strijd De Wereld van. week tot week Strijd om de macht... om de gunst en Koninklijk gezin vierde Kerstfeest met het personeel ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 11e Jaargang No 3646 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De zitting van de NATO- raad te Parijs, als gewoon lijk aan het einde van het jaar gehouden, had ditmaal bizondere betekenis. Niet alleen, omdat nu door Frankrijk begonnen is met de bouw van het NATO-pa- leïs, dat reeds voor een paar jaren werd aangeboden, maar ook, omdat meer dan tevoren de algemene wereld politiek onderwerp van be spreking heeft uitgemaakt. De ministers van Buiten landse Zaken hebben een, ten dele geheim, overleg ge pleegd over de politiek en tactiek, die tegenover -de volkomen veranderde Rus sische houding moeten wor den gevolgd en de grote lij- pen er van, die in de verga dering, waarin alle 45 minis ters aanwezig waren, zijn bekendgemaakt, zijn goed gekeurd. Mededeling Duizend gulden voor de paraplu van Chaplin STAAT VAN BELEG IN BRAZILIË VERLENGD. IIIIIIHISIIlill HET WEER. Kerstgeschenk Dure k.o. Lo-lo-oorlog Zomerveren Favorieten Schrale oogst Berouw Vlucht Schrijver over schrijfster Medaille Vraag WEERBERICHT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maahd 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels I,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 ubr. De militaire deskundigen heb ben op krachtige versterking van het NATO-instrument aange drongen; dientengevolge zal luchtbescherming niet meer de zaakz ijn van elk lid op zichzelf, maar van de NATO-organisatie, zodat men reeds spreekt van een radarnet, dat zich van het Noor den van Noorwegen zal uitstrek ken tot het uiterste Oosten van Turkije. Resoluties zijn aangeno men, die aan Sowjet-Rusland trachten duidelijk te maken, dat de eenheid van de NATO geen verzwakking of verandering heeft ondergaan, ondanks de kenne lijke druk, die bij de bezoeken der Noorse en Deense premiers op deze landen is uitgeoefend. Amerika heeft bemiddeling aangeoden in het geval Cyprus, vooral tussen Griekenland en Turkije: wel nodig, omdat nu de Cyprioten de begrafenis van een der neergeschoten vooraanstaan de rebellen hebben trachten te gebruiken tot manifestaties en de Bngelsen dientengevolge genood- jaakt waren een zgn. begrafenis stoet uiteen te jagen. De commentaren over deze NATO bijeenkomsten zijn in het algemeen gunstig; zij leggen er echter nadruk op, dat weliswaar het aantal Russische divisies niet is versterkt, maar de vuurkracht prvan wèl en dat bovendien on derzeeboot- en luchtwapen zijn toegenomen. De militairen heb ben hierin generaal Grünther volgend, de werkelijkheid onder het oog gezien. WAPENS NAAR EGYPTE. Het moeilijke punt blijft op het ogenblik het midden-oosten. De tlfd werkt hier ongetwijfeld voor de Arabieren, vooral wanneer zij door Rusland en de satellieten, ja zelfs door Belgische firma's, worden bewapend, zij het ook, dat uiteraard niet de moderne vyapens worden geleverd. Eden heeft uitvoerig over het gevaar in het Midden-Oosten, dat vooral tet het Engelse publiek sterk spreekt, gesproken; MacMillan heeft in dit verband er nog eens nadruk op gelegd, dat Sowjet- Rusland eigenlijk de grootste ko loniale mogendheid ter wereld is. Agressiviteit valt aan Israël plet te ontzeggen en in de laatste aangelegenheid van Gaza zullen de Westelijke Drie zeker niet de partij van Israël kiezen. Jordanië aal vermoedelijk het Bagdad-pact Kiezen, maar er is verzet. Voor Bgypte komt er nog bij, dat het geprikkeld wordt door de houding van de tot nationaal zelfbewust zijn opgevoede Soedanezen, die nu hun onafhankelijkheid heb- fjen verklaard, waarmede de aan sluiting bij Egypte in gevaar komt. Engeland en Egypte hebben oyerleg gepleegd wat in deze te doen, omdat het niet-houden ener volksstemming eigenlijk neer komt op een inbreuk op het tus sen Egypte en Engeland gesloten verdrag. De Engelse gouverneur- generaal heeft, naar het heet om persoonlijke redenen, zijn ambt neergelegd, maar Engeland zal geen opvolger benoemen. Of Nas ser tegen zodanige complicaties opgewassen is, zal nog moeten Wijken. NEHROE BLIJFT NEUTRAAL. De Russische machthebbers Chroesjtsjef en Boelganin heb ben, na opnieuw uit Birma op het grondgebied van India te zijn ge weest, hun reis door dit land ge- f^ndigd. Er is een gemeenschap pelijke verklaring opgesteld, door Nehroe en Boelganin niet door Chroesjtsjef ondertekend, waaruit blijkt, dat Nehroe erin geslaagd is zijn neutrale positie te handhaven. Hij heeft zelfs de commonwealth in het openbaar verdedigd, hetgeen waarlijk ook wel nódig was. In de verklaring wordt gezegd, dat Genève niet zo mislukt is, als men het in het Westen, natuurlijk „opzettelijk", voorstelt. Er wordt zelfs gewaagd van een nieuw overleg op het hoogste peil (waar. voor men zich in het Westen wel zal wachten). Het bezoek aan Afghanistan heeft er Chroesjtsjef toe geleid om aan Pakistan allerlei verwij ten te uiten; de ontvangst in Afghanistan was overigens wei nig hartelijk, ook niet door de na tuur, aangezien geweldige sneeuwval het bezoek aan de hoofdstad Kaboel verhinderde. Maar Afghanistan heeft met Rusland een handelstractaat ge sloten, dat, gelijk uitdrukkelijk wordt gezegd, geen verandering in de politieke status brengt. Pas op WAT GEBEURT ER IN MOSKOU? De geruchten over de macht strijd in het Kremlin vinden in middels voortgang. Chroesjtsjef wordt, juist omdat hij te veel praat, minder gevaarlijk geacht dan Stalin was. Boelganin wordt gerekend veel meer een persoon lijkheid te zijn, dan men denkt, en Molotof voorgesteld als een hoge beambte, maar die voortdu rend luistert naar zijn meesters. Dat Zhoekow, indien hij het leger achter zich heeft, grote invloed kan uitoefenen, wordt niet ont kend, maar een Bonaparte ziet men in hem niet. De Opperste Sowjet komt bin nenkort in bijzondere vergade ring bijeen. Dan zal misschien meer blijken, hoewel van het Sowjet-congres in het begin van het volgend jaar de voornaamste besluiten worden verwacht. De Verenigde Naties zijn er tenslotte in geslaagd de toetre ding van nieuwe leden tot oplos sing te brengen. Er waren er 18 en nationaal China heeft, on danks alle waarschuwingen van Amerika, veto doen horen tegen Mongolië, tengevolge waarvan Rusland een reeks veto's tegen de overige uitsprak, waarmede het in totaal de 75 heeft over schreden. Onmiddellijk daaroD vroeg Rus- 1 land een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad en maakte nu het voorstel aanhangig om van de 18 adspiranten niet alleen M de 18 adspiranten niet alleen Mon golië, maar ook Japan uit te slui ten. Daartegen heeft Amerika wel bezwaar gemaakt, maar moe ten wijken voor de meerderheid, zodat nu 16 nieuwe leden onder welke Italië, Oostenrijk, Portu gal, Ierland, zijn opgenomen. Ja pan wordt nog in petto gehouden hetgeen ongetwijfeld een voor deel is voor Rusland. De assemblee sprak zich uit voor luchtverkenning a la Eisen hower tijdens ontwapeningson derhandelingen, maar heeft, zelfs na verlenging, de verkiezing in de vacature-Turkije in de Veilig heidsraad niet kunnen volbren gen. Wat daarvan moet worden, is niet duidelijk. POUJADE ALS FASCIST? In Frankrijk woedt de verkie zingsstrijd met grote kracht, die nu nog vermeerderd wordt door de incidenten, door de aanhan gers van Poujade overal veroor zaakt. Zij nemen de communisten de taak uit de hand om tegen het parlementair stelsel te ageren en zijn 'n soort fascistische partij. He zijn 'n soort fascistische partij. Het aantal stemmen dat zij zullen behalen, wordt door sommigen op een millioen geschat anderen daarentegen oordelen, dat juist al deze incidenten de grote mas sa van hen afkerig zullen maken. In het aangrenzende Saarland is Zondag de Landdag gekozen, die niet de 2/3 pro-Duitse meer derheid heeft opgeleverd, welke een wijziging der grondwet en dus wijziging van economische betrekkingen met Frankrijk, zal mogelijk maken. De partij van de agressieve ex-nazi Schneider is in de minderheid gebleven tegen over die van Ney en zelfs tegen over die van Hoffmann, die zich bij de verkiezingen nauwelijks persoonlijk heeft doen horen. Ge volg daarvan is, dat vorming van een nieuwe regering door een der beide partijen van Schneider of Ney, die al met elkander over hoop liggen, niet kan geschieden zonder medewerking van tenmin- sbgiyi, wellicht twee andere par- In Duitsland heeft de terug keer van de overgelopen Otto John, die tevoren uit Bonn naar Oost-Duitsland uitweek, opzien gewekt. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) In verband met het Kerst feest zal ons, blad a.s. Maan dag NIET verschijnen. Op een veiling ten bate van Franse oud-acteurs, ging de paraplu van Charly Chaplin Donderdagavond weg voor 100.000 fr, terwijl de strohoed van Maurice Chevalier even eens 100.000 Ir. opbracht. Een jurk, die Martine Carol in een kort geleden gemaakte film droeg, bracht daarente gen slechts de helft op. De hoogste prijs kreeg de gui taar van Tino Rossi. Zij ging voor 150.000 fr. onder de ha mer. De waarnemende president van Brazilië, Nereu Ramos, heeft een decreet getekend waarbij de decreet getekend, waarbij de staat van beleg, die op Eerste Kerstdag zou eindigen, met der tig dagen wordt verlengd. De staat van beleg werd vorige maand afgekondigd. Wintergezicht, woning, water, sneeuw en wilgen vormen omstreeks Kerstmis het Nederlandse landschap. ONBEPERKTE GARANT* OP DE VERING. tAZETFABRIEKEN te ZEVENBERGEh „Wij komen uit de grote stad", zo klonk het gistermiddag in de feestzaal van het paleis 't Loo, waar de kaarsjes van Den grote kerstboom een zacht schijnsel wierpen op een groepje van 20 kinderen. Dat stemmetje kwam uit Amsterdam, onmiskenbaar. „Ze had con bij ons uit het 'dorp kunnen zijn, de herders waarvan zij vertelden", zo nam een zacht Veluws meisjesstemmetje het verhaal over. Twintig kinderen, uit Amster dam, Uddel, Hoog Soeren, Nier- sen-Gortel en het Lcd stonden, elk met een brandend kaarsje in 'de hand, op het toneel en tot de txoschouwers behoorden de Ko ningin, Prins Bernhard en de vier Prinsessen, die hier met onge. veer 600 leden van het personeel het Kerstfeest vierden. Jachtop zieners, houthakkers, bosarbei- ders, chauffeurs, koks, kamerdie naars, werkvrouwen, timmerlie den, mannen van de koninklijke stallen en van de hofmaarschalk allen wonend in de bossen van de Veiuwe en in Apeldoorn en ten slotte een dertigtal van de inten dance van het koninklijk paleis te Vmsterdam. Deze bijeenkomst begint zo langzamerhand een traditie te t worden. De eerste gezamenlijke viering werd gehouden in 1950 in de stallen van 't paleis Soestdijk, 1951 zag de koninklijke familie met haar personeel in het paleis op de Dam, in 1952 was het Loo aan de beurt, in 1953 waren het de koninklijke stallen te Den Haag en het vorig jaar werden de Kerstdagen ingeluid in de ga rage van de kon. marechaussee in het park van het paleis Soestdijk. Het meest ontroerend bij een dergelijke Kerstviering zijn vaak de heldere, onbevangen kinder stemmetjes en zo was het ook gisteravond op het Loo, toen de dertig kinderen het eenvoudige Kerstspelletje „Wat de kaarsjes zeggen" opvoerden. En dertig ouderparen en met hun de hon derden anderen keken geroerd toe hoe de kinderen schuchter naar de boom gingen en daar hun kaarsjes ontstaken. Zij spra ken van „Het Kindje in de krib be" en vertelden op hun manier het gebeuren in de stal van Beth lehem, het verhaal dat culmineer de in de laatste regels van het Kerstspel „Hij is het Licht der wereld, wat Hij van ons ver wacht, is, dat wij zijn als kaars jes, die branden in de nacht" De Amsterdamse kinderen wa ren reeds een dag tevoren naar het Loo gekomen om daar met de anderen te repeteren vooi ueze grote dag. Om precies vier uur kwam het koninklijk gezin de zaal binnen, Prinses Beatrix haar jongste zus je aan de hand houdend, en di rect daarop zette het fanfare korps van het personeel van het Loo, onder leiding van ce pacht- ter van de boerderij aldaar, de heer G. J. Wensink, het „Daar is uit 's werelds duist're wolken" ln. Stemmig nam het koor van 't paleis o.l.v. de heer J. van Been de melodie van het Ktrstlied over. Donker werd het toen in de zaal. Slechts de kerstboomlicht jes brandden en het lichtje op de katheder waar H. M. de Konin gin het alovde Kerstevangelie, met zachte duidelijke stem las. Na het „Stille Nacht" van het koor trad Prins Bernhard naar voren om zijn toespraak te hou den, een woord van hart tot hart, van opwekking en bezinning. „Wij kunnen ons zelf niet veran deren", zo zeide hij, „en anderen kunnen dit ook niet. Dit kan al leen Jezus. Voor ieder die in Hem gelooft komt de verandering en komt er de blijdschap in het ver driet. Wie van ons Jezus vindt, vindt zichzelf, zijn medemens en God". Na zang van het koor en mu ziek van het korps zette mevr. A. J. Wiessner-Petcrs zich achter de vleugel en speelde Preludium No 8 van Johan Sebastiaan Bach. Toen de laatste kaarsjes van 't Kerstspel waren gedoofd, vertel de de heer Th. Booy een Kerst verhaal en tot slot zongen allen gezamenlijk het „Ere zij God". In de lange gangen van het pa leis waren inmiddels lange tafe's opgesteld met daarop broodjes en warme chocola. Koningin, Prins en Prinsessen waren de eersten die hun gasten de warme drank uitschonken eri vóór ieder weer terug ging mochten de dames van de Prins en Prinsessen een kerst brood in ontvangst nemen en de mannen van de Koningin de Prin- Kort daarop reden volle bussen weg en daalde de vredige stilte weer over 't oude paleis het Loo Nadat een frontensysteem met wat regen of motregen ge passeerd was, klaarde het Vrij dagmiddag in Nederland van het westen uit op. De naar zuidwest draaiende winden voerden vrij zachte lucht aan. In deze lucht trok over de Britse eilanden toen een trogvormige storing. Aan de zuidzijde van deze storing wak kerde op de Noordzee de wind reeds flink aan. Een rug van ho. ge druk boven de Golf van Bis- caye trok in oostelijke richting. Aan de westzijde ervan bewoog een vrij onbetekenende storing in noordoostelijke richting. Van meer betekenis was een kleine in tensieve storing ten westen van Ierland, die in de richting van dit eiland trok. Al deze storingen trekken dus in de richting van West-Europa' en zullen ook in Ne. derland een wisselvallig, winde rig en vrij zacht weertype in stand houden. De pop Marilyn Monroe ilie kusjes geeft, Ce electrische trein die zieh door het stemgeluid van het kind zei' in be weging zet, het platvorm voor het af schieten van een aardsateliiet, de politie auto die bevelen uitzendt, dat zijn zo de geschenken voorzien van de laatste tech nische snufjes die voor het amerikaanse kind in de warenhuizen liggen uitgestald. Daarnaast moet het westduitse kind het met Kerstmis doen met een benzine station met slangen, dat automatisch de tank van een electrische auto vult. Geen oorlogsspeelgoed, dit jaar in de duitse etalages (behalve dan een uit Rusland geïmporteerde tank), wél in Engeland waar de kerstgeschenken bijna alle van plastic zijn, óók de „tinnen" soldaatjes, die allen zijn uitgedost als Arabieren of legionnairs, en dan ook in slagorde on der palmbomen in de etalages staan. Waar ze veel bekijks trekken, want de kinderen zijn er goed op de hoogte van en gepassioneerd voor de strijd in Ma rokko, dank zij de televisie. En het russische kind? Dat krijgt met Kerstmis dat het dertien dagen later viert dan wij zijn traditionele „baba' (goede vrouw), een uit hout gesneden beeldje dat het uit elkaar kan nemen waarbij telkens een kleinere baba te voorschijn komt, tot aan de allerkleinste van een centimeter hoog die er precies zo uitziet als de eerste (groot ste) baba. Folklore dus, wat men niet kan zeggen van het belgische kerstgeschenk voor het kind. De belgische ouders vragen niet zoals de duitse naar iets degelijks maar blijk baar naar iets billijk in prijs. Daarom hou den de warenhuizen het er op een kinder- volksauto, geïmporteerd uit Japan. Waarmee dan het goedkope japanse speelgoed u-eer in het west-europese huis is gehaald. Omdat de officiële dokters de bokser Flores hadden toegestaan om twee we ken na het oplopen van een hoofdwond te boksen (terwijl de voorschriften eise: dat in zo'n geval een bokser zes weken buiten de ring blijft) heeft een Nev. Yörkse rechtbank de staat veroordeeld tot het betalen van 350.000 gulden aan mevr. Flores, die in dat gevechthaai man door de dood volgend op k.o. ver loor. Het is de eerste keer' dat de rechter een dergelijke schadevergoeding toetert en de advocaten van mevr. Fiores den ken nu dat het hek van de dam is en gaan de Internationale boksbond en Ma dison Square Garden (waar het gevecht werd gehouden) op hun beurt aanspre ken voor een schadevergoeding aar, mevr. Flores van een millioen en 750 duizend gulden. Enz. Dat de rivaliteit tussen de beide itali- aanse filmsterren Gina Lollobrigida en Sophia Loren proporties dreigt aan te nemen die de lachlust van de hele we reld opwekken, schijnt niet goed door te dringen tot de beide Lo's, zoals ze in Italië worden genoemd. Of wellicht be schouwen beide het als een goede (gou den) publiciteitsstunt, want ze hebben nu alle twee aangekondigd hun mening over de ander in lange tijdschriftartike len uit de doekjes te zullen doen. Waar bij die van Gina wel het zwaarwichtigst zullen uitvallen, want zij verklaarde on langs tegen een italiaanse journalist die haar vroeg wat haar het zwaarst viel om over te spreken, kort en bondig: „Over Sophia Loren". Dit jaar zijn in Afrika de uit Siberië ko mende trekvogels gearriveerd in hun zomer- pluimage. Het is de eerste keer dat iets dergelijks is waargenomen. Gewoonlijk ko men ze in winterkledij naar het zuidelijke land en ruien daar. De geleerden die zich over deze af wijking van een natuurwet het hoofd breken, vragen zich af of soms de atoom explosies in Siberië er schuld aan kun nen zijn. Op de vraag „Welke Fransman zou je het lief3t persoonlijk Ieren kennen", heb ben japanse studenten geantwoord: Jean- Paul Sartre (filosoof) en Tino Rossi (operazanger). De afgevaardigden in de franse Natio nale vergadering „verdienen" 24.000 gul den per jaar, maar houden daar na af trek van belasting en kosten aan de af vaardiging verbonden maar 10.000 van over. Niet veel voor een parlementslid in een land waar de vleesprijzen bijna tweemaal zo hoog zijn als hier. Waarbij het wonderlijke is dat de koeien in Frankrijk voor ongeveer dezelfde prijzen van de hand gaan als in Nederland. „Ik voel me persoonlijk verantwoor delijk", verklaarde de dezer dagen uit russische krijgsgevangenschap terugge keerde Karl Heinz Pintsch, oud adju dant van Hitier, „omdat Ik er destijds niet aan heb gedacht om Rudolf Hess parachutesehoenen mee te geven. Dat is de reden waarom hij bij zijn landing in Engeland zijn enkel verstuikte en voortijdig werd gearresteerd." Volgens Pintsch ging Hess in 1941 met stilzwijgende toestemming van Hitier naar Engeland om over vrede te onder handelen. Salvador Dali, schilder, beroemd om zijn vreemde (en ook soms mooie) schep pingen en berucht om zjjn onbegrij pelijke uitspraken en drieste capriolen, is op de vlucht geslagen voor hem uit joelende parijse studenten voor wie hij „de vreselijkste voordracht uit zijn loop baan" (zoals hij het zelf noemde) hield en waarin hij zei dat het zien van een elleboog voor hem de hoogste para dijselijke emotie inhield, dat de Kant werkster (beroemd schilderij van Ver meer) op hem de indruk maakte van een bloemkool en een horen van een rhino ceros en dat hij, Salvador Dali, om dat te hebben ontdekt de gelijke moest heten van een aartsengel. Toen het tumult over zijn uitspraken hem levensgevaarlijk leek te worden, sioeg hij op de vlucht met de punten vr.n zijn snor recht omhoog gericht en in zijn wapperende roodzijden vest in galop over de boulevard Saint-3Iichel, inet achterlating van vrouw en auto, waarin hij was gearriveerd beladen met bloemkool. „Vrouwen drukken zich meestal in hun eerste boek zo volledig uit, dat ze in hun tweede gebrek aan stof hebben en aan een derde niet toe komen", zegt de' franse schrijver Henri de Montiierlant in zijn voorwoord van La terre est tendre (De aarde is mals). Waarbij dient opge merkt dat La terre est tendre de eerste ling is van de schrijfster Martine Ca- dieu. De familie-medaille in goud van Frank rijk is toegekend aan de familie Lecoq in een dorpje bij Caen. Het echtpaar heeft zestien kinderen in de leeftijd van 3 tot 26 jaar. Zo'n groot gezin kan nu eenmaal niet goed van een arbeidersinkomen rondkomen zonder een zeker reglement van orde. Een van de punten in dat reglement bij de fami lie Lecoq is dat elk kwartaal twee kinderen een paar nieuwe schoenen krijgen. Zo komt ieder eenmaal in de twee jaar aan de beurt. Wordt men wijzer omdat men ouder wordt of ouder omdat men wijzer wordt? medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Veel wind. Wisselend bewolut met plaatse lijk enkele buien. Tijdelijk krach tige en langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tem peratuur. ZONDAG 25 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.53 10.28 11.08 11.18 n.m. 10.36 11.11 11.51 12.01 MAANDAG 26 DECEMBER. - v.m. n.m Breskens 11.01 11.25 Terneuzen 11.36 Hansweert 0.16 12.40 Walsoorden 0.26 12.50 ZON MAAN op onder op onder Dee. 25 8.49 16.34 13.25 4.16 26 8.50 16.35 14.05 5.36 27 8.50 16.36 14.58 6-52 28 8.50 16.36 16.06 7.59 29 8.50 16.37 17.25 8.52 30 8.50 16.38 18.51 9.32 31 8.50 16.39 20.16 10.04

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1