IS tip Nieuwe spanning om Algerije HET WEER staffelt Tragisch ongeluk op rijksweg De strijd om Oman 48e zitting in de zaak Jungschlager VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 11e Jaargang No 3645 De hulp aan Jordanië Gevechten in Paraguay Telegram van Russische leiders aan Afghaanse Koning Het communisme in West-Duitsland De wapenleveranties uit België aan Egypte Mislukte aansiag met vergiftigd kerstgebak Syrië contre Israël in de Veiligheidsraad Spoorwegongeluk in Ierland Stamleden mogen Ben Joessef niet bezoeken Oud-minister Sujarno over de Nedc-rlands- I nd ones ische'be sprekingen Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande Nederlander verdacht van oplichting in Oostenrijk SJORS BOEKEN N.V. Fa P. J van de Sande Indische nota aan V.S. over kwestie Goa Atoom-overeenkomst tussen Engeland en Ir.dia Syrische tegenspraak Eerste na-oorlogse Duitse raket Kerstmis en de Canadese politie Vierde kleinkind van Eisenhower geboren WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Temeuzen Dirr^teur-Hoofdredacteur I. van de Sande ftoordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonn roSand ementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per d 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW o Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum oer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 utir. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 udt Het slechter worden van de toe stand in Algerije is voor premier Faure en verscheidene van zijn ministers aanleiding geweest hun verkiezingscampagne af te bre ken. Zij zijn naai,- Parijs gekomen, waar zij overleg hebben gepleegd In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen hecht men geen bijzondere betekenis aan het aanbod tot financiële steun, dat Sgypte en Saoedi-Arabië aan Jor. danië hebben gedaan. Het bedrag vam deze hulp zou gelijk zijn aan de steun, die Engeland aan Jorda nië verstrekt. Men merkt te Londen op, dat de Brits-Jordaanse besprekingen over financiële hulpverlening p bevredigende wijze zijn geëindigd. Men betwijfelt, of de twee Ara bische landen het lang kunnen v«0houden Jordanië jaarlijks zo'n t#ee en een half millioen pond srer rling te betalen. bi de hoofdstad vein Paraguay, Asuncion, waar gisternacht een «petand is uitgebroken, woeden thans hevige gevechten, aldus is Donderdag in Buenos Aires ver- ndmen. Alle verbindingen met Para guay zijn verbroken. Volgens in Beenos Aires ontvangen berich- ten brak de opstand uit nadat president Alfredo Stroessner de arrestatie had bevolen van Epifa- na Mendez, de president van de centrale bank en één van de voor. aanstaande leden van de Colora- do-partij. Mendez wordt ervan be schuldigd tegen president Stroes. sner een complot te hebben be- raamd. Het is nog. niet duidelijk ol Mendez is gearresteerd of dat de opstand leidt. «Wij bidden voor de gezond heid van uwe majesteit en voor de ontwikkeling van Afghanistan, onze buurman en vriend". Dit staat in het telegram, dat maar- sdaalk Boelganin en partijsecre taris Chroesjtsjef aan koning 2tehir van Afghanistan hebben gestuurd toen zij de Afghaans- Russische grens passeerden na han bezoek aan Afghanistan. Het telegram is Donderdag te Kaboel gepubliceerd. De Westduitse communisti sche partij heeft 1.700 actieve cel len in ondernemingen in de West duitse bondsrepubliek, aldus van de zijde van het federale ministe rie voor de Hereniging verno men. Volgens het ministerie hebben ongeveer 600 bedrijfsbladen in West-Duitsland een gecamou fleerde communistische tendens. De propaganda activiteit van de Westduitse communisten is vol gens het ministerie geconcen treerd op de oud-militairen, de jeugd en culturele kringen onder de burgerij. De Belgische regering hoopt oprecht, dat het verzenden van sarplus-wapens via België naar ombekende bestemmingen zal op houden, zo heeft een woordvoer der van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. „Wij zouden er de nadruk op willen leggen, dat de versche pingen, die zoveel belangstelling in de pers hebben gewekt, volko men in orde waren, voor zover het ons betreft", voegde hij hier aan toe. Inmiddels is Woensdagavond het 2704 ton metende Egyptische vrachtschip „Al Kahira" uit Ant werpen naar Alexandria vertrok ken met een lading overtollige Britse tanks en Belgische rails aan boord. Onbekenden hebben aan sir Richard, het hoofd van de politie van Noord-Ierland, een aantal vruchtengebakjes in kerstverpak- king gezonden, die, naar later ge bleken is, zwaar vergif bevatten. Sir Richard was niet thuis, toen het gebak bezorgd werd. 2Hjn vrouw kreeg argwaan, om dat even later iemand opbelde en crp geheimzinnige wijze infor meerde of het pakje ontvangen was. Sir Richard heeft later het gebak laten onderzoeken, waar door aan het licht kwam, dat het dodelijk cyanide bevatte. Er is nu een officiële waar- safcuwing aan alle functionaris- se» in Noord-Ierland gezonden om voorzichtig te zijn met Kerst geschenken van onbekenden. over de maatregelen die geno men moeten worden. Hun bijeen komst werd o.m. bijgewoond door de minister van Defensie, gene raal Pierre Billotte, de stafchef van de strijdkrachten, generaal Augustin Guillaume, en de staf chef van het leger, generaal Hen ri Zeiler. De laatste dagen zijn in Alge rije 52 mensen om het leven ge komen als gevolg van aanvallen van opstandelingen. Volgens sommige berichten is het vervoer tussen de steden vrijwel alleen onder bescherming van militaire convooien mogelijk. Voorts wordt gemeld, dat de Mohammedaanse leden van de Algerijnse assem blee en de gemeenteraden allen wellicht binnen tien dagen zullen aftreden als teken dat zij niet meer willen samenwerken onder de huidige grondwet, volgens welke Algerije een onderdeel van het Franse moederland is. Het onafhankelijke blad „Le Monde" meldt, dat de Mohammedaanse afgevaardigden door extremisti sche opstandelingen gedreigd zijn met „aftreden of sterven". In de afgelopen paar dagen heeft reeds een aantal Mohammedaanse ge meenteraadsleden ontslag geno men. Gouverneur-generaal Jacques Soustelle heeft tegenover een de legatie van Franse burgemees ters in Algerije verklaard, dat de middelen waarover hij beschikt, op het ogenblik ontoereikend zijn, doch dat zij eind Januari aange vuld zullen worden. Op het ogen blik zijn reeds 350.000 man Fran se troepen in Noord-Afrika, doch de meeste eenheden zijn nodig voor bewaking van vvoon-centra en het openhouden van de wegen buiten de steden, die door gewa pende opstandelingen vanuit de bergen onveilig worden gemaakt. De nationale defensiecommis sie van de Franse senaat heeft oyer Algerije gesproken en een resolutie aangenomen, waarin de aandacht gevestigd wordt „op 't gevaar van een nieuwe oorlog in Algerije". De senatoren vroegen volledige bevoegdheden voor de militaire autoriteiten in Algerije. Commissieleden verklaarden te genover verslaggevers, dat zij de huidige militaire methoden in Algerije ontoereikend achten. Zij hadden critiek op het gebrek aan hefschroefvliegtuigen en vracht auto's. De kleine afgelegen boer derijen moeten een voldoende be zetting van troepen krijgen, zo zeiden zij. Nu vormen zij goede opslagplaatsen voor wapens die door vliegtuigen worden uitge worpen ten behoeve van bet op standige „bevrijdingsleger". De Parijse beurs reageerde Woensdag ook pessimistisch op het nieuws uit Algerije. De goud prijzen stegen opnieuw, evenals de koers voor de dollar en het pond sterling. De Franse premier, Edgar Faure,. heeft besloten zijn voor. naams'te persoonlijke medewer- ker, Jacques Duhamel, naar Al gerije te zenden om de ernstige militaire toestand aldaar te be. studeren en hem daar vervolgens verslag over uit te brengen, aldus is Donderdag in gewoonlijk be. trouwbare kringen te Parijs ver- nomen. Duhamel zal worden vergezeld van Paul Demange, de vroegere prefect van het departement Oran in Algerije, en door Pierre Jaequot, een van de voornaam ste militaire adviseurs van de regering, aldus deze kringen. Syrië heeft officieel een ver zoek in de Veiligheidsraad inge diend, om Israël uit de organisa tie der Verenigde Naties te sto ten en economische sancties te gen dit land toe te passen. In het Ierse graafschap Cork is bij Cahir Woensdag een goede rentrein ontspoord, waardoor de locomotief en 22 wagons van een vijftien meter hoge brug in het water stortte. De machinist en de stoker kwamen om het leven. Een half uur later reed te Mal low, zestig km van Cahir, een locomotief in op een stilstaande trein. Vier wagons werden ver nield, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Voor tafelversiering zijn behalve lint en dennegroen met hulst ook kerstrozen en rode kersttulpen zeer geschikt. Afwisseling kan men krijgen door het plaatsen van witte cyclames en witte tulpen. Als wandversiering kan men sparre-appels en eikels met was dennegroen, samenge bonden met rood of wit lint zeer goed gebruiken. Voor de Kerstmaaltijd maken we gebruik van specia le menukaarten, die versierd kunnen worden met de z.g. En gelse plaksels, die in de handel gebruikt worden om kerstpak jes dicht te plakken. Bezorg uw eenzame buurman (kamerbewoner of-bewoonster) ook eens een prettig Kerstfeest, door hem of haar aan uw Kerstmaaltijd uit te nodigen. Voor onze kleinen maken we een naamkaartje van droge biscuit of zandkoekjes. Met glazuur, waaraan men met wat essence of cacao een kleur tje heeft gegeven, worden de namen opgespoten. Het spuitje niet te vol met glazuur doen. Als de koekjes gegarneerd zijn, deze laten drogen en daarna worden de koekjes bij de bord jes gelegd. Een zoutarm diner voor de a.s. moeder kan bestaan uit tomatensoep (zonder zout), runderlapje, gestoofd met ui, laurierblad en azijn. Gebakken aardappelen zonder zout, savo- yekool, zonder zout gekookt in weinig water en vermengd met gebakken ui; custard vla met jam of appelmoes. Maak de versiering in uw Kerstboom vooral niet te druk en gebruik zoveel moge lijk electrische verlichting ter voorkoming van brandgevaar. Geeft ge de voorkeur aan kaarsverlichting, plaats de boom dan in ieder geval niet te dicht bij gordijnen en plaats geen kaarsen precies onder tak ken of slingers e.d. Een emmer gevuld met water, gereedstaan de achter de boom is een grote geruststelling. Kaarsvetvlekken op linnen worden behandeld met wijngeest. Is uw kaars te dilc, houdt haar even in kokend wa ter en zij past in elke kandelaar. Een Ijzerdraadje, gebonden om een kaars, daar waar men haar gedoofd wil hebben, zorgt er voor dat de vlam vanzelf uitgaat. Indien men zeer fijn zout strooit in een gesmolten kaars vet, is men verzekerd van zui nig branden. Wilt ge verzekerd zijn van tjjdige bestelling, bezorg uw Kerstgeschenk, dat per post verzonden moet worden, niet op het laatste nippertje op het postkantoor. Doe uw Kerstboodschappen vooral tijdig, opdat het winkel personeel eveneens in de gele genheid zal zijn, de gewenste at tracties te kunnen aanschaffen, dan wel te maken en aan te brengen. Zorg er voor tijdens de feestdagen een extra zekering voor de verlichting in huis te hebben; u zit dan zelf niet verlegen en bespaart het personeel extra drukte op de feestdagen. Kaarslicht flatteert en verdrijft eveneens rook. Het eerste is gewild bij onze dames en het tweede komt het hele gezin ten goede. Ontsteek der halve hier en daar in een ver sierd bakje geplaatste kaars. (Nadruk verboden.) DE NEDERLANDS. INDONESISCHE CONFERENTIE Over het tijdstip van de voort zetting der besprekingen in Den Haag van de Indonesisch-Neder- landse conferentie is Donderdag ochtend nog geen besluit geno men. Onder voorzitterschap van de Indonesische minister van Eco nomische Zaken, de heer Kasimo en in aanwezigheid van de Indo nesische minister van Volksge zondheid, dr Leimena, is gister ochtend een werkvergadering ge. houden van de Indonesische eco. nomische deskundigen op het Indonesische hoge commissariaat. Naar het ANP verneemt, be trof dé bijeenkomst, die de minis ters Van de Kieft en Kasimo en mr Indrakusuma Donderdagmid dag op het ministerie van Finan- ciën hebben gehouden, het eerste informatieve gesprek met de Nederlandse minister van Finan. ciën. LUITENANT-GENERAAL OPSOMER BEVORDERD TOT COMMANDER Luitenant-generaal A. T. Op- somer is bevorderd tot comman deur in de Orde van Oranje Nas sau met de zwaarden. De minis ter van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, heeft hiervan gistermid dag op een bijeenkomst te Apel doorn mededeling gedaan. DRIE DODEN. De beruchte rijksweg nr 1 in het Gooi heeft opnieuw slachtof fers geëist. Omstreeks half zeven gisj.-iavond staken twee bejaar de dames bij de Karnemelksloot onder Naarden de rijksweg over om zich naar de vesting te bege ven. Doordat de weg daar onver licht is, zag de bestuurder van 'n uit Amsterdam komende Derso- Een groep van 500 stamleden, die per kameel uit de randgebie den van de Spaanse Sahara is ge komen om een beleefdheidsbe zoek te brengen aan sultan Sidi Mohammed Ben Joessef, is Don derdag de toegang tot Rabat „om hygiënische redenen" geweigerd. De stamleden waren vier we ken geleden op weg gegaan naar Rabat, een reis van bijna 1.000 kilometer. Toen zij deze stad tot op 80 km waren genaderd, wer den zij aangehouden door een boodschapper van de sultan, die meedeelde, dat in het paleis van de sultan zovele kamelen niet kunnen worden ondergebracht. Hij beloofde hen dat de sultan de stammen later in hun eigen ge bied zal komen bezoeken. De regering van Muscaat en Oman, het onafhankelijke sulta naat in de Oostelijke hoek van Arabië, heeft Donderdag bekend gemaakt, dat haar strijdkrachten Rostak, de laatste sterkte van Tali bin Ali bezet hebben. Tali bin Ali, die gevlucht is, is de broeder van de voormalige troon, pretendent, de imam van Oman, sjeik Ghalib bin Ali. De imam (religieuze leider) werd de vorige week door rege ringstroepen uit zijn woestijnfoit Nizwa verdreven, omdat hij trachtte zich meester te maken van het sultanaat. Men gelooft, dat hij naar zijn dorp te Bilad Sait gevlucht is. Volgens de rege ring was Tali de „boze genius" van de imam, die verbindingen onderhield met buitenlandse aan stichters van de beweging voor afscheiding. De stafchef van de troepen van de imam heeft ver klaard, dat in Juli 2.200 geweren met munitie het land waren bin. nengesmokkeld, aldus de bekend making. In het begin van deze maand zond de imam een nota aan de Arabische liga, waarin hij de sultan van Muscat en Oman, er van beschuldigd hem, met een ultimatum bedreigd te hebben. Donderdag j.l. verklaarde de suL De voormalige Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, die vorig jaar de bespre kingen tussen Nederland en In donesië heeft geleid, heeft aan PIA verklaard, dat Indonesië in de huidige besprekingen „in de %ral kan lopen", indien het aan vaardt geen infiltraties uit te voeren en wederzijdse behande ling op grond van goede nabuur, schap. Sunarjo, die thans als lid van de PNI in de commissie van Bui- tenlandse Zaken van het parle ment zitting heeft, zeide, dat vol gens de Indonesische conceptie Indonesië niet kan infiltreren in West-Irian, omdat het dit gebied beschouwt als een integraal deel van zijn rijk. Volgens onze con ceptie, aldus de oud-minister, is Nederland ook niet onze buur man, omdat sinds het verstrijken van een jaar na het sluiten van de R.T.C.-overeenkomsten, de Ne derlanders illegaal op West-Irian verblijven. „Een non-agressie overeenkomst" zou volgens Sunarjo in strijd zijn met de In donesische belangen. Sunarjo zeide dit naar aanleiding van persberichten, als zou op de Nederlands-Indonesische bespre, kingen alleen aangelegenheden met betrekking tot West-Irian aan de orde zijn en niet de sou- vereiniteits-kwestie over dit ge bied. Sunarjo herinnerde er aan, dat hij verleden jaar dit verwierp. „Indien Indonesië zou komen tot samenwerking met Nederland volgens conceptie van goede na buurschap, dan zou dit naar zijn mening de Indonesische nationa le eis haar betekenis doen verlie zen, omdat zulks de de facto er- kenning zou inhouden van het Nederlandse gezag over West- Irian. tan, dat de imam „pretenties naar onafhankelijkheid" naar voren had gebracht. Volgens de rege ring van Muscat en Oman moest de imam vluchten, toen de inwo ners van Nizwa weigerden hem tegen de regering te steunen. De troepen van de sultan, geleid door Britse en Pakistaanse officieren, hebben Nizwa bezet. Tevoren hadden de troepen van de sultan, onder Britse leiding, en gesteund door troepen van sjeik Aboe Dhabi de olierijke Boeraimi-oase bezet, waarover meningsverschil met Saoedi-Ara. bië bestaat. nenauto, de 36-jarige W. M. B. uit Blaricum, de dames te laat en kon een aanrijding niet voorko men. Beide dames, de 79-jarige mevr. De B.-van de B., en de 69- jarige weduwe Van D.-O. uit Naarden, werden een eind mee gesleurd. Een tweede auto, even eens uit de richting Amsterdam komend, kon niet tijdig remmen en reed over een der slachtof fers. Vóór hulp kon worden gebo den waren de dames reeds over leden. De bestuurder van de auto, die de aanrijding veroorzaakte, stap te uit zijn wagen teneinde het uit beide richtingen naderende ver keer met zwaaien te waarschu wen, en meerdere ongelukken te voorkomen. Op dat moment naderde uit de richting van de hoofdstad met gedimde lichten een derde auto, bestuurd door de Engelse piloot van de K.L.M. J. L. P. Deze zag plotseling een donkere figuur op de weg en kon deze niet meer ontwijken. B. kwam op de motor kap terecht en werd met kracht tegen het wegdek geslagen, zo dat de dood onmiddellijk intrad. De Oostenrijkse politie heeft Woensdag een man aangehouden, die verdacht wordt van oplich ting. Blijkens het paspoort, dat de gearresteerde bij zich had, be treft het hier een 30-jarige Am sterdamse koopman. Hij zou zich in Oostenrijk hebben voorgedaan als inkoper van een Zuid-Afri kaanse firma en bij verschillende textielbedrijven orders hebben „geplaatst" tot een totaal bedrag van ongeveer 300.000 schilling (plm. 45.000 gulden). Daarbij liet hij zich monsters overhandigen tot een totale waarde van ver scheidene duizenden schillingen. Verder zou hij zich in Vorarl- berg aan diefstal schuldig hebben gemaakt en in een hotel te Sankt Anton verzuimd hebben zijn rekening te betalen. Hij werd gearresteerd nadat één der slachtoffers naar Zuid- Afrika had getelegrafeerd om in lichtingen over hem te vragen. Naar het ANP uit Djakarta verneemt is Donderdag voor het landgerecht te Djakarta de 48ste zitting in de zaak-Jungschlager gehouden. De verdedigster, mevr. Bou- man, deelde mede, twee getuigen van de KPM, J. Klijn en Chr. F. Schlüter, te hebben meegebraent met het oog op verklaringen, dat beklaagde in Palembang en Ma kassar aan boord van KPM-sche. pen gezien zou zijn. Getuige Klijn verklaarde des gevraagd, dat de „Van Riemsdijk" waarop hij eerste stuurman was, op 29 December 1950 Makassar had aangedaan. Hij had beklaag de daar nooit gezien. Getuige Schlüter, die enige keren met een schip van de KPM in Palembang was geweest, be antwoordde de vraag van de rech. ter of hij beklaagde toen had ge zien, ontkennend. Daarna werd Sjarif bin Moham- mem Said gehoord, die Djaksa Tinggi Soenarjo had aangekon digd als een nieuwe getuige a charge, die de verklaringen van getuige Hamzah, (die gehoord was in de zaak-Schmidt) zou be vestigen. Getuige verklaarde beklaagde niet te kennen. Verder sprak hij over een be zoek aan Doornik, die een hoe veelheid patronen aan Hamzah en getuige had verstrekt. Mevr. Bouman merkte op, dat dit verhaal niets met de zaak- Jungschlager te maken heeft. Hoewel zij niet de verdedigster van Doornik is, zei zij toch wel te willen opmerken, dat het niet ren, die dan ook als getuige zal verschijnen. Verder stelde hij de rechter voor, een onderzoek ter plaatse in te stellen in de gebouwen van de BPM, de KPM, de Nederlandse militaire missie en op Kemajoran. Rechter Maengkom bepaalde tenslotte de volgende zitting op 6 Januari, dan zullen de getuigen decharge, die op 5 Januari uit Nederland worden verwacht, ge hoord worden. •2» *Z**Z*+Z**Z* &+Z*+Z++Z*''Z+*Z+ De Indische regering heeft de V.S. een nota gezonden over de verklaring van twee December j.l. waarin de ministers van Bui tenlandse Zaken van de V.S. en Portugal, Dulles en Cunham. spraken van de „Portugese pro vincies in het Verre Oosten". Dit is door premier Nehroe meegedeeld. Hij gaf geen bijzon, derheden. De verklaring heeft in India verontwaardiging gewekt, daar men hierin Amerikaanse steun voor Portugals bestuur over Goa, waarop India aanspraak maakt, ziet. India heeft Donderdag bekend gemaakt een overeenkomst te hebben getekend met Engeland die voorziet in „nauwe samen werking en onderlinge bijsta»d" inzake het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Engeland zal India brandstof elementen van verrijkt uranium leveren voor de zwembad-reactor die nabij Bombay wordt gebouwd en zal hulp verlenen bij het ont werpen en bouwen van een reac tor voor onderzoekingsdoelein den. Een Syrische militaire woord voerder heeft Donderdag in Da mascus Israëlische berichten- tegengesproken, volgens welke de Syrische troepen aan het meer van Tiberias opdracht hebben op Israëlische vissersschepen te schieten. Volgens de Israëlische berichten is dat gebleken uit do cumenten die bij de overval op Syrische stellingen gevonden zqn. De woordvoerder in Damascus zei. dat de Syrische troepen aan het Meer van Tiberias opdracht hebben niet te schieten op Isra ëlische vissers, die 250 meter uit de kust blijven. Westduitse geleerden zijn van plan om in het geophysische jaar 1957/58 de eerste grote na-oor - logse Duitse raket af te vuren, eo heeft de vereniging voor raket- onderzoek van Bremen medege deeld. De raket zal uit drie delen bestaan en het laatste deel za! naar verwacht, een hoogte van ongeveer 20.000 meter bereiken. Zij zal meteorologische gegevens verzamelen. In Toronto zal het gehele korps van de verkeerspolitie dienst doen om te letten op automobi listen die na kantoorfeestjes in „kennelijke staat" naar huis rijden. „Dit jaar zal Kerstmis geen- verontschuldiging zijn voor dron ken automobilisten" heeft het plaatsvervangend hoofd van de politie te Montreal Woensdag verklaard. Hoewel we officiëel aan het rivieren tengevolge van de he- prille begin van de winter staan, j vigste onweders in vijftien jaar. ziet het er na ai uit dat een zeer j Een aantal dorpen is reeds ge- evacueerd. In Humboldt en Del Norte is de noodtoestand afge kondigd. Hier is het verkeer over de weg en langs het spoor tot stilstand gekomen. levendige depressie-activiteit op de Oceaan zover over West-Euro pa zal heen grijpen, dat de vorst gedwongen wordt voorlopig dras. tisch op zijn schreden terug te keren. Over de Britse-eilanden drong inmiddels het fronten systeem van een diepe, ten zuiden van IJsland gelegen depressie, naar het oosten door. De neerslag-ac tiviteit langs dit front nam boven onze omgeving evenwel af, maar sterk toe boven Frankrijk, waar zich een afzonderlijke storing - vormde, die overal in het westen fair is, dat op deze zitting be- overvloedig regen heeft gebracht, schuldigingen aan het adres van i Achter het front bevindt zich Doornik worden geuit, terwijl zachte en vochtige lucht, die in zijn zaak niet in behandeling is de richting van ons land wordt en hij zich niet kan verdedigen. gestuwd door een volgende actie. Beklaagde merkte op: Deze mensen kennen mij niet* en heb ben zelfs nooit mijn naam ge hoord. De Djaksa Tinggi verklaarde, dat hij Doornik nog moet verho- Woensdag zijn president Eisen hower en zijn echtgenote voor de vierde maal grootouders gewor den; de echtgenote van majoor John Eisenhower, een zoon van de president, schonk het leven aan een dochtertje. De president en mevrouw Eisen hower waren een dag eerder naar Washington gekomen met het oog op de aanstaande ge boorte. ve depressie, die Donderdag avond ten noorden van Ierland langs naar Schotland 'trok. Op de nadering van de uit het westen opkomende dooi-fronten, gaat de zuidelijke wind aanwak keren,- waarmee minder koude lucht uit Frankrijk naar Neder land wordt gevoerd. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Morava buiten haar oevers is getreden, waardoor Chuprija, nabij Belgrado, over stroomd is. In vele anc'ore dor pen uit de buurt is het over stromingswater tot aan de dak randen gestegen. Uit andere delen van het noor den en oosten van Yoego-Slavië wordt gemeld, dat de rivieren zwellen. In Noord-Californië zwellen de Uit Noord-Europa wordt streng winterweer gemeld. De Finse houthaven van Kotha is een maand eerder dan gewoonlijk ge sloten. In andere delen van het continent daarentegen is het weer vochtig en tamelijk mild. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zachte lucht in aantocht. Veel bewolking met nu en dan wat regen. Matige tot krachtige, later langs de kust mogelijk har de wind tussen zuid en zuidwest. Stijging van de temperatuur ZATERDAG 24 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 8.35 9.23 Terneuzen 9.10 9.58 Hansweert 9.50 10.38 Walsoorden 10.00 10.48 24 8.49 16.34 12.55 2.57 25 8.49 16.34 13.25 4.16 26 8.50 16.35 14.05 5.36 27 8.50 16.36 14.58 6.52

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1