielzaak kreeg men arg waan en waarschuwde men de politie. VADER REDT KINDEREN UIT BRANDENDE WOONARK. In de woonark van de fam. R. Visser in de Bladderswijk te Oranjedorp (bij Emmen) is za terdagavond brand uitgebroken op een ogenblik dat de drie kin DRIELING IN VLAARDINGEN GEBOREN. Het gezin van de heer A. J. Haddeman te Vlaardingen is ver meerderd met de geboorte van een drieling, namelijk een jongen en twee meisjes. Mevrouw Haddeman-den Outer schonk het leven aan deze drie ling in het Flatziekenhuis te Vlaardingen. Cornelia aanschouwde vrijdag morgen om 9.25 uur; Pieter- Dirk om 9.47 uur en Susanne om 9.55 uur liet levenslicht. De kinderen wegen resp. 1900. 2450, en 2210 gram. Moeder en kinderen maken het uitstekend. ARBEIDER SLOEG OVERBOORD OP 7 METER LAGERE PIER. Vrijdag is een 27-jarige classi liceerder tijdens werkzaamheden aan boord van een in bouw zijnd zeeschip op de werf van de N. D S. M. in de Amsterdamse haven, overboord geslagen en zeven me ter lager op een afbouwpiei terecht gekomen. De man is zwaar gewond en iti zorgwekkende toestand naar het Binnengasthuis overgebracht. AUTO TEGEN BOOM. Twee doden. De 22-jarige W. en de 24-jarige d. U. uit Vught hebben zondag nacht het leven gelaten toen hun door W. bestuurde auto op de rijksweg TilburgBreda tegen een boom sloeg. Bij dit ongeluk, waarvan vol gens de politie de oorzaak niet duidelijk is, werd W. uit de wa gen geslingerd en zwaar gewond De eveneens levensgevaarlijk gekwetste v. d. V. moest uit de wrakstukken van de wagen wor den bevrijd. In een Tilburgs ziekenhuis js men er niet in geslaagd de jon ge mannen in het leven te hou den. Een agent van politie is zater dagnacht op de Wittenburger- gracht te Amsterdam 25 vechten den baas gebleven. Na sluitingstijd van de café's rwas hier een vechtpartij ont staan, die snel in omvang toe nam. Een hoofdagent sommeer de de vechtersbazen te verdwij nen, maar nu sloten de tegen standers zich aaneen en namen tegenover de politieman een drei gende houding aan. Deze stond zijn mannetje en met enige rake tikken met zijn wapenstok joeg hij de ruziekzoekenden uiteen. teelt, het wel doen zal, te meer, (^ren vaa twee tot vier jaar al omdat er ook in het binnenland een grote vraag is naar een kwa liteitsproduct. BRAND IN CULEMBORG. In een fabrieksgcbouwencom- plex van de gemeente Culem- borg, waarin verscheidene be drijven zijn ondergebracht, is Zaterdagmorgen om zeven uur brand uitgebroken. Een sigaren fabriek (Johan Strauss) en een opslagplaats van oude materialen (van de firma J. M. Driessen en Zongn), liepen ernstige brand schade op. Na een uur was de brandweer de brand meester. 6) (Nadruk verboden). Gerlando Presti, een vijftigjari ge Italiaanse impresario, is voor- lemens een op Poujadistische (eest geschoeide „beweging voor de armen" in het leven te roe pen Hij heeft reeds duizenden schriftelijke bijvalsbetuigingen ontvangen. Presti wil lagere belastingen en een herziening van het Italiaanse belastingstelsel in het algemeen, staatspensioen en wijziging der maatschappelijke zekerheidswet- «rpvins* Ook hij wil zijn beweging aan dit jaar in Italië te houden ver kiezingen voor gemeentelijke en provinciale raden doen deel ne men. „Je leest zeker zelden of nooit een krant hé?" vroeg hij na een paar minuten. „Nee, tenminste zowat nooit," bekende McGrath nederig. „D'r staat gewoonlijk niets in dat mij, barbaar, interesseert." „Gelukkig dan dat ik wat ge- civiliseerder ben. In de laatste tijd wordt Herzo-Slowakije tel kens genoemd. Allerlei bewerin gen over een herstel van het ko ningschap." „Hm. Nikolaas IV zelf had geen kinderen," zei Jimmy. „Maar daarom hoeft de Obolovitch dy nastie niet uitgestorven te zijn. Er zijn waarschijnlijk hopen en hopen jonge exemplaren, neef jes en nichtjes in de eerste of tweede of zoveelste graad." „Dus 't zou niet bepaald moei lijk zijn om een presentabele ko ning te vinden, wil je zeggen?" „Ja," zei Jimmy. „En het ver baast mij eerlijk gezegd niets, dat ze genoeg van die republiek be ginnen te krijgen. Voor een vol bloedig, actief volk als die Herzo- Slowaken is het meer dan sneu om op presidenten te moeten schijf-schieten, als je aan konin- door AGATHA CHRISTIE gen en koninginnen gewend bent. En nu we het toch over konin gen hebben, moet ik je nog iets vertellen wat Stylptitch die be wuste avond ook losgelaten heeft. Hij zei dat hij de bende, die hem aangevallen had, kende, 't Wa ren vasallen van koning Victor," zei hij. „WatAnthony draaide zich met een ruk om. De energieke mond van Mc Grath verbreedde zich in een grijns van vermaak. „Wat bijt jij opeens fel, Gente leman Joe!" zei hij quasi-ver- baasd. „Klets niet, Jimmy Je hebt zonder dat je het wist iets héél belangrijks gezegd." Hij ging naar het raam en keek een poos zwijgend naar buiten. „Wie is die koning Victor?" vroeg Jimmy. „Een Balkan po tentaat?" „Nee," gaf Anthony langzaam ten antwoord. „Dat slag koning is hij niet." „Wat is hij dan?" Een poos lang bleef het stil. Dan keerde Anthony zich naar zijn vriend toe. „Hij is koning van een lar.g- vingerige bende, Jimmy. De be ruchtste juwelendief van de hele wereld. Een moedige kerel, een echte durfal, die voor niemand en niets bang is. Koning Victor is een bijnaam van hem en onder die naam kennen ze hem in Pa rijs. Daar had hij zijn hoofd kwartier. Daar hebben ze hem ook gevangen genomen en voor zeven jaar veilig opgeborgen. Hij had levenslang verdiend, maar het feit, waarvoor hij het ver diend had, kon niet bewezen wor den. Hij zal nu wel gauw op vrije voeten komen, als hij het ten minste al niet is." „Zou 't mogelijk zijn dat graaf Stylptitch iets met die gevangen neming van hem te makén gehad heeft! Dat de bende hem daarom te lijf is gegaan? Uit wraak be doel ik." „Dat geloof ik niet," zei Antho ny. „Een beetje onwaarschijnlijk als je het mij vraagt. Zo ver ik weet heeft koning Victor niet de kroonjuwelen van Herzo-Slowa kije gestolen. Maar de hele histo rie, de combinatie van het een met het ander, geeft te denken. De dood van Stylptitch, die me moires, die berichten in de kran ten het is vaag, dat weet ik, maar toch zegt het veel. En dan lopen er nog geruchten, dat ze petroleum in Herzo-Slowakije hebben gevonden. Ik heb een voorgevoel, James, dat de men sen zich aan het opmaken zijn, om hun volle aandacht aan dat kleine landje te geven." „Wat voor soort mensen?" „Geldmensen. Groot-financiers, die de beurs en daarmede het land beheersen. De crème de la crème van de city." „Waar stuur jij met al dat ge redeneer nu op aan?" „Op moeilijkheden. Ik probeer een gemakkelijk karweitje moei lijk te maken." „Maar je wilt mij toch niet wijsmaken, dat het overhandigen van een doodgewoon manuscript aan een doodgewone uitgevers firma met moeilijkheden gepaard zal gaan?" „Nee,'' zei Anthony spijtig, „dat zal, jammer genoeg, wel niet het geval zijn. Maar zal ik je nu eens vertellen, wat ik met mijn 250 als ik ze verdiend heb, heen ga?" „Naar Zuid-Amerika?" „Nee, jongmens. Naar Herzo- Slowakije. Ik ga me onder de re publikeinse banieren scharen. Alle kans, dat ik het nog tot pre sident breng." „Waarom laat je niet afkondi gen, dat je een Obolovitch bent, dat je de erfgenaam bent van de troon? Dan maken ze je koning. Als je tóch bezig bent!" „Nee, dank je, Jimmy. Koning ben je voor je hele leven. Presi dent maar voor drie of vier jaar. Ik zou het een goeie mop vinden om in de republiek Herzo-Slo wakije een jaar of vier de baas te spelen, maar niet langer!" „De gemiddelde levensduur van koningen haalt de vier jaar nog niet eens," viel Jimmy hem in de rede. (Wordt vervolgd). leen waren. Direct na het ontdekken van de brand werden de ouders, die bij buren op visite waren, gealar meerd. De vader drong de bran dende woonark binnen door een gat, dat hij in het dak hakte. Hij vond zijn drie kinderen bewuste loos naast de bedden op de grond liggen en slaagde er in, hen aan de wal te brengen. Het oudste kind moest bijge bracht worden met behulp van een zuurstofapparaat van de ge alarmeerde Emmense brand weer. Alle drie de kinderen zijn met rookvergiftiging opgenomen in het ziekenhuis van Emmen. De woonark brandde van bin nen vrijwel geheel uit. De brand is waarschijnlijk ontstaan door 'n petroleumlamp, die de ouders hadden laten branden. ARRESTATIES IN VERBAND MET PULPDIEFSTALLEN Gedurende de suikerbietencam pagne van de Noord-Nederlandse Beetwortelsuikerfabriek te Vier- verlaten (Hoogkerk) is op grote schaal pulp gqptolen, doordat meer natte pulp door de afladers werd geleverd dan op de bestel bon was ingevuld. Later werd dan met de afnemers afgerekend. Door de politie te Hoogkerk is proces verbaal opgemaakt tegen zes verdachten. Vijf hunner zijn in verzekerde bewaring gesteld. UITSLAANDE BRAND IN HAARLEM-NOORD. Zaterdagmiddag om half vier is een uitslaande brand aan de rijksstraatweg- hoek Waalstraat in Haarlem-Noord uitgebroken. De bovenverdieping van het hoekhuis brandde geheel uit. In de voorkamer van de bovenver dieping bewoond door een echt paar, was men bezig een petro- leumvergasser aan te steken. Hierbij vloeide petroleum weg, en vatte vlam. Het vuur breidde zich snel uit. Met drie stralen heeft de brand- weer de brand geblust. De bewoners zijn niet verze. kerd. De man liep brandwonden op aan zijn hoofd, en is met zijn vrouw, die een shock had gekre gen, naar het ziekenhuis ge bracht. WOONWAGENBRAND. Ramp voor eigenaar. Vrijdagavond omstreeks 10 uur werd de Haarlemse brandweer gewaarschuwd voor 'n brand iti een woonwagen, staande in de Zuid-Schalkwijk in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de. De wagen brandde groten deels uit. Voor de eigenaar is dit weinig minder dan een ramp. Een jaar geleden was hij begon nen met de bouw. Juist deser dagen was hij gereed gekomen. Hij zou over enige dagen in het huwelijk treden en de woonwa gen betrekken. Hij was niet verzekerd. BOOTJE OP DE MAAS Omstreeks half drie zaterdag middag is brand uitgebroken op een motorbootje, dat dienst deed als contrölevaartuig voor muni- tieboten, liggend in de Maas on der Alem. Het bootje lag vlak bij één van deze munitieschepen, toen er opeens een zeker drie rae. ter hoge steekvlam uit opsloeg. De enige opvarende kon zich met moeite in veiligheid brengen. Terwijl de brandweren van Oss, Den Bosch en Lith werden gealar. meerd werd het brandende vaar tuig van zijn gevaarlijke ligplaats verhaald. fn afwachting van de komst van de brandweren bestreed men het vuur met brandblusappara. ten en men slaagde daarin zó goed, dat het vuur bedwongen was vóór de brandweren waren gearriveerd. Deze moesten name lijk eerst met de pont over de Maas worden gezet, hetgeen ti|d- verlies betekende. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. VOOR 5000 AAN BONTMANTELS GESTOLEN. Een politie-agent heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half vier in de Paar laerstraat in Haarlem nabij de Grote Houtstraat een man aan gehouden, die in het bezit van 7 bontmantels was. De man, de 30-jarige arbeider M. H. uit Haarlem, werd naar het politiebureau overgebracht Hij bekende uit een modemaga zijn de bontmantels te hebben ge stolen. De waarde van de geste len bontmantels bedroeg circa 5000 gulden. DODELIJK ONGEVAL OP BOUWWERK TE DEN HAAG. Zaterdagochtend om kwart vóór elf heeft zich op een bouwwerk aan de Hanenburglaan te Den Haag een ongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 55-jarige arbeider J. van L. uit Den Haag. Men was op de zesde étage van dat bouwwerk bezig met het stellen van een balkonframe dat aan twee in de muur bevestigde haken zou worden bevestigd. Eén der haken brak echter; het 170® kg wegende frame kantelde en kwam terecht op de arbeider v. L. die op het steigerwerk stond. Hij overleed ter plaatse.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2