r, De Nederlands-Indonesische besprekingen Gesprek met Poujade De toestand op Cyprus Dit jaar waterstofbomexploisie in de Stille Oceaan De komende besprekingen tussen Eisenhower en Eden Nederlander in Bandoeng vermoord MAANDAG 9 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3658 Tweede stadium beëindigd Zwaartepunt in Den Haag en Djakarta Illegale fabrikage van Portugese uniformen in India GRIEKSE KINDEREN OP DOORREIS NAAR CANADA A L G E R IJ E IJSBREKER „OB" IN HET ZUIDPOOLGEBIED Sowjet-expeditie op het vasteland van Zuidpool PRINS BERNHARD NAAR DE V. S. Aan het eind van de maand terug DE DEMOCRATEN EN DE STATE OF THE UNION MESSAGE Poujadistische groep wil met elke partij samengaan Pierre Poujade, de leider van de beweging van Franse winkeliers en handwerkslie den, heeft in eert vraagge sprek met klem ontkend, een fascist.te zijn. „Mijn bewe ging is precies het tegen overgestelde van fascisme. Fascisme is nooit voortge komen uit de middenstand". salons „robèrt* Komende bijeenkomst van de Opperste Sowjet Afgedankte Britse tanks te Cairo aangekomen Aardbeving !n Mexico Meer straalvliegtuigen voor Chinese nationalisten Jordaanse, Cambodjaanse en Libanese regeringen afgetreden Tito veroordeelt verdrag van Bagdad HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per naaand 1,80; per wéék 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum ser advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Het tweede stadium van de Nederlands-Indonesische confe. rentie is achter de rug en het is moeilijk te voorspellen, hoeveel tijd er nog nodig zal zijn om deze wel bijzonder ongebruikelijk ver lopende besprekingen definitief af te sluiten. Welke de vooruitzichten ook zijn, één ding is zeker: de afgelo pen dagen zijn in grote mate be slissend geweest. De beide delega ties zijn er in geslaagd afgelopen week een bijna zeker lijkende im passe af te wenden en de vraag of dit zal kunnen lei de i tot een succesvolle beëindiging van het gesprek hangt nu af van de be slissingen van de regeringen in Den Haag en Djakarta. De Nederlandse ministerraad zal zijn inlichtingen kunnen krij gen van vier leden van het kabi net, die het overleg in GJ/pnève hebben gevoerd. De ministers Het Portugese ministerie voor Overzeese Gebiedsdelen heeft een communiqué uitgegeven, waarin geaegd wordt, dat het over ge gevens beschikt, volgens welke in Bombay (India) illegaal een grote hoeveelheid Portugese vlag- ge» en uniformen wordt gemaakt. Hieruit valt af te leiden, aldus het ministerie, dat er plannen be staan voor het optreden van ver momde Indiërs in een manoeuvre, die tegen de Portugese souverei- niteit is gericht en in strijd is met de Portugese politiek van goede nabuurschap. Negentien Griekse kinderen cn eenou de vrouw zijn vrijdagavond op doorreis van Tsjechoslowakije naar Canada, aangekomen in Amsterdam. De kmderen bij zonderheden over de vrouw ont breken waren tijdens de onlus ten in he Grieks-Joegoslavische grensgebied destijds overgebracht naar Tsjechoslowakije. De ouders van de kinderen, die de hoop had den opgegeven de kinderen ooit weer eens te zien, zijn inmiddels naar Canada geëmigreerd. Door bemiddeling van het in ternationale comité van het Rode Kruis kunnen de kinderen zich nu toeh nog bij hun ouders voegen. De jeugdige emigrantjes zijn vrij dagavond op Schiphol aangeko men uit Praag. Het was de bedoe ling, dat zij onmiddellijk door zouden reizen naar Londen, maar omdat het vliegverkeer met Lon. den, als gevolg van de mist, was gestaakt, moesten de kinderen de nacht -doorbrengen in Amster dam. Door 2 Rode Kruis-helpsters zij ondergebracht en ver zorgd in het A. M. J. V.-gebouw. Zaterdag vertrokken de kinde ren onder de hoede van twee me. dewerkers van het Rode Kruis met de dagboot uit Hoek van Hol land naar Harwich. Vrijdagavond zijn te Bone (de hoofdstad van het departement Cans tan tine) negen mensen ge wond door het ontploffen van twee bommen. Bij zuiveringsoperaties van Franse orde-troepen in het gebied van Constantine zijn vrijdagnacht en zaterdag elf rebellen gedood en 28 gevangen genomen. Een aantal geweren werd in beslag ge. nemen. De opstandelingen hebben in die tijd acht Mohammedanen ver moord. Voorts werd in dit gebied sabotage gepleegd aan telefoon lijnen en boomgaarden. Een voorhoede van de Sowjet- expeditie, die drie basis-kampen in het Zuidpoolgebied zal inrich ten, heeft Vrijdag met de ijsbre- ker „Ob" de kust van het vaste land van het Zuidpoolgebied be reikt, aldus heeft het Sowjet-pers. bnreau Tass Zaterdag gemeld. Onmiddellijk na aankomst wer den vliegtuigen gelost en maakte een groep geleerden op ski's een verkenningstocht van ongeveer dertig kilometer. De „Ob" was op 30 December uit Kaliningrad, het vroegere Ko. ningsbergen, vertrokken. De Riussen bereikten hun be stemming via de Daviszee. Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Donker zijn immers zaterdag met de Dakota van de koninklijke luchtmacht naar Nederland te- ruggekeerd. De Indonesische regering daar entegen zal naast de uitgebreide schriftelijke en telegrafische in lichtingen moeten afgaan op het geen de minister van Economi sche Zaken, de heer Kasimo, haar te vertellen heeft. Deze is zondag avond met enkele andere leden van de delegatie uit Genève naar Djakarta vertrokken. Het zwaartepunt van de bespre kingen is dus geheel verlegd van dit Zwitserse conferentie-oord naar Den Haag en Djakarta en het ziet er niet naar uit, dat vóór vrijdag of zaterdag de ministers elkaar weer zullen ontmoeten. Minister Anak Agung Gde Agung is zondag naar Londen vertrokken voor het afleggen van een officieel bezoek aan Enga. land op uitnodiging overigens van de regering en hij wordt op zijn vroegst donderdagavond in Genève terugverwacht. De Nederlandse ministers heb- ben ieder hun verplichtingen en zo moet minister Zijlstra deze week zeker een dag uittrekken „voor de komende Beneluxbespre- kingen n Brussel. Maar ook de kopstukken uit de Indonesische delegatie zullen er deze dagen slechts twee in Genève zijn, nl. de minister Soemitro en Leimena. Mr. Roem is zaterdag naar Den Haag vertrokken en hij zal zich waarschijnlijk tot doel hebben gesteld zich er in Neder land uit persoonlijke contacten met politici een beeld over te vormen, hoe men daar over het Nederlands-Indonesische gesprek denkt. Het is vooral de laatste dagen voor de journalisten bijzonder moeilijk geweest aan de weet te komen, wat zich tijdens de lang durige vergaderingen van de mi. nisters heeft afgespeeld. De uren lange bijeenkomsten werden afge sloten met uiterst summiere „ge meenschappelijke communiqué's" waaruit meestal weinig meer te lezen viel dan dat de ministers bijeen waren geweest en dat er nog geschilpunten waren overge- bleven. Maar evenals bij hijna elke an. dere conferentie is geen enkel be sluit om een mededeling te doen waterdicht. Voorzover over een afgerond beel 1 an de besprekin gen van de laatste dagen kan worden gesproken de bevesti ging daarvan is niet te krijgen staat het er nu als volgt voor: 1. Herziening van de finan- cieel-economische overeenkomst. De kwestie van de garanties voor Nederlandse investeringen in In donesië zou worden gesplitst in die voor concessies voor korte en voor langere looptijd. De conces sies met een kortere looptijd de tijd daarvoor zou nog een punt van onderhandelen zijn zou Ne. derland eventueel willen overla ten aan de regelingen, die in de toekomstige Indonesische wetge ving over buitenlandse investe ringen zijn vervat. Voor de ga ranties voor de concessies met 'n langere looptijd echter zouden de Indonesiërs bereid zijn afzonder lijke garanties te geven. 2. Geschillenregeling: In de overeenkomst voor de garanties met betrekking tot de concessies met een langere looptijd zou een arbitrageregeling kunnen wor den opgenomen, die niet afwijkt van de regelingen in andere soort gelijke internationale overeen komsten. Het zou kunnen beteke. nen, dat het internationale ga- rechtshof in Den Haag in geschil len tussen beide landen een uit spraak zou moeten doen. Een moeilijkheid daarbij is zeker, dat Indonesië in tegenstelling tot ons land zich nög niet op de voorgeschreven wijze heeft ver plicht, zich aan een uitspraak van het hof te onderwerpen. Het toe zeggen van Indonesië om dit als. nog te doen lijkt dan ook noodza kelijk om de Nederlandse instem ming hiermee te verkrijgen. 2. Nieuw Guinea: Indonesië zou verlangen, dat Nederland ook in de toekomst de mogelijk heid openhoudt te praten over dit gebied met de erkenning, dat bei de landen zich „hun standpdnt over de soevereiniteit voorbehou den". De Nederlandse delegatie zou tegen een soortgelijke formu lering geen bezwaar hebben, maar de beslissing hebben over gelaten aan Den Haag. Dit schijnt thans wel het sta dium te zijn, dat de besprekingen hebben bereikt. Of het voldoende mogelijkheden inhoudt voor een gemeenschappelijk communiqué komend weekeinde, waarin het slagen van de conferentie wordt aangekondigd, hangt in beslissen de mate af van de vraag, hoe deze voorlopige resultaten door de regeringen in Den Haag en Djakarta zullen worden ontvan gen. I Prins Bernhard zal Dinsdag 10 januari voor korte tijd naar de Verenigde Staten vertrekken. Na een verblijf van enkele dagen in New York, voor besprekingen met Amerikaanse deelnemers aan de onder zijn presidium gehouden conferenties, zal de prins in Los Angelos de Douglas- en Lockheed vliegtuigfabrieken bezoeken, om vervolgens enige dagen in Texas door te brengen. Via Washington keert Prins Bernhard tegen het einde van de maand naar Neder land terug. Het nationale comité van de Amerikaanse democratische par. tij heeft voorbehoud gemaakt op 32 punten in president Eisenho wers state of the union message, in het bijzonder op het stuk van belastingen en landbouwproble men. In een analyse zegt het comité, dat Eisenhower reeds eerder be lastingverlaging had goedgekeurd terwijl de begroting niet in even wicht was en dat zijn voorstellen in een democratisch plan waren vervat, waartegen de regering zich had verzet. Er wordt ook twijfel uitgespro. ken ten aanzien van de verkla ring, dat het nationaal inkomen „ruimer en eerlijker is verdeeld dan ooit tevoren" en dat de defen sie „versterkt" is. Poujade, bijgenaamd „Pierrot", vertelde dit aan journalisten in een gehuurde villa bij Parijs, die veranderd is in het „Poujadisti- sche algemene hoofdkwartier". Dames in peignoirs, echtgeno ten van partijfunctionarissen, gin. gen tijdens het vraaggesprek rond met kopjes koffie. De enige telefoon in de salon rinkelde bijna onafgebroken. Boven pro beerden andere leden van het partijbestuur wat van hun inge boete nachtrust in te halen. Eén Dr Fadil Kutchuk, voorzitter van de Turkse partij in Cyprus, heeft zaterdag verklaard, „zeer tevreden" te zijn met de waar borgen aan ue leiders van de Turkse minderheid op Cyprus, die gegeven zijn tijdens een be spreking met de gouverneur, veldmaarschalk sir John Har ding. Volgens een na de bespre king uitgegeven verklaring heeft de gouverneur de Turkse verte genwoordigers meegedeeld, dat er geen wijziging zal komen in de bestuursvorm op Cyprus zonder overleg met de leiders van de Turkse gemeenschap. De gouver neur had later een apart onder houd met moefti Mehmed Dana, de geestelijke leider van de 100.000 Turken op het eiland. Zes Britse militaire politie mannen hebben zaterdagavond te Limasoi lichte verwondingen op gelopen door een bomontplof fing. Zaterdagavond zijn vier gemas kerde mannen een hotel in Nico sia binnengegaan. Zij schoten een Cyprioot dood en verwondden 'n hoofdinspecteur van politie ern stig. Bij Akabi, 20 km ten westen van Nicosia, werd een Britse pa trouille-auto door opstandelingen met bommen en vuurwapenen aangevallen. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Britse troepen, versterkt met politie, hebben zaterdag een in val gedaan in de kantoren van het linkse ochtendblad Embros te Nicosia en de editie van za terdag in beslag genomen. Aan het blad is een verschijningsver bod opgelegd. Het had veel ruim te gewijd aan betogingen en ma nifesten tegen de gevangenne ming van communistische leiders en het verbod van de communis tische partij op Cyprus, Embros is geen orgaan van de communis tische partij. In Nicosia zijn zaterdag enkele aanslagen gepleegd; er vielen evenwel geen slachtoffers. Er is ook betoogd tegen de hechtenis van vakbondsleiders. de kapper met bet aparte cachet markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen TOor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. aparte salon voor huidverzorging. depositair „lam?ome"-dr. payot" -„yardley". Radio Moskou meldt, dat het presidium van de Opperste Sow jet heeft besloten laatstgenoemd lichaam op 23 dezer te Moskou bijeen te roepen. ■ff In Alexandrië is zondag een schooi ingestort. Veertig kinde ren werden onder het puin bedol ven. Volgens de eerste berichten is één kind om het leven geko- men. Het Egyptische schip „Al Ka- hia" is zaterdag in de Egyptische haven Alexandrië aangekomen met 51 afgedankte Britse ge vechtswagens aan boord, die het te Antwerpen had ingeladen. De „Al Kahia" is 21 december jl. uit Antwerpen vertrokken. Daarna deed de vrachtvaarder nog de Belgische haven Zeebrug. ge aan, waar munitie werd gela den. Volgens Amerikaanse congres- kringen is de commissie voor de kernenergie voornemens dit jaar een waterstofbom, welke de krachtigste zal zijn, die tot nu toe door de Verenigde Staten is vervaardigd, in het gebied van de Stille Oceaan tot ontploffing te brengen. De ontploffing wordt er één van een reeks, die thans door de voorzitter van de commissie Strauss wordt georganiseerd. Naar verluidt zullen ook deze Het ziet er naar uit, dat op de besprekingen, die de Britse pre mier Eden eind januari a.s. te Washington met president Eisen hower der V.S. zal voeren, de toe stand in het Midden-Oosten het voornaamste onderwerp zal zijn. De Britse en Amerikaanse diplo maten zijn van mening dat, nu de Sowjet-Unie bezig is haar in vloed in dit strategisch belangrij ke gebied, waarin zich bovendien veel olie bevindt, zo krachtig mo gelijk uit te breiden, een eerste vereiste is, dat een regeling ge vonden wordt voor het geschil tussen Israël en zijn Arabische buurstaten. Evelyn Shuckburgh, dé autori teit van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken betreffende het Midden-Oosten, vertrekt deze week naar Washington, om de EisenhowerT-Eaen-besprekingen met zijn Amerikaanse confraters in te leiden. De gegevens, welke Shuckburgh mee naar Washing ton neemt, zijn door de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd verkregen na de beraadslagingen, welke hij afge lopen week te Londen met de voornaamste Britse diplomatieke vertegenwoordigers in het Mid den-Oosten heeft gehouden. Voor de tweede maal in enkele weken heeft Jordanië zich gekant tegen aanwezigheid van een Egyptische journalist op Jor daans gebied. Zaterdag werd de correspon dent van het blad „Al Goemhoe- ria", Zakaria Chalifa, uitgewe zen. maal de proefnemingen in het ge bied van Eniwetok worden ge houden. Het plan bestaat meer dan één eiland als proefplaats te gebruiken, opdat de proefnemin gen snel zullen verlopen. Uit congreskringen verluidt voorts, dat de Verenigde Staten dit jaar waarschijnlijk twee wa terstofbommen in het gebied van de Stille Oceaan tot ontploffing zullen brengen. Tenminste een van deze bommen zou uit de lucht worden afgeworpen en waarschijnlijk de grootste ont ploffing teweegbrengen, die tot dusver door mensen is ontketend. De in 1952 en 1954 op Eniwe tok tot ontploffing gebrachte wa terstofbommen waren te groot voor vervoer door een vliegtuig. Thans echter zouden de Verenig de Staten een wapen van onge kende kracht hebben vervaar digd, dat klein genoeg is voor vervoer door moderne atoom bommenwerpers, aldus genoem de kringen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft nog niets bekend gemaakt over proe ven, die dit jaar genomen wor den. Een woordvoerder van de commissie heeft commentaar op de uit congreskringen afkomsti ge berichten geweigerd. In wetenschappelijke kringen te Washington is gesproken over de ontwikkeling van een nieuw waterstofwapen waarbij niet lan ger een atoombom als ontsteker gebruikt behoeft te worden. Dit zou betekenen, dat de omvang van het wapen aanmerkelijk klei ner kan zijn, zo merkt een cor respondent van Reuter op. Volgens in de hoofdstad Mexi co ontvangen berichten is de Me xicaanse stad Acapulco aan de Stille Oceaan zondagochtend door een aardbeving getroffen. Er zou den verscheidene personen om 't leven zijn gekomen en tenminste vijftig gewond door het instorten van een gebouw. Het epicentrum van de aardbe ving, die ook in Mexico stad werd gevoeld, bevond zich 300 km ten zuiden van de hoofdstad, in de staat Guerrero. Acapulco ligt aan de kust van de provincie Guerrero, ongeveer 300 km ten zuiden van de hoofd stad. Het win tervakantieseizoen heeft er thans zijn hoogtepunt. De stad heeft ongeveer 10.000 in woners. van hen, die voor een vraagge sprek gewekt was, zat in de salon in een helblauwe pyama. De 35-jarige leider van de be- weging en gewezen handelaar in kantoor- en schrijfbehoeften, be klaagde zich erover, dat zijn be weging beschuldigd was van rechts extremisme en van plan nen om het bewind omver te wer pen. „Dit is niet waar. Als wij dit gewild hadden, zouden wij het al lang gedaan hebben, omdat er niet veel voor nodig geweest was". Volgens Poujade kunnen de af gevaardigden van zijn groep, die bij de jongste verkiezingen meer dan 11 van het totaal aantal uitgebrachte stemmen heeft ge kregen, „algehele obstructie" in de nieuwe Assemblee kunnen voeren. Zij zouden kunnen stem men of niet. Dit zou afhangen van de houding van de regering tegenover de eisen der Poujadis- ten. De afgevaardigden der be weging zouden „de strijd begin nen," zodra de Assemblee bijeen komt, met eisen tot belastingher vorming en reorganisatie van 't Franse voorzieningsstelsel. Op het ogenblik, aldus Poujade, wa- ren zelfs belastinginners niet ze. ker van de wetten en er beston den „vele onrechtvaardigheden". Poujade verklaarde verder, dat zijn groep met elke partij wilde samengaan, die zijn program ,van belastinghervorming en het in het leven roepen van een in stelling als de „états gene- raux" steunde. (Het bijeenroe pen van de „états generaux" in 1789 was een van de gebeurte nissen, die de stoot gaven tot de Franse revolutie.) Deze „états generaux" zouden in feite een soort nationale „ideeënbus" zijn. Iedere burger zou de gelegenheid hebben voor stellen te doen aan en grieven te uiten tegenover het lichaam. Poujade heeft zich vaag uitgela ten over de vorming van de „Staten-Generaal". Deze zou waarschijnlijk op dorpsniveau be ginnen. Een lid van de partij-organisa tie, aan wie men gevraagd had of ophanging een straf zou kun nen zijn voor Poujadistische af gevaardigden, die de instructies van de beweging niet opvolgen, antwoordde: „Misschien". „Er zijn verschillende soorten straf". Poujade zelf heeft in het begin van de week gezegd, dat er ge noeg lantaarnpalen op de „Place de la Republique' staan voor on gehoorzame leden van zijn groe pering. In een Vrijdag in het blad „Express," dat Mendès-France steunt, verschenen artikel tvordt geopperd, de 52 Poujadistiscbe afgevaardigden uit de nieuwe Nationale Vergadering te weren, omdat hun eed van trouw aan Poujade in strijd zou zijn met de grondwet. De Poujadisten, aldus de schrijver, hadden door te belo ven al hun handelingen in het parlement aan de goedkeuring van de beweging te onderwerpen, een „imperatief mandaat", dat uitdrukkelijk door een wet van 1875 wordt verboden, aanvaard. Hun eed was ook in strijd met de grondwet volgens welke de nationale souvereiniteit aan het Franse volk behoort en niet aan een deel er van of aan een en keling, aldus de schrijver in „Express". De Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Quarles, heeft sa terdag te Taipèh medegedeeèd. dat de Verenigde Staten de leve ring van moderne straalvliegtHi- gen aan nationalistisch-Chin versnellen. Hij zeide op een persconferer tie, dat het, te oordelen naar wat hij op Formosa heeft gezien, onverstandig" van de communis ten zou zijn de eilanden Quemoy en Matsoe aan te vallen. Van officiële zijde te Pnom Penh is zaterdag vernomen, dat het Cambodjaanse kabinet is af getreden. Het zal de lopende za ken blijven behartigen, totdat premier prins Norodom Siha- noek, die voorbereidingen treft voor een rusttijd van drie weken aan de Franse Middellandse Zee kust, in zijn land zal zijn terug gekeerd. De Jordaanse regering, onder leiding van premier Ibrahim Has- him, heeft zaterdag haar ont slag bij koning Hoessein inge diend, na slechts 18 dagen in func tie te zijn geweest. De koning heeft het ontslag aanvaard, doch hij vroeg de wi. nister-president met zijn minis- nieuwe regering zou zijn ge vormd. De Libanese regering van Ra. chid Kerameh heeft zaterdag eveneens haar ontslag ingediend, zo meldt Radio Bagdad. President Tito van Zuid-Siavië heeft, volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg, vóór zijn vertrek uit Egypte op een pers conferentie het Verdrag van Bag dad veroordeeld. Het verdeelde de volken van het Midden-Oosten en vormde geen enkele verdediging tegen wie dan ook. Tito zeide ook nog, geen verlangen te hebben om tus sen Egypte en Israël te bemid delen. Hij hoopte evenwel, dat de vrede in dat deel van de wereld zou heersen zodat de volken in dat gebied, zich met succes zou den kunnen ontwikkelen. Een afschuwelijke moord, uit gevoerd op de 52-jarige eigenaar van de aan de Bragaweg te Ban doeng gelegen foto- en radiohan- del „Cine-Radio", de heer J. F. W. de Kort, heeft de bergstaa in op schudding gebracht. Het misdrijf werd ontdekt door een toevallige voorbijganger, die omstreeks zeven uur in de mor gen bloedsporen ontdekte voor de deur van de woning van de heer De Kort. Hij waarschuwde een surveillerende agent van de ver keerspolitie, die op zijn beurt de recherche alarmeerde. Een inspecteur van politie for ceerde daarna de glas-in-lood ra men van de voordeur en het zich daarachter bevindende houten paneel om direct daarop gecon fronteerd te worden met het toneel van de moord. Dicht achter de deur, aan de voet van een nog geheel opge tuigde kerstboom, lag, badend in zijn bloed, het lichaam van de heer J. F. W. de Kort, een Indo nesisch staatsburger van Neder landse afkomst. Het lichaam vertoonde een die pe steekwonde in de buik en aan genomen moet worden, dat liet slachtoffer korte tijd na het toe brengen van de verwonding, aan bloedverlies is overleden. Zoals uit de situatie ter plaatse kon worden opgemerkt heeft het drama zzich afgespeeld in de slaapkamer, die door een als eet kamer ingericht vertrek van de voorkamer is gescheiden. Temid den van de op een bed dooréénge- smeten voorwerpen als fotolam pen en reisgidsen werd het dolk mes gevonden, waarmee de moord is gepleegd. Het was door de dader(s) kennelijk onder de kraan van de badkamer schoon gespoeld, want het water in de badkamer was rood gekleurd door het bloed. Tijdens liet weekeinde verlore: hogedrukgebieden hun greep op het weer in West-Europa, dal toen onder de heerschappij kwanr van een depressie, die zich pp rit Noordzee ontwikkelde. Een neerslaggebied van deze depressie verplaatste zich over de Britse eilanden naar het oosten. Viel de neerslag in het westen van het land hoofdzakelijk in de vorm van regen of motregen, el ders in het land sneeuwde hei geruime tijd, vooral in de ooste lijke provincies. Zondagavond lag er in het noordoosten van Gro ningen zelfs al een pak van 7 tot 10 cm dikte. Aan de westzijde van de Nocrd- zeedepressie woedden zondag langs de Engelse oostkust hevige sneeuwstormen. Op het Europese vasteland daarentegen was het rustig, maar somber weer met tempera turen omstreeks het vriespunt. De Noortizeedepressie verplaai- ste zidh naar het zuiden als ge volg waarvan de wind in ons land naar het zuidoosten begon te krimpen. Ondertussen heeft zich ten zuidwesten van IJsland een stormdepressie ontwikkeld, die koers zette in de richting van Schotland en vermoedelijk de Noordzee zal optrekken. Dit heeft tot gevolg, dat het weer bij ons een sterk wisselvallig karak ter behoudt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag, ochtend tot maandagavond. RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking met opklaringen en overwegend droog weer. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. DINSDAG 10 JANUARI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m_ 0.06 0.41 1.21 1.31 n.m. 12.23 12.58 1.38 1.48 ZON MAAN op onder op onder Jan. 8 8.49 16.49 4.53 13.12 10 8.48 16.51 6.46 14.40 11 8.47 16.53 7.31 15.35 12 8.46 16.54 8.07 16.36

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1