«STATE OF THE UNiON» Oproer in het oiieparadijs ^rssf&sss&s EISENHOWERS Ruwe,rode handen HAMEA &&L Verjaardag van dr Adenauer De Nederlands-Indonesische conferentie Bomaanslag op paleis van aartsbisschop in Miiaan Aanvaring op de Nieuwe Waterweg VRIJDAG 6 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3656 Zware sneeuwstorm in Noord-Noorwegen Londen in de mist Vulkaan Merapi ook donderdag actief Soedan wil in V. N. en Arabische Liga Arabieren wensen sieec/s groter deel van peiroleum-buit Moskou vist in troebel water Ontvoering De oliewinning in de Sowjet-Unie Terugkeer van Duitsers uit Polen De Franse verkiezingen SabotageopBritsekruiser? AanvaringJ op de Beneden-Elbe Geen Valentine-tanks naar Israël HET WEER WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur President Eisenhower heeft Donderdag in zijn jaarlijkse boodschap over de „State of Union" (de toestand van het land) aan het congres gevraagd om speciale volmachten voor economische hulpprogramma's voor „een aantal jaren" aan niet- communistische landen. In de boodschap wordt een ruwe schets gegeven van Eisen howers voorstellen voor wetge ving in het laatste jaar van zijn regering voor de presidentsver kiezingen, die dit jaar gehouden zufflen worden. In de voorstellen van de presi dent voor een economisch hulp programma op lange termijn wordt gezegd: „Opdat onze vrienden de grote re kracht kunnen bereiken waar naar wij gezamenlijk streven, moeten wij verzekerd zijn van continuïteit van de economische hulp voor ontwikkelingsprojec ten en programma's die wij goed keuren en die een aantal jaren vergen om opgezet en uitgevoerd te worden. In Noord-Noorwegen woedt reeds enige dagen een buitenge woon zware sneeuwstorm, waar door grote schade, van naar ra ming een miljoen kronen, is aan gericht. Noord-Noorwegen is geheel af gesneden van de rest van het land. De telefoon- en telegraaf verbindingen zijn verbroken. Ook de electriciteitsvoorziening is plaatselijk gestoord. Verscheide ne vissersschepen zijn gezonken. Br is geen melding gemaakt van slachtoffers. Gisterochtend was Londen ge huld in de beruchte Londense mist, de smog. Op vele plaatsen was het zicht nul en alle verkeer, in de lucht, te land en op het water, onder vond grote hinder en kwam voor een aanzienlijk deel geheel tot stilstand. Inmiddels waren de autoritei ten bezig met een onderzoek. Bnige honderden vrijwilligers werkten met draagbare laborato ria. Onder meer wordt nagegaan, hoe groot het gehalte roet in de smog is smog is een samentrek king van smoke en fog, rook en mist). Het vorig jaar overleden onge veer 4.000 Londenaars aan de gevolgen van de smog en in het parlement is een debat over dit .jaarlijks terugkerend verschijn sel gehouden. De gevaarlijke vulkaan Mera pi op Midden-Java was ook don derdag actief, doch tot op heden werden geen ongelukken gemeld. Een brug over de rivier de Se- newo werd weggevaagd en drie hnizen werden door lavastro men en wolken hete as vernield. In 1930 werden 30.000 mensen door een uitbarsting van de Me rapi gedood en twee jaar gele den verbrandde de bevolking van een dorpje op de berghelling (foor de dodelijke wolken.' Volgens berichten gaven de autoriteiten tienduizenden men sen in gebieden, waar gevaar dreigt, opdracht te evacueren. De Soedanese minister van Bui tenlandse Zaken, Moebarak Za raek. heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties schriftelijk in kennis gesteld van het onaf hankelijk worden van zijn land. Hij verzocht verder ingelicht te worden over de stappen, die de Soedan doen moet, om zich te kunnen aanmelden als kandidaat- lid der internationale organisa tie. De minister heeft voorts de se cretaris-generaal der Arabische Liga, Abdel Khalek Hassoena, in een nota verzocht Soedan op de eerstvolgende bijeenkomst van de Laga-raad kandidaat voor het Li ga-lidmaatschap te stellen. „Daarom vraag ik het congres beperkte volmachten om ver plichtingen op langere termijn aan te gaan voor hulp bij derge lijke projecten, hulp die verschaft moet worden uit toewijzingen in komende belastingjaren". Eisenhower verklaarde, dat de topconferentie in Genève in Juli van het vorige jaar de belofte in hield van matiging van woorden en actie in de koude oorlog, doch dat de latere Geneefse conferen tie van ministers van Buitenland se Zaken had bewezen, dat de „Sowjet leiders nog niet de on ontbeerlijke voorwaarden willen scheppen voor een veilige en duurzame vrede". De president stelde ingrijpende herziening voor van de omstreden immigratiewetten van McCarren en Walter. Hij wil het aantal jaarlijks toe te laten immigran ten bepalen aan de hand van de laatste volkstelling, die van 1950, inplaats van die van 1920. Ook wil Eisenhower grotere plooibaarheid toestaan bij het ge bruik van contingenten, zodat con tingenten die niet geheel opge bruikt worden, kunnen worden verdeeld over andere landen. Eisenhower zegde toe, dat hij later gedetailleerde aanbevelin gen voor herziening van de immi gratiewetten zal indienen. Eén ervan zou inhouden, dat bij we derzijdse afspraken met andere landen afgezien kan worden van het nemen van vingerafdrukken van mensen, die de Verenigde Staten bezoeken. De president beloofde Ameri kaanse hulp voor grotere Euro pese eenheid, in het bijzonder bij de ontwikkeling van kernenergie. In wat een verwijzing naar de „Euratom" scheen te zijn, zei Eisenhower: „Wij zullen zoveel hulp geven als doenlijk is aan de onlangs hernieuwde pogingen van Westeuropese landen om een grotere mate van integratie, bv. op het gebied van vreedzaam ge bruik van atoomenergie te be reiken". In een overzicht van de Ame rikaanse politiek in Azië en het Midden-Oosten, zei Eisenhower, dat de Verenigde Staten in Azië hulp zullen blijven verschaffen aan landen die hun vrijheid ver dedigen tegen communistische druk of ondermijning. In het Midden-Oosten zullen de Verenigde Staten alles doen om een rechtvaardige oplossing te bevorderen van het „tragische geschil" tussen de Arabische sta ten en Israël. De Verenigde Sta ten willen al deze landen tot vriend houden. Wat financiële kwesties be treft, zei de president te ver wachten dat de begroting in de loop van het belastingjaar dat op 30 Juni 1956 eindigt, in evenwicht zal komen. „Ik zal voor het be lastingjaar dat op 30 Juni 1957 eindigt een sluitende begroting voorstellen", zo deelde hij mede. Bij de huidige (financiële) stand van zaken is belastingverlaging slechts gerechtvaardigd, als daar door het begrotingsevenwicht niet verstoord wordt. „Het conflict tussen het inter nationale communisme en vrij heid heeft een nieuw aanzien ge kregen", zo vervolgde de presi dent. „Wij weten dat de communis tische leiders dikwijls een tactiek van terugtrekken en onver wachte koerswijzigingen volgen. Wij weten dat het Sowjet- en het Chinese communisme nog een ernstige bedreiging van de vrije wereld inhouden en dat de Sowjet-politiek in het Midden- Oosten nauwelijks past in het streven naar internationale ont spanning". De communisten hebben hun tactiek inzoverre gewijzigd, dat zij het nu proberen met het zaai en van verdeeldheid, met beloften en dubbelhartigheid i.p.v. met ge weld of dreigen met geweld, al dus de president. Wat de militaire kracht van de Verenigde Staten aangaat, die is nooit eerder in vredestijd zo goed afgestemd geweest op da behoeften als nu. Door invoe ring van de nieuwste wapens is de doelmatigheid van de strijd krachten vergroot. Samen met Canada is het radarstelsel ter be veiliging van het Amerikaanse vasteland aanzienlijk uitgebreid. Wat het binnenland betreft, zei de president, dat het congres dringend zijn aandacht moet ge ven aan programma's voor verbe tering van het onderwijs, wegen bouw, ontwikkeling van water kracht en uitbreiding van de hui dige sociale verzekeringswetten. Over enkele dagen zal de presi dent een speciale boodschap over de landbouw aan het congres zenden. De boeren vormen de eni. ge grote bevolkingsgroep die in de afgelopen jaren een lager in komen had. Eisenhower noemde het veront rustend, dat uit sommige gebie den nog beschuldigingen binnen komen over het bestaan van ras sendiscriminatie. Volgens de pre sident moet het congres een com missie instellen die beschuldigin gen moet onderzoeken over dis criminatie en economische druk en het onthouden van kiesrecht aan negers. Voorts verzocht de president het congres toetreding van de Verenigde Staten tot de voorge stelde internationale organisatie voor handelssamenwerking goed te keuren, om bij te dragen aan de uitvoering van de algemene in ternationale overeenkomst voor tarieven en handel. De boodschap werd namens d epresident, die voor herstel in Florida verblijft, voorgelezen door een congres ambtenaar. Begrip van de waarheid over de Verenigde Staten is één van de belangrijkste machtsmiddelen voor de Amerikanen, aldus de boodschap. De president beval daarom een aanzienlijke vergro ting van de begrotingspost voor de voorlichtingsdienst der Ver enigde Staten. Later verklaarde de president nog in een radio- en televisie uit zending vanuit Key West, dat de Verenigde Staten de tactiek van de communisten met grote waak zaamheid moeten blijven gade slaan. Een Duitse industrieel verwekte dezer dagen in de city van Londen een soort paniek. Karl Deilmann, één der Duitse kolenbaronnen met belangstelling voor petroleum, zou aan de koning van Jemen een aandeel in de winst van 75 procent hebben aangeboden in ruil voor een vergunning om in dit kleine Arabische land oliebronnen te exploiteren. Dat is veel meer dan de andere oliemaatschappijen betalen. De 50 procent, die de „Irak Petroleum Co.", de Amerikaanse „Aramco" in Saoedi-Arabië en het nieuwe internationale consortium in Perzië aan de landsregeringen afstaan, schijnt reeds een maximum, dat op straffe van onrentabiliteit niet overschreden mhg worden. Het eigenaardige van deze ge schiedenis is, dat er totnogtoe in Jemen geen olie gevonden is. De koning van het land wordt dus Hij zei: „Er zijn ogenblikken door het Duitse aanbod niet rij- waarop zij (de communisten) ker, maar het is duidelijk, dat zijn glimlachen en er zijn ogenblikken appetjj. werd gewekt door het waarop zij schijnen te dreigen. Ons enige doel is ons streven 1 voorbeeld van het naburige Saoe- naar een totale vrede gebaseerd j di-Arabië, waarvan de koning op rechtvaardigheid voort te zet- een even autoritaire heerser als ten zonder door hun bedreigin-,jje van jemen de goudstroom en deze met slechts gebruikt tot modernisering van zijn land, maar ook tot ontplooiing van een sprookjesachtige particuliere luxe. te laten misleiden". Het hoofd van het telefoon kantoor in Paré-Paré, de heer Tan Santen, is dinsdag jl. tijdens aljn reis van Paré-Paré naar Ma kassar bij Kalibone Pangkadjene- Maros door een gewapende ben de aangehouden en ontvoerd. Voorts werden ontvoerd een schoolonderwijzer uit Paré-Paré, Hamarung en diens vrouw. Tot (.lusver is nog niets bekend over het lot van de ontvoerden. De Westduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, is Donder dag" tachtig jaar geworden. Een negentienjarige wijnkonin gin schonk hem, namens de Westduitse wijnzaken, een fles wijn voor elk jaar van zijn leven. In Bonn wend gevlagd. Jui chende burgers stonden langs de straten toen de bondskanselier reed, waar hij de gelukwens van zijn ambtenaren in ontvangst nam. Bij aankomst in het kanselarij gebouw bracht het 46 man ster ke muziekcorps van het nieuwe Westduitse leger de koraal „De Here zij geprezen" ten gehore. Ook veie vrienden kwamen de jarige bondskanselier geluk wen sen. tiina 7 uur lang heeft de jari ge Westduitse bondskanselier, er Adenauer, donderdag gelukwen sen in ontvangst genomen van politici, kerkelijke vertegenwoor digers, vakbondsleiders en diplo maten uit vele landen. De receptie ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de bondskanselier was de groot ste, die sedert Bonn zes jaar gele den hoofdstad van West-Duits- land werd, is gehouden. Telegrafische gelukwensen kwa- De plaatsvervangende minis ter voor de olie-industrie in de Sowjet-Unie heeft via de radio- Moskou medegedeeld, dat de olie winning in de Sowjet-Unie dit jaar 12 miljoen ton groter zal zijn dan in 1955. Er zullen nieuwe olievelden tot ontwikkeling worden gebracht, in het bijzonder in Oost-Rusland en de exploitatie van pas ont dekte olielagen zal aanmerkelijk worden vergroot. men binnen van Eisenhower, Boelganin, Eden, Churchill, Neh- roe en talrijke andere vooraan staande staatslieden. De jarige, die op de langdurige receptie een actieve indruk maakte, was opgewekt en schert ste graag. Behalve waardevolle kunstge schenken en andere cadeaux, kreeg de bondskanselier ook een aantal levende dieren, een leeuw van zes maanden, een schaap en een kanarie. Ook heden zal Adenauer nog gelegenheid geven tot het aanbie den van gelukwensen. Het tot op dit ogenblik volko men geïsoleerde, in middeleeuw se toestanden voortsluimerende Jemen zou door de ontdekking van petroleum precies zo uit zijn slaap worden gewekt als het buurland, met dezelfde groteske gevolgen. Heftige reactie mogelijk. Maar zover zijn wij nog niet. Voorlopig is het aanbod van Deil mann slechts theoretisch; doch de Londense city is gealarmeerd, omdat alle geheurtenissen in de wereld van de petroleum een soort kettingreactie teweeg brengen. Het bericht van een der gelijk royaal aanbod zou voor de overige Arabische landen aanlei ding kunnen zijn tot het stellen van hogere eisen. De gevaarlijke Perzische crisis van vier jaar ge leden is nog altijd een waarschu wend voorbeeld. GEEN MEDEDELINGEN kingen is gevonden, wordt aan- Donderdagochtend is een bom aanslag gepleegd op het paleis van aartsbisschop Gianbattista Montini, voormalig rechterhand van Paus Pius XII, in Milaan. Er ontplofte een krachtige, zelfgemaakte bom op de venster bank van een raam op de eerste verdieping. Volgens de politie ziet het er naar uit, dat de pleger van de aanslag de afgevaardigde van de aartsbisschop voor de Katholieke actie, mgr Carlo Martani, heeft willen doden. De bom ontplofte op de venster bank van het kantoor van mgr Martani, die op dat ogenblik ech ter bij zijn zieke moeder was in haar slaapkamer op een andere verdieping. Door de ontploffing werden vele ruiten van het paleis ver- hrijzeld en de wanden van mgr Martani's vertrek zwaar bescha digd. De prelaat werd over het bed van zijn moeder heen geslin gerd, doch hij en zijn moeder ble ven ongedeerd. Aartsbisschop Montini, die op dat ogenblik elders in het gebouw aan het werk was, trok zich in zijn privékapel terug, zodra hij zich ervan overtuigd had, dat nie. mand gewond was. Volgens de politie heeft nie mand gezien, wie de bom op de vensterbank heeft geplaatst. De bom bestond waarschijnlijk uit een benzineblik met buskruit en een lont. In het grensstation Büchen in Sleeswijk-Holstein zijn donder dag 20<S Duitsers uit voormalige Duitse gebieden in Polen aange komen. Het was de grootste groep Duitsers uit Polen die tot AAN DE PERS. De ministers van beide delega ties waren na afloop van de vergadering die, naar men alge meen aanneemt, een beslissend karakter heeft gedragen voor de verdere gang van zaken, niet be reid vragen van de wachtende journalisten te beantwoorden. Zij verwezen slechts naar het com muniqué en wensten daar niets aan toe te voegen. Later werd meegedeeld, dat tijdens de ver gadering is besloten in dit sta dium van het gesprek geen mede delingen aan de pers te doen. ZONDER ADVISEURS. Aanvankelijk lag het in de be doeling, dat ook de adviseurs van beide delegaties de vergadering zouden bijwonen. Toen echter de Nederlandse adviseurs de zaal binnenkwamen, bleken de Indo nesische deskundigen daar niet aanwezig te zijn en op Indone sisch verzoek werd daarop het overleg beperkt tot de ministers. Hoewel dus van beide zijden thans de grootste stilzwijgend heid in acht wordt genomen en zelfs het „geen commentaar" het antwoord was op een vraag of de bijeenkomst van de financieel- economische en politieke werk groepen op heden betekenen, dat een basis voor verdere bespre- De radicaal Pierre Mendès- France en de socialist Guy Mol- let hebben donderdag, na een lunch, tot de pers gezegd, dat hun radicaal-socialistische verkie zingsalliantie, het republikeinse front, de nieuwe Franse regering dient te vormen. genomen, dat de besprekingen voorlopig een dood punt zijn ge passeerd. Optimisme is er echter bepaald nog niet en zoals in het communiqué wordt gezegd „een aantal moeilijkheden moet nog worden overwonnen". Een lid van de bemanning van de 8.000 ton metende Britse krui ser „Jamaica" is gearresteerd onder verdenking van sabotage. Het vaartuig is ter reparatie gezonden, hoewel de schade licht zou zijn. Er is dikwijls op gewezen, dat men de politiek in het Midden- Oosten niet kan begrijpen, indien men daarin niet de rol betrekt, die de oliemaatschappijen spe len. In de ogen van de Arabieren zijn, zoals de „Times" onlangs opmerkte, de „oliemannen" in veel sterker mate de vertegen woordigers van het Westen dan de ambassadeurs en gezanten der regeringen. De oliepolitiek is verder zo ingewikkeld, omdat de maatschappijen in een slechts weinig vervulde concurrentie strijd zijn gewikkeld en omdat zij stuk voor stuk niet slechts olie winnen, maar ook olie vervoeren, waarbij pijpleidingen naar de ha vens een belangrijke rol spelen. De eerste van deze leidingen liep, zoals bekend, van het Iraak- se Karboek naar Haïfa, waar ook de grootste raffinaderij van het Midden-Oosten werd gebouwd. Deze leiding is sinds 1948 door de Arabische boycot van Israël afgesneden. Nieuwe olie crisis. Intussen zijn nieuwe leidingen aangelegd, die over de westelijke Arabische staten lopen, dus voor- ai over Syrië, Libanon en Jorda nië. Met de niet zeer stevig in het zadel zittende regeringen van deze landen heeft men voortdu rend moeilijkheden. Het meest weerspannig is Syrië, de politiek zwakste van deze staten. Syrië is ook thans de oorzaak van een nieuwe, grote crisis. De onderhandelingen tussen de „Irak Petroleum Co." en Syrië over het doorvoerrecht van olie zijn op een punt gekomen, dat ren. Engelands oude vriend, N#e- ri es Said, voerde er het voorai- terschap. Engeland is aangewe zen op de „sterling-olie" van Irak. Maar de „al in het noor den", waarvan Engeland. Tur kije, Perzië en Pakistan deel uit maken, is de Russen een doorn in het oog en zij proberen deze te onderrnijen: van Cairo uit (waar men Irak als een rivaal be schouwt), van Damascus uit (waar men Noeri's plannen tot een eventuele annexatie van Sy rië vreest), van Saoedi-Arabië uit (waar men sinds 50 jaar het in Irak en Jordanië heersende huis der Hasjimieten als een erf vijand ziet), van Afghanistan uit (dat een grensgeschil met Pakis tan heeft) en vooral door ge bruikmaking van de Arabische gevoeligheden ten aanzien van Israël. Het is duidelijk, oat Israël in feite slechts een gemakkelijk te spelen schaakfiguur in het om vangrijke spel der grote mogend heden is. Het Westen zou, indien het Israël prijsgaf, daaram slechts een korte adempauze win nen. Het met zoveel succes ge bruikte wapen van dreiging met een oriëntering naar Moskou zou dan door andere drukmiddelen worden vervangen. De hoge geld eisen voor het, recht van het win nen en transporteren van olie zouden niet worden verlaagd. Het opblazen van het conflict om Is raël dient ter versluiering van geheel andere belangen. Zeker mag men het probleem- Israël niet onderschatten en de noodzaak van een vrede in Pales tina kan niet worden ontkend. Maar voor het Westen zou dat niet het einde der moeilijkheden betekenen. Dat weten de Weste lijke mogendheden zonder twijfei ook zelf, al gedragen zrj zich dik wijls anders. (Nadruk verboden Het Nederlandse m.s. „Donat (357 ton) is donderdagochtend op de beneden-Elbe in aanvaring ge weest met het Zweedse tankschip „Nerita" (475 ton). De „Donau" werd niet bescha digd en kon de reis voortzetten. Van de „Nerita" werd echter het stuurhuis ingedrukt. Ook kreeg dit schip een lek in het pomp- van een openlijke breuk kan wor- ruim, waardoor het Brunsbütte) den gesproken. De maatschappij en de Syrische ambassade in Londen hebben dreigende verkla ringen afgelegd. Wanneer het tot sluiting van de „pipeline" komt, zal er een aanzienlijke stremming in de olievoorziening optreden. De schade zou enorm zijn. De staatskassen van Syrië, Jordanië en Irak zouden in de meest pre caire situatie geraken, zoals in Perzië in de tijd van Mossadeq. Dat alles zou slechts koren op de molen der communisten zijn aan moest doen. De mist die woensdag op de beneden-Elbe hing, is donderdag ochtend opgetrokken, zodat de scheepvaart hervat kon worden DODELIJK ONGEVAL TE PERNIS Op het terrein van de BPM .,e Pernis heeft de 44-jarige grond werker A. V. uit Rhoon woens dagmorgen een badding van on geveer duizend kilogram op het Niet voor niets heeft Moskou lichaam gekregen. De man wis juist Syrië uitgezocht als het nieuwste object van zijn propa ganda. Natuurlijk behoort daar bij een aanbod van wapenleve rantie Ondermijn ing'. Op de conferentie van Bagdad trachtte Engeland de leiding in de Arabische wereld te herove- De Israëlische legatie te Brus sel heeft donderdag de berichten op"liéden*"naar wWt-Duitsland I tegengesproken, volgens welke gekomen is Britse Valentine tanks, die on- In totaal hebben zich circa langs via België werden ver. 175.000 van de 800.000 Duitsers scheept, oorspronkelijk voor in gebieden ten oosten van de Israël bestemd waren. Odei-Neisse-grens voor repatrië ring gemeld. Het ligt in de bedoe ling per maand een duizendtal van hen naar het Westen over te brengen. De betrokken tanks, die als schroot waren verkocht, werden in België opgeknapt en als mili tair materiaal naar Egypte ge ëxporteerd. Donderdagmiddag is het Engel se s.s. „Gem" op de Nieuwe Rot terdamse Waterweg in aanvaring gekomen met een tankschip. De „Gem" maakt water in ruim één. Het schip is bij Poortershaven aan de grond gezet. Nader verneemt A.N.P. dat de aanvaring is geschied tussen de „Gem" en het Noorse tankschip „Kollgeir". De „Kollgeir", een sohip van 11.680 brt., was. om half één de Waterweg binnenge lopen en daarna met het oog op de dichte mist onder Poortersha ven voor anker gegaan. Het tank schip is daar aangevaren door dg Engelse kolenboot „Gem", die uitgaand was. De „Gem" ver keerde na de aanvaring in zin kende toestand, het schip is daarom aan de zuidzijde van de Waterweg aan de grond gezet. Van Hoek van Holland uit is de sleepboot „Maas" ter assisten tie uitgevaren. Omstreeks drie uur was het zicht op de Water weg te Hoek van Holland hon derd meter; het was voordien niet meer dan vijftig meter. De „Kollgeir" is eigendom van Odd Berg te Oslo. Voor zover be kend is hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Na de aanvaring tussen de Noorse tanker „Kollgeir" en de Engelse kolenboot „Gem" op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Holland heeft de havenmeester van de rijkswaterstaat, de heer C. H. Vellenga, zich donderdag avond persoonlijk van de situatie op de hoogte gesteld. De aanva ring geschiedde in de mist en bij laag water. De steven van de Noor drong anderhalve meter diep door in het met kolen geladen ruim één van het Engelse s.s. „Gem". Dit ruim stroomde direct vol en de loods adviseerde de gezagvoerder het schip aan de grond te zetten tussen de ducdalven wit-acht en groen-negen. Sleepboothulp werd ingeroepen en met het opkomen de water van gisteravond werd het schip met behulp van twee sleepboten, de „Maas" en de „Waterweg" en het bergings vaartuig de „Bruinvis" steeds hoger aan de grond gezet. Het scheepvaartverkeer wordt op deze manier niet gehinderd. Bo vendien wordt verhinderd dat het schip in vaarwater zinkt. Deze mogelijkheid zou namelijk niet uitgesloten zijn als de schot ten van de voorkofferdam tussen ruim één en twee het zouden be geven. Vermoedelijk zal de lading uit ruim één worden gelost in lich ters en zal het schip vanmorgen met behulp van sleepboten wor den versleept naar Rotterdam. op slag dood. Het weer in West-Europa wc- it beheerst door een hogedrukge- bied, waarvan de kern dicht bij ons land is gelegen. Hierbij bevindt zich boven Frankrijk en Zuid-Duitsland dro ge en continentale lucht, waari het des nachts ongeveer 5'graden vriest. Daarentegen bevindt ons land zich in zachtere en vooral vochtiger lucht. Hierin komt veel mist voor, maar het kwik kan in deze lucht vrijwel niet benede 't vriespunt dalen. Ook gisteravond veranderde 't hogedrukgebied nog maar weinig van plaats. Het rustige en neveli ge weer zal vandaag dan ook voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. e De Bilt, geldig van vrijdagochtend tot vrijdagavond. Zelfde weertype. Nevelig of mistig, overwegend droog weer. Overwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 7 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.11 9.46 10.26 10.36 n-m. 9.58 10.33 11.13 11.23 ZON MAAN op onder op onder Jan. 6 8.49 16.46 2.39 12.13 7 8.49 16.47 3.48 12.40 8 8.49 16.49 4.53 13.12 9 8.48 16.50 5.53 13.52

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1