DE FRANSE VERKIEZINGEN De club Elf Nederlandse getuigen voor Jungschiager naar Indonesië De Amerikaanse koopvaardij en buitenlandse concurrentie De Nederlands-Indonesische conferentie in Genève hervat c Successen voor uiterst uiterst links en rechts Conservatieve kritiek op minister Eden Hoge Oostduitse ambtenaar naar het Westen IJmuidensetreilervlootvoerniet uit WOENSDAG 4 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3654 Parijse beurs reageert met daling op Franse ver kiezingsresultaten Stakingsbotsingen in Columbus GUATAMALA Frans luchtvaar-personeel aan het werk Weer een spoorwegaan slag bij Brunswijk DE SOEDAN Moeilijkheden over hei loonsysieem President Pieck 80 jaar HET WEER Ter dood veroordeelden in Engeland krijgen gratie WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN 7 Frankering bij abonnement Terneazen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. V&geehijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur De verkiezingen voor een nieuwe Franfce nationale vergadering zullen, naar waarnemers vrezen, een politieke impasse tot gevolg hebben. Door de successen van uiterst links en uiterst rechts wordt het vrijwel onmogelijk geacht, dat gematigde partijen uit de eigen aanhang een stabiele regering kunnen vormen en het ik onwaar schijnlijk, dat uiterst links de communisten of uiterst rechts de Poujadisten een gematigde regering zullen steunen. Poujade heeft dinsdagavond weliswaar verklaard, dat hij met eder wiens doelstellingen aan vaardbaar schijnen te zijn", over de vorming van een regering wil onderhandelen, doch zijn bewe ging beeft zich openlijk uitgespro ken tegen de huidige politieke structuur in Frankrijk. Volgens de jongste, niet-oiffi- ciële uitslagen hebben de Pouja disten tenminste 49 van de 627 zetels in de Nationale Vergade ring veroverd. Da communisten zullen met tenminste 151 zetels (tegen 98 in de oude assemblée) de grootste fractie vormen. Gematigd 'links onder leiding van Mendès-France zal over 155 tot 160 zetels beschikken en de combinatie van rechts en cen trum onder leiding van de huidi ge premier, Faure, en diens minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, over circa 180 zetels. De Gaulisten, reeds verdeeld in verscheidene groepen, zijn bijna geheel verdwenen. De grootste groep voormalige Gaulisten, de sociale republikeinen, zijn van 69 zetels gedaald tot ongeveer 16 zetels. De regering-Faure zal aan het bewind blijven, tot de nieuwe Nationale Vergadering op 19 jan. bijeenkomt. Na een paar dagen van formaliteiten zal zij aftreden. Veel politici geloven, dat presi dent Coty allereerst Pinay zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Het is reeds duidelijk, dat geen van de belde gematigde groepen in staat zal zijn een re gering te vormen zonder aanzien lijke hulp van de andere. Men be treurt het nu, dat de verkiezings strijd tussen deze groepen zo fel geweest is. Het bestuur van de socialisti sche partij komt heden bijeen om het standpunt van de partij ten aanzien van een kabinetsformatie te bespreken. Partijsecretaris Guy Mollet, voorstander van samen gaan met Mendès-France, die dinsdagavond de verkiezingsuit slag een „verpletterende verwer ping van de aftredende meerder heid" in de oude Nationale Verga dering noemde, zei, dat de socia listen slechts zullen kunnen, in stemmen met het minimumpro gram vrede in Algerije en be tere voorwaarden voor de arbei ders zoals dat tijdens de ver kiezingscampagne is geëist. In sommige regeringskringen wijst men er op, dat de Poujadis ten en communisten elkaar bij de verkiezingscampagne erg ontzien hebben. Men acht het niet ondenk baar, dat deze twee groepen een gemeenschappelijke strategie hebben, die erop gericht is het parlementaire stelsel te dwarsbo men. Elke gematigde regering zou verpletterd kunnen worden tussen de communistische hamer en het Poujadistische aambeeld. ,,Le Monde" stelde dinsdag de vraag, of het niemand opgeval len is, dat „een derde van de af gevaardigden anti-parlementair en anti-democratisch is". Waarnemers vrezen, dat Frank rijk een tijdperk tegemoet gaat met een nog grotere instabiliteit dan de tijd sedert de bevrijding, waarin het land 21 regeringen gehad heeft. Volgens onofficiële gegevens was de uitslag van de Franse verkiezingen nadat zeventien mil- oen stemmen waren geteld aldus Communisten 4.315.227 st., 25 pet Socialisten 2.834.040 st., 16 pet Orth. radicalen 1.534.234 st., 9 pet U. D. S. R. 132.262 St., 1 pet Soc. republik. 809.784 st., 5 pet Diss, radicalen 402.550 st., 2 pet Conservatieven 2.517.701 st., 14 pet Volksrepublik. 2.031.993 st., 12 pet Poujadisten 2.012.800 st., 12 pet Andere 447.365 st., 2,5 pet Toen de niet-officiële uitslagen voor 553 zetels (waaronder 12 voor overzeese kiesdistricten) bekend waren, was de verdeling als volgt: Communisten 151 zetels Socialisten 93 zetels Radicaalgezinden 7 zetels Orthodoxe radicalen 53 zetels Dissisdente radicalen 13 zetels Volksrepublikeinen 68 zetels Conservatieven 96 zetels Sociale republikeinen 16 zetels Poujadisten 49 zetels Uiterst rechts 3 zetels Andere 4 zetels Premier Faure heeft Dinsdag avond in een commentaar op de verkiezingsuitslag verklaard, dat opnieuw de neiging van systema tische oppositie als gevolg van teleurstelling in het regiem is gebleken. Dit bewijst de nood zaak van dringende hervorming van de parlementaire instellin gen, aldus de premier. Faure voerde Dinsdag langdu rig besprekingen met de gouver neur-generaal van Algerije, Sou- stelle, en de aftredende minister van Binnenlandse Zaken, Bour- ges-Maunoury. Poujade verklaarde Dinsdag, dat een nationaal congres van zijn, unie voor de verdediging van handwerkslieden en winke liers" zal worden gehouden voor de nationale vergadering bijeen komt. Uitgemaakt zal moeten worden of de Poujadistische afgevaardig den zouden kunnen deelnemen aan een nieuwe regering. Verwij zend naar vroegere verklaringen, dat elke Poujadistische argevaar- digde die zich niet houdt aan zijn belofte aan de partij, de „zwaar ste straf" zou aanvaarden, zei Poujade: „Als een afgevaardigde van onze groep z'n woord breekt, zal hij moeten aftreden. Maar bovendien zijn er andere straf maatregelen: er staan daartoe genoeg lantarenpalen op de Place de la Republique". Wij zullen het land laten zien, zo vervolgde hij, hoe de werke lijke afgevaardigden van het volk moet zijn. Wij zullen het pu bliek op de hoogte houden van alles wat er in het parlement ge zegd en gedaan wordt, ook van die dingen die gewoonlijk verbor gen gehouden worden. Wij willen geen sabotage, doch als wij zien, dat de landsbelangen op het spel staan, zullen wij niet aarzelen de Op de vraag waar de Poujadis tische afgevaardigden in de Ka mer zouden zitten, links of rechts, zei de leider, dat het hem niet schelen kon of zijn afgevaardig den links, rechts, op de trap of op de publieke tribune zouden zitten. Poujade verklaarde, dat hij niet wanhoopt aan het parlementaire stelsel en dat hij niet zo anti-par lementair is als men zegt. Over de communisten zeide Poujade nog, dat, of bewezen moet worden, dat de partij door het buitenland betaald wordt, dan moet zij zonder verwijl wor den verboden, of anders moet blijken, dat zij een echte Franse partij is en zij dus met dezelfde eerbied behandeld moet worden als de andere politieke partijen. De Franse verkiezingsresul taten hebben gisteren op de Pa rijse effectenbeurs geleid tot een koersdaling bij opening, hoewel de omvang van de verkopen niet omvangrijk was. Het aanbod werd echter moeilijk opgenomen meenden te weten, januari zal zijn. dat dit op 6 en op alle afdelingen werden meest drastische methoden te ge- koersdalingen geboekt, welke tot bruiken, zoals staking of belas-1 ongeveer 10 procent hebben be- tingstaking. I dragen. D die op 1 Januari besloot, nooit meer iets anders dan AIDA te roken! De president van het Ameri kaanse instituut voor de koop vaardij „Francis Greene, spreekt in zijn nieuwjaarsoverzicht van „buitenlandse samenzwering" te gen de Amerikaanse koopvaardij. „Engeland en de Scandinavische landen in het bijzonder trachten nu weloverwogen onze koopvaar dij te ondermijnen door ver zwakking van de Amerikaanse wetgeving, waarin de nationale scheepvaartpolitiek" is vastge legd", zo merkt hij op. Buiten landse scheepvaartbelangen „mengen zich in onze politiek, niet alleen te Washington, doch ook in onze grote landbouwge bieden", aldus Greene. Deze be langen hebben in de agrarische gebieden getracht „de natuurlijke band tussen de Amerikaanse boer en de Amerikaanse Koop vaardij te verbreken". Buiten landse schepen vervoeren reeds bijna 80 procent van Amerikaan se handelsladingen en bijna 50 procent van ladingen voor hulp verlening aan het buitenland en andere ladingen, gefinancierd of betaald door de Amerikaanse re gering, zo merkt Greene verder op, die hieraan toevoegt, dat de buitenlandse regeringen daarme de niet tevreden zijn doch thans verlangen, en ook anderen aan sporen dit te verlangen, dat de Amerikaanse wetgeving, welke vervoer op fifty-fifty-basis voor schrijft, verzwakt zal worden, opdat zfj „de Amerikaanse sche pen en de Amerikaanse zeelie den van de oceaan kunnen ver drijven.'' (Volgens de fifty-fifty- bepaling van de Amerikaanse koopvaardijwet van 1936 moet het vervoer van ladingen der Amerikaanse hulpverlening en van andere regeringsladingen op ongeveer gelijke basis tussen Amerikaanse en onder buiten landse vlag varende schepen ver deeld worden). AMBASSADEUR VAN BRAZILIË IN ONS LAND OVERLEDEN De ambassadeur van Brazilië bij 't Nederlandse hof, de heer Th. Da Grac-a Aranha, is maandag avond, na eeri langdurige ziekte overleden. Bij botsingen tussen politie en stakend personeel van Westing- house electric" te Columbus (Ohio) zij dinsdag tenminste zeven stakers gewond. Een staker is overleden, volgens de politie door een hartaanval. Vakbonds functionarissen verklaarden ech. ter, dat de man door de politie was geslagen voor hij een hart aanval kreeg. 82 personen, onder wie 12 vrouwen, zijn gearresteerd w gens overtreding van de bepa ling en volgens welke slechts zes stakers voor een fabriekspoort mogen posten. Volgens de politie begonnen de ongeregeldheden, toen circa hon derd politiemannen gingen op treden tegen massaal posten. De stakers verzetten zich tegen de politie en beschadigden een aan tal politie- en andere auto's. Dinsdagmiddag om half vier zijn met een K.L.M.-toestel van Schiphol elf Nederlanders, onder wie zeven vroegere leden van de voormalige Nederlandse militaire missie in Indonesië, allen op uit nodiging van het Nederlandse departement van buitenlandse zaken, naar Djakarta vertrokken om daar als getuigen a décharge gehoord te worden in de proces sen tegen Jungschiager en Schmidt. De getuigen zijn de generaal- majoor A. J. A. Pereira, het voor malig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, die vergezeld wordt door zes leden van zijn vroegere missie, t.w. luitenant-kolonel W. Wierda, lui tenant-kolonel L. B. Duitz, ma joor J. van Tuin, luitenant R. J. Nolten, onder-luitenant J. Koen- ders en de sergeant Verschoor. Van deze zeven Nederlanders hebben er verscheidene jarenlang in Indonesië gewoond en na de bevrijding eerst in het K.N.I.L. gediend, later in het koninklijk leger en tenslotte in de militaire missie. Zij zijn allen naar Neder land teruggekeerd. Onder de overige getuigen be vinden er zich twee, die even eens in Indonesië zijn geweest, t.w. de heer E. de Vries, gezag voerder bij de K.P.M. en de heer A. Synia, gewezen administrateur van ondernemingen in Indonesië. De laatste twee getuigen zijn nimmer in Indonesië geweest, doch zullen worden gehoord om dat zij Jungschiager in Neder land hebben meegemaakt. Zij zijn de heren E. J. Pantus, een pensionhouder te Maastricht, bij wie Jungschiager destijds heeft gelogeerd en de heer E. J. H. Bertin, procuratiehouder van de Amsterdamse Bank in Maas tricht. Deze getuigen werd op Schip hol uitgeleide gedaan door het hoofd van het bureau reiswezen van het ministerie van buiten landse zaken uit Den Haag, C. baron van Heerdt. Generaal-majoor Pereira zei vóór zijn vertrek van Schiphol, te verwachten, dat hij circa twee weken in Indonesië zal blijven. Hij kent Schmidt zowel als Jung schiager persoonlijk; Sohmdit, omdat hij een jaargenoot van de generaal is geweest op de aca demie in Breda en Jungschiager, omdat hij deze in de jaren 1946- 1947 op zijn hoofdkwartier op Java heeft meegemaakt. „Van de processen weet ik niets meer af, dan wat ik ervan in de kranten heb gelezen", al dus de generaal, „en ten aanzien van de beschuldigingen die bij deze processen tegen de voorma lige militaire missie en tegen mijzelf zijn uitgebracht, kan ik slechts zeggen, dat ze absoluut onjuist zijn". „Voor zover ons bekend is er van Indonesische zijde gezegd, dat de getuigen geheel op eigen risico naar Djakarta kunnen ko men", aldus een vraag van één der journalisten op Schiphol, „is er naar uw inzien enig risico ver bonden aan uw reis?'' De generaal lachte en zeide: „Ik ga er met een gerust hart heen". Het was hem niet bekend op welke datum de verhoren zullen beginnen, maar andere getuigen Visum aangevraagd v*or mr. Van Empel. De Nederlandse regering heeft bij de Indonesische regering een visum aangevraagd voor de Am sterdamse advocaat, mr. A. C. van Empel. Indien de Indonesi sche regering hierover gunstig beslist, zal mr. Van Empel rechts- kundige bijstand verlenen aan de Nederlandse arrestanten in Indo nesië. President Armas van Guate mala heeft dinsdag verklaard, dat de regering spoedig de leiders van een revolutionaire groep, die tegen zijn bewind had samenge zworen, te pakken hoopt te krij gen. De zaak was overigens van geen betekenis en de veiligheid van het bewind niet in gevaar. De Britse eerste-minister, Eden, door de oppositie reeds gelaakt wegens „schuchterheid" en „be sluiteloosheid" als eerste-minis. ter, is dinsdag op dezelfde gron den door zijn eigen aanhangers gekritiseerd. Het conservatieve Londense blad „Daily Telegraph" schreef in een hoofdartikel, dat „de hui dige regering in de eerste zeven maanden van zijn bewind zowel besluitvaardigheid als prestige heeft verloren". In het hoofdartikel werd erop aangedrongen, dat premier Edens Kabinet krachtige maatregelen neemt tot het in evenwicht bren- De plaatsvervangende leider van de hoofdafdeling weten schappen van het Oostduitse mi nisterie van volksgezondheid, dr. Theodor Bruck, is naar West- Berlijn uitgeweken, zo deelt het informatiebureau-West mede. Bruck, die tot de communisti sche eenheidspartij behoort, ver klaarde, dat hij een lans had ge broken voor Oostduitse artsen, die zich medicamenten uit West- Duitsland lieten toezenden via schuiladressen in West-Berlijn en daarvoor door de staatsveilig heidsdienst moesten worden ge straft. Deze houding van Bruck werd als „staatsvijandig" be schouwd. Hij vluchtte naar het Westen om aan arrestatie te ont komen. Later is ook Georg Ide, hoofd van de afdeling patenten en do cumentatie van de Oostduitse kamer voor buitenlandse handel, naar West-Berlijn uitgeweken. Op de twee Parijse vliegvelden Orlv en Le Bourget is het perso neel, dat acht weken gestaakt heeft, dinsdag weer aan het werk gegaan. Vijf-en-vijftig procent van de stakers heeft bij stem ming te kennen gegeven na de algemene verkiezingen het werk te willen hervatten. De eis tot een loonsverhoging van 100 gul den per maand blijft gelden en zal aan de nieuwe premier wor den voorgelegd zodra hij aange wezen is. gen van de kosten van levenson derhoud, tot het beperken van de staatsuitgaven en tot het herstel van de prikkel tot sparen door verlaging van de belastingen. In de nacht van maandag op dinsdag is in de buurt van Bruns wijk de zestiende spoorwegaan slag sinds de nazomer van het vorige jaar gepleegd. Onbeken den hadden een vat met 200 liter petroleum en een paal van vier meter lengte op de rails gelegd. De locomotief van een goederen trein schoof de hindemissen ter zijde zonder dat schade van be tekenis werd aangericht. Bij geen der vorige 15 aanslagen is overigens noemenswaardige schade veroorzaakt. Ofschoon een beloning van 3000 mark is uitge loofd, is het tot nu toe niet ge lukt de dader te grijpen. Tot dusver hebben 19 staten de onafhankelijkheid van de Soe dan erkent. De Soedanese regering heeft maandag een nederlaag geleden in de senaat. Deze koos Moham med Hassan Diab tot voorzitter in de plaats van Ahmed Jasin, die zitting heeft in de opperste raad. De regering had senator Besjir Abdel Rahim kandidaat gesteld. Hij kreeg echter 21 stemmen tegen Diab 23. Dit is de eerste nederlaag van de regering in de senaat. De Sowjet-Unie heeft Soedan als onafhankelijke en souvereine staat erkend. De Nederlands-Indonesische conferentie in Genève is dinsdag, middag hervat met een vergade ring van de financiëel-economi- sche werkgroep, die anderhalf uur heeft geduurd. Naar wij vernemen, is op deze bijeenkomst het werkstuk van de financiëel-economische aspecten van de conferentie, waarin van Nederlandse zijde de basis is ge- 'egd voor verdere besprekingen van de herziening van de finan ciëel-economische overeenkomst en dat de afgelopen dagen door de Indonesische delegatie is be studeerd, behandeld. Bij de be sprekingen van dinsdagmiddag, aldus is na de vergadering meege deeld, bleek aan de zijde van de Indonesische werkgroep de wens te bestaan een andere werk methode te volgen dan in het „workingpaper" was neergelegd. Als gevolg daarvan kon van In donesische zijde niet direct een antwoord worden gegeven, om dat dit direct de principiële pun ten zal aansnijden van de te be handelen onderwerpen. De wens werd uitgesproken de verdere behandeling over te laten aan de ministersdelegatie. Het is de bedoeling, dat de le den van beide delegaties woens dagmiddag om kwart voor drie een informele bijeenkomst zullen houden. De leden van de Neder landse delegatie, de ministers Juns, Van de Kieft, Donker, Zijl stra en de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegen heden, mr Blom, worden woens dag in Genève verwacht. Van Indonesische zijde wordt vernomen, dat de Indonesische minister van Financiën, prof. Soemitro, eveneens woensdag m Genève zal aankomen. De IJmuidense treilervloot, 23 van de totaal schepen, die maan dag had moeten uitvaren, ligt nog in de haven als gevolg van een gistermorgen in IJmuiden begon nen vergadering uitgeschreven dom- het onafhankelijk vakver bond. het O.V.B. ter bespreking van de wenselijkheid van het sa menstellen van een nieuwe C.A.O. Waarschijnlijk wordt in deze ver. gadering ook aan de orde gesteld de door de IJmuidense reders voorgestelde nieuwe loonregeling onaanvaardbaar te verklaren. De door de reders erkende vak bond „Centrale van Zeevarenden" C.K.S. hebben n.l. al vergaderd en zij hebben daarbij hun bestuur machtiging verleend om met de reders over een ander loon systeem voor het treilervisserij- bedrijf te onderhandelen. De te genwoordige C.A.O. voor de trawlvisserij is reeds vier jaar geleden opgelegd, maar men is nimmer tot nieuwe onderhande lingen geraakt omdat de reders als eerste voorwaarde stelden, dat het vaste gagesysteem zoals men dat thans op de treilers kent, moet worden losgelaten, daar dit de ontwikkeling van het IJmui- dende treilervisserijbedrijf in gro te mate zou remmen. De centrale voor zeevarenden heeft thans volmacht van haar leden verkregen om de reders te vragen, hoe zij zich de verbete ring van het loonsysteem voor stellen. Het gevolg zou kunnen zijn dat deze vakbond het loon systeem zou verwerpen, zou wil len wijzigen, of met voorstellen zou komen tot het aanvaarden van een nieuwe loonregeling oij de opvarenden van de treilers. De consequenties zijn moeilijk te overzien, al is het woord staking, dat maandag in IJmuiden overal te hóren was, volgens ingewijden bepaald voorbarig. De oorzaak van de huidige moeilijkheden moet worden gezocht in de struc tuurveranderingen die zich de laatste jaren in de IJmuidense visserij hebben voltrokken: door dat er steeds grotere schepen kwamen en de loggers voorname lijk per treiler visserij uitvoeren, ontstond de vreemde situatie dat bepaalde schepen van het zelfde type en het zelfde motorvermo gen die ook dezelfde visserij uit oefenden, onder verschillende voorwaarden voor de bemanning voeren. Ook van de kant van de reders wordt een oplossing van deze kwestie verlangd. NEDERLANDS SCHIP REDT 26 SCHIPBREUKERINGEN. Het Nederlandse schip „Kora- tia" heeft geseind, dat het maan dagavond 26 schipbreukelingen aan boord heeft genomen. De „Koratia" bevond zich in de buurt van Maracaibo (Venezuela) toen S.O.S.-seinen werden waar genomen, die met een lamp wer den gegeven. De „Koratia" na derde het toen nog onbekende wrak en nam alle bemannings- Vrachtauto's vol geschenken voor president Pieck van Oost- Duitsland, die dinsdag zijn tach tigste verjaardag heeft gevierd, zijn aangekomen bij het paleis van Pieck. Onder de geschenken bevond zich een koperen model van een hoogoven, aldus het Oostduitse persbureau A.D.N. Pieck, „de eerste Duitse arbei derspresident", werd gelukge wenst door de president der Sow jet-Unie, Worosjilof, en andere regerings- en partijleiders uit communistische landen. Tóen Wdrosjilof een dronk op de jarige president uitbracht, zeide hij: „U ziet er gezond uit zoals het een kind, dat zijn ver jaardag viert, betaamt." De Oostberlijnse kamer van koophandel bood de president een chèque aan van 10.000 mark „voor de wederopbouw van Noord-Vietnam". Het korps di plomatique schonk de president een borstbeeld van de jarige. De kern van een in betekenis toenemend langgerekt gebied van hoge luchtdruk dat zien van Bis- caye naar Polen uitstrekt, ver plaatste zich van de Oceaan naar Oost-Europa. Het hogedrukgebied veroor zaakt in Nederland helderweer met weinig wind. Ondertussen zijn diepe storm- depressies ten noorden van IJs land langs naar het noordoosten getrokken. Eén hiervan veroorzaakte Dins dag in Noorwegen zeer zware westerstormen. Vochtige zachte lucht wordt door de zuidwestelijke stroming die door genoemde iuchtdrukver- deling op de Oceaan tot stand is gekomen, naar het Noordzeege bied getransporteerd. Wolken- velden die hierin voorkómen, drongen ook tot over onze kust- 1 streken door. Doordat de luchtdruk boven liet continent geleidelijk hoger is de wind in ons land naar zuide I'll "'"U KIK Olio HA.ILKA i IUU1 leden, die reeds in de sloepen j Ujke richtingen gedraaid, zodat in waren gegaan, aan boord. Zij bleken afkomstig te zijn van het Venezolaanse tankschip „Pedro Avilla", dat in tweeën gebroken was. Men bereikte ongeveer te middernacht plaatselijke tijd Ma racaibo, waar de schipbreuKe- lingen aan land werden gezet. De „Koratia" was op weg van Curagao naar Maracaibo. De Britse minister van binnen landse zaken, majoor Gwilyn Lloyd George, heeft maandag voor de derde keer sinds zater dag gratie aanbevolen voor een ter dood veroordeelde. Maandag heeft de minister aanbevolen, de doodstraf voor de 28-jarige Thomas Bancroft, die dinsdag opgehangen zou worden, te veranderen in levenslange ge vangenisstraf. Twee dagen ge leden had de minister nog ge weigerd dit te doen. Bancroft werd op 1 December ter dood veroordeeld voor de moord op een kind van vijf maanden. Hij had verklaard, dat hij bij zijn pogingen om het kind te sussen zich op een gegeven ogenblik niet meer kon beheer sen. ue onderste luchtlagen de zachte re lucht nog niet kan binnenstro men. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. RUSTIG WEER. Opklaringen, maar voorname lijk in de kustprovincies ook en kele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. DONDERDAG 5 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 7.03 7.36 Terneuzen 7.38 8.11 Hans weert 8.18 8.51 Walsoorden S.28 9.01 ZON MAAN op onder op onder Jan. 4 8.50 16.44 0.14 11.29 5 8.50 16.45 1.28 11.50 6 8.49 16.46 2.39 12.13 8.49 16.47 3.48 12.40

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1