Binnenlands Nieuws Uit de Provincie Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor i S Gemeenteraad vanTerneuzen Kent U het verschil tussen en goud? Mayer zal een bezoek aan de V.S. brengen Officiële Publicatie - RECHTSZAKEN FILMNIEUWS Chicken Beursoverzichi LOONZAKPLAATJES-ACTIE VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER WERKT THANS OP VOLLE TOEREN. AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEGREPEN SOEPEN TERNEUZEN. KOEWACHT. ZAAMSLAG. AXEL. BOSCHKAPELLE. AGENDA De Japanse koopvaardijvloot EXTRA-TREINEN HJDENS KERSTDRUKTE. De Nederlandse Spoorwegen •elen mede, dat op Dinsdagoch- 'awd 27 December a.s. in de eer ste uren na zeven uur de kans bestaat, dat niet in alle treinen vadüoeride plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk de mili- faasen die met Kerstverlof zijn geweest per trein naar hun gar nizoenen worden teruggevoerd. Overigens zullen op 24, 26 en 27 December a.s. voor het bur- g»rvervoer talrijke extra-treinen rijden. De dienstregeling van een aan tal dezer tieinen is in de reisgids tussen vette lijnen opgenomen, cte overige treinen rijden als voor- ei volgtreinen kort vóór of na weinen van de gewon? dienstre geling. FINANCIËLE HULPVERLENING AAN •ORLOGSSLACHTOFFERS De minister van Maatschappe 'ijk Werk heeft aanleiding gevon. dso de normen voor financiële •hulpverlening aan de burger oor logsslachtoffers en hun nagela- tm betrekkingen, alsmede aan de gerepatrieerden uit Indonesië voor zover deze een uitkering voor levensonderhoud, ingevolge de regeling hulpverlening oor logsslachtoffers (19401945) ont. vangen, met ingang van 1 Janua ri 1956 te wijzigen. Deze wijzigingen zijn inmiddels m een rondschrijven aan de ge meentebesturen meegedeeld. Hierin is verder in het bijzonder aandacht verzocht ten aanzien van de revalidatie van de minder, validen onder de genoemde cate gorieën. „De nationale veilig-verkeers- actie voor de gezinnen" van het verbond voor veilig verkeer, heeft een nieuw aspect gekregen. De gezinnen worden nu oenaaerd via de bedrijven, die wekelijks 'n vcrkeersplaatje bijsluiten in de loonzakjes van de werknemers en albums beschikbaar stellen, waarin deze plaatjes kunnen worden verzameld en bewaard. Vrijwel alle grote en middel grote bedrijven werken aan de verspreiding van deze plaatjes mee en geven daardoor een krachtige stoot aan de verbrei ding van de veilig-verkeers-ge- dachte in de gezinnen. Van de zijde van het verbond voor veilig verkeer verneemt het A.N.P., dat de resultaten van de veilig-verkeersacties in ver schillende plaatsen al merkbaar zijn. Er valt een betere naleving van de verkeersvoorschriften te constateren bij het oversteken, richtingaangeven en, zoals som mige bedrijven opgemerkt heb ben, er wordt ook aan het onder houd van de voertuigen meer aandacht besteed. Het verbond voor veilig ver keer heeft dan ook het stellige vertrouwen, dat het komende jaar de bedrijven, die zich tot dusver om welke reden ook nog afzijdig hebben gehouden, zich bij deze nuttige actie zullen aanslui ten. Het gunstige verloop is vooral te danken aan de personeelchefs, veiligverkeersinspecteurs en ad ministratieve krachten, voor wie geen moeite te veel is om het verbond bij de verspreiding terzij de te staan. Hetligt in de bedoeling, het vol gend jaar de actie opnieuw te stimuleren en deze te brengen in de sfeer van speciale attracties voor de gezinnen van de werkne mers. Plannen dienaangaande zijn bij het verbond in studie. UITSLAANDE BRAND IN UTRECHT Omstreeks elf uur gisteroch tend is brand uitgebroken in een opslagplaats van een chemische fabriek aan de Oosterkade te Utrecht. De brand is ontstaan op de zol der, waar een voorraad carton lag opgeslagen, waarin het vuur gretig voedsel vond. De vlammen sloegen door het dak, maar vonden ook hun weg naar beneden, waar voorraden blanco-blokjes voor het leger la gen opgestapeld. De Utrechtse brandweer, die met groot materi- eel was uitgerukt was het vuur binnen 20 minuten meester. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Vermoed wordt, dat de brand ls ontstaan tijdens loodgieterswerk zaamheden. Omtrent de omvang van de schade kon men nog niets mededelen. AANVARING TUSSEN SCHEVENINGSE EN FRANSE TREILER Voor het Kanaal van Chatham heeft zich gistermiddag een ern stige aanvaring voorgedaan tus sen de haringtreiler Schev. 180 ,,Mr Johannes Last" en een Fran se treiler. De neus van de Sche- veningse treiler zou in elkaar ge varen zijn. Hij maakt water en stoomt op naar de dichtst bijzijn- de haven. De Franse treiler vaart mee voor eventuele assistentie. De Sch. 180 is eigendom van de rederij Frank Vrolijk. Een bijzonder kind Wie kent niet Dik Trom, de hoofdfiguur uit de bekende boe ken van Joh. Kieviet? Alle kin deren, maar ook hun vaders, heb ben die boeken gelezen en mis schien wel stukgelezen. Het Haags Jeugdtoneel brengt nu op Maandag 26 December (2e Kerstdag) in het Concertgebouw te Terneuzen de „Nieuwe avon turen van Dik Trom". De kinde ren zullen nu in levende lijve kennis kunnen maken met alle bekende figuren: veldwachter Flipsen, Piet van Dril, Jan Vos zijn er ook weer bij. Ook komen de schooljuffrouw en de burge meester er deze keer bij te pas De kinderen kunnen er op reke nen, dat ze ook aan de nieuwe avonturen een prettige middag zullen beleven. Want Dik Trom is een bijzonder kind, en dat is ieook op het toneel. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was afwezig de heer N. F. Dieleman. Na opening door de voorzitter werd allereerst aan de orde ge steld de bespreking over het zwembad, tot toelichting waar van ter vergadering waren uit genodigd de zwembadcommissie es de zwembaddeskundige, de heer Wesselo uit Bussum. Op verzoek van de voorzitter gaf de heer Wessels een uitvoe rige toelichting op het door hem ingediende ontwerp. Zoals be kend werd op verzoek van B. en W door de heer Wesselo op het oorspronkelijke ontwerp een be duidende bezuiniging aange bracht. Het geheel is bedoeld als een streekzwembad. Daar de grond- gesteldheid het noodzakelijk maakt, dat geheid moet worden, zijn de kosten aanmerkelijk ho ger geworden. Per dag zullen ma ximaal 2000 bezoekers van het zwembad gebruik kunnen ma ten. Door verschillende raadsleden werden nadere inlichtingen ge vraagd, ook wat betreft het bij bet zwembad ontworpen restau rant, waarvan verwacht mag worden, dat de exploitatie hier van geen extra kosten voor de gemeente zal medebrengen. Het college van B. en W. werd gemachtigd de nodige stappen te noen voor de uitwerking der jlannen. De heer F. Dieleman had be zwaar tegen het ontwerp als streekzwembad en wilde een bad inrichting uitsluitend bestemd voor de inwoners van Terneuzen. Hij wenste geacht te worden ge stemd te hebben tegen 't streek zwembad. Daar er een bouwstop is, wel ke óók voor een zwembad geldt, en vele instanties bij een dergelij ke bouw gemoeid zijn, zullen er nog vele hinderpalen gepasseerd moeten worden, vóór met de bouw een aanvang kan worden gemaakt. Bij de behandeling van de mge komen stukken, welke overigens voor kennisgeving werden aan genomen, was de heer Van Lan- gevelde wat betreft het schrijven der gemeente St. Jansteen inzake •dhaesiebetuiging aan haar mo tte over de gasvoforziening, van mening dat de raad bij het tei kennisneming van een dergelijke motie, overgaat tot de orde van de dag. Hij vroe<* of de commis sie gasvoorziening nog daadwer kelijk werkt. De voorzitter antwoordde be vestigend. Het is echter een moei- löke materie. Herbenoemd werden wegens «eriodieke aftreding tot lid van net college van curatoren van toet gymnasium ds H. Pestman, en tot lid van de commissie van toezicht op het M.O. de heer K. Z.h s werd medewerking ver teend" aan het bestuur van de ILK U.L.O.-school voor uitbrei ding van de bestaande rijwielstal- Ing. vastgesteld het getal weke- Rjkse lesuren voor de vakonder wijzer aan de openbare U school in 1956 en vastgesteld het bedrag per leerling voor 1956 voor de openbare scholen. Bij het agendapunt het verle en van machtiging tot aanleg van de westelijk van het sport veldencomplex komende weg en tot uitvoering in D.A.C.W .-ver hand van het sportveldencomplex begraafplaats vroeg de heer De Feijter binnen welke tijd het sportcentrum gereed zal zijn en of het wel nodig is dat alle vel den direct aangelegd moeten wor- De heer Fijn van Draat infor meerde naar de aanleg van de begraafplaats. Door de voorzitter en wethou der De Vos werd geantwoord, dat de aanleg van alle sportvelden wel een tijd van 5 jaar zal vra gen. Dit is ook afhankelijk van de seizoen-werkloosheid, doch op de ze tijd moet wel worden gere kend. Het college hoopt, dat in 1957 de begraafplaats kan worden aangelegd. De oude begraaf plaats zal echter dienst kunnen doen tot de nieuwe gereed is. Het is evenwel gewenst deze zo spoe dig mogelijk te sluiten. Het voorstel werd z.h.s. aange nomen, met aantekening dat de heer F. Dieleman wat betreft de aanleg van sportvelden heeft tegengestemd. Bij het punt gemeenschappelij ke regeling verdeling kosten van de Zeeuwse muziekschool te Mid delburg vroeg de heer Henry, of het voorstel van B. en W. wel de mening van de gemeenteraad weergeeft en om bij de Stichting maatschappelijk en cultureel werk te informeren hoe haar ad vies in deze is geweest. Ook zou hij gaarne vernemen of het col lege bekend is, hoe het Terneu- zens lid van Ged. Staten hier te genover staat. De heer Van Langevelde vond de beslissing van Gedep. Staten wel zeer hard voor de Terneuzen- se muziekschool. De heer Weterings bestreed de mening van Ged. Staten, dat de Terneuzense muziekschool slechts een „huiselijke" school zou zijn. De voorzitter zeide toe bij de Stichting te informeren naar het door haar uitgebracht advies. Het is hem bekend, dat het Ter- neuzens lid van Ged. Staten de genomen beslissing betreurt. Spr, Detwijfelde of Middelburg weet, dat er uit Terneuzen iets goeds kan kjomen. Z.h.s. werd besloten niet aan te sluiten bij de gemeenschappelij ke regeling. Bij het agendapunt aanwijzing van de Axelsestraat als voor- rangsweg werden verschillende inlichtingen gevraagd. De heer De Feijter zou gaarne zien dat B. en W. aan Ged. Staten vragen om het dubbele rijwielpad tot aan St Anna door te trekken. Door het steeds toenemend aan tal bromfietsen is het enkele rij wielpad overbelast, terwijl de oversteekplaats bij de Dokweg zeer gevaarlijk is. De voorzitter deelde mede, dat het college van B. en W. deze zaak zal afhandelen. Bij de rondvraag vestigde de heer Jansen in verband met de Op de onbewaakte overweg na bij Klaashof te Reuver is giste ren omstreeks twaalf uur een kleine bestelwagen van de 21. jarige groentenhandelaar J. C. uit Reuver door een personen trein VenloRoermond gegrepen- De heer C. werd daarbij gedood. Door de dichte mist was het zicht ter plaatse slecht, waardoor de chauffeur de naderende trein waarschijnlijk niet heeft opge merkt. De auto werd ter hoogte van de cabine gegrepen en een vijftigtal meter meegesleurd. Het treinverkeer ondervond een half uur vertraging. OPNIEUW RUIT VAN JUWELIERSZAAK INGESLAGEN In de nacht van Woensdag op Donderdag is in de etalageruit van een juwelierszaak in de Kal- verstraat 56 te Amsterdam een gat gemaakt. Toen gepoogd werd met een breekijzer ook in het daarachter staande tweede be- veiligingsruit van onbreekbaar glas een opening te maken mis lukte dit. Wel slaagden de dieven er in de ruit iets op te tillen en naar achteren te duwen, zodat zij enkele vooraan liggende gou den armbanden en knopjes kon den pakken. Door verbreking van de ruit trad de alarmclaxon in werking. rattenbestrijding de aandacht op de vuilnisbelt te Sluiskil en vroeg hieraan extra zorg te be steden, hetgeen door de voorzit ter werd toegezegd. De heer Weterings deelde me de, dat de Woningbouwvereni ging zeer erkentelijk is voor hetgeen door de architect dier vereniging werd gepresteerd. Bij de pogingen om wijziging aan te brengen in 't bestaande systeem voor de voorgevels vindt deze echter de Centrale Dienst op zijn weg. De voorzitter antwoordde, dat meerdere objecten via de Schoon heidscommissie worden behan deld. Er zal echter op deze kwes tie nader worden ingegaan. Dr Camps vroeg, of bij in schrijving voor de bouw van veerboten ook de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij kan worden ingeschakeld. De voorzitter zeide toe hierop de aandacht te zullen vestigen. De vergadering werd hierna ge sloten. Zo op het eerste gezicht lijkt het wel op elkaar maar daar houdt het dan ook verder mee op. Bij verpakte soepen is dat net zo. Op Uw bord zien ze er alle vrijwel eender uit, maar zodra U OXO proeft merkt U het grote verschil in geur, smaak en kwaliteit. Neem de som; OXO en gekozen. zelf eens de proef op verlang uitsluitend U hebt het beste „Chicken'-kippensoep, toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep LmtG toppmoimcw SOf» Verkeersongeval. Gistermorgen omstreeks kwart voor tien slipte door de gladheid van de weg tussen de Midden- en Westsluis ter hoogte van de zijweg naar de sportterreinen een auto, waarin met de bestuurder drie kloosterzusters uit Sluiskil waren gezeten. Nadat een langs de weg staand boompje en een bermpaaitje was afgereden, gleed de auto van de weg in het vrij diep gelegen ter rein achter de woningen van het waterstaatspersoneel der West- sluis, waardoor de auto zeer zwaar beschadigd werd. De inzittenden, die met de schrik vrij kwamen, werden door dokter Ramselaar, die met zijn auto ach ter eerstgenoemde auto reed, naar Sluiskil gebracht. Lezing Lastechniek Voor de afd. „Zeeuws-Vlaande- ren" van de Nederl. vereniging voor lastechniek werd in hotel „Des Pays-Bas" een lezing ge houden door ir Krietemeyer, hoofdingenieur bij de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. Nadat de voorzitter, de heer Geense, ir Krietemeyer en de verder aanwezigen had verwel komd, hield de heer Krietemeyer een lezing over de „Moderne in zichten bij het bouwen van ge laste schepen." Spreker ving zijn lezing aan met een overzicht te geven van de oudste ons bekende bouw van een schip, n.l. de ark van Noach, en merkte op, dat het merkwaar dig is, dat de maatverhoudingen van lengte tot breedte en van breedte tot holte, voor moderne schepen nog precies zo aangehou den worden. Na een korte bespreking van de verdere ontwikkeling van de scheepsbouw, kwam spreker tot de moderne scheepsbouw. Hij liet zijn gehoor een denk beeldige excursie maken naar de modernste scheepswerven in Europa, waarvan de lay-out aan de hand van geprojecteerde teke ningen en foto's besDroken werd. Spreker memoreerde, dat mo menteel Nederland het derde scheepsbouwende land ter wereld is met Groot-Brittannië als eer ste en West-Duitsland op de 2de plaats. Wat echter kwaliteit en wijze van bouwen betreft, staat, naar sprekers mening, Zweden thans op de eerste plaats, daar op gevolgd' door de schepen ge bouwd op Nederlandse werven. Tenslotte besprak ir Krietemey er verschillende las- en brand- apparaten, in gebruik bij de Kon. Maatschappij „De Schelde." Het was voor de leden van de lasclub „Zeeuws-Vlaanderen" een bijzonder interessante en leerza me avond. Na het beëindigen van zijn le zing sprak ir Krietemeyer als voorzitter van de afd. „Zeeland" nog een afscheidswoord tot de directeur der technische school alhier, de heer De Nie. Namens de Lasclub werd de heer De Nie, die na de oorlog de onderafd. „Zeeuws-Vlaanderen" heeft opgericht, een foto van de Scholde aangeboden als herinne ring aan zijn verblijf in Terneu zen. Vergadering Postzegel- eniging. De postzegelveren. „Zeeuwsch- Vlaanderen" alhier, welke thans ongeveer 60 leden telt, kwam voor het laatst in 1955 in de bovenzaal van lunchroom Koene in huishoudelijke vergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. L. Lyppens, liet in zijn openings woord tevens het laatste nieuws op filatelistisch gebied de revue passeren. De notulen der vorige verga dering werden goedgekeurd. Tijdens de vergadering konden drie nieuwe leden worden ver welkomd. Nadat de statuten en het huis houdelijk reglement opnieuw wa ren behandeld, kwam een verlo ting aan de orde, waarbij ieder lid een prijs won. Na de rondvraag bestond er gelegenheid tot ruiling en bezich tiging van de rondzending. domsverzekering. De I werd door een vijftigtal leden gewoond. Koewacht krijgt een badhuis, Wit-Geie-kruisgebouw en een vergaderzaal. Het gemeentebestuur heeft be sloten tot de bouw van een ge meentelijk badhuis, waarbij tevens een gebouw komt voor het Wit-Gele Kruis, met daarboven een vergaderzaal. Waar het com plex zal komen, staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal dit ko men in de nieuw aan te leggen verbindingsweg tussen de Nieuw- straat en de Wouterij straat. Daar er in 1956 ook een kleuterschq»l wordt gebouwd zal het vo»r Koewacht weer een mooie aan winst zijn. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijfw- politie zijn als gevonden aange geven de volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Passer, Othene D 134; paar leren dameshandschoenen, Veer B 101. Kerstmiddag, Dezer dagen hield de Christe lijke plattelands vrouwenbond afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen haar Kerstmiddag in het jeugd- gebouw van de Geref. kerk art. 31 k.o. te Axel. In grote getale waren de leden opgekomen. De middag werd gevuld met declamatie, samenzang en zang door een koortje. De declamatie werd verzorgd door mevr. Rienks uit Schoondijke. Haar stuk „Het vertelsel van het Kind", sprak wel zeer tot de aanwezigen. Verscheidene leden hadden voor deze middag een Kerststuk. je ter versiering van de zaal mee. gebracht, terwijl weer anderen voor de tractatie bij de koffie hadden gezorgd. Het was een ge slaagde middag. Technische hogeschool. Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het in genieursexamen voor werktuig, kundig ingenieur: de heer J. Schieman, alhier. Contact-avond Nat. Reserve. De Nationale Reserve, district Hontenisse, belegde in het Paro chiehuis te Boschkapelle een con. tact-avond. Voor de vrijwilligers en hun dames trad een cabaret gezelschap op. De goed geslaagde avond werd besloten met een bal. Ontwikkelingsavond K. A. B. In het kader van het winter- programma werd voor de leden van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. een ontwikkelings. avond gegeven. De spreker voor deze avond, de diocesaan voorzit, ter, de heer Jacobs, was wegens ziekte verhinderd. In zijn plaats sprak de penningmeester van de Diocesane Bond, de heer Broe ders, over de komende ouder- ADRESWIJZIGING KAMER VOOR DE BINNENVISSERIJ. Het secretariaat van de Kamer voor de Binnenvisserij, tot dus verre gevestigd Wassenaarseweg 18 te Den Haag, zal op heden, 23 December, worden verplaatst naar het adres Hooftskade 1 te Den Haag. Tussen 23 en 27 December kan het secretariaat in verband met deze verhuizing geen bezoeken van belanghebbenden ontvangen. De Kamer zal voorlopig telefo nisch zijn te bereiken onder het nummer 01700 - 18.52.40. René Mayer, voorzitter van de hoge autoriteit van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal, zal op uitnodiging van John Foster Dulles, minister van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, in Februari 1956 een bezoek aan de Verenigde Sta ten brengen. Hij is van plan op 6 Februari te Washington aan te komen. Een lid van de hoge au toriteit zal hem waarschijnlijk vergezellen. René Mayer zal met Dulles en andere leden van de Amerikaan se regering, actuele vraagstuk ken van gemeenschappelijk be lang voor de Verenigde Staten en de gemeenschap bespreken. Hun besprekingen zullen eveneens be trekking hebben op de betekenis van de gedurende de afgelopen 3 jaren door de hoge autoriteit be reikte resultaten ten. aanzien van de instelling en het beheer van de gemeenschappelijke markt voor kolen en staal in de zes deelnemende staten der gemeen schap. De heer Mayer zal gedurende zijn reis vooraanstaande verte- VRIJDAG 23 DEC. TERNEUZEN: Jeu".'gebouw Kerkhoflaan, 8 uur: Kerst zanguitvoering. Concertgebouw, 7.30 uur: Opvoering „Kasteel te koop", door Tem. Lyceumcluo. Ger. Kerk, 7 uur: Kerst feest Geref. Evangelisatie jeugdclubs. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Country Girl". AXEL: Het Centrum, 7 uur: Plattelandsavond L.J.G.. Op voering: „De familie dictator" ZATERDAG 24 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „The Country Girl". Concertgebouw, 8 uur: „A en C gaan naar Mars". Café Maandag: Prijskaar- ting. Café J. P Klaassen, Oude- landseweg: Frijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The Commensaal". ZAAMSLAG: Veerstr., Open bare school, 2 uur: Bazar Mu- ziekver. „De Volharding". Het Japanse ministerie veer Vervoer heeft medegedeeld, dat Japan voornemens is tegen einde 1960 te beschikken over een ko«p. vaardijvloot van 4,5 millioen tart op grond van een uitbreidings programma van 5 jaren. Een vloot van 4,5 millioen brt zou 79 procent betekenen van de vooroorlogse recordomvang eter Japanse koopvaardijvloot. genwoordigers van de Ameri kaanse kolenmijn- en ijzer- en staalindustrieën ontmoeten. De besprekingen te Washing ton tussen Mayer en Dulles zul len worden bijgewoond door W. Walton Butterworth, die in Octo ber jl. tot hoofd van de delegatie der Verenigde Staten bij ae hoge autoriteit is benoemd. Na de aan komst van Butterworth te Lu xemburg in Februari 1956 zal de delegatie van de Verenigde Sta ten bij de Europese gemeenschap voor kolen en staal tot een onaf hankelijke delegatie worden ver heven. Dit zal het derde officiële be zoek van een voorzitter van do hoge autoriteit aan de Verenigde Staten zijn. Jean Monnet, de eer ste voorzitter van de hoge auto riteit, die de gemeenschap heeft opgebouwd, bracht een bezoek aan de Verenigde Staten in Mei/ Juni 1953 en later in April 1954. Mayer heeft de Verenigde Sta ten reeds vele malen bezocht. Zijn laatste bezoek dateert van Maart 1953, toen hij voorzitter van de Franse ministerraad was. 67. Erik slaakt een zucht van verlichting als h\j ziet, dat de krij gers van Monoch geen aanstalten maken om de strijd te hervatten. Verwonderd staren zij naar Saran, Koning der Ulaid, die zij reeds lang dood waanden. Het lijdt geen twijfel, dat hun bijgelovigheid verband legt tussen de vele geheimzinnige verhalen, die over Tuaim Mor de ronde doen, en dit onver wachte opduiken van hun vorst. De indrukwekkende gestalte van de strijdlustig rond ziende Svein Langtand legt daarbij misschien óók een klein, .doch doorslaggevend gewicht in de schaal. Zij voelen er niet veel voor nogmaals tegen deze reus op te tornen. Terwijl zijn krijgers een wakend oogje houden op de wapenknech ten van Monoch, heeft Eric de meer dan hartelijke begroetingen te doorstaan van Svein, Halfra, Astara, Axe en Erwin. De laatste vertelt hem, dat de koning der Faitach van het land Oriel één en al bereidwilligheid was geworden, toen hij hoorde, dat zij slechts gekomen waren om vrouwe Winonah te zoeken. De koning der Ulaid voegt zich nu ook schoorvoetend bij het ge zelschap en kijkt Eric schuldbe wust aan. „Hoe ter wereld zijt gij er in ge slaagd, de grafheuvel binnen te dringen?", vraagt de Noorman nieuwsgierig, niet anders denkende dan dat Saran de opper-Druïde heeft gedood. Saran schudt met een geheim zinnig lachje ontkennend zijn hoofd. „Ge vergist U", zegt hij, „niet ik doodde Monoch". STEMMING BLIJFT VRIENDELIJK Ook gisteren is de activiteit ter beurze gering geweest, doch de stemming was over het algemeen goed te noemen. Bij de internationale soorten onderscheidde Kon. Olie zich. Ge stimuleerd door de hogere note ring in Wallstreet trok het hoofd fonds circa zeven punten aan tot 360%. Unilever en AKU verbeter, den circa drie punten en Philips was ruim een punt hoger. Ook de scheepvaartsector gaf gistermiddag over het algemeen verbeteringen te zien. Hier trok vooral KPM de aandacht. Dit fonds noteerde Woensdag 3% punt lager, maar wist dit verlies geheel weg te werken, gistermld dag steeg de koers van 196 tot 202. De overige soorten één a twee punten hoger. Op de cultuurafdeling wilde het aanvankelijk niet erg vlotten, maar later trokken de noteringen hier toch iets aan. HVA en Am sterdam Rubber sloten onveran derd en Verenigde Deli was een puntje hoger? Guldensbeleggingen stil en ruim prijshoudend. Gisteren stond de inschrijving open op ƒ25 millioen 3% pet 10- jarige obligatiën van de Export financierings maatschappij. De belangstelling voor deze kortlo pende lening was zeer groot, zo dat het toewijzingspercentage wel weer gering zal zijn. Prolongatie 2% pet. NABEURSKOERSHPb Kon. Olie: 661—659 slot 659 l66*% A.K.U.: 345% <345%) Unilever: 385 —385 slot 384 (384%) Hoogovens 383—380 385) VEE VERBEURD VERKLAARD WEGENS POGING TOT SMOKKEL. De economische kamer van het gerechtshof in Den Haag heeft de veehandelaar P. G. M. uit Hontenisse veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, en af trek van voorarrest. Voorts wer den 22 stuks vee en een vee-auto verbeurd verklaard. Een zelfde straf was M. reeds opgelegd door de politierechter te Middelburg.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2