Oudejaarsgedachten De glimlach, die kwam en verdween over Zeeuws-V laanderen safaris „robkrt" Wereldschouw 1955 De regeringsvorming in Saarland JAAR VAN POLITIEKE MISLUKKINGEN Ernstig ongeluk bij bouw van granuleertoren bij Staatsmijn Maurits ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 11e Jaargang No 3651 Kinderbijslag voor zieke of gebrekkige kinderen Verhoogd van 21 tot 27 jaar HET WEER. WEERBERICHT. Nederlands kustvaartuig ,,Ruby" terecht Atlantische commissie wenst generaal Marshall geluk Tijdens werkzaamheden, in uitvoering bij een aanne- mingsmautsehappü uit Breda (de Bredase beton- en aan nemingsmaatschappij H. Vriends), op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf der staatsmijnen te Geleen, heeft zich Vrijdagmiddag een ernstig ongeluk voorge daan bij het storten van een betonvloer op een hoogte van ongeveer 34 meter. Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum Bet, advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, «f: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uwe. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Wanneer de oudejaarsavond valt over het Zeeuws-Vlaamse land is het in dit stukje Neder land al net als overal elders. Men denkt na over wat het zich ten einde spoedende jaar bracht. Niet omdat de avond als zodanig anders is dan alle andere avon den, maar omdat de mens be hoefte heeft aan rustpunten. Ben rustpunt, waarop hij zich be zinnen kan op wat gebeurde in deze woelige wereld. Een rust punt ook om aandacht te schen ken aan zijn eigen doen en laten, zwoegen en ploeteren, om op nieuw zijn plaats te bepalen in de maatschappij, in zijn gezin en tegenover zichzelf uit te maken wat hij verkeerd en goed deed en wat er veranderen moet. Juist een oudejaarsavond leent zich hiervoor, omdat onze tijd nu een maal ingedeeld is in jaren, maan den, weken, dagen, uren, minu ien en seconden en wij op zo'n avond precies weten, dat een nieuw kalenderjaar gaat begin nen met dezelfde regelmaat van het komen en gaan der tijdseen heden als dat in het vorige is geschied. Slechts op de oude jaarsavond nemen wij, mensen, .tijd" om ons even bewust te wqrden van dit eindeloos voort schrijden. Hoe was dan nu in het bijna achter ons liggende jaar de plaats, die Zeeuws Vlaanderen innam temidden van het grotere geheel, dat Zeeland heet, temid den van Nederland, ja temidden van West-Europa. Wat was er gned, wat ging er slecht, wat moet er verbeterd worden, wat moeten wij daar zelve aan doen? Veel schokkende veranderin gen vonden in 1955 niet plaats. Maar moet dit juist niet het Zeeuws-Vlaamse hartverontrus ten? Liggende in een land, dat zich na een enorme aderlating weer oprichtte met alle energie, die het kon opbrengen, aanschou wen wij een opbloei van de wel- "vaart,die' vóór menig buiten staander verbazingwekkend is. Het Nederlandse volk, groeiend in aantal, verwierf zich in korte tijd nieuwe welvaartsbronnen. Industrieën werden uit de grond gestampt of aanzienlijk uitge breid. De uitvoer onzer produc ten bereikte nieuwe hoogtepun ten. In de haven van Rotterdam meerden meer dan 20.000 sche pen. Bewijs en oorzaak van grote bedrijvigheid. In het nieuwe gigantische oliecentrum van Pernis en omstreken werd liefst 23 millioen ton olie aange veerd tegen 3 millioen ton in 1038. In vele delen van ons land, doch speciaal in Zeeland worden revolutionaire werken in de land bouw uitgevoerd. Half Zeeland herrijst straks als modem, ge saneerd agrarisch gebied, waar het werken gemakkelijker, de kostprijzen lager zullen zijn. De meerdere welvaart komt tot uit drukking in meerdere verdien sten voor alle werkers, waardoor hun koopkracht stijgt en een welvaartspreiding wordt doorge voerd. Denkt men bij de sprei ding van de welvaartsbronnen want daar gaat het uiteindelijk om ook aan dat stukje Neder land, dat Zeeuws-Vlaanderen heet? Tal van belemmeringen belet ten voor dit deel van Nederland een opbloei in gelijke tred. Ter wijl ons volk zich opmaakt door aanvaarding van het Delta-plan en de uitvoering ervan de ver bindingen in Zuid-West Neder land te verbeteren, waardoor ook dtt te lang achtergebleven gebied de kansen tot ontplooiing zal krijgen, blijven de verbindingen tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Nederland hopeloos ten achter. Deze verbindingen tarten langzamerhand iedere beschrij ving. Bij een steeds toenemend aanbod van vrachtverkeer over de weg en luxe-autoverkeer, wordt aan opvoering van de overzetcapaciteit der bestaande veren, weinig gedaan. Plannen z*n er voldoende, doch de uit voering is zo traag, dat men zich steeds aanpast aan de omstan digheden, zoals die zich een aan tal jhren eerder voordeden, waar door de achterstand blijft be staan. Alle activiteit van Provinciale instanties kan aan deze toestand niet veel wijzigen, doordat de be staande overeenkomsten met het R$k funest zijn gebleken voor afdoende verbeteringen. En zeker bij het Rijk heerst onvol doende begrip voor de mogelijk heden van Zeeuws-Vlaanderen. Uitbreiding van industriële levensader van Zeeuws-Vlaande ren, het Kanaal Temeuzen Gent en van de havencapaciteit van Temeuzen blijven eindeloos wachten op BelgischNederland se overeenstemming over andere zaken, die daardoor een belem mering vormen voor de ontwik keling van dit gebied, dat na tuurlijke mogelijkheden te over heeft. Daar alles op alles wacht en iedereen op iedereen, gaan tal van kansen verloren, vestigt zich practisch geen nieuwe industrie, trekt bevolking weg, komt er geen bouwvolume in voldoende hoeveelheid en ga zo maar voort. De landbouwsector heeft wat betreft West Zeeuws-Vlaanderen, blijk gegeven van mechanisatie- zin en heeft zich behoorlijk aan gepast aan de moderne metho den. In het Oostelijk deel is aard en grootte der bedrijven wat ver schillend. Maar juist hier is in sommige delen nog heel wat te verbeteren aan verkaveling, wa terbeheersing, ontsluiting. Men zorge hier zelve bij de andere delen van Zeeland niet achterop te komen door reeds thans op de nodige maatregelen aan te drin gen. Er liggen hier grote mogelijk heden voor sanering, maar dan moet het Land van Saeftinghe ingepolderd worden en dienst gaan doen als opvanggebied. Ook hier weer een dringend Zeeuws- Vlaams probleem. Dit gebied is volop rijp voor inpoldering en kan aan vele Zeeuws-Vlamingen een nieuw en goed bestaan geven. Belemmeringen beletten de uitvoering, doch men dient deze spoedig weg te nemen, want elk rijpingsproces, dat te lang voortgaat, wordt een rottings proces! de kepp*r»et ltd apetrt» cacW marb 16 brouwerijstraat 9 temeuzen -J I wij wensen u het allerbeste, en zullen in 1956 weer ons best doen, u naar genoegen te bedienen. Het zijn slechts enkele gedach ten, die op deze Oudejaarsavond door ons hoofd gaan, wanneer wij een terugblik werpen en trachten de plaats te bepalen van het mooie Zeeuws-Vlaamse land in het grotere geheel. Niet alleen ligt er de taak voor de verschillende Overheden om te zorgen dat dit gebied zijn deel krijgt. Activiteit in eigen kring zal nódig zijn. Hard nodig. Te veel rekent men als Zeeuws-Vla ming nog op de huidige goede gang van zaken. Het gaat de Zeeuws-Vlaming niet slecht de laatste jaren. Maar men be denke dat stilstand in deze we reld gelijk staat met achteruit gang. Achterblijven bij de dyna mische ontwikkeling elders. De gevolgen daarvan ondervindt men pas later, soms als het te laat is. Goed georganiseerde en gebundelde actie vanuit Zeeuws- Vlaanderen zelve is hard nodig. Men moet mede zelf de dicht regels van het Zeeuws Vlaamse lied waar maken: Van cTEe tot Hontenisse Van Hulst tot aan Cadzand, Dat is ons eigen landje Maar déél van Nederland. Na urenlange onderhandelin gen tussen de produitse partijen in Saarland over de vorrrting van een cpalitieregering, heeft de democratische partij zich Vrijdag bij verrassing bereid verklaard, de tot nu toe ingediende plan nen voor de samenstelling van een regering te aanvaarden. Van I Januari 1956 af zal in de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden en in de kinderbij slagwet voor rentetrekkers de leeftijdsgrens voor het recht op kinderbijslag voor zieke en ge brekkige kinderen verhoogd wor den van 21 tot 27 jaar. Belanghebbenden moeten zich voor het verkrijgen van kinder bijslag voor zulk een kind wen den tot de bedrijfsvereniging, bij welke zij verzekerd zijn volgens de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden, resp. tot de Rijks verzekeringsbank, als zij onder de kinderbijslagwet voor rentetrek kers vallen. Nadat een depressie, die in Limburg nog wat regen had ver oorzaakt, naar Polen was getrok ken, breidde een Noordelijke luchtstroming zich over Neder land uit. In de koude lucht die hiermede werd aangevoerd, hadden zich bo ven de Noordzee enkele regen- of hagelbuien gevormd, die voor namelijk in de kustprovincies wat neerslag brachten. Vrijdagavond klaarde het over al flink op, waarbij de wind af nam, zodat de temperaturen ge leidelijk verder omlaag konden gaan. Ondertussen verplaatste een buienstoring zich over Schotland en de Noordzee in de richting van ons land. Deze storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, zodat de wind tijdens de jaarwis seling uit West tot Noorwest blijft waaien. Daardoor bereikt de koude Poollucht ons via een lange om weg over zee, zodat 1955 niet al te koud zal eindigen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Plaatselijk buien. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust la ter mogelijk harde wind tussen noordwest en west. Weinig ver andering in temperatuur. De partij zegt tot dit besluit te zijn gekomen na kennisneming van „nieuwe omstandigheden". [s het nu eens met het pre- ichap van de C.D.U.-voor- zTtter Ney. Schneider, voorzitter van de democratische partij, wordt voor zitter van de Landdag. Deze partij zeu voorts de portefeuilles van Binnenlandse Zaken en We deropbouw krijgen. De C.D.U. Economische Zaken en Cultuur en de sociaal-democraten Arbeid en Sociale Zaken. Voor Justitie en Financiën heeft men het oog op twee par tijlozen, resp. prof. Adolf Blind en dr. Erich Lawall. De koerswijziging van de de mocratische partij wordt in ver band gebracht met de geruchten, als zou de C.D.U. zonodig bereid zijn een coalitie aan te gaan met de autonomistische christelijke volkspartij van de voormalige minister-president Hoffman. Waarnemers zeggen, dat Bonn zich krachtig met de onderhan delingen heeft bemoeid. Het Nederlandse kustvaartuig „Ruby", dat, zoals gisteren werd gemeld, werd vermist, is terecht, aldus vernam „Invotra" te Rot terdam uit Engeland. De treiler „Kingston Peridot"' Uit Huil, aie op weg was naai de Humber, heeft de „Ruby" ge vonden. De maatschappij „Invotra" deel de verder mede vernomen te hebben dat alles wel is aan boord Zoals bekend is de „Ruby" Dinsdag uit de Tees vertrokken met bestemming Blyth. Sinds dien had men niets meer van het scheepje gehoord. Het schip is door de treiler in Huil binnengebracht. Generaal Marshall wordt heden 75 jaar. De Atlantische Commis sie, aangesloten bij de „Atlantic Treaty Association", heeft de jarige de volgende gelukwens gezonden „Ter gelegenheid van uw 75ste verjaardag hebben wij het genoe gen U onze eerbiedige groeten en onze allerbeste wensen te zen den. Voor de vrije volkeren van de Atlantische wereld bent U een symbool van de solidariteit, die alleen de toekomst van onze ge meenschappelijke levenswijze kan verzekeren. Wij hopen en vertrouwen dat het de zaak, waarvoor U zo veel hebt gedaan, voorspoedig zal blijven gaan". Deze gelukwens is door de vol gende personen ondertekend Adm, C. E. L. Helfrich, J. A. Mid delhuis, mr H. R. Nord, H. Oos terhuis, M. Ruppert, dr P. Rij ken? en Ir K. Scholtens. Einde 1954 leken de accoorden van Parijs, krachtens welke het nu souvereine West-Duitsland tot de NATO zou toetreden en de Westèuropese Unie krachtig zou worden versterkt, een mijlpaal in de ontwikkeling van de internationale politiek. Daartegenover stelde Sowjet-Rusiand ter conferentie met zijn satellieten te Warschau een rode Nato, d.w.z. de vereniging onder één oppercommando van het Russische met de satelliet-legers; een commando, dat in feite reeds bestond. Italië was op de dag vóór Kerstmis het eerste land, welks parle ment de accoerden goedkeurde; Frankrijk, op welks bekrachtiging de andereu wachtten, deed dit ten dele op Oudejaarsdag, ten dele enkele 'dagen Ihter; Duitsland volgde op 27 Februari, nadat prac- Hbes" 1 bleef ijk< Duitse herbewapening een feit, er verder met Rusland niet meer kon worden onderhandeld. Zowel de Westelijke leiders als Adenauer geloofden deze vérklaring ih het geheel niet. En zij hadden gelijk, want wel zegdeRusland de vriendschapsverdragen op, tijdens Wereldoorlog II met Engeland en Frankrijk gesloten, maar het verlangen naar eèn bespreking van de Grote Vier aan de top bleef bij Rusland even sterk bestaan als bij de Westelijken, tisch alle andere-fceslissingen waren gevallen. Rusland blefef tegenstand voeten tegen deze concentratie van Westelijke "krachten en ging zelfs zo ver te beweren dat, werd de De (tijdelijke) glimlach. Trouwens, op 3 Februari vol trok zich in ue ldiding van Rus land een ommekeer, doordat Ma- lenkow als minister-president af trad op de zonderlingste wijze, in de moderne geschiedenis bekend. Een driemanschap, bestaande uit minister-presiden*Boelganin, de secretaris der communistische partij Kroestsjef en Molotof, ge steund door de populaire maar- i-chalk Zhoekof als minister van Oorlog, nam de leiding in han- rien. Er kwam een politiek van de glimlach, waarbij Rusland rui- mei voor de vreemdelingen werd opengesteld, andere taal werd ge sproken, meer openhartige ge- oruiken heersten, maar welker beginsel men iou dit spoedig genoeg merken hetzelfde Dieef. Nog steeds vraagt men zich af of deze ommekeer een tactische was, of dat deze' verband hield met economische moeilijkheden, blijkende uit b.v. de wijze, waar op in Aziaüseh-Rusland de- bevor dering van de landbouw is ter hand genomen. Onderhandelin gen over een conferentie der vier opperste leiders werden voortge zet tegelijkertijd schiep de zeker heid, dat men aan beide zijden atoom- en waterstofbom in de oorlog kon gebruiken, een even wicht, uat resulteerde in de er kenning, dat van beide zijden een derde wereldoorlog een duivelse dwaasheid zou zijn. Oostenrijk kwam vrij. Eensklaps ging Rusland met Oostenrijk praten over het door dit land zozeer verlangde vredes verdrag. De aanwezigheid van kanselier Raab te Moskou leidde de onderhandelingen der vier ministers van Buitenlandse Za ken te Wenen in, het vredestrac- taat kwam tot stand en Oosten rijk werd een permanent onzijdi ge, maar souvereine mogendheid. Tegelijkertijd werden door Moskou de vriendschapsbanden met Joegoslovië hernieuwd, waardoor In de nieuwe Balkan entente juist versterkt omdat Italië en Joegoslavië het ten lan ge leste over Triëst eens waren geworden een andere toestand kwam. Joegoslavië echter wend de zich niet van het Westen af, hoewel het de Balkan-entente wel wat los liet, gevolg ook van de minder prettige verhouding, die tussen Griekenland en Tur kije ontstond terzake van Cyprus, dat een eiland van onrust werd. In de Meimaand kwam te Parijs de Atlantische Raad bijeen om Duitsland's intrede in de NATO te bekrachtigen. De West- europese Unie benoemde, krach tens het Duits-Franse accoord, een Europese commissie voor de volksstemming in het Saarge- bied, die op 23 October een ande re uitslag had dan men destijds vermoedde, niet zonder dat zeke re mate van terreur der pro- Duitse partijen daaraan debet is geweest. Mislukt gesprek. Maar reeds tevoren bleek, dat de ontspanning, die men het voornaamste resultaat achtte van de conferentie tier Grote Vier te Genève, die eigenlijk de conferen tie was van Eisenhower, teleur stelde. Door tal van diplomatieke manoeuvres, door intimidatie enerzijds, tegemoetkoming ander zijds, verkreeg Rusland voorde len en werden de Westelijke mo gendheden in het defensief ge drongen. Daarbij kwam, dat Eisenho wer's plotselinge ziekte op 24 September aan de kracht der Westelijke samenwerking enige afbreuk deed. Foster Dulles kon niet het prestige opbrengen, dat Eisenhower heeft. Mede daar door is de nieuwe bijeenkomst der vier ministers van Buiten landse Zaken, die op 27 October te Genève aanving ondanks de betere stemming, die de atoom conferentie in dezelfde stad had gekweekt geen welslagen ge worden. De Amerikaans-Engelse veiligheidsplannen wilde Rusland niet doen voorafgaan door een Duitse hereniging; nog daarge laten, dat deze veiligheidsplan nen, berustend op een brede neu trale zone, in andere Nato-landen weinig vertrouwen wekten. Eden heeft reeds aangekon digd te Washington overleg te gaan plegen over een nieuwe Westelijke politiek, die dringend noodzakelijk is geworden. Dit te meer, omdat geheel de opzet van de reis van Boelganin en Kroest sjef naar India, Birma en Afgha- tard)de 40-jarige, gehuwde, N. J. Bouman uit Sittard; de 35-ja- In een in aanbouw zijnde gra nuleertoren is de ondersteuning van de bekisting bezweken, zodat de gehele in aanbouw zijnde vloer met de daarop aanwezige elf ar beiders naar beneden stortte. Hierbij verloren acht personen, het leven. Voor het leven van drie anderen wordt gevreesd. Alle slachtoffers waren in dienst van de Bredase aanne mingsmij. De zwaargewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te Sittard. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Voor zover thans bekend zijn om het leven gekomen; de 37-ja rige, gehuwde G. Mohren uit Schalbruchde 52-jarige, gehuw de, G. Janssens uit Breda; de 40- jarige, gehuwde, J. H. Speetjens uit Hulsberg; de 55-jarige, gehuw. de J. Frijters uit Geleen (deze overleed in het ziekenhuis te Sit- rige, gehuwde, Th. J. Arts uit Maastricht; de 43-jarige, gehuw de, H. Penders uit Geulle en de 28-jarige, gehuwde, P. M. Slan gen uit Sittard. Gewond zijn de 23-jarige, onge huwde M. Maas uit Kerkdrielde 30-jarige, gehuwde A. A. Blom- maerts uit Susteren en de 31-jari. ge, gehuwde H. de la Couture uit Spaubeek. De Oostduitse regeringsdelega tie onder leiding van premier Grotewohl, die een officieel be zoek gebracht heeft aan China, Noord-Korea en Mongolië, is Vrij dagmiddag in Berlijn terugge keerd. Grotewohl verklaarde, dat Oost Duitsland met communistisch China onderhandelt over een handelsovereenkomst met een looptijd van vijf jaar. nistan wijst op een propaganda, die volkomen de scherpte van de zgn. verdwenen koude oorlog terugbrengt. Deze uitlatingen evenais de ommekeer te Geneve worden toegeschreven aan be langrijke veranderingen in het staatsbestel van Rusland voorge nomen, waarvoor de Opperste Sowjet nog voor het einae van het jaajr is bijeengeroepen. Oorlog in het Oosten voorkomen. In het Verre-Oosten scheen in het begin van het jaar een bot sing AmerikaChina mogelijk. Gevolg van het feit, dat commu- nistisch-China de Tatsjen-eilan- den aanviel en dat men vreesde, dat de beide strategische eilan den Kwemoi en Matsoe eveneens zouden worden aangevallen. De krachtige houding van Amerika braent weliswaar geen wapenstilstand, maar deed toch in ieité sedert April 1955 de wa penen rond Formosa rusten. Zelfs de strijdbare Rhee in Ko rea kreeg, hoewel hij incidenten uitlokte, geen voet aan de grond. Zuid-Vietnam en Noord-Vietnam bleven gescheiden, doordat in het eerste premier Diem, door Ame rika gesteund, de macht uit han den van Bao Dai nam en zich niet gebonden voelt door de over eenkomsten van Genève, die Menuès France in 1954 tot stand bracht. De met veel ophef aangekon digde Aziatisch-Arabische confe rentie in Bandoeng nam wel be langwekkende resoluties aan, maar leverde weinig meer op dan een versterking van het blok dezer landen in de Verenigde Na ties, dat in deze internationale or ganisatie dreigt een crisis te ont wikkelen. Van de Aziatische lan den trok Indonesië in het bijzon der de aandacht, omdat de door met leger veroorzaakte val van de regerin'g-Sastroamidjojo het optreden Rarahap en de zijnen met zich bracht, aie een gematig de koers stuurde maar bij de verkiezingen niet de overwinning behaalden, die men gedacht haa. Conflict in* Midden-Oosten verscherpt. Terwijl het Verre-Oosten tot rust kwam, nam in het Midden- Oosten de onrust toe. Zij bestond reeds in het begin van net jaar, omdat de latente verhouding tus sen de Arabische staten ener-, Israël anderzijds, tot voortduren de moeilijkheden, ook gewapend, aanleiding geelt. Irak ging met Turkije een ver drag aan, waartoe reeds spoedig Pakistan, later Engeland en daar na Perzie, (dat Zien aanxzij de olie te Abadan herstelde) toetra den. Egypte, dat daardoor de lei ding van de Arabische wereld kwijtraakte, trad heitig tegen dit verdrag op. Rusland nad toen ue geiegeimeid om in ae Midden- oosienjKe zaken in ie grijpen en ging zeil oi via zijn satellieten wapenen leveren aan Egypte en Saoedi-Arabie, ais vanouas nauw verbonden. Dit oraent Israël in gevaar, dat zodoende vermeer- uerde wapentoevoer wenste van Amerika, vooral nadat syrie zich rechtstreeks met Rusland nad verbonden. Het nabij gelegen Cyprus bleek een naard van onrust, ook voor de Engelsen, terwijl de vernou- ding op de Balkan tengevolge daarvan men denke aan het optreden tegen de Grieken in '1 urkse steden - met verbeterde. In de aangrenzende satenietian- den lijkt 'niet veet verandermg gekomen, ai zou men er meer verzet tegen de Russische indu- striaiisatiepolitiek ten bate van de oorlogsindustrie aanwezig achten. Europa verzwakte. Van de grote landen verging het Frankrijk het slechts, Ivïen- dès France moest spoedig, om dat hij te groot succes benaalde, aitreaen en plaatsmaken voor Faure, die èn terzake van Marok ko èn van Algiers een uiterst moeilijke tijd heelt beleefd. Hoe zeer Frankrijk, door sociale on rust als stakingen en de bewe- ging-Jjoujade reeds verdeeld, dreigde uiteen te vallen, bleek toen tezelitier tijd, dat ae rege ring onderhandelde met de Ma rokkaanse leiders te Aix, de Gaullistische minister van Oor log zich niet ontzag om com mando's te bevorderen aan de Franse troepen in de Nooraafri- kaanse gebieden, weike in strijd waren met de besluiten van de regering. Faure heeft na een al lerzonderlingste opeenvolging van gebeurtenissen in Marokko, waarbij sultan Ben Yoessef te rugkwam, enige rust gebracht, al is het de vraag, of deze van lange duur zal zijn. Faure poogde, vooral in ae laatste maanden, tot vervroegde verkiezingen in 1956 te komen. Maar dit stuitte af op de moei lijkheid van overeenstemming over een nieuw kiesstelsel. Het. gekrakeel tussen nationale ver gadering en raad der republiek, en ook in de nationale vergade ring zelt moede, stelde hij de kwestie van vertrouwen. Menen de hem ten val te brengen, wei gerde de meerderheid der Kamer dit vertrouwen, waarop Faure gelegenheid had de Kamer te ont binden en nieuwe verkiezingen, uit te schrijven op. 2 Januari. Een- hevige verkiezingsstrijd ont brandde reeds spoedig, waaruit blijkt dat het bij deze verkiezin gen zal spannen. Engeland, dat bij verkiezingen de regering der conservatieven bevestigde, dat aan Churchill bij zijn 80ste verjaardag een grootse huldiging was ten deel gevalien. had, gezien het najaarsbudget van minister Butler, met econo mische moeilijkheden te kampen. De regering heelt eenter ftei voordeel, dat de (Labour)-opposi tie door splitsing in eigen gele deren verzwakt is. Attiee trad ais leider der oppo sitie at; over zijn opvolging uep de strijd tussen de ouoe ïviorri- son en de jongere GaitskelJ. De uitslag viel tengunste van laatsgenoemde uit. In naiië trad Scelba af en werd vervangen door Segni, die voor lopig ae regeringscoalitie wist bijeen te houden. In West-Duitsland duurde de strijd tussen de Chr. democraten onder Adenauer, wiens ziekte on rust verwekte, en de oppositie onder (Jilennauer voort, wier blijft het gaan om de buitenland se politiek, die over hereniging van Duitsland en aansluiting bij het Westen verdeeld is. De scan- dinavische landen moesten meer malen, gelijk Finland, pogingen tot Russiscne beïnvloeding onyei gagn. België voerde een tei:e 'schoolstrijd. Spanje verbeterde zijn betrekkingen tot de Weste lijke wereld via Amerika. Het werelddeel der revoluties. Latijns Amerika leefde, gelijk ook vroeger, onrustig. In ver schillende landen zowel in Mid- den-Amerika als in Zuid-Ameri- ka, bovenal in Brazilië, waar Vargas zichzelf de dood gaf. als gevolg van politiek verzet en de keuze van een nieuwe president met algemene instemming vona. Bovenal in Argentinië, waar de tegenstanders van Perön èn in Juni èn in September zich van deze dictator trachtten te ont doen. Dit is niet alleen gelukt, maar de werkelijke figuur van Peron en zijn enkele jaren gele den gestorven Evita zijn duide lijk geworden door de schatten, die in hun woningen werden aan getroffen en door de corruptie, die van de zijde hunner naaste medewerkers kon worden vast gesteld. Australië en NieuwZeeland leefden evenals Zuid-Afrika, dat zijn politiek van apartheid voort zette, bun leven vrij rustig ver der, terwijl het overige Axrika, vooral in de Franse- gebieden, de Belgische Congo, in Goudkust reeas enige resultaten van gro ter nationale zellstandighem te zien. De (politiek niet) Verenigde Naties. Tenslotte de vraag of het scret ven naar groter internationale eenheid in dit jaar is bevorderd. De Verenigde Naties, aie voor treffelijk werk doen op econol misch, sociaal, humanitair, hy giënisch terrein, blijven zwak in hun primaire taak: de politieke, die handhaving van de vrede be oogt. In dit verband was de 10- jarige herdenkingszitting te San Francisco gelijk ook de bijzonde re aandacht, overal aan de dag der Verenigde Naties (24 Octo ber) gewijd, wat in strijd met de gebeurtenissen. Zij, die Europa's kracht zien in Europa's eenheid, versagen niet; zy.yvijzen op het voorbeeld dat de Kolen- en staalgemeenschap, zo straks wellicht door een Atoom- kraehtgemeenschap gevolgd, geelt. Onze minister Beyen, is een warm aanhanger, van ueze gedachte, die echter in de om standigheden van het ogenblik, door internationale en nationale onrust en splitsing veroorzaakt, niet voldoende krachtig wortel kan schieten. De toekomst kan men niet an ders dan in het licht van al deze gebeurtenissen zien; er is geen enkele reden tot wanhopen; in 1955 is echte.- het in ontejpunniKg gerezen vertrouwen niet, en zeker niet afdoende bevestigd. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden. 1

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1