Stormseinen voor alle politieke fronten Binnenlands Nieuws Breda Wat brengt de Radio? Groepsvlucht naar Zuidpoolgebied Poujadisten veroorzaken incidenten De Duitse oorlogsmisdadigers in KERKDIENSTEN De moord op Stanley Wilson TWEEDE BLAD Woensdag 21 December 1955 11e Jaargang No. 3643 Voor Amerika: Peking dreigt weer met oorlog om Formosa Ernstig autobus-ongeluk in Zuid-Afrika Serum tegen hondsdolheid A. N. W. B. waarschuwt De openstelling van winkels op 24 December Hachelijke dagen voor veertien Britse zeelieden RECHTSZAKEN Voormalig secretaris van Zuid-Koreaanse communistische partij ter dood veroordeeld Het grote Aziatische offensief, dat Moskou enige maanden gele den ontketende, rolt vrijwel ongestoord verder. Tot duidelijk onbehagen van Washington. De Amerikaanse diplomatie heeft het moeilijk om de vrijgevige aanbiedingen van de Russen, zo als die overal worden gedaan, onmiddellijk met tegengaven te beantwoorden. Tot een eigen initiatief komt men onder deze omstandigheid in het geheel niet. Kenmerkend is het geval van de door Egypte gezochte hulp voor de bouw van de stuwdam bij Assoean, die eigenlijk de fanta sie van de Amerikanen sterk z moeten prikkelen. Want deze stuwdam, waarvan de bouw twintig jaar zal duren, stelt de beide grote oude wonderen van het land, de piramiden en de vuurtoren van Pharos, in de scha duw. Alleen al het materiaal voor de bouw zal zeventien maal zo om vangrijk zijn als dat, hetwelk voor de grote piramiden nodig was De kosten zullen ongeveer 5 miljard gulden bedragen, een som die de internationale We reldbank alleen niet kan opbren gen, zodat Amerikaanse hulp ver eist is. Die zal ook zeker wel wor den gegeven, omdat Washington, na de wapenhulp van Rusland voor Egypte, niet ook nog deze technische hulp aan het Krem lin wil overlaten. RODE PROPAGANDA. Maar zoals gezegd, is het moei lijk op aanbiedingen. zoals door Rusland aan Egypte en nu pas weer aan India en Birma zijn gedaan, de juiste reactie te vin den. Tenslotte pleegt Amerika in de meeste gevallen werkelijk en doelmatig te helpen, maar voor het zover is, is de mogelijkheid om daarmede propaganda te ma ken reeds lang vervlogen. Der gelijke zaken moeten immers in een democratische staat door de parlementaire molen en die werkt nu eenmaal niet snel. De heren Boelganin en Chroes- jsef behoeven geen rekening te houden met een parlement en hun grote woorden van broeder lijke bereidwilligheid betekenen, onverschillig of er al dan geen daden op volgen, propagandisti sche winstpunten. De triomftocht van de Sowjet- leiders door India, Birma en Af ghanistan werd in zijn tactische betekenis door het strategische sein uit Peking aangevuld. Bij East London in Zuid-Afri ka is Maandagmiddag een auto bus over de kop geslagen en in brand gevlogen. 21 inzittenden zijn levend ver brand en vijf gewond. De wereldgezondsheidsorganl- satie heeft meegedeeld, dat uit stekende resultaten zijn bereikt met een serum tegen hondsdol heid. Het serum is onder auspi ciën van deze organisatie ontwik keld door deskundigen uit ver scheidene landen. Er was al een vaccin tegen de ziekte, maar dit was niet altijd voldoende voor personen, die in het hoofd wer den gebeten door dolle dieren. De hondsdolheid vormt nog een probleem in de Oosteuropese landen, sommige landen aan de Middellandse Zee en de Verenig de Staten. PEKING ROERT ZICH WEER. Voor de eerste maal sprak de regering van rood-China daarbij weer oVer haar (door de „geest van Genève" en de gebeurtenis sen in het Nabije-Oosten wat naar de achtergrond gedrongen) aan spraken op Formosa. Natuurlijk was het iedere poli ticus duidelijk, dat de rust in het Verre-Oosten kunstmatig was. De eis van Peking aan Washington, om te onderhandelen of anders het risico van een aanval op For mosa te lopen, kwam daarom niet geheel als een verrassing. Niet toevallig is op de dreiging uit Peking de conferentie van Ha waii gevolgd. Ruim honderd staf officieren van de acht landen, die een anti-communistisch blok in Zuidoost-Azië hebben gevormd (Amerika, Engeland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Australië, de Phi- lippijenen, Pakistan en Siam) be raadslaagden over een gemeen schappelijk defensieplan, dat in Januari, op een grote conferentie in Melbourne, aan de staatslieden van genoemde landen zal worden voorgelegd. TSJIANG EN FORMOSA. In elk geval is dus de dreiging uit Peking opgevat als een alarm signaal. Of komende onderhande lingen tot overgave van de lang omstreden eilanden Matsoe en Quemoi aan rood-China zullen leiden, is vermoedelijk slechts een kwestie van tijd. Anders is het natuurlijk met Formosa ge steld. De situatie daar, die in de afgelopen jaren onder veronacht zaming der historische feiten meestal als een vraagstuk, dat slechts Tsjiang Kai -Tsjek zou aangaan, werd beschouwd, heeft zich steeds sterker tot een pro bleem tussen de Chinese nationa listen (als bezetters) en de in heemse bevolking van Formosa ontwikkeld. De tijd van 1947, toen de van de Japanners bevrijde Formosa- nen wegens hun aanspraken op het zelfbeschikkingsrecht door de toenmalige Chinese gouverneur, Tsjen Ji, werden neergemaaid een bloedbad, waarin meer dan 10.000 Formosanen verdronken zijn weliswaar lang voorbij. De hervormingen onder Tsjens opvolgers (van wie de vooruit strevende Woe op het ogenblik als vluchteling voor Tsjiang Kai- Tsjeks geheime politie in Ameri ka woont) hebben aanzienlijk bij gedragen tot een verhoging van de welstand op het eiland. Maar nog steeds hebben de Formosanen slechts in het ge meentelijke en provinciale be stuur enige medezeggenschap. In de regering bezetten zij geen en kele sleutelpositie, hoewel het uit 57 leden bestaande parlement bijna geheel uit inheemsen is sa mengesteld. Het is de nationaal Chinese be zetting, die heerst. Maar toch zijn op dit punt veranderingen niet tegen te houden, al was het al- teen maar, omdat te oud gewor den Chinese soldaten in toene mende mate door Formosaanse jongeren moeten worden vervan gen in het afgelopen jaar 75.000. VELE PROBLEMEN. Met andere woorden: Formosa bevindt zich op de weg van een nationalistisch-Chinese kolonie naar een zelfstandige staat. Het is aannemelijk, dat Washington deze ontwikkeling bevordert en haar tegelijk als een argument tegen de overgave van Formosa aan rood-China gebruikt. Dit is slechts één van de vele problemen, waarvoor de rege- ring-Eisenhower zich gesteld ziet. Alle fronten zijn weer in bewe ging. Of het India, Egypte of het Verre-Oosten is, of koning Ibn Saoed van Arabië door Moskou zal worden uitgenodigd, of de Duitse zakenlieden, die bekend staan als de „Königsteinkreis", vertrouwelijke besprekingen met de communistische Oostduitse re gering zijn begonnen overal staat het prestige van Amerika op het spel als nooit eerder sinds de wereldoorlog. In een zó verwarde en désolate toestand verkeert de Amerikaan se buitenlandse politiek, dat om haar zeker een groot deel van de komende grote verkiezingsstrijd zal gaan draaien. (Nadruk verboden.) Acht vliegtuigen zijn Dinsdag ochtend vroeg vertrokken van vliegvelden in het zuiden van Nieuw-Zeeland voor een vlucht van circa vijftien uur naar Mo- murdo Sound in het Zuidpoolge bied. Een groep kwartierjnakers van de grote Amerikaanse expe ditie „Dieporus" heeft daar een landingsstrook op het ijs gereed gemaakt. Vier van de vliegtuigen, twee Dakota's en twee twee-motorige Albatros-amphibievliegtuigen, moesten echter na enige tijd naar Nieuw-Zeeland terugkeren. De vliegtuigen ondervonden op de vlucht naar het zuiden zo'n ster ke tegenwind, dat de voorraad benzine van deze toestellen wel licht niet toereikend voor de ge hele vlucht zou zijn. De vier vliegtugien die doorgevlogen zijn twee Amerikaanse Neptunes en twee grote Skytrain-transport- toestellen, hebben grotere brand stoftanks. Langs de route naar het zui den zijn acht schepen van de „Diepvries" gestationneeerd, die de vliegtuigen leiden. Dat de campagne voor de alge mene verkiezingen in Frankrijk niet zonder incidenten verloopt, is voornamelijk het gevolg van het optreden van de „belasting- bestrijder" Pierre Poujade en zijn aanhangers, die in ongeveer zes tig districten candidaten hebben gesteld. In de Vendee (West-Frankrijk) hebben de conservatieven hun bijeenkomsten afgelast wegens de storingstaktiek van de Poujadis ten. Deze groep heeft n.l. knok ploegen in het veld gebracht, die de leuze „gooit ze er allemaal uit" in practijk brengen. De stroomtoevoer naar de ver gaderlokalen wordt afgesneden, de toegang tot de zalen geblok keerd en in enkele gevallen zijn candidaten, die een spreekbeurt hadden te vervullen, door Pou jadisten opgesloten, waardoor zij of helemaal niet, of veel te laat ten tonele verschenen. Andere ploegen anti-belasting- ijveraars hebben het speciaal voorzien op Frangois Mitterand, de minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet van Men- dès-France. Tijdens een rondreis door zijn kiesdistrict Nièvre werd hij bekogeld met groenten en fruit. Bij één van deze bijeen komsten werd hij licht gewond, doch hij zette zijn rede voort. In sommige kringen heeft dit optreden van de Poujadisten ver ontwaardiging gewekt. Volgens een dagblad doet dit ageren „op onplezierige wijze denken aan het nationaal-socialisme in Duits land". De toestellen waren Dinsdag ochtend vroeg vertrokken, om een landing bij daglicht van vliegtuigen die eventueel zouden moeten terugkeren, mogelijk te maken. Op de landingsbaan in de Momurdo Sound heeft men geen kunstlicht nodig, daar schijnt nu de middernachtzon. De expeditie „Diepvries" staat onder bevel van de Amerikaanse schout-bij-nacht Richard Byrd, die van plan is volgend jaar naar de Zuidpool te vliegen. Moet Uw rijbewijs begin 1956 vernieuwd worden? De A.N.W.B. bericht, dat van Januari 1956 af voor het eerst sedert vijf jaar weer vernieuwing van rijbewijzen zal moeten plaats vinden. Dit vloeit voort uit de op 1 Januari 1951 van kracht ge worden wegenverkeerswet, waar in o.m. werd bepaald, dat rijbe wijzen niet meer twee doch vijf jaar geldig zouden zijn. Bezitters van rijbewijzen, die dit document één der eerste we ken van Januari 1951 verkregen, brengt de A.N.W.B. dan ook in herinnering, dat zij binnenkort een aanvraag tot vernieuwing zullen moeten doen. De bond wijst er in dit verband op, dat o.a. opnieuw een „eigen verkla ring" moet worden ingevuld. De commissie van overleg der middenstandsvakcentralen, waar in samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Koninklij ke Nederlandse Middenstands bond en de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond, heeft tot de bij deze drie organisaties aan gesloten bedrijven het verzoek gericht, indien dit geen al te gro te bezwaren ontmoet, geen ge bruik te maken van de mogelijk heid om op 24 December a.s. de winkels langer dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is gedaan mede om de voorberei ding van de viering van 't Kerst feest voor het personeel te ver gemakkelijken. SCHEEPVAART ONDERVINDT MOEILIJKHEDEN VAN IJSGANG Het 493 brt metende, kustvaar tuig „Paloma" van J. en H. Wes ters uit Groningen, dat onderweg is van Kotka (Finse Golf) naar Gent met een lading hout heeft moeilijkheden van de strenge kou ondervonden. Aan dek ver voert het schip n.l. ook een la ding hout en het overkomende water, dat tegen het hout spat, is gaan bevriezen. Door het ge wicht van het ijs maakte de „Pa loma" een slagzij van 35 graden. Het vaartuig heeft nu bij Han- go (een eilandje aan de Zuidwest kust van Finland) een schuil plaats gezocht. Met vereende kracht is men begonnen het ijs weg te hakken en op het ogenblik heeft men al veertig ton verwij derd. Wanneer men met dit werk je gereed is gekomen, zal het schip zijn reis kunnen vervolgen. Het 494 brt ton metende kust vaartuig „Muphrid N" van Van Nievelt, Goudriaan en Co's stoom, vaart maatschappij N.V. te Rot terdam, dat met een lading hout onderweg is van Hernosand (Oostkust Zweden aan de Botni- sche Golf) naar Gent, heeft Maandag tengevolge van zware ijsgang schroefschade opgelopen. Hierdoor moet het schip, dat in middels open water heeft bereikt, zijn reis in een langzamer tempo vervolgen. Het is waarschijnlijk, dat de „Muphrid N" eerst naar Rotterdam zal komen voor het „De in Nederland nog gevangen gehouden Duitsers zijn zonder uitzondering ernstige misdadi gers", zo heeft het hoofd van het Nederlandse voorlichtingsbureau in West-Duitsland, de heer J. B. Braaksma, Maandagavond voor de Noord-West-Duitse radio-om roep verklaard. In een uitzending, gewijd aan het probleem der Duitse oorlogs- De veertien opvarenden van een 363 ton metend Brits motor schip, de „Judith Mary", hebben van Vrijdag tot Maandag een verbeten strijd tegen het ijs moe ten voeren om te verhinderen, dat hun schip door ijsafzetting zou kapseizen en vergaan in de Finse golf. Vrijdag was het vaar tuig nabij Lovisa aan de grond gelopen. Vrijdag heeft de ijsgordel aan de Finse kust zich uitgebreid en het was dit ijs, dat het schip Maandag nog rechtop hield, al stond de machinekamer reeds on der water. Pogingen om de veertien man nen met reddingboten of hef- schroefvliegtuigen te redden, moesten worden opgegeven door hoge zeegang en sneeuwval. Maandagmorgen echter is de Finse ijsbreker „Sampo" erin geslaagd de „Judith Mary" te bereiken. Een loodsboot die de ijsbreker was gevolgd, nam de bemanning van het in een vorm loze ijsmassa veranderde schip aan boord. misdadigers, waarschuwde de heer Braaksma eV voor, de zaak- Breda op te blazen tot een be lemmering voor de goede ver standhouding tussen beide lan den. De betrokken gevangenerk hadden volgens hem zelf reeds genoeg gedaan om deze verstand houding te vertroebelen. Hij keer de zich tegen de verkeerde op vattingen, die de Duitsers veelal hebben over de berechting der Bredase gevangenen. De diepste grond van deze misverstanden was volgens hem de mening, dat in Nederland de theorie voor de collectieve schuld der Duitsers opgeld zou doen. Hij legde er de nadruk op, dat de betrokkenen bij de tegen hen gevoerde pro cessen volledige rechtskundige bijstand hebben genoten en dat vertegenwoordigers der Bondsre gering steeds de mogelijkheid hebben gehad, zich op de hoogte te stellen van de behandeling, die deze Duitsers in de gevan genschap ondergaan. De heer Braaksma zeide dat de 24 tot gevangenisstraffen ver oordeelde Duitsers, evenals een aantal van hun reeds vrijgelaten collega's in vrijheid gesteld zul len kunnen worden wanneer zij tweederde van hun straf zullen hebben geboet. In dezelfde uitzending deed de Democr. Unie, Eugen Huuth, een beroep op de Nederlandse rege ring, zo snel mogelijk meer ge vangenen vrij te laten en een de finitieve regeling van het pro bleem te bespoedigen. Hij vroeg van de buitenlandse autoriteiten, begrip te hebben voor „het leed der familieleden der betrokke nen, die schuldeloos door een hard lot zijn getroffen". vaststellen en eventueel herstel len van de schade. AGENT LOSTE TWEE SCHOTEN OP WEGZWEMMEN DE VLUCHTELING Een agent van politie te Am sterdam heeft in de 'afgelopen nacht omstreeks kwart voor één twee schoten gelost op een Am sterdammer, die in het water van de Nieuwe Vaart sprong, toen hij bemerkte, dat hij door de agent gevolgd werd. De schoten troffen geen doel. Kort tevoren had de agent een nlan voor een perceel in de Zee burgerstraat zien staan. Hij zag hoe een tweede persoon zich in de richting van het Zeeburgerpad verwijderde en ging hem achter, na. De man sprong daarop in het water van de Nieuwe Vaart en probeerde zwemmende aan zijn arrestatie te ontkomen. Toen los te de agent de twee schoten. Met behulp van een tweede agent werd de vluchteling echter toch gegrepen. Na zijn arrestatie stelde de po litie een onderzoek in bij het ge noemde perceel in de Zeeburger straat. Er bleek te zijn ingebro ken. Beide mannen zijn thans :n verzekerde bewaring. In beslag genomen werden 19 pakjes siga retten, 3 repen, rollen zoute drop en ƒ12,70. MAN VERDRONKEN TE ROTTERDAM Bij het aan boord gaan van zijn schip, het Rijnschip „Moldau", dat in de Nieuwe Maas te Rotter dam ligt, heeft gisternacht de 58- jarige matroos W. v. d. Meul het evenwicht verloren en is te water geraakt. De rivierpolitie heeft nog lange tijd geprobeerd het slachtoffer, dat in de diepte ver dwenen was, met dreggen op het droge te brengen, echter zonder resulaat. PROCES-VERBAAL WEGENS DIERENMISHANDELING. In Apeldoorn is tegen de 54- jarige mevrouw T. H. ter M. pro ces-verbaal opgemaakt, omdat zij ervan verdacht wordt een kat in een met stenen verzwaarde zak te hebben gestopt en de zak ver volgens in een emmer met water te hebben gegooid met de be doeling de kat te laten verdrin ken. Toen de kat naar haar zin niet snel genoeg de geest gaf, zou zij het koude water hebben weggegooid en de zak met ko kend water hebben overgoten. I DE ONTPLOFFING OP DE „MOSA". Door de gasontploffing op de „Mosa"-fabriek te Maastricht is een enorme ravage ontstaan in de glazuur- en sorteerafdeling. Ramen, deuren en een stuk muur werden weggerukt. Ook een ge deelte van een plafond stortte naar beneden. De schade wordt geraamd op enkele honderddui zenden. Door het gerechtelijk la boratorium wordt in samenwer king met het technisch bureau van de staatsmijnen een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de explosie. Gebleken is n.l., dat de automatische beveiliging op de gasleiding van de staats mijnen technisch gestoord was. De werkzaamheden op de porse leinafdeling zijn waarschijnlijk enkele dagen gestagneerd. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: Donderdag 22 Dec. 7 uur ds Visser van Rotterdam. KAMERLID VEROORDEELD De verkeerskamer van de Rot terdamse rechtbank heeft gister morgen de 45-jarige heer S. A. Posthumus uit Rotterdam, lid van de Tweede Kamer der staten-ge- neraal, veroordeeld van de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maanden. Volgens de dagvaarding zou hij op 15 November j.l. als bestuur der van een auto gereden hebben in de Rochussenstraat, terwijl hij onder zodanige invloed van alco holhoudende drank zou hebben verkeerd, dat hij niet in staat moest worden geacht dat motor rijtuig naar behoren te besturen. De eis was een gevangenisstraf van drie weken en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende zes maanden. De rechtbank was van oordeel, dat de overtreding van het eerste lid van artikel 26 van de wegen verkeerswet een dermate ernstig feit is, dat, mede met het oog op de generale praventie, termen voor een principale vrijheidsstraf aanwezig zijn. Bij het bepalen van de strafmaat heeft de rechtbank overwogen, dat de gevolgen van het vonnis ernstig zullen zijn voor verdachte. DONDERDAG 22 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gewijde muz.; 10.30 Morgend.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 En gelse Kerstliederen; 12.00 Ange lus; 12.03 Lunchconc. (12.30 Land en tuinbouwmeded., 12.3312.40 Wij van het land); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Viool en piano; 14.00 Me- tropole orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Pianorecital; 14.30 Gram.; 15.45 Caus.; 16.00 Kerst wij dingsdienst voor de zieken; 17.00 Kersthoorspel v. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Kamerorkest; 18.45 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 20.00 door PHILIPPO PRESTON. 99) (Nadruk verboden). Als had hij haar voornemen om weg te lopen geraden, ging Shane, zodra ze de garage be reikt hadden, naar het kantoor tje en liet haar in zijn wagen plaats nemen. „Te laat!" zong haar hart toen ze even later op hem bleef wach ten, terwijl hij hun lunchpakket bestelde, voor dat ze naar de Orange Mountains reden. Ze staken de rivier met de veerpont over en snelden langs boerderijen, akkers en rivieren, totdat ze bij een klein ondiep meertje stopten, dat aan de op merkzaamheid van het grote pu bliek was ontsnapt. Ze hadden over hele gewone dingen gepraat, over dingen, die ze toevallig onderweg voorbij kwamen en over de inhoud van hun lunchpakket. Audrey voelde zich tevreden en gelukkig. Ze had het gevoel, of ze op een wolk zweefde en zo dadelijk tegen de zon zou aanbotsen. Toen ze met hun maal klaar waren, leunde Audrey tegen een boomstam, die zijn bladerendak over haar heen welfde en Shane zat met de handen om zijn knie- en geslagen net als Audrey te staren in de blauwe verte, waar de golvende boomkruinen boven op de heuvels tegen de zonnige hemel afstaken. Om hen heen zoemden insec ten, kwetterden vogels en kab belde een beekje, dat tussen het hoge gras in het meer uitliep. „Als we hier eens bleven en nooit meer teruggaan Audrey?" zei Shane. Ze stonden op de drie sprong; Audrey besefte het over duidelijk en bij haar lag de be slissing, hoe ze zouden gaan. „We moeten terug. Het kan niet anders." Ze klemde haar handen om bosjes gras en wierp zich voorover op de grond. „Je moogt me niet zo op de proef stellen Shane. Ik ben niet sterk genoeg, om aldoor vol te hou den: „Nee.... nee!" Hij knielde naast haar neer en raakte haar gulden haren met zijn vingertoppen heel even aan. „Liefste". Hij hoorde haar schreien niet; ze weende stille tjes, want het lag niet in haar aard, heftig te snikken en mis baar te maken. Haar tranen be vrijdden haar slechts van het verstikkende gevoel, dat ze niet langer moedig en degelijk kon zijn, zich inhouden, als ze voor uit wilde, en doen, of ze de in wendige stem van Shane niet verstond, die uit zijn woorden sprak. „Kijk eens Shane," haar tra nen vloeiden niet meer, doch ze sprak met gesmoorde stem, om dat ze met haar hoofd op haar armen lag „Ik kan het niet helpen, dat naar mijn gevoelen, dergelijke ontmoetingen slechts tot één ding zullen voefen. We zullen elkaar méér ontmoeten, eerst stilletjes zoals nu, dan openlijk en tenslotte oneerlijk zijn tegenover Elma. Dit moet gezegd worden, maar ik vind het hard om het te zeggen, dus vraag me geen verdere uitleg, want je weet net zo goed als ik, dat deze middag slechts een begin vormt. Jij zult naar mij toekomen en ik zal met je meegaan." Shane streelde haar haren, bleef echter naast haar zitten en keek neer op het meisje, dat zo beklagenswaardig en toch zo dap per was. „Ja, ik geloof wel, dat je gelijk hebt en dat ik met echt manne lijke stommiteit niet heb willen zien, waartoe dit leiden moest en geprobeerd heb, je mee te lok ken. Het was zelfzuchtig van me bovendien, dat ik je ben komen opzoeken, maar je moet het me vergevën. Audrey verroerde zich niet. „Ik ben blij dat we elkaar heb ben leren kennen. Ik heb er niet de minste spijt van. Als je dat maar van me aanneemt." „Daar zal ik al mijn best voor doen." Weer was het stil. Toen be woog Audrey zich, kwam op haar knieën overeind en ging, zonder Shane aan te kijken, naar het meertje, om haar zakdoek in het heldere water te dopen. Sha ne sloeg haar gade. Over een paar minuten zouden ze naar de stad teruggaan en dit was het einde. HOOFDSTUK XXII. Nogmaals Leonard Peters. Marash had een vaste-goede- renkantoor gevonden in de na bijheid van het huis, dat naast dat van Leonard Peters stond, waarin Stanley Wilson vermoord was. Hij ging er heen op de mid dag dat Elma zo razend was over de weigering van Shane, om mee te gaan eten. Het kantoor was keurig gemeu bileerd en de directeur uiterst vriendelijk, zodat Marash in een gemakkelijke leunstoel plaats nam en een extra dure sigaar te voorschijn haalde, die hij meest al aanbood om de weg voor ver dere onderhandelingen te effe nen. Hij sprak met veel overredings kracht en wist zijn zinnen zo te wenden, dat de directeur van dat vaste-goederenbureau in de me ning kwam te verkeren, dat hij optrad voor de directie van een vennootschap, die het huis wilde kopen. Hij haalde lijsten te voor schijn, om de naam van de pre sident te weten te komen, die Marash zei nodig te hebben, om dat hij de lijst van aandeelhou ders wilde inkijken, die het huis hadden laten bouwen. Onder de eerste namen vond hij die van Elma Beverly. (Wordt vervolgd). Radiokrant; 20.20 Kamerkoor en vocaal ens.; 21.25 Voor de jeugd; 21.55 Tijdschriftenkroniek; 22.10 Orgelconc.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.25 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de huisvrouw; 11,15 Promenade- ork.; 11.45 Voordracht; 12.00 Pro menade ork.; 12.25 Caus.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Lichte muziek; 12.50 Caus.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Theaterork.; 13.55 Beursberich ten; 14.00 Gram.; 14.15 Klankb.; 14.45 Bas-bariton en orgel; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Voordracht; 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Orgelspel; 17.45 Regeringsuitz.18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lich te muz.; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Cabaret; 19.25 Lichte muz.; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Oratorium; 20.55 Hoorspel; 22.25 Pianorecital; 22.40 Act.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Act. of gram.; 23.25 Reportage; 23.45 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 En gelse les; 14.15 Gr.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 1500, 15.45 en 16.30 Idem; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Vo caal ens.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Reportage; 19.40 Caus.; 20.00 Omroepkoor; 20.20 Verzoekprogramma; 21.30 Jazz muziek; 22.00 Nws; 22.15 Orkest concert; 22.55 Nieuws. Pak Hen. En, voormalig secre taris van de communistische par tij van Zuid-Korea, is wegens ver raad door een speciaal tribunaal in Noord-Korea ter dood veroor deeld, aldus heeft 't Sow jat-pers bureau „Tass" meegedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5