Uit de Provincie RECHTSZAKEN Marokko De moord op Stanley Wilson COEBERGH'S Kersenbrandewij\ TERNEUZEN. AXEL. BOSCHKAPELLE. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Buiten-Mongolië wendt zich tot de V. N. DE ZAAK DER VERWISSELDE BABIES Eisende partij niet ontvan kelijk verklaard BRITSE ATOOMPROEVEN DE WONINGBOUW IN WEST-EUROPA STORM BIJ JAPAN 85 vissers worden vermist DRIE BRANDEN IN EEN NACHT DE WEST-DUITSE VER TEGENWOORDIGING IN MOSKOU DE NIEUWE STATUS VAN DE SOEDAN INCIDENT AAN DE SYRISCH-ISRAëLISCHE GRENS DE BIJEENKOMST VAN DE OPPERSTE SOWJET Nehroe over de communisten_in zijn land MINDER BEKEURINGEN BIJ VERKEERSCONTROLE. Uit de resultaten van de eerste periode der derde landelijke ver keer sa et ie blijkt, dat in Zeeland bet aantal processen-verbaal te rugliep naarmate de actie vorder de. Bij de technische controle werden 6441 voertuigen nagezien. Er werden 254 processen-verbaal uitgedeeld. Doze cijfers, en ook de volgende, hebben betrekking op heel Zee land. met uitzondering van de steden Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Goes en Zierikzee, die gemeente-politie hebben. Al het andere is het arbeidsterrein van de rijkspolitie. Buiten de speciale contróle- dagen vielen nog 197 bekeurin gen. Speciaal bij de verlichting kwam de vooruitgang tot uiting. Het totale aantal bekeuringen uit iezen hoofde bedroeg 233 op 21 November en slechts 126 op 15 de tweede contróledag, 15 Decem ber. Voor controle der gedrags regels was 25 November de eer ste en 3 December de tweede dag. De totalen waren resp. 263 en 194 bekeuringen. Buiten de contróledagen wer den in 289 gevallen geconstateerd, dat de weggebruikers de goede gedragsregels niet nastreefden. Voor de verlichting was dit 368 maal het geval. HAVENPLATEAU „DE VAL" TE ZIERIKZEE AANBESTEED. De Prov. Waterstaat van Zee land heeft namens Gedep. Staten te Middelburg aanbesteed het ma ken van een havenplateau met bijbehorende werken nabij de aaven ,,De Val" te Zierikzee voor de nieuwe veerhaven op Katse- Veer. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: Aann. en Handelsmij J. G. van Oord N. V. te Utrecht 493,670; Aann. Bedrijf Dirk Verstoep te Den Haag, N. V. Baggermij Bos Kalis te Sliedrecht, en N. V. Aann. Bedrijf v/h firma T. den Breejenvan den Bout te Aer- denhout, gezamenlijk, 474.000; Aann. Mij v/h firma E. J. Bak ker Co N. V. te Gorinchem 455.000; N. V. S. A. Sanders te Rijswijk 445.000 en N. V. Aann. en Handelsbedrijf Van Oord te Werkendam 444.400. De gunning werd aangehouden. Ere, wie ere toekomt. Tijdens de bevrijdingsdagen in 1944 werd alhier een Engels mili tair bij een familie, wonende in ie Julianastraat, in de huiselijke kring opgenomen. Na afloop van de wereldoorlog keerde de militair naar de ouder- iike woning te Edinburgh terug, maar tussen, gastheer en gast bleef de vriendschapsband voort duren en ieder jaar kon de Ter- neuzense familie met Kerstmis rekenen op een exemplaar van de „Scotman Calendar" voor het volgend jaar. Dit jaar had de Schot verzuimd bij het adres de plaats van bestemming te vermel den, zodat dit, behalve de naam san de gastheer, alleen vermeldde Julianastraat Zeeland (Holland). Het pakje werd door de P. T. T. gezonden naar de Noord-Brabant, se gemeente Zeeland, doch daar bleek het onbestelbaar te zijn, en zo werd het pakje gedirigeerd naar de afdeling „Rebussen" van de P. T. T, in Den Haag. Hier bleek het geval niet be paald een onoplosbare puzzle te zijnde oplossing was klaar en duidelijk. Onmiddellijk ving het pakje de reis aan naar de ge meenten in de provincie Zeeland, waarvan de P. T. T. bekend was, dat er een Julianastraat bestond. Na enkele omzwervingen werd de Schotse Kalender 1956 nog vóór „Christmas" op het juiste adres te Terneuzen bezorgd. Tante Pos als steeds: vlug en accuraat Kerstfeest in het Parochie huis. Gedurende twee dagen hebben de Katholieken van Terneuzen in fce parochiehuis het „feest ron dom de kribbe" gevierd. Met zang door het R. K. ge mengd koor en knapenkoor, een opvoering van een Kerstspel door kinderen en een zeer moderne «én-acter door een 6-tal leden van de toneelgroep „Crescendo", en kele solo-nummers begeleid door pianomuziek zo is het in het pa rochiehuis werkelijk Kerstfeest geworden. Pastoor Van Campen was verheugd dat zoveten geko men waren want hij noemde het een feest van de parochie vóór de parochie. Spreker vond aanlei ding om in korte trekken enkele punten van het geloofsleven te belichten. Voor de ouden van dagen stelde de pastoor een geluidsinstallatie in de kerk in het vooruitzicht voor de naaste toekomst. Verwonderlijk is het aldus pas toor Van Campen, hoeveel goe de wil er bij de parochianen is wanneer wij hun medewerking vragen. Kapelaan Janssen heeft enorm veel werk verzet om alles ge smeerd te doen verlopen en zijn tientallen medewerkers precies op tijd te laten optreden. Maar het gehele programma, tot in de puntjes verzorgd, is naar ieders smaak geweest. Uitvoering Kerstoratorium. Zaterdagavond vond in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering plaats van het Kerstoratorium „Chris tus geboorte" o.l.v. de dirigent J. P. Smies. De kerk was goed bezet en de aanwezigen hebben volop kunnen genieten van de wijze waarop het stuk werd vertolkt. Als solisten traden op de heer J. Dieleman en mevr. Risseeuw, terwijl het orgel bespeeld werd door de heer J. de Visser. Ver der was er als begeleiding piano en harmonium. Vcüral de aria: „Ik wacht op den Heer", gezongen door mevr. Risseeuw, werd buitengewoon goed vertolkt. Tweede Kerstdag had een zelfde opvoering te Hoek plaats, met medewerking van dezelfde solisten. Plattelandsavond L. J. G. Vrijdag hield de Landbouw Jongeren Gemeenschap, afd. Axel, haar jaarlijkse plattelands avond in het Centrum, alhier. Om 7 uur opende de voorzitter, de heer M. Murre, deze avond en het was hem een groot genoegen te kunnen constateren, dat de zaal tot cc laatste plaats was be zet. Nadat hij in korte trekken het doel en streven der vereni ging had uiteengezet, begon di rect daarop de gezellige avond, waarbij als le punt van het pro gramma werd uitgevoerd een boerendans in Axelse kleder dracht. Hierop trad het L. J. G.-orkest voor het voetlicht, dat enige lichte klassieke werkjes ten ge hore bracht. Daarna trad weer de volks dansgroep op die ditmaal met de sateldans enorm succes oogstte. De diverse nummers werden aangeregen door de conferencier die met z'n leuke moppen de vriend van het publiek was. Voor de pauze trad nog op de heer J. den Hamer die een paar geslaagde declamaties liet horen. Direct na de pauze begon men aan het hoofdnummer n.l. de op voering van het blijspel in 3 be drijven: „De familie-dictator". Het viel goed op, dat een drietal hoofdrolspelers wegens ziekte repetitie-avonden hadden moeten missen, doch dit neemt niet weg dat het geheel toch een succes bleek te zijn. Aan het slot der avond sprak de vice-voorzitter, de heer J. Die leman, die dank bracht aan de medewerkenden en schenkers van prijzen voor de loterij. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de regisseur de heer A. J. Sol. die voor de laatste maal zijn medewerking had verleend. Hem werd een zilveren L.J.G.-speld aangeboden, terwijl zijn vrouw 'n bloemenmand werd aangeboden. Oudste inwoonster over leden. Op 93-jarige leeftijd overleed de oudste inwoonster van ops dorp de wed. Van DammeVan Esbroeck. De oudste dorpeling is thans de wed. v. HooveKurfmaker, die 90 jaar oud is. Aanrijding. Te Stoppeldijkveer geraakte het zesjarig zoontje van de fa milie G. bij het plotseling overste ken van de provinciale weg onder een passerende auto Hiat kind werd gewond aan de voet en aan het hoofd. Dokter Elenbaas ver leende eerste hulp, waarna het slachtoffertje naar het zieken huis werd overgebracht. De be stuurder van de auto, de heer B. uit Boschkapelle, trof geen schuld. Kerstkaarting. Traditiegetrouw werd de jaar lijkse prijskaarting gehouden in café Tacq. Deze Kerstkaarting mag zich steeds in een grote be langstelling verheugen. Nu ook was café annex kamers te klein om de vele liefhebbers te kunnen herbergen, zodat vaak gewacht moest worden tot een tafeltje vrij kwam om in dezelfde ronde nog aan de beurt te komen. Na een spannende kamp was de uitslag als volgt: 1. A. DielemanP. Scheele; 2. R. de SmitP. Gelderland; 3. A. v. AvermaeteC. de Ridder; 4. J. CorvelijnP. Freyzer; 5. A. Smolenaers-B. Smolenaers. le extra C. SchoofA. Tacq; 2e extra J. HemelsoetG. Tacq; 3e extra A. VerpoorteL. v. d. Berge. Kerstviering. In het Ned. Hervormd Jeugd- gebouw vond er voor de leden van Zondagsschool een intieme Kerstviering plaats. Gezeten rond een pracht versierde Kerstboom werd een vlot Kerstprogramma afgewerkt, dat bestond uit een Kerstvertelling, liederen en voor dracht. Tijdens deze Dijeenkomst werden de kinderen verrast met een Kerstgeschenk. Viering Kerstfeest. Maandagmiddag werd in de Geref. kerk het Kerstfeest ge vierd door de kinderen van de Geref. Gemeente. Na het zingen van de eerste twee verzen van Gez. 1, ging ds Middelkoop voor in gebed, ge volgd door het voorlezen van het aloude Kerstevangelie uit Lucas 2, waarop de kinderen, met de vele aanwezige ouders, het 3e en 4e vers van Gez. 1 zongen. Door de heer Jan van Hermon werd de Kerstgeschiedenis ver teld op voor de kinderen bevat telijke wijze, Nadat de kinderen nog een toe passelijke tekst hadden opgezegd, werd gezongen „Komt allen te zamen." In de nu volgende pauze wer den de kinderen in de consistorie getracteerd op koek en melk, na afloop waarvan mej. Adriana Dees als vrij Kerstverhaal vertel Ds Jansma dankte aan het slot van de Kerstherdenking zowel de leiders als kinderen en ouders, die op zó'n prettige en waardige wijze het grote Kerstgebeuren hebben herdacht. De leicier van de Zondagsschool, de heer Koole, sprak hierna nog een kort woord over het zoveel voldoening schenkend werk der Zondagsschool en spoorde de ouders aan hun kinderen dit voorbereidend godsdienstonder wijs te laten volgen. Hierna sprak hij het dankgebed uit en ontvingen de kinderen bij de uitgang van de kerk het ge bruikelijke Kerstgeschenk. De regering van de Mongoolse Volksrepubliek (Buiten-Mongo lië) heeft Maandag een bood schap gezonden aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Natos, Dag Hammarskjoeld, waarin zij de toelating van Bui ten-Mongolië als lid van de V. N. eist, aldus meldt het Russische nieuwsagentschap Tass. de over Het Indisch neefie In de boodschap wordt gezegd, „elk- verheel ?JrH dat de onafhankelijke en demo- welk verhaal aandachtig werd beluisterd. De kinderen zongen hierop nog een Kerstliedje, waarna ds Mid delkoop het dankgebed uitsprak. Bij het verlaten van de kerk ontvingen de kinderen nog een Kerstpakketje. Des avonds werd in de Ned. Herv. kerk, waarin een verlichte Kerstboom was opgesteld, het Kerstfeest gevierd door de kin deren van de Zondagsschool. Ook hier woonden vele ouders van de kinderen de viering bij. Ter inleiding der Kerstviering werd uit de uitgereikte liturgie gezamenlijk gezongen het lied 81 2,1 en|3, waarna ds Jansma zijn voldoening uitsprak over de gro te belangstelling voor dit herden kingsfeest, dat, dank zij de toe wijding der leiders van de Zon dagsschool ieder jaar een waar dige bekroning is van dit mooie onderwijs, dat zijn oorsprong heeft in de geboorte van het Kin- deke Jezus te Bethlehem. In een vlot tempo werd het pro gramma keurig afgewerkt, waar bij de heer De Jonge het vrije Kerstverhaal vertelde. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdagmorgen vonnis ge wezen in de zaak van de verwis selde babies. De rechtbank heeft de eisende partij niet ontvankelijk verklaard in haar eis. Zoals bekend wilden de fami. lies Van Duin uit Leiden en Van Vegten uit de Haarlemmermeer door middel van een gerechtelijk onderzoek zekerheid krijgen om trent de vraag of hun dochters, kort na haar geboorte, 23 jaar geleden in het academisch zieken, huis zouden zijn verwisseld ten gevolge van een vergissing. De eisende partij was de doch ter van de familie Van Duin, me. vrouw Van VegtenVan Duin. Haar ouders, die op de dagvaar ding als gedaagde partij stonden, waren niet verschenen toen op 29 November j.l. de zaak begon, te gen hen was destijds verstek ver leend. De eisende partij zal voorts de kosten van het geding moeten be. talen, zo bepaalde het vonnis. Zoals men weet had mevrouw ZeldenthuisVan Vegten als eiseresse haar vermoedelijk ware ouders, het -echtpaar Van Duyn te Rijnsburg gedagvaard voor de Haagse rechtbank om te horen beslissen, dat zij hun dochter is, dus Van Duyn heet. Zij stelde, dat zij onder verkeerde naam was ingeschreven, n.l. als Van Veg ten in plaats van Van Duyn en bood dit aan met getuigen te be wijzen. Dit getuigenbewijs kan echter volgens de wet eerst toe gelaten worden als er zwaarwich- tige vermoedens van verkeerde inschrijving zijn, welke vermoe dens weer dienen voort te vloei en uit bepaalde feiten, b.v. li chaamsbouw, zelfde bloedgroep enz. van kind en ouders. De rechtbank achtte nog geen voldoende vaststaande feiten aan- wezig en verklaarde eiseresse Dinsdag niet ontvankelijk. Eiseresse zal nu rapporten la ten opmaken door deskundigen op medisch gebied en dan op nieuw haar ware ouders dagvaar den, zo deelde mr dr Hugenholtz mede. Het blijkt vanzelf, dat deze in gewikkelde rapporten zeer veel tijd zullen kosten, zodat pas over enige maanden de volgende actie tot erkenning aanhangig zal wor den gemaakt. Waar deze zaak uiterst ingewikkeld is en het be wijsmateriaal moeizaam bijeen gebracht zal moeten worden, laat het zich aanzien, dat de proce dure in de toekomst nog zeer veel tijd zal kosten. Engeland zal haar derde serie atoomproeven op de eilanden van Monte Bello (Noord-West-Austra- lië) „ovei*enkele maanden" doen, zo heeft de minister van Bevoor rading te Canberra medegedeeld. Volgens een te Londen uitge geven verklaring zullen de proe ven in April worden gehouden. VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR DRONKEN AUTOMO BILIST. De rechtbank te Alkmaar heeft de Haagse vertegenwoordiger A. L., die in Maart van dit jaar, ter wijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde, met zijn auto een dolle rit door Alkmaars bin nenstad had gemaakt, veroor deeld tot één maand voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maanden. Tevens moet hij zich onder toezicht stellen van de re classering en van hét medisch consultatiebureau voor alcoholis me in Den Haag. De officier 'had twee maanden gevangenisstraf en vier jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist. De raadsman, mr. A. Leen- berg uit Alkmaar, had aange voerd, dat L. niet onder invloed van sterke drank had gereden, doch onder invloed van het ge neesmiddel optalidon, dat hij te voren in grote hoeveelheid had ingenomen. OPLICHTING BERECHT. De Utrechtse rechtbank heeft Dinsdag de 37-jarige constructie- werker W. J. de G. te Utrecht tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek alsmede ter beschik king stelling van de regering veroordeeld wegens oplichting. Tegen de verdachte was tien maanden met aftrek en ter be schikking stelling geëist. Hij had in Augustus j.l. na een ongeval op de Catharijnesingel te Utrecht kennis gemaakt met een ver pleegster door zich uit te geven als dokter in dienst van een zie kenhuis te Rotterdam. Enkele dagen later reeds zei hij het meisje trouwplannen te hebben en toen hij haar enig geld tijde lijk te leen vroeg, aarzelde zij niet hem tot drie maal toe een bedrag ter hand te stellen. Toen de bankwerker, die een goede bekende van de justitie was, de verpleegster op zekere dag naar het ziekenhuis begelei de, herkende een collega hem als oud-patiënt en was het spelletje uit. cratische Mongoolse volksrepu bliek reeds 35 jaar bestaat en dat deze republiek reeds door talloze leden van de V. N. de jure is erkend. Verder wordt erop gewezen dat Buiten-Mongolië actief heeft deelgenomen aan de strijd tegen de fascistische agressie geduren de de tweede wereldoorlog en dat de Mongoolse regering syste matisch een vredespolitiek volgt in overeenstemming met alle voorwaarden gesteld in het Hand vest der V. N. Tienduizenden Marokkanen heb ben Dinsdag hulde gebracht aan sultan Mohammed Ben Joessef. Daags tevoren werd het paleis te Rabat door 100.000 Marokkanen bezocht. Het massale bezoek van delegaties uit alle delen van het land houdt aan, in weerwil van herhaald aandringen van de sul tan om de kalmte te bewaren en verzekeringen, dat hij later alle gebieden van het land zal bezoe ken. Paleisfunctionarissen heb ben openlijk hun bezorgdheid uitg.esproken, dat het buitenspo rige enthousiasme van de menig ten die het park rondom het pa leis van de sultan bezetten, tot ongeregeldheden zal leiden. De Franse politie heeft strenge or ders om de paleistuinen niet te betreden. In Taza, de zuidelijke punt van de operatiezone tegen de opstan delingen in het Rifgebergte, is weer een uitgaansverbod uitge vaardigd na een reeks incidenten, die Maandag hun hoogtepunt be reikten door de moord op een Marokkaanse officier van het Franse leger. In Fez hebben on bekenden Maandag het paleis van de kadi Si Bekkali geplun derd en in brand gestoken. Sultan Ben Joessef heeft bij monde van zijn zoon prins Moe- lay Hassan de menigten voor zijn paleis medegedeeld, dat Marokko „zeer spoedig" besprekingen met Frankrijk over de onafhankelijk heid van Marokko zal beginnen. „Als gij wenst, dat de onderhan delingen met Frankrijk snel zul len eindigen, moet gij volkomen rustig zijn en niet luisteren naar hen die verwarring en onenig heid onder u willen zaaien", aldus de sultan HET NIEUWE JAAR wordt voor de dames het gezelligst ingezet met.. 1. 4.55 per 3/4 L. f. 2.35 per 3/a L. VERKRIJGBAAR BIJ UW SLIJTER (DE VAKMAN) In het statistisch kwartaalbul letin voor woningbouw van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties wordt gewezen op het feit dat er in de eerste helft van 1955 in de meeste landen van West-Europa op het gebied van de woningbouw na de voortgezette stijging sedert net einde van de oorlog een sta bilisatie is ingetreden. In Dene marken, West-Duitsland, Ierland, Noorwegen en Zweden was het aantal gereed gekomen nieuwe woningen in de eerste helft van dit jaar vrijwel even groot als in de eerste helft van 1954. Voor Ne derland en Engeland valt zelfs een daling te noteren, terwijl voor Frankrijk, Italië en Zwitser land de stijging werd voortgezet. Op grond van de beschikbare gegevens omtrent het aantal in aanbouw zijnde woningen en het aantal verstrekte machtigingen tot nieuwbouw zijn de vooruit zichten in Frankrijk, West-Duits land, Italië, Nederland en Zwit serland nog gunstig, doch in de Scandinavische landen en Enge land blijkt een meer stabiele toe stand te zijn ontstaan. Het bulletin bevat ook gege vens omtrent woningbouw in Oost-Europa, waaruit blijkt dat in sommige Oosteuropese landen het aandeel van de particuliere bouw is toegenomen. Dit geldt o.m. voor Tsjechoslowakije, Hongarije en Roemenië. Na zware stormen aan de Oost. kust van Japan worden 85 vis sers, aan boord van tien schepen, vermist. Een vissersboot met een be manning van achttien koppen is omgeslagen en gezonken. Drie bemanningsleden konden worden gered. De anderen worden ver mist. Men is op zoek naar overle. venden. Ruim veertig schepen, die voor anker lagen, werden beschadigd. In de nacht van Tweede Kerst dag is de Rotterdamse brandweer er voor een drietal flinke branden op uit moeten trekken. In hotel „Statendam" aan de Diergaardesingel, zag een surveil lerende agent tegen vier uur rook uit een der ramen kringelen. Hij waarschuwde meteen de brand weer, en sloeg ondertussen zelf vast een ruit in. Maar hij moest terugdeinzen voor de felle rook ontwikkeling. Toen de brandweer arriveerde moest men het vuur zowel boven, op de slaapkamers, als beneden, in het restaurant, be. strijden. Enkele brandweerman nen gingen met rookmaskers er op uit om te kijken of zich nog gasten boven bevonden. Zes men sen haalden ze naar beneden, van wie er twee reeds bedwelmd wa ren. Het waren de 65-jarige bouw kundige P. C. Melis en de 52-ja- rige monteur H. Veldhof uit Vlis singen. Zij werden naar het zie kenhuis Coolsingel gebracht, maar konden, toen ze weer bij kennis waren, naar huis gaan. De restauratiezaal van het hotel brandde geheel uit. Over het ont staan van de brand tast men nog in het duister. Dit is ook het geval met de brand die tegen de ochtenduren ontstond in een schuur aan de Hoge Limiet, waarin zich vier koeien en vijf varkens bevonden. Een landbouwer, die ging mel ken, zag het vuur en hij slaagde erin de dieren in veiligheid te brengen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de schuur geheel afbrandde. Op het Rijnschip „Jacora", 1341 ton, van J. C. Dijks uit Hendrik- Ido-Ambacht, dat te IJsselmonde ligt, ontdekte men Dinsdagnacht ook brand. Een woonkamer en keukentje brandden vrijwel ge heel uit. Men vermoedt, dat hier de oorzaak ligt in het vlamvatten van een houten schot, waar de kachelpijp doorheen loopt. door PHILIPPO PRESTON. 74) (Nadruk verboden) Hij zweeg bij het binnenkomen van John Andrews. „En mijnheer Andrews, hoe staat het leven?" „Dat gaat nogal. Ik vaar mor gen af naar Europa en zou graag weten, of er nog enig nieuws is betreffende Leonard Peters. Die effecten komen er minder voor me op aan, maar ik heb redenen om graag te weten, wat er met de oorzaak van al onze moeilijk heden gebeurd is." De inspecteur draaide een pen houder tussen zijn vingers rond en steunde met zijn ellebogen op zijn vloeiblad. „Merkwaardig genoeg zitten we erop te wachten, dat hij in de middag onder politiegeleide naar New York overgebracht wordt. Hij is ernstig gewond geweest bij een auto-ongeluk in de buurt van Antonville en heeft een tijd in een hospitaal gelegen onder de naam van Lawson. 'n Vreemde geschiedenis. Hij schijnt in gezel schap te zijn geweest van een jonge dame en we hebben zo'n idee, dat..." De inspecteur zweeg en floot voor zich heen. „Gaat u door!" drong Andrews aan. „Wel... hm... ziet u, mijnheer Andrews, ik dacht er zo gauw niet aan, dat u misschien in die jonge dame belang stelde, maar voor zover wij kunnen nagaan, was juffrouw Sonia Carter bij hem. Ze werden door een voorbijko mende automobilist opgepikt. Peters heeft zijn ruggegraat ge kneusd en zal nooit meer kunnen lopen. We verwachten elk ogen blik de verdere uitslag van het onderzoek. Er zijn slechts twee wegen, waarlangs ze kunnen heb ben gereden en we zullen gauw genoeg er achter zijn, wat er ge. beurd is, voordat ze tegen die boom opvlogen." „Wat... wat is er verder met juffrouw Carter gebeurd?" John vond het afschuwelijk, dit te moe ten vragen, omdat daaruit bleek, dat hij het nog niet wist. Niemand had hem verteld, waarheen Sonia die geheimzinnige vacantie was gaan doorbrengen en nadien had hij niet meer geweten, dan wat ze hem geschreven had. „We weten slechts, dat ze, na in het hospitaal verbonden te zijn, naar New York is teruggekeerd en, zoals u weet nog op tijd voor de terechtzitting. Ik veronderstel, dat u wel weet, dat ze in Europa zit." „Ja, dat weet ik." John wendde zijn blik van de politiebeambte af naar de blinden, die de gloeiende zomerzon buiten het vertrek moesten houden. Zou hij op slot van zaken wel naar Milaan kun- nen gaan? Wat zou het geven haar vergiffenis te schenken, als hun verdere leven toch verduis terd zou worden door de duistere geheimen, die met de jaren wel licht aan de dag zouden komen? XXIII Het allervoornaamste. Elma joeg haar dienstmeisje van hier naar daar bij het koorts achtig pakken van haar koffers, want de volgende dag was haar trouwdag en er viel nog veel te doen, al haar uitzet was nog niet aangekomen en de cadeaux ston den nog niet gerangschikt. „Nu heb je het beige en rose ondergoed door elkaar gehaald, Gertrude. Waar zitten je gedach ten toch? En deze lintjes zitten helemaal in de war"! „Het is me over het hoofd ge lopen, juffrouw." Gertrude bukte zich over een openstaande koffer heen en dankte de hemel, dat ze morgen eindelijk eens vrij zou zijn van het werk, dat steeds jach- tigei werd, naarmate Elma meer heen en weer draafde en iedereen in eenzelfde toestand van opge wondenheid trachtte te brengen waarin ze zelf verkeerde. In de gang belde de telefoon en Gertrude kwam loom overeind om antwoord te gaan geven. El ma keek ontstemd bij de gedach te, dat er mogelijk bezoek kwam, „Daar is 'n meneer Marash voor u. Hij zegt, dat het heel be- langrijk is." Het meisje wendde zich van het toestel af en wachtte op nade re orders. „Marash?" herhaalde Elma, „Ik ken hem niet. Wat moet hij? Ik heb het vandaag te druk om iemand te ontvangen." ,,'t Is 'n persoonlijke en heel dringende zaak," herhaalde het meisje, na haar boodschap over gebracht te hebben. „Nou, goed, laat hem dan maar boven", mompelde Elma ontevre den, want ze had nog een massa te doen en nu Shane er niet was, scheen ze ook te strijden te heb ben tegen het gevoel, dat hij wel eens nooit uit het buitenhotelle tje, waarheen hij met de bewe ring, eens wat frisse lucht nodig te hebben heen getrokken was, terug kon keren. Hij had trouwens reeds een kort briefje geschreven dat hij niet in New York terug zou ko men dan op de vooravond van het festijn van eten, rozen en huwe- lijksklokken. (Wordt vervolgd.) Naar DPA van betrouwbare zijde verneemt, heeft de West- duitse regering de Sowjet-Unie om het agrement verzocht v#or dr Wilhelm Haas als eerste West- duitse ambassadeur in Moskou. Dr Haas is thans ambassadeur in Turkije. Dit bericht, aldus DPA, komt enigszins als een verrassing, om. dat de naam van Haas nooit ge noemd was als mogelijke diplo. matieke vertegenwoordiger in Moskou. Tot Dinsdag deden stellige be richten de ronde, dat baron Von Welck voor Moskou gekozen was. Dr Haas is een carrière aiplo - maat. Hij is o.m. werkzaam ge weest in Parijs, Sjanghai, Peking, Tokio en Addis Abeba. Hij is ook lid geweest van de Duitse verte genwoordiging bij de volkenbond. Hij is ook als particuliere za kenman in China geweest. In '49 werd hij hoofd van de pas opge richte organisatie- en personeels afdeling voor de buitenlandse dienst van het Westduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken. In 1952 werd hij ambassadeur in Ankara. Naar verluidt hebben de eerder genoemde candidaten Von Welck en Westrick te kennen gegeven, dat zij liever in hun functies in Bonn blijven. De nieuwe Soedanese vlag blauw, wit en groen zal Zon dag 1 Januari op alle openbare gebouwen in Soedan worden ge hesen, na de proclamatie van de voorlopige grondwet door het parlement en de eedsaflegging door de vijf leden van de souve- reiniteitscommissie. Deze perso nen werden Maandag gekozen om tezamen voorlopig de functie van staatshoofd te vervullen. Zodra deze leden zijn geïnstal leerd, zal de onafhankelijkheid van het land een feit zijn. Het kabinet van Ismail el Azhari biedt dan zijn ontslag aan om plaats te maken voor een nieuwe coalitieregering, die verkiezin gen moet organiseren en een de finitieve grondwet opstellen. De onafhankelijkheid van het land zal onmiddellijk worden erkend door Engeland en Egypte, die sinds 1899 Soedan gezamenlijk hebben bestuurd. Zij zullen zich te Khartoem, naar men meent te weten, laten vertegenwordigen door ambassadeurs. Ter gelegenheid van de onaf hankelijkheidsverklaring zal er een amnestie worden afgekon digd. Syriërs hebben Maandag in het gebied van Ein Gef op de Ooste lijke oever van het Meer van Ga- lilea met automatische wapens het vuur geopend op een Israëli sche patrouille, aldus een Israëli sche militaire woordvoerder. De patrouille, die het vuur niet be antwoordde, leed geen verliezen. Het was het eerste incident ge durende de Kerstperiode. Ein Gef, een Joodse nederzet ting in de gedemilitariseerde zóne, was op 11 December het to neel van een Israëlische aanval op Syrische stellingen, waarbij 49 Syriërs het leven verteren. De twee kamers van de Opper ste Sow jet, de Raad van de Unie en de Raad van de Nationalitei ten, vergaderen gisteren en vandaag afzonderlijk. Vandaag wordt het begrotingsdebat geslo ten, terwijl dan ook de bekrachti ging van de decreten van het presidium van de Opperste Sow jet en de kwestie van de uitwis seling van parlementaire delega ties aan de orde zullen komen. Het verslag over de reis van premier Boelganin en partij secretaris Chroesjtsjef aan In dia, Birma en Afghanistan zal Donderdag worden uitgebracht. Wie het rapport zal uitbrengen is nog niet bekend. Volgens Radio Moskou heeft een afgevaardigde van Georgië verklaard, dat in zijn Sowjet- republiek vijf instellingen wer ken aan het onderzoek naar de vreedzame toepassing van atoom energie. De Sowjet:minister voor de olie-industrie heeft gezegd, dat de olieproductie in vergelijking met 1950 met 85 procent is toe genomen. In de afgelopen jaren, aldus de minister, zijn 18 belang rijke oliegebieden ontdekt, onder meer in de Kaukasus, in Basj- kirie en bij Krasnodar en Kazan. Premier Nehroe van India heeft in een toespraak te Trichoer de communistische partij van India „een groep reactionnairen, die doorgaat voor revolutionnairen" genoemd. Hij zei dat de commu nisten in India geduld worden „zols alle soorten mensen, de idioten inbegrepen". Zij wilden elders gebruikte methoden toepassen, zonder re kening te houden met de speciale omstandigheden die in India heersen. Met deze critiek op de Indische communisten wilde hij niets zeg. gen ten nadele van „het grote land dat de Sowjet-Unie is". India kon nog veel van Rusland leren en zou dat ook doen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2