Uil j E S Binnenlands nieuws r®vmcie Eric de Noorman - Het raadsel van Tuaim Mor Algemene vergadering Zeeuwsche Landbouw Mij te Goes Inhuldiging der nieuwe Scheldebrug te Temse u bent in BEURSOVERZICHT 'fo 85 ct per P8^ Vierkleurenpotloden N. V. Fa P. J. van de Sande SS TERNEUZEN. De gevolgen van het Deltaplan, met name de financiële conse quenties voor de landbouw en de visserij, de arbeidsvoorziening en de beperkte vrijere loonvorming, de verhouding tot de Ned. Fruit teelt Organisatie (N.F.O.) inzake de aftrekmogelijkheden van con tributie, de samenwerking met de arbeiders en de vijfdaagse werkweek, waren de onderwer pen, die de voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij, Ir. M. A. Geuze, Maan dagmiddag heeft besproken in zijn openingsrede op de alge mene vergadering van de Z.L.M., die in Goes is gehouden. Ir. Geuze vestigde in de aan vang van zijn rede de aandacht op de betekenis van hetgeen de Deltacommissie in het vijfde interim-rapport heeft geadvi seerd, n.l. om de Oosterschelde in de rij van de drie zeegaten in de tweede plaats af te sluiten, dus na het dichten van het Ha ringvliet, maar vóór het Brou- wershavense Gat. De betekenis van dit voorstel is voor Zeeland van niet te onderschatten be lang, zo zei hij. Elk jaar, dat de zo noodzakelijke veiligheid wordt verkregen, betekent minder ge vaar. Dit houdt ook in, dat het eiland Schouwen eerder een vaste band met midden-Zeeland zal krijgen. Sprekende over de consequen ties van de Deltaplannen, zei Ir. Geuze, dat de financiële gevol gen voor landbouw en visserij wel erg in het vage zijn geble ven. Individuele gevolgen zijn niet goed te overzien. Hier en daar stelt men de vraag naar de gevolgen van de Deltaplannen op de arbeidsvoorziening. Be langrijker echter noemde Ir. Geuze het besluit van de rege ling om tot een beperkte vrije loonvorming te komen, waardoor rijksbemiddelaars en de S.E.R. gedifferen teerde lonen mogen goedkeuren naar gelang de 'ren tabiliteit van de betrokken be drijfssector. ..Hoewel wij een dergelijke methode in beginsel niet onjuist achten", aldus Ir. Geuze, „kon er ons inziens wel geen ongelukki ger moment gevonden worden om dit stelsel in te voeren. Te meer ook", zo betoogde hij ver der, „omdat in de landbouw, in tegenstelling met de industrie, de prijsontwikkeling in dalende lijn gaat. De vrijere loonvor ming", aldus de Z.L.M.-voorzit ter, „zal de bewegelijkheid van de arbeid zodanig versterken, dat het zwakkere bedrijf, w.o. land en tuinbouw, geweld wordt aan gedaan. Prijsverhoging bij loons verhoging wil de regering voor komen, maar hoe, zonder een groot controle-apparaat? Wan neer deze ontwikeiing in de toe komst deze richting zou blijven nemen, dan is het voortbestaan van onze vaderlandse landbouw er ons inziens mee gemoeid". Hij achtte het noodzakelijk, dat er een evenredige loonsverhoging in de landbouw komt, waarbij men de kostenverhogende ten dens voor binnenlandse consump tie, zowel als voor de export, resp. door verhoogde koopkracht en rationalisatie zal moeten op vangen. Is het beleid daarop niet ge richt, dan zullen extensivering .en een lagere productie de gevolgen zijn, aldus spreker. Met dit alles gaat, volgens spr., samen een ontvolking van het platteland, een gevolg van de woningpolitiek. Ir. Geuze besprak ook de electriciteitsvoorziening op het platteland en het gebrek aan waterleiding. In Zeeland wacht men thans vol belangstel ling op de beslissingen van pro vincie, gemeente en nutsbedrij ven. De samenwerking met de ar beiders noemde spr. van groot belang; hij hoopte daarom dat de arbeidersbonden in het „nieuwe huis", het landbouwschap, spoe dig zullen kunnen wennen. Tenslotte besprak hij in het kort de studie van het centraal planbureau over de gevolgen van een vijfdaagse werkweek. Gezien de noodkreten over de toekom stige arbeidsvoorzeining lijkt dit vreemd. En tooh is het niet zo vreemd als men wel denkt. Spre- Gistermorgen te ongeveer 10.15 uur werd te Temse (B.) de nieu we Scheldebrug op plechtige wijze door Zijne Majesteit Ko ning Boudewijn ingehuldigd. Toen in 1870 en 1871 de spoor lijn „MechelenTerneuzen" werd aangelegd, was het bouwen van de spoorbrug over de Schelde te Temse een van de grootste wer ken, waarvoor de pas opgerichte Maatschappij zich zag geplaatst. De spoorwegbrug te Temse is al tijd de grootste spoorwegbrug in België geweest en is dit thans nog. Zij vormde de voornaamste schakel in de spoorlijn van Mechelen naar Terneuzen. "Tijdens de eerste wereldoorlog werd de brug te Temse vernield en daarna opnieuw door de M.T. herbouwd en waarbij zij aanmer kelijk werd verbeterd en enigs zins verhoogd. Deze brug bood tegelijkertijd gelegenheid voor voetgangers, fietsers, enz. om tegen betaling van een kleine vergoeding van de ene oever van de Schelde naar de andere oever te gaan. Deze ontvangsten Kwa aien de M.T. ten goede. In de Meidagen van 1940 werd de brug voor de tweede maal vernield, alsook de veel kleinere brug te Willebroeck. Daar ook de brug te Sluiskil verwoest werd, was de spoorlijn „Mechelen Terneuzen" hierdoor in vier stuk ken verdeeld, zodat door de M.T. slechts een beperkte exploitatie mogelijk was. De herbouw van deze brug is een ware lijdensweg geworden. Het maar steeds op zich laten wachten van deze herbouw, is mede één van de oorzaken ge worden tot het verdwijnen van de M.T. De nieuwe brug die Maandag in gebruik is genomen, zij het voorlopig slechts gedeeltelijk, is ruim twee meter hoger dan de vorige en is ongeveer 25 meter breed. Het is niet alleen éen spoorbrug, maar heeft ook een dubbele rijweg voor het wegver keer in aansluiting op de auto strada. met aan weerszijden een breed rijwielpad en daarnaast «en afzonderlijk pad voor voet gangers. Ter weerszijden van de Schelde moeten nog belangrijke werken uitgevoerd worden, zodat de eerste tijd het verkeer over deze brug nog gering zal zijn. Spoorwegverkeer is thans even eens nog niet mogelijk. Het in 1871 tot stand komen van de N.V. Internationale Spoorwegmaatschappij „Meche lenTerneuzen" is voor de ont wikkeling van Oost Zeeuws- Ylaanderen en in het bijzonder van de haven van Terneuzen van de allergrootste betekenis ge weest. Ditzelfde kan uiteraard ook gezegd worden van de in 1869 opgerichte N.V. Internatio nale Spoorwegmij. „Gent—Ter neuzen", zij deze laatste in min dere mate. Door deze beide spoorwegmaat schappijen werd immers Oost Zeeuws-Vlaanderen en de haven van Terneuzen aangesloten op het verdere Europese spoorweg net, waardoor een vele mogelijk heden biedend achterland werd ontsloten. Dit hield tevens in, dat via de M.T.-lijn en de brug van Temse een directe spoorwegver binding met overig Nederland werd verkregen. Via deze spoorwegbrug kwam er bijgevolg ook een directe ver binding tot stand tussen de haven van Terneuzen en de beide zo be langrijke industrieën te Wille broeck, n.l. de aldaar gevestigde cokesfabriek en papierfabriek, die ter plaatse rechtstreeks met de M.T.-lijn verbonden waren. Van oudsher zijn dan ook het zeer belangrijke kolenvervoer en vervoer van papierhout naar Wil lebroeck specifiek Terneuzense vervoeren. Om dit mogelijk te maken en dit vervoer te kunnen aantrekken, had de M.T. inder tijd hiervoor speciale spoorweg tarieven in het leven geroepen, die bij de overname van de M.T.- lijnen door de N.S. in 1948, met name zijn genoemd in de tussen Nederland en België gesloten overeenkomst en als zodanig zijn erkend en rechtsgeldig verklaard. De totstandkoming van deze bei de industrieën te Willebroeck met een directe aansluiting op de M.T.-lijn en het in het leven roepen door de M.T. van deze speciale spoorwegtarieven moet dan ook in één verband gezien worden. Daar tot heden Wille broeck per spoor alleen via de omweg St. NiklaasDendermon- de bereikbaar was, is thans de directe verbinding via St. Niklaas Temse opnieuw opengesteld, waardoor het vervoer van steen kolen en papierhout van Terneu zen naar Willebroeck weer tot de reële mogelijkheden begint te be horen. Evenzeer belangrijk is, dat de vervoersweg per spoor van Zeeuws-Vlaanderen naar overig Nederland door heropening van deze brug ruim 20 km korter is geworden. In Terneuzense havenkringen wordt dein ook aan een en ander zeer veel waarde gehecht en het welk voor de verdere ontwikke ling van de haven van groot be lang kan zijn. ker wees in dit verband op het feit, dat het kantoor van de Bel gische boerenbond op Zaterdag gesloten is. Hij wilde hiermee slechts zijn toehoorders tijdig de ontwikkelingsmogelijkheden schetsen teneinde het aanpas singsvermogen in een snel evo- rende tijd te mobiliseren. Rede van ir C. S. 'Knottnerus, voorzitter van het K. N. L. C. Op onze aardbol is thans zó'n enorm overschot aan tarwe, dat heel de wereld daar een jaar van zou kunnen leven. Dit overschot levert een ernstig probleem op voor de landbouw en niet in geringe mate voor de Nederlandse. Ir C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, heeft dit vraagstuk tot onderwerp van zijn inleiding gesteld. Een oplossing kon hij de Z. L. M.-leden niet ge ven, maar wél wees hij op de be dreigingen van de huidige situa tie en behandelde hij de vraag hoe een te verwachten catastro phe zo goed mogelijk het hoofd Kan worden geboden. Ir Knottnerus kwam ook tot de nu toegepaste oplossing, n.l. het bewaren van de voorraden. Dit is tot nu toe vrij goed ge lukt, maar Amerika wil deze on gelooflijke voorraad thans kwijt in Europa en in Azië en dit zou voor de Europese landbouw een ramp betekenen. De huidige si tuatie, aldus ir Knottnerus, is enigszins te vergelijken met die van de jaren dertig, met dit ver schil echter, dat toen de grote voorraden bij de handel lagen op geslagen. Thans beslist de Ame rikaanse minister van Landbouw of en wanneer het overschot op de wereld wordt losgelaten, met het gevolg, dat de crisis waar schijnlijk in veel langzamer tem po af zal komen. Ook is de situatie van thans gunstiger dan in 1930, daar Ne derland in het Landbouwschap een apparaat tezit, dat de toe stand aan kan. Sprekende over de exportmoei lijkheden, gaf ir Knottnerus te kennen,, dat we niet de kant van de toeslag per hectare op moeten. De voorzitter der Z. L. M., ir M. A. Geuze, lichtte de toespraak van ir Knottnerus met enkele voorbeelden toe. In de vergadering is voorts me degedeeld, dat het bestuur der Z. L. M. thans de mogelijkheden bestudeert tot het oprichten van een centrale woningbouwvereni ging voor landarbeiders, zo mo gelijk in samenwerking met de provincie Zeeland, met de vereni ging van Nederlandse Gemeen ten en andere organisaties, die hiervoor in aanmerking komen. De opzet is in eerste instantie provinciaal. Men denkt daarbij evenwel ook aan de mogelijkheid dit initiatief landelijk toe te pas sen. DE WONINGSITUATIE IN OOSTERLAND EN NIEUWERKERK Het bericht dat de plaatsen Oosterland en Nieuwerkerk op Duiveland, die in 1953 zeer zwaar door de ramp zijn getroffen, gro- endeels zijn herbouwd, nu grote complexen woningwetwoningen gereed zijn gekomen impliceert niet, zo delen de burgemeesters van deze gemeenten ons mede, dat de woningnood in die gemeen ten nu is opgeheven. De wonin gen die gereed zijn gekomen zijn toegewezen aan rampslachtoffers. Het grootste gedeelte van deze categorie is geholpen, voor zover het de niet-landbouwers betreft. Er is, in afwachting van de her verkaveling, nog maar een gering aantal boerderijen door particu lieren gebouwd. Doch bovendien is er nog een I aantal woningzoekenden. In Oos- terland ongeveer vijftien op een bevolking van ongeveer 1700 per- NOODLOl TIGE VAL VAN TRAP De 58-jarige broodbezorger C. D., uit het Zwaanhals te Rotter dam, is Zondagavond toen hij thuis kwam van de trap gevallen. Hij kwam in het portaal terecht. Hij is in bewusteloze toestand naar het Wririerziekenhuis ge bracht en daar enige uren later overleden. OPNIEUW VERNIELINGEN IN AMSTERDAMSE SCHOOL AANGERICHT Opnieuw hebben vandalen huis gehouden in een Amsterdamse school. Dit weekend werd in een hulpschool in Oost een enorme ravage aangericht. Bloempotten werden op de grond gesmeten, een kerstboom omgegooid, de versieringen vernield, en een fles met rode inkt op de grond leeg gegoten. Voorts waren vrijwel alle in het gebouwtje aanwezige schriften en leermiddelen uit de kasten gehaald en op de vloer gesmeten. VERZEKERINGSINSPECTEUR VOORKWAM ERGER Een 32-jarige verzekeringsin specteur uit de hoofdstad heeft Zondagmiddag artikel 53 van het wetboek van strafvorderingen op even correcte als doeltreffende wijze toegepast. Hij zag bij een hulpschool aan de Scheldeplein vijf lOjarige knaapjes, die bezig waren ruiten der school met stenen in te gooien. Krachtens het genoemde artikel is „in ge val van ontdekking op heterdaad ieder bevoegd de verdachte aan te houden en over te leveren aan KALME STEMMING, OLIE EN SCHEEPVAART GEVRAAGD. Hoewel de stemming over het algemeen niet slecht te noemen was is het koersverloop op de Amsterdamse effectenbeurs Maandagmiddag een beetje te gengevallen. Het publiek blijft zeer gereserveerd en de activiteit was dan ook weer gering. Een uitzondering vormde Kon. Olie en de scheepvaartsector. Olies zijn in het niet-officiële verkeer een vijftal punten gestegen tot 649, voornamelijk wegens vraag van Zwitserse zijde. Het hoofdfonds wist aan deze winst Maandagmid dag nog een drietal punten toe te voegen en sloot op 652(644%). De scheepvaartsector werd gesti muleerd door berichten over de gunstige ontwikkeling van de vrachtenprijzen. De meest actie ve soorten wisten 1 a 2 punten te avanceren. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" werd gis teren ex 71/7 pet bonus verhan deld, waarbij de koers zich stelde op circa 201. Hetgeen vrijwel in overeenstemming is met de note ring van 216 inclusief. Unilever, Philips en A.K.U. la gen bij opening; vrij vast, doch la ter op de middag volgde een lichte achteruitgang. De slotnote- ringen bleven hierdoor ongeveer in één doen met die van Vrijdag. Op de Indonesische afdeling wilde het niet erg vlotten. Dia voornaamste soorten noteerden 1 2 punten lager. Aandelen Heineken's werden 3 punten beter geadviseerd we gens het van 10 tot 12 procent verhoogde dividend. Maandagmiddag stond de in schrijving open op de 3% obli gatie-emissie van Willem Smit's transformatoren tegen 98% piet. De belangstelling werd zeer be hoorlijk genoemd. Op de beleggingsmarkt ging weer weinig om. Vooral de 3% pet leningen noteerden over het algemeen iets luier. Prolongatie 2% pet. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: slót 652 651654% A.K.U.: 346346% Unilever: 387 (653) slot 346 Vi (345%) slot 386 385%) AUTO GESLIPT, BESTUURDER GEDOOD Op de Steenbergseweg te Lepel straat (gemeente Halsteren) is gistermorgen omstreeks 10 uur de 40-jarige chauffeur J. Ditvorst uit Bergen op Zoom met zijn auto geslipt en tegen een vrachtwagen uit Willemstad gebotst. De heer Ditvorst werd óp slag gedood. Hij had verschillende hoofdwonden en een ingedrukte borstkas. de politie". De verzekeringsin specteur bracht de deugnieten, die 17 ruiten hadden vernield, naar het bureau, waar zij door hun ouders zijn afgehaald. Of de verzekeringsinspecteur nog op de komst der ouders .gewacht heeft om hen, zo zij die nog niet hadden, te wijzen op het nut van een wettelijke aansprakelijkheids verzekering, vermeldt het politie rapport niet. AETHERPIRAAT VOOR TWEEDE MAAL IN DE VAL Zondag hebben opsporingsamb tenaren van de PTT in samen werking met de rijkspolitie te Emmen de clandestiene zender „Aston-Villa" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 37-jari- ge fabrieksarbeider J. W. B. te Klazinaveen, die reeds eerder, n.l. op 26 Augustus 1953, voor een zelfde overtreding werd gegre pen. DRIELING GEBOREN IN GIESSENDAM. De 28-jarige heer J. den Uil uit Giessendam heeft gistermorgen ter secretarie aldaar aangifte ge daan van de geboorte van een drieling. De drie meisjes,, Jenne- ke, Cornelia en Elisabeth werden geboren in de nacht van Zaterdag op Zondag in de woning C 193, waar het jonge echtpaar inwo nend is. De 19-jarige moeder had in het begin van dit jaar reeds een kind ter wereld gebracht, zo dat het gezin in één jaar met 4 kinderen is uitgebreid. Hoewel de 3 baby's een maand te vroeg geboren werden, geeft hun toestand geen reden tot on gerustheid. Zij zijn met de moe der vervoerd naar het ziekengast- huis in Gorinchem. De baby's lig gen daar in de couveuse. Jenneke weegt 2330 gram, Cornelia 2130 gram en Elisabeth 2060 gram. Voorzover bekend is dit de eer ste keer, dat in het Giessendam- se bevolkingsregister een drieling is ingeschreven. Burgemeester Brinkman en zijn echtgenote, vergezeld van de ge- mente-secretaris, hebben Maan dagmiddag te Gorinchem de nieu we inwoonsters van Giessendam begroet. Namens het gemeente bestuur boden zij de moeder een bloemstuk aan en 3 spaarbank boekjes met een inleg van 25. Als persoonlijk geschenk over handigde mevr. Brinkman drie kinderjurkjes. Ook de middenstandsvereniging zal een geschenk aanbieden, ter wijl ook uit de burgerij een comi té is gevormd om het echtpaar met een geschenk te verblijden. De moeder, wier toestand be vredigend is, maakte Maandag middag direct gebruik van de ge legenheid om de burgemeester op haar huisvestingsprobleem te wijzen. Als zij met haar kroost naar Giessendam terugkeert zul len negen mensen zijn gehuisvest in een kleine woning. sonen en in Nieuwerkerk moeten nog een kleine honderd personen aan een huis worden geholpen. In Oosterland wordt Donderdag morgen om half elf de eerste steen gelegd voor de bouw van acht bejaardenwoningen. De plaatsvervangende hoofdinge nieur-directeur van de wederop bouw in de provincie Zeeland, D. Stam, zal de plechtigheid verrich ten. Gehoopt wordt dat deze wo ningen midden volgend jaar ge reed zullen zijn. Een deel der toe komstige bewoners zullen tot dan toe nog in noodwoningen moeten verblijven. Sommige daarvan hui zen in noodwoningen in Ooster land, andere zijn nog steeds ge ëvacueerd en wonen in nood-wo ningen in Bruinisse. LEERLINGEN LYCEUM IN ZIERIKZEE VERVROEGD MET VACANTIE. De leerlingen van het prof. Zeemanlyceum in Zierikzee zijn gistermorgen vervroegd met Kerstvacantie gezonden. Zoals bekend is enkele weken geleden op dit lyceum bij controle een be ginnende infectie van tuberculose geconstateerd, die rich thans heeft uitgebreid over een leraar en dertien leerlingen. Dit is tien procent van de schoolbevolking. De schoolarts heeft in een rondschrijven aan de ouders der leerlingen de thans genomen maatregel toegelicht. Hij ver klaart dat bij medisch onderzoek is gebleken, dat de jongelui on der een zware geestelijke druk leven. Verschillende van de leer lingen, bij wie geen besmetting is geconstateerd, moeten door de spanning een rustkuur onder gaan. Aan de ouders wordt in het rondschrijven verzocht, or nauwlettend op toe te zien, dat de kinderen vroegtijdig naar bed gaan en zo veel mogelijk rust ge nieten. Verzocht wordt de meis jes geen werk in de huishouding te geven en de jongens geen werkjes op te dragen. Naar wij van de geneeskundige inspecteur van de volksgezond heid te Middelburg vernemen moet de maatregel gezien worden als een onderdeel van het verlich te leerprogramma, waartoe, zo als bekend, reeds kort na het con stateren van de besmetting werd besloten. Van een sluiting van de school is op dit ogenblik nog geen sprake. RENTE- EN FINANCIERINGS STOP VOOR ZEELAND De maatregel, die in bepaalde gebieden in Nederland is getrof fen ter bevordering van de her bouw of het herstel van door oor logshandelingen vernielde of be schadigde panden, t.w de zoge naamde rente- en financierings stop, is uitgebreid tot de provin cie Zeeland. Aldus deelt het mini sterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede. Als uitérste datum voor het in dienen van aanvragen voor finan ciële tegemoetkoming in de bouw- of herstelkosten geldt 31 Mei 1956. Op die datum eindigt ook de rentevergoeding voor de in schrijvingen in het grootboek voor de wederopbouw welke be trekking hebben op objecten in Zeeland. Uitzonderingen rijn gemaakt voor de gevallen, dat de bijdragen na 30 November 1955 zijn inge schreven, of wanneer beroep of hoger beroep tegen een vaststel ling is ingesteld en de uitspraak na laatstgenoemde datum in kracht van gewijsde is gedaan. In die gevallen gaat de financie- rings- en rentestop in zes maan den na van het in kracht van ge wijsde gaan van de vaststelling der bijdrage. Het uitstel van betaling van schadeloosstellingen voor ontei geningen wordt met ingang van 1 Juni 1956 beëindigd, met over eenkomstige uitzonderingen voor de gevallen als hierboven aange geven. De betalingen kunnen wor den gedaan in opbouwobligaties dan wel in contant geld. Het uit stel van betaling geldt niet, indien op 1 Juni 1956 vast staat, dat een schadeloosstelling zal worden be taald door toewijzing van een vervangende onroerende zaak. Uitgezonderd van de rente- en financieringsstop zullen, na 1 Juni 1956 nog zijn de gemeenten: Am sterdam, Arnhem, Bergen (N.-H.), Eindhoven, Den Haag, Gronin gen, Den Helder, Nijmegen, Rot terdam, Susteren CL.), Velsen, Venio en Zandvoort. 64. Eric luistert inge spannen naar de zich verwijderende voet stappen. Naar het geluid te oordelen zijn er hoog stens twee personen geweest, maar wie zijn het, en, wat nóg be langrijker is, hoe zijn zij hier binnengeko men? Waren zij hier al toen Monochs krij gers de omsingeling begonnen, of is er er gens een tweede in gang, waardoor zij on gemerkt de grafheu vel konden binnen dringen? Dat zou ook hem nu goed van pas komen om ongemerkt de grafheuvel te ver laten en Eric krijgt hoop, dat hij er in zal slagen zijn leven te red den daar buiten bereik van de krijgers van Monoch te blijven. Hij besluit dan ook de geheimrin- nige indringers te volgen. Voor alle zekerheid zoekt hij zich uit de schatten in de zaal een ge schikt zwaard uit, dat misschien wel eeuwenoud is, maar niettemin nog zeer goed bruikbaar is in ge val van nood. Weer treedt een diepe duisternis in, waarbij zijn eigen scherpe oren en de neus van Wolf zijn enige gids zijn. Er schijn^ geen einde aan de tocht te komen. Aan het snuffelen van Wolf weet Eric, dat de hond het onzichtbare spoor volgt. Meer en meer begint de gang naar beneden te hellen en het komt de Noorman voor, dat deze bovendien een flauwe bocht beschrijft en dan staan zij eens klaps voor een blinde muur. Onder in het doodlopende einde bevindt zich een kleine lage nis en als Eric zich bukt ziet hij in de verte een schemerend licht. Het is duidelijk, dat hij deze tun nel verder moet volgen Verharding polderwegen. In de gisteren gehouden verga dering van stembevoegde inge landen van de cal. polder Nieuw Neuzen werd besloten in de loop van 1956 over te gaan tot het as phalteren van de verharde p»l derwegen en tot verharding van de thans nog onverharde gedeel ten. Onderscheiding conservatorium. Zaterdag j.l. behaalde aan het Koninklijk Muziekconservato rium te Gent bij de uitreiking dei- diploma's 1955 onze stadgenoot Leo Riemens, leerling van ge noemd conservatorium, de eerste prijs met grote onderscheiding, en tevens do prijzen „Johan Smit" en „Doutrelon de Try" voor viool. Als men weet, dat bij deze ge legenheid 't Concerto van Tschai kowski voor viool en orkest door Leo Riemens dusdanig werd ge speeld, dat een uitbundig ap plaus van een uitgelezen publiek hem tweemaal op het podium te rugriep om hem te huldigen, dan menen wij, dat wij hem namens onze stadgenoten verdere succes sen mogen toewensen. Rob Gerrirds in het Concert gebouw. Gisteravond heeft de voor drachtkunstenaar de heer Rol) Gerards voor een goed bezet Con certgebouw op uitnodiging van de gezamenlijke personeelsver enigingen een voordracht gege ven van het bekende Kerstver haal van Charles Dickens „Scroo ge en Marley." Namens de contactcommissie der gezamenlijke personeelsver enigingen heette de vvnd voorzit ter, de heer H. Voorhans, de hoof den van dienst en alle verdere aanwezigen van harte welkom. Spreker voorspelde, dat de thuis blijvers spijt zouden hebben deze avond te hebben gemist, en zijn voorspelling is volkomen bewaar heid geworden. De heer Rob Gerards heeft op boeiende wijze de klassiek gewor den geschiedenis van de vrek Scrooge ten voeten uit getekend. Op rijn zwerftocht door verleden, heden en toekomst met de geest van rijn zeven jaren geleden ge storven compagnon Jakob Mar ley, heeft hij de Kerstmis meege maakt van de verschillende men sen, die onder zijn rechtvaardig zakenmanschap hebben gezucht. Een rechtvaardigheid zó hard en kil dat Marley hem toonde, dat geen sterveling op de wereld ook maar de minste deernis voor hem voelde bij zijn dood. Alle personen, die in de verschil lende scènes voorkwamen, Bet Rob Gerards met rijn onuitputte lijk stemmateriaal de toehoorders voor zich leven. De pauzes tussen de verschillende scènes werden aangevuld met pianomuziek. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. Dan derdag te houden raadsvergade ring komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel van B. en W. tot be noeming van een lid van het col lege van curatoren van het gym nasium en van de commissie van toezicht óp het M.O. Door curatoren aanbevolen dubbeltal: Ds H. Pestman (aftre dend) en H. A. Boland. Door de commissie M.O. aan bevolen dubbeltal: K. J. Hoving (aftredend) en G. C. Ramselaar. Voorstel tot het verlenen van medewerking, ingevolge artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920, aan het bestuur van de R.K. U.L.O.-school voor uitbreiding van de bestaande rijwielstalling. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren voor de vakonderwijzer aan de openbare U.L.O.-school in 1956. Voorstel tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor 1956 voor de openbare scholen. Voorstel tot het verlenen van machtiging van de westelijk van het sport velden complex komende weg en tot het uitvoeren in D.A.C.W.-verband van het sport veldencomplex-begraafplaats. Voorstel inzake gemeenschap pelijke regeling verdeling van kosten van de Zeeuwse muziek school. Voorstel tot aanwijzing van de Axelsestraat als voorrangsweg. Het op de Axelsestraat ontstane verkeersbeeld maakt het noodza kelijk, dat het verkeer op deae weg op kruispunten voorrang krijgt. Deze maatregel betekent weinig meer dan het egaliseren van «en reeds bestaande feitelijke tee stand, maar zal tot gevolg heb ben dat elke twijfel omttent voorrang wordt weggenomen, hetgeen de verkeersveiligheid bp de kruispunten ten goede zal ko men. Op de kruisingen met de Axel sestraat vonden de laatste tijd \erschillende ongevallen en vele „bijna ongevallen" plaats. B. en W. achten het dan ook noodzakelijk, dat door de raad wordt besloten de Axelsestraat, voor £over deze in beheer is bij de gemeente, aan te wijzen als voorrangsweg. Nu op alle kruisingen het ver keer op de Axelsestraat voorrang dient te verkrijgen, moet de voor keur worden gegeven aan de voorrangsweg boven voorrangs kruisingen, welke laatste maat regel genomen had kunnen wor den, wanneer slechts bij één of twee zijstraten voorrang nodig zou zijn. Bespreking zwembad. In de gemeentebegroting 1951 werd door de raad voor de bouw

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2