4 Frankrijk staat voor moeilijk probleem De Franse verkiezingen Het bezoek van Anak Agung aan Londen N.C.P dient klacht tegen Tweede Kamerlid in Arbeidsonrust in Chili Het ongelukop de Wiedbach-brug Stemming op fruitmarkt blijft rustig ZATERDAG 7 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3657 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW EGYPTE EN EDEN. MOEILIJKHEDEN MET DE RUSSEN. Ministers van Buitenlandse Zaken van ZOAVO hiieen Directeur van „l'Humanité over politieke verhoudingen in Frankrijk Engeland wil verzachting van beperkingen van handel met communistisch China Onlusten te Brazzaville Amerikaans-Westduitse atoombesprekingen Concurrentie van appelen uit Italië Reeds enige weken is er op de Nederlandse fruit markt een zeer rustige stem ming. Er is nergens sprake van een groot aanbod van appelen en peren en hier door kan de prijs over het algemeen goed op peil blij ven- De afzet gaat echter zeer kalm, zowel voor de buitenlandse als voor de bin nenlandse markt. Conferentie te Bagdad Bijna 300.000 personen in 1955 uit Oost- in West- Duitsland aangekomen Radfords bezoek aan het Verre Oosten VooraanstaandccmTT.uF':sif in de V.S. op vrij voeten HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks- Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De Franse verkiezingen zijn ten einde en men mag aannemen, i dat Frankrijk, Parijs en andere grote steden, die door de ditmaal wel zeer heftige campagne, vooral door de Poujadisten gevoerd, zijn aangegrepen, verlucht opademen. Voor zover met de cijfers te beoordelen, lieeft de politieke aardverschuiving, die men verwacht te, niet plaats gehad. De persoonlijke twist tussen Edgar Faure en Pierre Mendès- France, vooral door de laatste veroorzaakt, heeft tengevolge gehad, dat de radicale partij in tweeën is gesplitst en dat met het stelsel der lijstenverbindingen, waarmede men had te werken, zowel de communisten als uiterst rechts minder doeltreffend konden worden bestreden dan in 1951 tegenover communisten en Gaullisten het ge val was. De communisten zijn in stemmencijfers achteruitgegaan, maar tengevolge van het hierboven vermelde in zetelaantal zelfs vrij sterk vooruit. De Poujadisten, van wie men verwachtte dat zij, juist door hun geschreeuw, antipathie zouden wekken, hebben meer zetels gekregen dan zelfs de optimisten verwachtten. stemming vindt, nog moeilijker om de Russische staatslieden in april te Londen te ontvangen. Zij bereiken er overigens mede, dat het Westen op zijn hoede is, zowel in het Midden Oosten als in Oost-Europa, voor welks vrij heid Eisenhower's boodschap op nieuw een lans zal breken. Merkwaardig is de onverschil ligheid, waarmede in Washington en Londen de beperking van de defensie-uitgaven in de Russische begroting is opgenomen. Men weet wat één en ander waard is. De verkiezingsstrijd van 1956 dringt reeds meer naar voren. Knowland trippelt van ongeduld en steeds nieuwe candidaten mel den zich aan als Eisenhower zich terugtrekt. Men acht dit laatste nog steeds onzeker en in dat geval zou het wel eens kunnen zijn, dat de jon ge vice-president Nixon, bij ge brek aan beter in de republikein se partijen en Stevenson tegen over elkander zouden komen te staan. Faure met zijn rechtse bondge noten, als wier aanvoerder in het algemeen Pinay werd erkend, heeft een groter aantal stemmen gehaald dan Mendès-France; de socialisten, met hem verbonden, hebben ook zetelteruggang aan te wijzen.Men bedenke, dat de Franse nationale vergadering nog geenszins compleet is; uitsla gen van overzee moeten nog ko men; de verkiezingen in Algiers zijn uitgesteld met het oog op de troebelen, die daar, juist m deze verkiezingstijd, opnieuw 't hoofd opstaken. WIE KAN EEN REGERING VORMEN? De president der republiek, Coty, nog steeds onder de indruk van het grote verlies dat hij ge leden heeft, staat dus voor de moeilijke taak om te trachten n regering te vinden, die op een enigszins behoorlijke meerder heid kan steunen. Die vindt hij niet bij Faure en zeker niet bij Mendès-France. Hij kan die al leen vinden, indien een figuur van betekenis uit één dezer bei de groepen, bijv. Pinay erin zou slagen, ondanks de verkiezings strijd, beide te verzoenen en de socialisten eindelijk eens zouden begrijpen, dat zij, zijnde één der grootste partijen, vermoedelijk na de communisten de grootste, gezamenlijk actief aan de rege ring behoren deel te nemen. Dan zou ook een meerderheid bijeen te krijgen zijn, die als eer ste punt op de agenda wil zetten de grondwetherziening, die een normale democratische grond slag heeft. De M.R.P. wierp tij dens de verkiezingsstrijd reeds een balletje in die richting op, maar Mendès-France moest er, zeker destijds van de overwin ning, niets van hebben. De Saar heeft ondertussen niet zonder moeite zijn regering gekregen. Ney, de voorzitter van de Christen-democraten is pre mier geworden; Schneider, ae felle vroegere Nazi, slechts voor zitter van de Landdag. Kt zal on getwijfeld Adenauer's positie versterken. VERKIEZINGEN IN DE V.S. Amerika heeft inmiddels ken nis genomen van de „State of ttte Union", de jaarlijkse bood schap van de president, die dit maal wc.-d voorgelezen. Er bestaat minder Vrees voor oorlog dan een jaar geleden. Dil heeft intussen het departement van Defensie niet verhinderd om voorrang te verlangen voor vlieg tuigen en raketten, die onver wachte aanvallen kunnen beant woorden. Dit misschien ook in vtlrband met de laatste uitlatin gen van Chroestsjef en Boelga- nin in de Opperste Sowjet, die ditmaal ook de persoon van Elsenhower hebben aangetast. Zij bereiken daarmede slechts één ding: het wordt voor Eden, wiens beleid niet onverdeelde in de wijze, waarop de Russen in Oostenrijk optreden en zich van de economische voordelen mees ter maken. Er is, niet alleen in Rusland, één en ander gaande, dat tot po litieke beslissingen kan leiden, maar ook in de satellietlanden gelijk het communistische con gres in Roemenië bewijst, waar nu Anna Pauker de rehabilitatie is geweigerd. De Russen blijven altijd dezelf de moeilijke lieden; een felle brand in hun ambassade in de Canadese hoofdstad Ottawa heeft weer geleid tot verwijten over en weer. De autoriteiten lieten de brandweer binnendrin gen, omdat anders aangrenzende huizen werden bedreigd; de Rus sen vertellen natuurlijk, dat er niet voldoende werd gedaan of kon gedaan worden om de brand te bestrijden. De Sowjet-Unie zet inmiddels haar effensief voort. Dit plaatst Amerika tegenover Afghanistan voor de moeilijkheid, dat het de economische steun a,an dit land niet wil intirekken, maar toch ook aarzelt deze te versterken. Men verneemt stemmen, die er op aandringen, dat Amerika, ge zien de concurrentie van Rusland, de hulp aan India zal uitbreiden, maar Nehroe's houding biedt daartoe weinig aanleiding. Men moet ook rekening houden met De crisis in het Midden-Oosten sleept zieh voort. Men tracht Egypte en Israël tot een verzoe ning te brengen; Israël bindt in, vergeleken bij vroegeir, maar ver lengt zijn dienstplicht teneinde zich te kunnen verweren. Tito is thans, nadat hij lange tiju in Ethiopië is geweest, in Cairo, en men verwacht zekere mate van bemiddeling van hem. In Jordanië wordt de rechtma tigheid van de ontbinding van het parlement in verband met de toe treding tot het Pact van Bagdad, voor het hoge hof aangevoch- ten. Op 1 januari heeft de Soedan zich onafhankelijk verklaard, en is door verschillende staten, ook door Nederland, reeds erkend. Uitvoer van wapenen naar Egypte, waaraan ook Engelsen zich hebben schuldig gemaakt, is door minister Eden resoluut de kop ingedrukt. Het is één der weinige resolute besluiten, die er van Eeden is uitgegaan. Nog steeds rommelt het in de Engelse bladen na over de rege ringswijzigingen, die men bewijs acht dat Eden zelf de buitenland se politiek wil leiden en die te vens aantonen, dat men in de kracht van Eden niet veel ver trouwen heeft. Men acht boven dien Selwyn Lloyd niet de man, die Eden naar zijn hand kan zet ten en verwacht dan een crisis tussen premier en minister. Alles bij elkander maakt dit het Middenoostelijk vraagstuk niet gemakkelijker, hoewel Eden terecht aan de Labouroppositie aandeel van Rusland in dit vraag stuk heeft geweigerd. SLUIPMOORD EN ATOOMKRACHT. Cyprus blijft een zwakke plek. Harding en Makarios zijn elkan der niet genaderd; Makarios heeft zelfs in de kathedraal de bevolking aangespoord tot het brengen van nieuwe offers, het geen dus betekent, dat het onder gronds verzet, dat telkenmale sluipmoord tengevolge heeft, voortduurt. Voor twee internationale orga nisaties wordt bijzondere aan dacht gevraagd: voor de NATO, welker verzwakking velen vre zen, ondanks de laatste zitting waarin nieuwe eenheid bleek en voor de Europese organisatie der atoomenergie voor vreedzame doeleinden, omdat Europa inder daad, vergeleken bij Amerika, ten achter is. De O.E.E.C. heeft een stelsel uitgewerkt, waarbij geheel de Westelijke wereld wordt betrok ken. Men tracht dit nu te ver zoenen met de Euratoom, door de Kolen- en Staalgemeenschap opgezet, en die stringenter is, maar zich beperkt tot de zes lan den dezer organisatie. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Naar men verwacht, zal de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Anak Agung, die maandag voor een vierdaags bezoek als gast van de Blitse regering in Londen zal aanko men, gedurende zijn verblijf de Britse premier sir Anthony Eden bezoeken. De minister zal volgens diplo matieke kringen met Britse mi nisters spreken over de interna tionale toestand, vooral wat be treft Zuid- en Zuidoostazië, en over economische kwesties en handelsvraagstukken. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag het programma van het bezoek bekendgemaakt. Dinsdag zal Anak Agung de minister van Staat lord Reading bezoeken, die lil oktober Djakarta officiëel heeft bezocht. Dinsdagavond zal hij een ontvangst op de Indone sische ambassade geven. Woensdag zal hij eerst Oxford bezoeken, 's avonds zal hij aan wezig zijn op een officiële ont vangst, die lord Reading ter ge- tegenheid van zijn bezoek in Lan caster House houdt. Vervolgens zal de Indonesische ambassadeur in Londen, prof. Supomri, een diner aanbieden. Donderdag zaL Anak Agung een bezoek brengen aan het par lement en zal hij met zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, de Lunch gebruiken. Lord Reading heeft de Indonesische minister voor donderdagavond uitgenodigd voor de uitvoering van „Cinderel la" door Sadler's Wells en voor |een souper. Vrijdag zal de minister Londen verlaten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag bekendgemaakt dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de acht landen van ie ZOAVO van 6 tot 8 maart in Ka- ratsji bijeen zullen komen. In de bekendmaking werd ge zegd dat de Afnerikaanse minis, ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, ongeveer 2 maart naar Karatsji zal vertrekken. Dit zal de tweede bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van de Zoavo-.landen wor den. De eerste werd in februari 1955 te Bangkok gehouden. De Chileense regering heeft vrijdag twee arbeidersleiders, die voor maandag a.s. te middernacht een algemene staking hadden af gekondigd, doen arresteren. Voorts heeft zij de staat van be leg afgekondigd. De arrestanten zijn de commu nist Juan Vargas Puebla, voor zitter en penningmeester van het centrale verbond van Chileense vakverenigingen, en Clotario Biest (Katholiek). Zij zijn gear resteerd onder de bepalingen van de wet „ter verdediging van de democratie", waarin het commu nisme buiten de wet wordt ge steld. Voordat de regering de staat van beleg deed afkondigen, sloot zij de buitengewone zitting, waar in het Chileense congres bijeen was ter bespreking van maatrege len tot het tegengaan van infla tie. Doch een officiële woordvoer der verklaarde vrijdagochtend dat het congres dinsdag a.s. weer bijeen zal worden geroepen, zo dat het deze regeringsmaatregel kan goedkeuren. De regering had wetten in het vooruitzicht gesteld, welke zou den voorzien in bevriezing van lonen en prijzen. Daarop had de leiding van het Chileense verbond van vakverenigingen een maan dag a.s. te middernacht te begin nen algemene proteststaking af gekondigd. Inmiddels hebben de arbeiders van de in Amerikaanse handen zijnde kopermijnen te Porterillos en Chuquicamata besloten hun staking, die 22 dagen had ge duurd, te beëindigen. Zij zijn vrij dag weer aan het werk gegaan. De arbeiders van de Ameri kaanse kopermijn te El Teniente staken nog, doch men meent dat gisteren een overeenkomst zou worden bereikt, welke ook deze staking zal beëindigen. De uitslag der verkiezingen voor 594 zetels in de Franse na tionale vergadering is: commu nisten 150, socialisten 98, radicaal gezinden 9, orthodoxe radicalen 49, afgescheiden radicalen 21, volksrepublikeinen 72, conserva tieven 96, sociaal-republikeinen 72, conservatieven 96, sociaal republikeinen (ex-Gaullisten) 22, Poujadisten 52, uiterst rechtsen 3 en andere partijen 22 zetels. In dit totaal zijn niet begrepen de twee zetels voor Frans-Ocea- nië en Nieuw-Caledönië, waar later deze maand verkiezingen zullen worden gehouden. Als gemeld zullen geen verkie zingen worden gehouden voor vertegenwoordiging van het voormalige Franse gebied in Vóór-Indië (dat thans deel uit maakt van India), waarvoor nog steeds een zetel in de Franse na tionale vergadering is gereser veerd. Normaal zijn dertig zetels ge reserveerd voor vertegenwoordi gers van Algerije, doch de ver kiezingen in dit Franse gebieds deel zijn, als gemeld, uitgesteld. Marcel Cachin, de directeur van het Franse communistische dagblad „l'Humanité" heeft in een onderhoud dat vrijdag in Oost-Berlijn is gepubliceerd ver- klaard dat de Franse communis ten vastbesloten zijn hun stem men te geven aan de „republi keinen" van Pierre Mendès-Fran ce. Tijdens het onderhoud, dat door het blad van de Oostduitse com munistische partij „Neues Deutschland" werd gepubliceerd, verklaarde Cachin verder: „Zij (de republikeinen) weigeren met ons samen te werken en willen zich eraan onttrekken doch wij eisen dat zij een linkse politiek zullen volgen." Hij zei dat onder de huidige omstandigheden de socialisten uiteindelijk in twee groepen zullen uiteenvallen en dat door dit „uitval" de invloed van de arbeiders „snel zal kun nen groeien." Naar de voorzitter van de Ne derlandse conservatieve partij, tevens hoofdredacteur -van het partijorgaan „De Brug", de heer P. J. Galliard uit Assen, aan het A.N.P. mededeelt, heeft hij bij de officier van justitie in Amster dam een klacht wegens beledi ging tegen het Tweede Kamerlid, de heer J. H. Scheps, ingediend. Aanleiding hiertoe was een door de heer Scheps woensdag avond voor de Vara uitgesproken commentaar, waarin een in „De Brug" verschenen artikel werd behandeld. In zijn commentaar beschuldigde de heer Scheps de N.C.P. van nationaal-socialisti- sche tendenzen. Ook wordt overwogen, naar ons voorts wordt medegedeeld, tegen dé heer Scheps c.q. de Vara een civiele vordering in te stellen of in kort geding staking van iedere herhaling te eisen. (Advertentie.) NYLONS CADEAU 1 De Bleekertje Fabriek te Rotter dam geeft nu op haar bekende wasmiddelen prachtige, eerste keus nylons cadeau voor slechts 48 bonnen, zonder enige bijbeta ling. ai-lil Westduitse regeringsmissie naar India Dr Fransz Blücher, vice-kanse. lier van West-Duitsland, staat aan het hoofd van een uit acht leden bestaande regeringsmissie, die maandag voor een officiëel bezoek van twee weken naar India vertrekt ter versterking van de economische en politieke betrekkingen tussen beide lan den. De economische besprekingen zullen beperkt zijn tot algemene kwesties. De delegatie heeft niet de bedoeling een nieuwe handeis- overeenKomst voor te bereiden. Politieke waarnemers te Bonn beschouwen de samenstelling van de delegatie als een bewijs van het belang, dat West-Duits land hecht aan uitgebreider eco nomisch en politiek contact met India. De delegatie gaat op uit nodiging van de Indische rege ring. De gevangenisstraf van één jaar, waartoe de Nederlandse chauffeur De B. veroordeeld is wegens het auto-ongeluk op de Wiedbach-brug in oktober 1953, is vrijdag geldig geworden, door dat het Westduitse opperste fede rale gerechtshof het beroep van De B. heeft verworpen als „ken nelijk ongegrond". De B. had op 24 october 1953 ONBEPERKTE op de Wiedbaoh-brug tussen Keulen en Frankfort de macht over zijn stuur verloren, waar door een kettingbotsing ontstond. Bij deze kettingbotsing vielen zes doden en zeven gewonden, ter wijl vier auto's vernield en drie beschadigd werden. In maart 1954 was De B. door een rechtbank in Neustadt tot één jaar veroordeeld wegens „nalatigheid". Deze uitspraak werd in juli 1955 door een ge rechtshof te Koblenz bevestigd. lAZETFABRIEtCEN TE ZEVENBERGEh Amerikaanse regeringsambte naren bestuderen een Engels voorstel, dat beoogt de beperkin gen van de handel met commu nistisch China, die door het Wes ten zijn ingesteld wegens de in terventie van China in de Ko reaanse oorlog, te verzachten. Deze ambtenaren bereiden de conferenties voor, welke deze maand zullen worden gehouden door president Eisenhower en de Engelse minister-president, sir Anthony Eden. Engeland wenst voor de handel met communis tisch China dezelfde, minder strengere voorschriften in te voe ren, die gelden voor de handel met de SoTyjet-Unie en de Euro pese landen van het Sowjet-blok. Volgens welingelichte ambte naren zou de door Engeland voorgestelde verzachting der be perkingen de onderhandelings positie van de Verenigde Staten bij de lopende besprekingen tus sen de ambassadeurs van Ame rika en communistisch China te Genève verzwakken. Om deze reden noemen zij het voorstel on bevredigend voor wat betreft het tijdstip en het ontbreken van een suggestie om onmiddellijk be langrijke concessies van de Chi nezen te verkrijgen in ruil voor de verzachting der handelsbeper kingen. Zoals bekend is, verbieden de Verenigde Staten alle handel met communistisch China. Engeland en de andere bondgenoten van Amerika verbieden de uitvoer van goederen met strategische waarde naar communistisch Chi na, maar staan handel in goede ren zonder strategische waarde toe. De lijst van goederen met strategische waarde, die voor de handel met communistisch Chi na geldt, is veel langer dan die voor de handel met de Sowjet- Unie. Bij onlusten te Brazzaville in Frans-Congo is in de afgelopen dagen één persoon gedood en zijn 45 gewond, van wie er 17 in een ziekenhuis zijn opgenomen. Er werden 404 arrestaties verricht. Het wordt mogelijk geacht, dat oproerlingen nog drie doden en enkele gewonden hebben meege nomen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag officiëel de aanvang be kendgemaakt van besprekingen tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten over een over eenkomst inzake samenwerking tussen de twee landen op het ge bied van atoomonderzoek. Volgens het ministerie hebben de V.S. de bedoeling een experi mentele atoomreactor ter be schikking van de bondsrepubliek te stellen voor het opleiden van gespecialiseerd personeel. Ook zullen de V.S. beperkte hoeveel heden splijtbaar materiaal aan West-Duitsland leveren. De over eenkomst zal slechts samenwer king bij het onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoom energie betreffen. Er wordt vrij veel concurren tie ondervonden van sinaasap pelen die goedkoop zijn. Hier staat tegenover dat de kwali teit van het fruit dit jaar zeer goed is, waardoor er vraag blijft. Op de buitenlandse markten, met name in West-Duitsland en Engeland, wordt veel concurren tie ondervonden van appelen uit Italië. Vooral de laatste dagen heeft dit land grote hoeveelheden naar Engeland verzonden. In Bel. gië heeft men nog een vrij grote voorraad van de eigen oogst zo dat de uitvoer naar dit land min der groot is. Bij de fruitaanvoeren neemt de Goudreinette nog steeds de voor naamste plaats in. De prijs ligt thans tussen 45 en 50 ct per kg voor de goede kwaliteiten. Voor de Jonathan wordt eenzelfde prijs betaald. De uitvoer van in- dustriefruit naar West-Duitsland is thans verboden, maar deze was van dermate geringe betekenis dat deze maatregel geen invloed zal hebben op het prijspeil in ons land. Omdat de fruitvoorraden over het algemeen belangrijk kleiner zijn dan in andere jaren worden er voor de toekomst weinig afzet- moeilijkheden verwacht. Vertegenwoordigers van de landen, die het verdrag van Bag dad hebben ondertekend, zijn vrijdag in de Iraakse hoofdstad bijeengekomen ter bespreking van „geheime" politieke rappor ten. Economische deskundigen be. gonnen aan de opstelling van een agenda voor de economische raad van de organisatie. O.m. zal wor den gesproken over het gebruik van radio-actieve isotopen voor vreedzame doeleinden, manieren om de economische hulpbronnen van de aangesloten landen te mo biliseren en de verdeling van water voor bevloeiing. Engeland was op de bijeen komst van vrijdag nog niet ver tegenwoordigd. De Britse dele gatie wordt over enige dagen verwacht. Bijna 300.000 mensen, voor het merendeel vluchtelingen uit com munistisch Oost-Duitsland, zijn in 1955 uit het oosten naar West. Duitsland gekomen, aldus heeft een regerings-woordvoerder vrij dag te Bonn medegedeeld. De anderen waren gerepa. trieerde krijgsgevangenen, bur. gergeïnterneerden en volksduit. sgfs. In West-Berlijn en West-Duits land kwamen 252.870 vluchtelin gen aan, van wie 52,4 procent jonger dan 25 jaar was. In 1954 waren 184.198 vluchtelingen, van wie minder dan de helft jonger dan 25 jaar was, in \Vest-Berlijn of West-Duitsland geregistreerd. De Sowjet-Unie zond op grond van een Westduits-Russisch ak koord 8000 krijgsgevangenen te rug. Van de teruggekeerde volks, duitsers kwam de grootste groep, ongeveer 12.000 personen, uit Zuid-Slavië. De voorzitter van de Ameri kaanse generale staf, admiraal Radford, is vrijdag uit Taipeh te Tokio aangekomen voor een be zoek van vijf dagen aan het Ame rikaanse hoofdkwartier voor het Verre Oosten in Japan en Zuid- Korea. Hij zei tot verslaggevers op het vliegveld van Tokio, dat zijns in ziens de sterkte van de Ameri kaanse strijdkrachten in het Ver re Oosten voldoende is. In Japan zal hij besprekingen voeren met de minister van Bui tenlandse Zaken, Sjigemitsoe, en in Zuid-Korea met de president, Syngman Rhee. Admiraal Arthur Radford, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafschefs, die <p Formosa besprekingen heeft ge voerd met de leider van nationa- listisch-China, generalisimus Tsjiang Kai Sjek, heeft vrijdag alvorens naar Tokio te vertrek ken, op het vliegveld van de For. mosaanse hoófdstad Taipeh ver klaard in 1955 in het tegenover Formosa gelegen Chinese kust gebied een „uitbreiding der com munistische militaire activiteit" te hebben geconstateerd. „Doch ik zie geen nieuwe crisis m.b.t. het gebied van Straat For mosa opdoemen", voegde hij hieraan toe. De Amerikaanse federale rech ter Charles McNamee heeft Da vid Katz, een der elf vooraan staande Amerikaanse communis ten, die thans terecht staan op beschuldiging van samenzwering tot gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering, op vrije voeten doen stellen. Het proces tegen de tien andere communistische beklaagden waaronder Katz' echtgenote zal maandag a.s. worden voort gezet. Een hogedrukgebied bepaal! nog steeds het weer in West-Eu ropa. Dit hogedrukgebied is in de onderste niveaux gevuld met be trekkelijk zachte lucht, waarin veel mist en bewolking voor komt. De depressie-activiteit is momenteel niet groot. Voor de kust van Noord-Noorwegen ligt een oude storing. Het koufront ervan ligt boven de Noordzee en verplaatst zich heel langzaam in zuidoostelijke richting. Boven Polen en Oost-Duitsland bevindt zich drogere lucht, die langzaam naar het Westen stroomt. Deze lucht kan heden later op de dag wellicht het zuid oosten van het land bereiken, waardoor het weer er wat min der somber zal worden. Overi gens houdt hetzelfde weertype nog aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Rustig weer. Zwaar bewolkt en nevelig weer met hier en daar nog wat heel lichte motregen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak ooste lijk. Dezelfde temperaturen of iets lagere. ZONDAG 8 JANUARY vjn. run. Breskens 10.27 11.10 Terneuzen 11.02 11.45 Hansweert 11.52 12.25 Walsoorden 11.52 12.35 MAANDAG 9 JANUARI. v.m. rum. Breskens 11.25 11.31 Terneuzen 12.06 Hansweert 0.40 12.46 Walsoorden 0.50 12.56 ZON MAAN op onder op onder Jan. 7 8.49 8 8.49 16.47 16.49 3.48 4.53 12.40 13.12

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1