conferentie. De Nederlands-Indonesische Sowjet-Seidersterug in Moskou De kwestie van Japans toelating Amerikaans oordeel over de industrie in Rusland Amerikaanse steun voor Britse belastingverlaging? De economische toestand in de Verenigde Staten DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 11e Jaargang No 3644 TOESTAND IN AMMAN NOG GESPANNEN Irak koopt Britse wapens Gaan de Afghanen wapens kopen in Rusland? Amerikaans commentaar op Britse kabinetsherziening Militairen te werk gesteld op Orly VERENIGDE NATIES Yierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande Voor het eerst sedert 1914 zagen Finnen hun woonplaats terug Verklaring van Kim il Soenn en Grotewohl en Vliegtuig van de „Eastern Airlines" neergestort Winterkou in den lande Purol op lip en handen Amerikaanse proefneming in Japan veroorzaakt moeilijkheden Nieuwe regering in Jordanië ARABISCHE STEUN VOOR JORDANIË? HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN HET WEER. WEERBERICHT Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per r^aand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen." Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Nog geen zekerheid over er trek afhangt van de ontwik- verirek van dr Sumitro kelingen in het binnenland. Hij voegde hieraan toe. dat voor de financieel-economische bespre kingen niet op zijn komst behoeft te woraen gewacht. Da minister van Economische Zaken, Kasi- mo, is reeds in Genève, evenals verscheidene economische advi seurs, zodat de besprekingen I kunnen beginnen, zonder dat men 1 mijn komst afwacht, aldus Sumi- l tro. Dr Sumitro zeide, dat hij met minister Kasimo volledige over eenstemming bereikte betreffen de principiële kwesties en de te volgon gedragslijn. Het is wel duidelijk, dat als basis van de financieel-economische bespre kingen de recente regeringsver klaring ten aanzien van het bui tenlandse kapitaal zal worden ge nomen. Onze conceptie, zo voegde dr Sumitro hieraan toe, verschilt van die, zoals in het vorige pro tocol is vastgelegd. Dr Sumitro •kon nog niet precies zeggen, wanneer hij naar Genève zal gaan, doch achtte het mogelijk, naar Genève. Dc Indonesis lie minister van Financiën, prof. dr Sumitro, heeft aan P.I.A. Dinsdag mede gedeeld, dat er nog geen zeker heid bestaat omtrent zijn vertrek naar Genève. Sumitro verklaarde, dat zijn De stakende regeringsfunc- tionnarissen in Jordanië zijn Woensdag weer aan het werk ge gaan doch de toestand in Amman is, na een week van demonstraties tegen het verdrag van Bagdad, nog steeds gespannen. De win kels in Amman zijn nog gesloten en Woensdag werd weer een de monstratie gehouden om de >n vrijheidstelling te eisen van per sonen die zich onder arrest be vinden als gevolg van de demon straties van de afgelopen week. De demonstranten eisten tevens dat hij er 2 of 3 Januari zijn zal de verzekering van de regering dat Jordanië zich niet zal aan sluiten bij enig pro-Westers ver bond. In Londen is bekendgemaakt, dat met Irak een overeenkomst is gesloten, op grond waarvan dat land de komende twee jaar voor minstens twee mlilioen pond sterling aan wapens in Engeland zal kopen. De overeenomst bepaalt, dat Engeland van Irak geen betaling zal vragen voor de militaire goe deren ter waarde van 2.755.000 pond, die krachtens de lopende Brits-Iraakse defensieovereen komst aan Irak zijn geleverd. Irak heeft in Mei de beschik king gekregen over de Britse bases te Habbaniya en Sjaiba. Het door Engeland geschonken bedrag van 2.755.000 pond is de waarde van diverse militaire ac tiva met inbegrip van gebouwen in Habbaniya, Sjaiba en Basra. Irak verleent aan Engeland de volgende faciliteiten: 1. Vrije opslag aan de haven van Basra en vrije accommodatie en diensten voor Brits militair personeel, dat op grond van de defensie-overeenkomst functies vervult in Basra. 2. Voortzetting van de be staande gratis faciliteiten voor de Britse marine aan de haven van Sjatt el Arab. 3. Vrije diensten en accom modatie voor Britse militaire vliegtuigen die „van tijd tot tijd" Sjaiba bezoeken. Een Afghaanse missie zal waar schijnlijk binnenkort een bezoek aan Moskou brengen om te on derhandelen over de levering van Russische wapenen aan Afghani stan, aldus is gisteren van ge woonlijk welingelichte zijde te Kaboel vernomen. In de na het bezoek van Boel- ganin en Chroesjtsjef uitgegeven communiqué's werd niet over wapens gesproken, maar naar verluidde, was de kwestie tijdens het bezoek weï ter sprake ge bracht. Eerder was gemeld, dat een aantal Afghanen naar Tsjecho- slowakije zou gaan om over de aankoop van wapenen te spre ken, maar deze groep is tot dus ver niet vertrokken. Afghanistan zou de Russische wapenen in Afghaans geld kun nen betalen. P.S.I.I. wil besprekingen opschorten. De Islamietische partij, de PJ3.I.L, heeft Dinsdag op een ver gadering besloten de regering voor te stellen de besprekingen tussen Nederland en Indonesië te Genève op te schorten. De voor zitter van de P.S.I.I.Anwar Tjo- kroaminoto, deelde aan P.I.A. mede, dat de kwestie van de luchtmacht de internationale po sitie van Indonesië heeft ver zwakt. In dezelfde bijeenkomst heeft de P.S.I.I. besloten, dat Arudji Kartwinata niet naar Ge nève zal gaan. Tjokroaminota verklaarde na der, dat zijn partij geen sancties heeft besproken bij haar voorstel len om de besprekingen in Genè ve op te schorten. De minister van Voorlichting, Sutan Makmur, verklaarde aan P.I.A., dat de regering het besluit van de P.S.I.I. nog niet heeft ont vangen. Hij meende, dat de be sprekingen in Genève vlot ver lopen. Over het vertrek van Sumitro verklaarde Makmur, dat Sumitro eerst de begroting van 1956 moet voltooien, die mogelijk in Janua ri a.s. in het parlement zal wor den ingediend. Woensdagochtend heeft de fi nancieel economische werkgroep van de Nederlands-Indonesische conferentie de laatste bijeen komst vóór Kerstmis in Genève gehouden. Deze vergadering werd niet bij gewoond door de ministers Zijl stra en Kasimo, die na samen de lunch te hebben gebruikt, Woens dagmiddag per vliegtuig naar Nederland zijn vertrokken. Met hetzelfde vliegtuig vertrok ken ook de Indonesische minister van Gezondheid, dr Leimena, en enkele adviseurs van de Indone sische delegatie naar Nederland. Op de vergadering van de fi nancieeleconomische werk groep van Woensdagochtend is zoals werd medegedeeld verder gesproken over het „aan brengen van systematiek in de te behandelen vraagstukken". Overigens schijnt het nóg al tijd niet zeker te zijn, waar tus sen Kerstmis en Nieuwjaar de financieel-economische werk groep verder zal vergaderen. Van Indonesische zijde is medegedeeld dat de besprekingen op 27 De cember in Genève zullen worden voortgezet, doch van Nederlandse zijde is verklaard, dat dit waar schijnlijk zal worden besproken op de eerste bijeenkomst van de financieel-economische werk groep in Den Haag, die Vrijdag zal worden gehouden. Inmiddels wordt van Indonesi sche zijde de hoop gekoesterd, dat oe Nederlands-Indonesische conferentie op 3 of 4 Januari, wanneer ook de Nederlandse de legatie weer in Genève aanwezig zal zijn, gereed zal zijn met de voorbesprekingen en de beraad slagingen zullen kunnen begin nen over de opstelling van de definitieve teksten van de over eenkomsten betreffende punt één en twee van de agenda: de op heffing van de unie en de finan cieel-economische betrekkingen. Verwacht wordt overigens, dat het daarna nog minstens een week zal duren, vóórdat de mi nisters met dit werk gereed zul len kunnen zijn. Van Indonesi sche zijde zou men graag zien indien er van Nederlandse kant geen onoverkomelijke bezwaren zijn dat ook de ondertekening van de resultaten van de confe rentie te Genève zal geschieden. Inmiddels is aan de interne be sprekingen van de Indonesische delegatie sinas Dinsdag ook deel genomen door mr Susuf Wibiso- no, fractie-voorzitter van de Ma- sjumi in het Indonesische parle ment, en dr Sadjarwo, permanent vertegenwoordiger van Indone sië bij de Verenigde Naties. Mr Wibosono heeft in New York een gedeelte van de alge mene vergadering van de V. N. bijgewoond. RADIO KERSTREDE VAN DE •KONINGIN. H. M. de Koningin zal op Eer ste Kerstdag des middags te 1 uur een Kerstrede houden over beide radiozenders. DE DELTAWET In de gisteravond gehouden vergadering der Tweede Kamer is medegedeeld, dat de Deltawet op Woensdag 8 Februari in de afdelingen zal worden onderzocht. In Washington verwacht men, dat de Britse kabinetsreorganisa tie de positie van premier Eden bij zijn besprekingen met presi dent Eisenhower van de volgende maand aanmerkelijk zal verster ken. In officiële kringen werd verklaard, dat Eden zich thans op Buitenlandse Zaken zou con centreren, nu een vooraanstaande figuur in het kernkabinet, R. A. Butler, zich volledig kan wijden aan Binnenlandse en Parlemen taire Zaken. In officiële kringen te Washington heerst ook grote voldoening over het feit, dat de ingrijpende wijziging van de Britse regering voor en niet na de conferentie van Eisenhower en Eden tot stand is gebracht. Technici van de Franse lucht macht zullen heden te werk wor den gesteld in de controletoren van het vliegveld Orly, de grote internationale luchthaven bij Parijs. De taak van de militairen zal zich beperken tot de laatste phase S» 15® AA Ék. l®iden van landingen, aan- l\/\ 81/ E» KL f 1 gezien het binnenloodsen van W t W r WfWffifflyl1[iiu*vliegtuigen door middel van radio ®J"°t Liü If if I'm ll'l.liM J'RBen radar blijft geschieden door de 1 controletoren van het militaire tnaakt haïiaetï zacht als fluweel vli6^V6ld Rrpitigny Premier Nikolai Boelganin en Nikita Chroesjtsjef, secretaris der communistische partij, zijn giste ren van hun Aziatische reis in Moskou teruggekeerd. Zij werden op het vliegveld van Moskou ontvangen door alle thans in de hoofdstad aanwezige leiders, onder wie Molotof, Mi- koyan, Kaganowitsj, Worosjilof en door de leiders der diploma tieke missies. Een grote menigte juichte de beide leiders geest- De Veiligheidsraad heeft Woens- (van Buiten-Mongolië in deze re- dag een Blitse resolutie bespro- solutie onaanvaardbaar. Frank- ken, waarin gezegd wordt dat rijk houdt niet van combinaties Japan „volledig geschikt" is voor jin resoluties, en dit is de slechtste het V.N.-lidmaatschap en waarin de hoop wordt uitgesproken, dat Japan spoedig tot de volkeren organisatie toegelaten zal wor den. Direct bij de opening van het debat stelde de Sowjet-afgevaar- digde Sobolef, voor in deze reso lutie ook Buiten-Mongolië te noe men. (De Sowjet-Unie heeft zich onlangs tegen toelating van Ja pan uitgesproken -. hoewel zij dit land geschikt acht voor het lidmaatschap omdat nationa- listisch-China zijn veto over toe lating van Buiten-Mongolië had uitgesproken. De Franse afgevaardigde, Her- ve Alphard, noemde het opnemen die wij ooit gezien hebben, aldus Alphard. De Amerikaan Cabot Lodge zei, dat het beter was geweest als na het Sowjet-veto tegen Japan in de Veiligheidsraad de Amerikaan se resolutie was aangenomen, waarin toelating van Japan tij dens de volgende zitting van de algemene vergadering werd aan bevolen. Hij voorspelde, dat de Sowjet-Unie ,,de volledige kracht van de veroordelen der wereld opinie zal voelen wegens haar flagrante misbruik van het veto recht". Hij sprak de overtuiging uit dat Japan binnen een jaar lid van de Ver. Naties zal zijn. driftig toe op de weg van het vliegveld naar het Kremlin. Boelganin en Chroesjtsjef wa ren 17 November uit Moskou vertrokken. Zij brachten twee weken door in India, een week in Birma en vijf dagen in Afghani stan. Vele door hen in deze lan den gehouden redevoeringen be vatten critiek op het Westen. Zij prezen de neutraliteit en legden de nadruk op pogingen om de internationale spanning te ver minderen. Chroesjtsjef heeft in een toe spraak tot duizenden op het vliegveld van Moskou gezegd: „De Indiërs, Birmanen en Afgha nen zijn nu de bondgenoten van de Sowjet-Unie in onze strijd voor de vrede." Premier Boelganin merkte op, dat Chroesjtsjef toespraken in Azië niet in de smaak zijn geval len bij een aantal Westelijke bla den en „zelfs niet bij enkele ern stige politici, in het bijzonder in Groot-Brittannië". „Onze vriend schap met India, Birma en Af ghanistan staat hun niet aan. Maar ons wel zij schikt ons", aldus de premier. Ondanks een vorst van 11 gra den Celcius zijn Boelganin en Chroesjtsjef in een open auto van het vliegveld naar het Kremlin gereden. Zij werden door duizen den toegejuicht. Vroegere Finse bewoners uit het elf jaar geleden aan Rusland afgestane gebied Porkkala heb ben Woensdag voor het eerst weer iets kunnen zien van hun vroegere woonplaats, die krach tens een Fins-Russisch accoord aan Finland zal worden terugge geven. De Russen hadden te Porkkala een vlootsteunpunt in gericht. Woensdag mochten voor het eerst Finse treinen zonder luiken voor de ramen door het gebied rijden, maar de portieren werden net als in de voorgaande elf jaar, nog op slot gedaan. Vele Finnen zagen tot hun gro te vreugde, dat hun huizen niet zijn verwoest of afgebroken. De boeren onder hen waren van oor deel, dat de akkers in goede toe stand zijn en dat de Russen maar heel weinig bomen hebben ge veld. De Noordkoreaanse minister president, maarschalk Kim il Soeng, heeft een uitnodiging van de Oostduitse eerste minister, Grotewohl, om begin' volgend jaar een bezoek aan Duitsland te brengen, aanvaard, aldus heeft radio-Pjongjang gisteren gemeld. In een gemeenschappelijke ver klaring van Kim en Grotewohl wordt gezegd, dat beide lanaen samen zullen werken om de ont ruiming van buitenlandse troepen uit West-Duitsland en Zuid- Korea te bewerkstelligen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op ongeveer ander halve kilometer van hef vliegveld van Jacksonville in de Ameri kaanse staat Florida een vlieg tuig van de „Eastern Airlines", neergestort en uitgebrand. Der tien passagiers en vijf bem n- ningsleden kwamen om het leven. Het toestel, een „Constellation" vloog de geregfelde dienst Van Miami naar New York. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. SCHILDERIJ VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX VOOR DE „SHELL" Dit schilderij van H. K. H. Prin ses Beatrix zal als origineel een plaats vinden in de directiekamer van Shell Tankers N.V. en als replica aan boord van de „Va sum", de tanker, die de Prinses korte tijd gelec.en te water heeft gelaten. Het doek is vervaardigd door de Haagse kunstschilder L. Th. J. van Eekelen. Voor de eerste maal werd in Moskou een persconferentie ge organiseerd teneinde Amerikaan se deskundigen in staat te stellen aan de Sowjet-pers mededelingen te doen omtrent hun indrukken over de industrie in de Sowjet- Unie. De heren A. Hall van de Bendix aviation corporation, Na vin Bean, van de Ford motors en H. Brandt, van Westinghouse electric, deskundige op het ge bied van de automatisering der productie, die thans een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie heb ben na een bezoek aan de Molo- toffabrieken in Gorki aan de Sowjet journalisten het volgende verklaard: wat de precisie-instru. menten betreft, deze behoren in de Sowjet-Unie ongetwijfeld tot de beste ter wereld, maar de al gemene bedrijfsinstallatie in de fabrieken lijkt de Amerikanen verouderd, hetgeen tevens geldt voor de ventilatie, de verlichting en het onderhoud der werkplaat sen. De algemene ontwikkeling van de industrie in de Sowjet- Unie schijnt gebukt te gaan on der tekort aan invoer van buiten landse machines, het Molotof-be- drijf produceert slechts ongeveer een tiende van hetgeen Ford zou kunnen produceren wanneer dit laatste bedrijf over dezelfde pro ductieoppervlakte zou beschikken 1 Advertentie. De Amerikaanse democratische senator Harry Byrd heeft Woens dag verklaard, dat de Ver. Staten dit jaar aan Groot-Brittannië 200 millioen dollar hebben geschon Men ziet in deze aanval van Byrd op de Amerikaanse hulp aan het buitenland een voorteken van krachtige oppositie in het con gres tegen het voornemen van de ken om de belastingverlaging regering-Eisenhower om het hulp voor de algemene verkiezingen in Mei j.l. mogelijk te maken. Byrd zei tegenover verslagge vers bevestiging van dit bericht gekregen te hebben van Harold Stassen, de voormalige admini strateur van de Amerikaanse hulp aan het buitenland. Voorts deelde Byrd mede, dat dit jaar 100 millioen dollar uit de fond sen voor buitenlandse hulp ge bruikt zijn voor het betalen van een Deense schuld. Volgens de senator zijn vele milliarden dol lars bij de hulp aan het buiten land verspild. program volgend jaar uit te brei den. MIJNONGELUK IN ZUID-BELGIE. In een kolenmijn nabij La Lou- vière in Zuid-België^ is Woensdag een schacht ingestort, waardoor vijf mijnwerkers van de buiten wereld werden afgesneden. Twee van hen zijn inmiddels gered, doch de overige drie heeft men nog niet bereikt. en in ieder geval heeft Ford veel minder personeel nodig. Op de vraag van Sowjet-jour- nalisten wat de Amerikanen aan onverwachte dingen in de Sow jet-Unie hadden ontmoet werd door de Amerikaanse deskundi gen geantwoord, dat de Russi sche industrie voor hen een mysterie was voordat zij kwamen en dat men in de Verenigde Sta ten veel liberaler is wat betreft het publiceren van technisch do cumentatiemateriaal voor de in dustrie. Leden van de Japanse vakver enigingsfederatie hebben Woens dag getracht een derde proefne ming in Japan met een Ameri kaanse „Honest John" raket te voorkomen. Politie en veiligheidstroepen voorkwamen een ,,sit down"- demonstratie van 160 vakvereni gingsleden in het gebied waar dc raket zou worden afgevuurd, op de Noordelijke helling van de Foedzji. Een man liep lichte ver wondingen op toen hij er met ge weld van werd weerhouden met vijf andere in het gebied door *e dringen. Volgens een woordvoer, der van het Amerikaanse leger verliep de proefneming zonder incidenten. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren een nieuw zaken kabinet beëdigd, dat toezicht zal houden op nieuw te houden ver kiezingen. De Jordaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft op dracht gegeven allen, die tijden? de jongste ongeregeldheden zijn aangehouden, in vrijheid te stel len. De scholen, die twee dagen geleden gesloten werden, zijn heropend. Volgens de Egyptische pers worden thans op hoog niveau tussen Egypte, Syrië en Saoedi- Arabië besprekingen gevoerd over financiële hulp aan Jorda nië. Deze zou worden verstrekt, indien Engeland zijn steun zou beëindigen naar aanleiding van een Jordaanse weigering om toe te treden tot het militaire ver drag van Bagdad. Naar in semi-officiële kringen te Damascus verluidde, zijn Egyp te en Saoedi-Arabië overeenge komen, Jordanië hulp aan te bie den van dezelfde omvang als het land op het ogenblik jaarlijks van Engeland krijgt. Het Syrische kabinet, dat Woensdag in spoedzitting bijeen kwam, zou het plan hebben goed gekeurd. Wellicht zullen de pre miers van Egypte, Saoedi-Arabië en Jordanië het program nog 1b bijzonderheden bespreken. (Jordanië maakt deel van het sterling-gebied, waarvan Enge land als bankier optreedt. Vorig jaar ontving Jordanië van Enge land financiële hulp van in totaal 2.5 millioen pond, of ongeveer 26.5 millioen gulden.) (De jaarlijkse besprekingen tussen Engeland en Jordanië over deze hulp zijn juist op „bevredi gende wijze" afgesloten, zo werd in doorgaans betrouwbare krin gen te Londen vernomen.) In een bijzondere studie in ver- komen hebben alle in het jaar. band met de komende jaarwisse- dat thans zijn einde nadert, nieu- ling voorspelt de nationale secu- we hoogtepunten bereikt, rities and research corporation verdere toenemingen van natio nale productie en inkomen in 1956. Verwacht wordt, dat de in dexcijfers voor groot- en klein handelsprijzen vrij stabiel zullen blijven en dat door grotere ge middelde werkgelegenheid bij ge stadig stijgende lonen tot werke lijke toenemingen van de koop kracht zullen leiden. Deze factoren vormen, tezamen met een voortdurende belangrijke toeneming van de bevolking, de basis voor grote uitgaven van verbruikers en een aanhoudende vraag naar woonruimte. Het overzicht voegt hieraan toe, dat de Amerikaanse economie in 1955 opnieuw haar veerkracht en groeivermogen heeft gedemon streerd door zich krachtig te her stellen van een geringe omme keer. die in de zomer van 1953 begon en tot ver in 1954 duurde. Productie, constructie, handel en werkgelegenheid en het door deze geschapen persoonlijke in- VRIJDAG 23 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.29 8.04 8.44 8.54 n.m. 8.10 8.45 9.25 9.35 23 8.49 16.33 12.31 1.40 24 8.49 16.34 12.55 2.57 25 8.49 16.34 13.25 4.16 26 8.50 16.35 14.05 5.36 27 8.50 16.36 14.58 6.52 Een kleine depressie, afkom stig van Engeland, trok ten noor den van ons land langs naar de Oostzee, zodat vrijwel geheel West-Europa een \eeg van de dooi mtokreeg. Na het passeren van deze depressie ruimde de wind bij ons weer naar noord west tot noord. Daarmee stroom de koudere en drogere lucht, waarin weinig bewolking voor komt, van Scandinavië over de Noordzee naar onze konterijen. hetgeen gepaard ging met een flinke temperatuurdaling en een tijdelijke terugkeer van de vorst. Inmiddels heerst op de oceaan 'n zeer levendige depressieactiviteit. Depressies van grootse allure trekken van zuidwest naar noord oost, in de richting van het zee gebied tussen Schotland en IJs land. Hun invloedsfeer breidt zich daarbij ongeveer tot over West- Europa uit, zodat het strijatoneel tussen de vorst en de dooi in on ze omgeving blijft liggen. In Scandinavië echter duurt de kou degolf onverminderd voort. De Botnische Golf is al nagenoeg dichtgevroren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnig rustig weer. In de ochtend plaatselijk mist. Overigens droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig wind.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1