r OE ONGEVALLENWET VAN 1921 Uit de Provincie Hoe de Amerikaanse arbeider zijn welvaart veroverde Het geheim van de zeven schoorstenen Zaken en studeren in de cel Er zijn meer uitkeringen, dan men denkt! 1 fcet éi m O de ge ie gij fe' 3 zf kl da Grote fusie geeft vakverenigingen sterke machtspositie TERNEUZEN. RETRANCHEMENT. HET WEER. SLUIS Cipierik ga even naar de bank...." Heerlijk leventje in Zweedse gevangenissen be1 rui| iie ge velj t>ei bej vel de dai Bn sir we tre ver we mo de: ka^ sta de1 ira aaj ree ges vla enl Aa «eu gei fioj the *ie1 xui xse ée va Wc fck ge- tv. mi ka gei aar van wa cni] me ree Ai Cy| te S3 I Kt ko he re gii wi is sn ©c Sic SC be cu st\ de pr dii te tw H la ge leder die tegen loon werkzaam is in een onderneming, valt on- aesf de bepalingen van de Onge vallenwet 1921. Onder bepaalde vtwrwaarden zijn verder verze kerd: a. zij, die persoonlijk aangeno men werk arbeid verrichten; i. zij, die tegen beloning per soonlijk werkzaamheden ver richten als venten met voe dingsmiddelen, courant rond brengen enz.; reizigers die uitsluitend voor één werkgever werken; thuiswerkers in bepaalde be drijven, die In de regel voor één werkgever of voor ten hoogste 2 werkgevers per soonlijk arbeid verrichten en die zich daarbij in de regel niet laten bijstaan door meer dan 2 hulpen; musici (deze worden geacht in loondienst te zijn van de exploitant der inrichting, waar zij optreden) t zij, die ofschoon niet in een onderneming werkzaam, be last zijn met bepaalde werk zaamheden, bv. chauffeur bij een particulier; g. zij, die werkzaam zijn bij de genen, die een vrij beroep uitoefenen als ajtsen, tandart sen, advocaten, architecten, accountants, notarissen enz.; h. leerlingen, die geen loon ver dienen (hieronder worden me de verstaan zij, die tegen be taling van leergeld in een on derneming werkzaam zijn; zij die al dan niet tegen betaling van leergeld als leerling ener instelling van technisch on derwijs in een onderneming ten behoeve van hun prakti sche vakopleiding werken, alsmede zij, die aan een vak school, verbonden aan een on derneming, opleiding ontvan gen). Wat wordt onder een onderneming verstaan? Onder een onderneming ver staat men een bedrijf of een txanbinatie van bedrijven, uitge oefend met het doel om winst te maken. Vrijwel alle bedrijven vallen dus onder de bepalingen der Ongevallenwet 1921, behalve de bedrijven van landbouw, vee houderij, tuinbouw, bosbouw, waarvoor de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet en de bedrijven van zeevaart en zeevisserij, waar voor de Zeeongevallenwet is in gesteld. De werkgevers, die in hun on derneming personeel werkzaam hebben, moeten daarvan binnen 14 dagen na aanvang van hun bedrijf schriftelijk aangifte doen. Formulieren hiervoor zijn gratis verkrijgbaar bij de Raden van Ar beid. en de postkantoren. indien een arbeider nu een on geval overkomt, in verband met zijn dienstbetrekking is de werk gever verpücht te zorgen voor het tijdig inroepen van genees kundige hulp en voor aangifte van het ongeval binnen 24 uur na het verlenen van de geneeskun dige hulp. Deze aangifte dient te geschieden bij de Raad van Ar beid of ten postkantore. Beroepsziekten als ongeval. Beroepsziekten worden met on gevallen gelijkgesteld. Onder be roepsziekten worden o.a. vei staan: vergiftiging door lood en door kwik. miltvuur, mijnworm- ziekte, vergiftiging in de chemi sche industrie, bakkersexzeem -tuberculose, wanneer deze ziekte Tieh openbaart bij personen, ver bonden aan warenhuizen of sana toria enz. Uchamehjke letsels die in een betrekkelijk korte tijd ontstaan, aoais bv. peesschede-ontsteking, bevriezing, zonnesteek, blaar en dergelijke worden ook als onge val beschouwd. De door een bedrijfsongeval ge troffen werknemer ontvangt als schadeloosstelling ten eerste ge- «ees. en heelkundige behande ling. Indien hij de derde dag na het ongeval nog niet in staat is tot werken, een uitkering groot 8fj<w van zijn dagloon, te rekenen van de dag na het ongeval af, ge durende ten hoogste 6 weken Duurt de ongeschiktheid tot werken langer dan 6 weken, dan ontvangt de getroffene bij alge hele ongeschikheid tot werken If)% van zijn dagloon of bij ge- deeltebjke ongeschiktheid een evenredig deel van de bovenge noemde 70%. Bedraagt bet dag- Soon meer dan 16 gulden, dan ge schiedt over dat meerdere geen aitfeering. Over de dagen waarop de ge troffene voor rekening van de rijksverzekeringsbank in enige inrichting verblijft, wordt, indien hij niet gehuwd is en geen kost winner is. de uitkering tot een derde verminderd. Kan door het geven van een aepaalde opleiding de arbeidsge- sehiktheid verhoogd worden, dan heeft hij daarmede genoegen te nemen. Een metaalbewerker, die door het missen van een hand bv opgeleid kan worden tot ma- riiinetekenaar, kan die opleiding worden gegeven. Bij overlijden. Indien een werknemer tenge volge van een ongeval overlijdt, worden de volgende uitkeringen ^egevenbegrafeniskosten tot n Bedrag van 30 X het dagloon met een maximum van 450,— ■en verder een rente aan de nage laten betrekkingen. Deze rente bedraagt voor de echtgenote 30% van het dagloon van de overledene; voor elk kind van de verzekerde 15% van het dagloon (wanneer dit kind ouder loos is of wordt 20%voor de ouders, grootouders en schoon ouders ingeval de overledene hun kostwinner was, ten hoogste 30% van het dagloon (alleen als de echtgenote en kinderen de vol le rente hebben ontvangen) Kinderen genieten de rente tot dat zij 16 jaar oud zijn, d.w.z. een wezenrente ingevolge één der on gevallenwetten v.z.v. betreft de kinderbijslag, doch alleen dan, in dien en voor zover de kinderbij slag het bedrag der wezenrente overtreft. Het totaal bedrag der renten aan nagelaten betrekkin gen mag echter een bedrag van 60 van het dagloon van getrof fene niet overschrijden. Indien dit wèl het geval is, dan onder gaat elke rente een evenredige vermindering. Wie betaalt de schadeloos stelling? De rijksverzekeringsbank te Amsterdam betaalt alle uitkerin gen en stuurt daartoe de door 'n ongeval getroffen werknemer 'n briefje, op vertoon waarvan hij ten postkantore het hem toeko mende in ontvangst kan nemen. Hierbij zij aangetekend, dat in ondernemingen, waaraan een door de rijksverzekeringsbank er kende geneeskundige dienst is verbonden, de uitkering over de eerste zes weken na het ongeval door de werkgever wordt uitbe taald. Indien een arbeider door een ongeval getroffen is, heeft hij zich te houden aan de controle voorschriften. De voornaamste bepalingen daarvan zijn: a. Men mag de woning niet ver laten voordat de eerste con trole heeft plaats gehad, be halve als men ter controle wordt opgeroepen; b. na de eerste controle mag men uitgaan, doch men dient er voor te zorgen, dat men op bepaalde uren thuis is; c. men mag niets doen, wat zijn genezing kan belemmeren en men dient zich te houden aan de voorschriften, welke de controlerend arts oplegt; d. zodra dit mogelijk is, moet men weer aan het werk gaan. Worden de controlevoorschrif ten overtreden, dan kan de uitke ring geheel of gedeeltelijk wor den geweigerd. Indien een getroffene niet ac eoord gaat met de hem gedane uitkering, kan hij binnen een maand na dagtekening der beslis sing in beroep gaan bij de Raad van Beroep, binnen welks gebied hij woont. Tegen de beslissing aangaande een tijdelijke uitke ring kan geen beroep worden in gesteld. Bij het schrijven aan de raad (klaagschrift) moet een af schrift van de beslissing, waarte gen men in beroep gaat, gevoegd worden. Verder dient een bepaal de vordering te worden gesteld, dus men moet in dit klaagschrift te kennen geven, welke beslis sing men wenst, dat zal worden genomen. Het bewuste klaag schrift moet in tweevoud worden ingediend. (Nadruk verboden.) LIBERIAANS SCHIP OP WRAK GESTOTEN. Het Liberiaanse schip „Melody" (7198 t.) heeft gisteravond ge seind, dat het bewesten de West- hinder aan de grond gelopen is en assistentie nodig heeft. Het eveneens Liberiaanse schip „Tina Onassis," dat juist Hoek van Holland was gepasseerd op weg naar zee, seinde, dat het koers zette naar de „Melody." Verder seinden een Spaans en een Brits schip, dat zij zich bij de „Melody" bevonden. Latere seinde het stoomschip „Suffolk Ferry," dat op weg was naar Zeebrugge, dat het de „Me lody" naar veilige wateren zou brengen. U bent zowel 45 mijl van Vlissingen als van Dover, al dus de boodschap van de „Suf folk Ferry" aan de „Melody." De „Melody," antwoordde, dat zij de „Suffolk Ferry" naar Zee- brugge zal volgen. De „Melody" heeft water in ruimen drie en vier en is waar schijnlijk op een wrak gestoten. Verkeersongevallen. Gistermiddag stonden twee auto's voor het kantoor der Ge westelijke Arbeidsbeurs in de Nieuwstraat geparkeerd. Toen de heer J. M. uit Sas van Gent, wiens auto achter de andere stond, startte om weg te rijden en daarbij naar links uitweek, kwam zijn auto in botsing met de juist voorbijrijdende auto be stuurd door de heer F. v. D. uit Terneuzen. Het gevolg was, dat de auto van de heer M. tegen de nog geparkeerd staande auto werd gedrukt, zodat ook deze materiële schade opliep. Gisternacht te ongeveer half twaalf kwam de auto bestuurd door de heer V. tegen een in de Julianastraat staande boom te recht. De auto werd hierdoor zó zwaar beschadigd, dat zij met een kraanwagen moest worden weg gesleept. Biljartwedstrijd. Voor de biljartwedstrijd in café De Voldere bestond grote belang stelling. Van de 42 deelnemers behaalde de heer A. Versprille de hoogste serie met 16 caramboles. De verdere uitslag was als volgt: le pr. W. Nelisse en M. van Dale; 2e pr. Abr. v. d. Woude en L. Scheerens; 3e pr. Adr. de Visser en Iz. de Smidt. En de haas lachte Een groep jagers van Zuid- zande en Zuid-Beveland zouden hun geluk beproeven op de lan derijen bij Terhofstede. Helaas bleek ook hun, dat niet elk schot een haas betekent. In de hitte van het gevecht met de langoren moet één der jagers een vertwij feld schot afgevuurd hebben, dat de haas, de molen en een woning ongedeerd liet, doch een jonge ling de schrik om het lijf en hagel tegen de broek bezorgde. Ook velde dit schot in één slag drie ruiten van een woning. Als bijzonderheid kan vermeld wor den, dat op dat moment een kleu ter, die in de regel bij het be wuste raam pleegt te zitten, met moeder een wandeling deed. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Retran- chement kwam in voltallige zit ting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leen- houts. Een voorstel van B. en W. om de kolentoeslag aan de minst draagkrachtigen te verhogen van 3,60 tot 4,10 werd z.h.s. goed gekeurd. Ook de salarisverorde ning voor de opzichter van de Centrale Dienst werd gewijzigd. Afwijzend werd beschikt op een bezwaarschrift van de heer J. van Boven te Amsterdam be treffende zijn aanslag in de straatbelasting. De verordening op de Vlees keuringsdienst in de kring Sluis werd gewijzigd. Aan de Herv. Gemeente te Retranohement werd voor 1955 een subsidie toegekend van 5,50 voor de bibliotheek. Besloten werd de kasgeldlening voor 70 mille te verlengen tot 1 mei 1956. De begroting voor 1956 werd z.h.s. vastgesteld. De cijfers zijn: gewone dienst in ontvang en uit gaven 119869,27 met een post voor onvoorzien van 822; kapi- taaldienst 122729,57 in ontvang en uitgaven. Het bedrag per leerling, als bedoeld in art. 55bis van de l.o. wet, werd voor 1956 vastgesteld op ƒ42,39. Bij de rondvraag sprak de raad zijn ernstig misnoegen uit over de houding van de douane ten aanzien van de vele vreemdelin gen, welke ook in deze tijd van het jaar een bezoek wensen te brengen aan Retranchement en de overige gemeenten van West Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitter dankte de raad voor de prettige samenwerking in het afgelopen jaar en wenste alle leden een voorspoedig en ge lukkig 1956 toe. Als oudste raadslid dankte de heer Den Hamer (P.v.d.A.) de voorzitter, wethouders en ge meentesecretaris voor de goede verstandhouding en sprak even Ten noordoosten van de Azoren handhaaft zich een krachtig ge bied van hoge luchtdruk. Een uitloper hiervan, die zich maan dag nog naar Scandinavië uit strekte, verplaatste zich vandaar naar het zuiden. Daardoor nam de wind in ons land drastisch af. In de koude, uit Zweden afkom stige lucht, die inmiddels Neder land was binnengestroomd, kwa men flinke opklaringen voor, zo dat in de avond de temperatuur al tot aan het vriespunt was ge daald. Eten zeer actieve depressie, die ten noorden van IJsland langs naar het noordoosten is gekoerst, houdt samen met het hogedruk- gebied op de oceaan een krach tige zuidwestelijke luchtstroming instand, waarmee zachtere en vochtige lucht wordt aangevoerd. De voorste begrenzing hiervan verplaatste zich over de Britse eilanden en de Noordzee naar het oosten. In de loop van heden kan deze zachtere lucht ook Ne derland binnendringen. eens, namens de raad, zijn beste wensen uit voor het komende jaar. i) (Nadruk verboden) HOOFDSTUK I. Anthony Cade tekent. „Gentleman Joe!" „Wat!Verduiveld, Jimmy McGrath". Castle's „rondreis de luxe", die in dit geval vertegenwoordigd werd door zeven neerslachtig kij kende leden van de zwakkere sekse en drie transpirerende di to's van de sterkere, keek op eens geïnteresseerd toe. Mr. Cade had blijkbaar een oude vriend ontmoet. Ze bewonderden Mr. Cade toch al zó, zijn slanke lenige figuur, zijn smal gezicht en het onverwoestbare goede hu meur, waarmee hij meningsver schillen beslechtte en hen met hun tienen op 'het pais-en-vree- pad hield. Die vriend met wien hij daar stond te praten'n eigenaardig, maar toch wel inte ressant type! Ongeveer even groot als Mr. Cade, maar veel zwaarder gebouwd en lang zo knap niet. 't Soort man, waar over je in boeken leest, die er in 't een of ander onherbergzaam oord een herberg op na houdt, 'n Beetje griezelig, maar wel de moeite van het bekijken waard. En daarvoor ging je toch eigen door AGATHA CHRISTIE lijk 's zomers op reis. Om de din gen, die de moeite van het be kijken waard waren. Niet, dat er hier in Boelawayo veel te bekij ken viel. Tot op dat ogenblik hadden ze het er, eerlijk gezegd een beetje vervelend gevonden. De zon was ondragelijk heet, het hotel was, op z'n zachtst gespro ken, ongezellig en je kon zowat nergens naar toe. 't Was wachten op het moment, dat de auto, die hen naar de Matappos moest brengen, voor zou komen. Geluk kig had mr Cade, als tijdverdrijf prentbriefkaarten-kopen voorge steld. En, dat moest gezegd wor den, prentbriefkaarten hadden ze in Boelawayo. Anthony Cade en zijn vriend waren een pas of tien doorgelo pen en bleven daar staan. Zeg, kerel, wat ben jij van planéén, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven rokken!" vroeg McGrath. „Ga je een harem op zetten?" „O nee!" grinnikte Anthoniy. „Heb je ze van dichtbij beke ken?" „Ja, ik dacht: „Misschien is de arme kerel erg bijziende gewor den." „Mijn ogen laten niets te wen senen mijn smaak evenmin. Nee, dit is Castle's rondreis de luxe. Ik ben Castledat wil Spoedeisende zitting van de gemeenteraad. Op de laatste dag van het jaar kwam de gemeenteraad van Sluis in spoedeisende zitting bijeen. Het enige punt van de agenda vermelde een voorstel van het college van B. en W. om een raadsbesluit van 7 januari 1955 te annuleren. Hierbij was bepaald, dat het pand Ka-de 40 met ingang van 1 januari 1956 aan de ge meente moest worden opgele verd in verband met de sane ringsplannen. Door vertraging in de nieuwbouw van een plaats vervangend pand leverde dit voor de tegenwoordige eigenaar moeilijkheden op en de raad be sloot tot uitstel tot 1 april 1956. Van 1 januari tot 1 april 1956 zal door de eigenaar aan de ge meente een bedrag van 17,50 per week betaald moeten worden in verband met het verleende uitstel. Aan het eind van de vergade ring dankte de burgemeester de raadsleden voor de prettige werking gedurende het afgelopen jaar en deze toespraak werd be antwoord door wethouder J. P. J. Wage namens de leden van de raad. Aanbesteding. Door de Centrale Dienst „West Zeeuwsch-Vlaanderen" te Oost burg werd namens het gemeente bestuur van Sluis aanbesteed het slopen van 20 noodwoningen aan de Ridderstraat en het volledig bouwrijp maken van het bij deze woningen behorende terrein. Er waren slechts twee inschrijvin gen, n.l. fa. Gebr. Krieckaert te Hengstdijk voor 2980 te betalen door de gemeente en de fa. C. Westdorp en Zn. te Goes voor 2100 te betalen aan de ge meente. zeggen, z'n plaatselijke vertegen woordiger." „Hoe kom je er, bij hoog en laag, bij, om zo'n baantje aan te nemen?" „Noodzaak, jongetje, noodzaak. De staat, waarin m'n portemon- naie verkeerde. Niet, omdat ik me op dit speciale terrein zo ge weldig op m'n gemak voel." Jimmy grijnsde. „Je bent nooit bepaald dol op geregeld werk geweest hè?'' Anthony negeerde die insinua tie. „Maar ik krijg vandaag of mor gen wel wat anders," zei hij op timistisch. „Altijd moed houden, is mijn motto,'' Jimmy grinnikte. „Als er maar gauw ergens her rie komt.... dan heb je werk voor je geknipt," zei hij. „Jij hebt een flair voor herries èn je hebt, wat je huid betreft, mirakuleus geluk. Wanneer kun nen we eens op ons gemak met elkaar praten?" Anthony zuchtte. „Eerst moet ik met m'n mena gerie naar het graf van Rhodes". „Netjes ingepikt," zei Jimmy goedkeurend, „dan komen ze bont en blauw terug van de wagensporen en bobbels en bul ten in de weg en dan snakken ze naar bed. De manier om een avond voor mij vrij te maken." „Goed. Tot vanavond dan, Jim my." Anthony ging terug en dreef z'n schaapjes bijeen. Miss Tay lor, de jongste en de frivoolste van de kudde, trok zonder een Met bewondering en misschien ook wel met afgunst kijkt men buiten de Verenigde Staten naai de Amerikaanse arbeider met zijn auto, zijn televisie-toestel, zijn ijskast en zijn hoge loon, dat dit alles mogelijk maakt. Dik wijls ziet men daarbij echter over het hoofd, dat het geluk ook deze mens maar niet zo in de schoot is geworpen. Ook hij heeft hard voor zijn plaats onder de zon moeten vechten. De geschiedenis van de Ameri kaanse arbeiders is nauw ver bonden met de naam Roosevelt. Met die Theodore Roosevelt, die in 1901 een bittere strijd tussen werkgevers en werknemers in het voordeel der laatsten wist te beëindigen en die in 1916 door het ingrijpen van zijn regering ten gunste van de stakende mijn werkers de arbeiders er toe aan spoorde lid van een vakvereni ging te worden. Het aantal geor ganiseerde arbeiders was op dat ogenblik buitengewoon klein: iets meer dan 800.000. Vier jaar later waren het er vier miljoen. Maar de vreedzame samen leving duurde niet lang. Met schaamte herinneren beide par tijen zich de zogenaamde yellow dog (gele-hond) contracten, waar toe de werkgevers vele arbeiders dwongen. Deze bepaalden, dat een werknemer zou worden ont slagen, indien hij lid van een vakorganisatie werd. Dat leidde tot een bizonder zwaar conflict, waarin aan beide zijden met bommen en machinegeweren werd geargumenteerd. Wilde stakingen en crisis. Nog maar kort behoorde deze strijd, die onbeslist eindigde, tot het verleden, of er volgde een periode van wilde stakingen, ont ketend door de I.W.W. (Industrial Workers of the World), een orga nisatie, die de arbeiders het eigendom van de produktiemid- delen wilde geven. De I.W.W. ging aan dit programma, dat voor de brede massa der Ameri kaanse arbeiders geen aantrek kingskracht had, ten gronde. In de volgende jaren bleef het ledental der vakverenigingen aan sterke schommelingen onderhe vig. Toen in 1930 de grote depres sie begon, waren er in totaal nog geen drie miljoen georganiseerde arbeiders. Het was de „New Deal'' van president Franklin D. Roosevelt, die de stoot gaf tot de enorme tot op dit ogenblik voortdurende groei der vakver enigingen. Deze groei heeft thans door de fusie der beide grote overkoepelende organisaties, „American Federation of Labour" en „Congress of Industrial Orga nizations" een hoogtepunt be reikt. Van de 17 miljoen georga niseerde arbeiders zijn er 15,4 miljoen lid van de nieuwe een heidsvakbond. Er buiten bleven slechts de mijnwerkers en enige kleinere groepen, waaronder de vakvereniging der haveiwerkers, die zich nog steeds niet hebben kunnen bevrijden van de gang sters, die zich jaren geleden van de leiding van hun organisatie meester maakten. Felicitaties. De buitengewone verschuiving in de sociale machtspositie van de arbeiders werd wellicht het best geïllustreerd door de vele felicitaties, onder meer van pre sident Eisenhower, die de vak bondleiders ter gelegenheid van de grote fusie ontvingen. Overi gens is het aan geen twijfel on derhevig, dat het de enorme pre statie der arbeiders in twee we reldoorlogen is geweest, die ook de felste tegenstanders ervan Amerikaanse arbeiders hun so ciale verworvenheden, die vrij wel nergens ter wereld geëven aard worden, te danken aan het goede werk van hun leiders lieden, die verstand aan gema tigdheid paarden en in hun over grote meerderheid immuun voor het communisme bleken. Andere gunstige factoren waren: de nu al sinds 1940 durende „boom" (vlucht van de conjunctuur), de voortdurende verbetering der methoden van massa-produktie en de in steeds grotere omvang bedreven exploitatie van de na tuurlijke rijkdommen van het land. Toch moet worden vastgesteld, dat nog slechts 25 procent der arbeiders in de Ver. Staten is ge organiseerd (in sommige West- europese landen 80 procent!). Het probleem van de organisatie der georganiseerden zal zonder twij fel de voornaamste taak zijn van het nieuwe eenheidsvakverbond, dat onder leiding staat van Geor ge Meany en Walter Reuther. Vrees voor de stootkracht. Natuurlijk bestaat er in de zekere vrees en daardoor een verhoogde bereidheid tot weer stand ten aanzien van de nieu we massale stootkracht der vak verenigingen. Ook de politici hebben angst, dat een zo steike en gedisciplineerde groep der be volking maar al te gemakkelijk een partij zou kunnen „ver overen". Deze vrees is echter waar schijnlijk ongegrond, want Meany en Reuther weten heel precies, dat zij slechts op de basis van twee partijen kunnen werken. Zij zullen het onder alle omstan digheden vermijden, de politicus te spelen en zich liever aan de oude principes van Samuel Gom- pers, de vader der Amerikaanse vakbeweging, houden om in het politieke leven van het land slechts zuivere vakverenigings doelen na te jagen. Op één punt moet daarbij ech ter een uitzondering worden ge maakt: zij zullen, voor zover zij daartoe in staat zijn, er op toe zien, dat in de Senaat en in het Huis van Afgevaardigden in het komende jaar kandidaten wor den gekozen, die voorstanders kringen der werkgevers een zijn van de sociale vooruitgang. „En meneer, vertel eens, wat wilt hier gaan doen?" „Zaken", antwoordde de nieuwe gevangene Sven Behlin. Het één zowel als het ander is heel normaal, want de Zweerse gevangenissen zijn u'ltra modern en tijdens hun ver blijf moeten de gevangenen vol gens de wet gelegenheid krijgen zich te rehabiliteren. Zowel de directeur als de bewakers spre ken de gevangenen steeds aan met „meneer" en verlenen hun alle faciliteiten. Zo begon in de gevangenis het ongelooflijke sprookje van Sven Behlin. Hij kreeg in zijn cel een schrijfmachine, briefpapier en eqn telefoon. Hij had ook omscho. lingscursussen kunnen volgen, timmerman, smid, bankwerker of electricien kunnen worden. Hij zou dan gewerkt hebben in de moderne werkplaatsen van de ge vangenis en ook nog twee tot zeven gulden per dag hebben ver diend. Evengoed had hij kunnen zeg gen advocaat te willen worden of leraar Grieks, want de gevange nen, die een intellectueel -beroep wensen, worden evenmin verge ten. Ze hebben grote biblioteken ter beschikking, schriftelijke les sen en mondelinge aanvullingen. Voor het examen krijgen ze vrij. .voor vele gasten een uitstekende Maar Sven was een geboren heropvoeding te zijn. zakenman. Waarom zou hij in de Ontvluchtingen komen -bijna gevangenis geen zaken kunnen iniet voor. Zo af en toe komt er doen? Zoals iedere gedetineerde 'eens iemand niet van familiebe- haci hij recht op wekelijks fami- zoek terug, maar hij wordt in het liebezoek en op 48 uren vrij per algemeen weer spoedig gegrepen, drie maanden. Reiskosten naar Wij staan hier anders tegenover huis worden nog vergoed en de de misdadigers en de overtreders. De „gast" mag zélf de kleur van de gordijnen en de sprei kie zen. Hij mag ook zelf de fraai ge schilderde muren decoreren. Na tuurlijk is er radio in elke cel. Op de divans liggen aardige kus sens en het geheel maakt een uiterst aangename indruk. Om negen uur na-middag moet de „gast" in zijn cel zijn. De deur wordt dan op slot gedraaid, maai hij mag de hele nacht lezen of studeren, want hij Kan vrijelijk beschikken over het electrische licht. Een nieuwe ntdekking vormen de eetzalen. Men zit er niet aan lange kale houten tafels maar met 4 personen aan 'n klein, keu rig gedekt tafeltje. De gedeti neerden hebben ook hun gemeen schappelijke salons mei gemak kelijke stoelen, een grote bihtib- teek, een televisiepost, een lees tafel enz. Andere opvattingen. De autoriteiten hebben heel andere, veel modernere opvattin, gen. De directeur van een gevan genis vertelde het volgende „Het levensniveau van de gevan. gene moet gelijk staan met het niveau van de gemiddelde burger. Het leven in een zekere luxe blijkt treinreis komt .bovendien nog boven de vrije uren. 20 telefoontjes per dag. „De heer Behlin heeft zich cor. reet gedragen en de normale rechten niet overschreden", aldus de directeur. Inderdaad telefo neerde hij soms twintig keer per dag. Maar dat was zijn goed recht. In plaats van zijn 48-uur verlof in één keer op te nemen, vroeg hij elke week een paar uur vrij, hetgeen hem werd toege langer zou gaan. Daarnaast echter hebben de hebben overtuigd; dat het zonder staan. Hij kon zodoende geregeld de volledige inschakeling der ,fe ®tad in gaan o J vakverenigingen in de economi- relaties te bezoe en o j - sche structuur der natie niet rfkfn'ng te conrioleren. In de |stad had hij een modern kantoor met een keurige secretaresse. Sven nu mengde zich van de gevangenis uit in alle mogelijke zaken en verdiende goed geld. Hij vertegenwoordigde onder meer een wereldberoemde japanse ma- chinehandel voor geheel Scandi navië. Voor deze firma moest hij een stand aanvragen op een jaar. beurs. Zodoende kwam de zaak aan het rollen. De organisatoren ontdekten, dat de. aanvrager in de gevangenis zat, veroordeeld we gens oplichting en stelden hier van de japanse firma in kennis, die het contract met Sven onrnid delijk verbrak. Heel erg is dit niet. Hij heeft nog vele andere zaken lopen en... hij heeft volkomen het recht za ken te doen vanuit de-gevangenis. Zo zijn de Zweden. Cellen als hotelkamers. De gevangenen dragen burger kleren en op de deuren van hun cellen staan geen nummers. Maar zelden zijn er meer dan 60 gasten in één gevangenis, die er overi gens zowel van binnen als van buiten uit ziet als een keurig net hotel. Het uniform der verzorgers is weinig opvallend. De cellen zijn gezellig, kleine kamertjes, uitstekend gemeubi leerd. De tralies voor de ramen verdwijnen achter prettige gor- dijnen en men heeft altijd uit zicht op een bos- of morenland schap. Op de vensterbank staan bloemen, die door de gedetineer den met liefde en toewijding wor den verzorgd. Het meubilair is van licht gekleurd hout en zeer modern. Het bestaat uit een fraai divanbed, een gemakkelijke club, een tafeltje met schemerlamp en een boekenplank. ogenblik te vermorsen, ten aan val. „Zeg, Mr. Cade, was dat een vriend van u?" „Ja, Miss Taylor. Een vriend uit de dagen, toen ik nog jong en onschuldig was." Miss Taylor giebelde. „Eten type vond ik het! En zo'n interessant gezicht!" „Dat zal ik hem vanavond ver tellen!" „O, Mr. Cade! 't Idee! Ik dacht niet, dat u zó ondeugend was!.. Hoe noemde hij u?" „Gentleman Joe." „O ja! Is uw naam heus Joe?" „Kom, Miss Taylor! U weet toch wel dat die Anthony is?" „Ik dat weten! Waarom zou ik dat weten, Mr. Cade?" vroeg Miss Taylor coquet. Na een paar dagen intensieve training had Anthony Cade het werk als Castle's vertegenwoor diger al aardig onder de knie. Dat werk bestond naast de ge wone dingen als uitstapjes-voor bereide^ en het gidsspelen daar bij, uit het kalmeren van het zich-voelende mannelijke conti nent, als ze in hun eer getast wa rén, het verschaffen van goede gelegenheden om prentbriefkaar ten te kopen aan de dames boven de vijftig en het flirten met haar zusteren onder die leeftijd. Die laatste taak werd hem nogal ge makkelijk gemaakt door de be reidwilligheid van genoemde zus teren om achter elke opmerking een complimenteuse betekenis te zoeken. (Wordt vervolgd). Moordenaars, die doden uit pas sie, zijn in het algemeen geeste lijk onevenwichtiger!, die we toe vertrouwen aan psychiaters. Lie den, die doden om' te roven, zijn hier gelukkig grote zeldzaam, heden. Dan blijft nog over de massa van dieven, oplichters, vechtersbazen enz. Deze categorie kan vrij gemakkelijk worden her- opgevoed. Daarom is het onze taak deze mensen te vormen, niet hen ondraaglijk te straffen. De strafclausu'le voelen ze toch wel, omdat ze weten niet meer over hun vrijheid te kunnen beschik ken. Ons systeem blijkt wel goed te zijn, want we hebben vrijwel nim. mer redicivisten. Wist u, dat er in heel Zweden op een bevolking van zeven mi'ljoen maar 3000 ge detineerden voorkomen, waar onder ongeveer zestig vrouwen?" Deze feiten geven wel te denken. Maximaal 16 jaar. Hoevele levens gaan er in de gevangenissen kapot? De Zweden prob- ren om stuk geslagen le vens in de gevangenis weer ge zond te maken. Dat onderscheid is groot. Doodstraf bestaat hier niet. De maximumstraf is levens lang, hetgeen merendeels neer komt op 16 jaar, want daarna volgt gratie. En dan het bezoek. Elke drie maanden mag de gevangene.48 uren naar huis op kosten van de staat. Elke week mag zijn vrouw komen en wel voor een hele dag en ze mag haar man voor een pick-nick mee nemen naar het naburige bos. Behlin is maar een heel gewoon geval. Nog tekenender is het ge val van een andere man, die vijf tien jaar geleden gedetineerd werd wegens moord op zijn eigen kind. De bedrijver van deze vrese lijke misdaad zei: „Ik ben hier nu vijftien jaar. Ik heb de tijd ge had om de dingen te begrijpen en ze in het juiste licht te zien. Als ik straks wordt ontslagen, begin ik als een nieuw mens. Vanuit de gevangenis heb ik de titel van landbouwkundig ingenieur kun. nen behalen en dank zij een klei ne erfenis kon ik een boerderijtje kopen. Elke drie maanden ga ik er heen om de gang van zaken te controleren en straks zal ik erg gelukkig zijn." (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2