De Nederlands-Indonesische conferentie Zuid-Slavië in de Veiligheidsraad gekozen Dulles' Maatregels tege in West- n bankovervallen Duitsland Wrijf Kou en Pijn wekelijkse persconferentie Kabinetswijziging in Engeland 1V.-kijkgeid met ingang van 1 Januari a.s. WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 11e Jaargang No 3643 PresidentEisenhower naar Washington Twee vliegtuigbotsingen in de V. S. Ontslag van Jordaanse regering ingediend NIEUWE BETOGINGEN IN JORDANIË MAURIAC SPREEKT NIET TE BRUSSEL Saoedi-Arabisch dreige ment t.a.v. Boeraimi-Oase Engeland beraamt maat regelen tegen onwettige wapendoorvoer De Noord-Oostelijke Indiase grensgebieden Egyptisch-lsraëlisch incident weg met DAMPO Noord'Afrika ABDIJSIROOP/; Betoging te Calcutta Majoor Salah in Khartoem VOORTZETTING ZAAK-SCHMIDT Het Saargebied Gaen Bioscoopvoorstel lingen op Oudejaar? ZORIN IN BONN AANGEKOMEN Chroesjtsjef antwoordt Noorse premier DE VERKIEZINGEN IN GUATEMALA Japanse vissers vermist HET WEER. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frnnkering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per nafta nd ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijksUitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum fer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Adverterities: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Airas Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Financiëel-economische be sprekingen deze week in Den Haag. De financiëel-economische be sprekingen op ministeriëel niveau, die Dinsdag in Genève tussen minister Zijlstra en minis ter Kasimo zijn begonnen, zullen Donderdag in Den Haag worden voortgezet, waarbij ook minister Van der Kieft betrokken zal zijn. President Eisenhower is Dins dag naar Washington vertrok ken, omdat hij meer tijd wenst voor zijn Kerstvoorbereidingen, zo heeft zijn pers-secretaris mee gedeeld. Oorspronkelijk zou hij pas he den vertrekken. Zijn artsen heb ben voorgesteld, dat hij naar een warmere plaats vertrekt, omdat hij daar meer van de buitenlucht kan genieten aan het klimaat in Gettysburg toelaat. Bij twee botsingen van vlieg tuigen zijn Maandag in de Ameri kaanse staat Florida elf vliegers om het leven gekomen. Drie wor den er nog vermist. Het eerste ongeluk deed zich voor boven de buitenwijken van Tampa. Daar vlogen twee straal- bommenwerpers van het type B-47, die atoombommen vervoe ren kunnen, tegen elkaar. De acht inzittenden kwamen om het leven. Bij de tweede botsing, boven Port St. Joe in West-Florida, wa ren een bommenwerper van het type B-29 en een straaljager van het type F-86 betrokken. Zeker drie vliegers kwamen bij dit orü geluk om het leven. Drie mannen worden nog vermist. Hazzah Mahali heeft Dinsdag officieel zijn ontslag als premier van Jordanië bij koning Hoessein ingediend. Eerder hadden demonstranten het onmiddellijke aftreden van de regering geëist. Mahali had Maandag het aftreden der rege ring bekend gemaakt, maar deze zou de lopende zaken behartigen. Thans meldt de Jordaanse ra dio, dat de koning het ontslag of ficieel heeft aanvaard en dat on derhandeld wordt over de sa menstelling van een zakenkabi net, dat toezicht moet houden op de algemene verkiezingen die binnen vier maanden zullen wor den gehouden. Dinsdag hebben zich in Jorda. nië opnieuw betogingen voorge daan tegen deelneming van Jor danië aan het paet van Bagdad. Aan de betogingen van gisteren werd deelgenomen door ambte naren, dokters en advocaten, die onmiddellijk aftreden van de re- gering-Mahali eisten. Aangezien het parlement ont handen is, moet de regering bin nen een week aftreden. Ondanks een oproep van de premier om het werk te hervat ten, werd in Amman Dinsdag nog gestaakt. Francois Mauriac, de Franse romancier en lid van de academie Francaise, zal op 14 Januari te Brussel geen spreekbeurt vervul len voor de Katholieke conferen tie, die hem ter gelegenheid van het zilveren jubileum van deze organisatie had uitgenodigd. Mau. rlac heeft van de spreekbeurt af gezien naar aanleiding van cri- tiek die in Belgische Katholieke kringen op hem is uitgebracht vanwege zijn polemiek met het Franse blad „La Croix" over de vrije school. Die polemiek was be gonnen met 'n artikel in „L'Ex- press", het blad van Mendès- France, van 8 December waarin Mauriac verklaarde, dat men „zelfs uit het oogpunt van het christelijk geweten" zijn stem „waarmede het lot van Frankrijk en de wereldvrede gemoeid is" niet mocht laten afhangen van een strijdpunt ten aanzien van de school. Het Belgische socialisti sche blad „Le Peuple" nam dit artikel over. Mauriac verklaart in „La libre Belgique" van gisteren, dat zijn artikel in „L'Express" alleen voor het Franse publiek bestemd was, en dat het hem spijt een derge lijke beroering onder de Belgi sche Katholieken verwekt te heb ben. Dit heeft minister Zulstra gis termiddag na een vergadering van de financiëel-economische werkgroep van de conferentie, die ruim twee uur heeft geduurd, meegedeeld. Prof. Zijlstra zei, dat de heer Kasimo Donderdag uit Genève in Nederland zal aanko men, evenals de Nederlandse en Indonesische financiëel-economi sche deskundigen. Gehele veld der f in.-econ. ver houdingen. ter sprake. Minister Zijlstra deelde mee, dat op de bijeenkomst van Dins dagmiddag in een oriënterend ge. sprek het gehele veld van de financiëel-economische verhou dingen tussen Nederland en In donesië ter sprake is gebracht, waarbij „enige systematiek is ge. bracht in de te behandelen vraag stukken". Prof. Zijlstra voegde hieraan toe, dat hierbij was be sproken, welke vraagstukken kunnen worden behandeld door de deskundigen van beide dele gaties en welke door de minis ters dienen te worden besproken, omdat zij naast een financiëel- economisch karakter ook een po litiek karakter dragen. Op een vraag of tijdens het gesprek van gistermiddag aan grijpingspunten waren gevonden voor een bevredigend verloop van de besprekingen antwoordde mi. nister Zijlstra, dat dit inderdaad het geval is wat betreft de vraag, welke onderdelen vah de finan ciëel-economische overeenkomst dienen te verdwijnen, welke blij ven bestaan en welke voorlopig kunnen blijven bestaan, doch te zijner tijd kunnen worden vervan, gen door nader te sluiten over eenkomsten, zoals de handels- en monetaire zaken, die zijn gere geld door de ministersconferentie van 1950. Minister Zijlstra antwoordde op verdere vragen, dat zeker ook afdeling A van de financiëel-eco nomische overeenkomst wat be treft de rechten, het rechtsher stel en de concessies op ministe riëel niveau zullen worden bespro ken. Een vraagstuk hierbij is of de regelingen in dit deel van de financiëel-economische overeen komst met instemming van Ne derland kan worden geacht be vredigend te kunnen worden ge regeld onder de Indoneische na tionale wetgeving, of dat afzon derlijke bilateraie overeenkom sten noodzakelijk zijn. Op de vraag of er onoverbrugbare tegenstellingen zijn antwoordde minister Zijlstra: „Dat moeten wij afwachten, zover zijn we nog niet". Hij verklaarde, dat bespre kingen in goede sfeer zijn ver lopen en verhelderend hebben gewerkt in de gecompliceerde materie van de financiëel-econo mische verhoudingen. „Het is geen eenvoudige zaak", voegde prof. Zijlstra hieraan toe. Minister Zijlstra zei, dat ver wacht wordt, dat de Nederlandse ministers op 3 of 4 Januari naar Genève zullen terugkeren en dat dan de financiëel-economische onderwerpen voldoende zullen zijn voorbereid voor de finale. Of er tussen Kerstmis en Nieuwjaar besprekingen in Genève zullen worden gehouden door de finan ciëel-economische werkgroep, hangt af van hetgeen in Neder land zal worden besloten, zei hij voorts. De voorzitter van de Indonesi sche delegatie, minister Anak Agung Gde Agung, bood minis ter Zijlstra en de adviseur van de Nederlandse delegatie gister avond een diner aan. Heden zal minister Zijlstra met minister Kasimo de lunch gebrui. ken. Hedenochtend zal de finan ciëel-economische werkgroep nog bijeen komen. De ministers zul len hierbij niet aanwezig zijn. Hedenmiddag zal minister Zijl stra naar Nederland terugkeren. Postbeambten in West-Duits land zouden voortaan met een re volver gewapend achter hun lo ketten moeten zitten, zo meent de minister van Binnenlandse Za ken van de staat Noordrijn-West falen, dr Meyers. Hij heeft aan de minister voor de Posterijen verzocht, deze vei ligheidsmaatregel te treffen om de bandieten af te schrikken, die in steeds toenemend getal aan slagen op de kassiers van post kantoren en landelijke banken plegen. De roofovervallen op wegen en op openbare kassen zijn vol gens Meyers tot de ergste plaag van zijn aan Nederland grenzen de staat geworden. De minister verlangde drako- nische maatregelen tegen de ro vers, wie een briefje van tien mark meer waard is dan een mensenleven. Hij deelde mede, dat hij in alle districten speciale politiediensten heeft laten inrich ten om de roofovervallen tegen te gaan. Vooral op de dagen, waarop de kassen voor het uitkeren van pensioenen en andere regelmati ge betalingen gevuld zijn, zullen alle denkbare veiligheidsmaatre gelen worden genomen. Aan het openbaar ministerie heeft de mi nister verzocht voortaan de strengste straffen tegen rovers te eisen. De meeste der tot dus ver door de politie gegrepen ban dieten waren jonger dan dertig jaren en door overmatige spil zucht op de weg van de misdaad geraakt. Saoedi-Arabië heeft gedreigd 't geschil met Engeland over de Boeraimi-oase aan de Veiligheids raad der V. N. voor te leggen, in dien er geen „onmiddellijke" re geling wordt bereikt. Abdel Rahman Azzam, voor malig secretaris-generaal van de Arabische Liga en thans lid van de Saoedi-Arabische delegatie bij de V. N„ uitte deze waarschu wing op een persconferentie. Hij deelde correspondenten bij de V. N. echter mee, dat Saoedi- Arabië bereid is in te stemmen „met arbitrage of welke interna tionale beslissing ook". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Dinsdag op een persconferentie te Londen mee gedeeld, dat Groot-Brittannië van plan is nieuw maatregelen te ne men inzake de export van over tollig militair materieel. Krachtens deze nieuwe maat regelen moeten de Britse ver schepers de uiteindelijke bestem ming van dergelijk materieel mededelen. De Britse regering zal echter niet meer in staat zijn te verhin deren, dat vijftien „Valentine"- tanks uit Antwerpen naar Egyp te worden verscheept. In de Noord-Oostelijke grens gebieden van India zijn in de af gelopen Maanden 2588 personen om het leven gekomen en 68 ge wond bij onlusten die een gevolg waren van optreden van bepaalde Naga-stammen, aldus is Dinsdag in het priement in Nieuw Delhi bekend gemaakt. De laatste we ken is de toestand in het gebied van de Naga's, die bekend staan ais koppensnellers, verbeterd en in de afgelopen maand hebben zich geen incidenten meer voorge daan. Bepaalde groepen Naga's wen sen onafhankelijkheid en veroor zaken ongeregeldheden, die door troepen onderdrukt moeten wor den. TOESTAND VAN DE HEER WELTER IETS BETER. De toestand van het Tweede Kamerlid, de heer Ch. Weiter, die, zoals bekend is, de vorige week een zware operatie heeft ondergaan, in het R. K. zieken huis aan het Westeinde te Den Haag, werd Dinsdagochtend iets beter genoemd. Volgens Egyptische kringen heeft een groep Israëliërs Maan dag de bestandslijn in het gebied van Gaza overschreden en in Egyptisch gebied op een Egyp tische grenspatrouille geschoten. Drie Israëlische soldaten en één Egyptenaar werden gedood en drie Israëliërs gewond in het ge vecht, dat daarop volgde. Waarnemers van de V. N. zijn een onderzoek begonnen naar de Egyptische klacht, dat Israël de aanval was begonnen. Na 35 stemmingen die geen re sultaat hebben opgeleverd, is Zuid-Slavië Dinsdag gekozen tot lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De algemene vergadering sprak zich met 43 togen 11 stemmen bij 13 onthoudingen uit ten gunste van Zuid-Slavië. In een onderlinge loterij tus sen Zuid-Slavië en de Philippij- nen was eerder uitgemaakt, dat Zuid-Slavië het eerste jaar van de termijn van twee jaar zitting in de Veiligheidsraad zou hebben. De voorzitter van de algemene vergadering, de Chileen Maza, had verklaard de „morele verant woordelijkheid" voor het plan van de gedeelde termijn te aan- -A vaarden, maar de vergadering sprak zich er Vrijdag tegen uit. Bij de stemming van Dinsdag echter sprak Maza niet over een gedeelde termijn. Hij deed uitslui tend een beroep op do afgevaar digden om voor de 36ste maal te stemmen voor de vervulling van de vacature in de raad. Onderhandelingen achter de schermen hadden de toelating van Zuid-Slavië al vóór de laatste stemming vrijwel zeker gemaakt. Men heeft afgesproken, dat Zuid- Slavië aan het einde van het vol gend jaar zal aftreden en dat de algemene vergadering dan de zetel aan de Philippijnen zal toe wijzen. De overige twee niet-perma- nente zetels die dit jaar vrijko men, waren reeds eerder, bij de eerste stemming, toegewezen aan Australië en Cuba. Deze zetels werden de afgelopen twee jaar bezet door resp. Nieuw-Zeeland en Brazilië. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft Dinsdag op zijn wekelijkse pers conferentie medegedeeld, dat de Amerikaanse regering het con gres volgend jaar zal verzoeken om 100 mill dollar te verlenen voor hulp aan het buitenland om de Russische economische pene tratie in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dulles noemde dit bedrag van 100.000.000 dollar, toen hij enke le bijzonderheden meedeelde van het plan van de regering om het congres in totaal 4.900.000.000 dol lar te verzoeken voor militaire en economische hulpprograms in 't belastingjaar 19561957. Voor het economische gedeelte van het program voor wederzijd se hulp zal, naar verwacht wordt, ongeveer 1.900.000.000 dollar wor den gevraagd. Minister Dulles zei, dat de Ver enigde Staten geen monopolie op het gebied van economische hulp wensen. Zij juichen iedere econo mische hulp toe, die minder ont wikkelde landen sterker maakt en de vrijheid en onafhankelijk heid van deze landen vergroot. Het is volgens de Amerikaanse minister de vraag of de Sowjet- Unie met haar aanboden tot hulp werkelijk de onafhankelijkheid van vrije landen wenst te bevor deren. Het veto van de Sowjet-Unie tegen toelating van Japan tot de Verenigde Naties is volgens Dul les zowel juridisch ais moreel on juist. Hij vond het een ernstige schending van het handvest, dat een land, dat de meeste leden- staten in hun midden wensen, buiten de volkerenorganisatie wordt gehouden. Dinsdag zijn in Bone (Algerije) 1400 man Franse strijdkrachten aangekomen om de toenemende golf van gewelddaden in het Noordoosten van het land te hel pen bestrijden. Er zijn daar de afgelopen 48 uur 29 doden gevallen. De Fran sen en de verzetslieden doen daar elk hun best om zoveel mogelijk wapens in te zamelen. De autori teiten hebben verzocht alle vuur wapens op de gemeentehuizen in te leveren, maar vele boeren, door de vogelvrijen geïntimi deerd, geven in plaats daarvan hun wapens aan deze laatsten. In Tunis is Dinsdag een 17-ja- rige Tunesiër gedood, toen de politie poogde 60 mensen uiteen te jagen, die zich verzameld had den om naar een toespraak van Salah Ben Joessef te luisteren. Verder werden 4 Tunesiërs ge wond. Ben Joessef is tegenstan der van het verdrag met Frank rijk inzake zelfbestuur. Ook de demonstranten maakten van vuurwapens gebruik. 27 per sonen werden aangehouden. door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met AKKER SIROOP Ongeveer duizend mensen heb ben Dinsdag gedurende twee uur voor het Amerikaanse consulaat in Calcutta gedemonstreerd ais protest tegen de Amerikaans-Por- tugese verklaring, die sprak van „Portugese provincies in het Ver re-Oosten". Sir Anthony Eden heeft belang rijke wijzigingen in zijn kabinet aangebracht. Zo wordt SeUvyn Lloyd (51 jaar) minister van Buitenlandse Zaken, ais opvolger van Harold MacMillan (61 jaar), die op zijn beurt minister van Financiën wordt. De huidige minister van Financiën, R. A. Butler (53 jaar) krijgt geen andere departement toegewezen, doch hij wordt de voornaamste medewerker van de minister-president. Hij krijgt de ere-functie van lord zegelbewaar der en wordt tevens voorzitter van het Lagerhuis. Aangezien er nog meer wijzi gingen in de lagere rangen van de regering worden verwacht, is deze kabinetshervorming in Enge. land wel de omvangrijkste sinds de tweede wereldoorlog. Zij vormt de verwerkelijking van de wens van Eden om zijn re gering zodanig te stroomlijnen, dat er in de komende vier jaar, die de conservatieven naar men mag verwachten aan het bewind zullen zijn, geen belangrijke wij zigingen nodig zullen zijn. Nov nooit heeft een Britse pre mier sinds de oorlog bij één en de. zelfde gelegenheid de bezetting van drie belangrijke posten de ministeries van Financiën, Defen sie en Buitenlandse Zaken ge wijzigd. Selwyn Lloyd is eerder op het „foreign office" werkzaam ge weest als minister van Staat. Kort geleden kreeg hij de porto, feuille van Defensie. Eden loste één van zijn groot ste problemen op door sir Walter Monckton, die tot dusver minister van Arbeid was en die de wens zu hebben geuit om het kabinet te verlaten, tot minister van Defen sie te benoemen. Tot het laatste ogenblik was het onzeker, of MacMillan het minis terie van Buitenlandse Zaken zou verlaten. MacMillan bezette deze post pas sinds April, toen Eden het „foreign office" verliet om zich uitsluitend aan het premier, schap te gaan wijden. In de tijd die sindsdien is verlopen, hebben zich allerlei belangrijke ontwik kelingen in de buitenlandse poli tiek voorgedaan, zoals de confe renties te Genève, de critieke toe. stand in het Midden-Oosten en de noodtoestand op Cyprus. Majoor Salah Salem, de Egyp tische oud-minister van Voor lichting, die indertijd ook belast was met de behandeling van kwesties betreffende Soedan, is Dinsdag tee Khartoem aangeko men, waar hem een hartelijke ontvangst ten deel viel. De Soe- danezen zien in zijn komst een bewijs, dat premier Nassar de onafhankelijkheid van Soedan erkent. „Ik ben slechts een eenvoudige Egyptische burger, die u geluk komt wensen met uw bevrij ding", zo verklaarde majoor Sa lem bij zijn aankomst. Naar ver luidt zal hij wellicht benoemd worden als de eerste Egyptische ambassadeur in Khartoem. Men verwacht, dat de oud-minister met premier Ismail el Azhari, wiens gast hij is, o.m. van ge dachten zal wisselen over de verdeling van het water van de Nijl. Maandag werd, onder voorzit terschap van rechter Rochjani, de 32e zitting gehouden in de zaak tegen de Nederlander Schmidt. In deze zitting werden twee desalieden uit Tjiandjoer gehoord, die lid waren geweest van de Daroel Islam, althans her haaldelijk in de bossen waren ge weest. Beide getuigen verklaar den verdachte verscheidene ma len te hebben gezien. Ook be weerden beiden, dat zij onder dwang lid van de D.I. waren ge worden. De verdedigster, mevr. Bou man, merkte op, dat er tussen de verklaringen van de twee getui gen aanzienlijke afwijkingen be staan wat betreft de tijden. De rechter antwoordt daarop, dat de bevolking in afgelegen ge bieden weinig begrip van tijd heeft. Beklaagde reeds twee jaar in voorarrest. Op 18 December was beklaagde Schmidt twee jaar in voorarrest. De Christelijke Volkspartij van de vroegere Saarlandse premier Hoffman heeft Dinsdag de weg vrijgemaakt voor een coalitie met de produitse Christen-Demo craten. Zij heeft zich voorstand ster verklaard van een wijziging van de Grondwet, die het gebied autonoom zou maken. Verder is de partij er tegen, dat de neutra le Heinrich Welsch aan het hoofd zal staan van de regering, die ip grond van de verkiezingsuitslag zal worden gevormd. Politieke waarnemers geloven, dat de partij van Hoffman, die 13 zetels heeft, hctpt dat de Christen-Democraten nu hun be zwaren tegen een „Christelijke coalitie" zullen laten varen. Naar vernomen wordt, wordt zo'n coalitie voorgestaan door kanselier Adenauer, de 2 Duitse R. K. bisschoppen in wier bisdom -een deel van Saarland valt, en door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bioscoopbond heeft aan de directies van de bioscopen ge adviseerd om Zaterdagavond 31 December geen voorstellingen te geven ten einde het personeel in de gelegenheid te stellen de Oudejaarsavond in de huiselijke kring te vieren. Verwacht mag worden, dat aan dit advies algemeen gevolg zal worden gegeven. In gevallen, waar een enkele voorstelling wordt gegeven, is een zodanige regeling getroffen, dat het personeel tijdig thuis is. Ter bestrijding van de kosten verbonden aan de televisie-uit zendingen zal met ingang van 1 Januari a.s. van de houders van televisie-toestellen een kijkgeld van 30,per jaar worden ge heven. Het staatsbedrijf der P.T.T. is belast met de inning van het kijkgeld, de uitvoering van deze inning en de controle op de aan gifte wordt opgedragen aan de dienst luistervergunnnigen (D.L.V.), die voortaan dienst luis ter- en kijkgelden (D.L.K.) zal heten. De wettelijke bepalingen be treffende de heffing van dit kijk geld zijn opgenomen in de wet op het kijkgeld en in het kijk- geldbesluit. Bij afzonderlijk Kon. besluit is nu bepaald, dat de wet op het kijkgeld op 1 Januari 1956 in werking treedt. (De houders van televisietoe stellen zijn verplicht, zo spoedig mogelijk, maar in elk geval vóór 1 Februari 1956, hun toestel aan te geven op het formulier, dat aan de postinrichtingen verkrijg baar is. Zij, die zich na 1 Januari 1956 een televisietoestel aanschaffen, dienen hun toestel binnen een week aan de D.L.K. aan te geven. De betaling zal kunnen geschie den in 2 termijnen van jaar.) Valerian Zorin, de eerste S*v.- jet-ambassadeur in West-Dttiis land, is Dinsdag per vliegtuig cp het vliegveld "vVahn nabij B#nn aangekomen. Zorin, die één der onderminis ters van Buitenlandse Zaken was. verklaarde tot verslaggevers op het vliegveld, dat de uitwisseling van ambassadeurs tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie ,.eeit goede invloed moet hebben op het scheppen van voorwaarden voor de regeling van die Duitse kwes ties, welke nog niet zijn opgelost-' Zorin las een in het Duits ge stelde verklaring op. De vestiging der diplomatieke betrekkingen opent de mogelijk heid van ontwikkeling der eco nomische en culturele banden tussen onze landen en zou in hei algemeen de volkeren van We-si- Duitsland en de Sowjet-Unie nader tot elkaar moeten brengen en de algemene vrede bevorderen, aldus Zorin. Nikita Chroesjtsjef, eerste secretaris van de Sowjet-commu nistische partij, heeft geantwoord op de brief van de Noorse pre mier, Gerhardsen, die op 3 Dec. een uitnodiging voor uitwisseling van delegaties tussen de Noorse arbeiderspartij en de Russische communistische partij afsloeg. Gerhardsen stelde toen voor we! „delegaties van de arbeiderspers" uit te wisselen. Chroesjtsjef verklaarde in zijn schrijven, dat kennelijk de tijd nog niet rijp is voor nauwer c-en. tact tussen de twee partijen. Hij nam het voorstel voor uitwisse ling van journalisten aan en sprak de hoop uit, dat in de aa- bije toekomst de omstandigheden gunstig zullen worden voor hel aanknopen van betrekkingen tus. sen de Noorse arbeiderspartij en zijn organisatie. De nationalistisch democrati sche beweging heeft de meeste parlementszetels gewonnen bij de eerste algemene verkiezingen die sedert de revolutie van vorig jaar in Guatemala gehouden zijn. Gua temala zal het nieuwe jaar in gaan met een nieuw congres, een nieuwe democratische regerings vorm en een nieuwe grondwet, die begin van deze maand door de grondwetgevende vergadering voltooid is. De nationalistisch democrati sche beweging wordt gesteund door de meeste hoge regerings functionarissen. Zij zegt van zich zelf „noch rechts, noch links" te zijn. Zij pleit voor een eerlijke behandeling van iedereen en ver draagzaamheid voor alle gods dienstige stromingen. Bij Iwojima worden na een wer velstorm drie Japanse vissers schepen met een bemanning van bij elkaar 62 man vermist. Men vreest, dat de schepen vergaan zijn. Terwijl het in Noord-Europa volop winter is in Oslo wees het kwik midden op de dag maar liefst 20 graden onder het vries punt aan drong zachte lucht met temperaturen van ongeveer 10 graden boven nul Frankrijk en Zuid-Engeland binnen onder invloed van een Oceaandepressie. Bij ons kwam in de nacht van Maandag op Dinsdag op de mees te plaatsen lichte vorst voor. Overdag steeg het kwik tot —3 graden. De depressie trekt ten noorden van ons land langs, zodat bij ons vandaag dooi optreedt. Achter de depressie om stroomt opnieuw koude lucht, waarin buien voorkomen, naar onze omgeving. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. DOOI. Vrij veel bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend matige naar noordelijke richtin gen draaiende wind. Dooi. DONDERDAG 22 DECEMBER. v.m. nan. Breskens 6.36 7.11 Terneuzen 7.11 7.46 Hansweert 7.51 8.26 Walsoorden 8.01 8.36 22 8.48 16.32 12.11 0.27 23 8.49 16.33 12.31 1.40 24 8.49 16.34 12.55 2.57 25 8.49 16.34 13.25 4.16 26 8.50 16.35 14.05 5.36 27 8.50 16.36 1458 6.52

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1