r Oudejaarsrede van minister-president Boelganin gelooft vermindering van de spanning m De foto's uit Algerije Nieuwjaarswensen De minister-president voor de Wereldomroep DETBAL De Soedan onafhankelijk iLUKE STAND iR BEVOLKING Indonesische minister over het verloop Nederlands-Indonesische besprekingen MAANDAG 2 JANUARI 1956 11e Jaargang No 3652 sulons j>bert" MAROKKO Malakka Scheepsongeval 'in Kenia Stelt president Eisenhower zich weer candidaat Tientallen doden door gedrang bij Sjinto-heiligdom Lawine in Zwitserland eist slachtoffers HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN HET WEER. WEERBERICHT. Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per n>aand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma Oudejaarsavond heeft de minis ter-president ter gelegenheid van tie jaarswisseling in het Vara- programma een oudejaarsrede gehouden. Dr Drees zei o.a.: Voor Nederland en trouwens j voor vele andere landen, is dit jaar er een geweest van herde.i- king Herdenking, hoe we tien jaar gejeden verlost werden van de druk. die op ons had gelegen sinds ook ons land overvallen was. Herdenking van de vrese lijke offers, die gebracht zijn, maar ook van wat in tien jaar van herstel en vernieuwing in ons land bereikt is. Op 1955 kan ons volk in vele opzichten met voldoening, ja met vreugde terugzien. De nieuwe rechtsorde in ons koninkrijk heeft zijn bevestiging gevonden in het bezoek van het koninklijk Echt paar aan Suriname en de Neder !andse Antillen, een'bezoek, dat een stralend succes is geweest De internationale positie van ons land is versterkt. Verspreid over de wereld vindt men Neder landers werkzaam, blijvend ot tijdelijk aanvaard als waardevol le medewerkers. Waardevol zijn zii ook in den vreemde voor ons land, dat zijn dichte bevolking slechts een bestaan kan bieaen big een intense uitwisseling van goederen en diensten in het in ternationale verkeer. Verblijdend in eigen land is vooral, dat de bedrijvigheid een ongekende omvang heeft geno men en de werkloosheid tot een minimum is teruggebracht. ©p allerlei gebied is er zelfs een tekort aan arbeiders. De beleids- moeilijkheden. die daaruit voort vloeien, zijn soms nog groter dan de problemen, waarmede wij vroeger hadden te worstelen. Maar uit een oogpunt van men selijke verhoudingen is het ver dwijnen van zoveel leed en zorg, die een gevolg waren van de werkloosheid, een groot geluk. Nu is het allereerst de woning nood, die nog op velen een zwa re druk legt, maar waarvan de leniging met nieuw élan is aan gepakt. De wereld is vol gebleven van spanningen en conflicten. De be scherming van vrijheid en vrede vraagt van de nog vrije volke ren blijvende waakzaamheid. De vrees voor een nieuwe wereld oorlog is echter afgenomen, in het besef dat de toepassing van de moderne vernietigingsmidde len geen uitzicht meer biedt op een overwinning, maar slechts op vernietiging van de strijdende partijen. Daarentegen zijn grote perspec tieven geopend voor de toepas sing van de kernenergie voor vreedzame doeleinden. Voor de toekomst tekenen zich nieuwe mogelijkheden af voor een groot se technische ontwikkeling, een nieuwe industriële revolutie, die kan leiden tot' ruimer voorzie ning op allerlei gebied voor de mensheid, die in grote delen van de wereld nog zoveel te kort komt. Voor mij is het een teleurstel ling geweest, dat dé tegenstellin- pren in ons land, ondanks het vele dat wij gemeen hebben, in de loop van deze tienjaar scherper zijn geworden dan wij mochten hopen, toen wij als volk herrezen. Toch is er reden, om, als wij ons met vele andere volkeren vei ge lijken, in dit opzicht ook weer niet ie pessimistisch te zijn, en wij trachten een bindend element te zijn in de internationale ver houdingen. Wij zijn actief in het streven naar een grotere eenheid in Europa, naar sterker binding tussen de vrije volkeren in het algemeen, naar internationale bijstand aan de gebieden, waar van de ontwikkeling minder ver is gevorderd. Als wij hij de jaarwisseling, zoals veelal pleegt te geschieden, ons bezinnen op tekortkomingen en goede voornemens vormen voor gedragingen in de toekomst dan kan dat natuurlijk allereerst betrekking hebben op de ver houding van mens tot mens in de dagelijkse omgeving. Laten wij ons echter ook ten doel stel len als vrij volk met een demo cratische bestuursvorm de kracht op te brengen om met geestelij ke vrijheid en onderlinge ver draagzaamheid te verbinden eco nomische orde, bestaanszeker heid en sociale rechtvaardigheid. Dat zal ons des te beter in staat stellen internationaal onze bijdra ge te leveren tot deg roei van een volkerengemeenschap, waarin de zelfde grote waarden in toene mende mate eerbiediging en ver wezenlijking vinden. d* liapp*r met bi apart» cccW marfo 16 brouwerijsfroaj 9 Ur neuzen o voor VOOÏ v-rzorgd kapwerk en betere toiletartikelen. ook aparte salon voor huidverzorging, depositair ,,lam<;ome"-dr. payot" „yardley". Officieren van het Franse leger Ln Marokko hebben medegedeeld, dat hun troepen Vrijdag j.l. in het gebied van Tahar Soek, in Nrd- Marokko, op verscheidene punten met rebellen slaags zijn geweest. Bij één dezer botsingen zijn 10 opstandelingen om het leven ge komen. In het gebied van Ben Oelid hebben verscheidene dorpen, waarin zich rebellen verscholen hadden, aan het Franse leger overgegeven. Onder hen, die zich overgaven, bevonden zich verscheidene vete ranen van het Franse leger, die onderscheidingen op 'hun witte gewaden hadden bevestigd. Op Nieuwjaarsochtend heeft de minister-president dr Drees zich via de wereldomroep gewend tot de landgenoten in den vreem de. Hij zeide o.m.: Gij allen, die op deze Nieuw jaarsdag een ogenblik naar mij luistert, hebt daarbij één ding ge meen. Gij verblijft buiten Neder land, tijdelijk of blijvend, maar voelt u verbonden met ons land, dat ook het uwe is of geweest is, of waarmede gij u één voelt als bewoner van een van de rijksde len overzee. Tot hen, voor wie dit laatste geldt, zou ik allereerst willen zeggen, dat wij in Nederland ons er zeer over hebben verheugd, dat de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk in het afgelopen jaar zijn bevestiging vond in het be zoek van het koninklijk paar aan Suriname en de Antillen, dat de regeringen en bevokingen daar tot zulk een stralend succes heb ben gemaakt. Wie uit Nederland naar elders zijn gegaan zullen gisteravond wel hebben teruggedacht aan de wijze, waarop wij in ons land in de familiekring de oudejaars avond plegen te vieren. Als gi. ook in den vreemde in gezinsver band kunt leven, zult gij dat al licht ook nu wel hebben gedaan. Maar wie weet onder welke om standigheden? In de tropenavond b.v. in plaats van in een Holland se. zij het zachte winter. En uw gedachten zullen zijn uitgegaan naar velen, die gij achter hebt ge laten. Wees er zeker van, dat zij ook aan u hebben gedacht. De Franse filmjournalist Geor- ny Chassagne heeft ontkend, dat hjj in Augustus een Franse gen darme zou hebben omgekocht om een Mohammedaan neer te schie ten tijdens relletjes in Algene, opdat hij daar een film van kon maken. Hij zegt, dat twee ande de cameramensen en drie ver slaggevers getuige van het inci dent zijn geweest. Eerst had de gendarme al geschoten op een lid van een nomadenstam, dat zich niet snel genoeg overgaf. Ook dat incident was gefilmd. De ge wraakte foto's betroffen een man van 70 jaar, die een opstandeling had verborgen. Chassagne, die zijn verklarin gen op een persconferentie af legde, werd gevraagd, of inciden ten als deze toen veelvuldig voor kwamen in Algerië. Hij ant woordde, dat dit naar zijn mening wel uitzonderingsgevallen waren. De gendarme, een plaatselijke in woner, moet erg kwaad zijn ge weest over de door de opstande lingen begane massamoorden De Franse bond van foto- en filmverslaggevers heeft gepro testeerd tegen de verwijten aan het adres van Cassagne. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een com muniqué uitgegeven, waarin de verklaring als zou een Franse gendarme omgekocht zijn om op een Algerijn te schieten ter wille van een film, wordt ingetrokken. Het communiqué zegt, dat de van officiële zijde geuite bewe- i-feg te verklaren is uit het sterk getinte karakter van de desbe treffende reportage. Tot nu toe heeft niets de hypo ttyese van omkoperij bevestigd, aWus het communiqué. De stelling, dat de gendarme omgekocht zou zijn, werd Don- sterdagavond „namens bevoegde Iwrngen" uitgesproken door het Franse persbureau. De persafde ling van het ministerie van Bui tenlandse Zaken bevestigde na derhand, dat het ministerie ver antwoordelijk hiervoor was. Een woordvoerder van het ka binet van de minister-president zeide nog, dat men aan de moge lijkheid van omkoperij had ge dacht tijdens het onderzoek. Deze veronderstelling was echter niet bevestigd door de resultaten van dit onderzoek. De eerste-minister van Malakka, Tengkoe Abdoel Rahman, is Za terdag naar Londen vertrokken voor besprekingen. Bij zijn ver trek verklaarde hij er naar te zul len streven, dat Malakka vóór 31 Augustus 1957 onafhankelijk is. Singapore's raad van ministers heeft Zaterdag besloten het am nestieaanbod aan de eommunis- tischee verzetslieden 8 Februari te doen aflopen. Een dergelijk besluit is Vrijadg al door de premier van Malakka genomen. Vrijdagavond is op het Victoria- meer in Kenia bij storm een vaar tuig van de Oostafrikaanse spoor weg- en havendienst omgeslagen. Men vreest, dat 23 negeers zijn verdronken. Zeventien schipbreu kelingen knoden worden opge pikt. Van Israëlische zijde wordt meegedeeld, dat vier Israëlische wegwerkers Vrijdag te Wadi Ra- man, bij de grens met Jordanië, met hun voertuig in een hinder laag zijn gevallen. Twee arbei ders werden gedood en een ge wond. De vierde kon ontkomen. Op het jaar 1955, waarin wij herdacht hebben hoe tien jaar verlopen zijn sinds wij onze vrij heid herwonnen, tien jaar van zorgen en moeilijkheden, maar toch ook tien jaar van vooruit gang. kan ons volk in vele op zichten met voldoening, ja met vreugde terugzien. De internationale positie van ons land is versterkt. Nederlan ders. velen van u weten liet uit eigen ervaring, w-orden in tal van landen gaarne aanvaard, tijdelijk of blijvend, als waardevolle me dewerkers. Waardevol zijt gij ook in den vreemde voor ons land, dat zijn dichte bevolking slechts een be staan kan bieden bij een intense uitwisseling van goederen en diensten in het internationale verkeer, en waar het emigreren v-au velen wel natuurlijk dikwijls een, evoelig verlies betekent, maar de spanning van de bevol kingsdruk vermindert en óe band met andere landen, materieel zo wel als geestelijk, versterkt. Verblijdens in ons land is voor al, dat de bedrijvigheid een onge kende omvang heeft genomen en de werkloosheid tot een mini mum is teruggebracht. Nu legt nop de woningnood een zware druk op ons maar de leniging is met nieuw élan aangepakt. Ve len van u zullen trouwens hebben ervaren, dat ook andere landen vaak met een woningtekort heb ben te kampen. Al hebben wij onderling nog te kampen met een grotere ver deeldheid dan tien jaar geleden mocht worden verwacht, wij trachten een bindend element te zijn in de internationale verhou dingen. Wij zijn actief in het stre ven naar een grotere eenheid in Europa, naar sterker binding tus sen de vrije volkeren in het alge meen, naar internationale bij stand aan gebieden, waarvan de ontwikkeling minder ver is ge vorderd. Onder u zullen er zijn, die hun deel leveren in deze bijstand. Die daarbij andere volkeren van dienst zijn, en tevens Nederland een goede naam geven in de we reld. Er zijn er waarschijnlijk ve len onder u, die in Indonesië een taak in het bedrijfsleven blijven vervullen, hoe moeilijk dat vaak ook geworden is. Er zijn anderen, die in andere tropische gebieden nieuwe mogelijkheden zijn gaan ontginnen en daarmede ook voor ons land nieuwe verbindingen hebben gelegd. En dan denk ik verder aan hen, die in scheep- en luchtvaart actief de verbindingen over de wereld onderhouden, en aan de emigranten, die pioniers werk hebben te verrichten. Bij de intrede van het nieuwe jaar, op dit ogenblik, waarop de wereldomroep weer als zo vaak een band legt tussen u allen en ns Nederland, wens ik u allen en ons Nederland, wens ik u al len van harte een gezegend jaar, zegen voor u, voor de uwen, voor ons land! 1 De slachtoffers in 1955. Uit Rabat wordt gemeld, dat volgens niet-officiële cijfers, in 1955 533 personen, waaronder 458 Marokkanen, om het leven zijn gekomen in op zichzelf staande acties der opstandelingen, terwijl 1.292, waaronder 1.070 Marokka nen werden gewond. In deze cijfers zijn niet begre pen de Europese slachtoffers van de massamoorden, die Marok kaanse nationalisten hebben be- dreven, zoals de moordpartij te Oeed Zem, in de afgelopen zomer. Hieraan zijn een honderdtal Eu ropeanen ten offer gevallen. Maarschalk Boelganin, de eer ste-minister van de Sowjet-Unie, heeft in een interview met een Amerikaanse journalist, dat Za terdag door radio Moskou is uit gezonden, verklaard te geloven, dat 1956 een nieuw succes zal brengen wat betreft verbetering van de betrekkingen tussen de volken en verminde'ring van de internationale spanning. De Sow jet-premier besloot zijn onderhoud met Scott, van het „American Telenews Agency met een nieuwjaarswens voor 't Amerikaanse volk, waarin hij zijn vertrouwen uitspreekt in de toekomstige samenwerking en het begrip tussen de beide lan- den. De geschiedenis leert, aldus Boelganin, dat onze volken in vrede en vriendschap kunnen le ven. In antwoord op vragen van de journalist zei de maarschalk, dat de „geest van Genève" zal voort leven. Ofschoon in Genève geen besluiten waren genomen, had de conferentie veel nut gehad door- da de standpunten van de deelne mers duidelijker werden, wat de oplossing van de hangende kwes ties alleen maar kon bevorderen. Een nieuwe conferentie van de 4 regeringshoofden kon vrucht baar zijn als alle deelnemers be reid waren de dringende interna tionale vraagstukken te benade ren met inachtneming van de be langen van alle betrokken partij en. Boelganin pleitte opnieuw voor het verbod van kernwapens. Het bezit van deze wapens door bei de partijen sloot een atoomoor log niet automatisch uit. Door de bewapeningswedlop werd de kans op een nieuwe oorlog eer der groter dan kleiner. Internationale samenwerking en vertrouwen noemde hij een doe], dat ten volle bereikbaar s in deze tijd. COMMENTAAR. Te Parijs worden Boelganins opmerkingen met instemming begroet, doch men is in diploma tieke kringen van mening dat uit daden móet blijken, of de Sowjet- Unie inderdaad nieuwe onderhan delingen met het Westen wenst De Amerikaanse minister van Buitelandse Zaken Foster Dulles verklaarde Zaterdag te Washing ton verheugd te zijn dat maar schalk Boelganin „iets heeft ge zegd, waarmede wij het eens kun. nen zijn, namelijk het uiten van zijn beste wensen voor 1956". Een ander commentaar wilde hij (nog) niet geven. WEERSOMST AN DIG HEDEN BELETTEN PRINS BERNHARÖ NAAR OOSTENRIJK TE VLIEGEN. Z. K. H. Prins Bernhard had hel voornemen zich Zaterdagochtend per vliegtuig naar Oostenrijk te begeven om de Oudejaarsavond met zijn, gezin door te brengen. Daar dé weerberichten melding mSakten van kans op ijsafzet ting der vleugels, kon de Prins niet vertrekken. Des avonds heeft Z. K. H. onge veer een half uur lang met de Koningin getelefoneerd. William Randolph Hearst, eige-1 naar van, een aantal Amerikaanse bladen, heeft in de Zondagseditie van de „Journal-American" ge schreven, dat „president Eisenho wer definitief besloten heeft zich candidaat te stellen voor de aan staande verkiezingen". Hearst schreef dit vernomen 1e hebben van personen, die goed op de hoogt zijn van de plannen van de president. De president zou Nixon ander- maal als vice-president wensen. Volgens de Japanse politie zijn Zondag in de vroege ochtenduren 112 personen omgekomen en 75 gewond in een gedrang bij een Sjinto-heiligdom te Jasoeko bij Niigata. Het ongeluk werd veroorzaakt door dat een man viel op een ho ge steile stennen trap, die naar het heiligdom leidde. De mensen in de omgeving kon. den hem vermijden, maar de me nigte die van 't heiligdom kwam of er naar toeging Kon door de grote druk niet stoppen. Toen de NEDERLANDSE VLIEGER REDT ZICH MET PARACHUTE. Op een afstand van' ongeveer 20 km van Portage la Prairie (Manitoba -Canada) kwamen 2 straalvliegtuigen van de Canade se luchtmacht in volle vlucht in botsing. De drie inzittenden kwa men met behulp van parachutes veilig op de grond. Het ene toe stel het waren oefenvlieg tui gen had 'n dubbele stuurin richting. Het andere was 'n één persoonsvliegtuig, dat door een Nederlander werd bestuurd. INDONESIË. Regering verleent goede diensten bij verzoek tot echtscheiding van mevrouw Fatmawati Soekarno. PRESIDENT TITO In een nieuwjaarsboodschap, die president Tito van Zuid-Sla- vië zijn volk van uit Cairo, waar hij thans vertoeft, heeft doen toe komen, zegt hij o.m. dat men de voorspellingen omtrent een we- deroplaaiing van de koude oor log „niet al te zwaar moet opvat- ten". Tito oefende in zijn boodschap critiek op het „kolonialisme' ,,Ik heb vaak horen spreken over de beschavende rol, die de koloniserende mogendheden heb ben gespeeld of nog spelen. Ik heb mij dezer dagen echter van het tegenovergestelde kunnen overtuigen", aldus Tit/», die be sloot met een opwekking om te blijven strijden voor vreedzame samenwerking tussen de staten met uiteenlopende maatschappe lijke stelsel en voor de uiteinde lijke zegepraal van de vrede. JOHN FOSTER DULLES. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een nieuwjaars verklaring gezegd, dat „het jaar 1955 veel voor de vrede heeft ge daan". „Op de conferentie op het hoog ste niveau heeft president Eisen hower de oprechtheid van onze vredelievende bedoelingen ge toond", aldus de minister. Ver der noemde hij: de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO en de inwerktreding van de ZOAVO en het pact van Bagdad. „Thans gaan de Sowjet-com- munistische machthebbers over tot andere middelen. Wij kunnen erop vertrouwen, dat ook deze zullen falen en dat 1956 de in vloed van de vrijheid in de we reld verder zal worden uitge breid", aldus Dulles. RAAD VAN EUROPA. Het afgelopen jaar wordt ge kenmerkt door een onbestreden vooruitgang van de Europese samenwerking, niet in de vorm van spectaculaire successen, maar van concrete overeenkom- Na afloop van de Vrijdag ge- druk van de massa nog groter houden en tot in de nacht ge werd, konden velen niet op de been blijven met als gevolg, dat zij onder de voet werden gelopen. De naar schatting 35.000 tot 40.000 aanwezigen wilden voor het aanbreken van de dag de tra ditionele eer bewijzen ter gele genheid van de jaarwisseling. Het gedrang ontstond, toen een aantal personen op een steile, naar het heiligdom leidende trap, naar voren drong om de rijstkoe. ken op te vangen, die een pries ter, volgens een traditioneel ge bruik, naar beneden wierp. Onder hun gewicht bezweek een 3 me ter 'hoge muur, waarop mensen en stenen omlaag stortten. sten, die alle Europeanen recht streeks betreffen, aldus) de Nieuwjaarsboodschap van Liam Cosgrave, voorzitter van het mi nisterscomité van de Raad van Europa. De Staten-leden van de Raad van Europa hebben b.v. de afschaffing van visa voor gewo ne reizen onderling bereikt en ook andere maatregelen geno men voor waarborging van de rechten van de mens en begun stiging y,t", culturele uitwisseling. Guy Mullet, de voorzitter van de raadgevende vergadering, zegt in zijn Nieuwjaarsboodschap, dat het afgelopen jaar stond in het teken van de ontspanning, maar dat slechts algemene en doeltref fend gecontroleerde ontwapening de wereld veiligheid kan geven. Het nieuwe jaar kan het jaar van Europa worden. Een groots ont werp is ons voorgelegd, dat en thousiaste medewerking recht vaardigt, vooral van de zijde der van de wetenschap en de hulp bronnen van Europa, opdat zijn industrie zal kunnen beschikken over de onbegrensde kracht van De Nederlands—Indonesiscne de kernenergie voor strikt vreed-1 conferentie verloopt goed en d zame doeleinden, ter verheffing Indonesische delegatie houdt zie. van ons levenspeil en dat van de nog steeds aan haar instructies, volken, die met ons aldus heeft de Indonesische mi duurd hebbende vergadering van het Indorfësische kabinet, deelde de minister van Voorlich ting, Makmur, aan. de pers mede, dat de regering haar 'goede dien sten zal verlenen bij het door me vrouw Fatmawati Soekarno in gediende verzoek tot echtscbei ding. De eerste vice-premier en öe minister van Godsdienstzaken zijn door het kabinet aangewezen om deze kwestie af te handelen. Het punt van uitgang zal zijn, dat volgens de Islam in geval van onenigheid tussen man en vrouw, getracht dient te worden her te verzoenen. /KLING ZEELAND. TE KLASSE. BoysAZW 41. Joys hebben het oude met een revanche laarvan te Axel met iloren. JVV had afgetrapt ys het spel over en richt leidde reeds in tot een doelpunt l0). Meerdere ge nvallen volgde op J te. Toen in de 16e nan De Feijter de AZVV-helft trapte, sen de bal op en los- chot, dat via de lat n Van Waes kwam, aor de tweede maal In de Boys-gelede- een misverstand, hachelijk moment bl ontstond. Juist op [jter ingegrepen. Een aone werd door de De gasten kwamen in de aanval, maar ingrijpen van achter - tens konden de Boys aven. 'ree speelden de Boys inder en werden heel scoringskansen om ht. Er was 10 minu- d toen De Ruijter tspeelae en zijn kans 1 >m de eer te redden later kreeg Jansen 3e dag om gelijk te r hij schoot hoog jone miste twee op- 1 sen. De stand bleef voor het einde on- m Van Waes de bal erhoede speelde en iheerst naast doel- schoot (31). In de fut bracht Hakvoort fam ten val, waarna I Eornelissen de bal i door een haag van eindstand op 41 ;n wedstrijd met een helft en een matige ÏTBAL IN BELGIE en van de wedstrij- l voor de Belgische liaen Waterschei 1-2; Berchem Sport 11; - Anderlecht 1Q; hlleur 51; Berin- 'oi SC 6—0; RC Me ng CB 0—2; Ant- fC Mechelen 40; C,oiseGantoise 00. CL en Anderlecht j wedstrijden de lei- punten elk. Daarna erp FC en Beerschot unten en Lierse SK en. Hekkensluiter is i met 6 punten. overzeese verbonden zijn. Twee Fransen en twee Ameri kanen zijn Zaterdagmiddag om gekomen in een lawine, die zich in de buurt van Davos heeft voor gedaan. Zij maakten deel uit van een groep van zes skiërs. Het groepje skiede op de Weiss Fluhjoch. Het werd door een a- wine meegevoerd en onder een laag sneeuw van ongeveer vijf meter dik bedolven. Een reddingsploeg slaagde er in de twee overlevenden Ame rikanen uit te graven, alsook de lijken van drie leden van de groep. Het stoffelijk overschot van het vierde slachtoffer is nog niet gevonden. nister van Voorlichting, Sutan Makmur verklaard, na aloop van een kabinetszitting, waarin de Ne derlandsIndonesische bespre kingen werden behandeld aan de hand van een door premier Hara- hap uitgebracht rapport. Minister Sutan Makmur beves tigde, dat er over de opheffing van de unie overeenstemming be staat en dat deze los zal staan van eventuele andere overeenkom sten. Ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea, zo vervolgde de minister, werd herhaaldelijk over de kwestie van de souvereiniteit gesproken. De Indonesische dele gatie heeft hierover reeds een ontwerp-resolutie opgesteld, wel. ke naar voren zal worden ge bracht op de conferentie op mi nisterieel niveau. Gehoopt tvordt, dat op 4 Jan. a.s. de financieel-economische kwesties op ministerieel niveau kunnen worden behandeld. Op de ministeresconferentie zullen de resultaten onder ogen worden ge zien, welke tot dan toe werden be. reikt door de werkgroepen. Indien de onderhandelingen p ministerieel niveau komen, zuilen zij reeds dicht bij de voltooiing zijn, doch, zo voegde minister Makmur er aan toe, het einde van de onderhandelingen zal afhan gen van het verloop en de resul taten van de conferentie. De Soedan is Zondag, na een gesproken, dat de Soedanese re- gemeenschappelijk Engels-Egyp. gering de overeenkomsten en tisch bestuur van 56 jaar, onaf hankelijk geworden. In de hoofd stad Khartoem is de onafhanke lijkheid officieel geproclameerd en de nieuwe vlag van de Soeda nese republiek gehezen. Premier Nasser van Egypte heeft in een boodschap aan de Soedanese eerste-minister, Ismail El Aahari, verklaard, dat de Egyptische regering de Soedan met ingang van 1 Januari 1956 als een onafhankelijke souverei- ne staat erkent en de hoop uitge- verdragen, die door de voorma ii. ge besturende 'landen voor de Soedan zijn gesloten of die, naar zij overeenkwamen, voor de Soe dan moeten gelden, zal blijven na leven. De Egyptische regering zal met de Soedanese'regering sa menwerken bij alle noodzakelijke stappen voor de opheffing van het tweeledige bestuur van de Soedan, aldus de boodschap. Ook Pakistan heeft de Soedane. se onafhankelijkheid erkent. In een schrijven van de Britse regering aan de Soedanese pre mier, waarin Engeland de Soedan als onafhankelijke en souvereine staat erkent, heet het voorts, dat Engeland er op vertrouwt, dat de Soedanese regering volledig /ie overeenkomsten die door Enge land en Egypte voor de Soedan zijn gesloten, zal naleven. Ook Engeland zegt te hopen dat de Soedanese regering zal medewerken bij alle stappen, die nodig zijn om een einde te maken aan het gemeenschappelijke Brits- Egyptische bewind. DINSDAG 3 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweeit Walsoorden v.m. 5.24 5.59 6.39 6.49 n.m. 5.53 6.28 7.08 7.18 Jan. 2 3 4 ZON op onder MAAN op onder 8.50 8.50 8.50 16.41 16.42 16.44 22.58 0.14 10.50 11.10 11.29 Tijdens de jaarwisseling be vond zich boven IJsland een ac tieve stormdepressie die de eer ste dag van 1956 in snel tempo dwars over de Noordzee naar Noordwest-Duitsland koerste. Een bijbehorend, breed regenge- bied verplaatste zich tegelijker tijd over de Britse eilanden en West-Europa naar het zuidoos ten. Doordat de luchtdruk nabij dé Azoren zeer hoog bleef, ontwik kelde zich tussen de depressie kern en de Golf van Biscaye een krachtige noordwestelijke lucht stroming, die zich ook over ons land uitbreidde. Daar de naar het zuid zuidoosi en wegtrekkende depressie ge volgd wordt door een rug van hogeluchtdruk, ruimt de wind bij ons naar noordelijke richtingen. Hiermede wordt over de Noord zee koude lucht aangevoerd, af komstig uit Scandinavië, waarin zich boven zee buien ontwikke len, die landinwaarts drijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond- Noordelijke wind. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige tot mati ge noordelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. 'LNEUZEN. .1 Dec. Tanneke Pau- acobus de Feijter en l i. de Feijter (won. te Gaston Anna, z. van jas en Rosa P. van ■won. te Hontenisse). ne Alfred Edmuridus, E. H. Kalle en Ma- ijne (won. te Philsp- wijn, z. van Harmen ria de Witte. 24 Dec. lornelis Hamelink la _jlink (won. te Zaean- Pieternella, d. van }en en Bertha P. La in, z. van Johannes j (Johanna C. Boers. 28 Hebrina, d. van Ma- J pij en Tanneke G. de I pan Eduard Maria, z. Barbé en Rosalie M. 1 n. te Philippine). .ngiftcn. 24 Dec. Jelte ||jm. (won. te Zwolle), liBuzanna Jozina Wie- V_d. 28 Dec. Arnoidus ria Kind, 30 j., jm. k), en Maria f.large- Buick 20 j., jd. I 2 Dec. Maria Mathil- n, 51 j., eclitg. van jphannes Koch; Flo 's Hamerlinck, 60 j., »i Marie S. Renier van Gent). 23 Dec. 3bus de Jonge, 53 j., Teeltje de Putter. 26 ius Johannes Jacobs, U van Hermina van Hendrik Jansen, 53 j., i Maria Johanna de i. te HoekMarrigje chel, 72 j., wed. van :k. 28 Dec. Joost Ze- ïchtg. van Julma M. von. te Philippine). I RNEUZEN. van de week van 22 Dec. hebben zich rielBroeders, Ro- van België; J. Ver- Irg. Geillstr. 17, van -vze, Dokweg 47, van 3jj| D. Barenriregt, Dok- Rotterdam; C. var, "fcestr. 38, van Koe- T' Wjjn, Irenestr. 38, I i; B. J. Ykelenstam, 1! 40 a/b, van Vrees- I de Waal, Beatrixstr. den Berkhof, Oranje- r Haarlem; C. Phaff, I naar Utrecht; F. G. ;nstr. 114, naar Indo- ieedijk, Nieuwstr. in Gent; L. M. Or ,1 9, naar 's-Graver

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1