1938-1954 Uit de Provincie De loop der bevolking Het volle pond! VOERMAN- de PAUW De de teraardebestelling van wijlen hi eer G. F. P. van der Peijl Het geheim van de zeven schoorstenen Militaire operaties in vier staten op Malakka TERNEUZEN. De bouw van atoomschepen MIDDELBURG. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. Voormalige aanhangers van Petkof belijden schuld Duitse kolenmijnen wensen verhoging kolenprijzen Een indrukwekkende plechtigheid De sterkte der communistische strijd krachten in Oost-Azië begrafenis, sprak over het myste- rie van de dood, het veelbewogen Volgens betrouwbare berichten ]even van (je patriarch Jacob en zijn ongeveer 7000 vliegtuigen diens gezin en hoe Jacob aan het MOEDER en DOCHTER ALS INBREEKSTERS. Samenwerking tussen de So wjet-Unie en Zuid-Slavië WON IN GCONTIN GENTEN VOOR MIGRATIE MEER SCHOOLETUI'S Enkele, dubbele, drie- en vierdubbele N. V. Fa P. J. van de Sande Hit één dezer dagen verschenen publikaties van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de bevolking van Nederland op 1 januari 1955 10.680.023 zielen bedroeg. Gedurende en na de tweede wereldoorlog is zij in to taal met bijna 2 miljoen zielen toegenomen, d.w.z. met ongeveer een vijfde van de bevolking op 1 januari 1940. Voor deze aanwas van de be volking is het geboorteoverschot steeds van overwegende beteke nis geweest. De veranderingen in dit ge boorteoverschot zijn vooral be paald geweest door de geboorte, inzonderheid in de naoorlogse ja ren. Ook thans is het aantal ge borenen per jaar nog hoger dan vóór de oorlog, nl. ongeveer 230.000 tegen rond 180.000, en re latief 22 tegen 20 per 1.000 inwo ners. Het huidige hogere cijfer is voornamelijk gevolg van een ho gere huwelijkssluiting. De huwelijksvruchtbaarheid, d.w.z. het aantal levendgeborenen per jaar per 1.000 gehuwde vrou wen van 2049 jaar, is echter zowel in totaal als voor de ge huwde vrouwen in de afzonderlij ke leeftijdsgroepen weer nage noeg tot het vooroorlogse niveau gedaald. 'Naast de invloed van de geboor te op het geboorteoverschot kan nog die van de sterfte worden genoemd. Reeds in 1946 was het sterftecijfer, na een belangrijke stijging gedurende de oorlogsja ren, weer tot het vooroorlogse peil nl. rond 8,5 per duizend, ge daald. Sindsdien heeft de daling zich voortgezet en gedurende de laat ste jaren beweegt het sterftecij fer zich rond de 7,5 per duizend. Van deze gunstige ontwikkeling van de sterfte, hebben in alle leeftijdsgroepen, met uitzonde ring van die voor 70 jaar en ouder, de vrouwen meer gepro fiteerd dan de mannen. Ook de huwelijkssluiting is tij dens en direct na de oorlog be ïnvloed geweest door de bijzonde re omstandigheden. De oorlogs toestand heeft eerst stimulerend en later belemmerend gewerkt op de huwelijkssluiting. Na de huwelijkshausse in 1946 en 1947 zijn de huwelijkscijfers boven die van de vooroorlogse periode gebleven. Het is geble ken, dpt tegenwoordig meer huwbare personen tot een huwe lijk komen, en eveneens dat on der de jongeren meer wordt ge huwd dan vóór de oorlog. Het aantal echtscheidingen is gedurende de oorlogsjaren in vergelijking met vóór geleidelijk toegenomen en ondanks een da ling na een maximum in 1946 van 51 echtscheidingen per 10.000 echtparen, is de echtscheidings frequentie tot dusverre nog steeds hoger dan in de vooroor logse jaren: in 1954 24 echtschei dingen per 10.000 echtparen tegen 18 in de jaren ,1938/1939. In de beschouwde periode 19381954 heeft de buitenlandse migratie vrijwel steeds een be volkingsverlies opgeleverd, be houdens in 1946 en 1950, toen sprake was van een vestigings overschot, voornamelijk door re patriëring uit Indonesië. Het vrij hoge emigratieoverschot in de ja ren 19511954 bedroeg ongeveer .20 van het geboorteoverschot in deze periode. De binnenlandse migratie is nog steeds van geringere om vang dan vóór de oorlog. Voor de noordelijke provincie^ en Zee land levert deze binnenlandse trek een bevolkingsverlies op, terwijl de westelijke en centraal gelegen provincies en gedurende de laatste jaren eveneens Noord- Brabant en Limburg hun bevol king mede door vestigingsover schotten uit qndere provincies zagen toenemen. Britse en Australische strijd krachten zijn dinsdag het oer woud ingetrokken om communis, tische opstandelingen in vier sta ten van de Maleise federatie, Kedah in het noorden, Negri Sembilan en Pahang in het mid den en Johore in het zuiden, te bestrijden. Grootscheeps opera ties zullen echter pas na 8 febru ari, de dag waarop de amnestie- periode afloopt, worden begon- nen. Australische soldaten, ge- steund door vliegtuigen, treden in het woud van Bongsoe in Kedah op tegen een groep van 78 opstandelingen onder Toh Kar Lim. De andere operaties worden ioor Britse troepen ondernomen. In de staten in het midden zijn de acties al drie weken aan de gang. STREMMING VERKEER WEG DRIEKWART—PHILIPPINE In verband met reparatiewerk zaamheden nabij de spoorover weg in de provinciale weg Drie kwartPhilippine zal deze weg in de nacht van donderdag 5 op vrijdag 6 januari van 11 uur n.m. tot 5 uur v.m. voor alle verkeer gesloten zijn. Het busverkeer zal er dus geen hinder door ondervinden, doch voor weggebruikers die dien nacht van deze weg gebruik zouden moeten maken, is de weg- omlegging via Hoek. Sla uw slag (S. U. S.) ging aan de slag. Terneuzen was Dinsdag in de aether, want meerdere malen werd in het K.R.O.-programma mededeling gedaan, dat zowel te Hilversum als te Terneuzen een grootse ballonnenactie plaats vond ter ondersteuning van de loterij S. U. S. II. Op het speelterrein, gelegen tussen Rozenstraat en Azalea straat stond de reportagewagen van de N. R. U. opgesteld voor het opnemen van de oplating van niet minder dan 11.000 gekleurde ballonnetjes. Aan 500 van deze ballonnetjes hing een gekleurd kaartje. De vinders hiervan moeten het aan de ballonnetjes bevestigde kaart jes ingevuld met hun adres op zenden naar het op- het kaartje vermelde adres en ontvangt dan een gratis lot en mag dan tevens het adres van een zieke vermel den, die dan ook een gratis lot van de S.U.S.-loterij zal worden toegezonden. Bij deze massa ballonnetjes was één grote witte ballon, waaraan een pop was bevestigd met een verzegelde enveloppe, waarin een telefoonnummer vermeld staat, dat de vinder onmiddellijk moet opbellen. Hij of zij ontvangt dan een belangrijke geldprijs en mag eveneens het adres van een zieke opgeven, die behalve een gratis Een republikeins lid van het Amerikaanse congres, Tollefson, heeft er schriftelijk bij president Eisenhouwer op aangedrongen haast te maken met de plannen voor het eerste door atoomkracht voortbewogen oppervlaktevaar tuig ter wereld. Minstens drie andere landen doen mee aan de wedloop om atoomschepen te bouwen en de Verenigde Staten liggen zonder twijfel niet aan de kop, aldus Tollefson. Volgens de commissie voor de koopvaardij zijn „verscheidene landen, waaronder Groot-Brit- tannië, Noorwegen en Zweden, thans werkzaam aan programs voor de ontwikkeling van door kernenergie voortbewogen sche pen." balans Opruiming Wat U hieronder verstaan moet heeft de Radio U geleerd. Komt U bij ons maar eens kijken, bij ons krijgt U beslist liet volle pond'* Ook op dit jaar korting. „FALCONS" lot ook een pakket met versna peringen en bloemen zal worden toegezonden. In de morgenuren riep de K.R. O.-omroeper Alex van Wayen- burg herhaaldelijk de kinderen van Terneuzen en omgeving op om tegen 12 uur bij de oplating van deze ballonnetjes aanwezig te zijn en zo was het niet te ver wonderen, dat vanaf het begin der oplating van deze balonnetjes tot de laatste zending de lucht inging, niet alleen grote menigte kinderen, maar ook volwassenen met grote belangstelling de luchtreis der ballonnetjes zo lang mogelijk volgden. De windrichting deed echter vermoeden, dat vele balonnetjes, indien ze Engeland niet bereiken, in de Noordzee terecht zullen zijn gekomen, al zag men in de hoge re luchtlagen ook ballonnetjes in zuidelijke richting drijven. De K.R.O.-reporter Ben Brans gaf van de oplating der ballon netjes een ooggetuigenverslag. Het was een prettige verpozing en daarbij zal deze actie zonder twijfel bijdragen tot het slagen van deze tweede S. U. S.-loterij, waarvan de baten ten goede zul len kom^n aan een 7-tal inrich tingen van liefdadigheid. De schade in het Ambonezen- oord. De schade, die een groep Am bonezen op oudejaarsavond in 't woonoord aan de Nadorstweg te Middelburg heeft aangericht, door het vernielen van een tien tal in aanbouw zijnde gezinskeu kens, is officieel vastgesteld op ruim 2100. Waarschijnlijk zal dit bedrag ten laste komen van het commis sariaat voor de Ambonezenzorg. Op het ogenblik zijn de gear resteerde Ambonezen, in totaal 17, ondergebracht in het huis van bewaring van Middelburg, in af wachting van hun berechting, die op korte termijn kan worden te gemoet gezien. Roode Kruis-eollecte. De alhier gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft 432,08 opgebracht. Plotseling overleden. De 61-jarige I. L. werd, toen hij zondagmiddag alhier op de bus stond te wachten, plotseling on wel, waarop vrijwel onmiddellijk de dood intrad. Aangesteld. Als hulpbesteller bij de PTT alhier werd aangesteld de heer J. Allaart. Twee voormalige aanhangers van Nikola Petkot, de Bulgaarse oppositieleider die in 1947 door de communisten op beschuldi ging van verraad werd terechtge steld, hebben in een brief aan een te Sofia verschijnend blad hun spijt betuigd over hun activi teit, zo meldt het Russische pers bureau Tass. De twee mannen, Boris Boem- barof en Christo Stratef, veroor deelden hun vroeger optreden tegen het communistische „va derlandse front" en zij riepen hun voormalige medestanders op, zich weer bij deze beweging aan te sluiten. (Petkof speelde indertijd een belangrijke rol in de verzetsbewe ging in Bulgarije. Namens zijn land tekende hij de wapenstil standsovereenkomsten met de Duitsers. Hij werd ter dood ver oordeeld, omdat hij, volgens de communisten, een gewapende groep leidde die de regering om ver wilde werpen. Tegen zijn te rechtstelling heeft Engeland krachtig geprotesteerd. De Brit se regering sprak toen van een „gerechtelijke moord".) De ondernemers der kolenmij nen in het Rührgebied hebben bij de hoge autoriteit van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal het verzoek ingediend de kolenprijzen vóór 15 Februari a.s. met gemiddeld 3 mark per ton te mogen verhogen. Als reden voor dit verzoek hebben de ondernemers op een Dinsdag te Essen gehouden pers conferentie het verzoek van werknemers genoemd voor een te verwachten loonsverhoging met gemiddeld 9 procent. Het verzoek tot prijsverhoging omvat volgens de ondernemers nog niet de prijsverhogingen van in totaal ongeveer 3 mark per ton, welke in het voorjaar van 1955, na de toenmalige loonsver hoging in de kolenmijnen, wer den aangevraagd, doch tot dus verre nog niet werden toege staan. In totaal zouden de kolen prijzen derhalve met 6 mark per ton verhoogd moeten worden. Ziet étalages! 't Is geweldig! Noordstraat 51-53 Terneuzen In en om het Herv. Jeugdge- bouw aan de Kerkhoflaan was het gistermiddag buitengewoon druk, door de begrafenis van de heer G. F. P. van der Peijl, op richter, oud-directeur en commis saris van de N.V. Handel-, Indu strie- en Scheepvaartmaatschap pij „De Hoop" te Terneuzen; een waarlijk groot Terneuzenaar, die behalve aan de genoemde maat schappij, aan vele andere het aan zijn heeft gegeven, deze heeft ge- ieid, gestuwd en tot bloei ge bracht, tot welzijn niet slechts van de gemeente Terneuzen, maar ook van ver daarbuiten. Iemand die, klein begonnen, heeft gewoekerd met de hem geschon ken uitzonderlijke gaven en ta lenten en deze niet in de eerste plaats aan zichzelf heeft dienst baar gemaakt, doch vóór alles tot heil van anderen heeft be steed. Het was te verwachten, dat bij deze teraardebestelling de belang stelling van familie, vrienden, be kenden en zakenrelaties zeer groot zou zijn en het was van de begrafenisonderneming Van der Peijl Verbrugge en de politie dan ook goed gezien, dat bijzon dere maatregelen waren geno men om alles in goede orde te doen verlopen. De lijkauto werd gevolgd door een stoet van vele tientallen auto's, waarachter nog tallozen te voet, terwijl op de begraaf plaats nog zeer vele ingezetenen van Terneuzen en andere gemeen ten zich daarbij aansloten. De rouwdienst in het Jeugdge- bouw werd geleid door ds J. Maaskant uit Leiden, alwaar de heer v. d. Peijl op 29 december j.'l. overleed. Tijdens deze dienst zorgde de heer D. van Es voor toepasselijk orgelspel, o.a. door bij het uitdragen van het stoffe lijk overschot op het orgel uit de Mattheüs-passion van Joh. Seb. Bach het „Wenn ich einmal soil I scheiden" ten gehore te brengen. Ds Maaskant bepaalde de tal- rijke aanwezigen bij Genesis 49 29 en 50 14 (Jacobs dood en In Beekbergen werden in de afgelopen zomer inbraken ge pleegd in verscheidene zomer huisjes, waarbij hoofdzakelijk ar tikelen op huishoudelijk gebied verdwenen bleken te zijn. Als verdacht van het plegen van deze inbraken zijn thans door de gemeente-politie te Apeldoorn aangehouden moeder en dochter B. Zij zullen aan de officier van justitie te Zuphen worden voor geleid. een derde van de totale sterkte van de communistische landen thans gestationneerd in com munistisch China, Noord-Rorea en Siberië, aldus schrijft de mi litaire redacteur van „The New York Times", Baldwin, dinsdag. De toenemende versterking van de communistische strijdkrachven in het Verre Oosten is de reden van zekere bezorgdheid bij de Amerikaanse militaire leiders. Vorig jaar zijn, aldus Baldwin, ongeveer dertig nieuwe schepen van de Atlantische Oceaan over gebracht naar de Stille Oceaan, waar nu ruim negentig duikboten opereren. Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie hebben besloten tot samenwer king- op het gebied van het kern onderzoek en het vreedzaam ge bruik van kern-energie, aldus is in een officieel communiqué te Belgrado gezegd. Volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg hebben dele gaties van Zuid-Slavië en de Sow- jet-Unie te Moskou overeenstem ming bereikt t.a.v. een ontwerp overeenkomst voor samenwer king op atoomgebied, dat in Bel grado zal worden getekend. De afgevaardigden onderzoch ten de kwestie van een uitwisse ling van atoomdeskundigen en Sowjet-steun voor de bouw van een experimentele kernreactor in Zuid-Slavië. De Zuidslavische delegatie be zichtigde atoómcentra in de Sow jet-Unie. eind van dat leven het punt aan raakt waar alles op aankomt: het uitspreken van zijn vertrou wen in de belofte van God, door zijn wens om bij zijn vaderen te worden begraven. Met ons leven Jezus Christus zoeken is, ook vpor de mens van vandaag, de enige weg tot be houd. Laat ons, aldus spreker, dan ook God verheerlijken door tot Jezus) onze toevlucht tei nemen met ons: zondige hart. Bij de gang naar het graf werd de weg door de Stationsweg ge kozen, waarin een belangrijk deel van het leven van de over ledene zich heeft afgespeeld en waar vóór het kantoor van de N.V. „De Hoop" het- personeel stond opgesteld om zich bij de be grafenisstoet aan te sluiten. Het was een ontroerend moment al deze werkers te zien staan, ge reed om aan hem, die hen in het werken was voorgegaan en het bezielend voorbeeld heeft gege ven, de laatste eer te bewijzen, die aan een mensenkind kan wor den gebracht. Nadat op de algemene begraaf plaats de kist in de groeve was neergelaten, werd door een groot aantal sprekers het woord ge voerd, die allen getuigenis afleg den van hetgeen de heer Van der Peijl voor hen persoonlijk en voor de lichamen, die zij vertegen woordigden, heeft mogen zijn. De heer Chr. Zandee. president commissaris van de N.V. „De Hoop" gewaagde van de energie en grote stuwkracht van de over. iedene. Van de goede harmonie waarvan sprake was geweest en 2) door AGATHA CHRISTIE (Nadruk verboden). „O, kent u dat gedicht ook, mr. I Cade? Prachtig vindt u niet? GEEN De migratieregeling voor toe wijzing van woningcontingenten aan gemeenten, die door het huis vesten van gezinnen uit andere gemeenten een vestigingsover schot hebben is met ingang van 1 januari j.l. ingetrokken. Vesti gingsoverschotten, die zich in 1956 zullen voordoen, zullen geen aanspraken meer geven op toe zegging van speciale woningcon tingenten. De aanspraken, die op grond van de tans ingetrokken regeling in 1955 zijn ontstaan, zul len in de loop van 1956 nog wor den gehonoreerd. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft het bovenstaande aan de gemeen tebesturen medegedeeld, en daar bij tevens bekend gemaakt, dat hij met de colleges van Gedepu teerde Staten overleg zal plegen over het in 1956 te volgen beleid bij de toewijzing van woningen boven het aantal, dat ingevolge de richtcontingenten voor 1954/1956 nog beschikbaar is. Na even pauseren trok Miss Taylor voor de tweede maal van leer. „Waarom noemt hij u dan Joe?" „Waarom? Omdat 't mijn naam niet is." „Maar waarom dan Gentleman Joe?" „Om dezelfde reden." „Hè, mr. Cade!" protesteerde Miss Taylor met een rilling van emotie in haar stem, „dat moet u niet zeggen. Papa heeft giste ren nog gezegd, dat hij vond dat u zulke keurige manieren had." „Buitengewoon vriendelijk van uw vader, miss Taylor!" „Ja, en we zijn het er trou wens allemaal over eens, dat u een echte heer bent, werkelijk!" „Ik voel me ten zeerste ge vleid „Nee, zonder gekheid! Ik mèèn het, heus!" ,,'n Goed hart is meer waard dan een kroon," zei Anthony, om iets te zeggen en zonder een flauwe notie van hetgeen hij zei. Het enige, waarvan hij zich op dat ogenblik bewust was, was de wens, dat het tijd mocht zijn om te gaan lunchen. Maar over uw vriend heeft u hem in lang niet gezien?" „In ruim zeven jaar niet." „Enne.kent u hem uit Afri ka?" „Ja, miss Taylor, maar niet uit dit gedeelte. De eerste keer, dat ik Jimmy McGrath zag, was hij keurig volgens alle regelen der kunst klaar-voor-de-pot ge maakt. In de binnenlanden zijn er nog hopen volksstammen, waarvan de leden kannibalen zijn. Gelukkig kwam ik nog juist bijtijds." „En wat is er toen gebeurd?" „O, we zijn aan het bakkeleien geslagen, ook volgens de regelen der kunst. Een stuk of wat heb ben we overhoop geschoten en de anderen gingen aan de haal." „O, mr. Cade, wat heeft u toch een avontuurlijk leven gehad!" „Avontuurlijk! Vreedzaam, als u het mij vraagt." Miss Taylor wandelde enigs zins beledigend weg. Na dat laat ste antwoord geloofde ze hem niet meer. 's Avonds tegen tienen kwam Anthony Cade de kamer binnen wandelen, waar Jimmy McGrath te midden van een collectie fles sen, van de vermoeienissen van de dag zat uit te rusten. „Dubbel quantum, asjeblieft, Jimmy," verzocht hij. „Ik heb het nodig, dat kan ik je verze keren." „Dat verwondert me niets, bes te kerel! Zo'n baantje als dat van jou! Voor geen geld nam ik het van je over." „Geef jij me een ander! Ik be denk me geen ogenblik, dat be loof ik je." McGrath schonk zich 'n whis- ky-soda in, liet het goudgele vocht op een manier, die van veel oefening getuigde, naar an dere gewesten verhuizen en schonk zich nóg eens in. Daarna zei hij plechtstatig langzaam: „Is je dat ernst, jonge man?" „Wat?" „Dat, wat je zoeven zei dat je je geen ogenblik zou bedenken als iemand je een andere be trekking aanbood?" „Waarom vraag je dat? Jij hebt toch zeker geen baantje voor het weggeven? Anders zou jij er toch zelf wel een ingepikt hebben!" „Ik 'heb er een ingepikt, maar dat bevalt me niet. Daarom pro beer ik 't op jou af te schuiven." Anthony keek achterdochtig. „Wat mankeert er dan aan? Ze hebben je toch niet onderwij zer op een Zondagsschool of iets dergelijks gemaakt!" „Mooi is dat, wie zou mij nou voor onderwijzer op een Zon dagsschool uitkiezen?" „Niet iemand, die je goed kent" „Nee, kerel, 't is een uitstekend baantje. Gewoonweg niets op aan te merken." „Toch niet bij toeval iets in Zuid-Amerika? Ik heb al een week of wat een goed oogje op Zuid-Amerika. In één van die liliputter-republiekjes middenin is een veelbelovende revolutie op komst." McGrath grinnikte. „Zoals vanouds dol op revolu ties, zijn ziel en zaligheid er voor over om midden in de herrie te zitten!" „Ja, ik voel, dat mijn talenten in zo'n milieu tot bloei komen. En als gevolg geapprecieerd wor den. Heuselijk, Jimmy, ik ben bruikbaar in een revolutie, zowel voor de ene als voor de andere kant. Voor een solide, jaar-in, jaar-uit eendere betrekking ben ik niet geschikt." „Die opinie heb ik wel eens meer van je gehoord, jongenlief. Nee, de „baan" is niet in Zuid- Amerika, maar in Engeland." „In Engeland! Dan krijgen (we dus het repatriëren van de ver loren zoon. Kunnen ze je na zeven jaar nog voor oude rekeningen aanklampen, Jimmy?" „Ik geloof van niet.... Nou, wil je er meer van horen, ja ofte nee?" „Méér van horen, natuurlijk. Ik ben alleen een beetje wantrou wig, omdat jij voor het genoegen bedankt." „Ik zal je vertellen waarom, AnthonyIk ga op dé goud- jachtver het binnenland in." (Wordt vervolgd). het respect, dat de heer Van der Peijl in de loop der jaren door zijn doen en laten in vóór- en nog méér in tegenspoed, heeft afge dwongen. Namens de N.V. Transport- Maatschappij „Terneuzen" voer de de heer Aug. Maas uit Ant werpen het woord. Het viel hem zwaar van zijn beste vriend af scheid te nemen, na jaren van ge zamenlijk strijden. Hij sprak over de vooruitziende blik, die de heer Van der Peijl heeft gehad, zodat men soms dacht dat er té vei' was gezien, over de offers door de overledene en anderen gebracht in dagen van economische druk en over, de menslievendheid als een der vele goede eigenschappen van hem, die heenging. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat onder de zonen van de over ledene het door laatstgenoemde begonnen werk nog verder mag uitgroeien. De heer mr P. H. W. F. Teile gen stelde als burgemeester van Terneuzen in het licht, dat een groot burger van zijn gemeente ,s heengegaan. Iemand, die zich zelf nooit rust gunde, maar nu een laatste rustplaats heeft ge vonden. In het karakter van de ontslapene lag de hechte grond slag voor hetgeen hij heeft ge presteerd. Het was een voorrecht voor Terneuzen de heer Van der Peijl onder haar burgers te tel len en het is nog niet te begrij pen, dat aan dit arbeidsvolle le ven een einde is gekomen. Dezelfde spreker wees er in zijn hoedanigheid van commissaris van de N. V. Scheepvaartmij „De Schelde" ook op, dat de grote kracht van de heer Van der Peijl in het bijzonder in dagen van tegenspoed is gebleken. Hij was een durver. Een speler in de goe de zin van het woord. Als per soonlijk woord tot de naaste fa milie wenste hij te wijzen op het voorbeeld, dat vader in leven en sterven heeft nagelaten. De heer P. v. d. Velden, com missaris van de Steenfabriek „De Vijver", betreurde het heengaan van hun president-commissaris en vriend met zijn dynamisch temperament en zijn warm voe lend hart, die scherp kon zijn, maar ook waardering wist uit te spreken. Had hem tijdens zijn langdurige ziekte geduldig bevon den, in de overtuiging dat dit tot zijn bestwil moest geschieden en zoekend naar ware vrede en ge luk. Zich tot de familie richtend, wees spreker op de wenselijkheid van het: „Bereidt uw huis, ook gij zult sterven". Namens directie en commissa rissen van de N. V. Van Neerbos Bouwmaterialenhandel te Vlaar- dingen, sprak de heer B. van Neerbos. Van deze N. V. was de heer Van der Peijl oprichter en commissaris. „Men kon op hem aan en op hem rekenen", aldus de heer Van Neerbos. We zullen hem zeer missen. Hij was steeds actief en stond altijd klaar met raad en daad. Ook als vriend sprak de heer Van Neerbos. In vele dingen was de heer Van der Peijl hem tot een tweede vader. Moge hij, die hier zo dikwijls bij al zijn ar beid toch eenzaam was, rusten van zijn werken, in vrede. Voor het personeel der ver schillende maatschappijen voerde de heer J. .Simons het woord, uiting gevend aan gevoelens van dankbaarheid. De heer Van der Peijl was iemand voor wie het prettig werken was, door zijn in nemende persoonlijkheid en ener gieke leiding. Er ging bezieling van hem uit. Vriendelijk ging hij om met het personeel en steeds was hij voor ieder toegankelijk, daarbij hulp vaardig voor wie in moeilijk heden verkeerden. Hij prees zich gelukkig deze goede dingen niet slechts bij de groeve te kunnen zeggen, maar dit ook in ruimere mate te heb ben kunnen doen tijdens zijn leven, o.a. bij zijn veertigjarig jubileum. Als hoofdbestuurslid van de vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland (Hibin) wees de heer Tavenier uit Middelburg er op, dat de heer Van der Peijl al in 1916 lid van deze vereniging werd, enkele ja ren zelfs hoofdbestuurslid is ge weest en het vorig jaar de hoog ste onderscheiding, de gouden medaille, mocht ontvangen, Eén der grote figuren uit de bouw materialenwereld is met hem heengegaan en nog lang zal zijn persoon en, werk in de meest dankbare herinnering blijven. De heer C. F. Leffelaar, voor- eitter van de vereniging van Pro ducenten en Importeurs van We en- en Waterbouwmaterialen in brengen. Daarom onze blik tot Hem gericht, aldus spreker, die eindigde met het uitspreken van het Onze Vader. Namens de familie dankte de oudste zoon van de overledene, de heer G. J. W. van der Peijl, allen zeer hartelijk voor de laatste eer zijn vader bewezen. Vervolgens werd op het kerk hof in de aula een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot condoleren en bemerkten wij eerst goed hoevelen en van hoe ver er gekomen waren om één van Terneuzens grootste zonen de laatste eer te bewijzen. Tenslotte werd in het meerge noemde gebouw aan de Kerkhof laan de indrukwekkende plech tigheid besloten door afscheid te nemen van de familie Van der Peijl, aan wie een bijzonder werk zaam en innemend lid is ont vallen. OFFICIËLE PÜBLIKATIE. DE MINISTER VAN ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAP PEN brengt ter kennis van be langhebbenden dat voor 't studiejaar 1956/'57 rijks- studietoeslagen kunnen worden ver leend voor studie aan Nederlandse universiteiten en hogescholen, er kende inrichtingen van voorberei dend hoger en/of middelbaar on derwijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid la ger en middelbaar nijverheidson derwijs, scholen voor maatschappe lijk werk, erkende opleidingen voor middelbare akten en het Cen traal instituut voor opleiding van sportleiders. Alleen zij, die goede studieresulta ten behalen en financiële Steun no dig hebben, maken kans op inwil liging van hun verzoek. De beslissingen worden telkens voor 1 cursusjaar genomen. Na afwjjzing blijft de mogelijkheid bestaan, dat bij goede studiepresta ties voor een volgend cursusjaar wel een rijksstudietoelage kan worden verleend. Renteloze voorschotten verleend voor studie aan universiteiten en hogescholen geven recht op het kosteloos volgen van de colleges. Deze faciliteit geldt echter niet voor hen, die voor een m. o.-akte studeren. De renteloze voorschotten moeten na beëindiging van de studie wor den terugebetaald in jaarlijkse ter mijnen van 10 van het totaal van de genoten renteloze voor schotten. De eerste termijn vervalt twee jaar na datum van beëindiging Van de studie. ATTENTIE: Aan diegenen, die na beëin diging van de studie als be voegd leraar/lerares aan een erkende school voor voorbe reidend hoger en/of middel baar onderwijs, nijverheids onderwijs, de opleiding voor onderwijzers of als maat schappelijk werker een vol ledige betrekking gaan ver vullen, kan na ieder jaar dienst 20 van de totale studieschuld worden kwijt gescholden. Voor het volgen van de zogenaam de 3-jarige vooropleiding voor le rares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen rijksstudie toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelage bedragen maximaal ƒ400,In zeer bijzondere geval len kan dit bedrag worden ver hoogd, waarvan het meerdere bo ven 400,echter als renteloos voorschot moet worden aangemerkt en ook kan worden inverdiend. Voor studie aan een rijks-, gemeen telijke of aangewezen bijzondere inrichting tot opleiding van onder- wijzer(essen) kunnen rijksstudie toelagen worden verstrekt tot 300,per jaar. Deze toelagen behoeven niet te worden terugbe taald. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken kweekschool ge dwongen zijn en pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grote re toelage te verkrijgen tot maxi maal ƒ1500,— per jaar. De helft van deze toelage wordt als rente loos voorschot verstrekt, met dien verstande, dat op zijn minst 300,— als gift wordt beschouwd. Voor elk jaar, dat belanghebbenden na geëindiging van hun studie bij het onderwijs werkzaam zijn, wordt 20 van de schuld kwijtgeschol den. .ederland, sprak over hun vriend en ere-lid. Het leven deed grote dingen met hem. Uit een bescheiden begin, bouwde hij iets groots. In voor- en tegenspoed bleef de heer Van der Peijl dezelfde. Zijn woord was als een zegel. Hij was rechtschapen en kende geen omwegen. Was man van zijn woord. ïn de dertiger jaren, tij dens de grote depressie, was er een man als de heer Van der Peijl nodig om de zaken in goede banen te leiden. De banier van recht en rede heeft hij hoog ge dragen. De V. P. I. is hem dank baar. Hij ruste zacht. Ds Maaskant besloot met er op te wijzen, dat het lichaam van de overledene aan de aarde was toe vertrouwd, waaruit het genomen werd. Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren. Maar er is meer dan dat. God heeft zijn Zoon ge zonden om licht i« de wereld te De aanmeldingsformulieren, verkrijgbaar bij de scholen, dienen volledig en duidelijk ingevuld in de maand JANUARI te worden inge zonden. Na 31 januari ont vangen formulieren worden onherroepelijk terzijde ge legd. De afdeling rijksstudietoelagen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prin- sessegracht 15 te 's-Gravenhage, telefoon K 1700—185090, is gaarne bereid alle gewenste inlichtingen te verstrekken.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2