De toekomst van Togoland (UI Jle Srovincic Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Zaamslag HAMEA <pêi «-■**-. v Ru we, rode handen Frir* rif* Nlnnrman - Het reddsel V3H TU3im Nior 's frambozenbrandeivijn Mijlpaai in Afrikaanse evolutie Normale diplomatieke betrekkingen tussen West-Duitsland en Oostenrijk Het bewind van Peron TERNEUZEN. AGENDA Een bijdrage 'fit de feestvreugde -• .vaMJ CLINGE. KOEWACHT. ST. KRUIS. OVERSLAG. RETRANCHEMENT. ZUIDZANDE. KERSTBOMEN, CAVIAAR EN BLOEMEN DOOR DE LUCHT Met de kleine Hanna in Gmüden gaat het goed - -f* *i iï 4 In de laatste jaren zijn er af en toe donkere figuren in schil derachtige klederdrachten bij de Verenigde Naties waargenomen, die vooraanstaande leden van de Afrikaanse .Ewe-stam bleken te lijn. Dit is een volksstam, die verspreid leeft over "de Westafri- fcaanse kust, deels in de Goud kust en deels in het onder Brits en Frans beheer staande Togo- Land. Deze afgevaardigden van de Ewe-stam kwamen in de Verenig de Naties pleiten voor een vorm van bestuur, waaronder hun stam herenigd zou kunnen wor den. Togoland is een kleine strook land ten oosten van de Goudkust. Oorspronkelijk was het een Duit se kolonie; doch na de eerste we reldoorlog werd het verdeeld tus sen Engeland en Frankrijk. Tus sen de eerste ne tweede wereld oorlog had Engeland een man daat van de Volkerenbond over het westelijk deel van Togeland, ■doch na de tweede wereldoorlog werd het volgens de overeen komst te Berlijn één van de elf trustgebieden van de Verenigde Naties. Nu de Goudkust over een klei ne twee jaar onafhankelijkheid zal krijgen, wordt de toekomst Een volkstemming. Wanneer de Goudkust een on afhankelijke staat wordt, zal het trust gebied van de Verenigde Naties onder Brits beheer niet meer als deel van de Goudkust bestuurd kunnen worden zonder goedkeuring van de' Verenigde Naties. Met het oog hierop is deze zo mer een commissie van de Ver enigde Naties, die uit een Indiër, een Austraüër, een Syriër en een Amerikaan bestond, naar Brits en Frans-Togoland gegaan en het rapport, dat deze commissie heeft uitgebracht, is nu bij de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties in behandeling. Het belangrijkste punt uit dit rapport is de aanbeveling om vóór Mei a.s. een volksstemming te houden om precies uit te vin den wat de 40.000 bewoners van het gebied wensen. Het rapport adviseert de kie zers de keuze tussen twee moge lijkheden te geven. De eerste zou zijn, dat het met de Goudkust verenigd wordt, wanneer dit land zijn onafhankelijkheid krijgt. De tweede mogelijkheid zou een scheiding van Brits-Togoland van de Goudkust zijn en een voortzet- Een evolutie. Dit is een historisch rapport. Togoland is het eerste van de elf trustgebieaen van de Verenigde Naties over de toekomst waar van een volksstemming zal be slissen. Voor Engeland zou de eenvou digste oplossing zijn, dat Brits- Togoland met ae Goudkust ver enigd zou worden, wanneer dit land onafhankelijk wordt en er is ook alle reden om aan te ne men, dat de meerderheid van de Afrikanen in Brits-Togoland dit zou toejuichten, daar Togoland op zichzelf politiek en econo misch niet levensvatbaar is. Doch men is het er over eens, dat de beste manier om de wensen van de bevolking te vernemen is om een volksstemming te houden. Voor de twééde Keuze, een inte rim beheersvoering, voelt men in Oostenrijk en West-Duitsland staan sinds gister voor het eerst sedert 1938 in normale diploma tieke betrekkingen tot elkaar. Beide landen hebben de diplo matieke vertegenwoordigingen in elkanders hoofdsteden tot am bassades verheven. De bezettende mogendheden hadden na de oorlog normale di plomatieke betrekkingen tussen beide landen verboden. Een Argentijnse commissie van onderzoek heeft vastgesteld, dat de regering-Peron zich bediende van een organisatie, die tot taak had tegenstanders van het be wind in de val te lokken. Zo Afscheid technisch-ambte- naar Haak bij de N.Y. (afkomstig uit Delfzijl, heeft als De Keijzer verwondingen opliep. koopvaardij-officier ail** wereld- De heer De Vos moest onmiddel- alle wereld zeëen. bevaren. Begonnen als machinist heeft de heer Haak zijn loopbaan be- Op Dinsdag 20 Dec. j.l. om-'eindigd als technisch-ambtenaar, streeks half elf vond onder zeer het hoogste wat hij bij de PZEM grote belangstelling in het tijde- kon bereiken. P.Z.E.M. Londen niet veel, daar er grote probeerden agenten van deze or ganisatie het vertrouwen van van Togoland een dringend pro- ting van de beheersvoering van hleem voo de Verenigde Naties. Frans- en Brits-Togoland zijn ten nauwste bij deze evolutie van de Goudkust betrokken. Het Britse deel bv. werd de laatste 35 jaar als deel van de Goudkust be stuurd en ook in de wetgevende vergadering van de Goudkust vertegenwoordigd de Verenigde Naties (waarschijn lijk weer onder Brits bestuur) totdat de toekomst van het ge bied definitief bepaald is. De volksstemming zou door Enge land georganiseerd en geleid moeten worden, doch onder toe zicht van waarnemers van de Verenigde Naties. moeilijkheden verbonden zijn aan het bestuur van een dergelijk ge bied op zichzelf. Een nieuwe fac tor hierbij is echter, dat Frank rijk kortgeleden heeft aangekon digd, dat het spoedig een volks stemming in Frans-Togoland wil houden; de Fransen hopen, dat het resultaat hiervan zal zijn, dat Frans-Togoland zich bij de Fran se unie zal voegen, waarmede aan de beheersvoering van de Verenigde Naties over dit gebied een einde zou komen. Het is na tuurlijk ook heel goed mogelijk, dat de Afrikanen in Brits-Togo land naderhand (dat is na een korte periode van gecombineerd beheer) hun toekomst aan die van Frans-Togoland zouden wil len verbinden. Dit is echter op het ogenblik vrij onwaarschijn lijk. Het resultaat van de debatten in de vergadering van de Ver enigde Naties over Togoland zal weer een mijlpaal vormen in de geschiedenis van de Afrikaanse politieke evolutie. (Nadruk verboden.) VRACHTAUTO DOOR QAARLEMSE TRAM GEREMD. Bij de emballagefabriek „De Phoenix" in Halfweg is gister ochtend omstreeks half tien een «net pulp beladen vrachtauto, die bij de Vinkenbrug aldaar de trambaan langs de rijksweg Am sterdamHaarlem overstak, ge grepen door een tram van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij en circa 50 meter meegesleept. Bij dit ongeluk werd de chauf feur van de vrachtauto ernstig gewond. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis te Haarlem. De tram ontspoorde en veroor zaakte aldus grote stagnatie. De vrachtauto was kort tevo ren van de suikerfabriek te Half weg vertrokken in de richting Haarlem. Bij de Vinkenbrug draaide de chauffeur zijn wagen rechtsaf de overweg op met de bedoeling de polder ten noorden van de rijksweg in te rijden. Doch «precies op hetzelfde ogenblik na derde. eveneens uit de richting Halfweg (op weg naar Haarlem), «ie tram van de Noord-Zuid-Hol landse. De trambestuurder kon een botsing niet meer voorkomen en ramde de vrachtauto, die 50 meter werd meegesleurd voor de tram, die intussen ontspoord was, lot stilstand kwam. Vrijwel onmiddellijk na de bot sing vatte de vrachtauto vlam. De wagen, die aan de rechterzijde fn het midden door de tram ge grepen was, had n.l. vlak achter de cabine een benzinetank, die in brand vloog. Personeel van de N.V. Grind en Zandhandel v/h D. van Baar- sen hoorde de klap en samen met leden van de rijkspolitie, die ter plaatse langs de Haarlemmer straatweg toevallig aan het con troleren waren, renden arbeiders en andere personeelsleden van dit bedrijf onmiddellijk met schuimblussers naar de branden de auto. Men slaagde er in het vuur snel te doven, doch kon de zwaargewonde chauffeur niet uit rijn benarde positie in de inge drukte cabine bevrijden. Eerst nadat men de cabine had open gescheurd met snijbranders kon de chauffeur eruit gehaald wor- den. Hij is de 23-jarige Henk Heere- mans uit Haarlem en hij reed in de auto van het expeditiebedrijf F_ Heeremans van zijn vader. In zwaargewonde toestand werd hij naar een ziekenhuis in Haarlem vervoerd en opgenomen. De auto was totaal verwoest. De trambestuurder kwam even als de passagiers van de tram met de schrik vrij. De tram liep enige schade op. TREINSTEL OP STATION H.S. TE 's-GRAVKNHAGE ONTSPOORD öm kwart over drie gistermid dag is een leeg electrisch trein stel tijdens het rangeren op het station Hollands Spoor te 's-Gra- venhage ontspoord. De electri- sche bovenleiding, die aan de rtationsoverkapping vastzit, werd (hierdoor ontzet, waardoor het treinverkeer tussen Leiden en fiotterdam op het station Den Haag slechts over één spoor ge leid kan worden. Vooral tijdens de forensenuren zal dit vertraging met zich mee (brengen, zo verneemt ANP des gevraagd bij dé Ned. Spoorwegen. De oorzaak van de ontsporing schijnt nog niet recht duidelijk te zijn. Een leeg electrisch treinstel werd aan de zijde van de Parallel, •weg van het station H.S. naar het perron voor de richting Rot terdamHofplein gereden. Het middenstuk van het achterste ge deelte ontspoorde op de wissel die vlak voor de stationsoverkap- anti-Peronisten te winnen en bij hen thuis compromitterende stuk ken te verbergen. Spoedig daar na volgde dan een huiszoeking, waarbij deze stukken werden ge vonden en de tegenstanders van F-eron, zonder vorm van proces gevangen werden gezet. WOENSDAG 21 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De prins student". Herv. Jeugdgebouw, 8 uur: Filmavond N.C.G.O.V.; 5 uur: Kindervoorstelling. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Nana". DONDERDAG 22 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: N.R.V.-kleurenfilm „Win terse zonneweelde in de ber gen". ping ligt. Hierdoor werd de mast aan de kap gebroken terwijl een van de hoge, beglaasde eindspan. ten van de overkapping werd ont zet. De sporen in de richting Rot terdam werden mede door de spoedig aanrukkende werktrein en opruimingsploeg ingenomen, zodat alle verkeer over H.S. tus sen Amsterdam en Rotterdam over één spoor moest worden ge. Leid. De vertraging was om vier uur nog niet bijzonder groot. Men hoopt het drukke forensenver keer zo veel mogelijk te bespoe digen, derhalve men van het in leggen van extra treinen heeft afgezien. Verwacht wordt, dat de oprui mingswerkzaamheden van de kap en het weer in het spoor torengen van het treinstel, alsmede de re paraties aan de bovenleiding vele uren zal duren. PRETTIGE FEESTDAGEN toegewenst met... 4 lijk gebouw van de P.Z.E.M, al hier het afscheid plaats van de technisch-ambtenaar, de heer H. Haak, die op 17 dezer de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Voor deze gelegenheid waren aanwezig de direccteur der PZEM, ir Michiels, de hoofdin genieur Linse, ir Broekhof, ir Vrolijk en het hoofd van de afd. personeel de heer Van Beusekom, de bedrijfsingenieur voor-Zeeuws- Vlaanderen, de heer Vis en een 60tal leden van het personeel uit alle hoeken van Zeeland. De directeur, ir Michiels, richt te als eerste het woord tot de scheidende functionaris en zijn naaste familie en dankte de heer Haak voor zijn minutieuse toewij ding voor het bedrijf. De directe chef van de lieer Haak, de hoofdingenieur Linse stelde het op prijs de heer Haak niet alleen ambtelijk te bedanken, doch legde er op de hem eigene wijze ook het tintje als het af scheid van een goed vriend in. De bedrijfsingenieur, de heer Vis, dankte de heer Haak namens de P.Z.E.M. in O. Z.-Vlaanderen ter wijl als laatste de heer Millenaar, thans technisch-ambtenaar te Middelburg, die de tijd dat hij als collega en vriend met de heer Haak in Westdorpe heeft doorge. bracht memoreerde. Ter herinnering aan zijn loop baan werden de heer Haak diver se cadeaux aangeboden. Aan het slot der huldiging dank te de heer Haak voor de hem toe. gesproken waarderende woorden en de aangeboden geschenken, welke een herinnering zullen zijn aan zijn diensttijd bij de P.Z.E.M. De heer Haak, oorspronkelijk Smokkel. Een slager uit St. Niklaas, die trachtte 20 kg vlees, ter waarde van 90,—, naar België te smok- kelen, liep alhier tegen de lamp. De douane nam het vlees in be slag en de Belg kon eerst na be taling van een geldboete, doch zonder het vlees, zijn weg vervol gen. Geslaagd. Bij het examen voor de cursus E.H.B.O. te Axel slaagden onze dorpsgenoten: De dames M. Baert, M. Herman, M. Kips, G. v. Paem'el en de heren R. Baert, W. Baert en R. Matthijs. Geslaagd Op de Technische hogeschool te Delft, slaagde dezer dagen voor het candidaatsexamen civiel-ingenieur onze dorpsgenoot, de heer W. F. Wijfels. Hazcnfeest. Zaterdagavond werd in het „Vissers- en Jagershuis" bij Remi Smollenaer weer het jaarlijkse hazenfeest gehouden. Op dit feest worden door de jagers alle eige naren en pachters waarin hun jacht is gelegen uitgenodigd. Met 53 man werd aan het feest deel genomen. Des avonds om 6 uur werd hun maaltijd aangeboden. Na de maaltijd werd er gezorgd voor muziek en dans. Tot vroeg in de morgen hebben de. genodig den zich vermaakt. Ernstige aanrijding Op de betonweg Overslag— Öude Burgse-Sluis kwam de heer De Vos per bromfiets van Over slag Zaterdagavond in botsing met enkele voetgangers, die van de kerk huiswaarts keerden. De heer De Vos heeft waarschijn lijk bij het dimmen voor een te genligger de voetgangers met opgemerkt. Twee voetgangers De heer De Vos moest onmiddel lijk in een ziekenhuis worden op genomen met een kaakbeenfrac tuur. De bromfiets werd zwaar be schadigd. Auto in de sloet. Zondagnamiddag toen dgktïëer S. met zijn vriend «aan het „snoe. ken" was op lief viswater van de heer Smollenaer wilde zijn vrouw om haar tijd te passeren met hun gloednieuwe Volkswagen een tochtje te maken. Zij was nauwe lijks op de hoge dijk welke langs de kreek loopt toen de wagen slipte en in de sloot terecht kwam. Wonder boven wonder liep de vrouw slechts lichte ver wondingen op maar de auto werd zeer zwaar beschadigd. Ouderoommissie. De heren A. Dierkx, Joh. van Hanegem en J. Pattist werden gekozien als lid van de oudercom missie voor de v.g.l.o.-klassen. Vicariaat. «Eind Januari zal vicaris H. D. Hendriks naar Winsum (Gr.) vertrekken. Na die datum zal mej. J. C. Jansen uit Bergen (N.-H.) het vicariaat op zich nemen. Ouderavond. Voor een goed bezette zaal ga ven de leerlingen der o.l. school een goedgeslaagde uitvoering. Het gevarieerde programma werd vlot afgewerkt. De uitvoe ring werd o.a. bijgewoond door het volledige college van B. en W. en de gemeente-secretaris. Win ter concert. In de zaal van hotel ,,De Roode Leeuw" te Zuidzande werd Zater. dag J.l. door de Kon. muziekver eniging „Veronica" in samenwer king met het dameskoor „Julia na" het eerste winterconcert ge. geven. De voorzitter, de heer A. Lu- teijn, sprak in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom tot burgemeester H. P. Everwijn en diens echtgenote die beide een actief aandeel in het programma hadden en wees hierbij op bet unieke feit dat de burgemeester tevens dirident is. Verder wees spreker nog op do geleverde prestaties van de beide verenigingen in het afgelopen uPbv-*"^j VC1CIH51115^U '1VV werden met een smak tegen ac jaar> Waarin het dameskoor op grond geslingerd waarbij mevr. COncours van de Zeeuwse Zan- gersbond de beker wist te ver- Kerstmis brengt voor het KLM vrachtbedrijf een ongekende drukte waardoor o.a. de week- end-vrachtdienst op New York dubbeld is en de 14-daagse dienst op Curacao nu eenmaal per week wordt gevlogen. Reeds half Oc tober begon de stroom van Kerst zendingen die behalve uit de nor male handelsgoederen uit speel goed, levensmiddelen, textiel (zoals jumpers sjaals en dassen), cameras en natuurlijk uit Kerst boomversiering bestaat. De laatste 10 dagen voor Kerst mis zijn zeer druk omdat dan het aanbod van aan bederf onderhe vige goederen geschiedt. Het be treft hier o.a. bloemen, waarvan 3 a 4 ton naar Scandinavië, plus minus 7 ton naar Duitsland en tal van zendingen naar Engeland en Frankrijk hun weg vinden. Geslachte konijnen, hazen, fa. santen, kalkoenen en eendon gaan naar Scandinavië, caviaar uit Perzië naar Amerika. Zelfs Kerstbomen gaan het vliegtuig in en wel van Duitsland naar Amerika en Australië. Tenslotte wordt in deze tijd een groot aanbod van Kerstpost ver werkt. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de gemeente raad waren alle leden aanwezig. Na opening door de voorzitter met het uitspreken van het ge bedsformulier werden de notulen van de vergadering van 24 Octo ber, na aanbrenging van een wij ziging, vastgesteld. Daar het de laatste vergadering van het jaar 1955 zal zijn, wenst de voorzitter vóórdat met de af werking van de agenda een aan vang wordt gemaakt de leden dank te betuigen voor de pretti ge samenwerking gedurende dit jaar en spreekt de hoop uit, dat die goede verstandhouding ook in het jaar 1956 zal blijven besten digd. Tevens brengt hij de leden dank voor de ontvangen blijken van belangstelling ter gelegenheid van zijn herbenoeming. Door het oudste raadslid, de heer De Feijter, wordt namens de raad de burgemeester dank gebracht voor de prettige sfeer, die mede dank zij de leiding van de voorzitter steeds in de raads vergaderingen heerst, waardoor het bijwonen hiervan een genoe gen is. Spreker hoopt, dat de voorzitter de wijsheid en kracht van God zal mogen ontvangen om ook in het komende jaar zijn ambt als burgemeester tot welzijn van de gemeente met opgewekt heid te kunnen vervullen. De meeste ingekomen stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Wat betreft het ingekomen verslag over het jaar 1954 van de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen" doet de voorzitter enige mededelingen over de waterwinning op Bel gisch grondgebied en in verband hiermede de aankoop van 12 tot 14 ha grond die nodig zullen zijn om het hoofd te kunnen bieden aan het stijgend waterverbruik in verband met de voortdurende uitbreidingen van het net. Hier mede zal echter een uitgaaf an ongeveer 400.000 gemoeid zijn. In Januari 1956 zal weder een vergadering worden gehouden, in welke vergadering over een en ander zal worden beslist. Op deze vergadering zal ook besproken worden de kwestie van aanslui ting der z.g. onrendabele gebie den. Naar aanleiding van een adres van de Nationale raad voor het onderling uitvaartwezen betref fende afschaffing van het klasse stelsel op algemene begraafplaat sen informeert de heer De Feij ter naar de mogelijkheid om op het gedeelte der 3e klasse bij overlijden van een der echtgeno ten het daarnaast liggend ge- N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen" worden voor het jaar 1956 herbenoemd de heren H. D. Trimpe en A. J. de Visser, die hun herbenoeming aannemen. De pensioengrondslagen voor de gemeente-secretaris en de ge meente-ontvanger worden over eenkomstig het voorstel van B. en W. z.h.s. vastgesteld. Z.h.s. worden, nadat de heer Florussen namens de commissie belast met het nazien der reke ningen, medegedeeld had alles in orde te hebben bevonden, de ge meenterekeningen 1952 en 1953, waarbij tevens de rekeningen over die jaren van het burgerlijk armbestuur, de vrijwillige brand weer en de Chr. bewaarschool, z.h.s. goedgekeurd. Z.h.s. werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. voorlo pig vastgesteld de uitgaven ten behoeve van het openb. lager on c'erwijs over 1952 en 1953. De gemeente-rekening 1954 sluit voor wat betreft de gewone deelte vrij te laten waardoor er dienst met een nadelig saldo, mogelijkheid zal zijn om bij over- groot 10.830,57 en de Kapitaal- lijden van de overgebleven echt- dienst met 'n nadelig saldo groot genoot(e) deze naast genoemd 81.168,26. graf 'e aarde te bestellen. Deze rekening wordt in handen De voorzitter gelooft wel, dat gesteld van de commissie van on- 1 _l1_ nn VinfTmtir) zulks mogelijk zal zijn. De heer De Visser zegt er prijs op te stellen, dat hierover eerst de raad zal gehoord worden. De voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar en zegt toe, dat B. en W. eventueel een voorstel op raadsagenda zullen plaatsen. Tot vertegenwoordiger en plaatsvervanger naar de verga dering van aandeelhouders der derzoek rekeningen en begrotin gen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de begroting 1955 gewijzigd. Onbewoonbaar worden ver klaard de woningen Axelsestraat 40 en 't Veer B 81. De voorzitter verklaarde dat eerstgenoemde woning wel be woonbaar gemaakt zou kunnen worden, doch dan zou het niet bij een oplappen mceten blijven. De heer Florussen vindt het n versleten boeltje. De heer De Visser zou een be sluit tot onbewoonbaar verkla ring nog willen uitstellen tot een volgende vergadering. De voorzitter geeft aan een direct besluit de voorkeur, waar toe dan ook z.h.s. wordt besloten. Onder intrekking van het be sluit van 30 Juni 1955 wordt be sloten tot het aangaan van een kasgeldlëning tot een maximaal bedrag van ƒ100.000 tegen een rente van 2%. De begroting dienst 1955 wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. gewijzigd. Bij de omvraag vestigt de heer Florussen de aandacht op de toe stand van de weg tussen de wo ningbouw en de toegane naar het bouwland van de heer Anth. Dek ker. De heer De Feijter acht het no dig dat een heg te Othene wordt bijgeknipt. De voorzitter antwoordt dat aandacht zal worden geschonken aan de door de heer Florussen bedoelde weg. Wat betreft de heg te Othene, merkt hij op dat deze heg geen gemeente-eigendom is. Tenslotte deelt hij mede, dat een proef is genomen met het aanbrengen van sterkere lampen in de straatverlichting. B.enW. zullen over de verbetering van Dinsdagavond via zijn zender aan werven. Hierna konden de vele aanwe zigen genieten van een goed con cert dat achtereenvolgens werd gegeven door de muziekvereni ging en hét dameskoor. Na de pauze werd een bont pro gramma gebracht, hetwelk werd verzorgd door leden van beide verenigingen. Vooral het optreden van „De Regenboogzusjes" en ,,De Boe renkapel" viel zeer in de smaak, terwijl het optreden van „De Kabouters en Dientje Visser" ook zeer geslaagd mag heten. De avond werd besloten met een gezellig bal waarvan het eind voor velen nog veel te vlug kwam. Benoeming. Tot besteller bij de PTT te Biet vliet werd benoemd dé heer W. K. J. de Witte, thans hulpbestel ler te Zuidzande. Geslaagd. Bij het te Utrecht gehouden examen behaalde mej. J. S. Neu- feglise het diploma stenografie en mej. J. C. van de Reepe het diploma machineschrijven. Met de kleine Hanna gaat het goed, zo heeft dokter Hans Ker- bler in het Oostenrijkse Gmünden deze verlichting deskundig advies inwinnen en hierover te zijner tijd de raad inlichten. De voorzitter wenste bij het slot van deze laatste raadsverga dering in 1955 de leden een pret tig Kerstfeest en viering van oud en nieuwjaar, waarna hij de ver gadering door het uitspreken van het dankformulier sluit. 65. Eric aarzelt dan ook niet. Er is geen keus; dezelfde weg te ruggaan, die hjj ge komen is, is onmoge lijk, want daar wach ten hem de speren van Monochs krijgers. Hij wringt zich nu liggend door de nauwe gang. Aan zijn voeten voelt hij van tijd tot tijd het geknabbel van z'n hond, die hem letter lijk op de voet volgt. De kruippartij lijkt eindeloos te duren, maar ten slotte heeft hij het einde van de gang bereikt. Zijn vermoeden blijkt juist te zijn geweest; het zwakke licht, dat hij zag is inderdaad een opening aan de voet van de grafheuvel. Een zucht N&n verlichting sla kend, kruipt hij naar buiten en kijkt om zich heen. Hij begrijpt nu, waarom deze ingang of uit- gang, zo men wil nooit gevon- den is. De opening ziet er uit als het hol van een of ander dier en wordt bovendien aan het gezicht onttrokken door dicht, laag struik gewas. Aan de stand van de zon te zien, moet hij zich ergens aan de noord zijde van de grafheuvel bevinden. Tot zijn vreugde ziet hij niet ver verwijderd de strijdwagen van Mo- noch staan, dezelfde waarmee hij hier is gebracht. „Die wagen moet ik zien te pak ken te krijgen," denkt Eric, ter wijl hij zich behoedzaam voortbe weegt. Zijn oor vangt een vaag gedruis op, dat van de andere kant van de heuvel komt. Daar is blijkbaar iets aan de hand. Dat kan alleen maar gunstig voor hem zijn, want des te minder is er kans, dat hij iemand zal tegenkomen. Maar daar vergist hij zich toch in, want terwijl hij vlug wegduikt achter een boom, snellen drie krij gers hem in grote opwinding voor bij. Er moet dus aan de andere zijde iets ernstigs gaande zijn Wat dat is, daar breekt hij zich het hoofd niet over. Daar staat de strijdwagen geheel onbewaakt, dat is de kans om zich te bevrijden. Hij snelt vooruit om in één ren het voertuig te bereiken, als Wolf hem grommend vooruit schiet. Uit het struikgewas komen enige krijgers te voorschijn, die met ge velde wapens op hem afkomen. zijn Zwolse mede-radio-amateur en helper in nood IJ. L. Feitsma kunnen vertellen. Zoals we al gemeld hebben heeft de heer Feitsma, electro- technisch-ambtenaar bij de IJssel- centrale en hoofdbestuurslid van de radio-amateursvereniging V. E. R. O. N., enige dagen geleden de „noodkreet" opgevangen van dokter Kerbler, die voor zijn pa tiëntje dringend een in Oosten rijk niet verkrijgbaar preparaat nodig had. Toen het radiogesprek GmüdenZwolle Dinsdagavond om tien voor acht begon, wat de dokter nog maar een kleine twee uur terug uit 't ziekenhuis, waar hij sinds Zondagavond, toen het gevraagde geneesmiddel er aan kwam, over zijn patiëntje had ge waakt. Vandaag gaat hij er weer heen, want nu hier in Nederland op zo voortreffelijke wijze hulp is geboden aan de kleine Hanna, wil ook hij alles op alles zetten om haar te redden. Met de zending van de Nederlandse pharmaceu- tische fabriek is hij voor 25 da gen geholpen en Dinsdagmorgen is uit Boston (Verenigde Staten) ook nog een hoeveelheid van het geneesmiddel verzonden. Dokter Kerbler, die bijzonder dankbaar is voor wat in ons land voor Hanna is gedaan, zal ook in de komende dagen omstreeks kwart vóór acht des avonds zijn Zwolse vriend in de aether opzoe ken om hem op de hoogte te hou den. Hij is van plan Hanna's moe. der in haar eigen omgeving op te zoeken en het gesprek op een tape-recorder vast te leggen. Die opname wil hij Vrijdagavond uit zenden.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2