ff M Uit de Provincie Terneuzen in 1955 en daarna de scgaJiet ikm Gemeenteraad van AxeS. De moord op Stanley Wilson ZONDAGDIENST ARTSEN GROOTSE PLANNEN VOOR DE TOEKOMST. AGENDA r.rrr.t. TERNEUZEN. DE „THERON" ZIT VAST Met de Britse Zuidpoolex peditie aan boord STOPPELDIJK. VLISSINGEN. ferote gebeurtenissen werpen ia schaduwen vooruitHet m een oude, misschien zelfs ver sleten zegswijze, die in opzichten erawei van toepassing is op de komstige uitbreiding van Ter en, zoals die zich thans bij het scheiden van het jaar 1955 tegen een waarlijk niet zo ver verschiet aftekent. Het deltaplan het machtigste project aller tijden, dat Zeeland en de Zuidhollandse eilanden af doend tegen hun erfvijand, het water, wil beveiligen, vraagt ook plaatselijk voorzieningen van Hjdk een massale omvang, dat alleen ter zake kundigen zich een beeld kunnen vormen van het nieuwe Terneuzen, van het andere Terneuzen, hetwelk groot ser van opbouw en rijker aan ideeën te voorschijn zal treden als een dankbaar product van menselijk vernuft. Ja, anders vooral en nieuwer zal Terneuzen worden. De bur gemeester heeft het maanden ge leden tijdens een raadsvergade ring al zo kernachtig uitgedrukt, dat de bevolking er wel terdege rekening mee moest houden, hoe aeer de consequenties van het deltaplan het aspect van Terneu zen zouden veranderen. In hun inleidend woord tot de begroting voor het jaar 1956 wezen B. en W. er in dit verband reeds op, dat het dringend nood zakelijk is een nieuw uitbrei dingsplan vast te stellen, niet alleen om een „monstrueuze" lintbebouwing langs de Axelse- straat tegen te houden, maar vooral ook om voordeel te trek- fce* uit de wel zeer mooie lig- gbag van, Terneuzen aan de Wes- tweeheide. De voortgaande groei der ge meente laat niet toe daarmee te wachten tot de betrokken autori teiten zullen hebben uitgemaakt, of niet op andere wijze dan door verhoging der dijken het hoofd kan worden geboden aan het ge vaar van een watersnood. Daarom is aan ir Wesselo de opdracht gegeven tot het ontwer pen van een tekening voor het nieuwe zwembad. Deze acht het «elfs niet uitgesloten, dat reeds in het voorjaar van 1956 tot aan besteding kan worden overge gaan. En ir. Gouwetor, de stedebouw- «iundige bij uitstek, heeft het, alles in hetzelfde verband, nood zakelijk geoordeeld, dat de ooste lijke waterleiding wordt ge dempt, teneinde de unieke lig ging van Terneuzen aan de Schelde volledig uit te buiten. De rijkswaterstaat overweegt reeds in het komende jaar de demping van het eerste gedeelte ter hand te nemen. B. en W. staan op het standpunt, dat het door de gemeente te verzorgen gedeelte dan tegelijkertijd in uit voering dient te komen. De verhoging van de zeewering aan de Scheldekade zal eveneens in I95S tot stand worden ge bracht. HET ZWEMBAD. Het nieuwe zwembad, dat wel in een allerdringendste behoefte moet voorzien, zal ongetwijfeld de stoutste verwachtingen der ingezetenen overtreffen, niet slechts wat de ideale plaats, maar voornamelijk wat de af metingen en de inrichting aan gaat Het komt te liggen in de onmiddellijke nabijheid van een machtig stuk gloednieuw Terneu zen, achter een brede „zeeboule vard", die zich zal uitstrekken tot voorbij de oesterputten. Het oude schietterrein, waar zich momenteel reeds het in- drukwekkend-trotse bouwwerk van de watertoren hemelhoog boven de omgeving verheft en waar ook het nieuwe stadhuis is geprojecteerd, geeft ons een dui delijk' beeld van de veranderin gen, die bezig zijn zich te vol trekken. Het zwembad, dat vooral ook toeristische perspectieven opent, zal uit drie delen bestaan, waar van speciaal het diepe bad met zijn atmetingen van 50 bij 25 m de aandacht vraagt. Dit zijn -im mers de internationale afmetin gen, die het bad geschikt maken voor alle wedstrijdsport. Zelfs Europese en wereldkampioen schappen zal men er kunnen or ganiseren Groot van opzet is verder het gebouw, dat vlak achter de ver hoogde zeedijk zal verrijzen en waarin behalve de kleedkamers ook een restaurant is ontworpen met uitzicht over de Schelde. Men krijgt enig idee van dit „clubhuis", wanneer men weet dat het 11 meter boven N.A.P. hoog wordt en dat de versterkte dijken een hoogte zullen hebben van ongeveer 8 meter N.A.P. „Parterre" komen de heren- kleedkamers; op de eerste ver dieping die voor de dames, ter wijl daarboven het restaurant een onvergelijkelijk vergezicht zal bieden over de altijd mooie Schelde. Vooral Voor vreemde lingen belooft dit restaurant met zijn ongeëvenaarde zitjes winter en zomer een trekpleister te wor den, aangenomen althans dat het in de zomer dagelijks en in de winter het weekend geopend zal zijn. Als men de zaak uit een oogpunt van tourisme beziet, kan men met minder geen genoegen nemen om een fiasco bij voor baat te voorkomen. Wij zeiden dus niet te veel, toen wij een en ander groot van opzet noemden. Het geheel is veelbelovend, inderdaad! Slechts een kleinigheid ontbreekt er aan, een kanovijver voor de kleinen. Kon men die nog in het plan op nemen, men zou er talloos velen een genoegen mee bereiden. NIEUWE SPORT TERREINEN. Tengevolge van de haven- en kanaalplannen zullen de sport terreinen aan het westelijk bol werk moeten verdwijnen. Ter voorziening in de dringende be- hoeftep aan sportgele&enheid hebben B. en W. een sportvelden complex ontworpen in de Zuid- landpolder. Er zijn niet minder dan negen velden geprojecteerd, waarvan één wedstrijdterrein met sintelbaan. Alle soorten sport zullen er tot hun recht kun ZATERDAG 31 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes." Concertgebouw, 8 u.„The Command". 2.30 uur: Kinder voorstelling. AXEL: Het Centrum, 6.30 u.: De zwarte wreker." ZONDAG 1 JANUARI. TERNEUZEN, Luxor-Theater, 8 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes"; 2 uur: „The Command"; 4.30 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". Concertgebouw, 8 u.: „The Command"; 2.30 uur: Kinder voorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „De zwarte wreker"; 8 uur: „Demetrius en de Gladiato ren". MAANDAG 2 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes." Concertgebouw, 8 u.: „The Command." AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Demetrius en de Gladiato ren." DINSDAG 3 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Demetrius en de Gladiato ren." jaar der grote besluiten. Het ge meentebestuur, de gemeenteraad, zij hebben samen een activiteit ontplooid, die bewondering af dwingt. Tot in de laatste maand van het nu stervende jaar is er beraadslaagd over de toekomst van Terneuzen en zijn er beslui ten genomen, die van vérstrek kende betekenis zijn voor ons na geslacht. Regeren is vooruitzien. De bestuurderen van Terneuzen zijn van de betekenis dezer al oude spreuk waarlijk doordron gen geweest. AANTAL INWONERS STIJGT. Betreurenswaardig is het, dat de groei van een zich uitbreiden de gemeente als Terneuzen ge remd wordt door een welhaast permanent gebrek aan woning toewijzing Op 1 Januari 1955 tel de Terneuzen 14292 inwoners. Op 30 November j.l. was dit aantal gestegen tot 14406. Men ziet het, er is groei! Het gaat alleen veel te langzaam. Terneuzen schreeuwt om meer woningen. Méér woningen! Hoe kan men Den Haag wak ker schudden? De welsprekende cijfers van de heer Van Lange- velde tijdens het jongste begro- tingsdebat moeten toch overtui gend zijn! Wij hebben huizen nodig in Terneuzen, méér huizen. Wij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht! NAAR EEN NIEUW TERNEUZEN. En desondanks zal Terneuzen groeien. Het machtig-indrukwek- kende ziekenhuis en de massale watertoren staan daar reeds als symbolen van een nieuwe tijd. Onafscheidelijk is het jaar 1955 aan beide bouwwerken verbon den. Zij wijzen de weg naar een groter en mooier Terneuzen, dat eenmaal verrijzen zal door het wijs beleid zijner bestuurders en de daadkracht der bewoners. BIGGEKERKE VERPACHT STRAND AAN V. V. V. ZOUTELANDE. De gemeenteraad van Bigge- kerke heeft besloten het strand van 'deze gemeente te verpach ten aan de V. V. V. te Zoutelande. In het bestuur dezer vereniging zal een inwoner van Biggekerke worden opgenomen. Het strand der gemeente vormt met dat van Zoutelande een economische een heid en de bedoeling van deze maatregel is het Biggekerkse strand voor de vreemdelingen meer te ontsluiten. Oprichting van een eigen V. V. V. is niet doelmatig, aldus ze'i burgemeester J. L. Dreg- mans, omdat de gemeente daar voor te klein is. De middelen om de belangen voldoende te behar tigen ontbreken. G. F. P. van der Peijl t Donderdagmiddag is in het St Elisabethziekenhuis te Leiden, na een langdurig ziekbed, in de ouderdom van bijna 70 jaar over leden de heer G. F. P. van der Peijl, commissaris, mede-oprich ter en oud-directeur van de N. V. Handel-, Industrie- en Scheep vaart Maatschappij „De Hoop" alhier. In 1907 nam hij van zijn vader een handel in bouwmaterialen en een kalkblusserij over en al spoe dig toonde de heer Van der Peijl een werkkracht, die de'destijds bescheiden detailhandel met ver bluffende snelheid wist uit te breiden tot een grote onderne ming met ongeveer 400 werk nemers die in de bouwvakwereld van Nederland een vooraanstaan de plaats inneemt. Het bedrijf, omgezet in een N.V., groeide voortdurend door het ongelooflijk initiatief van In de Donderdagavond gehou den gemeenteraad was met ken nisgeving afwezig de heer P. A. Wondergem. De voorzitter opende de verga dering met het uitspreken van het gebedsformulier, waarna de nen komen, zoals voetbal, korf- j ^ot"lenK der verSadering van 3 5 bal, hockey, tennis, enz. lNo^mber ongewijzigd werden Een waterpartij met beplanting ^Rif de hehandeline der ineeko rondom zal de omgeving een i a,e oenanaeiing der ingeko- apart cachet geven. men stukken werd op voorstel s van B. en W. besloten geen NOG MEER VERANDE- j adhaesie te betuigen aan de mo- rinpfn van gemeenteraad van St. j Jansteen betreffende de gasvoor. Het aanzien van Terneuzen zal nog meer veranderingen onder gaan, wanneer te zijner tijd de Willem de Zwijgerlaan zal wor den doorgetrokken achter het nieuwe monumentale ziekenhuis dwars over- de huidige begraaf plaats. Ver buiten Terneuzen, zuidoos telijk van het „Zwaantje" dicht bij de kreek, wordt binnen afzien bare tijd een nieuwe begraaf plaats aangelegd, urgenter ge worden door de uitbreidingsplan nen, die ten dele met spoed wor den aangepakt. VRUCHTBAAR JAAR. Zo zal 1955 tot in lengte van dagen voor Terneuzen blijven hét De walvisvaarder „Theron", 849 ton, die de leden van de Brit se Zuidpoolexpeditie met dr Vi vian Fuchs en sir Edmund Hil lary aan boord heeft, is in de Weddell-zee in het ijs vast komen te zitten, vrijwel op dezelfde plaats waar in 1914 de „Endu rance", het schip van Shackleton, door het pakijs werd verpletterd. De expeditie telt in totaal negen tien leden, de bemanning even- Ziening in nog niet aangesloten gedeelten dier gemeente. De heer De Feijter had hieraan wél adhaesie willen betuigen, daar de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen toch al stiefmoeder lijk worden 'behandeld en men el kaar diende te steunen. De voorzitter achtte zulks niet mogelijk, daar het in de motie gestelde niet juist is en het hier gaat om hoogst onrendabele ge deelten dier gemeente. Bij de behandeling van het ver zoek de vereniging tot Verbete ring der Volkshuisvesting tot het beschikbaar stellen van ƒ17.000 ten behoeve van de electrificatie der door haar beheerde woningen in de Julianastraat, werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten een beslissing hierover aan te houden, ook wat betreft de verbetering der W. C.'s in die woningen, tot de totstand koming van een regeling, volgens welke ook Woningbouwcoöpera- ties voor een verbeteringspremie in aanmerking kunnen komen. B. en W. deelden mede, naar aanleiding van de in de vorige raadsvergadering gestelde vra gen door de heer Maas, dat met de geuite wens t.a.v. het opha len van huisvuil op 15 Augustus en 1 November rekening gehou den zal worden. Deze vraag t.a.v. het opnemen en ledigen van gas meters is doorgegeven aan de directie van het gemeentelijk gas bedrijf. Dezelfde, dat de dienst van het ophalen van huisvuil met stof- eens 19 koppen. Een verkennings vliegtuig is opgestegen om een vrije belading en gesloten emmers uitweg te zoeken. i moet worden geacht nog in zijn inloopstadium te verkeren, zowel voor de dienst, als voor de inge zetenen. B. en W. achten de tijd nog niet gekomen om van éénmaal per week op 2-maal over te schake len, temeer daar dit gevolgen zou hebben voor de regeling der ove rige werkzaamheden van ge meentewerken. Voorts moeten B. en W. er met nadruk op wijzen, dat de nieuwe reinigingsrechten ad een vast be. drag van 3,plus 2,— per emmer zijn gebaseerd op 1 x per Week ophalen. Bij 2 x rijden zou het recht belangrijk meer ver hoogd moeten worden, dan de kosten ad 2,voor een extra emmer. Dezelfde, dat door B. en W. aan nemelijke aanbiedingen zijn ont vangen voor 't kopen van de bo men aan de Polenstraat, zodat binnen afzienbare tijd tot rooiing zal kunnen worden overgegaan. De heer Pijpelink, dat B. en W. zich 'n maand geleden nogmaals tot Gedep. Staten hebben ge wend met de vraag of voor ver betering van de weg van Scha penbout naar Spui in de naaste toekomst een bijdrage van de provincie in principe mogelijk moet worden geacht. Hiervan is tegelijkertijd aan het polderbe stuur mededeling gedaan. Tot op heden werd nog geen antwoord van Gedeputeerde Staten ontvan. gen. De heer Pijpelink had graag ge zien dat G. S. een definitieve be slissing hadden genomen tenein de verder stappen te doen. De heer Oggel vond! de toestand op Schapenbout onhoudbaar en stelt voor de B. en W. zich nog. maals met het polderbestuur in verbinding zullen stellen en dan met een vast plan in de raad te komen. De voorzitter was er voor als nog bericht van G. S. ai te wach. ten. Duurt het lang dan zullen B. en W. Ged. Staten er nog eens aan herinneren. In elk geval die nen geen stappen te worden on dernomen alvorens een antwoord van G. S. is ontvangen. De heer Oggel stelde voor dat B. en W. bij Ged. Staten op ant woord zullen aandringen en zich dan in verbinding te stellen met polderbesturen om daarna met 'n concreet voorstel voor de dag te komen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden herbenoemd de heren H. Smies en M. H. M. de Smet. De voorzitter stelde thans eerst aan de orde punt 14 der agenda het verlenen van een garantie van rente, aflossing enz. ener geldlening groot 50.000 voor een nieuw te bouwen bad- en zwem inrichting, tegen een rente van zomogelijk 314 per jaar, met een looptijd van maximaal 20 ja ren en tegen een koers van 100 Het zal voor de stichting niet mo. gelijk zijn, de benodigde gelden op redelijke conditie te lenen, zonder dat de gemeente zich ga rant stelt. Behalve het toe te ken nen jaarlijks subsidie is ook deze garantie ter beoordeling aan Ged. Staten voorgelegd, welke hierte gen geen bezwaren maken. Met het oog op de grote belan gen, welke door een goede bad en zweminrichting gediend wor den en gezien het te verwachten exploitatie-resultaat overeenkom stig de betreffende begroting, achten B. en W. het verlenen der gevraagde garantie alleszins ver antwoord. Wethouder C. de Putter wenst te verklaren, dat niet het gehele college achter dit voorstel staat. Hij zelf is ook overtuigd dat het zwembad verbeterd dient te wor den. Nu de gemeente garant moet zijn voor een geldlening der be treffende stichting zou hij deze alleen willen geven onder een te stellen voorwaarde. Als A. R. kan hij onmogelijk meewerken dat 't zwembad des Zondags geopend zal zijn. Dit is in flagrante strijd met zijn godsdienstige overtui ging en spreker hoopte dat de raad dan ook slechts over zal gaan tot het verlenen der garan tie indien aan deze voorwaarde is voldaan, n.l. het op de Zondag gesloten zijn. De heer Kesbeke kon de bezwa ren van de heer De Putter niet delen. Spreker had er geen be zwaar tegen dat ook op 's Zon dags gelegenheid is om te zwem- door PHILIPPO PRESTON. 77) (Nadruk verboden). Na zijn vertrek schelde ze haar meisje. „Bel de conciërge, dat hij da delijk al mijn koffers naar bene den brengt en bestel een taxi voor me. Nu meteen. Ik ga ogen blikkelijk hier vandaan." Daarop liep ze naar haar schrijf bureautje en sloot de deur, om niet gestoord te worden. Marash verliet Elma in een eigenaardige verdrietige stem ming. Het leek hem, of zijn hele wereld plotseling stilstond, alsof hij zijn levenswerk voltooid had. Wat zou hij oVer een paar uur doen? Hij wandelde verder met zijn handen op de rug, zich af vragend, wanneer Shane in New York zou terugkeren en in ge dachten verdiept kocht hij een krant en keek werktuigelijk naar de opschriften, zonder dadelijk te zien, dat ze voor hem van het hoogste belang waren, want over de gehele frontpagina stond met grote letters het bericht, dat Leo nard Peters uit de sneltrein naar New York gevallen en overreden was. Shane kwam even over achten op zijn aterlier terug en juffrouw Hennesy dacht, toen ze hem opendeed: „Die ziet er uit, of hij naar een begrafenis en niet naar zijn eigen bruiloft moet." Hij vroeg haar een eenvoudig maal klaar te maken en begaf zich naar het atelier, waar hij een stapel post vond met een dikke brief, door een speciale be steller gebracht, ernaast. Het eerste ogenblik herkende hij het handschrift van Elma niet eens; toen hij het bemerkte, wilde hij de brief wegleggen, totdat hij gegeten had. Doch hij besloot hem toch maar eerst te lezen. Er zaten verschillende dicht beschre ven velletjes in met een kort be geleidend briefje, dat hij vol ver bazing vóór de rest las: Beste Shane, Ingesloten bekentenis is me afgeperst door een ellendige kerel Marash genaamd. Ik denk wel dat je hem kent. Ik ga naar het buitenland. Vaarwel dus maar! Elma Beverly. Shane stond perplex van dat briefje, doch tegen dat hij de be kentenis had gelezen, was hij er van overtuigd, dat hij 'n nacht merrie had. En nog voor dat hij weer geregeld orde op zijn ver warde gedachten had kunnen stellen, kwam Marash onaange diend binnengestapt. „Ik heb tegen uw huishoudster gezegd, dat ik wel naar boven zou gaan." Shane liet zich op de divan neerzakken met de vellen papier nog in zijn hand geklemd, terwijl Marash zich in een diepe leun stoel neerliet en zijn onvermij delijke dure sigaar aanstak. „Aha, u hebt dus alles gelezen. Ik kwam alleen even kijken, of die brief al aangekomen was." „Ik weet niet wat ik er van moet zeggen. Ik ben verbluft, overdonderd en kan geen woor den vinden, die mijn toestand afdoende omschrijven. Ik weet alleen dat mijn dankbaarheid voor u# peilloos diep als de zee is, als u dat van me wilt aanne men." Marash maakte een afwerend handgebaar. „Ik heb geen dank nodig. Het is nu eenmaal mijn liefhebberij vak. Mag ik die bekentenis heb ben, om haar in een verzegelde enveloppe in mijn bankkluis weg te bergen? Daar zit ze zeker vei lig." Shane vouwde de velletjes in elkaar met de hoop, ze nimmer meer terug te zien. „Ik ben u dankbaar dat u hem mee wilt nemen. Weet Audrey het al?" „Nog niet, maar u moet nu gauw naar haar toegaan. Ze wilde haar kamers verhuren, ik heb ze toen van haar gehuurd omdat ik wist dat er niet meer dan enkele uren verlopen zouden, voordat ze er weer graag terug zou willen komen. Lat was zo; u weet, dat ik zo'n wonderlijke intuïtie heb; ik had eigenlijk waarzegger moe ten worden en in een donkere kamer door een kristallen bol zitten kijken. Shane keek Marash doordrin- dringend aan. „We hebben veel aan u te danken.'' Marash zwaaide met zijn si gaar, op gevaar af dat het lange eind as er af viel. „Als u haar gelukkig maakt, zal ik meer dan tevreden zijn. Shane hoorde de waarheid die zich in zijn stem verried en als wilde hij de sympathie van Sha ne vermijden, stond Marash vlug op en stak de bekentenis bij zich. „U moet gauw gaan. Tot ziens. Ik ga vanavond naar het Wes ten.... een beetje vacantie ne men." Voordat hij tijd had zijn hand te grijpen, zag Shane Marash verdwijnen en de trap afgaan. (Slot volgt). men. De bezwaren van de K.V.P.- fractie zijn van geheel anderen aard, n.l. er moet op bepaalde uren gelegenheid zijn om geschei den te zwemmen. Ook ten opzich te van het zonnebaden zou 'hij de zekerheid willen hebben, dat B. en W. alles zullen doen dat in deze inrichting de goede zeden worden bewaard. De heer Gerrits is het in deze eens met de heer Kesbeke, maar hij bestreed de opmerking van wethouder De Putter, wat betreft het verbod om op Zondag te zwemmen. Juist door 't zwembad des Zondags open te stellen kan het rendabel worden gemaakt, daar dan veel vreemdelingen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. De heer Oggel merkte op, dat hij een groot voorstander is van een goed ingericht zwembad in onze gemeente. In de logische ontwikkeling en groei van Axel past een goed hygiënisch zwem bad. Het verwonderde hem ech ter, dat het voorstel tot de ga. rantie verlening komt van een rechtscollege zonder dat voor waarden gesteld zijn betreffende 't bevorderen van de Zondagshei liging. Een principieel Christen kan niet meewerken, dat des Zon. dags in een gemeentelijke badin richting, want dit is het in feite, gezwommen wordt. Ook zal het mogelijk niet bij gewoon zwem men blijven, maar zullen ook wed. strijden worden georganiseerd en hiertegen moeten wij ons verzet ten. Hoe is het nu? vroeg spreker. Men vraagt een garantiestelling aan de gemeente om dat de stich ting zelf niet kan lenen. Maar men is al lang aan 't bouwen! Wat gebeurt er als de garantie niet gegeven wordt? Wie zal dan de bouw betalen? De heer Tollenaar sloot zich bij de heren De Putter en Oggel aan. De heer Pijpelink verklaarde geheel in te stemmen met hen, die als voorwaarde aan deze ga rantie willen verbinden dat het zwembad des Zondags gesloten zal zijn. De heer De Feijter was van oordeel, dat het aanzien van Axel de laatste jaren geleidelijk ver anderd is. In deze normale ont wikkeling past een goed geleid zwembad. Nu wordt er des Zon dags reeds gezwommen en het heeft geen aanleiding tot klach ten gegeven. Er wordt des Zon dags gevoetbald en in de kreek gevist. Waarom moet nu juist hel zwemmen verboden worden? Hij wil de garantie verlenen zonder enige beperkende bepaling te stellen. De heer C. van Beridegem wil zich niet in de principiële ver schillen mengen, doch is er vóór dat de garantie zonder enige be perkende bepaling wordt ver leend. Wanneer het zwembad des Zondags niet geopend mag zijn, verliest het veel van zijn aan trekkelijkheid. De voorzitter zeide, dat B. en W. hun voorstel zó geformuleerd hebben om ieder de gelegenheid te geven ronduit zijn mening te zeggen. Wat betreft de principes van de heer Oggel merkte hij op, dat ais wij zo vreselijk principieel zijn, moeten wij de lijn doortrek ken en b.v. alle café's sluiten, het vissen verbieden en voetballen en vooral geen vermakelijkheids belasting willen ontvangen van op Zondag gegeven vermaak. Wij willen de garantie verlenen zon der voorwaarde. Waarom er nu reeds met de bouw begonnen is? Wel, omdat het stichtingsbestuur zo actief is. De heer Oggel vond, dat de voorzitter zich toch wel wat al te gemakkelijk van deze zaak af maakt. Hij diende een amendement in dat voorziet in de voorwaarde, haar directeur, de heer G. F. P. van der Peijl. Naast de handel in bouwmaterialen verrees een J»e- tonfabriek, een kraan- en expeai tiebedrijf kwam in exploitatie, evenals een steenfabriek en daar naast de voortdurend groter w»r dende vloot, thans ruim 20.000 ton groot, van de door hem opge richte Temeuzense Handel- en Scheepvaartmaatschappij „De Schelde" en de N.V. Transport Maatschappij „Terneuzen". Daarbij was de overledene nog oprichter en commissaris van tal van met het bouwbedrijf in ver band staande ondernemingen. De regering erkende zijn ver diensten door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oraiqe- Nassau. Ook het publieke leven in zijn geboorteplaats had zijn volle be langstelling en nimmer werd te vergeefs een beroep op hem ge daan, waar het de belangen van Terneuzen gold, en toonde hij ook daar zijn motorische kracht door te slagen waar anderen faalden. De laatste jaren hield hij zich bezig met de woningbouw, waar door te Terneuzen en Sluiskil enige honderden woningen kon den worden gebouwd. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Dinsdag te 3 uur op de alge mene begraafplaats alhier. Jaarvergadering van „Schuttevaer". Voor de Donderdagavond in .,'s Lands Welvaren" gehouden jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van „Schuttevaer" be stond ditmaal van de zijde der schippers meer dan gewone be langstelling. In een uitvoerig openingswoerd gaf de voorzitter een overzicht van de in het afgelopen jaar ont wikkelde activiteiten, waarbij hij evenwel moest vaststellen dat de resultaten van dikwijls belang rijke kwesties te Jang op zich la. ten wachten. Het ledental beweegt zich nog steeds in stiigende lijn. Met haar ongeveer 225 leden heeft Terneu. zen zich geschaard onder de grootste en belangrijkste afdelin gen van „Schuttevaer". Ook de kasmiddelen vertonen een gunstig beeld. De bestuursleden J. Leunis en A. Vermeulen werden herkozen, terwijl als nieuw lid van het be stuur werd gekozen de heer O. Ribbens. Naar de in het a.s. voorjaar in Dordrecht te houden algemene vergadering worden afgevaar digd de heren J. Verschoor, J. van Putten en W. de Graaf. De voor stellen voor dit landelijk congres gaven als altijd aanleiding tot uitvoerige discussies. Aangedrongen werd o.a. op het aanbrengen van enige trappen in de Oostsluis; op verlichting van de z.g. nieuwe kade, op een ver beterde watervoorziening aan schippers, enz. Met een uiterst geanimeerd bal na afloop werd een traditie van vele jaren geleden in ere her steld. Aanrijding'. Gisternamiddag te 5 uur had op het kruispunt Emmalaan Van Steenbergenlaan een aanrij ding plaats tussen de bromfiets berijder de heer L. de B. en een auto bestuurd door de heer P. J. van V., beiden wonende te Ter neuzen. De materiële schade aan beide voertuigen was gering. Herstel kerkgebouw. In de loop van de volgende ja ren zullen aan onze parochiekerk verschillende herstelwerkzaam heden worden verricht. Begonnen zal worden met het herstel van de dakbedekking. Voor dit doel zijn 40.000 leien gearriveerd. De lossing van deze leien ging met heel wat moeilijkheden gepaard, maar uiteindelijk kwamen de zware kisten toch op hun plaats, verwacht mag worden, dat thans spoedig met het leidekken zal worden begonnen. De „Transunion" aan de ketting. Het 7200 ton metende Amerik. vrachtschip „Transunion", dat Donderdagavond bij Vlissingen aan de grond is gelopen, is Vrij dagmorgen omstreeks 2 uur op eigen kracht vlot gekomen en op de rede ten anker gegaan. Inmiddels heeft een deurwaar der het schip aan de ketting laten leggen. De „Transunion" zou namelijk schade aan de zee weringen hebben aangericht, waartegen de Polder Walcheren meent te moeten optreden. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vries man, Tel. 2003. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. dat het zwembad op Zondag niet geopend mag zijn. Dit werd gesteund door de he ren Pijpelink en Tollenaar. Dit amendement werd met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de heren Oggel, Pijpelink, Tollenaar en De Put ter. Het voorstel van B. en W. werd daarna met dezelfde stemverhou ding aangenomen. Tegen het voorstel van B. en VV. stemden de lieren Oggel, Pijpelink, Tolle naar en De Putter. (Slot volgt).

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2